Z-Groep: iusie met HV Goes 'Spionage? Alsof GM iets heeft wat VW niet beter kan' 'boot uit if gelichl Franse rente weer gedaald iolgend jaar maar mager herstel voor auto-industrie West-Europa economie KORT (ersterking marktpositie: [nland KOR1 ECONOMIE Duitsland slaat hardere toon aan over Euro-bank Overstap Ignacio López naar Volkswagen brengt autowereld in rep en roer KOP MUNT piprepair neemt leer mensen aan Op de Franse beurs werd gisteren druk gehandeld nadat de centrale bank voor de vijfde maal in veertien dagen rente op zijn eendaagse beleningen verlaagde. Gisteren ging het tarief van 8,25 naar 7,75 procent. De maatregelen hadden per saldo weinig invloed op de koers van de Franse frank. De notering ging aanvankelijk duidelijk omlaag naar f 32,210 per honderd, maar bij het slot van de handel was een herstel opgetreden tot f 32,260. Dat was nog maar weinig lager dan de slotkoers van f 32,280 van vrijdag. De andere zwakke valuta's binnen het EMS verloren overigens ook terrein tegenover de gulden en de D-mark. foto ap DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 Ze zitten een beetje vast met hun crea tieve procesgang, de heren kopijboeren van de re clamebureaus. En wat is dan een makkelijke uitweg? Seks! Seks!-En nog eens Seks! Ik zag onlangs een Ster-blokje met vijf filmpjes, waarvan er in vier de borsten vrolijk van links naar rechts over het scherm wiegden. Tsja, als je niks meer weet, laat je nieuwe koekjes door een blote me neer en mevrouw presente ren. Fa had een gezellig bibsje in de aanbieding alsmede twee parmantige prammetjes en zie, goed voorbeeld doet volgen. Het kan erger, 'Actualisatie merkbekendheid en merk- beeld', zo luidt officieel de doelstelling die Bols Benelux heeft meegegeven aan de nieuwe campagne voor het drankje Pisang Ambon. In het vakblad Adformatie geeft het bedrijf een hele so bere weergave van het ver haaltje: 'Een meisje baant zich een weg door de Indone sische jungle. In een tempel heeft ze oogcontact met een inheemse archeoloog. Als ze later in haar hotelkamer slaapt, krijgt de archeoloog op een mystieke manier grip op haar droomwereld'. Zo kun je het ook zeggen. Ik heb het filmpje nu een paar keer gezien en in Adformatie is bij deze campagne een foto geplaatst. Een mevrouw ligt (minstens half-)naakt onder een laken. Ze Iaat haar han den over haar borsten en de rest van het lichaam glijden, terwijl in haar dromen de in heemse man nog eens pas seert. Dat maakt duidelijk wat los bij de hoofdrolspeelster. Je kunt ook begrijpen: na een paar glaasjes Pisang Ambon moet een zwoel gevoel ernstig worden weggewreven. Die juf ligt gewoon te masturberen. Althans: als het een film van RTL-plus was, hadden we dat moeten denken. En zeg nou niet dat ik dat allemaal zelf bedenk en dat ik een dirty mind heb. Als het alleen ging om 'Pisang Am- bon The Green Mystery' had die juf best een nachtpon kunnen aantrekken, wat trou wens ook beter is tegen de klamme ochtendkoude en de muggen. De juf slaat in haar Eva-kostuum de hand aan haarzelf terwijl ze droomt van die archeoloog. Als je dat mystiek wilt noemen... We hebben het hier overigens gewoon over een reclamefilm pje voor een chemisch-groen gekleurd drankje waarvan U en ik er 's avonds wat meer achterover moeten slaan. Toegegeven: drank en seks hebben een zekere relatie. Remmingen vallen weg en ongewenste zwangerschappen Bonn (rtr) - Duitsland zet de Europese partners onder steeds sterkere druk om Frankfurt tot vestigings plaats te maken voor de toe komstige Europese centrale bank. De Duitse minister van buiten landse zaken, Klaus Kinkel, heeft er het volste vertrouwen in dat de centrale monetaire instel ling in Frankfurt wordt geves tigd. „Het is erg belangrijk dat er een beslissing wordt genomen ten gunste van Frankfurt", zei Kinkel gisteren op een perscon ferentie. „Wij verwachten dat het ons zal lukken om de Euro pese centrale bank in die stad te krijgen". Kinkels uitspraken maken dui delijk dat Duitsland een steeds hardere toon laat horen in de discussie over de plaats van be stemming. Frankfurt is niet de enige kandidaat. Amsterdam en Parijs maken eveneens aan spraak op de bank, die het Euro pese monetaire beleid moet uit voeren. Kinkels collega, de mi nister van financiën, Theo Wai- gel, liet zich in het weekeinde nog duidelijker uit: „We zullen het onze partners duidelijk ma ken. De bank komt naar Frank furt of de hele zaak wordt afge blazen". De Bondsrepubliek, het enige EG-land dat zijn munteenheid sinds de Tweede Wereldoorlog niet gedevalueerd heeft, gelooft dat de plaatsing van de centrale bank in Frankfurt voor de Duit sers een signaal is dat hun geld veilig zal blijven. De plaatsing van een Europese monetaire in stelling in Duitsland is een teken dat mark niet verzwakt zal wor den door de politiek. Volgens opiniepeilingen zijn veel Duit sers bang dat hun sterke mark 'ingeruild' wordt tegen een zwakkere Europese munteen heid. Ook bondskanselier Kohl heeft zich onlangs in de strijd gewor pen. Zijn land huisvest tot nu toe geen enkele belangrijke instantie van de Europese Gemeenschap. Het wordt tijd dat Duitsland zijn aandeel krijgt, zo vindt hij. Daarbij speelt een rol dat de mark binnen de EG de sterkste munteenheid is, terwijl de Bun desbank een ongebroken reputa tie heeft op het gebied van infla- tie-bestrijding. mensen zijn gedood bij gevecht! bhe groepen in het noordoosten vl I dat eerst was geschat, heeft de Britj kendgemaakt. Hulporganisaties in f let onmogelijk is om te zeggen hoeve) pijn gevallen bij soortgelijke confroa bvincie Shaba. België, de voormaüf bft de militaire dictator Mobutu Sc? Be etnische twisten te hebben Isering van zijn land te bemoeilijk I Verenigde Staten hebben hun hul Ju na 28 jaar nog steeds weigert t Jewind over te dragen. jen dichterbij van 'recontras' dat sinds donderdai -dienaren in gijzeling houdt in j» lereid hen 'zonder voorwaarden' vrij' Imen uit officiële bron in de buurt va lating van deze gegijzelden zou eea lkunnen zijn op weg naar de oplossinf I die in Nicaragua aan de gang rijt JManagua houdt een commando val Irs vice-president Virgilio Godoy. e!i jroep journalisten in gijzeling. Bi" iJ dat van vrijlating van zijn gijzelaa J gijzelaars van de rechtse tegenspel® pd vrij zijn. voor oorlogsslachtoffer^ lawa van Japan heeft gisteren in aJl parlement opnieuw verontschuldighffl ruweldaden die Japan in de Twee°l leeft begaan. Maar in tegenstelling,0> verschillende kanten waren geuit, WL Jtie aan voor de slachtoffers. Hosoka^J Intrad, is de eerste Japanse premier.»? 1 die Japan in de jaren '30 en '40 ^1 in Britse cellen Iservatieve Partij overweegt een eind 'j Jntje dat de gedetineerden in veel Bn Igenieten. De omstandigheden m°® J 1 gedetineerden mogen minder tele"sJ werken. Dit heeft de directeur-gene^T niswezen,Lewis, verklaard. De n, Howard, bestudeert nog hoe het leyi sen soberder kan worden ingericht, oj e minder ontspanningsmogelijkhe» voor opleiding en langer werken.j geld verdienen en helpen schadevrij!' 1 voor de slachtoffers van criminal)1,1 lerstreept dat het niet de bedoeling j Jritse gevangenissen, die internati<®^ ingeschreven en voor een groot Q euw, harder te maken. Achteraf hebben ze bij General Motors in Detroit en Jij Opel in het Duitse Rüsselsheim verbitterd vastge- fjeld, dat José Ignacio López de Arriortüa vlak voor Pin geruchtmakende overstap van GM naar aarts- foncurrent Volkswagen, opvallend vaak om een ko- Wje vroeg als op stafvergaderingen bedrijfsgehei- J® op tafel kwamen. Niet één, maar duizenden. |M, Opel, de Justitie in Darmstadt en de VS, en ook pv willen nu weten waar al die kopietjes zijn jebleven. "Frans Wijnands Nisburg - Met drievoudig tour de France-winnaar Mi- W todurain is hij de meest .'Kende Bask, en net als zijn pende landgenoot wordt op handen gedragen: acio López, 'super-López', 's hij in zijn geboorte- pats Amorebieta bij Bilbao prdt genoemd. IK weinig florissante industrie- Me hoopt dat hun López zijn droom kan waarmaken en hffiorebieta een autofabriek ih? Heeft Volkswagen-baas L "and Piëch dat aan López f00®. en is dat de verklaring I rde spraakmakende overstap ■■J® Lopez van GM naar VW, KW maart van dit jaar? isaa Z°U ^unnen- Zoals het ook §>i, ZOu kunnen zijn, dat López van de ene dag op de andere ti. g bekeerde omdat de Ame- nen definitief hadden beslo- 6eén nieuwe vestiging in ij, Jns Baskenland te bouwen. ta,doen geruchten de ronde w°t62 bii VVV de laan uit- liÜMoewel dat bii VW nog in Oorden wordt ontkend. I fleze zomer was López op vakantie in zijn geboorteland. Hij zocht er zijn 80-jarige moe der op, bracht vrolijke uren door met familie, vrienden en beken den en zal er - als diepgelovig katholiek - ongetwijfeld de no dige kaarsen hebben opgestoken. Want naarmate de Duitse en Amerikaanse Justitie verder zoe ken in zijn recente verleden, kan López wel enige hemelse bij stand gebruiken. Als bewezen zou worden, dat de van auto's bezeten Bask inderdaad be- drijfsspionage heeft gepleegd, riskeert hij een gevangenisstraf van vijf jaar. Zover komt het volgens VW-directeur Piëch niet: „Ik zou voor López mijn hand in het vuur durven steken." Piëch (57) en López (52) vormen de spreekwoordelijke twee zielen met dezelfde gedachte. Piëch roemt het talent van zijn nieuwe chef-inkoper om arbeiders en thousiast te maken en samen met hen, desnoods ten koste van hun eigen baan, miljarden te bezuinigen. López op zijn beurt noemt zijn baas 'de beste techni cus van de wereld'. Beiden dro men van hetzelfde: de goedkoop ste, en tegelijk beste midden klasse-auto te maken. Piëch - Oostenrijker van geboor te - werd vorig voorjaar be noemd tot directeur bij Volks wagen. Toen een omzet van ruim 84 miljoen mark, een produktie ging. Een jaar later maakt hij de oversteek naar de Amerikaanse hoofdvestiging van dat concern. Hij streeft er fanatiek naar het enige wat winst oplevert, name lijk kostenbesparingen. Hij be legt vergaderingen om vijf uur 's middags, als zijn medewerkers snakken naar een partijtje golf. Hij noemt de arbeiders 'zijn krij gers'; voorbestemd om de heilige auto-oorlog met Japan uit te vechten. En te winnen. Dat moet lukken, omdat Japanners vol gens López, absoluut niet crea tief zijn, nog nooit een Nobel prijs hebben gewonnen en alleen maar kunnen kopiëren. In tegen stelling tot de Duitsers. Die zijn met hun Otto-motor, Diesel-mo tor en ABS, de beste autobou wers van de wereld. Het stomste wat westerse autofabrikanten volgens López kunnen doen, is de Japanners imiteren. Waar het om gaat, is met de grootst moge lijke creativiteit de kosten te drukken en de produktie zo compact mogelijk te maken. López bewondert de heilige Ig natius van Loyola en Don Qui- chot. Hij spreekt gebroken En gels, een houterig Duits en slecht hoog-Spaans. Maar zijn charis ma zit 'm niet in zijn talenken nis. Zijn medewerkers hebben aan een half woord genoeg. Ze gaan voor hem door het vuur. Indachtig het gezegde dat je Ló pez alleen maar kunt bewonde ren öf haten. Minister Rexrodt van Economi sche Zaken heeft deze week een vertrouwelijk gesprek gehad met de top van Opel en VW. Een poging om het onfrisse 'modder gooien' tussen de twee auto-reu zen te doen stoppen. Maar Opel eist excuses van de VW-top en wil de affaire van de verdwenen kopieën tot op de bodem justiti eel uitgezocht hebben. Over seks(t) In een op zich trouwens mooi vormgegeven campagne voor Smirnoff zien we op een foto pikante lingerie aa de waslijn, vervolgens naturelle, blote billen als onderdeel van een abstract schilderij en als top of the bil(l) een in streng zwart ondergoed gestoken meesteres-juffrouw, die haar in vrouwenlingerie gestoken mannelijke slaafje op zijn honds uitlaat. 'Je moet iets durven met zo'n merk', heet het bij de wodka-slempers. 'Eens moet je vreemd gaan', luidt het nieuwe thema van Campari. Ze zeggen niet wat ze bedoelen of ze bedoelen niet wat ze zeggen. Aan u de keuze. De attentiewaarde van 'Eens moet je het gedronken hebben', de vorige slogan, was wellicht wat gesleten. Iets nieuws verzinnen bleek moei lijk. Dus gemakshalve maar weer naar seks gegrepen. De reclamebureaus zitten er trouwens ook niet mee zich zelf als platdenkende organi saties te verkopen. Een bu reau beeldde een hand met een geërecteerd priemende middelvinger af naast een le vensgrote vibrator. Soms elektronisch en soms met de hand, luidde de kreet, waar mee deze artiesten klanten zochten. Het ging om het re toucheren van foto's. Een ander bureau gaf als hoofdkop af 'Our lips are sealed'. Wij mogen ons afvra gen welke lippen, want daar naast is een kuisheidsgordel afgebeeld. Hier begint de ko pijschrijver ook al over vreemdgaan. Daar schijnen ze in de reclamewereld toch wel heel erg mee te zitten. Welnu, de opdracht voor vol gende week luidt: Schrijf teksten over belastin gadviseurs op zoek naar een grote aftrekpost, secretares sen met een hoge vingervlug heid en reclamebureaus met protesterende prostaten. On der de winaars wordt een noodsetje naald en garen ver loot met als motto: 'Laat je niet naaien door de reclame'. Cohen nieuwe topman bij BSO Utrecht - Automatiseerder BSO heeft in mr. Henk Cohen zijn langgezochte nieuwe top man gevonden. De voormalige bestuurder van Sara Lee/DE krijgt per 1 oktober de dage lijkse operationele leiding in handen. Naar verwachting zal hij op termijn de huidige di rectievoorzitter en oprichter van het bedrijf Eckart Wint- zen opvolgen. Wintzen zal zich meer gaan bezighouden met het ontwik kelen van strategische visie, het uitdragen van de bedrijfsfilosofie en met het onderhouden van het relatienetwerk van BSO/Origin, zo meldt het bedrijf. BSO - dat voor ongeveer 40 procent in handen is van Philips - was al geruime tijd op zoek naar versterking van het topmana gement, vanwege het toegenomen aantal taken in verband met de internationalisatie van de onderneming. Cohen (49) heeft volgens BSO ruime ervaring in het manage ment van complexe multinationale organisaties. Hij werkte bij McKinsey Co en werd in 1986 president-directeur van Allied Breweries Nederland. In 1990 stapte hij over naar Sara Lee/DE, waar hij toetrad tot de raad van bestuur en later werd benoemd 'tot vice-president van Sara Lee Corporation in Chicago. Dit staat in een rapport over de vooruitzichten voor de auto-in dustrie dat is opgesteld door het Britse onderzoeksbureau DRI/ McGraw Hill. Dit jaar verkopen de autoproducenten over de hele wereld drie procent minder dan in het afgelopen jaar. In Japan bedraagt de verminde ring zes procent, terwijl daaren tegen in de Verenigde Staten de verkoop groeit met vijf procent en in zowel Latijns-Amerika als in Azië en de landen in de Stille Zuidzee de verkoop ruim twintig procent groter zal uitvallen. Vol gend jaar worden er over de hele wereld meer auto's verkocht, na melijk zes procent. De toene ming doet zich vooral voor in Noord-Amerika, Azië en Oost- Europa. De verkoopgroei van drie pro cent in West-Europa die DRI voor volgend jaar voorziet, zal wellicht maar voor de helft ten goede komen aan de Westeuro- pese fabrikanten. De Japanse concurrentie zal naar verwach ting meer auto's gaan produce ren en in de helft van de voorzie ne verkoopgroei voorzien. De Europese Gemeenschap en Japan zijn in overleg over de vermindering van de Japanse auto-export. De EG wil dat Ja pan dit jaar zestien procent min der auto's uitvoert dan in 1992. Vorig jaar beperkte Japan zijn uitvoer met 9,5 procent. Volgens DRI moeten de Japanse autofa brikanten de produktie in hun buitenlandse vestigingen ver kleinen in plaats van minder auto's te exporteren vanuit eigen land. De meeste autofabrikanten in West-Europa zullen dit jaar 250.000 a 300.000 auto's minder verkopen. Volkswagen zal het grootste slachtoffer zijn. Citroën en Peugeot zullen er relatief goed van afkomen. In totaal zal de produktie met twee miljoen auto's of meer worden inge krompen, voor het merendeel in Duitsland en Spanje. Ontslagen en verdere verkorting van de werktijd zijn dan ook onvermij delijk, aldus het onderzoeksbu reau. Door diepgewortelde economi sche problemen zal een opleving in Duitsland en Italië uitblijven tot in 1995. In Spanje en Frank rijk zal er volgend jaar al een opleving te zien zijn, hoewel het herstel nog lang niet reikt tot het niveau waaran de auto-industrie de laatste jaren gewend is ge weest. Het herstel van de automarkt in Groot-Brittannië gaat door, maar met belastingverhogingen in het vooruitzicht kan een lang durig herstel in gevaar komen. De top van 2,3 miljoen verkochte auto's in Groot-Brittannië van 1987 kan zich pas aan het eind van de eeuw weer voordoen. DRI ziet de autoverkoop over de hele wereld in de periode tot en met 1998 groeien met twintig pro cent tot het recordaantal van 41 miljoen stuks. In het luchtafweergeschut kwj er in het Deense Kattegat, sonderzeeër U 534 in zijn vi Bteroppervlak. 48 Jaar lang ruj lop de zeebodem tussen Denen lan de Tweede Wereldoorlog u Ikgeschoten door bommenwerr VW-topman López (l) met zijn directeur Piëch. De laatste heeft alle vertrouwen in de omstreden Bask. foto ap van 3,5 miljoen auto's em bijna 300.000 medewerkers. Een in dustriële kolos die ongeremd in de rode cijfers raasde. Piëch, die volgens een grapje - benzine in zijn aderen heeft - mocht probe ren het tij te keren. Piëch werkte bij Porsche, nadien bij Audi waar hij twee 'auto's van het jaar' lanceerde, en nu als topman bij VW. Hij begon er direct aan een drastisch bezuini gingsproces. Verving vrijwel alle top-managers en slaagde er in om de beste inkoper ter wereld, 'Inaki' López, bij GM weg te kopen. Voor het hebbelijke jaar salaris van 3 miljoen gulden. López kwam bovendien niet al leen, maar bracht een aantal vertrouwelingen en naaste me dewerkers mee. Plus - zo wordt hardop verondersteld - die kis ten vol geheime bedrijfsgegeve ns, voornamelijk van GM-doch- ter Opel. López verruilde GM op 15 maart defintief voor VW. López had geen contract; met zijn riante toppositie in de auto-clan van Detroit hoefde dat ook niet Toen hij goed en wel weg was, ontdekte men in Detroit en bij Opel dat hij stapels en kistenvol bedrijfsgegevens had verzameld maar die niet had teruggeven. GM-juristen vroegen hem om een handtekening onder een ver klaring dat hij geen documenten of informatie had meegenomen. López tekende niet, maar schreef een briefje waarin hij verklaar de, op het moment van vertrek 'geen door eigendomsrecht be schermde informatie over nieu we modellen en bedrijfsstrategie te hebben meegenomen'. Een kwestie van nuances, maar voor Opel was de zaak duidelijk: Ló pez moet wel degelijk over de plannen voor de opvolger van de Astra en de nieuwe Vectra be schikken of beschikt hebben. Op 30 april dient het concern bij Dorothea Holland, officier van Justitie in Darmstadt, een aan klacht tegen López in. Wegens bedrijfsspionage. Volgens Piëch belachelijk: „Alsof er bij General Motors iets te halen valt wat wij bij VW niet beter kunnen." De Bask is bij VW dan al volop met zijn saneringen bezig. Die zijn er op gericht het aantal toeleveranciers en het aantal af zonderlijke auto-onderdelen drastisch te verminderen. In de fabrieken richt hij tientallen 'KVP'-groepen op (Kontinuierli- cher Verbesserungs-Prozess), waarin de medewerkers aange spoord worden zélf mogelijke bezuinigingen aan te geven. Het idee slaat aan. VW-werkne- mers saneren plaatsen weg; zet ten daarbij zelfs hun eigen job op het spel. Bezuinigen als over levingsstrategie. Deze week kon digde VW een positief bedrijfsre sultaat van 70 miljoen mark over de maand juli aan. Piëch belooft zonder blikken of blozen een nieuwe bloeiperiode. Mede en vooral dankzij López, bijge naamd de genadeloze; de wur ger, vanwege zijn 'wurgcontrac ten' met toeleveranciers. In ok tober komt VW met twee nieuwe kansrijke modellen op de markt: een Passat en een Golf Cabriolet, de lievelingsauto van veel vrou wen, zo blijkt. López zelf werkt hij sinds jaar en dag van 's morgens zes tot tegen middernacht. In de och tend op vruchtensap en fruit. Bij de maaltijden zorgvuldig wa kend om koolhydraten en pro teïne gescheiden te houden; bij voorbeeld nooit vlees en pasta tegelijk. En nooit wijn. Bij zijn vriendjes stond hij vroeger al bekend als een jongen die altijd werkte, altijd wilde leren, nooit tijd had voor spelletjes. In 1966 studeert hij aan de uni versiteit van Bilbao af. Als inge nieur werkt hij aanvankelijk in de omgeving, bij vestigingen van Westinghouse en Firestone. In 1979 krijgt hij in Saragossa een baan bij de Spaanse GM-vésti- door Willem Reijn liggen op de loer. Als de drank in de man is, zit zijn verstand in zijn nou ja onderbuik zullen we hier zeg gen. want de volksmond is soms wal ruw. Oppositie bundelt krachten tegen Wolters De Bilt - De investeringsgroep Wolters Schaberg, onder meer grootaandeelhouder in Goudsmit, Schuttersveld en Porceleyne Fles, wordt geconfronteerd met oppositie. In een krantenadver tentie worden personen en bedrijven opgeroepen 'hun affaires en procedures' met Wolters Schaberg per brief te melden. Doel is om mogelijke gemeenschappelijke belangen te bundelen. Volgens een woordvoerster van Wolters Schaberg maandag is het niet duidelijk wie de oproep heeft geplaatst. Wolters Schaberg is nogal actief in ondernemersland waarbij vooral de vakbonden en kleine aandeelhouders de handelingen met scepsis en soms kritiek volgen. Via de twee houdstermaat schappijen Goudsmit en Schuttersveld kopen en verkopen de directeuren J. Wolters, J.R. Rosen Jacobson en C.J. van der Bijl bedrijven of belangen. De ondernemers volgen een bepaalde politiek. In eerste instantie worden bedrijven gekocht die niet al te best draaien. Na een flinke reorganisatie waarbij de winstcij fers worden opgekrikt, gaan de ondernemingen meestal in de uitverkoop. Lden (rtr) - De Westeuro- Le autofabrikanten, die dit L worden geteisterd door L vrijwel ongekende ver wering van de autover- L zal zich volgend jaar Lr weinig kunnen herstel- vooruitzichten op lagere ren- n Europa zijn weliswaar be zigend. maar de autover- p zal volgend jaar met maar b procent aantrekken na een Lindering van zestien pro- Li in 1993. I bedrijf Smit-Tak zetten de 1,; lafzinkbaar ponton. Vervolgen! V. Daarna zal het nog enige dai erlandse marine-experts klaar; I onschadelijk maken van exploi Idie waarschijnlijk nog aan bo ■verwachting zal de U-boot aan ense haven Hirsthals aan de Deé ppt. nandotoren van de U 534 zw kdogat aan de voorzijde van 52 bemanningsleden zich in eei er slecht aan toe. Het houten i I de rest van het schip lijkt noj Kennedy vrijgegevei Emnse nationale archief heeft i 1 waaronder geheime rapporten i Inde de moord op president John! Jissie Warren concludeerde in 19) noord vanuit een gebouw in Dall Een hebben talloze komplottheoria ■werden de namen genoemd vanl pder 800.000 vrijgegeven pagina J? FBI, de ministeries van defensie] lommissie Warren, bevindt zich f pr Peter Deryabin, een voormal dat dateert van vijf dagen na Hat de KGB achter de moord la By zou de aandacht moeten aflei] Rd zelf. President Chroetsjov verkei Iroblemen, zowel op binnenlands I Imemo worden echter geen concre Nigeria lan Nigeria NLC is van plan van campagne van burgerlijke ongehoi' Be militairen niet de macht overd Éda niet, zoals hij zelf eerder 1. Ihet veld ruimt. De regering hel Jde aankondiging gereageerd. Anda les kondigden evenens stakingen pV opereert vanuit Goes als clieuliere ziektekostenverze- in heel Nederland. In d is ZHV marktleider ter- li: zich in de aanpalende re- «1 (anp) - Een eerste groep zo'n veertig man is gisteren in dienst genomen door het ifctte scheepsreparatiebedrijf perp Shiprepair (AS), dat sis eigendom is van de Neder- Damen Shipyards. Zij pen een voorhoede van her- ilers die tijdelijk mogen wor- aangeworven om een Cu- hans schip verder af te werken. !i spanningen binnen het be- jf, dat voor het faillissement in 570 werknemers had, zijn [nnnee niet weggenomen. Vak- adsafgevaardigden kondigden eneuze acties' aan. [ij zijn verbolgen na kritiek van acteur Frans Roos op het b'systeem voor de aanwerving p scheepsherstellers. Werkge- irs zijn verplicht werknemers 'het kot', zoals het systeem li 1985 in de volksmond heet, m te werven. Roos vindt het tem te duur. gio's West-Brabant en Rijnmond grote verzekerdenconcentraties bevinden. ZHV telt circa 157.000 verzekerden, 115 personeelsle den en boekte over vorig jaar een omzet van 220 miljoen gul den. De Tilburgse CZ-groep telt in clusief de Limburgse partner Liass bijna 1,3 miljoen zieken fonds en particulier verzekerden. Met 1100 medewerkers wordt een omzet van 4 miljard be haald. Met de samenwerking en fusie maken ZHV en CZ zich op voor de concurrentie tussen zorgver zekeraars die op til is als gevolg van het plan-Simons. Door via fusie het draagvlak te vergroten kan tegen concurrerende tarie ven een breder dienstenpakket worden ontwikkeld. Tegen deze achtergrond zocht de CZ-groep al eerder samenwerking, onder andere met Liass in Sittard en Heerlen en met Interpolis. De samenwerking met Rabo- bank-dochter Interpolis maakt een koppeling mogelijk van ziek tekostenverzekeringen met pro- dukten op het gebied van ar beidsongeschiktheid en ziekte verzuim. Met deze 'totaalbena dering' rond gezondheidszorg en welzijn beoogt de CZ-groep een sterke marktpositie in heel Zuid- Nederland. Verbod op alcoholreclame in Rusland Moskou - In Rusland is vorige week een verbod op reclame voor alcohol en tabak van kracht geworden, heeft het persbureau Itar-Tass gisteren bericht. Het verbod geldt voor reclame op televisie en in kranten en tijdschriften. Het verbod werd door het Russische parlement aangenomen als onderdeel van een pakket maatregelen ter bevordering van de gezondheid. Fabrikanten van bier, sterke drank en rookwaren, waaronder westerse bedrijven, hebben zich in het afgelopen jaar in Rusland ontpopt als grote adverteerders. In onze verslaggever llburg - Ziektekostenverzekeraar CZ-groep uit Tilburg Tie Onderlinge Ziektekostenverzekeringsmaatschappij ÉV uit Goes gaan nauw samenwerken. Op termijn loet de samenwerking uitmonden in een fusie van beide pganisaties.

de Stem | 1993 | | pagina 5