'vdA wil minder huurverhoging 59 ct! AA I B-in-1 foto Sarajevo Duits idee voor autoloze zondag slaat aan in Tweede Kamer 'Hangplek' voor Rotterdamse jongeren WEEK VAN DE Bisschop Ernst uit ziekenhuis ontslagen binnenland erdedigbaar omdat kabinet huurwaardeforfait niet wil verhogen' inder geld voor Zeeland »or nieuwe verdeelsleutel S RM Gedetineerde die ontsnapt verspeelt snelle vrijlating OP i I commentaar Collectieve schuld wordt niet ervaren als schuld epasseerd station BINNENLAND KORT STEM DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 A3 0nze Haagse redactie Haag - De Tweede Kamer Jjlt veel voor invoering van een toloze zondag in Nederland. De jatregel zou weliswaar niet on adellijk effecten hebben voor (t milieu, maar het zou mensen jl stimuleren bewuster met hun ,(0 om te gaan, vinden CDA, ((1A, D66 en Groen Links. pster Maij (Verkeer) daarentegen ft alleen iets in een autoloze zondag noodsituaties, maar niet als oplos voor de terugdringing van het Een jongetje speelt even sol fol het zes maanden durende blijf in Sarajevo er bijna Binnenkort zullen ze bei krijgen van een psychiater eenieder die afzwaait geest door zal lichten. De jon moeten erom lachen, „Die: dokter doet het zelf in zijn b als hij hier naar toe moet men," zegt Meyer. „Het wat ik zal missen als ik wee Nederland ben," vervolgt korporaal, „is de hechte die je hebt opgebouwd met mige maten van je. Maar kenen doe ik niet, daarvooi het niet enerverend genoeg.", 'Ga toch fietsen1 Rotterdammer Te Kronnie vooral op te zien tegen all nozele vragen die hij na terugkomst krijgt voorgesi autoverkeer. Afgelopen weekeinde bleek dat politici van alle Duitse partijen voorstander zijn van ten minste één autoloze zon dag per jaar ten behoeve van het milieu. De SPD in de bondsdag denkt zelfs aan één autoloze zondag per maand. „In Nederland is de bewustwording over de noodzaak om de groei van het autoverkeer af te remmen veel groter dan in Duitsland. Hier is die groei de laatste jaren minder dan vijf procent; in Duitsland is die situatie minder rooskleurig en zijn dwingende maatre gelen kennelijk nodig", aldus Maij, die ook wijst op campagnes van haar de partement die bewuster autogebruik moeten bevorderen. In Nederland opperde Groen Links al eerder het idee voor een autoloze zon dag. Andere partijen wezen het voor stel meteen af. Tot vreugde van Groen Linkser Lankhorst is dat nu anders. Hij zal het thema bij het eerste Kamer debat over de terugdringing van het autoverkeer aan de orde stellen. „Een keer per jaar heeft wel een erg symbo lische werking. Een keer per maand zou echt leiden tot beperking van de groei van de automobiliteit", aldus Lankhorst. CDA-Kamerlid Van Vlijmen zegt te willen aansluiten bij een eventuele jaarlijkse autoloze zondag in Duits land. „Je zou zo'n proef moeten zien als een uiting om mensen bewust te maken van de overbesteding van wel vaart, onder andere via autorijden. Via een proef kun je ook zien wat de positieve en negatieve effecten zijn", aldus Van Vlijmen, die er aan toevoegt dat wel goed moet worden gekeken naar de ervaringen ten tijde van de oliecrisis in 1973 toen een autoverbod werd ingesteld vanwege de olie- schaarste. PvdA en D66 zijn voorstander van meerdere autoloze zondagen. „Ik heb niet de illusie dat je het milieu ermee redt, maar het is wel een prima middel om de schijnwerpers te zetten op het probleem van de nog steeds groeiende autoverkeer aldus D66-Kamerlid Wolffensperger. Ronduit tegen is WD-woordvoerster Jorritsma-Lebbink. Zij voorziet alleen maar problemen en 'tig uitzonderings gevallen'. „En dan krijg je weer dat mensen die een keer per week hun auto gebruiken om naar opa en oma te gaan, de dupe worden. We moeten autobezitters gewoon bewegen wat se lectiever met hun auto om te gaan." «ze Haagse redactie Haag - De PvdA-fractie oefent druk uit op de eigen jsters Kok (Financiën) en Alders (Volkshuisvesting) je huren volgend jaar met minder dan de voorgeno- 5,5 procent te laten stijgen. cht wordt aan 4 a 4,5 pro- Een voorstel in die richting cr de beide ministers echter jet voorgelegd aan de mi- naad, die zich ook deze buigt over de laatste pro- in voor de begroting van itrhuurstijging zou volgend WA-fractie zeer goed te digen zijn nu minister Kok, «nkomstig zijn belofte aan jste Kamer, heeft voorge- et huurwaardeforfait - het ig dat huiseigenaren moe- iptellen bij hun belastbaar gen - volgend jaar niet te Eerder is afgesproken sten voor huurders en voor ligenaren in gelijke mate te .stijgen. Overigens behoedt het niet ver hogen van het huurwaardefor fait vele huiseigenaren niet voor lastenverzwaring. De belasting dienst is al geruime tijd bezig met hertaxatie van het eigen woningbezit vanwege de geste gen prijzen van koopwoningen. Die hertaxatie levert vele geval len een hogere economische huurwaarde en daarmee een ho ger belastbaar forfait op. Een lagere huurverhoging is vol gens ingewijden al 'in de boezem van het kabinet' besproken, maar er liggen nog geen concrete voorstellen op tafel. Het wach ten is op voorstellen van het miiiisterie van Volkshuisvesting, aldus deze bronnen. «ze Haagse redactie Haag - Er komt wellicht nieuwe verdeling van uit het Provinciefonds. Éi wordt meer rekening inden met de mate van iedelijking in verschil- provincies. (nieuwe verdeelsleutel gaat aid erop achteruit; deze (ADVERTENTIE) n ,6 i°aan |e carriere te werken, teld. „Dan kom je thuis zeg !JandatdeSRM,despecialist K rnnrtin on Hon \rrorton 7P 1 Kronnie, „en dan vragen ze je: is het daar nou echt zo er) heb je dooien gezien, of hei onder vuur gelegen. Ga toch f sen, zeg. Ik wil rust aan mijnk als ik thuiskom. Want aan.' mand die nooit in een oorlof geweest, kan je toch nooit oi brengen hoe het er werke. uitziet." üinhebt om het komend najaar aan je carrière te werken, Wet gebied van marketing- tommunicatie-opleidingen, in Eindhoven start met 'NIMA-A op 13/09/93 'NIMA-B op 13/09/93 'NIMA-C op 29/09/93 'NGPR-A op 22/09/93 'Reclame-A op 09/09/93 tag nu informatie aan bij: provincie zou, als het plan door gaat, nog ruim 97 miljoen krij gen in plaats van bijna 106. Voor Brabant is er weinig verschil: nog geen miljoen minder dan de huidige 233. Een voorstel daartoe heeft staatssecretaris De Graaff-. Nauta van Binnenlandse Zaken gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Het bureau Klynveld Management Consultants en het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven hebben de nieuwe verdeelsleutel gemaakt. Het Provinciefonds (ongeveer twee miljard per jaar) wordt vol gestort door het rijk. Eenderde van de uitgaven die provincies doen wordt eruit betaald; pro vincies hebben ook zelf inkom sten door bijvoorbeeld de pro vinciale opcenten. Het grootste verschil tussen het nieuwe plan en de huidige ver deling van het geld over de pro vincies zit hem in de manier waarop de mensen wonen. Een aantal criteria is geschrapt. Daarvoor in de plaats is het criterium 'landelijk of verstede lijkt gebied' in de plaats geko men. Dat wil niet zeggen dat alleen provincies met veel grote steden meer geld krijgen. In het plan werkt het ook andersom: zo hebben de besturen van landelij ke provincies meer taken, omdat zij voor voorzieningen moeten zorgen die de gemeenten zelf niet kunnen opbrengen. Zo'n 3.0 Rotterdamse jongeren begonnen gisteren met de aanleg van een 'hangplek'. De jongeren krijgen daarmee een eigen plek om 'rond te hangen'. Ze moeten hun stekkie zelf beheren en onderhouden. De jongeren worden begeleid door wijkagenten. Men hoopt met het project de overlast door jongeren terug te dringen. foto anp (ADVERTENTIES) Fotohome geeft tijdelijk 2 extra mini-prints cadeau. Da's drie keer genieten voor één prijs. Dealeradressen Bel (010) 4344422 Den Haag (anp) - Een gedetineerde die ontsnapt en daarbij geweld gebruikt loopt de kans zijn vervroegde invrijheidstel ling (VI) te verspelen. Het Openbaar Ministerie heeft dit jaar bij de zogenoemde penitentiaire kamer van het hof in Arnhem, al twintig keer gevraagd de vervroegde invrijheidstelling te schorsen van gedetineerden die met geweld ontsnapten. 'EU Gevangenen zitten doorgaans tweederde van hun straf uit. Daarna komen zij vervroegd vrij. Dat recht moet vervallen als een gedetineerde al dan niet ge slaagd geprobeerd heeft te ont snappen, zo blijkt uit een wets voorstel dat minister Hirsch Bal- lin en staatssecretaris Kosto van justitie inmiddels aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. Wan neer de Kamer het wetsvoorstel behandelt is nog niet bekend. Het wetsvoorstel kwam mede tot stand wegens het stijgend aantal ontsnappingen. Op aandrang van de Tweede Kamer heeft de minister onder tussen het Openbaar Ministerie gevraagd vaker intrekking van de VI te vragen bij de peniten tiaire kamer van het hof in Arn hem, die dat soort verzoeken behandelt. In het verleden ge-' beurde dit betrekkelijk weinig omdat de penitentiaire kamer zich vaak op het standpunt stel de dat de gedetineerde eerst moest worden veroordeeld voor het gebruik van het geweld bij de ontsnapping voor het verzoek in behandeling werd genomen. Ontsnappen op zich is (nog) niet strafbaar. In 1990 en 1992 heeft het OM maar zes keer gevraagd de vervroegde invrijheidstelling in te trekken, en in 1991 nooit. Van de twintig keer waarin dit inmiddels in 1993 is gevraagd zijn twee verzoeken gehono reerd, werd er één afgewezen, en de andere moeten nog behandeld worden. Dit jaar alleen al ontsnapten 44 gedetineerden. In acht gevallen, waarbij er in totaal twintig ge vangenen vandoor gingen, werd geweld gebruikt. In heel 1992 namen ook 44 gevangenen de benen. Psychologen verklaren nietsdoen bij ongeluk uit 'groepsproces' FOTO A historische werken, mag in 4 geïmproviseerde toesprak graag verwijzingen naar beurtenissen in de oudheid of waaru deze eeuw opnemen volgens hem een wijze les worden geleerd. In 1990, in reactie op degenen die ijverde voor democratische hervorm'1 gen in het Chileense leger, uit hij kritiek op het militaire o leid dat Duitsland na 1945 Ijj gevolgd. Volgens hem hing Duitse leger aan elkaar van moseksuelen, langharigen, rihuanagebruikers en v bondsleden'. Hervormingen ren, kortom, uit den boze. W3' S WIEGEL is en blijft een fenomeen. Niet zozeer vanwege «Rondere politieke en bestuurlijke kwaliteiten, maar meer ijn opvallende persoonlijkheid en zijn feilloze gevoel voor f'teit. Vanaf zijn vertrek in 1982 vanuit Den Haag naar '™d speelt de VVD-vedette een uitgekookt spelletje. ;ier populaire Wiegel heeft zich nooit openlijk uitgesproken ee" mogelijke terugkeer naar de top van de VVD. Tijdens de "oirienten dat de roep om Wiegel weer luid en duidelijk war was, speelde hij op zeer minzame wijze de rol van de Wide onschuld. Men moest niet vergeten dat hij het als Nissaris van de Koningin buitengewoon naar zijn zin had in JWje provincie Friesland. Een aai over de bol van de op dat ■uitgeraakte Friezen die echter onmiddellijk werd gevolgd wt cliché dat je in de politiek 'nooit nooit' mag zeggen. 'Welling die typerend is voor Wiegel. Een ijdele man die is geweest van verheerlijking van de eigen persoonlijk er al ging dat ten koste van het partijbelang. Want zoveel r: door nooit duidelijk te maken wat hij echt wilde, heeft - door velen gezien als de man die de eenheid in de VVD ™erkstelligen - jarenlang als splijtzwam gefungeerd. 'ook 'de verkiezingen in zicht komen, vliegen voor- en tegen- !ersvan het fenomeen uit Friesland elkaar in de haren. Dat "v»eer het geval. Een groot aantal partij-baronnen (de ;®rs van de gewesten) verzet zich tegen het hoofdbestuur ,'e9el begin juli liet weten hem geen plaats te geven op de Wenijjst voor de Tweede Kamer. is zo hoog opgelopen dat het blijkbaar zelfs Wiegel te 0rdt. Hij heeft laten weten dat het lijsttrekkerschap voor ,.er| gepasseerd station is. Eindelijk een duidelijk geluid. De !^rs weten dat ze het moeten doen met de intellectueel *estein als lijsttrekker. Wellicht niet zo'n stemmentrekker Populist Wiegel, maar wel een kundig politicus. Honderden badgasten keken afgelopen week einde toe terwijl een 9-jarig meisje in Rotter dam verdronk. Laat an dermans lot het publiek dan zo koud? „Je bent als drenkeling beter af wan neer één man langs de kant staat, dan wanneer er tweehonderd staan", zegt de Amsterdamse po- litiepsycholoog Frans Denkers. Door Joop van der Pol DE VERONTWAARDIGING bij de politie Rijnmond is groot. Op de recreatiepias van het Zuider- randpark sloeg zaterdag een rubberbootje om, waarbij een 9-jarig meisje te water raakte. Terwijl vriendinnetjes van het kind en een nabije visser - die niet kon zwemmen - om hulp schreeuwden, bleven zeker 200 mensen aan de kant staan toekij ken, zonder een hand uit te ste ken. Het kind verdronk. „Te gek om los te lopen", vond een poli tiewoordvoerder. Dat het nog erger kan, bleek niet zo lang geleden in Eindhoven. Een vertwijfeld man dreigde zich van de Stationstoren in de diepte te storten. Uit de menigte die zich al snel onder hem had gevormd, klonken kreten op als 'Spring dan!'. De man bedacht zich en sprong niet, maar aan zijn publiek had het niet gele gen. Er is een tijd geweest dat berich ten uit de Amerikaanse samenle ving ons als nuchtere Hollanders onwaarschijnlijk in de oren klonken. Slachtoffers van roof of verkrachting, zo ging het ver haal, bleven soms urenlang op het trottoir liggen terwijl voet gangers, taxichauffeurs en piz zakoeriers hen geen blik waardig keurden. Hooguit vergaapten zij zich enige tijd aan de afgrijselij ke plas bloed, om meteen weer hun weg te vervolgen. 'Typisch Amerika', zeiden we dan, en 'zo iets kan bij ons gelukkig niet bestaan'. „Het is een verschijnsel van alle tijden en alle plaatsen", meent Frans Denkers, politiepsycho- loog in Amsterdam. „Tweedui zend jaar geleden schreef een evangelist al het verhaal van de barmhartige Samaritaan. Van de man die, beroofd en hulpeloos, langs de weg lag terwijl iedereen hem aan zijn lot overliet. En Garcia Marquez beschreef in zijn novelle 'Kroniek van een aangekondigde dood' hoe twee Colombiaanse jongens ongehin derd een moord beramen waar het hele dorp weet van heeft." De Hollandse burgerzin of hulp vaardigheid is niet in het geding, vindt Denkers. „Door het bijzon dere waarvan mensen getuige zijn, verstenen zij, raken ze in een soort trance. En voordat ze tot hun positieven komen, heeft het noodlot al toegeslagen." Wrang genoeg ontdekt Denkers daarin ook een positief aspect. „Eigenlijk is die reactie een goed teken. Het houdt namelijk in dat de mensen niet elke dag met zulke rampen of ongelukken worden geconfronteerd." Denkers wijst ook op iets wat je het groepsproces zou kunnen noemen. „Dat langs die Rotter damse plas honderden mensen niet in actie komen, is verklaar baar. De groep is zo groot dat niemand zich direct verantwoor delijk voelt. 'Als jij niks doet, waarom zou fk dan?' Je bent als slachtoffer dus beter af wanneer er maar één man langs de kant staat." Aangenomen dan dat die kan zwemmen, dat wel. Klinisch psycholoog J. Verhulst, onderschrijft die visie van Den kers. „De historie wijst al uit: collectieve schuld wordt niet er varen als schuld", zegt hij. Maar dat de botte reactie van omstan ders niet erger wordt, bestrijdt Verhulst. „Ik vind weldegelijk dat de Nederlandse samenleving egoïstischer, harder is geworden. Ik heb het zelf meegemaakt in een zwembad. Een oudere me vrouw kreeg een hartstilstand. Een vriend van me probeerde haar te reanimeren, en ik had gewoon de handen vol aan het op afstand houden van mannen, vrouwen en kinderen." Verhulst houdt het op een com binatie van die verharding met sensatiezucht en doodsangst. „Sensatiezucht kun je zien als een soort bezweringsritueel, zo als mensen vroeger feestvierden bij het graf van de overledene. De opluchting dat hij daar ligt, en niet jij. En met doodsangst bedoel ik het niet aandurven van de rechtstreekse confrontatie met de dood. Daardoor raak je letterlijk verlamd, verlamd van schrik." Van onze verslaggever Breda - Bisschop H. Ernst van Breda is gistermorgen uit het St. Ignatiusziekenhuis ontslagen. Hij was daar op 12 augustus met een licht hartinfarct opgenomen. snel geregeld zou willen zien. Integendeel. Hij schrijft aan zijn pastores: „Graag zou ik tot het einde toe van de tijd waarin mijn opdracht geldt, mijn taak volledig willen ver vullen en voorkomen dat din gen niet gebeuren die gebeu ren moeten. Dat lijkt mij mo gelijk, ook wanneer in de hoe veelheid werk beperking no dig zou blijven." De Bredase bisschop blijft voorlopig onder medische con trole. Maar hij denkt zijn werk in het bisdom en landelijk in oktober te kunnen hervatten, aldus zijn woordvoerder. In een brief aan de pastores van zijn bisdom schrijft bis schop Ernst dat hij zich ver gist heeft in de signalen die zijn lichaam enkele weken ge leden uitzond. Hij had toen gedacht dat zijn maag niet in orde was en dat hij ernstig vermoeid was geraakt door al les wat dit jaar op hem was afgekomen. „Ik weet nu beter en ben hierdoor gewaar schuwd wat de toekomst be treft", aldus de bisschop. De waarschuwing strekt voor mgr. Ernst echter niet zover dat hij nu liever zijn opvolging Bisschop Ernst spreekt zijn dankbaarheid uit voor het me deleven dat hij van alle kanten heeft ondervonden. Op de vraag of de ziekenhuisopname de benoeming van de opvolger van bisschop Ernst zal be spoedigen, moest de woord voerder het antwoord schuldig blijven. Spoorwegen: veel werk aan rails Utrecht - In de maanden september en oktober voeren de Nederlandse Spoorwegen tijdens de weekeinden veel werkzaam heden uit aan de rails. Reizigers in het westen van het land moeten daardoor rekening houden met een langere reistijd. De werkzaamheden aan de baan zijn nodig in verband met de uitvoering van het toekomstplan Rail 21. Vooral op het traject tussen Dordrecht en Zwijndrecht zal het treinverkeer vaak stil komen te liggen. Op dit druk bereden baanvak zijn werkzaamheden gepland in de weekeinden van 4 en 5 september, 11 en 12 september, 2 en 3 oktober, 9 en 10 oktober en 23 en 24 oktober. Voorts zijn onder meer verstoringen te verwachten op de trajecten Rotterdam CS-Rotterdam Stadion (25/26 september) en Tilburg-Breda (31 oktober). De NS zal op sommige plaatsen bussen inzetten om het vervoer goed te laten verlopen. Palmen voorzitter specialistenvereniging Utrecht - Het 22 leden tellende centraal bestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging heeft uit zijn midden een dagelijks bestuur van zes leden gekozen. De nieuwe voorzitter van de LSV is de Tilburgse longarts F.M.L.H.G. Palmen. De Haagse internist G. Booij, die nu voorzitter is, wordt penning meester. Het dagelijks bestuur van de LSV bestaat verder uit P.J. Theuvenet, anesthesioloog in Alkmaar (ondervoorzitter), me vrouw N.I. Regensburg, oogarts in Oss (secretaris), dr. F.Th.J.G.T. Kok, gynaecoloog in Den Haag, en S.H.A. Schilstra, radiodiagnost in Zaandam. Vughtenaar gewond na aanval pitbulls Vught - Een 35-jarige man uit Vught is ernstig gewond geraakt bij een val van zijn paard. De man viel toen hij op de Vughtse Heide werd aangevallen door drie zwarte pitbull-honden, aldus de politie. Het slachtoffer is voor behandeling overgebracht naar het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch en vandaar naar het Sint-Elisa- bethziekenhuis in Tilburg, waar hij op de afdeling intensive care is opgenomen. De man heeft zodanige verwondingen opgelopen dat de politie vreest dat hij blijvend verlamd zal zijn. Voorzitter SGP dreigt met aftreden Katwijk - Voorzitter dominee C. Hovius (foto) van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) overweegt zijn functie neer te leggen als de ledenver gadering volgende maand de finitief een blokkade opwerpt voor het vrouwenlidmaat schap. Hovius schrijft dit aan de kiesverenigingen van de SGP. Volgens Hovius valt in de Bij bel nergens te lezen dat vrou wen geen rol mogen spelen in een politieke partij. Hij zou het de SGP onwaardig vinden als de partijleden op 25 september het voorstel van een meerderheid van het bestuur steunen om vrouwen buiten te sluiten. „De betrokkenheid van de vrouw wordt erdoor uitge hold en geminimaliseerd, vindt hij. Verdachte niet vast om contacten Rara Den Haag - De 53-jarige man J. O. uit Venhuizen tegen wie vorig jaar een onderzoek is ingesteld wegens verdenking van enige betrokkenheid bij de terreurorganisatie Rara, zit niet vast in verband daarmee. De Alkmaarse persrechter mr. J. van Dijk heeft gisteren bevestigd dat vorige week de voorlopige hechtenis van de man is verlengd uitsluitend omdat hij een grote hoeveelheid wapens in bezit had. 'Een beetje veel voor een hobbyist'. Eerder dit jaar, in januari, had Justitie een onderzoek tegen de man afgesloten waarbij mogelijke leveranties van wapens en springstof aan Rara centraal stonden. Aantal treinreizigers neemt niet meer toe Utrecht - Het aantal treinreizigers neemt voor het eerst sinds jaren niet toe. Het goederenvervoer is in het eerste halfjaar ten opzichte van vorig jaar met 3,7 procent gedaald tot 8,3 miljoen ton. De opbrengsten daalden met 5 procent tot precies een miljoen gulden. De Nederlandse Spoorwegen hadden al rekening gehouden met slechts een kleine stijging van het aantal reizigers. Vorig jaar immers bleef het voor het eerst achter bij de prognoses. Maar zelfs de bijgstelde begroting zal niet gehaald worden. In het meest gunstige geval zal het aantal reizigers gelijk blijven. De opbrengst blijft eveneens achter bij de verwachtingen, ondanks de verhoging van de tarieven met 6 procent. Knooppunten willen meer geld Arnhem - De dertien stedelijke knooppunten in Nederland gaan er bij de Tweede Kamer op aandringen meer geld beschikbaar te stellen om alle plannen uit te kunnen voeren die de afgelopen jaren ontwikkeld zijn. Dat blijkt uit een concept-brief die circuleert in de dertien knooppunten, waaronder Breda. De bestuurders van deze gebieden maken daarin duidelijk dat ze aan de huidige financiële toezeggingen van het rijk onvoldoende hebben om alle investeringen op het gebied van openbaar vervoer, concentratie van werkgelegenheid in de stedelijke gebieden en bodem-sanering te kunnen dragen.

de Stem | 1993 | | pagina 3