DE STEM SpOrt Peter van Vossen leeft bij de dag 'grid Haringa voltooit trilogie Kenyanen jagen als op groot wild mmmmm Sijbrands verbetert eigen wereldrecord ;heb alleen zitten rekenen, dat heb ik tenslotte niet voor niets geleerd' »EK DE VERSCHILLEN Wielerkoers Sas van Gent van kalender geschrapt Nebiolo kust Reynolds OP TV Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout oekina positief 'n Questie van Veiligheid j De toestand van uw remmen en schokdempers bepalen de remweg bij een noodstop Onze testbanken geven u gratis zekerheid! Drama in finale 10.000 meter kost Moses Tanui wereldtitel Wereldrecord Birjoekova Records Feyenoord vrij zeker naar IJsland Kansen voor Katrin Krabbe weer gestegen Drie dopinggevallen Ier ;r maag-, darm- en leverklacl Elsje levenslang?' Ivo Nlel fn die vanwege ernstige atwl Jordeeld zijn tot een leven al loond hoe mensen zonder maJ Hoor middel van een transplaj" laanse speellilm uit 1982. Re, lean-Louis Barrault, Marcej lanna Schygulla. Lodewijk arie-Antoinette en hun kinder I stadje Varennes wordt hij dl en en naar Parijs teruggebrat Ise tv-film. Regie: Karen Arthi Sirney, Wings Hauser en Chrisi haar school verdwijnt de 8-jarij n in het gezelschap van een nu |te hebben. Voor Jonathans oudi nachtmerrie. maamha MAANDAG 23 AUGUSTUS 1993 DEEL B [Vossen, die opziet tegen \,i weg terug. Goes/Utrecht (anp) - Peter van Vos sen, opnieuw geveld door een vorm van trombose in zijn linkerarm, leeft tegenwoordig bij de dag. Die levens wijsheid heeft de onfortuinlijke Aja- cied geleerd van John Bosman, zijn oud-ploeggenoot bij Anderlecht. „Het heeft geen zin om aan carrièreplan ning te doen," sprak de Zeeuw zondag middag vanaf zijn bed in het Oosterschel- de-ziekenhuis in Goes. „Zeker in de voet ballerij kun je niet vooruit kijken. Nog voor geen week. Dat zie je maar aan mij." Nog maar kort geleden hoopte de 25-jari- ge aanwinst stilletjes op een plaatsje op de bank gistermiddag bij de wedstrijd FC Utrecht-Ajax (1-4). De oude blessure aan zijn dijbeen was genezen en zijn conditie naderde het vereiste niveau. Zijn officiële competitiedebuut bij Ajax kon niet lang meer uitblijven. Donderdag ging het tij dens de training in het krachthonk even wel opnieuw mis, in zijn linkerarm, waar zich weer een bloedprop vormde. „Ik wist meteen wat er aan de hand was," vertelde Van Vossen, die een nacht in het Amsterdamse VU-ziekenhuis doorbracht en daarna op eigen verzoek naar Goes werd vervoerd. „Ik moest gelijk aan vorig jaar denken. De gevolgen zijn gelukkig minder ernstig dan de eerste keer. Toen kwam de diagnose aan de late kant. Nu waren we er op tijd bij. Ik moet nog een dag of vier aan het infuus met bloedver- dunners liggen. Over een week hoop ik de training te hervatten." De medische staf van Ajax wacht af of de beschadigde ader op natuurlijke wijze dicht gaat. Het bloed zoekt dan automa tisch een andere weg. Van Vossen is in dat geval van zijn probleem verlost. In dien de klachten opnieuw terugkeren, valt aan operatief ingrijpen niet meer te ontkomen. „Hoewel Peter al eerder met trombose kampte, schrokken we donderdag toch toen zijn arm weer dik werd," liet trainer Leelfilm uit 1991. Regie: Enriqi Lranco en Kiti Manver. Misdaal leronica Olala, directrice van eel 1st er Azucena Carrero de buit T [rw blijkt dat de politie een duistj 1.30) speelfilm uit 1987. Regie: Jij lis Quaid, Ellen Barkin en Na It een lijk gevonden, vermoedelij (maffia. In een stad die helema st lijkt, moet Remy McSwain krijgt hulp van de zeer principré porne. Gezien zijn onconventione McSwain niet echt goed uit. T«j ffuriste. 21.30 u. Guilty as sin. GOES - Grand Theater 20 u. Hot Shots 2. ANTWERPEN -Rex - 12, 14, 16.30, 19 en 21 j Cliffhanger. -Rex-Club - 12, 14, 16.30, 21 30 u. Untamed heart. - Odeon 1 - 14, 16.30, 19 en u. Sommersby. - Odeon 2 14, 16.30, 19 en u. Falling down. -Odeon 3 - 14, 16.30, 19 en 21 u. Alive. -Odeon 4 - 14, 16.30, 19 en 2j u. Loaded weapon. -Quellin I - 14, 16.30, 19 en u. De kleine blonde dood. - Quellin II - 14, 16.30, 19 en u. The piano. -Quellin UI - 14, 16.30,19en u. Red rock west. -Metro I 14, 16.30, 19 en 21, Dennis the menace. -Metro II - 14. 16.30, 19 en 21 u. Cop and a half. - Sinjoor - 14, 16.30, 19 en 21. Indecent proposal. - Ambassades Club 1 - 14 en 11 u. 3 Ninjas 19 en 21.30 u. Jennifer 8. - Ambassades Club 2 - 14, 19 en 21.30 u. Stay tuned - Ambassades Club 3 - 14,17.Ij 20.30 u Scent of a woman. - Ambassades Club 4 - 14 en u. Dragon. 19 en 21.30 u. Mad dog and glc BRUGGE - Complex Zwart Huis 20 u. Indecent Proposal. 20 u. Ahve. 20 u. Falling down. - Memling 14.30 en 20 u. Cliffhanger. - Van Eyk 20 u. De kleine blonde dood. t(anp) - Onder een oranje paraplu genoot Ingrid tga zaterdagavond in Hamar van haar derde ach- polgende wereldtitel puntenkoers. Het regen- verbloemde tijdens haar ererondje echter de hende situatie van het Nederlandse baanwielren- [uar zilver op de sprint de 29-jarige politie leen uitzondering in de |van bondscoach Eric Ge- :die naast een sterke de- (Maria Jongeling) Is onopvallende meerijders |üj het eerste open titel- voor de mannen. |p is een ongekunsteld ta il Geserick ruim twee jaar f. bij toeval in handen Vrouwencoach Piet ja gaf haar het advies in ter naar de baan over te k De Fries zag het goed. tonde pupil maakte haar pet twee wereldtitels, liet fj jaar nog een op volgen pa en verdedigde in Ha st succes haar puntentrui. noemde ze zelf de trilo- lunders pnkoers is kennelijk bij p geschikt voor de Neder- De discipline leverde «n Haringa drie wereld- Tijdens de laatste twee pche Spelen waren er ook fc medailles voor Leo Pee- f Leon van Bon. „Een on- voor allrounders," zei „Die hebben we in End wel." pscoach miste in Hamar mannen specialisten als en Knaven, die dit voor de wegtitelstrijd [Professional Pieters sprak aring van de winterba- om de Belg De Wilde lit titel te leiden, de door p voor de weg te licht nationale amateur- ei Den Braber reed in «{en een week de planken i kouten baan tijdens de Jsaren maar was in de ttutuiiim. CCfiuuu^. '(rtr/dpa) - Galina En- is in Hamar positief ten. In de urine van de ster uit Rusland wer- oren van anabole ste- gevonden. Zij is voor Handen geschorst. na verscheen vrijdag niet start voor de halve fina- 1 tiet WK-toernooi op de Ze meldde zich af met «blessure. Ze had al een van haar kruisbanden *t op termijn onder het 'apekina, die op het «bh toernooi in Barcelona 'öd, maakte in Hamar <te kwalificaties de beste 'ie dopingcontrole na de «ties reageerde ze posi- werd uitgesloten van deelneming. Daardoor Canadese Dubnicoff au- p zeker van een plaats »ale. Daarin versloeg ze ®digster Ingrid Haringa. ■Ba heeft een dontra-ex- langevraagd. Ze is de eer- ;s®ier in Hamar, die be- »p het gebruik van ver adelen. kwalificatierit nergens te vin den. Met Haringa haalde Geserick wel zijn beoogde succes. Al had den het twee gouden medailles moeten zijn. De jacht op goud bij de sprint mislukte deels omdat de Russin Enoeikhina na de kwalificatierace een positieve plas produceerde en door de tra ge rechtsgang pas in de halve eindstrijd uit het toernooi werd genomen. Haringa nufest voor de finale drie keer de baan op, terwijl haar zegevierende tegen standster Dubnicoff volledig uit gerust aan de tweestrijd kon be ginnen. Op haar favoriete onderdeel ('Ik ben geen echte sprinster voor de baan') liet de Nederlandse zich niet verrassen. Ze bleek een koe le rekenaarster, die met de nog onervaren Jongeling elke con currente scherp in de gaten hield en haar krachten goed doseerde. Omdat er voor het eerst pas na elke tien ronden om de punten werd gestreden, kregen de deel neemsters ruimschoots de tijd te herstellen. „Dat maakte de race een stuk ingewikkelder," ver klaarde de uiterlijk getekende winnares van het goud. Opnieuw dreigde een Russin het Oranje-feest te dwarsbomen. Met behulp van Jongeling werd Svetlana Samokvalova echter in de laatste twintig ronden volle dig uitgeput. Jongeling hield het tempo hoog, terwijl Haringa de punten bij de sprint incasseerde. In Stuttgart startte ze twee jaar geleden zonder enige baanken- nis. In Hamar hield ze het score bord bij elke passage in de ga ten. „Ik heb alleen maar zitten rekenen. Dat heb ik tenslotte niet voor niets geleerd. Geluk kun je dus ook afdwingen," stel de ze met een knipoog naar Jongeling. „Zjj heeft eigenlijk ook een medaille verdiend," complimenteerde ze haar hulp, die in de voorlaatste ronde ten val kwam. Hamar, WK baan. VROUWEN Puntenkoers: 1. Haringa (Ned) 27 punten, 2. Samokvalova (Rus) 16, 3. Grieco (VSt) 14, 4. Werckx (Bel) 12, 5. Erdin-Ganz (Zwi) 10, 6. Éven (Fra) 10, 7. Teutenberg (Dui) 9, 8. Müller (Zwi) 6, 9. Nelson (NZe) 6, 10. Maegerman (Bel) 3, 20. Jongeling 0. MANNEN Puntenkoers, 40 km: 1. De Wilde (Bel) 26 punten, 2. Magnin (Fra), 3. Iakovlev (Oek) 13, 4. Kravtsjenko (Kaz) 9, 5. Walton (Can) 5, 6. Peter sen (Den), op éen ronde 7. O'Grady (Aus) 23, 8. Beikirch (Dui) 19, 9. Risi (Zwi) 12, 10. Velasquez (Col) 12, 20. Pieters (Ned) 1 Tandem, finale: Italië wint van Au stralië 2-0/11,016-10,736 Eind stand: 1. Italië, 2. Australië, 3. Tsje- choslowakije, 5. Griekenland, 6. Slowakije. Duitsland na halve fina les gediskwalificeerd. Stayers: finale, eerste serie: 1. Kö- nigshofer/Igl (Oos), 2. Veggerby/ Walrave (Den/Ned), 3. Fanelli/Cor- radin (Ita), 4 Küttel/Aebi (Zwi), op één ronde 5. Podlesch/Durst (Dui), 6 Rossi/Luginbühl (Zwi), op twee ronden 7. Rellensmann/Dippel (Dui); tweede serie: 1. Veggerby, op één ronde 2. Podlesch, 3. Köngsho- fer, 4. Fanelli, 5. Küttel, 6. Rellens- mann, 7. Rossi. Eindstand: 1. Veggerby 85 pnt, 2. Königshofer 75, 3. Podlesch 46, 4. Fanelli 42, 5. Küttel 28, 6. Rossi 11, 7. Rellensmann 11. (ADVERTENTIE) pSING luapiiips leeq 'jous 'sinui do uum|d 'jsjoq do aoo1 uapnqos do looq qooq uba qaz 'duiep^ 1 In verband met verhuizing, tijdelijk alleen BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590 Ingrid Haringa werpt een blik opzij. Maria Jongeling (tweede van rechts) is ter assistentie in haar nabijheid. foto ep/ Kenyanen behoorden met Merlene Ottey, Jon Drummond en de Ierse Sonia O'Sullivan tot de publiekslievelingen bij de wereldkampioen schappen atletiek in Stuttgart. Met hun onor thodoxe manier van lo pen op de langere afstan den veroverden ze de harten van de tiendui zenden in het stadion en miljoenen thuis voor de buis. Maar is die tactiek zo raar? „We lopen of we jagen op groot wild. Daar zit een systeem in," aldus de Kenyase hoofdcoach Mike Koskei. De strijd tussen de leeuw, de anti lope en het voetvolk. Door Frank van Geloven Stuttgart - Weer snapte nie mand er iets van. Net als in de finale van de vijf kilometer han teerden de Kenyanen in de be slissende race van de tien kilo meter een onbegrijpelijke tac tiek. Versnellen, sprinten, ver tragen, gaten laten vallen en ze weer dichtlopen. De Europese atleten zakten door al die tem powisselingen al vlug door de vloer. Eén man, Haile Gebresila- sie, hield stand en won. Logisch, ook een Ethiopiër weet immers hoe een leeuw verschalkt moet worden. De leeuw was in dit geval Moses Tanui uit Kenya, die twee jaar geleden in Tokyo wereldkampi oen was geworden op de langste baanafstand. Het wapen dat Ge- bresilasie hanteerde was - onge wild - zijn. rechterknie. Bij het ingaan van de laatste ronde tikte de op kop sleurende Tanui met zijn rechterhiel tegen de knie van Gebresilasie. Tanui's schoen raakte los, hij trapte hem weg en De Keniaan Tanui, met de uitgeschopte schoen in de rechter hand, maakt een slaande beweging naar 10 kilometer-winnaar Gebresilasie. foto anp sprintte op één schoen verder. Gebresilasie leek even beduusd, raakte achterop maar zette in het zicht van de finish toch nog aan en won. Na twee junioren-wereldtitels en zilver op de vijf kilometer was dit de eerste echte hoofdprijs voor de 20-jarige dreumes van 1.56 meter uit de woestijn van Ethiopië. De diep teleurgestelde Tanui weigerde na de race, op het podium èn tijdens de person- ferentie de uitgestoken hand van de verbaasde Gebresilasie. En de laatste had het kunnen weten. In Afrika gelden immers andere wetten. Zowel op de atletiek baan als op de jachtbaan, waar de Kenyanen, Tanzanianen, Na- mibiërs en Ethiopiërs bijna alle maal hun looptalenten en tactie ken hebben aangescherpt. „Ze leren het al vanaf hun tiende Louis van Gaal weten. „Zeker in de voetbalwereld is het een tamelijk onbe kend verschijnsel. Na één dag was het stolsel gelukkig opgelost. Hij moet helaas weer helemaal op nul starten." De zevenvoudige international, die vorig jaar vanwege de trombose het EK in Zweden miste, ziet op tegen de lange weg terug. „De laatste weken had ik met Bobby Haarms veel trainingsarbeid ver richt. Ik was klaar voor een paar inval beurten. Het is heel vervelend, dat ik nu opnieuw moet beginnen. Met die gedach te heb ik op dit moment de meeste moeite. Ik kom echter terug. De mensen die me goed kennen, weten dat ik er alles aan doe om zo snel mogelijk fit te zijn." 'Coureurs te lui om in te schrijven' Van onze wielermedewerker Sas van Gent - De wielerkoers van Sas van Gent voor A- en B-amateurs, die voor dinsdag 7 september op de kalender stond, gaat niet door. „De renners zijn gewoon te lui om in te schrijven. Wij voegen nu eens de daad bij het woord en laten zien dat die renners niet moeten denken dat ze met kleine jongens van doen heb ben. Wij organiseren al meer dan 25 jaar koersen en als de renners niet willen, dan krij gen ze van ons niet meer de kans nog wat extra's te ver dienen. Helaas moeten de ren ners die wel ingeschreven heb ben, boeten voor de collegae niet eens de moeite nemen een kaart op te sturen. Onder de luie renners rekenen we heel wat Zeeuws Vlamingen," aldus een teleurgestelde Johan de Block, secretaris/peningmees- ter van de organiserende stichting Sasse Wielercomité. Vorig jaar al haalde De Block keihard uit naar de amateurs. „Ze zou sommigen thuis moe ten ophalen met een bus," liet De Block toen weten. Ook vo rig jaar was het aantal deelne mers gering. „We hebben met het voltallige bestuur een li miet gesteld. Nu hebben we zo'n 20 inschrijvingen. Dat aantal staat in geen verhou ding tot de gemaakte kosten en geleverde inspanning," al dus De Block. Dit jaar dus geen koers in Sas van Gent. „Over de toekomst zullen we ons nog beraden. We zullen wel commentaar krij gen uit diverse hoeken. Daar trekken we ons echter niks van aan. Vorig jaar hebben we A gezegd, nu zeggen we B," aldus De Block. Venlo (anp) - Oud-wereldkampioen dammen Ton Sijbrands heeft zijn wereldrecord blindsimultaan opnieuw verbeterd. levensjaar. Met het jagen op an tilopen. Later met de jacht op leeuwen, verduidelijkt de Ke nyase hoofdcoach Mike Koskei, die zelf ook als tiener achter antilopen en leeuwen heeft aan gehold. Wat de atleten in hun kinderjaren leren, brengen ze la ter op de atletiekbanen ook in de praktijk. Maar Gebresilasie was kennelijk niet van die wetten op de hoogte, want anders had hij Tanui laten winnen, Koskei: „Als ze bij ons op antilo pen jagen, kan dat een halve dag en soms misschien wel langer duren. Een groep jongens rent blootsvoets achter de kudde aan, ze proberen ze in te sluiten om zo in een estafette de beesten uit te putten. En de eerste die met zijn speer er één raakt, krijgt de huid. Ook al dient een ander de genadestoot toe. De eerste moet alleen het vlees met de rest de len." „Zo lopen we ook in wedstrij den. Wij zijn het voetvolk, de jagers. De gevaarlijkste tegen stander bestempelen we als de leeuw. De anderen als de antilo pen. We proberen de leeuw uit te putten met versnellingen. Steeds gaat er weer één. In de vijf kilometer slaagde dat perfect. We moesten Khalid Skah uitput ten. En hij ging stuk. Ismail Kirui verdiende de huid. Hij stak als eerste de leeuw." Gisteren verdiende Moses Tanui de eer van de huid, het goud dus. Maar Gebresilasie wrong zich ertussen. „Ik ben bestolen," foe terde Tanui keihard op de door honderden journalisten bijge woonde persconferentie. Om vervolgens met een wegwerpge baar de beduusde Gebresilasie nog eens aan te vallen. „De hele race heeft die joker achter me gelopen. Ik heb hem een paar keer gevraagd de kop over te nemen, maar hij weigerde. Ik heb hem ook gezegd dat hij steeds op mijn hakken trapte, maar hij reageerde niet. Die me neer weet niet wat sport is." In de Venlose schouwburg Maaspoort speelde hij zaterdag tegen achttien tegenstanders. Hij won veertien partijen en kwam vier keer tot remise. Met een percentage van 88,9 voldeed hij ruimschoots aan de eisen van de Werelddambond, die een score van minimaal zeventig procent voorschrijft. Sijbrands, die het record vorig jaar in Middelburg op vijftien partijen had gebracht, had voor deze seance 13 uur en 35 minu ten nodig. Na ruim tien uur was de Limburger Maarten de Heer de eerste speler die de zegereeks van Sijbrands - hij had op dat moment al acht partijen gewon nen - tot staan bracht. Later kwamen ook Van Berkel, Ber- kers en Otten tot remise. De Stuttgart (anp) - De Russin Ana Birjoekova heeft zaterdag tij dens de wereldkampioenschap pen atletiek in Stuttgart het we reldrecord hinkstapsprong ge bracht op 15,09 meter. Het re cord stond sinds 18 juni van dit jaar op naam van haar landge note Jolanda Tsjen met 14,97 meter (Moskou). Van onze verslaggever Stuttgart - Bij het vierde toer nooi om de wereldtitels atletiek in Stuttgart zijn vier wereldre cords verbeterd en is er één geëvenaard. Verder sneuvelden twee Europese records en wer den drie wereldrecords voor ju nioren scherper gesteld. De lijst van nieuwe records ziet er als volgt uit: MANNEN WERELDRECORDS 4 x 100 m: 37,40 sec (evenaring, 21/8) Verenigde Staten (Jon Drummond, Andre Cason, Dennis Mitchell, Leroy Burrell) 4 x 400 m: 2.54,29 (22/8) Verenigde Staten (Andrew Valmon, Quincy Watts, Butch Reynolds, Michael Jo hnson) 110 m horden: 12,91 (20/8) Colin Jackson (GBr) EUROPESE RECORDS 100 m: 9,87 sec. (15/8) Linford Christie (GBr) 4 x 100 m: 37,77 (22/8) Groot-Brittan- nië (Colin Jackson, Tony Jarrett, John Regis, Linford Christie) WERELDRECORDS JUNIOREN 5000 m: 13.02,75 (16/8) Ismael Kirui (Ken) VROUWEN WERELDRECORDS 400 m horden: 52,74 (19/8) Sally Gun- nell (GBr) Hinkstapsprong: 15,09 m (21/8) Ana Birjoekova (Rus) JUNIOREN 3000 m: 8.29,25 (16/8) Linli Zhang (Chi) 10.000 m: 30.49,30 (21/8) Junxia Wang (Chi) laatste tegenstander was Jeroen de Wit, die ruim 13,5 uur tegen stand bood. Tirana (anp/rtr) - Feyenoord speelt in de eerste ronde van het Europese toernooi voor lands kampioenen vrijwel zeker tegen FC Akranes. In Albanië hield de club uit IJsland zondag Partiza- ni Tirana op 0-0. Voor eigen publiek kan de oude club van de Feyenoorders Annar en Bjarki Gunnlaugsson het karwei in de voorronde afmaken. In Tirana woonden 5000 toe schouwers het kleurloze duel bij. Feyenoord was de hoofdstad van Albanië vertegenwoordigd door technisch directeur Wim Jansen en manager Fred Blankemeijer. Het Rotterdamse duo was niet op onbekend terrein. Bijna twee jaar geleden speelde Feyenoord in de eerste ronde van het Euro pese toernooi voor bekerwin naars al eens tegen de amateurs van Partizani Tirana. Na 0-0 in Albanië bespaarde Bosz in. de slotfase van de thuiswedstrijd de Rotterdammers een afgang. Europa Cup landskampioenen, voor ronde, eerste wedstrijd PARTIZANI TIRANA (Alb) - FC AK RANES (Us) 0-0. Toeschouwers: 5000. Stuttgart - Vanmorgen maakt de IAAF de beslissing bekend over de 'affaire Katrin Krabbe'. De atlete werd door de IAAF vier jaar geschorst, omdat bij een dopingcontrole sporen van glenbutorol werden gevonden. Het middel kwam twee jaar ge leden echter niet voor op de lijst van verboden middelen van de IAAF. Van onze verslaggever Stuttgart - Drie atleten - allen uit de voormalige Sovjetunie - zijn tijdens de wereldkampioen schappen atletiek in Stuttgart betrapt op het gebruik van ver boden middelen. Na speerwerper Poljoenin uit Oezbekistan en 800 meter-loopster Noeroetdinova werd ook de Litouwse Olympi sche kampioen Ubartas, vierde bij het discuswerpen, positief bevonden. Bij hem werd het ge bruik van boldenon geconsta teerd. Van onze verslaggever Stuttgart - Valmon, Watts en Johnson kregen een hand van IAAF-voorzitter Nebiolo. De vierde Amerikaanse estafette-loper, Harry 'Butch' Reynolds, werd omhelsd en kreeg kussen op de wangen. Reynolds haatte Nebiolo sinds 1990, toen hij werd betrapt op doping en hij de zaak tot de burgerrechter uitvocht. De wereldrecordhouder over 400 meter won en heeft nog ruim vijftig miljoen gulden tegoed van de federatie. Reynolds reageerde verbaasd op de aanhankelijkheidsbetuiging van Nebiolo, die perfect aanvoelde voor het oog van de wereld een gebaar te moeten maken. Over de betaling is nog geen regeling getroffen, maar Reynolds liet al weten dat hij in de toekomst weer normaal met de IAAF wil omgaan.

de Stem | 1993 | | pagina 9