raudeurs hard aangepakt iiichting: 'Gedeputeerde Staten hebben geen oog voor archieven' emeenten halen drie ton terug bij mensen die sjoemelen met uitkering Mag het een pontje minder zijn? Waterlandkerkje weer even 'Cultuurland' |nland KOR" :ers vermoordt iani-Indianen anfare Aardenburg op lacht naar uniformen Onweer zet brandalarm Pe Burght in werking Johan Blondeel prolongeert keizerstitel in Oostburg tieelweken teken record ttzzeltocht ters uit ardenburg 1993 in Somalië Isie in de Somalische hoofde Amerikaanse soldaten licht gewn l genie-eenheid was op weg naar te schepen voor de terugreis pkt met granaten en geweer nilitaire woordvoerder werd Iffing gebracht onder een van [n militieleider Mohamed Fan Ide aanslag. JNTIJD I TELEZEN? ,et dan niet de latjes" door to I' n, Er staat vast iets Luw gading bij. I.,, vjndaag de stem zeeland MAANDAG 23 AUGUSTUS 1993 A5 'aatJ jan lert berging U-boot Jgisteren door de sterke wind leer U-534 voor de Deense kust i *- werd de duikboot, die op 5 Britse luchtmacht naar de kelc xodem gelicht. De bergers hopen! Ie halen. Zij hebben minstens 12 ,0nze verslaggever geuzen - Oude archieven restau- ,.r en conserveren is cultureel «steren in de toekomst. Gedepu- f(je staten van Zeeland hebben .-voor duidelijk geen oog, getuige afwijzende reactie op het subsi- i;erzoek van de gemeente Oost burg om bedreigde archieven mee te helpen redden. De Stichting Vrienden Westzeeuws- vlaamse Archieven betreurt dit stand punt van Gedeputeerde Staten, zo liet men dit weekeinde weten. „Het stand punt van de provinciale bestuurders is om meer dan één reden merkwaardig. Zo getroost de provincie zich allerlei (financiële) inspanningen om het cultu rele erfgoed in de provincie zo goed mogelijk te conserveren. Het restaure ren en conserveren van oud-archieven van Zeeuwse gemeenten wordt hier echter systematisch van uitgezonderd. Bedreigde archieven in Oostburg, waar van het historisch belang de lokale/re gionale betekenis ver te buiten gaat," aldus de stichting. Voor het ministerie van WVC was dit eind 1992 aanleiding om te signaleren dat het bedreigde cultureel erfgoed in West-Zeeuws-Vlaanderen moet worden gered. Het departement heeft, mede gezien de historische belangen van de provincie en de regio, hiervoor zelf een financiële bijdrage geleverd. De ge meente Oostburg is hierdoor nu in staat een begin te maken met de restauratie van het archief van de voormalige ge meente Nieuwvliet. De Stichting Vrienden van Westzeeuw- svlaamse Archieven is 1 oktober 1992 opgericht om de teloorgang van be dreigde archieven in de gemeenten Aar denburg, Oostburg en Sluis te voorko men. Ier dood veroordeeld litaire rechtbank heeft zaterdag lood veroordeeld. De vier worj [bezit, aanvallen te hebben gepied T te hebben willen omverwerpen.! vee anderen tot levenslang en] Affen variërend van twee tot vijftl hten werden vrijgesproken. ian' Syrië overleden legere 'sterke man' van Syrië en ini Jnder van de huidige president Haj (gevangenschap in Damascus over] geworden, verdween in 1970 in macht had gegrepen. Hij leidde Eel binnen de regerende Ba'ath-par 1 als gematigder en meer pragmatis 1966-1970 als de 'sterke man' l-Atassi als president optrad. lerieuze ziekte in Aceh jrdwest-Sumatra zijn zeker 41 mei ziekenhuizen opgenomen als die gepaard gaat met hoge koorts] haam, is gisteren gemeld door I Antara. De ziekte dook in april vj Beutong. Artsen wijzen erop dat] (laats aan ondervoeding lijden. in Noord-Colombia Autoriteiten hebben gisteren bevestij per 475.000 liter olie uit een pijpleidi Ten woensdag het doelwit was van e grootste rivier van het land de I toomt in de richting van de havenst] autoriteiten heeft de olievlek, met e I zich al 150 km noordwaarts bewogj voorziening van talrijke plaatsen 1 Be rivier in gevaar. pi's verhinderd pan Duitsland heeft de politie optredj Dands' verhinderd en 180 arresta! (jlitieagenten waren op de been in1 en Sachsen-Anhalt om rechts-extrei [etten een alternatieve plaats te vind ert dat zaterdag in de stad Pritzerbe |er de arrestanten bevonden zich led uitse muziekgroep. ïgen Palestijnen dit jaar aan 8.000 Palestijnen toeste |de bezette gebieden te vestigen, over nshereniging. De Israëlische delegatie] Ingen over het Midden-Oosten had' [Washington beloofd dat de voorwaar Ruden worden versoepeld. Het totaal et dubbele zijn van wat in voorgas verblijfsvergunningen werd verstrekt. Ir vrijlating Demjanjuk pn het Joodse Documentatiecentrum! jithal, heeft zich uitgesproken voor lorlogsmisdaden verdachte Demjanjukj perd gesprek met Wiesenthal in de Fra' IWiesenthal: „Ook ik denk dat hij Be Oekraïner is niet Iwan de Verschril Ie Hooggerechtshof schortte vrijdag luk op en gaf opdracht de procedure tejj (waker uit de Tweede Wereldoorlog vo len moeten nu uitsluitsel geven over lie werd vrijgesproken Iwan de Verser" plgd kan worden op grond van nieuj |it Frans Lindenkamp velmoorden op de Braziliaanse Yarij llndianen - onder wie 35 kinderen- [stelden de loedbad 40 Haximu ;ing dertig [ekers ook ije Simao rn. iter Correa leze cijfers Ibekend na le platge- :happen. lan hebben ance goud- gehandeld. bewoners ane aanwe- inezolaanse irklikt. ren het fa- „De rege- eld om de stoffenrijke erlei onge- ;e bescher- aanse Over heidsbureau voor Indian» ken, zal vandaag bij de be man aandringen op een K interventie in de deelstaat ma. Volgens de Funai stimi de deelstaatautoriteitei goudzoekers doelbewust tol gale invasies van het Yano reservaat. Daarmee sabot® willens en wetens het bek' de federale regering- Ook in Peru zijn India® prooi gevallen aan bruut? Leden van de maoïstisch zetsbeweging Lichtend richtten eind vorige wee bloedbad aan onder woongemeenschappen Amazonebassin op 300 k" afstand van de hoofdstad Bij de slachtpartij kwam' Indianen om het leven, b samoord was een verge"L tie, omdat de o°rsProrra. bewoners informatie verstrekt aan het Peru3® ger waar de guerrillas het oerwoud hadden vers [onze verslaggever Leuzen - Het bureau sociale recherche, een samen- Lngsverband van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeen- I heeft in 1992 in totaal 61 keer vastgesteld dat Jjiid ten onrechte een uitkering genoot. uitkering, in bijna drie procent van de gevallen ten onrechte, zo blijkt. Meer dan de helft (33) van de overtreders verzweeg voor de gemeenten inkomsten, die naast de uitkering waren verkregen. Zestien keer hield men het be staan van een partner geheim en elf keer bleek iemand niet te wonen in de gemeente die perio diek de uitkering overmaakte. In één geval werden onjuiste gege vens verstrekt. Het gaat hierbij om 37 mannen en 24 vrouwen. ji aanleiding van deze onder la haalden de gemeenten [j to ton aan ten onrechte jaide gelden terug, werden 1 uitkeringen stopgezet en lóten negen cliënten zich ver boorden voor de officier van Elie. j blijkt uit het jaarverslag van de sociale recherche in Vws-Vl a anderen. |iat jaar genoten in totaal Zeeuws-Vlamingen een ttnze correspondent neuzen - De belangstel- Ij voor de speelweken ver een stijgende lijn. Dit r konden de organisatoren diverse activiteiten in leuzen een record-aantal [leren inschrijven. pf Zeldenrust werd de speel- li afgesloten met een ge- rommelmarkt. Zoals pacht werd de rommelmarkt, la de belangstelling, de her van de week. De spon- foop ten bate van de herin- fling van de speeltuin aan de pan leverde 750 gulden op. [gemeente gaat binnenkort ■r 40 mille aan de speeltuin Ijijkeren. Voor het sponsor- li worden er dan enkele pick- Ir-tafels geplaatst. De buurt- higmg sloot de speelweek p haar vrijwilligers af met llige avond in 't Rivie- puis. (buurtvereniging Oude Vaart met plezier terug naar de feopen dagen. Een vaste kern [zestig kinderen vermaakte p met het bouwen van een btendorp. Er werden totem- Ie., wigwams en sieraden ge- Jjde speeltuin in de Cantfort- |i kreeg veel kinderen over ('loer, vijftig in totaal. Het ie eerste keer dat men hier ie speelweek deelnam. Van gaan de basisschoolleerlin- [«eernaar school. Het 'werken in een gebied als Zeeuws-Vlaanderen heeft conse quenties, zo staat in het jaarver slag te lezen. In eenderde van de gevallen moest onderzoek zich ook uitstrekken tot België. De hiervoor noodzakelijk^ toestem ming, die het Nederlands Open baar Ministerie bij zijn Belgische collega's moet zien te krijgen, gaat ten koste van de slagvaar digheid. „De samenwerking met de Belgische autoriteiten is zon der meer goed te noemen", zo vermeldt het jaarverslag. Omdat nog weieens de Wester- schelde moet worden overgesto ken voor onderzoeken in noorde lijk Zeeland en West-Brabant gaat veel tijd aan reizen verlo ren. Ook de uitgestrektheid van Zeeuws-Vlaanderen speelt de onderzoekers parten. Portofoons en autotelefoon, in 1992 aange schaft, hebben hierbij inmiddels hun nut bewezen. „De ervarin gen hiermee zijn zonder meer uitstekend te noemen, met name bij het volgen van een verdachte door meerdere rechercheurs". Het aantal afgesloten onderzoe ken (61) was in 1992 minder dan het jaar daarvoor (79). Toen werkten er echter drie recher cheurs, in de loop van 1992 wa ren er nog maar twee. Dank zij een ruimere rijksbijdrage kon in 1993 weer het oorspronkelijk aantal rechercheurs aan het werk gezet worden. De recherche komt in actie op verzoek van de sociale diensten van de deelnemende gemeenten. Het is ook aan de betrokken gemeenten om, in geval van fraude, maatregelen te treffen. !te correspondent Rieaburg - De koninklijke muzieksociëteit Aardenburgsche Paren viert volgende jaar het 125-jarig bestaan. Ter pgenheid daarvan wil de fanfare zich in nieuwe uniformen pen. financiën bij elkaar te «kelen willen de muzikan- fwoensdag 1 en woensdag 8 puber een donateursactie [^«correspondent Jienburg - Volleybalclub f!trs houdt zondag 29 augus- voor de zestiende keer een r®ocht per fiets over een P van ongeveer 21 kilome- bute voert de deelnemers w mooie polderwegen in iBieente Aardenburg. Er eveneens enkele spelletjes J Programma en er moeten J vragen worden beant- De start is tussen 13.30 i uur aan de gymzaal. De Uls tussen 16.30 en 18.00 I. e Prijs voor deelnemers tot I is drie gulden, volwasse- I "dalen vier gulden. De Ptreiking is om 18.30 uur Eik gymzaal. Iedereen kan I' fietstocht deelnemen. Even keren oude tijden terug op de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. Geen grote bak die talloze auto's opneemt en die ver volgens aan de overkant weer uitbraakt. Nee, een klein keurig scheepje, waarmee fietsers en voet gangers worden vervoerd, zoals in oude tijden. De aanleginrichtingen van de veerhavens in Kruiningen en Perkpolder moeten worden gerepareerd om straks het massale bieten- vervoer weer behoorlijk te kunnen verwerken. Daar toe is de officiële dienst stilgelegd, maar wilde men voetgangers en fietsers de enorme omweg over Bres- kens-Vlissingen (of de Liefkenshoektunnel) be sparen. Vandaar dat de Stad Veere wordt ingezet, waarschijnlijk tot en met maandag 30 augustus. FOTO WIM KOOYMAN houden. Ze verzorgen dan een rondgang. Volgend jaar zal het dus voor de Aardenburgse gemeenschap een muzikaal jaar worden. Niet al leen de fanfare jubileert, ook het majorettenpeloton bestaat dan 25 jaar. Het peloton werd in 1969 opgericht en is nu nog enig in zijn soort in West-Zeeuws- Vlaanderen. Men is nu al begonnen met de organisatie van talrijke evene menten. Het feestcomité bestaat uit leden en bestuursleden van de fanfare. De opening van het jubileumjaar wordt in maart ge houden. Volgens de organisato ren wordt dat een grote klapper. Op de officiële verjaardag, 1 ok tober 1994, houden ze een groot feest. Het jubileumprogramma, dat voor elke maand een festiviteit voorziet, zal eind september worden gepresenteerd. Het be stuur van de fanfare hoopt op massale financiële steun van de Aardenburgse bevolking. De dertien jaar oude uniformen wil men dolgraag vervangen. Door het inleveren van oud papier bij de fanfare steunt het publiek de muzieksociëteit nog eens extra. Eéndagsfestival gaat op 2 oktober op drie locaties van start Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Waterlandkerkje - Voor de tweede maal wordt tijdens de Zeeland Cultuurmaand het ééndagsfestival 'Waterland Cultuur land' gehouden in Waterlandkerkje. Het festival is zaterdag 2 oktober en ook deze keer is een beroep gedaan op De Media in Eeklo. Net als vorig jaar zijn de optredens op drie verschillende locaties in het West-Zeeuws- Vlaamse dorp: de Nederlands hervormde kerk, het dorpshuis en een loods die omge bouwd wordt tot concertruimte. Op het programma staan het Nederlandse Flup Ju Bedrijf, dat om 19.00 uur in openlucht het startschot geeft voor het festi val, het Nederlands-Joodse Yiladi Trio ver zorgt een recital om 20.00 uur in de kerk. In de loods begint om 21.00 uur het Belgische ensemble Cro Magnon en om 23.00 uur het internationale gezelschap II Gran Teatro Amaro. In het dorpshuis speelt de Neder landse acteur Jaap Hoogstra om 22.00 uur een monoloog van Beckett en om midder nacht brengt meesterverteller Willem de Ridder een sprookje zoals hij alleen dat kan. Op het eerste gezicht dus een aantrekkelijk en vooral afwisselend programma met klas sieke muziek, jazzy muziek, bewegingsthea ter, toneel en combinatietheater. Voor het publiek zal de keuze af en toe moeilijk zijn. Alle groepen brengen een programma van ongeveer een uur, dus is het zaak om van de ene naar de andere locatie te gaan of een onderdeel over te slaan en een rustpauze in te gelasten. Het Flup Ju Bedrijf is een groep die al meer dan twintig jaar bestaat. De centrale figuren zijn Pierre en Hennie Schwartz en Rob Maaskamp, zij opereren in een soort niemandsland tussen beeldende kunst, mu ziek en bewegingstheater. Zij zetten perfor mances op en maken gebruik van een eigen taal. Ze zijn steeds op zoek naar poëtische beelden, waarin de dood, het geweld en de vrijheid centraal staan. Het Yiladi Trio: Jacqueline Reisel (zang), Grietje Meter (piano) en Marius Greiner (viool en cister), brengt joodse liederen uit de hebreeuwse, sefardische en jiddische ge schiedenis. Een recital met een intiem, sub tiel karakter. Heel anders klinkt de muziek van Cro Magnon, een kwintet dat oorspron kelijk folkgericht was, maar nu een menge ling brengt van klassiek, hedendaags, jazz en fanfaremuziek. Het repertoire wordt met Van onze verslaggever Oostburg - Een zware donderslag zette gistermorgen rond 08.00 uur door de bijkomende trillingen het automatische brandalarm van verzorgingstehuis De Burght in Oostburg in werking. Gealarmeerde bewoners en omwonenden hoorden even later de sirenes van de brandweer, die onmiddellijk reageerde op het alarm. Er behoefde niet opgetreden te worden. Onder de bewoners van De Burght brak geen paniek uit. „De brandweer .was er razendsnel en al zeer spoedig bleek er niets aan de hand te zijn", aldus een woordvoerster van De Burght. „Een aantal bewoners heeft er zelfs niets van gehoord en sliep rustig door alles heen". Publiek geniet van spannend duel Van onze medewerker Willy van Leeuwen Oostburg - De temperatuur in de accommodatie van bolclub Raak tegen Staak in Oostburg liep zaterdagmiddag bij de keizerbolling hoog op. De zon deed buiten goed haar werk, maar ook de spanning tijdens deze bolling zorgde ervoor dat velen met het zweet in de handen stonden. Het publiek kon weer genieten van een spannende strijd, die voor de tweede maal achter el kaar werd gewonnen door Johan Blondeel van de Grensrakkers uit Eede. Frank van der Weegen van Raak tegen Staak pakte een verdienstelijke tweede plaats. Hij verloor de gelijk opgaande finale met 9-6, maar de regeren de titelverdediger moest wel tot het uiterste gaan. Uniek De keizerbolling is toch altijd weer een uniek evenement. Alle koningen en koninginnen uit Zeeuws-Vlaanderen komen dan naar Oostburg om elkaar de loef af te steken. Molenzicht-koning en een van de grootste favorieten Andy de Schipper uit IJzendijke had enkele weken geleden al laten weten niet te willen deel nemen, dus Ronald Goossens was zijn vervanger. Het lot bracht hem in de eerste ronde direct tegen Johan Blondeel, de titelverdediger. Toch liet Goos sens zich niet zomaar kloppen. Integendeel. De IJzendijkenaar kwam zelfs op een 4-8-voorsprong en kon voor de verrassing van deze keizerbol ling zorgen. Blondeel bleef ech ter koel en won nipt met 9-8. „Hij heeft ook de kans gehad om het af te maken en heeft het niet gedaan, ik wel," zei Blondeel na afloop. Vrouwenclub De strijd ging verder. Er werd prima gebold. Fred de Caluwé uit Philippine won met 9-1 van Marie Du Bois uit Breskens, ter wijl Els Croes van vrouwenclub Oostburg geen problemen had met Frans Pieters. Ze won met 9-5. Romain Goethals was te sterk voor Cyriel de Croock (9-1) en Frank van der Weegen won van Sjaak Ras. Van de elf deelnemers aan deze keizerbolling bleven nog enkele favorieten over. Alle verrichtin gen werden door het publiek, waaronder wethouder L. Cuele- naere-Faes, gevolgd. Frank van der Weegen moest aantreden te gen Els Croes. Na een 7-2-ach- terstand kon Croes nog goed terugkomen. De publiekslieve ling moest echter toch met 9-5 het onderspit delven. Fortuin Johan Blondeel mocht ook later in deze titelstrijd niet over enig fortuin klagen. Fred de Caluwé van Ons Vermaak uit Philippine begon verrassend en tracteerde Blondeel op een 5-1-achterstand. De geroutineerde Blondeel bleef geconcentreerd spelen en wist tot 7-7 terug te komen. De Ca luwé miste toen een unieke kans om de wedstrijd te beslissen. Blondeel greep die kans wel en kwam, doordat hij ook nog werd vrijgeloot, rechtstreeks in de fi nale terecht. Die finale ging dus tussen Johan Blondeel, de regerend keizer en Frank van der Weegen van Raak tegen Staak. Beiden speelden uitstekend en in een mum van tijd sijpelden de zweetdruppel tjes van hun hoofd. De bekers zijn leuk, maar de eer is dan toch even belangrijker. Tot 6-6 hiel den ze elkaar goed in evenwicht. Het publiek ging nog even op het puntje van zijn stoel zitten of trakteerde zich op een pint. De ontknoping zou nu snel volgen. Prachtig „Tsjonge, wat goed gespeeld en wat een prachtig millimeter werk. Dat is klasse," fluisterde een toeschouwer, toen Johan Blondeel de bol rond de staak krulde. Frank van der Weegen, die zich tussen de halve finale en de finale nog wat moed had ingedronken, sputterde nog even tegen, maar moest zich neerleg gen bij de suprematie van Blon deel. Blondeel prolongeerde zijn keizertitel, zijn poetsdoek kon hij weer opbergen in de broek zak. Niet alleen voor hem, maar zeker ook voor thuisspeler Frank» van der Weégen waren er veel felicitaties. De keizer kon wor den gekroond, leve de keizer. speelse humor gekruid en de muziek laat voldoende plaats voor improvisatie. Het muzikale zwerversgezelschap II Gran Teatro Amaro brengt op zijn beurt muziek met invloeden uit het Franse chanson, Itali aanse volksmuziek en het Duitse cabaret zoals dat van Kurt Weill. Een pure Europese cocktail, gemengd met een vleugje Argen tijnse tango. Heerlijk akoestische muziek die theatraal gepresenteerd wordt. Jaap Hoogstra speelt 'Een stuk Monoloog', een voordracht over een oude man die, in het licht van zijn naderende dood, terugkijkt op zijn leven, dat hij één langgerekt sterven noemt. Hekkesluiter Willem de Ridder brengt een nachtverhaal. Hij weet het pu bliek nog aan de stoel te kluisteren. Het wordt een sprookje voor het slapen gaan, voor ieders lering en vermaak. Het passepartout voor alle voorstellingen kost twintig gulden en het is te verkrijgen bij adressen in Vlissingen en Middelburg, De Media in Eeklo, het gemeentehuis in Oost- burg en de stichting Waterland Cultuurland in de Molenstraat 69 in Waterlandkerkje. Bij (jeze stichting en de Media in Eeklo kunnen belangstellenden ook terecht voor meer in lichtingen. Johan Blondeel concentreert zich in de finale tegen Frank van der Weegen. Na een spannende strijd trok Blondeel aan het langste eind. Hij pakte voor de tweede keer de titel bij de keizersbolling. foto wim kooyman

de Stem | 1993 | | pagina 5