'Situatie Mostar hopeloos' BLOEMKOOL EN RUNDERSOSIJS. PLEIDING ING WK atletiek waardig afgesloten met drie wereldrecords Twee gij zeiacties in Nicaragua lil Snelheidsovertreders gaan vaker op de bon Burgeroorlog dreigt in Nicaragua Publiek steekt geen hand uit naar verdrinkend meisje KOOP MET ZEKERHEID YN: Zonder hulp sterven hongerende moslims in omsingelde stad niet uitkeken of [rijdt in uw eigen :jaar 61 üeurs gepakt IJELAND - A5 I akkoord tel en PLO' U te sterk |r Utrecht Ie Fondriest ist dames- [keyteam pand van «der |eresa slechter °E2E KRANT: Merijntje f Haringa prolongeert titel 3L Ook door rood rijden harder aanpakken partijen: 1 autoloze per jaar Bloemkool, 1.49 Bredanaar verongelukt op A58 Rundersosijs, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. *6 501 (80) 1100 lenwerking met het arbeidsbu- de te Terneuzen wederom met lingen in de verzorgende sector iheidsleer, oriëntatie op gezond- e, bewegingsleer, e.d. Stellingen gedurende 3 a 4 dagen per week vrouwen die als verzorgende oor de goede vooropleiding mis ten en voor kinderopvang |geld in uitkering is mogelijk wijs, tel. 01150-20568 of d.m v rookje te versturen aan: mmer 316, 4530 VB Terneuzen Met v.d. Born valt te praten! Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DE STEM MODEM "mers: ag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang MAANDAG 23 AUGUSTUS 1993 I II I Lu - Het bureau sociale een samenwerkings- I van de acht Zeeuws- gemeenten, heeft in mensen opgespoord die lachte een uitkering geno- 37 mannen en 24 vrou- "esten in totaal driehon- tzend gulden terugstorten tekening van de acht ge- L - Een vredesakkoord Israël en de Palestijnen is |i;dus de Israëlische mi- I-,an Buitenlandse Zaken Ifsteravond in Helsinki, todsman toonde zich op- L'aen zei over een vredes- met de Palestijnen: lat eerder dan de meeste T denken." -Ajax speelde een uit- U uitwedstrijd tegen FC j: De ploeg van Louis van (fe zei zijn team nog nooit d te hebben zien spelen, bi 1-4. É'ORT B3 De Italiaan Maurizio it won gisteren de prof- ilassieker Kampioenschap inch. Hij versloeg op de b-baan vijf medevluch- 1de sprint. Fondriest, eer- laar van Milaan-San Re- tevigde zijn leidende po chet klassement voor de aker. TOT - B4 ten - Het Nederlands ihockeyteam is het toer- i de Champions Trophy elveen zondag begonnen i overwinning op Olym- liampioen Spanje: 3-0. ■SPORT - B4 ilhi - De gezondheidstoe- tan moeder Theresa (82) is 1. Ze is gisteren van ademhalingsproblemen hartbewakingsafdeling 1 ziekenhuis in New Delhi Daar was de Nobel- Wiares vrijdag al opgeno- fader Theresa heeft een ?|:oping in haar longen en Mkwaal. Tel.nrj schakelopleiding verzorging' "*40 2 KATERNEN '^•/Buitenland A2 lenland A3 'eland A4 iisn(1 A5/A6 'Programma's A7 deel B Komen die fietsen toch nog van pas De Amerikaanse estafetteploeg na de indrukwekkende zege in Stuttgart. foto Van onze verslaggever Stuttgart - Met wereldre cords voor de Russische hink- stapsprmgster Ana Biryuko- va en de Amerikaanse man nen-estafette-ploegen op de 4x100 (evenaring) en de 4x400 meter zijn de op een hoog peil staande wereld kampioenschappen atletiek in Stuttgart waardig afgeslo ten. De Russin Biryukova opende za terdagmiddag de recorddans door met haar vierde sprong na 15.09 meter te landen. Met die topprestatie verwees ze haar landgenote Yolanda Chen naar het zilver. Chen had anderhalve maand geleden het wereldrecord op 14.97 meter gebracht. Het Amerikaanse kwartet Jon Drummond, Andre Cason, Den nis Mitchell en Leroy Burrell evenaarde zaterdag met 37,40 seconden de van de Olympische Spelen in Barcelona daterende toptijd (ook VS) op de 4X100 meter. Een nieuw record zat'er gisteren niet in. Het werd goud met een winnende tijd van 37,48 secon den. In het spoor van de Amerikanen snelden de Britten Linford Christie, John Regis, Colin Jackson en Tony Jarrett naar een nieuwe Europese toptijd van 37,77 seconden. Drie jaar gele den bracht de Franse nationale ploeg tijdens de Europese titel strijd in Split het record op 37,79 seconden. Op het laatste nummer van de dag verbeterden de Amerikanen Andrew Valmon, Quincy Watts, Butch Reynolds en Michael Jo hnson het wereldrecord op de 4x400 meter. In Barcelona was de Amerikaan se nationale ploeg met een tijd van 2.55,74 Olympisch kampioen geworden. Gisteren liepen de Amerikanen met 2.54,29 aan zienlijk sneller. ZIE OOK SPORT - B1 EIM B5 Ingrid Haringa prolon geerde zaterdagavond in Hamar haar wereld titel puntenkoers. De Nederlandse verzamelde elf punten meer dan de Russische Svetlana Samokvalova. Haringa veroverde eerder al zilver op de sprint. ZIE SPORT - DEEL B 4 ,'i Sarajevo (anp/dpa) De situatie in Mostar, de hoofdstad van Herzego- wina, is volgens de VN 'hopeloos'. De 55.000 bele gerde moslims in de stad zijn uitgehongerd, de me dicijnen zijn op en er is water noch stroom. Als er niet onmiddellijk voedsel konvooien naar Mostar worden gestuurd, zullen in de komende dagen de moslims beginnen te sterven van honger, zegt woord voerster Lyndall Sachs van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR). Na dagenlang onderhandelen met de Kroatische belegeraars, die de stad drie maanden herme tisch van de buitenwereld heb ben afgesloten, is zaterdag voor het eerst een VN-hulpkonvooi toegelaten tot Mostar. Nu blijkt dat in het getto niet 35.000 mensen onder dramati sche omstandigheden vastzitten, zoals eerst was aangenomen, maar 55.000. Meer dan de helft bestaat uit vluchtelingen. De bewoners zijn ernstig verma gerd. Hun enige waterbron is de rivier de Neretva, maar die kan men alleen bereiken met het risi co te worden beschoten door scherpschutters, aldus Sachs. Het weer is herfstachtig geworden. Vandaag wisselend bewolkt, en heel gemakkelijk kunnen er buien vallen. Zelfs onweer is niet uitgesloten. Er staat een stevige wind. Den Haag (anp) - Het ministerie van Justitie wil meer overtreders van de maximum-snelheid pakken. De Algemene Verkeersdienst van de politie moet daarom jaarlijks 400.000 processen-verbaal op maken inzake snelheidsovertre dingen. Nu zijn dat er nog 300.000. Over de invoering van de ver scherpte controles wordt overi gens nog overleg gepleegd tussen het ministerie van Justitie en het openbaar ministerie. De politie kan met behulp van radar-apparatuur wel zorgen voor het gewenste aantal proces sen-verbaal. De vraag is echter of die hoe veelheid ook kan worden ver werkt door het openbaar minis terie. Justitie wil in zijn algemeenheid een verscherping van de handha ving van de verkeersregels. Dat moet een grotere veiligheid in het verkeer tot resultaat heb ben. De extra aandacht voor overtre ders van de maximum-snelheid past in dat beleid. Hardrijders kunnen niet alleen op de autosnelwegen rekenen op meer controles. Ook de 80-kilo- meter wegen en de bebouwde komen aan bod. In het laatste geval wordt vooral het rijden door rood licht extra op de korrel genomen, zo wil het ministerie. Over de extra politie-inzet op de 80-kilometer wegen en in de be bouwde kom wordt nog'overleg gevoerd tussen het ministerie en regiokorpsen. 'Alle Duitse partijen zijn inder van het invoeren a autoloze zondag. Dat :#van één autoloze zondag ®®id tot één per jaar. De vinden dat nodig om de -nde milieuvervuiling in wndsrepubliek tegen te van de partijen wil maximum-snelheid Iffi. Van onze redactie buitenland Managua - Twee gijzelingsacties dreigen het Midden- Amerikaanse Nicaragua opnieuw in een burgeroorlog te storten. Nadat afgelopen vrijdag in het noorden van het land rechtse rebellen 42 regeringsfunctionarissen en parlementsleden hadden gegijzeld, overvielen linkse Sandinisten zaterdag het hoofdkantoor van de regerende UNO-partij. Ze namen 34 mensen in gijzeling, onder wie vice-president Virgilio Gordoy. Gisteren werden elf gegijzelden vrijgelaten, maar negen journalis ten, die het gebouw waren binnengelaten, mochten daarna niet meer vertrekken. De Sandinisten eisen de vrijlating van alle door de Contra's in gijzeling genomen Nicaraguanen. Die op hun beurt eisen het ontslag van generaal Humberto Ortega, opperbevelhebber van het leger en broer van de Sandinistische leider en ex-presi dent Daniel Ortega. Volgens de Contra's wil Humberto Ortega de Sandinisten, die na vrije verkiezingen in 1990 het veld moesten ruimen, weer aan de macht brengen. De dubbele gijzeling onderstreept de bittere ver deeldheid in Nicaragua, dat van 1982 tot 1990 werd verscheurd door een bloedige burgeroorlog tussen de regerende Sandinisten en de door de VS gesteunde Contra's. Daarbij hebben zeker 30.000 mensen het leven gelaten. In het noorden zijn sinds twee jaar weer zo'n 1500 linkse en rechtse rebellen actief, zowel ex-Contra's als gedemobiliseerde Sandinistische militairen. Zij eisen dat de regering haar belofte uit 1990 gestand doet om de oud-strijders land en geld te geven, zodat ze weer in de samenleving kunnen worden opgenomen. De crisis wordt verergerd door een breuk in het regeringskamp. De UNO, een coalitie van 14 rechtse partijen, hielp president Chamorro in 1990 in het zadel, maar keert zich steeds vaker tegen haar. De UNO heeft gewaarschuwd voor een nieuwe burgeroorlog. En Sandinistische groepen hebben met acties gedreigd als er geen eind komt aan de gijzeling in het noorden. Volgens onbevestigde berichten zijn twee gewa pende Sandinistische groepen op weg naar het noorden om de gevangenen van de Contra's te bevrijden. Sandinisten hebben zaterdag het kantoor van de Nicaragu aanse regeringspartij UNO overvallen en 34 mensen gegij zeld. Gisteren zijn 14 mensen vrijgelaten, maar negen jour nalisten, die waren binnengela ten, mochten niet meer ver trekken. 'Dit is geen picknick', aldus een van de Sandinisten. FOTO AP Het konvooi werd tijdens het transport door het moslim-ge deelte van Mostar beschoten door sluipschutters. Het VN-per- soneel moest van tijd tot tijd dekking zoeken. De hoofdstad van Herzegowina dreigt werkelijk het 'Beiroet van Bosnië' te worden. Zij wordt zowel door de moslims, Rroaten als de Serviërs opgeëist en ver zinkt door verbitterde gevechten steeds verder in puin en as. Op het ogenblik strijden alleen de eens verbonden Kroaten en moslims om de stad, de 'poort' naar de Adriatische zeekust. VERVOLG OP BUITENLAND-A4 pgf StUk (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Gilze - De 33-jarige A. de Bruijn uit Breda is zondagmorgen dodelijk verongelukt op de autoweg A58 ter hoogte van Gilze. Bij het ongeval waren vier auto's betrokken. Vier mensen raakten gewond. H.T. (32) uit Breda en B.L. (36) uit Moergestel liggen nog in een ziekenhuis in Breda. Als gevolg van het ongeval was de rijbaan in de richting Tilburg vijf uur versperd. De auto van het slachtoffer raakte omstreeks 6.00 uur door onbekende oorzaak de vangrail en kantelde. Het slachtoffer werd met een mede-inzittende uit het voertuig geslingerd. De Bruijn werd overreden door ,een achterop komende wagen. Daarna raakten nog eens twee auto's bij de aanrijding betrokken. 100 gom ®®®®.Tr7§' Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 28 augustus as. Leden van de ME zoeken samen met duikers naar het lichaam van het verdronken meisje. foto anp Rotterdam - Zeker 200 men sen hebben zaterdagmiddag geen hand uitgestoken naar een verdrinkend meisje. De politie is uiterst verontwaar digd over dat gedrag. Zelfs toen de politie om hulp vroeg bij een poging het negen jarig meisje te redden, hielden de meeste omstanders zich afzijdig. Het meisjes was zaterdagmiddag samen met een elfjarig vriendin netje met een rubberbootje gaan varen op de plas in het Zuider- randpark, op de grens van Rot terdam en Barendrecht. Op een gegeven moment sloeg het bootje om. Het slachtoffertje, een Marokkaans'Jneisje, kon niet zwemmen. Hoewel vriendinnetjes van het meisje en een visser om hulp schreeuwden toen de rubberboot omsloeg, bleven zeker 200 men sen aan de kant toekijken zonder ook maar een hand uit te steken. Zelfs toen de politie de hulp van de toeschouwers inriep, kwam niet meer dan een handjevol mensen in actie. „Eigenlijk is het te gek om los te lopen, maar het gebeurt toch. De mensen kijken liever toe dan dat zij proberen een jong meisje het leven te redden. Wij hebben er alles aan gedaan, maar als het publiek iets meer had gedaan was zij misschien nog te redden geweest. Dat weet je nooit. Ik zal aan zulke dingen nooit wennen", aldus politiewoordvoerder W. de Rooij. Het meisje was met een groepje van zes vriendinnen in het door het mooie weer druk bezochte recreatiepark. De visser die het dramatische ongeluk van nabij zag gebeuren, kon niet te hulp schieten omdat hij zelf niet kan zwemmen. Het 11-jarig vrien dinnetje zag wel kans de wal te bereiken en sloeg in een restau rant alarm. De politie rukte massaal uit. Be halve een duikersteam van de brandweer, zette zij een helikop ter en een peloton ME (50 man) in. De ME'ers zochten tot zaterdag avond laat in gesloten linies het meertje door, echter zonder re sultaat. Ook 's avonds werden de reddingswerkers nog gadegesla gen door tientallen nieuwsgieri gen. Gistermiddag ging de ME op nieuw te water, nadat eerder op de dag een beroepsvisser tever geefs met zijn netten had ged regd. De politiemensen vonden het slachtoffertje in het midden van de inmiddels deels leeggepompte plas. Bij de hele zoekoperatie waren ongeveer 100 reddings werkers betrokken. ATLETIK Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi] het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: d kwartaal acceptgiro85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters)- g i De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar 2 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. S DE STEM EEN KRANT DIE JE WAT IE0T

de Stem | 1993 | | pagina 1