FINNTAX ellicht geld 24-uurs chirurgie akantieganger stuurt minder kaarten )oniiementenverkoop Zuidlandtheater loopt naar verwachting Maand voorwaardelijk voor drie Hulstenaars ektekostenverzekeraar bereid bij te springen mits er definitieve oplossing komt Vrouw komt om bij botsing 6 Ontwikkelingshulp beter stopzetten' ZMF vraagt Raad van State schorsing bouw kuuroord «telefooncentrales - mobiele communicatie Hét verstandige alternatief - 'rse imponeer f T-knooppunt Roosendaal loopt miljoen achter op prognose Voor vernielingen en vechten in cafés Marechaussee pakt drugkoeriers Arbeidsinspectie controleert visteelt Motorrijder heeft beschermengel !%*k b.v. l Dombosch II) Raamsdonksveer 01621-19111 de stem zeeland VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 DEEL C i verslaggever |teuzen - De abonnementenverkoop van [zuidlandtheater loopt goed. Tot nu toe \g 1010 bestelbonnen binnen, wat de Lichting wekt dat het aantal van 1070 fvorig jaar zeker gehaald wordt. De verkoop is wat trager op gang gekomen dan vorig jaar. „De seizoensbrochures hebben we pas vlak voor de maand juli verstuurd, veel mensen waren toen al op vakantie," legt theaterdirecteur Yolanda Mergler uit. „Daardoor komt het dat er nu nog steeds formulieren ingeleverd worden. Van verschilende kanten krijgen we de opmerking dat men bang is te laat te zijn voor een abonnement. Dit is zeker niet het geval. Voor voorstellingen als de Hoofdstad Operette, Jeans of Tineke Schouten zijn nog voldoende plaatsen beschikbaar." Tot nu toe is alleen Youp van 't Hek voor abonnementenverkoop uitverkocht. Een paar voorstellingen lopen wat achter bij de verwachtin gen. „Het is begrijpelijk dat je in je abonnement voorstellingen wil waarvan je uit ervaring weet dat ze goed zijn. Tk heb, samen met de programma raad, echter enkele nieuwkomers in het program ma geïntroduceerd, die ik van harte kan aanbeve len bij de bezoekers. Het zijn kwalitatief goede gezelschappen," aldus Mergler. De losse kaartverkoop van het Zuidlandtheater begint dinsdag 5 oktober om 11.00 uur. Van iedere voorstelling, ook van Youp van 't Hek, zijn kaarten gereserveerd voor de losse verkoop. Het theatersei zoen begint 14 oktober. Ir. «i langebaanzwemster van ZC1 FOTO CAMILE SCHELSTF leiders |te Louwerse, deel uitmakend vi aan een sterk seizoen bed nwedstrijden waaraan haarvel veel indruk op het onderdT [ze vanaf het begin resoluutj fcveld gedurende vrijwel de gehf In de slotfase de hoogste eer| leren laten. Toch stemt dat 1 gendeel. ir uitstekend met elkaar opschie| Ie en gunnen elkaar succes. In moet ook wel wil je in teamvj 1st band goed kunnen presteren,] [in Recreatief Renate Louwerse begon zwemcarrière bij de Otters] Axel. Daar bleef het wedsl gebeuren beperkt tot recrei niveau. Vijf jaar terug maakl de overstap naar ZC Koe»' en maakte direct furore, knieblessure betekende gedui de enkele jaren een rem op volledige ontwikkeling, al teerde ze met dat euvel steeds knap. Sinds een jaar is van de pijn verlost en dat v klaart haar imponerende huid zwemwijze. Zij blinkt niet alleen op de gebaan uit, maar is ook op kortebaan een sterkse zwems Zeker op provinciaal nive want tijdens het onlangs geh den Zeeuws kampioensc! schoolslag pakte ze goud op 100 meter en zilver op de' meter. Toch gaat ook haar v keur, zoals bij bijna alle la: baanzwemsters, uit naar het 1 gere werk. De onderlinge sl spreekt haar bij die wedstrij veel meer aan. Niet direct het extreem gebeuren, zoals de vijf kilomi tijdens het Nederlands ka pioenschap. „Dat vond ik iet lang. Tot ruim drie kilome ging het goed, maar das merkte ik dat het langer was dat je normaal zwemt. Ik v* daar zevende, maar die a den hoeven voor mij niet, mij maar de reguliere twee drie kilometer." v lu lde lar len iikste Concurrentie Op landelijk niveau hoopt zij haar team van ZCK de eei plaats in het algemeen kla: ment vast kan houden. „We ben alleen concurrentie te da ten van Rapido uit Haarlem- óverige verenigingen tellen mee. Vorig jaar werden we de en toen scheelde het niet met nummer één. Nu hebben een lichte voorsprong op Rap en die hopen we vast te hout Individueel zou ik nog gr""" plaatsje klimmen in de ring, maar ik denk niet dat meevalt. Aan de top kunnen niet tornen. Nummer één. k Stein van VZC, en nummert Els van Nieuwkerk van He zijn te sterk. Zij zijn aan het- van de wedstrijd veel sneller ons. Dat komt ook omdat zij stuk ouder zijn. Ze hebben n kracht. In de strijd om de Zeelaw moet zij haar clubge®" Audrey de Booy voor zich den. Zij zegt daarover: „Au staat eerste met twaalf sec° voorsprong op mij. Dat Uj* veel, maar is het wel. niet dat ik haar nog kan gen. Natuurlijk leg ik me de situatie neer, maar d' het ZMAN. de m ouuauc iitti, j AjJij rende drie Zeeuwse wedst'i tellen tevens mee voor de lijke competitie. Dat is mijn voordeel, omdat ik I die wedstrijden ook het p' lang in het oog moet houde hopen dit jaar de nation3 te pakken. Net zoals vie terug, toen ZCK nog °P j breng van Ilse Schramm rekenen." s£ 3 'Jüiy^y foto cor viveen '.medewerkers van het EKP in Roosendaal aan het werk bij de videocodeermachine. «ie verslaggever mde Ven idaal - De vakantie- stuurt dit jaar minder ii naar familie en be- i- Expeditie-knoop- üoosendaal van de PTT een miljoen kaarten op de prognose voor (ste vakantiemaanden, de ruim acht miljoen zijn sen binnen. Afwachten de laatste drie vakantie- s iets van de achter- 'soedmaken. toegevoegd directie- E het EKP, signaleert de Ie week een toename van Wal kaarten. Hij ziet het ®n, maar waagt zich niet voorspellingen. Zouden de ®een half miljoen kaarten gehaald' Zoveel kwa- F® 1991 wel op het EKP prognose van dit jaar ®p afgestemd. 'loosendaal te verwerken tomen uit Frankrijk, l Zeeland. Zeeland is ®PTT-sorteerders in Roo- '~°ok een stuk buitenland, [als Nederlanders op va- aan de kust een groet 'aan achterblijvers in het 'l-and. „Er gaan heel veel kaarten van Duitsers met uit Zeeland de brieven bus in," aldus bedrijfsleider M. Bosschaart. Alle kaarten uit de echte buiten landen Frankrijk en België stro men via Roosendaal het land in. Op de drie andere EKP's, in Rotterdam, Amsterdam, Arn hem, komen de kaarten uit de rest van de wereld binnen. Le Sage: „In Rotterdam de scheeps- post, Amsterdam de luchtpost." Arnhem vangt de groeten op uit Duitsland en verder achterland. Duur Le Sage voelt zich niet geroepen naar oorzaken van de terugloop te wroeten. „Veronderstellen doe ik ook niet." Anderen hebben al geroepen, dat postzegels en kaarten in de buitenlanden zo duur zijn geworden. „Of vakan tiegangers hebben minder te be steden," laat Le Sage zich ont vallen. Een postman laat de oor zaak niet zomaar richting post bedrijven schuiven. Als begin september het vakan tieseizoen helemaal voorbij is, kan PTT Nederland een optel som maken. De kaarten van de vier expeditie-knooppunten bij elkaar geteld bepalen of de va kantieganger echt op het sturen van kaarten heeft bespaard. Vanwege het geld, mogelijk om dat het weer in de vakantielan den te slecht was om anderen de groeten te willen doen. Bosschaart heeft voor de verwer king van de miljoenen kaarten een machine, die er 30.000 in een uur verwerkt. Gedurende de va- kantietijd draait de machine de gehele middag. Buiten het va kantieseizoen heeft de video-co deermachine 's middags niets te doen. Alle kaarten jagen er met nau welijks te volgen snelheid door heen. Heeft de verzender de postcode niet op de kaart ver meld, dan gooit de machine de onvolledige adressering eruit. „Ongeveer vijf procent wordt zonder postcode op de bus ge daan", vertelt Le Sage. Op zeven miljoen een hele berg met de hand te sorteren kaarten. Achter de codeermachine zitten vijf mannen de kaarten zonder postcode op bezorgeenheden te sorteren. „Ze doen niet de hele dag hetzelfde werk, hoor." Bos schaart voorkomt bij voorbaat lastige vragen. De vijf sorteer ders werken zonder op of om kijken in hoog tempo prentbrief kaarten in. vele verschillende vakjes. „Ze hebben een geweldi ge geografische kennis. Kennen elk gehucht in het land," ver klaart Bosschaart. Met voortgaande automatisering zijn er nog weinige PTT-ers in .dbel Straf !e verslaggever •ten - Voor misdragin- vorig jaar in twee 1 Hulst zijn drie inwo- t die plaats door de 'echter veroordeeld tot nonvaardelijke gevan- ra» van een maand. 0eten 2e de schade ver- ;die ze veroorzaakten café The Prince of bed1 niet ■R. kregen het zondag- december aan de stok cafébazen van pub The ot Wales, Ze zouden de en zijn vrouw mishan- w v hebben en flink «iielingen hebben aange- het interieur van de i0,v'°gen de barkrukken aars volgens verklarin- rond en werd de ij.„ ®derd de politie te 'J r de telefoon uit haar handen te rukken en het tele foonsnoer om haar hals te trek ken. Na de amok vertrokken de twee en kwamen even later terecht in café Piccolo een eindje verderop. Ook daar liepen de zaken op een bepaald moment uit de hand. R. was bij dat incident overigens niet bij betrokken. O. was dat, samen met L.J., een andere maat van hem, wel. Na wat duwen en trekken over en weer kwam het hier tot een gevecht, waar behal ve de uitbater en zijn vrouw nog twee cafébezoekers bij betrok ken waren. Andere feiten waar J. en R. gis terochtend voor terechtstonden Op de zitting van de politierech ter in Terneuzen waren de ver nielingen van ruiten van The Prince of Wales. R. had op 8 januari dit jaar een paar raam pjes van het café stuk gegooid en J. deed dat enkele weken later nog eens over. Volgens de drie verdachten be rustten de vele verklaringen die tegen hen spraken voor een be langrijk deel op leugens. O. hield het wat zijn aandeel in het inci dent bij Piccolo aanvankelijk op 'een woordenwisseling, waar misschien ook een paar klappen waren uitgedeeld'. Officier van Justitie mr. C. van Ginkel vond in de verklaringen Van onze verslaggever Oostburg/Middelburg - Ziektekostenverzekeraar AZWZ is bereid extra geld ter beschikking te stellen om de 24-uur chirurgie in het Antoniusziekenhuis in Oostburg open te houden. Het ziekenfonds trok eerder al zes ton uit om de voorziening dit jaar in stand te houden. Mits er zicht is op een definitieve oplossing, zegt directeur C. Wellhüner bereid te zijn financieel bij te springen. staat post met de hand te sorte ren. Enkele jaren geleden werd de post, alle post, voor een be langrijk deel handmatig ver werkt. Toen kende een leger sor teerders de landkaart van bui ten. Romantiek Op een losse opmerking over de verdwijnende romantiek bij het postbedrijf reageert postman Bosschaart. „Vroeger gingen we met z'n allen enthousiast een berg brieven en kaarten te lijf. Ze moesten voor een bepaald tijdstip weg zijn om op tijd te kunnen worden bezorgd." De uitdaging bestaat nog steeds. In iets andere vorm misschien, maar wat met de hand in het vakje van de plaats van bestem ming wordt gelegd wekt enthou siasme. Verzenders bepalen of de geo grafische kennis bij sorteerders blijft of verdwijnt. Zet iedereen in het vervolg keurig de postcode bij de adressen dan kan de vi deo-codeermachine alle kaarten aan. Temeer omdat PTT met producenten van kaarten afspra ken heeft gemaakt over afmetin gen. Per 1 januari komen er in de Westeuropese landen formaten in de handel, die per codeerma chine te verwerken zijn. De ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen, waar het Antonius ziekenhuis deel van uitmaakt, wil de 24-uurs chirurgie in Oost burg per 1 januari terugbrengen tot een afdeling die alleen tij dens kantooruren open is. De Geneeskundige Inspectie voor de volksgezondheid in Zeeland zet grote vraagtekens bij dit voorne men. Volgens inspecteur F. Biesen beek is het 'minder verantwoord' om een chirurgische afdeling da gelijks om 17.00 uur te sluiten omdat het moeilijk is in te schat ten of er zich na een operatie complicaties zullen voordoen. Ook zonder 'dat een operatie is verricht, kan de beschikbaarheid van een chirurg noodzakelijk zijn. Biesenbeek geeft in een brief aan de directie 'van de ziekenhuisgroep een voorbeeld: „Wat te denken van een situatie waarbij door een internist een patiënt met vage buikklachten wordt opgenomen, die 's avonds of 's nachts een maagbloeding ontwikkelt?" Bezwaren Directeur Algemene Zaken P. Rademacher zegt in gesprekken met inspectie en ziekenfonds te bekijken hoe bezwaren kunnen worden ondervangen. Daarbij zal uiteraard worden ingegaan op de financiële handreiking van het ziekenfonds. De brief van de inspecteur is voor de ziekenhuisgroep geen re den om het voorgenomen beleid radicaal om te gooien. Boven dien maakt de inspectie volgens Rademacher een denkfout. In de brief gaat de inspecteur uit van Oostburg als een zelfstandig, al leenstaand hospitaal. De zieken huisgroep vindt dat Oostburg en Terneuzen gezien moet worden als één organisatie en niet als twee, wat Rademacher noemt, stand alone ziekenhuizen Terugkomen op het besluit op termijn de 24-uurs chirurgie in Oostburg af te schaffen, ziet Ra demacher niet als een oplossing. Patiënten, bij wie het risico op complicaties bestaat, in Terneu zen op te nemen kan de bezwa ren voor een deel wegnemen. Bepaalde complicaties als na- bloedingen doen zich binnen een aantal uren voor. Door in de ochtenduren te opereren, kan eventueel een dergelijke compli catie 's middags worden behan deld. Slachtoffers Zonder deze maatregelen is chi rurgische hulp buiten kantoor uren volgens Rademacher nau welijks nodig. „Minder dan da gelijks," aldus de directeur. Het bezwaar dat slachtoffers van een ongeval in West-Zeeuws-Vlaan deren over een grotere afstand vervoerd moeten worden, is vol gens Rademacher minder dra matisch dan het lijkt. „Het sa menstellen van een operatieteam kost ook tijd. In die tijd kan de patiënt al in Terneuzen zijn." Uit de woorden van Rademacher wordt duidelijk dat het terug brengen van de chirurgie in Oostburg niet alleen een beper king in tijd, maar ook in het aantal en soort operaties in zal houden. Tegenstanders van de maatregel hebben het inperken van de chirurgie al het begin van het einde van het Antoniuszie kenhuis genoemd. Tussen de re gels door is in de brief van de geneeskundig inspecteur te lezen dat die vrees niet helemaal onge grond is. Biesenbeek heeft geke ken naar 'vergelijkbare scena rio's elders in het land'. „In een enkel geval heeft dit soort ont wikkelingen geleid tot gekun stelde constructies c.q. snelle af bouw van één der betrokken ziekenhuizen." van de eigenaren van Prince of Wales, de uitbaters van Piccolo en enkele getuigen voldoende aanleiding voor het opleggen van gevangenisstraf. „Van een geldboete kan gezien de ernst van de feiten geen sprake zijn." Voor Van Ginkel was duidelijk dat het drietal in elk geval uit was geweest op rottigheid en daarom eiste hij voor alle drie twee maanden cel, waarvan een maand voorwaardelijk. Ook wees hij de civiele vorderingen van de eigenaar van The Prince of Wales toe. De eigenaar wilde in totaal 1860 gulden geleden schade betaald zien door de drie Hulstenaars. De uitspraak van politierechter mr. H. van Breda was milder. „Laten we gevangenisstraf be waren voor echt ernstige geval len. Wel is een dringende waar schuwing op zijn plaats." Naast een voorwaardelijke hechtenis van een maand wees hij de vor deringen van de eigenaar van The Prince of Wales toe. De twee auto's kwamen in de berm terecht. Er bleef niet veel van over. foto camile schelstraete Van onze correspondent IJzendijke - De 53-jarige mevrouw S. Willemsen uit Breskens is gistermiddag bij een botsing tusen twee personenauto's op de kruising Zevenhofstedenstraat-Verbindingsweg in IJzendijke om het leven gekomen. Twee overige gewonden konden na behandeling weer naar huis. Het slachtoffer reed met haar personenauto over de Verbindingsweg. Bestuurder A.T. uit Biervliet naderde de kruising op de Zevenhofste denstraat en verleende geen voorrang. Bij de botsing die volgde sloeg de auto van mevrouw Willemsen over de kop. Hierbij liep zij inwendig letsel op. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg, alwaar zij enige tijd na aankomst overleed aan haar verwondingen. Belgische legerarts G. Van Poueke: Legerarts Guido Van Poueke (tweede van links) met een Somalisch meisje op schoot. Van onze verslaggever Oostburg - Het is beter ontwikkelingshulp vandaag nog stop te zetten dan morgen. Want de bevolking in noodlijdende gebieden zit helemaal niet te wachten op hulptransporten van medicijnen en voedsel. Nodig is een blij vende aanpak van de Derde Wereld-problema tiek op politiek vlak. De bevolkingsgroepen in die landen zijn pas ge diend met grondwettelijke garanties die wij ook hebben, zoals het recht op een minimumloon. Deze opvallende uitspraken komen uit de mond van Guido Van Poueke, luitenant-kolonel geneesheer in het Belgische leger en daarnaast anaesthesist in het Antoniusziekenhuis te Oostburg. Van Poueke weet waar hij over praat. Als arts verleende hij jarenlang medische hulp aan Bel gische soldaten in rampgebieden als Belgisch Kon go, Irak, Roemenië en Somalië. Hij kwam er in aanraking met het werk van particuliere hulpverle ningsorganisaties en maakte kennis met de cultuur van de plaatselijke bevolking. Van Poueke komt uitgebreid aan het woord over zijn ervaringen op pagina C3. Goes - De Zeeuws Milieu Federatie (ZMF) vraagt schorsing van de bouw van het kuuroord in Cadzand bij de Raad van State. De ZMF vreest onaanvaardbare aantasting van de natuur door de komst van het kuurhotel met daarbij tweehon derdvijftig vakantiewoningen. De milieufederatie komt bij de Raad van State terecht omdat de gemeente Oostburg en Gedepu teerde Staten van Zeeland wél Instemmen met de verwezenlij king van het kuuroordplan. De bezwaren die daar tegen het pro ject werden ingebracht vormden noch voor de gemeente, noch voor GS aanleiding toestemming voor de bouw van het kuuroord aan de Lange Strinkweg te wei geren. Tegelijkertijd dient de ZMF een nieuw bezwaarschrift in bij de gemeente Oostburg. Het richt zich tegen de toestemming we gen en riolering aan te leggen in het gebied aan de Lange Strin kweg. De vrijstelling van het bestemmingsplan die de gemeen te geeft, is onlosmakelijk ver bonden met de realisatie van het kuuroord en de vakantiewonin gen, zegt de ZMF. De milieubeschermers zijn tegen het kuuroord omdat het het landschap ernstig aantast, de re creatiedruk op de natuur zal vergroten. Ook wordt het plan in hun ogen ten onrechte als een elk-weervoorziening gepresen teerd. Van onze correspondent Terneuzen - Een patrouille van de marechaussee onderschepte in de nacht van woensdag op donderdag tot twee maal toe een drugkoerier in Terneuzen. Een twintigjarige Fransman werd op de Tractaatweg aangehouden met 81 gram hasj. Even later hield de marechaussee op de Scheldeboulevard een 28-jarige Belg aan met 59 gram hasj in zijn bezit. Beiden mochten na 'betaling van geldboetes van respectievelijk zeshonderd- en vierhonderd gulden ons land weer verlaten. Eerder deze nacht controleerde de brigade een bestuurder van een Belgische auto op de Oude Veerhaven. Het bleek dat de man door de Belgische autoriteiten gezocht werd wegens diefstal, geweldpleging en afpersing. Hij is in afwachting van zijn uitlevering aan België ingesloten. Aan boord van het zeeschip Mangen, dat onderweg was naar Gent, werd de gezagvoerder aangehouden. Die had nog een boete van duizend gulden open staan. Nadat hij die had betaald, mocht de Mangen de reis naar Gent voortzetten. Van onze verslaggever Terneuzen - De Arbeidsinspectie begint een actie om de arbeids omstandigheden in de mossel- en oesterteelt, de sierviskwekerijen en de visteelt in Zeeland waar nodig te verbeteren. In eerste instantie toetst de in spectie de arbeidsomstandighe den aan de normen die vastge legd zijn in de wet. Onderwerpen die bij de inventa risatie aan de orde komen, zijn onder meer het werken in een vochtige en tochtige omgeving, geluid, machineveiligheid vaar door rondrijdende trucks, gladde vloeren, kantine voorzieningen en werk- en rust tijden. Werkgevers die de minimale wettelijke afspraken niet nako men, krijgen een proces-verbaal van de Arbeidsinspectie aan de broek. ge- hef- Van onze correspondent Heinkenszand - De 29-jarige motorrijder H. B. uit Berlijn moet gisteren een beschermengel hebben ge had. Ter hoogte van Heinkens zand op de A58 kreeg de Duitser, die met 'behoor lijke snelheid' van Vlissin- gen naar Goes reed een klapband en alles leek erop of zowel motor als berijder zouden tegen de vangrail klappen. Als door een wonder schoof de berijder zelf onder de vangrail door en bleef op wat trillende knieën na on gedeerd. De motorfiets werd zwaar beschadigd.

de Stem | 1993 | | pagina 9