ABN-Amro: Geen aanwijzingen over smeergeld n ziekenhuiz Veel respons op actie 'Keukenla' van Free Record Shop sifiiïrSfesw» ok: Geen in huurwa Zwart VU'91: Doo BINNENLAND BUITENLAND -DE STEM Nog veel vraagtekens in Surinaamse corruptie-affaire: Boze Jessurun: 'Kamerleden mei met twee maten' Kamer ven over Surinai gTEM a*"d achter 'DE STEM VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1993 Paus Johannes Paulus II zou die week zijn handtekening zetten onder een nieuwe encycliek over de moraal, las ik op mijn vakantie-adres in een krant. Het bericht verbaasde me in eerste instantie. Enige jaren geleden deed de mare ook al de ronde dat de paus bijna klaar was met een encycliek over de moraal. Toen leek dat ook niet onlo gisch. Het onderwerp werd immers met de dag urgenter en de publikatie van de al in voorbereiding zijnde nieuwe Wereldkatechismus voor de r..-k. Kerk zou nog wel enkele jaren op zich laten wachten. Maar intussen is de nieuwe wereldkatechismus een feit, hij verschijnt dit najaar ook in het Nederlands. En natuurlijk is er een grote plaats inge ruimd voor de moraal in het algemeen en allerlei specifie ke morele vraagstukken in het bijzonder. Dan is een mo- raalencycliek toch alleen maar mosterd na de maaltijd. De Romeinse correspondent van mijn vakantiekrant wist echter te melden dat 'De schittering van de waarheid', zoals de titel van de encycliek zou luiden, de wereldkate chismus ook niet nog eens dunnetjes overdoet, maar her stel van de katholieke morele discipline beoogt. De encycliek zou namelijk in feite gaan over gehoorzaam heid aan wat het katholieke leergezag aan moraal voor schrijft en de paus zou onom wonden van alle katholieken absolute gehoorzaamheid in deze eisen. Hij zou de theolo gen gebieden om in het open baar geen afwijkende stand punten meer te ventileren of kritiek te spuien op morele standpunten en uitspraken van het leergezag en de bis schoppen wijzen op hun plicht in deze te waken over univer siteiten en tijdschriften. De encycliek zou voor dit al les een uitdrukkelijk beroep doen op de pauselijke onfeil baarheid. Dat is pikant. Want precies 25 jaar geleden streep te paus Paulus VI bij zijn laatste correctie van zijn ency cliek Humanae Vitae eigen handig de passage door, waar in op de pauselijke onfeil baarheid werd teruggegrepen. Paulus VI wilde zijn verbod' van elk kunstmatig voorbe hoedsmiddel niet aan pause lijke onfeilbaarheid binden. Al vrij snel legde de grote meerderheid van de katholie ken dat verbod ook naast zich neer en nu, 25 jaar later, maakt zo'n 90 procent van de katholieken aan anticonceptie geen woord meer vuil, al springt het leergezag nog zo hoog. En het is niet bij kunstmatige anticonceptie gebleven. Het voornaamste probleem waar mee de katholieke kerk aan de vooravond van het derde millennium wordt geconfron teerd, is volgens David Wil- ley, BBC-correspondent in Rome, dan ook de vraag of zij haar eeuwenoude aanspraken op de rol van hoogste verde digster van de moraal en de ethiek zal kunnen waarmaken in de zich thans aftekenende nieuwe democratische en plu ralistische samenlevingen. Encycliek Het ligt echt in de lijn van Johannes Paulus II om dat probleem disciplinair te willen oplossen. En dat is best een encycliek waard. 25 Jaar na Humanae Vitae is dan een mooie gelegenheid. Zo'n encycliek wordt echter een nog riskantere onderne ming dan Humanae Vitae die een fiasco is geworden. Met gehoorzaamheid eisen over tuig je niet. Machtswoorden overtuigen mensen veeleer van het tegendeel. In dat op zicht slaat de aankondiging van het congres 'Ethisch fun damentalisme in wereldgods diensten' van de Theologische Faculteit Tilburg op 11 okto ber de spijker op zijn kop. Ons staat het zeker weten van waar en onwaar, van goed en kwaad niet ter beschikking. De pretentie de (morele en ethische) waarheid te bezitten is de bakermat van alle on menselijkheid, ook en juist waar de gelovige de waarheid ziet gegarandeerd in het abso lute mysterie van God. Waar mensen zich in het bezit van de waarheid wanen, daar wordt samenleven onmoge lijk. Het zwarte goud bestaat niet meer. Geen mijnwerkers die besmeurd naar boven komen en vol trots laten zien wat hun handen de aarde ontworsteld hebben. Een ander metaal heet vanaf heden zwart. Iets minder edel en minder kostbaar, maar even zwart: koper. Het Tsjechische kopergeld wordt zwart. Het oxydeert binnen een paar weken door de luchtvervuiling. De Nationale Bank is boos. De Duitse muntmeester die het Tsjechische kleingeld slaat, is aangesproken. Hij beroept zich op overmacht. Kan hij er wat aan doen dat de Boheemse lucht zo veel agressieve stof bevat dat zelfs een half-edelmetaal als koper er door aangevreten wordt. Een onhandig verweer. Waarom niet gewoon gevraagd wat er tegen zwart geld is in een cultuur die het al decennia van zwarthandel en zwart wisselen hebben moet? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051,4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Amsterdam (anp) - De ABN-Amro bank beschikt niet over aanwijzingen die de beweringen van de Surinaamse parle mentariër Kruisland staven. Een woordvoerder van de bank heeft dat gisteren meegedeeld na Kruislands aantijging dat de bank betrokken is bij de smeergeldaffaire. De bank doet verder geen mededelingen 'over relaties met klanten'. Kruisland haalde woensdag een rapport aan van de Fiod (de Nederlandse Financiële Inlich tingen en Opsporingsdienst), dat daarvan gewag maakt. In 1992 zou de ABN-Amro Nederlandse bedrijven een lening hebben ver strekt van 34 miljoen gulden voor de levering van levensmid delen aan Suriname. Daarvoor is zes procent commis sie gevraagd, ofwel 2,4 miljoen gulden. Volgens Kruisland is dat aan de strijkstok blijven hangen van twee directieleden van de bank met de codenamen 'Ooie vaar' en 'Hazelhoff' Vrij algemeen wordt aangeno men dat ook verwervingsgeld is betaald door Begro-Wagenaar en Insulaire, en mogelijk nog andere bedrijven, aan hoogge plaatste Surinamers om orders binnen te halen. De vraag is hoe. Begro-Wage naar en Insulaire staan in elk geval onder verdenking van het betalen van smeergelden. Het zou gaan om 9 miljoen gulden. De Fiod en de Haagse politie hebben de twee directeuren uit Zuid-Scharwoude en Naarden van deze twee im- en exportbe drijven daarvoor in juli aange houden en gehoord. Dat gebeur de na invallen van de politie bij negentien bedrijven in Neder land en één in België, verdacht van het betalen van steekpen ningen aan Surinaamse topamb tenaren. De administratie van de bedrijven werd in beslag geno men. Nadien zijn eveneens in juli twee tussenpersonen aangehouden, de 37-jarige F.B. uit Amsterdam en de 39-jarige A.S. uit Leidschen- dam. De laatste is een familielid van penningmeester Dilip Sard- joe van de Verenigde Hindoe- staanse Partij VHP, een rege ringspartij in Suriname, die ook zakenman is. Sardjoe heeft deze week zijn functie neergelegd nadat hij was genoemd in de corruptiezaak. Hetzelfde gold Arti Jessurun, kinderarts en ondervoorzitter van een andere Surinaamse re geringspartij, de Nationale Par tij Suriname NPS. In een brief aan de voorzitter, president Ro nald Venetiaan van Suriname, schrijft hij al zijn politieke func ties ter beschikking te stellen. Jessurun was 26 juli al gevraagd volledige openheid van zaken te geven. Dat is niet gebeurd. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven 'er omheen te stappen'. De 450.000 gulden die hij zou hebben gehad - hij wil niets zeg gen over de hoogte van dat be drag- betreft naar eigen zeggen een volkomen' legale commissie voor zijn bemiddeling bij trans acties voor orders in Suriname van twee Nederlandse bedrijven. Tegen hem loopt overigens geen aanklacht. De Surinaamse Justititie is in middels wel een onderzoek be gonnen naar de smeergelden, met name rond de leverantie van melkpoeder in de jaren 1990 tot en met 1992. Dat is gebaseerd op een rapport van de Surinaamse accountants dienst CLAD. Dat stelt met na me dat het Nederlandse bedrijf Insulaire zich schuldig heeft ge maakt aan overfacturering. Het bedrijf kreeg jaren opdrach ten van het Nederlands Inkoop centrum (NIC) dat namens de Nederlandse regering zaken af wikkelt in het kader van de ontwikkelingssamenwerking. Op die manier zou Insulaire drie miljoen gulden hebben binnen gekregen. In Nederland loopt voorts een gerechtelijk vooronderzoek naar oud-directeur A. Mungra van de Surinaamse Luchtvaartmaat schappij SLM, waar naast steek penningen ook sprake is van handel in cocaïne. Mungra heeft ontkend ooit za ken te hebben gedaan met Insu laire of Begro-Wagenaar, of er ooit geld van te hebben ontvan gen. Eenzelfde vooronderzoek - smeergelden en cocaïnehan del- loopt ook tegen G. Chier- koet, tot 1988 directeur van het Centraal Inkoopbureau Surina me (CIS) en nu medewerker van een bedrijf van Dilit Sardjoe. Volgens de advocaten van de twee is de besehuldiging van cocaïne er met de haren bijge sleept. Het is niet duidelijk of in Nederland nog meer van derge lijke onderzoeken lopen naar hooggeplaatste Surinamers. Noch de Fiod, noch de Haagse politie en justitie geven lopende het vooronderzoek ook maar enige informatie. De Vereniging Surinaams Be drijfsleven (VSB) is blij met het onderzoek dat ook de Surinaam se justitie is begonnen naar de affaire(s). Voorzitter Marcel Meyer van de VSB gaat er van uit dat Nederlanders die in het kader van ontwikkelingssamen- 9 A. Jessurun arriveerde gisteren met zijn zoon Javier op Schiphol. Jessurun, legde begin deze week zijn furictie neer als ondervoorzitter van de Nationale Partij Suriname. FOTO ANP Schiphol - Hij dacht een paar n rustig op vakantie te kunnen Nederland, de 46-jarige SurJr politicus, arts en zakenman Artjj surun. Maar toen hij gistermorgen op aankwam werd hij opgewacht leger journalisten en fotograven. Ze' weten wat zijn rol is in wat nu, grootste smeergeldzaak uit de Su% geschiedenis wordt genoemd. Eerder deze week legde hij zijn funkties, waaronder het vice-vo» schap van de regeringspartij NI omdat zijn naam was genoemd, door twee Nederlandse bedrijven taald voor zijn diensten bij enkele ties in Suriname. Op Schiphol erkent hij dat hij adviezen heeft gegeven aan de twee landse bedrijven, Insulaire en Beg naar. „Daar heb ik commissiegeld voor Ik heb geprobeerd de bedrijven te zodat ze een entree konden maken name en wist niets van betaling anderen of over de reputatie van de nemingen," bezweert Jessurun z'n Hij ontkent zich schuldig te maakt aan corruptie of fraude. De smeergeldzaak kan de toch relatie tussen Nederland en Surinaml verpesten, vindt Jessurun. „Het enthousiasme van Nederlandsei ci voor deze zaak is verontrustend erop dat ze alles in het werk sti Suriname af te schilderen als een): zeer onaantrekkelijk is." Die optiek is volgens hem kwalijk, de reactie van CDA-kamerlid Aartsi in het verkeerde keelgat ge sprak naar aanleiding van de ontij deze week over de smeergeldaffaire 'grof schandaal' en dreigde met op van het raamverdrag tussen beide over de besteding van ontwikkelingsj Volgens Jessurun meten Nederlandse mentariërs met twee maten. „Ik Nederlandse mentaliteit. Ik heb hier; jaar gewoond. Alles moet in uitgedrukt. Hier is smeergeld aftrel van de belastingen." trecht (anp) - Door de aangeko ^gingen in de zorgsector zuil ar in de algemene ziekenhuizen 4 DSychiatrie 3.000 patiënten n jrden behandeld. Dit heeft NU'91 vakorganisatie voor verplegendei dat tot dusver alleen de gevol [nonze verslaggever la - De medisch specialiste isterhout, Breda, Bergen o ken van de week van 23 tot 'volume-beperkende' wee iere operaties uitgevoerd, jderzoeken gedaan en er zijn ;e behandelingen. specialisten gaan daarmee aan een plan dat de :tie van het Oosterschelde- :enhuis samen met zorgverze- CZ zegt te hebben ont- ;eld. Dat zou een einde moe- maken aan het conflict dat ialisten in .Zuidwest-Neder- |d hebben met staatssecretaris ions. irdvoerder R. van Seventer de medische staf van zieken- De Baronie in Breda: irgverzekeraars praten als- ir met ziekenhuisdirecties oplossingen, maar daarin len wij als specialisten niet d. Wij zijn bereid om naar mogelijkheid te kijken, ir over een regionaal budget systeem willen wij niet Dat maakt ons tot pro- iiemedewerkers van zieken- :en en dat willen we niet. :ekeraars moeten gewoon ii waarvoor ze zijn ingesteld lat is risico afdekken, in dit al volume-risico". alijk werking in Suriname zaken doen, hoogst betrouwbare perso nen zijn. Maar in het geval van Insulaire en Begro-Wagenaar is hem dat niet gebleken. Het geven en het aannemen van steekpenningen is zowel in Suriname als in Neder land strafbaar. Zowel in het Nederlandse als in het Surinaamse parlement komt de zaak vrijwel dagelijks aan de' orde. De centrale vraag daar is hoe het nu verder moet met de ontwikkelingsrelatie tussen de twee landen, of er ontwikke lingsgelden achterover gedrukt zijn en zo ja, hoe die weer op de juiste plaats van bestemming kunnen komen. De Surinaamse parlementariër Arnold Kruisland beschuldigtMe Nederlandse ambassadeur in Pa ramaribo Pieter Koch van 'onac ceptabele inmenging in interne aangelegenheden en doorkrui sing van het ontwikkelingsbe leid'. Kruisland kwalificeert het optreden van Koch als 'volksvij andig'. De parlementariër heeft presi dent Ronald Venetiaan donder dag gevraagd een onderzoek in te stellen en bij gebleken juist heid 'de meest geëigende maat regelen' te treffen. Koch zou aan Indonesische in vesteerders, die zich momenteel in Suriname oriënteren, hebben gezegd dat de situatie in het binnenland onveilig is. VERVOLG VAN VOORN! Voor het WD-kamei glas is de affaire, mitsde sche bewijzen worden? al voldoende reden uit te spreken tege; zetten van ontwikkel aan de huidige Surinaau ring. De hulp mag Van onze verslaggever Kees den Exter Breda/Bergen op Zoom - De maandag officieel gestarte actie onder het motto "t Geld voor een cd ligt in de keuken la' van Free Record Shop blijkt een succes. De winkelketen biedt de klant aan een cd te kopen door te betalen met - van de vakantie overgehouden - buitenlands geld en zegeltjes van supermarkten en benzinemaatschappijen; plak- zegeltjes, die kunnen worden verzilverd, maar nog al eens on- opgeplakt van de keukenla in de prullenbak willen verdwijnen. De actie is een doorn in het oog van de verstrekkers van de ze geltjes want zij maken er uitein delijk extra kosten door. De furieuze reactie van vooral enkele benzinemaatschappijen op de actie 'Keukenla' werd dinsdagavond in de tv-uitzen- ding van 'Nova' uitvoerig aan de orde gesteld. Dat miste zijn uit werking niet. „Woensdag ston den er al mensen voor de deur om enveloppen te halen en te brengen," reageert een verkoper van de Tilburgse vestiging van Free Record Shop enhousiast. Ook in de Free Record Shop in Roosendaal komen 'gigantisch veel' reacties binnen, aldus een verkoper. In Breda schat een verkoper dat momenteel zo'n 10 procent van de cd's wordt be taald met 'vakantiemunten en benzine-zegeltjes'. Veel extra werk levert het alternatieve be taalmiddel niet op, zo weet de man uit Breda inmiddels uit er varing: „De zegels en munten moeten worden ingeleverd in een enveloppe waarop de wissel koersen staan aangegeven. Een klant moet zelf de waarde invul len en zijn naam en adres op schrijven. Wij controleren de in houd globaal, op het hoofdkan toor wordt verder alles afge werkt". „Er worden erg veel en veloppen opgehaald, dus de grootste drukte moet nog ko men", zo veronderstelt een ver koper in Roosendaal. „Veel ram melend spul", zegt hij over de enveloppen die tot nu toe ingele verd zijn. Hij schat dat de afge lopen dagen 'enkele tientallen procenten' van de klanten met het alternatieve betaalmiddel stelt VVD-kamerlid Wei? Aarts en Melkert dergelijke vergaande m te trekken. Aarts vindt de huidige politieke en ke top van Suriname moet worden. „Er waren al jaren zo ruchten en berichten, ft er daadwerkelijk water. Suriname bij ons. Dat kunnen ww de vingers zien." Tegr constateert Aarts wel regering nog niet genot» Aarts en Weisglas vind® kertijd dat het Raamved voorziet in de hulp van miljard gulden van 8 aan Suriname, voorlopii Tweede Kamer niet moe behandeld. van Weisglas erkent dat ten koste gaat van deSi se bevolking, 'maar dr' Surinaamse regering king dan zelf Weisglas. Melkert is het met Weisglas. „Het is W je op sleeptouw te door een eerste reactie noment ontrusting. En van ver# in de zin van: alweer f bleem met Suriname-f de Surinaamse samen'® één kam scheert, no® onverantwoord." Op het punt van het de behandeling van verdrag krijgt W® steun van het CDA. de behandeling o] dat er volstrekte d 1 Verkopers van de Free Record Shop met de enveloppen-oogst van een dag. Vlnr. Joost Bruens, Martijn Jas en Tim Shawcross. FOTO MARCEL BEKKEN hebben afgerekend. Bedenker van de actie en marke ting manager van Free Record Shop, Rob Hermans, beaamt dat er veel belangstelling is om met de zegeltjesactie tot een bedrag van 25 gulden een cd te kunnen kopen. „Per vestiging komen ge middeld dagelijks 30 tot 40 en veloppen binnen. En dat is nog maar het begin. Veel mensen zijn nog aan het verzamelen. Ik ver wacht dat aan het eind van de week de grote 'boom' gaat ko men." Per,maand brengt naar schatting een half miljoen klan ten een bezoek aan de filialen. Hermans: „We denken tot de cember een miljoen enveloppen uit te zetten en verwachten er 250.000 terug. Dat is een kwart en dus erg veel." De oliemaatschappijen dreigden stappen te ondernemen tegen de actie 'Keukenla' van Free Re cord Shop. Mobil nam als eerste daarvoor het advocatenkantoor Nauta Dutilh in de arm. Hetzelf de kantoor dat drie maanden lang in stilte met Hermans de actie van Free Record Shop had voorbereid. „Die hebben zich gisteren officieel uit de zaak te ruggetrokken ook voor Mobil", haast Hermans te zeggen. Hij verwacht niet dat eventuele juridische stappen tegen de actie succes zullen hebben. „Natuur lijk is het niet leuk voor ze, die verzilvering van meer zegeltjes. Maar het voornemen om de ze gels niet te accepteren heeft geen zin. Ze moeten uitbetalen. Het schijnt zelfs zo te zijn dat ze klanten nu niet meer dan twee lege boekjes geven. Kinderach tig. De consument zal echt niet minder tanken. Ik neem aan dat ze geld voor het verzilveren van die zegels moeten reserveren. Óf ze hebben hebben dat helemaal niet gedaan." Volgens de tarieven op de enve lop die aan de klant verstrekt wordt, ligt de koers van de ze geltjes hoger dan wanneer de consument de bonnetjes bij het tankstation inlevert voor con tanten. Datzelfde geldt voor de koers van - van de vakantie overgehouden - buitenlands geld, dat meestal in kleine een heden wordt aangeboden. Ook de werkstudenten, die de ver schillende zegeltjes moeten sor teren en inplakken brengen na tuurlijk kosten met zich mee. Free Record Shop beschouwt het geheel echter als een stunt en rekent erop dat de extra op brengst door de verkoop van de cd's en de toegenomen klandizie in de toekomst die kosten ruim schoots zal overtreffen. drag tussen name. Ook denkt hij dat een bat aan het einde maand alleen maar ee van problemen' zW die de relatie tusse» aie ae reiane tuoo- >m- n ic den geen goed doet./ .herecessie. loop je het risico dat wordt verworpen,' Aarts. PvdA'er Melkert v( het Raamverdrag- Suriname als geheel i» uitstel mag worden? teerd als gevolg van geldaffaire waar personen onder staan. „Daarom stel een aantal stapF' Seventer neemt het de zorg- :ekeraars kwalijk dat ze wel ziekenhuisdirecties praten ir niet met specialisten: „Die ekeraars worden door fusies naar groter. Omwille van de itgroei neigen ze steeds ver- naar het Engelse systeem privé-klinieken en alle a-so- gevolgen die daar aan vast n. In dit land worden spe- sten vervolgd op sprookjes alen uit het verleden over huizen met twee zwemba- en vijf auto's. Van de laatste tig specialisten die zich in gevestigd hebben wonen en in een huurhuis en tien in voorzitter R. van Dam van ledisehe staf van het Ooster- ldeziekenhuis in Góes neemt ind van het bericht dat van- zijn' ziekenhuis een experi- Haag (anp) - Minister Kok week voorgesteld om het hu tiet te verhogen. 'oorstel maakt deel uit van 'gustusbrief over de begro- ran 1994 die deze en vop week door het kabinet besproken. In de Voor- Ma van enkele maanden M hield Kok nog rekening verhoging van het huur- ««orfait van 2,9 naar 3,1 int. huurwaardeforfait wordt ®d op basis van 60 pro- de waarde van een Woning. is men bij voor- sn?enaar van een woning vb 000 gulden dan moet op 2,9 procent van &and.se JS 'Pelkkoetje bij uitstek over deze affaire," de minister van Fina Hij beschouwt het V ,,l,ns„'.?oms verkoopt hij vooral als een vrien® var> Milieubeheer als zijn - maar het blijft een ordinal Ij», 9®'e9enheidsautomobili dat pendelaar zal zich e z n baas de auto-onko inp.auiu-ui ^vervoerder over de «chter we een regelrechte 3at Z ^coaic. s m'ü 5ze sector de laatst 'an de concurrentie loofd8 wegvervoerders zit svsri, arDPer boven wate gen uitstel van beha#1 „°pln9 van diesel bet het Raamverdrag. W.BL. rd®rs de doodsteek, liptin k|ant valt af te went oxaaf'bezien is het jo •levert verho°gt de die - iJllan9durig werkloze Ettelijk streven, maar a °P straat komen te

de Stem | 1993 | | pagina 2