redeso verleg Bosnië stokt Anti-communistische zuivering in Tsjechië loopt op een fiasco uit lerdeling Bosnië zorgt voor geruzie tussen Bosniërs, Kroaten en moslims Wachten op de trein Lichtzinnigheid in Alpen kost tientallen mensen het leven BUITENLAND istus a.s. hopen te heropenen, lodigen wij u uit ling tijdens onze J-HUIS-DAGEN wij houden op [DERDAG 19 en >0 AUGUSTUS. I toosten op de nieuwe zaak [nis te maken met de nieuw /erzorgd door: J jj-'ital toezeggingen voor I Dating van zieken en ge- I puit Bosnië-Herzegowina Buitenland is gisteren toe- ";h tot 1250. BUITENLAND KORT pstus 1993 ING f§ willen Sudan op lijst van terroristische landen zetten WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1993 A4 Lington (upi/rtr) - De fcikaanse minister van Ijienlandse Zaken Warren Ltopher is van plan het Laanse Sudan op de lijst ïz'etten van landen die er- L beschuldigd worden ter- Cjflie te steunen. L Verenigde Staten maken zich [«ruime tijd zorgen over de bn die Sudan onderhoudt r jj.an en verschillende radi- e groeperingen en dat is de u van Christophers besluit, Jke apparaten >1148-1429 n derwerk -1692 aldus de zegslieden. Maar deze week maakte de Amerikaanse televisiezender ABC ook bekend dat de Sudane se regering 'op hoog niveau' be trokken was bij een komplot om eind juni aanslagen te plegen op het gebouw van de Verenigde Naties, het hoofdkantoor van de FBI en twee tunnels in New York. Een naaste medewerker van Christopher verklaarde gis teren dat 'wij een patroon van activiteiten zien'. Federale agenten hebben enkele maanden lang de Sudanese mis sie bij de Verenigde Naties in de gaten gehouden. Op grond van hun observaties en andere aan wijzingen hebben zij het gevoel gekregen dat de regering van Sudan betrokken was bij de plannen voor aanslagen. Twee diplomaten van de Suda nese vertegenwoordiging bij de VN zouden gefunctioneerd heb ben als contactpersoon tussen de terroristen die de aanslagen zou den plegen en de regering in Khartoum. Zij zouden vijf ande re Sudanese inwoners van de VS hebben geholpen, die in verband met de komplotten zijn aange houden. Er zijn geen aanwijzin gen dat de Sudanese vertegen woordiger bij de VN ook bij de affaire was betrokken, aldus ABC. De FBI bracht het komplot voor de aanslagen in juni aan het licht na de ontdekking van een fabriek waar bommen werden gemaakt. Zij arresteerde acht is lamitische fundamentalisten, on der wie vijf Sudanezen. Veel van de verdachten hebben banden met sjeik Omar Abdel Rahman, een fundamentalisti sche geestelijke, die in afwach ting van uitwijzing naar Egypte in een Amerikaanse cel zit. Ab del Rahman is voor de geweld dadige omverwerping van de Egyptische regering, die vervan gen moet worden door een fun damentalistische regering. De sjeik kwam via Sudan, dat sym pathiek tegenover zijn denkbeel den staat, de Verenigde Staten binnen. De Sudanese diplomaat El Sadig Abdallah sprak echter alle be schuldigingen tegen. „Tot op dit moment hebben wij geen concre te bewijzen gezien dat er terro risten getraind zijn in Sudan of dat Sudan terroristische daden heeft begaan." Hij voegde eraan toe dat het besluit van Christopher een 'po litieke achtergrond' heeft. Het is, volgens hem, ingegeven door het feit dat Sudan de geallieerde coalitie niet steunde in de Golf oorlog tegen Irak, en door de 'islamitische oriëntatie' van Khartoum. buitengevel onderging een IWilhelm die de sfeer en dq fdoor de collecties nu bete pst sfeerbepalend werkt, ibina staan vertrouwen, he [m heel belangrijk, ïode is niet goedkoop, maai vollen truien van Poools enj /IJ VERZORGDEN HET LOODG1ETERSWERK, DE SANITAIRE INSTALLATIES EN HET DAKDEKKERSW INSTALLATIEBUgOj 17 - 4587 ZG Kloosterzande] )-Fax 01148-2936 Lève/Sarajevo (dpa/rtr) |Het vredesoverleg over Josnië in Genève is dins- L gestuit op onenigheid ter de afbakening van de jervische, Kroatische en |osiim-gebieden. Daar- iior is de hoop op een [oedige demilitarisering i Sarajevo getemperd. Bosnische president Alija fctbegovic (moslim) en de leider de Bosnische Serviërs, Ra- te Karadzic, kwamen geen lp tot elkaar inzake de driede- hg van Bosnië. De Bosnische teers bestempelden de mos- ftt-eisen als 'zeer onrealistisch' i onaanvaardbaar', met name har het om Oost-Bosnië gaat. itbegovic wil daar de enclaves Zepa en Srebrenica lande» met het moslim-ge- i in Midden-Bosnië, dat ook lostar moet bevatten, de hoofd- fdvande Kroatische republiek tg-Bosna'. De moslims ei- Bi ;n totaal 40 procent van het isnische grondgebied op, maar f Serviërs en Kroaten gunnen aslechts 30 procent. Itrlragen it geruzie dreigt de uitvoering iet maandag gesloten ak- 1 over Sarajevo te vertra pt. De drie partijen vormden fci een gezamenlijke commissie plannen moet uitwerken om i stad onder VN-beheer te aatsen en te demilitariseren. In jeséve heette het dinsdag echter It deze regeling pas van kracht li worden na een volledig ak- Vd over Bosnië. 1 B<w.riö ebte het oorlogs- jW4 nsdag weg, op enkele Ér chten tussen moslims Maten in het midden van pil na. 1 tenheden van de vredes pogingen in Sarajevo aan isrk om twee bevoorra- jtltutes, waarover vorige fen akkoord met de Ser- perd bereikt, vrij te ma- pnigde Naties maken zich Orgen om het lot van de r.OOO moslims die vastzit- Ulostar, vrijwel verstoken jer en voedsel. Voedsel- |,jen hebben het oostelijk ji de stad al twee maan- g niet meer kunnen be- IVN-medewerkers zeiden als laatste redmiddel Iroppings vanuit de overwegen. Hjims hebben in het oosten hr stad, de tweede van I f.jlerzegowina, naar ver lag slechts twee punten water kunnen aftappen. wiige aanvoerroute voor .;5is een ezelspad naar Ja- I veertig kilometer ver- I de )ag luidde het Rode Kruis odklok omdat zo'n 2.000 I Zegevangenen bij Mostar |vei Kroaten worden ge loopgraven te graven l'err materieel te verplaat- Ischgelijke levensgevaarlijke telrbeid is verboden vol- s conventies van Genève. I Ma doen berichten de ron- etnische zuiveringen in [apeen ten zuiden van de I liiiar voor hulporganisaties |8aalisten is het zeer moei- Iheulaatse polshoogte te ne- I "dvoerder van de VN- l'aaicht in Sarajevo, Barry I otti heeft zich dinsdag ver- "Üigd voor zijn opmer- -i Sarajevo niet meer be- Ijeturdt. Iba; had Ejup Ganic van l'Msche presidium Frewer I "eVenst persoon in Saraje- PjPtard en de VN gevraagd Bj®\g te trekken. Het poli- |j'r'ité van de Navo stelde I*1 dat Sarajevo nog steeds I. ngelde stad is, en dat ■^genootschap nog altijd E "at om luchtaanvallen op stellingen uit te voe- Roemenen wachten met al hun spullen op het perron van het Centraal Station in Bukarest tot de treinstaking die het hele land lam gelegd heeft, ten einde komt. De staking is deze week zijn tweede week ingegaan. De actievoerende spoorwerkers zijn in hongerstaking om de regering te dwingen akkoord te gaan met een algemene loonsverhoging. foto ap Innsbruck (dpa) - Jaarlijks sterven meer dan honderd bergbeklimmers en -wandelaars in de Oostenrijkse Alpen. In 1992 waren het er 133. Tot nog toe zijn dit jaar in Oostenrijk al 50 alpinisten om het leven gekomen. De oorzaak is vaak lichtzinnigheid en zelfoverschatting. Reddingsploegen spraken van waanzin: vader trok de bergen in, moeder volgde met drie kleine kinderen, van wie de jongste net zeven maanden oud. Op 1.800 meter hoogte eindigde de leuke bergwan deling. Zonder eten of drinken - de rug zakken waren langs een pad achtergela ten omdat zij te zwaar werden- ver dwaalde het gezin. Pas uren later werd het door een reddingsploeg gered. Deze Oostenrijkse familie had nog geluk. Maar tientallen anderen worden niet meer gevonden. Onderschattend hoe be- driegelijk de bergen kunnen zijn, vallen de vaak slecht uitgeruste bergwandelaars van rotsen of glijden zij uit over loslig gende stenen. Of zij dwalen bij slecht weer van het pad af en storten honderden meters de diepte in. „Deze aantallen zijn nog niet alarmerend. Maar als de toeristen in september-niet meer massaal naar meren en badplaatsen trekken, zal dat weer een scherpe toena me van het aantal doden in de bergen te zien geven," zegt Wolfgang Girardi, de voorzitter van de raad voor veiligheid in de Alpen in Innsbruck. Deskundigen maken zich vooral zorgen om bergliefhebbers uit het vroegere Oost blok. „Die laten zich door niets afschrik ken. Vaak missen zij conditie en ervaring en meestal mankeert er ook van alles aan hun uitrusting," aldus Girardi. De Oostenrijkse media hebben alarm ge slagen. „De berg roept. Zijn echo heet dood," schreef het weekblad 'News' dra matisch. Helikopters van medische red dingsploegen stijgen twee maal zo vaak op voor ongelukken in de bergen als voor verkeersongevallen. En voor menigeen komen ze te laat. Onlangs stierven twee Tsjechen door be vriezing tijdens hun tocht naar een berg top. Ook zij waren slecht uitgerust en hadden waarschuwingen voor een omslag in het weer in de wind geslagen. Ettelijke uren hebben zij tegen de vries- dood gevochten alvorens zij in de armen van hun redders de laatste adem uitblie zen. Die hadden daarvoor nog wel op het nippertje twintig andere bergbeklimmers van dezelfde groep in veiligheid kunnen brengen. Dit jaar zijn vooral op de betrekkelijk makkelijk te bedwingen Grossglockner, de hoogste berg van Oostenrijk, veel mensen om het leven gekomen. Het ge beurde dat op één middag drie groepen in moeilijkheden raakten en in de diepte stortten. Balans: vier doden. Aan ideeën om de waaghalzen af te schrikken ontbreekt het niet. Zo wordt het invoeren van een soort bergpas over wogen; alleen nog met een toegangsbe wijs de bergen in. Ook is voorgesteld om het de wandelaars moeilijker te maken door haken, ladders en trappen in de bergen te verwijderen en de laatste hut voor de top te sluiten. Op deze manier blijven de rotsen weer voorbehouden aan ervaren bergbeklim mers, en die verongelukken betrekkelijk zelden. Of de toerisme-industrie, die het moet hebben van het grote aantal berg- fans, dit spel zal meespelen valt echter zeer te betwijfelen. Rafsanjani zet hervormingen door Teheran - De Iraanse president, Ali Akbar Hashemi-Rafsanjani, heeft gisteren zijn vastbeslotenheid getoond om door te gaan met zijn economische hervormingen, ondanks de weigering van het parlement om de herbenoeming van zijn minister van Economische Zaken goed te keuren. Hij wees de scheidende minister, Mohsen Nourbakhsh, per decreet aan op de nieuwe post van vice-president van Economische Zaken, wegens de 'wetenschappelijke en economische capaciteiten' waarvan Nour bakhsh het bewijs zou hebben geleverd. Homobeweging opgericht in Rusland Moskou - De homoseksuelen in Rusland hebben de oprichting van de eerste landelijke belangenvereniging, Triangel, aange kondigd. Triangel zal strijden voor een gelijke behandeling van homo's en lesbiennes en tegen de verspreiding van aids. Het organiseren van een achterban is nu erg belangrijk, aldus de initiatiefnemers. „Er kan snel een einde komen aan deze dynamische periode en we willen niet dat de geschiedenis met ons op de loop gaat," aldus een van de initiatiefnemers. Executie Graham opnieuw uitgesteld Austin - Het Texaanse hof van beroep heeft het verzoek van de minister van Justitie van de staat afgewezen om de 29-jarige Gary Graham te laten executeren. Graham zegt nieuwe bewij zen te hebben dat hij niet schuldig is aan de moord waarvoor hij ter dood is veroordeeld. Hij zou in 1981 tijdens een overval een man hebben doodgeschoten. De executie van Graham per injectie was eerder al een keer uitgesteld. Japan zal aids-conferentie organiseren Tokyo - Japan zal volgend jaar de internationale aids-conferen tie organiseren in de hoop dat daardoor de aandacht zal worden gevestigd op de snelle verspreiding van de ziekte in Azië. Ongeveer 10.000 mensen zullen naar verwachting de tiende Internationale Conferentie over aids bijwonen, die van 7 tot 12 augustus 1994 in Yokohama zal worden gehouden. Het zal de eerste keer zijn dat de jaarlijkse bijeenkomst in Azië plaats vindt. Protestmars gedeporteerde Palestijnen Marj al-Zohour - Meer dan honderd Palestijnse ballingen hebben gisteren in Zuid-Libanon een mars gehouden om hun eis voor een snelle terugkeer naar Israël te onderstrepen. De demonstranten maken deel uit van de groep van 396 Palestijnen die sinds december bij Marj al-Zohour in een geïmproviseerd kamp verblijft. De mars ging tot zo'n driehonderd meter buiten het kamp, waarbij de ballingen scandeerden dat onder hen veel zieken zijn die dringend medische behandeling nodig hebben. De ballingen stemden er afgelopen weekend nog in met een plan voor gefaseerde terugkeer naar huis. Hezbollah beschiet Libanese militie Marjayoun - De pro-Iraanse Hezbollah heeft gisteren in Zuid- Libanon het aan Israël gelieerde Zuidlibanese Leger (SLA) beschoten. De rebellen vielen aan met mortieren bij Sojod en Ghizlan in de Israëlische veiligheidszone. Het SLA beantwoord de het vuur. Niemand raakte gewond. De Hezbollah zei zes Israëlische soldaten gedood of verwond te hebben op de weg van Rihan naar Sojod, maar dat bericht werd door de Israëliërs ontkend. President Nigeria biedt ontslag aan Lagos - De Nigeriaanse president Ibrahim Babangida heeft gisteren tijdens zijn toespraak in het parlement zijn ontslag aangeboden. Het was onduidelijk of zijn militaire collega's zijn aftreden hebben geaccepteerd. „Als gevolg van de onderhande lingen met mijn leiding heb ik besloten om vrijwillig opzij te stappen als president en als stafchef van de Federale Republiek Nigeria", aldus Babangida tegenover het parlement. De Nigeri aanse president, die dinsdag 52 jaar is geworden, voegde eraan toe dat het besluit om de presidentsverkiezingen van afgelopen juni ongeldig te verklaren in het belang van de natie zijn genomen. Klopjacht op seizoenarbeiders Italië Foggia - Afrikaanse seizoenarbeiders in de omgeving van de stad Foggia, in het midden van Italië, zijn het slachtoffer van een ware klopjacht door racistische groepen. Volgens de berich ten voeren extreem-rechtse bendes een 'klopjacht op negers' uit die onder andere helpen bij de tomatenpluk. De onrust is het gevolg van de dood van een Italiaanse gepensioneerde. Hij zou door een Afrikaanse immigrant zijn overvallen, waarna een hartaanval hem fataal werd. Amnesty berispt Japan Londen - Amnesty International heeft de nieuwe Japanse regering opgeroepen de mensenrechtensituatie in het land te verbeteren. In een open brief vraagt de organisatie premier Morihiro Hosakawa de doodstraf af te schaffen en de internatio nale conventie tegen folteren te ratificeren. In Japan vinden nog steeds terechtstellingen plaats. Vaak krijgen de terdoodveroor- deelden pas op het allerlaatste moment te horen dat het moment van de executie is aangebroken. Het komt herhaaldelijk voor dat zij lange tijd in eenzame opsluiting worden vastgehouden. Doden bij brand in Belgische fabriek Brussel - Bij een brand in een bedrijf in Hemiksem, ten zuiden van Antwerpen, zijn gisteren twee doden gevallen. Twee mensen raakten zwaargewond. Een woonwijk moest vanwege explosie gevaar tijdelijk worden ontruimd. Het bedrijf Wolf Oil Corporation vervaardigt smeerolie. De brand brak uit omstreeks half drie gistermiddag na een ontplof fing in de verpakkingsafdeling. Een brandweerman werd dode lijk getroffen toen hij na een explosie onder een muur terecht kwam. Eerder was onder het puin al het stoffelijk overschot van een werknemer vandaan gehaald. De grootscheepse anti-communistische zuivering die de Tsjechische Republiek had willen doorvoeren, blijkt op een fiasco uit te lopen. De werkelijke boosdoeners uit het totalitaire tijdperk blijven buiten schot en in plaats van hen worden onschuldigen aan de schandpaal genageld. Ook als de rechter hen zuivert van alle blaam - zoals in toenemende mate gebeurt - blijft de geur van het 'fout-zijn' aan hen kleven. Door onze correspondent Stevo Akkerman SINDS DE zuiveringswet in ok tober 1991 werd aangenomen door het (toen nog) Tsjechoslo- waakse parlement, zijn de juri dische en maatschappelijke on volkomenheden van de grote anti-communistische schoon maak steeds duidelijker gewor den. Vaclav Havel De bedoeling van de wet was hoge communistische functio narissen en medewerkers van de voormalige geheime dienst (StB) te weren uit openbare functies. De opbouw van de democratie verdroeg zich niet met de aanwezigheid van 'dic tatoriale en misdadige elemen ten' binnen de staatsorganen. Maar hoe duidelijk dat voor iedereen ook was, het vaststel len van de schuld van indivi duen bleek heel wat minder eenvoudig te zijn dan het parle ment in 1991 dacht. In het nu onafhankelijke Slowakije is de zuivering daarom helemaal stopgezet. De Tsjechen gaan er mee door, maar stuiten op grote moeilijk heden. Het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken, dat belast is met de zuivering, heeft tot nogtoe zo goed als alle rechtsza ken verloren die waren aange spannen door burgers die claimden ten onrechte te zijn gebrandmerkt als StB-agent of medewerker. In 65 van de 70 gevallen oor deelde de rechter dat het minis terie niet kon bewijzen dat de betrokkene inderdaad werkte voor de StB. Nog eens 274 ge vallen wachten op afhandeling door de rechter en de verwach ting is dat meer zullen volgen. Het ministerie verdedigt zich door erop te wijzen dat een zogeheten 'positieve screening' (die het bekleden van een open bare functie onmogelijk maakt) niets anders betekent dan dat iemands naam gevonden is op de lijsten van de StB. „Wij zeggen niet dat iemand een collaborateur was, wij stel len alleen vast of hij wel of niet bij de StB als zodanig geregis treerd stond," aldus een woord voerster van het ministerie, ver wijzend naar de taak die de wet haar departement heeft opge dragen. Voor de rechter is het louter 'geregistreerd-staan' echter niet voldoende. Het is algemeen be kend dat de StB geknoeid heeft met zijn data. Sommige agenten 'verzonnen' medewerkers om indruk te maken op hun superi euren, anderen voerden met op zet namen in van mensen om hen in moeilijkheden te bren gen. Dat heeft geleid tot pijnlij ke missers. Oud-parlementariër Petr Bu- rian bijvoorbeeld werd er door het ministerie van beschuldigd in oktober 1989 door de StB te zijn ingehuurd als informant. Zijn taak zou zijn geweest te informeren over activiteiten van de Amerikaanse ambassade in Praag. Een merkwaardige opdracht, gezien het feit dat Burian de Engelse taal niet machtig is. Hij ontkende ooit met de StB te hebben samengewerkt en werd begin dit jaar door de rechter in het gelijk gesteld. Oud-minister van Justitie Leon Richter, die zijn post verloor vanwege beschuldigingen over een StB-verleden, is een andere prominente Tsjech wiens naam onlangs gezuiverd werd ('gezui verd' in de ware betekenis van het woord). Oorspronkelijk had de zuive ringswet ook betrekking op ie dereen die te boek stond als 'kandidaat-medewerker'. Maar dat bleek een categorie van 70.000 namen te zijn, onder wie - zo maakte hij uit eigen bewe ging bekend - ook president Va clav Havel. Het Constitutionele Hof van. Tsjechoslowakije, dat slechts een blauwe maandag heeft be staan, bepaalde dat de zuive ringswet in dit opzicht on grondwettelijk was; 'kandidaat medewerkers' vielen voortaan buiten de zuivering, In een interview met zijn Poolse vriend Adam Michnik, hoofdre dacteur van de krant Gazeta Wyborcza, zei Havel vorige maand dat hij nu - als president van Tsjechië - zijn veto zou uitspreken als hem dezelfde zuiveringswet ter onderteke ning werd voorgelegd. Maar in oktober 1991, toen hij president was van Tsjechoslowakije, had hij staatsrechterlijk die moge lijkheid niet. Volgens Havel was de zuivering weliswaar in psy chologisch opzicht belangrijk („als vereffening van een reke ning met het communistische verleden"), maar heeft het in praktijk veel schade aangericht. „Degenen die jarenlang met de StB hebben samengewerkt, wa ren echt niet zo dom om na 1989 te dingen naar openbare func ties. Die zijn hun eigen privé- bedrijven begonnen en verdie nen veel meer dan ze als ambte naar ooit hadden gekund. Intus sen heeft de wet wel geleid tot immense menselijke tragedies. Ik weet van zelfmoorden die er het gevolg van waren. In veel gevallen zijn absoluut onschul dige mensen gebrandmerkt voor de rest van hun leven."

de Stem | 1993 | | pagina 5