'Eventueel bestorming' BOSPEEN, PEULEN EN HAMBURGERS 'Passagiers hebben niets gemerkt van kaping9 SSH Hoofd VN in Bosnië: Neutraal blijven is onmogelijk m KOOP MET ZEKERHEID lsnpertmd iiewn"Politie overweegt KLM-toestel met geweld te bevrijden Kurden ontvoeren weer drie Westerse toeristen 'Meer dan 150 miljoen ha tropische woud verdwenen' OP TV ibië verwerpt timatum loekactie VS Mogadishu eo-nazi s erdenken Hess (vaas* [entree NAC pet verlies fpan zoekt pjze van xcuses Bospeen, per bos Peulen, 100 gram Hamburgers, kilo ,1490' 12.90 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. '4*1 MAAN DAG 16 AUGUSTUS 1993 Merijntje Van Vlaanderen pakt brons Bredanaar dood na steekpartij Met v.d. Born valt te praten! Spinveld 37 Breda Tel. 076-223166 DE STE de steek laat is allesbehal» [ler hetzelfde doet, acht erger. Dat ondervonden i in 'Hoe kon ze zoiets doéitf In en de wroeging. Margaji6r0B^ClUKl landen en drie jaar oud warenB ,yossemeer - Bij een onge- kleinste, die m zijn wieg Z1R kruising Kreekweg/ fc, begrijp ik met hoe ik hemiBXweg/Hiksedijk in Oud- iissemeer is gistermiddag rond J15 uur de bromfietser C.A. 3 uit Scherpenisse veron- Het slachtoffer reed over X, 4?/DDFL8^£ |oek van de bestseller-autei ysterieuze verdwijning van ferry, in de Amerikaanse staaj bovennatuurlijke kwaad. Hei van een clown en zaait doi bisje slaan de handen ineen on ken van het monster. nerikaanse speelfilm uit lien: Doris Day, David Nivenei blrecensent verhuist samen nu. New York naar het platteland et, want ze krijgen het aan een aantal toneelspelers wie lou zijn. iinis nerikaanse speelfilm uit 194; fn: George Sanders, Hurd Hal, roman van Oscar Wilde. Het Ischilderd portret ouder word Et. fee tv-film uit 1990. Regie: Car fhepherd, John Waters en gster Karen Parsons -neemt hee ten weeskinderen uit een Thai Inderkomen te beloven. Op haa It merkt ze al snel dat er ril opnemen. |45) I speelfilm uit 1987. Regie: Car tem, Julia Blake en Henri Szeps Ie weduwe Francis besluiten hui Queensland te slijten. Het idyffi I geluk, tot plotseling blijkt da F speelfilm uit 1980. Regie: Wal» James Keach en David Catrai Ihte bendes rondom de familii Ize komen hardhandig in botsii prvallen die rampzalige liquille Franse speelfilm uit 19: Ifdrollen: Benoit Magimel, Valera In een klein Noordfrans dorpji |trouwen met verpleegster Josette nd dat ze twaalf jaar eerder inhei Ida - Meer dan vijfhonderd verwisseld. Het ene kind kwaa :hts-radicalen hebben zater Ie Quesnoy en de andere hoorde bi Tide arbeidersgezin Groseille. 4 [ietspad langs de Kreekweg uerd niet opgemerkt door Itomobilist C.H. uit Sint Anna- l die hem op de kruising irrang had moeten verlenen, bromfietser overleed op weg [ar het ziekenhuis in Bergen op oom. zie zeeland -a5 Libië heeft een Westers jmatum om voor 1 oktober de slachten van de aanslag bij ikerbie uit te leveren, verwor- De Verenigde Staten, iroot-Brittannië en Frankrijk igden Libië vrijdag met nieu- sancties op gebied van olie- iploitatie, financiën en techno- - Circa 300 Ameri- aanse VN-militairen hebben iteren een groot opgezette ekactie uitgevoerd naar illega- wapens in Mogadishu. Onder- eund door gevechtshelikopters met mortiergrana ten traangas deden de Ameri- inen een inval in een stads- ler in het zuiden van de «Italische hoofdstad, j de actie werden dertig mede- irkers van de voortvluchtige ijgsheer Farah Mohamed Ai- dgearresteerd. De gekaapte Boeing 737, de Joris van Spilbergen, staat eenzaam op een niet gebruikte baan van het vliegveld in Düsseldorf. Alle 135 passagiers en enkele bemanningsleden zijn gisteravond al vrij snel vrijgelaten. Twee bemanningsleden werden nog vastgehouden. FOTO ANP Belgische transseksuelen in 'Jfl®i fotov in de Hessische stad Fulda 50ste sterfdag van Hitler's tatsvervanger Rudolf Hess lacht. De geïmproviseerde inkomst verraste de politie niet ingreep. de omgeving van de stad irde een grote politiemacht te voorkomen dat strijdlusti- Ms-autonomen het stads- itrum zouden bereiken om u met de neo-nazi's op de i te gaan. De regering had Ir het weekend al elke her- ingsbijeenkomst voor Hess Na-NAC leed bij zijn rentree i de eredivisie een nederlaag t'! tegen Roda JC. De Bredase FB kweekte met aanvallend f desondanks veel goodwill 1 de ruim 8.000 toeschouwers, 'topclubs wonnen alle. Ajax peg RKC met 3-0, Feye- f™ boekte een magere zege r op Cambuur em PSV ver- Jwoningen met 1-2-winst. i'c sport - deel b Düsseldorf - Stewardess Nik- ki van der Wouw en met haar bijna alle andere inzittenden van het gekaapte KLM-toe stel waren zich gistermiddag nauwelijks bewust van het dramatische gegeven, dat ze slachtoffer was van een vlieg tuigkaping. Alles was heel erg rustig, vertelt de 30-jarige stewardess tegen tienen tijdens de twee minuutjes, die ze van de strenge Duitse politie heeft gekregen om aan de nieuwsgierige media haar relaas te vertellen. Tot een half uur voor de landing wisten we eigenlijk van niets, vertelt ze. „Ik merkte al hele maal niets, omdat ik achteraan in het vliegtuig aan het werk was. Ik heb hem (de kaper, red.) ook niet gezien. Eerst werd ge zegd dat er iets verkeerd was in de cockpit en dat we een tussen landing gingen maken. Er was absoluut geen paniek. De men sen gingen gewoon hun gangetje. Ze gingen bijvoorbeeld ook ge woon naar het toilet en zo." Zij zegt de indruk te hebben dat niemand zich ongerust heeft ge maakt. Het was het kabineperso- neel van de KLM er dan ook alles aan gelegen om de rust te bewaren in het gekaapte toestel. Van der Wouw: „Ik geloof dat ons dat aardig is gelukt. Nie mand heeft wat gemerkt. Daar geloof ik sterk in. Zelfs toen ze uitstapten, wisten veel mensen niet wat er aan de hand was." Nikki van der Wouw is verder vooral moe. „Ik ben vanmorgen al om half vijf opgestaan en naar het werk gegaan. Het is een heel hectisch dagje geweest. Gelukkig voel ik me nu nog goed en ik hoop dat de rest van de beman ning ook snel veilig thuis is, want ook voor hen zijn het ui terst spannende uren. Maar nu wil ik snel naar huis en naar bed". Ook de uit Tunesië afkomstige Faisal Erhadhami toont zich op gelucht. De leraar in het Zweed se Stockholm was op terug van een korte vakantie in zijn moe derland. Vanaf Amsterdam zou hij dezelfde avond nog doorrei zen naar Zweden. Samen met zijn 6-jarig zoontje Amor staat ook hij even de aan wezige pers te woord. De overige passagiers werden apart gehou den in een excentrisch gelegen geruimte bij pier 78 en 79, waar zij na verhoor door de politie opgevangen werden door psy chologen van de luchthaven. „Nee, ik heb er niets van ge merkt. Het was allemaal heel rustig aan boord. Niemand raak te in paniek. Het KLM-personeel heeft heel erg goed werd ver richt. Ik vind het echt heel bij zonder". De Tunesiër heeft zich geen mo ment angstig gevoeld. „Dat kwam ook omdat iedereen zo kalm was." De kaper heeft hij pas bij het verlaten van het vliegtuig gezien. „Hij maakte een heel nerveuze indruk. Ik heb niet gezien of hij wapens bij zich had. Dat is nu ook niet belang rijk meer, want ik ben vrij." In de immense aankomst- en vertrekhallen van de grote lucht haven Rhein und Ruhr in Düs seldorf krioelen ondertussen de komende en gaande reizigers ge woon door elkaar, net als op elke andere dag in het hoogseizoen. De luchthaven is in vol bedrijf. Alsof niet op een kleine kilome ter afstand van de tientallen pie ren een gekaapte Boeing 737 van de KLM staat. vervolg op binnenland - a3 Ankara (afp/rtr) - Separatistische strijders van de Kurdische Arbeiderspartij (PKK) hebben in het oosten van Turkije drie Westerse toeristen ontvoerd. Daarmee 'viert' de PKK de tiende verjaardag van haar gewapende strijd tegen het Turkse bewind. (ADVERTENTIE) Volgens het aan de PKK verbon den persbureau Kurd-Ha, dat in Düsseldorf is gevestigd, meldde dat PKK-strijders twee Duitsers en een Nieuwzeelander gevangen hebben genomen in de regio Ser- hat. De drie toeristen, die 'als gasten worden behandeld', reis den in het gebied zonder toe stemming van organisaties die door de PKK zijn erkend. Vorige week liet de PKK vier Fransen, een Brit en een Austra lische vrij die eveneens zonder goedkeuring van de partij door het gebied reisden. De PKK heeft buitenlandse bezoekers ge waarschuwd dat Turkije met het toerisme de oorlog tegen de Kur den financiert. De gewapende strijd van de PKK ging gisteren zijn tiende jaar in. De Kurdische separatis ten zetten de oorlog op 15 au gustus 1984 in met aanvallen op de steden Eruh en Semdinli. Sindsdien zijn meer dan 6.900 soldaten, bürgers en guerrillas trijders omgekomen, van wie meer dan 1.150 sinds de PKK op 24 mei een, eenzijdig bestand opzegde. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 augustus a.s. Düsseldorf - De politie van Düsseldorf overweegt de anti-terroristische een heid GSG-7 in te zetten bij de vliegtuigkaping van de Boeing 737-400 van KLM om de 55-jarige Egypti sche kaper desnoods met geweld te overmeesteren. Bij het ter perse gaan van deze editie hield de kaper, een nog onbekende man die de vrijlating van de in New York vastgehou den Egyptische sjeik Abdel Om ar Rahman eist, nog altijd twee bemanningsleden in gijzeling. Gezagvoerder J. van der Enden (32) en purser A. Sloetjes bevon den zich de hele tijd samen met de kaper in de cockpit, terwijl de Duitse politie voortdurend met de kaper in onderhandeling was. De man had het toestel met vluchtnummer KL-110, van Tu nis onderweg naar Amsterdam, gistermiddag gekaapt. Dat ge beurde zonder dat de passagiers en een groot deel van de beman ning dat weet van hadden. De kaper liet een briefje in de cock pit bezorgen, waarin hij eiste dat het toestel naar New York uit week, anders zou hij het toestel opblazen met een bom die hij in bezit zei te hebben. Toen de man zich kort daarna zelf in de cockpit aandiende, wist de gezagvoerder hem ervan te overtuigen dat het vliegtuig niet genoeg brandstof had om naar New York te vliegen. Daar op werd de bemanning gedwon gen te landen in Düsseldorf. Aan boord van het toestel be vonden zich op dat moment 135 passagiers van allerlei nationali teiten, onder wie vier baby's, plus bemanning. De passagiers en een deel van de bemanning mochten al vrij snel na de landing - om 17.00 uur- het toestel verlaten. Ze werden direct opgevangen door een team psychologen en ondervraagd door de politie om meer gege vens over de kaper te weten te komen.. Omstreeks 22.00 uur gisteravond werd ook co-pilote Jacqueline Vollenbregt (27) vrijgelaten. De passagiers kwamen vannacht even na middernacht veilig terug op Schiphol. 124 passagiers waren gistera vond om 23.30 uur met een spe ciaal vliegtuig van de KLM te ruggevlogen naar Nederland. Aan boord was ook een team artsen en de plaatsvervangend president-directeur van de KLM, C. den Hartog. Een aantal passa giers reisde op eigen gelegenheid verder naar andere bestemmin gen. Het gaat om 21 mensen die niet in Amsterdam hoeven te zijn of die niet meer per vliegtuig naar huis durfden vliegen. De kaper had drie eisen: een vrije aftocht naar New York, de vrijlating van de Egyptische sjeik Abdel Omar Rahman en uitvoering van de VN-sancties tegen Servië. De Egyptische kaper eiste zijn vrijlating en stelde vannacht het ultimatum dat Rahman uiterlijk vandaag om 9.00 uur in Düssel dorf moet zijn. Anders zou hij het toestel tot ontploffing bren gen. De vrijgelaten passagiers en be manningsleden werden onder vraagd door veiligheidsfunctio- losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang I I I I I i vervolg op binnenland - a3 '°-De Japanse premier Mo- 0 Hosokawa heeft gisteren e herdenking van de capitu- '3 '945 verklaard dat zijn Ne militaire agressie Her p ■i: 1H f en andere delen van de leid I ®as vo°r het eerst dat een J. se premier op deze wijze l.even uitte met de slachtof- nabestaanden. „Het was lln!Jessie"oor'°g en een foute 8 .zeiHosokawa. °0k binnenland - a3 Door de bomen het bos niet meer zien Door Teun Voeten Brussel - VN-functionarissen blijven vrijwel altijd erg di plomatiek. Maar soms wordt het ook hun te erg en moeten ze zich roeren. Dat geldt voor José-Maria Mendiluce. Wat hij zag tijdens zijn werk in Bosnië verschijnt nog dage lijks opnieuw op zijn netvlies. „Onderhandelen met misda digers zonder de sancties van geweld, is absoluut zinloos." „Ik kan niet meer neutraal zijn. Het is onmogelijk om je onpar tijdig op te stellen als je tussen de slachtoffers en de misdadi gers staat." José-Maria Mendiluce was 16 maanden lang als speciaal afge zant van het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) belast met de hulpoperaties in José Maria Mendiluce FOTO VNU het voormalige Joegoslavië. Nu staat hij in Brussel aan het hoofd van UNHCR-Benelux. Hij kijkt terug op een periode vol frustraties, machteloosheid en teleurstellingen. „We hebben altijd de meest pessimistische scenario's gehanteerd. Helaas werden onze zwartste voorspel lingen bewaarheid." De Spanjaard Mendiluce - die in tegenstelling tot veel andere VN- functionarissen vaak persoonlijk op het slagveld aanwezig was- werd een getekend man door de gruwelen die hij aanschouwde. „Voor mij is de nachtmerrie voorbij", zegt hij nu hij terug is in de beschaafde wereld. Maar normaal slapen heeft Mendiluce sinds die tijd niet meer gedaan. Het gesprek vindt plaats in zijn Brusselse kantoor, waar Men diluce net een fax uit Zagreb ontvangt met de laatste berich ten over de UNHCR-operaties. Hoofdschuddend legt hij het pa pier weg. Aan de muur hangt de voorpagina van de actievoerende Britse krant The Independent: SARAJEVO, ACTION NOW! Volgens sommigen is het Bosni sche conflict een oorlog tussen de stad en het platteland. „Ik zie het noch als een etnisch conflict, noch als een religieuze oorlog, noch als een urbaan/ru raal conflict. Het is een strijd tussen twee levenshoudingen." „Aan de ene kant is er de huma nistische houding van tolerantie en vreedzaam samenleven. De mensen in Tuzla en Sarajevo geven hiervan een prachtig voor beeld. Zij voelen zich op de eer ste plaats Bosnisch staatsburger. Hun etnische afkomst en religie komen pas op de laatste plaats. Dit is de houding die ten grond slag ligt aan de Bosnische staat en die de officiële instemming en steun heeft gekregen van de in- Bert van Vlaanderen heeft verrassend de bronzen medaille veroverd op de marathon tijdens het WK in Stuttgart. De Nederlandse kampioen uit Tienhoven eindigde in de tijd van 2 uur, 15 minuten en 12 seconden achter de Amerikaan Mark Plaatjes (2.13.57) en de Namibiër Lucketz Swartbooi (2.14.11). ZIE SPORT-DEEL B, B4ENB5 In de ochtend kan eerst plaatselijk nevel of mist ontstaan. Daarna komt er meer zon dan in de voorgaande dagen met nog een kleine kans op een bui. Er is weinig wind, New York (ips) - Over de gehele wereld is het afgelopen decennium meer dan 150 miljoen hectare aan tropische bossen verloren gegaan. Dat meldt een dit weekend gepubliceerd rapport van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO). Volgens het FAO-rapport zijn tussen 1981 en 1990 jaarlijks over de gehele wereld gemiddeld 15,4 miljoen hectare aan tropi- Van onze verslaggever Breda - Een 18-jarige Breda- naar is gistermiddag in het Ignatiusziekenhuis overleden aan de gevolgen van een steekwond die hij zater dagnacht bij een ruzie in de binnenstad heeft opgelopen. De verdachte van deze steekpar tij, de 18-jarige M. van de B. uit Breda, is gistermiddag door de politie aangehouden. Het slachtoffer kreeg rond half drie in de nacht van zaterdag op zondag in de Visserstraat ruzie met Van de B.. Daarbij werd hij in zijn hals gestoken. De jonge man werd direct maar het Igna tiusziekenhuis overgebracht en geopereerd. Zijn toestand bleef kritiek tot hij zondagmiddag overleed. Het steekwapen dat Van de B. heeft gebruikt was gistermiddag nog nietgevonden. sche bossen verloren gegaan, waarvan het grootste gedeelte (7,4 miljoen hectare) in Latijns- Amerika en het Caraïbisch ge bied. In Afrika is jaarlijks gemiddeld 4,1 miljoen hectare verloren ge gaan en in Azië en het gebied van de Stille Oceaan 3,9 miljoen hectare. Volgens een FAO-onderzoek ge baseerd op satelietgegevens van 90 tropische landen heeft de ont bossing een drastische afname van 's werelds totale hoeveelheid biomassa tot gevolg, die een be langrijke rol speelt bij het regu leren van het wereldklimaat. Biomassa is het organisch mate riaal aanwezig in bomen. Het jaarlijkse verlies aan bio massa was volgens het FAO-rap port het afgelopen decennium ruim 2,5 miljoen ton, waarvan 52 procent verloren ging in La- tijns-Amerika, 29 procent in Azie en 19 procent in Afrika. Gedeeltelijk werd het verlies aan biomassa wel gecompenseerd door de drastische toename van de plantagebouw in de tropen. Eind 1990 bedroeg de totale om vang van de plantagebouw in de tropen 44 miljoen hectare, waar van 73 procent in Azie, 20 pro cent in Latijns-Amerika en 19 procent in Afrika. I. A T~"\T TTT* TDTT."' MTT TT* ynxTTT/rvT rrn 11 ij j ternationale gemeenschap door de erkenning van Bosnië." „Aan de andere kant zijn er Karadzic, Mladic en sinds kort ook Boban en consorten, die een geheel ander concept voor ogen hebben. Zij willen etnisch zuive re staten creëren waar geen plaats is voor anderen. Nationale gevoelens en religie worden mis bruikt, enkel om territorium en macht te winnen." „Het is geen strijd tussen mos lims, Kroaten en Serviërs. Het is een strijd tussen mensen die sa men willen leven en hen die dat niet willen. De iaatsten hebben er duidelijk blijk van gegeven dat ze zelfs niet eens de bedoe ling hebben om de internationale conventies te respecteren. Ze hebben gezien dat het niet alleen zeer eenvoudig is die te negeren, maar dat dat nog geheel straffe loos blijft ook." vervolg op buitenland - a4 KAPING Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken Je krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch 83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max 15 letters) ND De pen wordt opgestuurd zodra wij iet eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in eer open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM' EEN KRANT DIE iE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1