ïjf gewonden naar Nederland exploitanten gokautomaten zijn verwikkeld in zware misdaad' Bloemenzee overspoelt hakenkruizen Groningse specialisten maken aparte afspraken over geld Klachten over iatrosofen stapelen zich op eld voor het kind inisteries dubben over vraag wie opvang Bosnische slachtoffers moet betalen COMMENTAAR Impresario Lou van Rees in Vinkeveen overleden BINNENLAND A3 Risbureau werft ï>lse 'irtustoeristen' ÜSTEM Kamervragen over iatrosofen BINNENLAND KORT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 ■terdam - Vijf Amsterdamse idings die zich onder meer bezig- met de exploitatie van gok- jniaten, zijn verwikkeld in cri- iele activiteiten als drughandel, exploitatie van een seksimpe- heling, vuurwapenbezit en het assen van zwart geld. blijkt uit een nog vertrouwelijk JjDtt van de afdeling justitiële be roering van de Amsterdamse poli- rapport maakt melding van 147 jcierings- en beleggingsmaatschap- 5 wisselkantoren, im- en exportbe drijven, transportondernemingen, fir ma's in de porno- en seksindustrie en diverse horecabedrijven. Om onder zoekstechnische redenen is dat bestand teruggebracht tot 40 ondernemingen voor een gedetailleerd onderzoek. Daar uit kwamen de vijf verdachte onderne mingen naar voren. De namen worden niet gemeld. De opsteller van de nota, het hoofd justitiële bedrijfsvoering commissaris J.C. van Riessen, constateert dat in de vijf verdachte holdings circa 75 procent van de deelnemers een crimineel verle den heeft. Riessen meldt dat het hierbij gaat om onder meer afrekeningen in het milieu, drughandel, ontvoering, afper sing, zedenmisdrijven en vrouwenhan del. Bij het onderzoek kwam naar voren dat diverse betrokkenen in kringen verke ren 'waardoor zeer grote drugtranspor ten worden georganiseerd'. Eén van de holdings heeft een seksimperium over genomen. Er is sprake van deelname in de financiering van een hasjkotter. De holdings werken met stromannen en beschikken in ruime mate over vuurwa pens. Er zijn verder aanwijzingen dat in de betrokken ondernemingen vermogen uit drughandel is geïnvesteerd en er zijn bindingen met bedrijven in Duitsland en Zwitserland, via welke geld wordt witgewassen. Alle vijf ondernemingen blijken net werken te zijn van bv's waartussen transacties worden verricht, aldus het rapport. Van die bv's richt zich telkens minstens één op de automatenexploita- tie en één op de horeca-exploitatie. De onderlinge transacties betreffen het ko pen of pachten van objecten waarin behalve horecagelegenheden ook peep shows en bordelen zijn ondergebracht. Exploitanten van de nering in de diver se objecten worden geconfronteerd met wurgcontracten, waarin onder meer de plaatsing van speelautomaten is gere geld. De vijf holdings exploiteren in totaal 3100 automaten. „Een marktaan deel (in de regio Amsterdam) van ruim 50 procent." Twee van de vijf onderzochte onderne mingen zijn lid van de VAN, de speel- automatenbranche-organisatie. VAN- voorzitter drs. M. Doll schreef woens dag in een brief aan burgemeester Van Thijn onthutst te zijn over het rapport. „Gepaste maatregelen zullen tegen deze leden genomen worden, zodra bekend is wie de exploitanten zijn die in het rapport worden bedoeld en indien de beschuldigingen tegen hen ingebracht, stand houden." lonze Haagse redactie ag - Minister Pronk hoopt dat andere ministers jïbereid zijn om geld uit te trekken voor de opvang j Bosnische oorlogsslachtoffers. Nederland besloot Keren om vijf slachtoffers op te vangen. i is gekozen bij wijze 1, zegt een woordvoer- van Ontwikkelingssamen- Ing. ■Hoge Commissariaat voor de jiitelingen in Genève heeft middag laten weten van 'se aanbod gebruik sten. Als Nederland meer oude oorlogsslachtoffers wil fcjgen. 'moeten andere mi nes ook meebetalen', aldus igsman van Pronk. Pronks [isterie stelde woensdag drie a gulden beschikbaar voor 1. Aanleiding voor dit be- J vormde de internationale |nationale beroering na de j van het zwaargewonde bche moslimmeisje Irma in Bhnd. rtement van WVC heeft jUdels laten weten dat het jeld beschikbaar heeft' opvang van Bosnische JogsslachtoffersOverleg in pabinet, dat maandag terug- I van zijn zomervakantie, daarom uitsluitsel geven: bug van extra vluchtelin- |s altijd een zaak van het let." i de opvang van de vijf Iteeds dode lettd I tus 1992 bij de ondertel van het Surinaamse vr« koord. Hij verwees nar beëindiging van de binneri oorlog. Maar een jaar laid die ene nachtmerrie alleen! plaats te hebben gemaaktj de volgende, een van find wanhoop. L Het ligt vooral aan de S« mers zelf, geeft historicus! ne Gessel in een telefoongfj vanuit Paramaribo aan. name moet oppassen dat t over de hele wereld het krijgt dat het zijn huiswei maakt." Te meer, aldus omdat het land nog zo all lijk is van vooral Ne®] „Waar ook in de internat* gemeenschap, Suriname 4 tijd en overal Nederland t| komen." Volgens Gessel moet Su de deur naar Nederland houden. Hij veroordeelt ra reacties van verschillende] aanstaande Surinaamse 1 mentariërs na het beken»! den van de stopzetting T betalingsbalanssteun en fijntjes: „De felheid van dl ties in Suriname is f aan de machteloosheid Wam - Het reisbureau i! Tours Holland in Am- ri werft sinds maart in de kranten vrouwen om zich felasd te laten arborteren. fffigejans, adviseur van het zegt dat het tot nog toe [storm loopt. Sinds de start w zich op zijn hoogst tien [ten gemeld, laat hij weten, alleen maar geld ge- |kliniek waarmee Medical iwerkt, is volgens Jonge- procent eerste kwali jk naam wil hij niet geven, F de kliniek daar geen prijs slachtoffers is de drie miljoen gulden die Pronk beschikbaar stelde voorlopig voldoende, ver moedt een woordvoerder van Ontwikkelingssamenwerking. Wie de opvang van familieleden betaalt en welk deel de zieken huizen, die in beginsel toegezegd hebben gratis bedden beschik baar te stellen, vergoed krijgen is nog onduidelijk. Ook staat nog niet vast wie de kostenverslin- dende revalidatieperiodes moet betalen. De keuze voor de opvang van vijf Bosnische oorlogsslachtof fers werd gisteren gemaakt in een ambtelijk overleg tussen de vier betrokken ministeries WVC, Justitie, Defensie en Buitenland se Zaken en Ontwikkelingssa menwerking. Nadat het zwaargewonde meisje Irma onder druk van de publieke opinie naar Londen werd over gebracht, bleek er nog een groep van 41 zwaar gewonde kinderen in Bosnië op hulp te wachten. Deze groep wordt opgevangen in Groot-Brittannië, Ierland en Zweden. De vijf slachtoffers die Neder land wil opvangen komen uit een nieuwe groep van tien tot 24 patiënten waarvan de opvang minder spoedeisend is. „Het kunnen zowel kinderen als vol wassenen zijn," aldus een woordvoerder van WVC. Ze ko men vermoedelijk medio volgen de week naar Nederland. Honderden mensen woonden gistermiddag in Nijmegen de herdenkingsbijeenkomst bij die op het oorlogskerkhof in die stad is gehouden. De bijeenkomst was om de afschuw kenbaar te maken van de kladactie in de nacht van maandag op dinsdag op de begraafplaats. De meeste aanwezigen legden bloemen en kransen op de besmeurde graven. Het schoonmaken daarvan is is nog lang niet klaar. Sommige stenen zijn namelijk poreus en in juist die gevallen is de gitzwarte verf diep in de steen doorgedrongen. Het onderzoek van de politie is nog in volle gang, maar heeft nog niets concreets opgeleverd. foto anp van de Genees- p Hoofdinspectie van de FfKondheid blijkt dat de f- waar de Poolse vrouwen p behandeld een 'vrij goe- lam' heeft. Groningen - De Groningse medische specialisten zien af van het voeren van acties in ziekenhuizen. Volgens B. Reerink, directeur van het Specialisten Bureau Groningen, is beslo ten van acties af te zien omdat de specia listen overeenstemming hebben bereikt met de Patiënten/Consumenten Raad Groningen en met de Groningse ziekte kostenverzekeraar Regionaal Zieken fonds Groningen. Afgesproken is dat deze drie partijen zich in het vervolg samen zullen inzetten voor een, in hun ogen, betere financiering van de gezondheidszorg. Volgens Reerink is het een unieke ont wikkeling dat specialisten, patiëntenor ganisatie en ziekenfonds in een regio gaan samenwerken om zich teweer te stellen tegen het beleid van staatssecreta ris Simons. De drie partijen vinden dat de regio Groningen binnen het systeem van de gezondheidszorg te weinig geld krijgt. „Onze stellige indruk is dat het niet de Groningse specialisten zijn die de forse landelijke overschrijding van 22 procent van het budget hebben veroorzaakt," zegt Reerink. B. Draayer van het Regionaal Zieken fonds Groningen voegt daaraan toe: „We zullen nu samen optrekken in de hoop dat we een financieringssysteem krijgen dat gunstiger is voor onze regio." De beide specialistenorganisaties NSF en LSV bevestigden gisteren dat er op meer plaatsen in het land op regionaal niveau wordt overlegd over mogelijke afspraken tussen specialisten, patiënten en zorgver zekeraars. Zij konden echter niet vertel len of dat op korte termijn tot meer resultaten zoals die in Groningen zou leiden. De kans op een landelijke afspraak is niet zo groot, meent NSF-woordvoerder dr. J. de Valois. Hij verwacht dat de acties, de zogenoemde budget-bewakingsweken, zeker tot november zullen doorgaan. Dan komt naar verwachting de commissie- Biesheuvel, die de mogelijkheden van een nieuwe tariefstructuur onderzoekt, met haar rapport. De enige mogelijkheid dat de specialis tenacties eerder aflopen, ligt in het over leg dat staatssecretaris Simons (Volksge zondheid) met de LSV en de NSF zal voeren. Een datum daarvoor is nog niet bekend. Het overleg zal waarschijnlijk echter niet lang op zich laten wachten. In eerder stadium verklaarde het ministerie van WVC dat Simons zich direct na terugkomst van vakantie (aanstaande maandag) met de problematiek zal gaan bezighouden. De acties staan deze week overigens op een laag pitje. J J yiAr? MOt-" ZIJN a's het onderwerp 'kinderbijslag' nu wf I PI njkop de politieke agenda zou komen, nu twee hooggeleer- ,f t/Wfyi/xD «z B^onien hebben voorgerekend dat op die overheidspost 'biljard jaarlijks 2,5 miljard gulden kan worden bezuinigd veel financiële pijn voor de ouders in Nederland. f en ongelukkig gesternte geb' lijd 'dat kind.' Het stormde zo ferjaardag dat de ooievaar we legen en me maar onder de luis had neergelegd. De To lhuis was dat mijn verjaar fevierd. Ik heb vaak het gev° [echt kind te zijn." Saartschier kwam na dert'e"g losheid als dertiende person®") van bedrijf en flopte uitera..i! i 39, dat is driemaal dertien, j Ik kreeg met criminelen te 3 13 miljoen hadden opgeü®1 je toch niet." °el, ook °P 1 rtiende geboren, wordt uitvoei vooral over zijn godsdienstig 1 1 en homoseksualiteit en wa ;etal dertien te maken heen, ilijk. O ja, één zin: „Ik heb-1 3 boeken 13 keer gelezen.' e Knetemann wilde in 1978 n Niirnburgring omdat hij ritë "j ad. 7 plus 6 is 13, rekende it uit. Hij zou dan ook niet v J aan de start als zijn vrouw J had voorgerekend dat 7-6 ge Lij Kneet versloeg Moser in de d wereldkampioen. tien aan de kinderbijslag is nog steeds een politieke baretier Justus van R1 Het CDA heeft het altijd onbespreekbaar verklaard en i °attot op de dag van vandaag vol. Ook binnen de PvdA 1 meningen sterk verdeeld. Toch weten alle leden van het creatief- om te Sprjngen met elke andere regeling op het r "an de sociale zekerheid, omwille van de beperking van P™^9stekort. Waarom moet de kinderbijslag zo angstval- puidige regeling geeft elk kind recht op kinderbijslag. Het l ,n van de ouders doet er niet toe; het moederschap wordt r Dat is echt uit de tijd. De kinderbijslag is allang niet I Mtg als financiële stimulans om een kind te nemen. Zijn L. u omgekeerd moeten zijn: dankzij de kinderbijslag hoeft r geen enkel echtpaar dat kinderen wil, een financiële «ring te zijn om een gezin te stichten. N wetenschappers Van Praag en Plug gaan ervan uit dat »ii e kinderen wensen, incalculeren dat hun financiële Lf ruimte daarmee wat kleiner wordt. Een kind kost geld, i6n. s'aa' doorgaans - extra levensgeluk tegenover. Dat Irinüt °9en ^at 'n 'ec*er 9eva' de kinderbijslag voor het i a kan vervallen bij een netto gezinsinkomen vanaf ruim 1 en de bijslag voor het tweede kind vanaf 4200 redenering. Daarmee wordt de kinderbijslag si^Peokelijk en concentreert de steun zich op de laagste P«unini Weninl tonnee^ es en op de grotere gezinnen, die meestal extra 9 nodig hebben. Terecht. Ook bij de kinderbijslag '9 worden gehouden met de dikte van ieders Van onze verslaggever Tilburg - „Het is bepaald niet niks wat je allemaal te horen krijgt. Het houdt je wel be zig." Bart Dirkx drukt zich nog voor zichtig uit. De telefoon staat al een week lang roodgloeiend. De' meest verschrikkelijke verhalen krijgt hij te horen. Dirkx werkt bij het Patiënten Belangenbu- reau Midden-Brabant. Bij deze instelling is de pas opgerichte Stichting Slachtoffers van Niet- Erkende Alternatieve Genees kunst ondergebracht, op drin gend verzoek van initiatiefne mers R. Kusters en B. Daniels. Zij wilden een opvang regelen vooor slachtoffers van 'iatroso fen', die sinds de aanhouding van een 35-jarige 'natuurgene zer' in Tilburg in een kwaad daglicht staan. In een week tijd hebben de drie al 140 telefoon tjes gehad. De drie zijn geconfronteerd met talloze vragen van media uit binnen- en buitenland. Maar het zijn uiteindelijk de verhalen van de slachtoffers die Dirkx, Kus ters en Daniëls het hoofd doen tollen. „Zo was er een echtpaar uit Klazinaveen wiens zoontje ziek was. Ze bezochten een iatrosoof. Die gaf de jongen pilletjes, maar dat pakte verkeerd uit: hij werd helemaal blauw. Toen is de Haagse leider van de iatrosofen erbij gehaald. Die bepaalde dat het aan de ouders van de jongen lag: die waren niet geschikt voor dit kind. Vader en moeder heb ben vervolgens een half jaar re latie- en psychotherapie moeten volgen. Uiteindelijk ging het paar naar een reguliere arts; bleek het zoontje astma te heb ben." In hoeverre de verhalen van de bellers waar zijn, valt niet met een te achterhalen. Maar zelfs als een deel niet zou kloppen, blijven er genoeg trieste verha len over. Kusters vertelt over een telefoontje van een vrouw die in drie maanden tijd 84.000 gulden aan de Haagse 'goeroe' van de iatrosofen moest betalen. Ont steld over dat bedrag weigerde ze aanvankelijk te betalen. Maar de Hagenaar stapte naar de rechter en won een kort geding. In een ander geval kregen een klein kind en zijn vader pilletjes voorgeschreven a 2.000 gulden per doosje. Ze hielpen niet veel. Later bleek waarom: zoals de moeder al vermoedde, had het kind een hersenvliesontsteking. De vader bleek een maagzweer ter grootte van een kippeëi te hebben. Nog triester zijn de verhalen van mensen die een familielid heb ben verloren door de praktijken van de natuurgenezers. Volgens Kusters zijn er tot nu toe mel dingen van zes verschillende Van onze verslaggever Tilburg - CDA-Tweede Kamerlid F. Laning dient vandaag schriftelijke vragen in aan staatssecretaris Simons over de praktijken van de iatrosofen. Ze wil weten of de praktijken van deze natuurgenezers via de wet uitoefening geneeskunst aange pakt kunnen worden. „Ik vind het echt grof schandalig hoe deze iatrosofen mensen exploiteren die geheel weerloos zijn. Ik wil van de staatssecreta ris weten in hoeverre de praktijken van deze beweging bekend zijn en of daarin ingegrepen kan worden," zegt Laning. Bij de Inspectie voor de Volksgezondheid zijn de afgelopen twee weken tientallen telefoontjes binnengekomen over iatrosofen. In Rijswijk is nu een algemeen inspecteur aangesteld die de binnenkomende reacties coördineert. sterfgevallen binnen gekomen. Zoals de kankerpatiënte die te horen kreeg dat gras eten en piano spelen haar beter zou ma ken. En die dat advies ook op volgde. Niets lijkt gek genoeg in de af faire rond de iatrosofen. Maar het zijn niet alleen slachtoffers van deze sekte-achtige beweging waar de stichting voor open staat. Van de 140 telefoontjes waren er een kleine veertig die klachten over andere alternatie ve genezers betroffen. „Er ko men ook veel klachten binnen over paragnost-genezers." Kus ters: „En over zogenaamde handopleggers, die hun beroep wel heel letterlijk nemen. Er lig gen hier ook de nodige aan klachten binnengekomen over zedenmisdrijven van dit soort figuren." De tot nu toe ontvan gen telefoontjes worden vandaag voorgelegd aan justitie en in spectie voor de Volksgezondheid. Die moeten beoordelen of er tot vervolging van de betreffende 'genezers' kan worden overge gaan. Dat is echter niet de eerste zorg van de stichting of het Patiënten Belangenbureau. „Ons is het op de eerste plaats om de rechten van de patiënt te doen," verklaart Dirkx. „Die worden in de meeste van deze gevallen met voeten getreden. En niet zo'n klein beetje ook. Daar willen wij wat aan doen." Amsterdam - Impresario Lou van Rees is zondagavond in zijn woonplaats Vinkeveen overleden. Gisteren is hij in alle stilte op Westgaarde in Amsterdam gecremeerd. Lou van Rees, die 77 jaar is geworden, heeft - naast de vorig jaar overleden Paul Acket - waarschijnlijk de meeste grote beroemdheden naar Nederland gehaald. Frank Sinatra kwam door zijn toedoen in 1975, toen dat nog een unieke gebeurtenis was. Billie Holiday ook, maar bleek te stoned om het concert uit te zingen. Ook Marlène Dietrich ('Ik stap alleen in een limousi ne') haalde hij naar Neder land. Toch was de op 29 mei 1916 geboren Lou van Rees voorbe stemd voor een heel andere carrière: na zijn gymnasium opleiding ging hij aanvanke lijk biologie studeren. Verslin gerd aan de in opkomst zijnde jazz, koos hij echter na korte tijd al voor een leven in de muziek. Hij was er op zijn plaats, want hij wist verschil lende instrumenten te hante ren: sax, klarinet, viool, piano en trompet. Hij speelde onder meer bij de Swing Papa's en bij de band van de Deen Boyd Bachmann, waarvan hij ook manager werd. Met Bachmann reisde hij naar Londen, waar hij met Engelse orkesten in contact kwam die hij wat later naar Nederland Van Kees FOTO ANP bracht. Het ministerie van So ciale Zaken vond dat best, als hij er ook maar voor zorgde dat Nederlanders naar Enge land gingen. Daarop stichtte Van Rees zijn bureau Interna tional Band Exchanges. De Ramblers, de Skymasters, Johnny Meyer en Pia Beek waren onder de eersten die door Van Rees werden 'uitge voerd'. Steeds groeiende inter nationale contacten brachten hem zover dat zijn naam in Nederland in één adem werd genoemd met die van allerlei beroemdheden, voor wie hij overigens vaak zelf de affiches ontwierp. Kosten besnijdenis toch vergoed Utrecht - De ziektekostenverzekeraar Het Zilveren Kruis zal de besnijdenis van twee islamitische jongens toch vergoeden. Het kort geding waarmee de Stichting Rechtsbescherming Allochto nen (SRA) de vergoeding wilde afdwingen, is daarmee van de baan. De ingreep die voor jongens noodzakelijk is om tot het islamitische geloof te kunnen toetreden, kost tussen de 900 en 2.000 gulden. CDA pikt belonen jeugd in train niet Den Haag - Het CD A-kamerlid Esselink vindt het krankzinnig om Haagse scholieren in de tram te belonen met kortingen indien zij zich niet schuldig maken aan vandalisme. Esselink heeft over het plan van de Haagse Tramweg Maatschappij (HTM) aan de bel getrokken bij minister D'Ancona van WVC. Volgens hem is het de omgekeerde wereld om normaal gedrag te belonen in plaats van vernielzucht te bestraffen. De christen-de mocraat is er dan ook op tegen dat WVC de subsidiekraan voor het project opendraait. Motorrijder schiet twee agenten neer Brunssum - Bij een routinecontrole in de Rumpenerstraat te Brunssum zijn in de nacht van woensdag op donderdag kort na middernacht twee politieagenten door een motorrijder onder vuur genomen en gewond geraakt. Zij verkeren niet in levensge vaar. De politie wilde de motorrijder aanhouden omdat hij geen helm droeg. De man gedroeg zich meteen agressief, trok een pistool en schoot op de twee verbalisanten. Daarna rende hij weg. Hij viel even later hevig bloedend op straat neer. Het is nog niet bekend of hij door de politie is neergeschoten of dat hij zichzelf met zijn wapen heeft verwond. Schippers gaan praten met minister Maij Rotterdam - De schippersbonden ASV, ONS en de Vereniging Toerbeurt noord-zuid aanvaarden de uitnodiging van minister Maij van Verkeer en Waterstaat om vrijdag apart met haar te praten over oplossingen voor het al zes weken durende conflict in de binnenvaart. Dit heeft ONS-voorzitter Seine gistermiddag namens de drie actie-ondersteunende schippersorganisaties meegedeeld. Ook alle andere betrokken partijen hebben de uitnodiging van de minister aanvaard, aldus een woordvoerster van het ministerie. In de gesprekken staat het plan-Biesheuvel, dat voorziet in een tijdelijke wettelijke regeling voor het vervoer van lading van en naar België en Frankrijk, centraal. Agent niet vervolgd voor doden arrestant Zutphen - De politieagent van het bureau Winterswijk, die de 26-jarige A.F.K. uit het Duitse Genscher tijdens een worsteling op 25 mei dodelijk verwondde, zal niet strafrechtelijk worden vervolgd, heeft Justitie bekendgemaakt. Volgens het Openbaar Ministerie wilde de politieman zijn gewonde collega hulp bieden en voorkomen dat de arrestant deze zou overrijden met een auto. Andere pogingen de man te overmeesteren of buiten gevecht te stellen waren mislukt. Rel om beeld in Arnhem Arnhem - De ge meente Arnhem is niet van plan iets te ondernemen te gen het beeld van een blote man met een uitbundige erectie, dat in het kader van Sons- beek '93 in het centrum van stad staat. Het kunst werk van Mare Quinn staat tegen over de ingang van de gerefor meerde Koepel kerk en de kerke- raad heeft een bo ze brief aan B en W geschreven. De kerk hoeft echter geen acties van het gemeentebe stuur te verwach ten. In een brief schrijft de ge meente: „De posi tieve reacties die tot op heden zijn binnengkomen, geven aan dat er veel mensen zijn, zowel oude als jonge, die van het werk genieten en er glimlachend bij stilstaan." Regen in spits: 140 voertuigen botsen Driebergen - Aanhoudende regen heeft gisteren tijdens de avondspits het verkeer parten gespeeld. Alleen al op de snelwe gen vonden 40 aanrijdingen plaats waarbij 140 voertuigen betrokken waren. Dat heeft de meldkamer van de landelijke politiediensten in Driebergen bekendgemaakt. Bij de botsingen raakten tien mensen licht gewond. Er ontstonden 12 files met een gezamenlijke lengte van 120 kilometer. Het gewraakte beeld. FOTO ANP

de Stem | 1993 | | pagina 3