Plotseling was de accu leeg MUZIEK Adamo in Knokke met 'Dolce Paola' Orgelconcert Hulst POPPODIA nu BOEKEN Hoe betrekkelijk is betrokkenheid? EXPOSITIES Expositie Jozef van Mierlo in Breskens Goud van Colombia GIDS Zomeravondconcert in Cadzand WAO-problemen in roman van Rosalie Sprooten Twee Latijnsamerikaanse romans vertaald 5USKE WISKI 'AMbone f S 100 WORD DE STEM VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1993 IE STEM OVER EEN come-back wordt nergens gesproken, maar dat be langstelling voor de Belgisch/ Italiaanse zanger Salvatore Ada mo dezer dagen groot is, staat vast. Het overlijden van de Bel gische koning, en vooral de op volging door Albert en Paola is daar debet aan. In de jaren zes tig zong Adamo zijn 'Dolce Pao la' regelrecht naar de bovenste plaats van de hitparade en het eerbetoon wordt nu opnieuw uit gebracht. Dat kon het Casino in Knokke natuurlijk allemaal niet vante- voren weten. Het concert dat Adamo er morgenavond geeft is dus wel een erg gelukkige greep. Tegenwoordig reist de zanger veelvuldig de wereld rond als ambassadeur van Unicef. In de jaren zestig had hij talloze grote hits, met onder andere 'Quand les Roses', 'Vous permettez, monsieur', 'La Nuit', 'Les filles du bord de mer' en 'Inch' Allah'. Het casino heeft voor de komen de week nog enkele noten op haar zang. In het 'Las Vegas van Vlaanderen' is er op zondag 15 augustus een Elvis Presley Fif ties Revival, verzorgd door Hel mut Loti met band en koor en de Duitse rockformatie Pink Ca dillac. Op vrijdag 20 en zaterdag 21 augustus geeft Rob de Nijs tweemaal een concert. Showburg De laatste concerten van Show burg '93 in Brugge zijn geva rieerd. Vanavond speelt de Boli viaanse groep Sumaj Rumi tra ditionele muziek op de Binnen koer van het Gruuthuse mu seum. Zaterdagavond is er twee keer Afrikaanse muziek. Eerst van Dembo Konte en Kause Ku- yateh, meesters in het bespelen van de Kora, daarna van Johan nes Kerkorrel. De nieuwste cd van Kerkorrel, 'Bloudruk', werd in België goed ontvangen. Een blank, eigenzinnig geluid uit Zuid-Afrika. Met het speciale akoestische programma 'Vlaan deren' besluit Raymond van het Groenewoud zondagavond Schowburg. De concerten zijn gratis toegankelijk. Antwerpen Het Park Rivierenhof in Antwer pen is elk jaar het openlucht toneel van enkele uitzonderlijke muzikale evenementen. De orga nisatie maakt gebruik van de invallende duisternis en dat zorgt voor een speciale sfeer. 'Zomernachten 93' begint op zondag 15 augustus met Rigolet- to van Verdi door de Stagione d'Opera Italiana. Op dinsdag 17 augustus wordt het podium bezet door het En semble Braziliana die een brui send 'Festival do Brasil' neerzet ten. De leden van deze groep zijn allen van Braziliaanse afkomst. Brasiliana reist de wereld rond met een overompelende show door acrobatische dansers en mooie danseressen, op pittige Zuid-Amerikaanse ritmes. Alle concerten beginnen om 21.00 uur. Adamo mag zich verheugen in nieuwe belangstelling foto archief de stem DE SERIE Internationale Zomer-Orgelconcerten in Hulst wordt volgende week weer voortgezet na zes weken vakantie. Op het Loys Isoré orgel in de Willibrordusbasiliek speelt die avond Karl Maureen uit München een gevarieerd programma met werken uit verschillen de stijlperioden. Het recital duurt ongeveer een uur. B Vrijdag 20 augustus, aanvang 20.00 uur. HET zesde zomeravondconcert belooft integer en. sfeervol te worden, met liederen en luitmu ziek van Dowland, Monteverdi en Purcell (16de en 17de eeuw). Het wordt uitgevoerd door Ludy Vrijdag (zang) en David van Ooijen (luit). Beiden hebben veel gezamenlijke concertervaring en geven inter pretatiecursussen voor zangers en luitisten. Vrijdag studeerde zang bij Rebecca Swart, wat betekent dat het uitdrukken van de inhoud van de verzen op de eerste plaats komt. Authentici teit en gebaren zijn daarbij van belang. Het concert vindt plaats in de NH kerk in Cadzand. De entree bedraagt 10 gulden (kinderen tot en met 12 jaar gratis). B Woensdag 25 augustus; aanvang 20.00 uur. Jean Michel Jarre foto polydor Concertagenda - Floralia Country-festival, 14 en 15 augustus in Oosterhout (showtuin Beneluxweg) met Desperado, West Virginian Railroad, Moonlight Ri ders, Sandra Vanreys, Hans Som- mer, Tulsa, Colorado, Moonlight Ri ders, Inger Nordstrom her Rhi nestone Band, Louisiana Radio, Ida Red, Groundspeed, Bodingius Quar tet, Tony Goodaere, Candee Land en Ruud Hermans - Jean Michel Jarre, 24 augustus in Brussel (park bij Atomium) t Rock over Germany met o.a. Prin ce, Tina Turner, Joe Cocker, Rod Stewart, op 27, 28, 29 augustus in Wegberg, Did. (bij Vlodrop) -Bon Jovi Billy Idol, 16 septem ber in Gent (Flanders Expo) - Duran Duran, 18 september in Brussel (Vorst Nationaal) - UB 40, 23 september in Den Bosch (Brabanthallen) en 27 en 28 septem ber in Rotterdam (Ahoy) - Lynyrd Skynyrd/Red Devils, 28 september in Utrecht (Vredenburg) - Johnny Clegg Savuka, 6 oktober in Brussel (Vorst Nationaal) -Harry Belafonte, 15 oktober in Den Haag (Congresgebouw) - Whitney Houston, 22 oktober in Heerenveen (Thialf), 23 oktober in Maastricht (MECC), 26 en 27 no vember in Rotterdam (Ahoy), start voorverkoop 14 aug. - Eros Ramazotti, 22 oktober in Maastricht (MECC), 24, 25 en 26 oktober in Rotterdam (Ahoy') en 28, 29 en 30 oktober in Brussel (Vorst Nationaal) - Patricia Kaas, 30 oktober in Den Haag (Congresgebouw) -Aerosmith, 31 oktober in Brussel (Vorst Nationaal) en 1 november in Rotterdam (Ahoy) - Cliff Richard, 7 november in Rot terdam (Ahoy') Door Johan Diepstraten De kernpassage in de nieuwe roman Muren van glas van Ro salie Sprooten gaat over een onderwerp dat al jaren hoogst actueel is, maar nog niet in de Nederlandse literatuur is terug te vinden. Drie WAO-ers pra ten met elkaar over het GAK en over de manier waarop hun voormalige werkgever hen be handelde. 'In die vijfentwintig jaar heb ik me kapot gewerkt en in al die maanden dat ik ziek ben heb ik nog niet één keer bezoek gehad van het bedrijf,' zegt de een. 'Als je ziek bent laten ze je verrekken,' beaamt de ander, 'alsof het een misdaad is om afgekeurd te worden. En de regering maar klagen over de WAO-ers. Dat ze eerst maar eens kijken hoe het er in de meeste bedrijven aan toe gaat.' De derde vult de anderen aan met: 'Als we alle drie beter waren behandeld dan zaten we nu niet hier.' In deze - verkort weergegeven passage geeft Rosalie Sprooten haar politieke bood schap af. Daarmee is zij de eerste die in romanvorm de complexe situatie verbeeld van de WAO en de honderdduizen den mensen die ermee te maken hebben. In dag- en weekbla den zijn veel individuele geval len geportretteerd die exempla risch zijn voor de problematiek, maar eindelijk heeft nu iemand in bijna tweehonderd pagina's geprobeerd zo volledig moge lijk te zijn. Daaraan heeft Rosalie Sprooten zich bepaald niet ver tild. In het ogenschijnlijk een voudig vertelde verhaal be schrijft zij de lotgevallen van de therapeute Louise Herbe- richs in een psychiatrische in richting. Deze Louise vat haar ervaringen in één zin samen: 'De tijd van hoop, opbouw en voldoening was geleidelijk overgegaan in onzekerheid, eenzaamheid en afbraak.' Het aardige van de roman is dat zij als therapeute WAO-ers be handelt, maar geleidelijk zelf patiënt wordt. 'Plotseling was de accu leeg,' analyseert Louise haar situatie halverwege. Aan het einde van het boek krijgt zij te maken met een afkeuringsprocedure met de WAO als eindstation. De lezer weet inmiddels al lang dat het niet zover had hoeven komen. De hoofdpersoon is slachtoffer van de omstandig heden. Als ze maar beter was behandeld... Kliniek Wat de drie WAO-ers tijdens de therapie vertellen, gebeurt op dat moment in werkelijk heid met de therapeute. Rosalie Sprooten heeft haar Louise ge- Rosalie Sprooten situeerd in een kliniek die door de schaalvergroting haast on bestuurbaar is geworden. Er is sprake van een machtstrijd tus sen de directie en de staf en bovendien is de afstand tussen de leiding en 'de werkvloer' zo groot geworden dat 'de hele kliniek patiënt is'. De thera peute zou het anders willen, maar ze loopt met haar hoofd tegen de muren, van glas uit de titel. Alles lijkt bespreekbaar, maar in feite hebben alle over legstructuren weinig zin. 'We worden doodgeorganiseerd,' beseft Louise. Behalve een roman over de pe rikelen van de WAO is Muren van glas tegelijkertijd een aan klacht tegen het psychiatrische systeem. Rosalie Sprooten heeft zelf in de hulpverlening ge werkt en die ervaring zal de motor zijn geweest om Muren van glas te schrijven. 'Waar lag de grens tussen ziek en ge zond?' vraagt haar hoofdper soon zich af. Het is dezelfde vraag die Flip Willemsen zich stelde in haar boeken De ge laagde sneeuwman (1990) en De maanlander (1991). Opval lend is dat zowel Sprooten als Willemsen tot dezelfde conclu sie komen: het leven in een psychiatrische kliniek heeft geen enkel perspectief en de schijnheiligheid van de psy chiaters die zich God wanen, viert hoogtij. Aaantrekkelijk Muren van glas bezwijkt niet onder al die boodschappen van de schrijfster. Rosalie Sprooten is er juist in geslaagd om haar bedoelingen te verpakken in een aantrekkelijk verhaal. De opening van de roman is er een mooi voorbeeld van: 'Louise gaat naar de begrafenis van een patiënt die een einde aan zijn leven heeft gemaakt, ze voegt zich bij de rouwstoet en merkt pas na afloop van de begrafenis dat ze zich bij een verkeerde groep heeft aangesloten. Zo ge beurt er meer in de roman wat op zijn minst goed is voor een glimlach. Wat Rosalie Sprooten goed uit werkt is de relatie tussen Loui se en de autistische patiënt Fernand. Het lijkt erop dat de therapeute nauwelijks contact kan maken met de autist, maar de wraak die Louise in gedach ten heeft, verbitterd door het gedrag van 'de geneesheer - veldmaarschalk - directeur', zal uiteindelijk niet door haar, maar door Fernand gerealiseerd worden. Het is een sterke verhaallijn. Toeval moet het zijn dat de plot van deze foto wim kohler roman haast identiek is aan de afloop van Maskerade (1991) van Eva Bentis en van In zilve ren harnas (1993) van Kester Freriks. De engel der wrake verschijnt in de Nederlandse literatuur tegenwoordig altijd op onverwachte momenten. Dat Rosalie Sprooten een on derhoudend verhaal kan vertel len bewees ze met haar debuut roman ...de pest voor een schip (1989) met haar - grotendeels autobiografische - ervaringen op de wilde vaart als onder werp. In deze roman ontvlucht de jonge vrouw Wilma haar streng-katholieke milieu en verzeilt op een schip tussen eenzame, depressieve en drank zuchtige mannen. Het is een dramatische liefdesgeschiede nis die niet zo noodlottig had hoeven zijn 'als ze maar beter was behandeld.' Wat dat be treft lijken Wilma in ...de pest voor een schip en Louise in Muren van glas verdacht veel op elkaar. Rosalie Sprooten is niet een schrijfster die de verbeelding van de lezer uitdaagt, maar een vertelster die zonder poespas de ontwikkelingen beschrijft. Dat doet ze verdienstelijk en onderhoudend. B Rosalie Sprooten: 'Muren van glas'. Uitgeverij De Geus, prijs 29,90. Door Elly Poppe-Stolk In de jaren zeventig ontdekte Europa op grote schaal de mo derne Latijnsamerikaanse lite ratuur. Sindsdien is deze niet meer uit het Europese gezichts veld verdwenen. Terwijl zo'n tien tot twintig jaar geleden de schending van de mensenrech ten onder dictatoriale regimes een vaak verwerkt thema was - en daar was toen alle reden voor - is nu de schending van het leefmilieu een belangrijk thema geworden. Een goed voorbeeld hiervan is 'De oude man die graag liefdes romans las' van de Chileense auteur Luis Sepülveda. Daar naast zijn er nu meer auteurs dan vroeger die elke maat schappelijke betrokkenheid lie ver buiten hun werk houden en zich bijvoorbeeld aan de psy chologische roman wagen. Hiervan is 'Dochter van de vul kaan', de tweede roman van de Nicaraguaanse schrijfster Gio- conda Belli, een voorbeeld. Beide romans zijn onlangs in Nederlandse vertaling versche nen. Om te beginnen met de bekendste auteur: Gioconda Belli heeft binnen en buiten Nicaragua aanvankelijk de aandacht getrokken met haar poëzie. Haar thema's hierin zijn erotiek, esoteriek en politiek idealisme. Enkele jaren geleden stapte ze over op de roman. In haar eerste, 'De bewoonde vrouw', die in 1989 verscheen, wordt de vrouwelijke hoofd persoon nog sterk in beslag genomen door de politieke en sociale omstandigheden in het Nicaragua van rond 1979, toen de dictatoriale presi dent So- moza het veld moest ruimen. De hoofdpersoon van 'Dochter van de vulkaan' houdt zich Gioconda Belli foto de geus daarentegen alleen met zichzelf bezig. Door een ongelukkig toe val raakte ze als kind in een Nicaraguaans dorpje haar moe der en zigeunervader kwijt. Al meteen stonden zorgzame en toegewijde mensen gereed om haar op te vangen, en dat is zo gebleven. Materieel is Sofia met haar neus in de boter ge vallen, want ze werd geadop teerd door de rijkste man van de streek, die haar al zijn bezit tingen heeft nagelaten. Toch kan ze haar draai in het leven maar niet vinden. Dat komt, verklaart Belli een aantal ma len in het boek, door het trau ma dat Sofia heeft overgehou den aan het verlies van haar ouders en de vervreemding van haar oorsprong. Via de twee actieve kruiden vrouwtjes en de medicijnman van het dorp worden er ook magische verklaringen gegeven. Maar uit heel wat episodes zou ook gewoon de conclusie ge trokken kunnen worden dat de behoorlijk verwende Sofia het slachtoffer is van haar eigen egoïsme. Toevalstreffer of suc cesvolle bezwering van de ele menten, na driehonderd blad zijden vindt Sofia uiteindelijk het geluk. Afgezien van een paar mooie poëtische sfeerbeschrijvingen is er weinig positiefs te melden over deze roman. In haar po ging een psychologisch ortret van een jonge vrouw te schrij ven, is Belli niet geslaagd. Evenmin heeft ze de kans aan gegrepen om met dit verhaal als basis een goede streekro man te schrijven. Een heel andere en in literair, psychologisch en sociologisch opzicht veel betere roman is 'De oude man die graag liefdes romans las' van de Chileen Luis Sepülveda. Deze nu vierenveer- tigjarige auteur publiceert ro mans, verhalen en toneelstuk ken. In 1973 ontvluchtte hij zijn land en in de jaren daarna verbleef hij o.a. een tijd in Ecuador. Sinds 1980 woont hij in Duitsland, waar hij, behalve als schrijver, ook werkzaam is als dramaturg. Sepülveda's roman speelt zich af in het Ecuadoriaanse gedeel te van het Amazonewoud, in een kolonistendorpje aan de ri vier de Nangaritza, waar maar tweemaal per jaar een boot aanlegt uit de 'beschaafde' we reld. Sepülveda vertelt sober en beeldend zonder omhaal van woorden hoe de oude Antonio José Bolivar Proano in het dorpje terecht is gekomen en hoe zijn dagelijks leven er uit ziet. De stijl wordt droog-humoris- tisch als hij de autoritaire bur gemeester typeert, een voortdu rend zwetende dikzak uit de stad die geen flauw benul heeft van de gedragsregels in het oer woud dat naast zijn huisdeur begint. Dramatischer en zelfs bitter, maar altijd ingehouden, klin ken de passages waarin sprake is van de bedreigde natuur. Behalve kolonisten die het oer woud tot een woestijn maken, 'het meesterwerk van de be schaafde mens', zijn er in het dorpje ook goudzoekers te vin den en jagers op groot wild, vaak Amerikanen die uit heb zucht het natuurlijk evenwicht grote schade toebrengen. Nadat één van hen een nest jonge ocelots had uitgemoord, is het moederdier, dat buiten zichzelf is van verdriet en woede, ertoe gekomen mensen te doden. Zeer tegen zijn zin en alleen omdat het onvermijdelijk is om het evenwicht in de leefomge ving te herstellen, accepteert Bolivar de opdracht het dier af te schieten. De emotievolle be schrijving van zijn confrontatie met het prachtige, moedige dier, herinnert aan de eenzame worsteling van een andere oude man; die met die grote vis in Hemingway's 'De oude man en de zee'. Het is natuurlijk beslist niet zo dat thema's die betrokkenheid bij een nobele zaak inhouden, betere literatuur opleveren dan andere thema's. Wat wel geldt, is dat een auteur naast schrijf talent een grote betrokkenheid moet hebben bij zijn onderwerp en personages. Op dat vlak is Gioconda Belli te kort gescho ten en is Sepülveda op een schitterende manier geslaagd. B Gioconda Belli: 'Dochter van de vulkaan'. Uitg. De Geus, prijs 39,90 B Luis Sepülveda: 'De oude man die graag liefdesromans las'. Uitg. Meulenhoff, prijs 24,90. DEZE maand zijn er sculpturen en plastiek te zien van de Groe- dese kunstenaar Jozef van Mier lo in de expositieruimte van de VSB-bank in Breskens. Van Mierlo is in de streek vooral bekend door zijn ontwerp van de Eenhoorns op de palen in het centrum van Oostburg. De kunstenaar is van huis uit koperslager. De VSB-bank heeft iedere twee maanden een nie expositie. Bankbeheersta Elfrink wil in eerste instant kunstenaars uit West-Zee] Vlaanderen voorrang gevet langs is er een vitrine waardoor de mogelijkheid groot zijn om werk ten te stellen. B Tot 31 augustus; tijdens km uren. lil «I :f Colombia zal bij menigeen met een de gedachte aan cocaïne en geweld oproepen. Dat dit land aan het noordelijke uiteinde van de Andes ook een rijk archeolo gisch verleden heeft is minder bekend. En 'rijk' geldt in dit geval letterlijk, want een groot deel van de voorwerpen die de bodem van Colombia prijsgeeft is van goud. Het Etnografisch Museum aan de Antwerpse Sui- kerr.ui, tussen de Schelde en de Grote Markt, toont een over zicht. Al sinds 1939 verzamelt t cheologische goud in beroemde Museo de Oro ('0 museum'). De expositie die: Antwerpen is te zien, toonti goud uit het Museo de Oro aardewerk, dat alleen rugkerende vormelementts beide materialen al een ke samenhang laat zien. B Kracht van de zon. Het gooi Colombia t/m. 5 sept, in hel grafisch Museum, Suikerrui Antwerpen. Open: di. t/m 10-17U. radio 1 S hooi uur en 7.30, 8.30, 12.30, «10 16.30, 17.30, 18.30 en 06.30 Mieuws. VPRO: 7.07 Het Gebouw met om 7 07 De nieuwstafel; 9.05 uot marathon-interview: Gerrit vJmrii VARA: 12.07 VARA Radio I Safleditie. VPRO: 14.05 Argos. «05 NL-magazine. 16.05 Welinge- ichte kringen. TROS: 17.07 Aktua. VPRO-19 04 Talkradio. NCRV: 21.04 «dag-sport. NOS: 23.07 Met het oog op morgen. TROS: 0.04-7.00 Nachtwacht fl radio 2 Fik heel uur nieuws. KRO: 7.04 Thank God it's friday. 9.04 Rocky 1. 004 Rocky 2. 11.04 Adres onbe kend 12.04 Zomervlaag. 14.04 Roc- kv 3 15.04 De koele korridor. VPRO: 1704 Het beste uit VPRO's Music Hall '92-'93.18.04 Ekkel horizontaal. VOO: 19.04 De hits van... 21.04-24.00 Listen to the music Nog te zien B AARDENBURG -Galerichel, Weststr. - 'Het paard in beweging', bronzen sculpturen van Cocky Duijvestijn-v.d. Gun en tekeningen van Hélène Zielstra (tot 25 aug.). Geop. dag. 14-17 u. woe. gesl. - Galerie De Paardestal, Schilde rijen van Frans Haak. Geop. dag. 10-18 u. (tot 23 aug.). AXEL -Streekmuseum - Werk van negen leraren beeldende vorming, in diver se genres. Exposanten onder ande ren José Praat uit Amsterdam, Floor Bos uit Zutphèn en Jos Tolhoek uit Axel (tot 28 aug.). Geop. woe. t/m za. 13.30-17 u. vrij. ook 19-21 u. - De Graanbeurs, Aquarellen van Urszula Roslaniec. Geop. tijdens ho- reca-uren. (tot 29 aug.). GOES - Van de Spiegelstraat, Fort Ad Hoe of 'De opbouw van de Afbraak'. Kunstmanifestatie door Trechter 5 met werk van o.a. Wies de Bles, Martin McNamara en Ronald van Dokkum. (tot eind aug.). HULST - Streekmuseum - 'Reinaert in onze streken'. Geop. ma. t/m za. 14-17 u. in aug. ook zo. (tot 6 sept.). - Galerie Rattenfanger - J. Vaan dels: keramiek. N. Doomernik: aquarellen (tot 5^ sept.) Geop. do. t/m ma. 13-17.30 u. zo. 14-17.30 u. i fl radio 3 I Elk heel uur nieuws. AKN: 6.02 B Breakfast-club. 9.04 Arbeidsvitami- ren 11.04 Baas van de dag. VARA: 1204 De steen been show. 14.04 Carola. AKN: 15.04 Popsjop. VOO: 1704 Rinkeldekinkel. NOS: 18.04 De avondspits. EO: 19.04 Spoor 7. nCRV' 20.04 Paperclip magazine. 1 VPR0-' 21.04 Villa 65. V00: 0.04 tionale Bank in Bogota hu I Countdown café. 2.02-6.00 Oh, wat een nacht radio 4 Om 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 Nieuws. EO: 7.02 Ouverture: Barok- muz. 8 04 Opus 4. 9.00 Muziek voor miljoenen. 11.00 Het ochtendcon cert. Radio Symf. Ork. Berlijn met piano. 13.04 En nu... mijn verzoek. VARA: 14.00 Middagconcert: Het internationale concertcircuit. Scharoun Ens. 15.30 Stravinsky: Psalmensymfonie. 16.00 De Neder landen: Haags concert bij Du Liz in 1740. 17.00 Operette. 18.04 Bèe- cham dirigieert Berlioz. 18.55 Ales- sandro Grandi. 1.9.15 Beethoven: Er- zherzog-Trio. 20.02 Avondconcert: De VARA matinee. Radio Filh. Ork. met bariton en sopraan. 21.15 Jo- hann Sebastian Bach. 22.00 Gold- mark en Hindemith. 23.00-24.00 Mu ziek van de 20e eeuw fl ASSENEDE - Galerij Klein Assenede, Hoe aan Marcel Broodthaers. Geop dens horeca-uren. (tot 3 sep - Galerij Pim de Rudder, 01» schilderijen van Louise Miers op. vrijd., zat. en zond. 12-18 30 aug.). (■radio 5 1 Elk heel uur t/m 18.00 Nieuws. NOS: ANTWERPEN - Openluchtmuseum voor B| houwkunst Middelheim - Ni collectie beelden, oa. beelden Per Kirkeby en Panamarenko,( I in juni en juli: 10-21 u. aug,: u. sept.: 10-19 u. okt. tot jan. u. (tot 19 dec.). - Museum Mayer-van den Bei (Brueghelzaal): Werken Brueghel de Oude en de Jong aanvulling van 'De Triomf v< Dood' van Pieter Brueghel de Geop. di. t/m za. 10-17 u. (t *94). - Scheepvaartmuseum schepen', de vormenrijkdom r< Chinese scheepsbouw. Geop, 10-17 u. ma. gesl. (tot 31 dec,). - Galerie Francis van Hoof, dersstr. - Werken van Boris vnikiv uit Moskou. Geop. do. 14-18 u. (tot 6 sept," - MUHKA - 'Retrospectieve en gische Video-installaties', (op I dakterras): 'Hulde aan Hokusai Bert de Keyser. Geop. di. 1/n 10-17 u. (tot 30 aug.). - Kon. Museum voor Schone I sten, Het sublieme gemis'. exM over het geheugen van de vr 6.45-6.50 Mededelingenrubriek met uitgebreid weerbericht en scheep- I vaartberichten. 7.05 1008 AM. 8.55 Waterstanden. NCRV: 9.02 Plein pu bliek. NOS: 11.02 Hans Brinker. RVU: 12.02 Werken aan werk. 13.10 Gebeurtenissen. NOS: 14.02 De ron- I de tafel van Pam. AVRO: 15.02 I Opium plus. NOS: 17.10 Radio UIT. II0S: 18.02 Religieus programma: 18.02 De onbekende islam; 18.20 Hoda al islam; 18.40 Dinimiz islam. EO: 19.00 Waar waren we ook al- r weer? NOS: 19.15 Nieuws en actu aliteiten in het Turks. 19.50 Nieuws en actualiteiten in het Marokkaans en Berbers. 20.40 Actualiteiten in hef Chinees. EO: 21.00 Licht en uitzicht. 21.40 Boeken wijzer. 22.00 Zicht op Israël. 22.20 Gouden in strumentale klanken. 22.40 Na het laatste uur. NCRV: 23.00-24.00 Fres- ko OOSTBURG - Galerie Marquante, Nieuwstr. - Aquarellen en acryls met als thema 'Klaprozen' van JoséZuilekom, schilderijen van Rogier Vandenber- ge, sculpturen van Leo de Buysere. Geop. dag. 12-18 u. ma. gesl. (tot 31 aug.). - ING Bank - Schilderijen van Ton en Ans Rijkers. Geop. op werkdagen van 9-16 u. (tot eind aug.). TERNEUZEN - Stadhuis - Portretten en land schappen van Tie Hof. Olieverschil- derijen en aquarellen van Miems van Citters (tot 21 aug.). Geop. tijd. kant. uren. VLISSINGEN - Kunstuitleen - Installatie van Martin Zwennis. Geop. woe. t/m vrij. 12-17 u. do. ook 18-20 u. ivm. vakantie gesl. 19/7-15/8 (tot 26 sept.). - Watertoren - 'Wall of Fame', foto installaties van Auke Bergsma, Hannelore Rap, Maria Isakson, Per Lindgren en Johan Westin. Geop. woe. t/m zo. 12-17 u. (tot 30 aug.). - Stadhuis, binnenplaats'Aboriginal Collection', schilderijen van Kees van Leeuwen. Geop. ma. t/m vrij. 9-17 u. (tot 1 okt.). DZENDIJKE - Streekmuseum, Markt - 'Zicht op ceinturen', ceinturen uit verschillen de culturen uit de collectie van Liban Pollet (tot 7 nov.). Geop. werkd. 10-12 en 13-17 u. za. en zo. 14-17 u.. ZIERIKZEE - Galerie Noordhavenpoort - Lus trumexpositie. Werken van Willem van Anraad, Anna Blom, Jan van Breughel, Tom Lamper, Rijnhard Schregardus ea. Geop. di. t/m zo. 13-17 u. omroep brabant Elk heel uur en 07.30 ANP-nieuws, gevolgd door Brabants nieuws en I actualiteiten (behalve 08.00 en r 13.00). 7.45 Oe krant in Brabant. 7.51 i Weerman Johan Verschuuren. 1755-8.00 Nieuwsoverzicht. 8.32 l'Brabants nieuws, actualiteiten, mu- over nei geneugen van atvtJiSeumti weerma„ johan'Ver. ding, werken van hedendaags» schuuran 907 Muziekkiosk. 10 07 Draai-bank. 11.07 Van harte. 12.53 Bericht voor boer en tuinder. 12.55-13.00 Nieuwsoverzicht. 13.32 Brabants nieuws. 13.34-14.00 Mu ziek, Brabantse produkties. 14.07 Muziekkiosk. 16.07 Zomercarous- sel. 17.55-18.00 Agenda en nieuws overzicht omroep zeeland stenaars uit Europa en Ac Geop. dag. 10-17 u. Maand, gel (tot 10 okt.). B BRUGGE - Kunstcentrum Oud Sint-Jan- pressionistische kunst. Werker! Monet, Cézanne en Sisley, I Gogh, Picasso, Pissarro, Renoii Gauguin. Geop. dag. 9.30-18 n 30 sept.), -Stadspark Sebrechts -Asp ANP-nieuws: Zie Radio 1. 7.05 '93: Openluchttentoonstelling driemensionale kunst. Werkvai der anderen Hilde van Sumere, lem Vermandere, Rob Bruyni en Jan Verhaeghe (tot 5 sept.) DUINBERGEN - Humorhall - Internationaal toonfestival Knokke-Heist. I dag. 10-19 u. (tot 12 sept.). GENT - Museum Arnold Vander Ha<i Affiches, foto's, pamfletten '150 jaar Gentse feesten'. Geop gelijks van 9.30-17 u., maand j ten. (tot 15 aug.). - Museum voor Volkenkunde binnen, kom binnen, de cierk beginnen'. Foto's, documenten inneringen aan de Gentse circ schiedenis. Dagelijks geop 9-12.30 u. en van 13.30-17.30i 19 sept.). LOKEREN - Galerie De Vuyst, Kerkstr. 19 aug. zomertentoonstelling Eressionisme en kunstbezit in ereik'. Geop. dag. '10-12 14-18.30 u. maandagochtend dinsdag gesloten (tot 19 sept Nieuws en actualiteitenmet om 7.15 Het weer in de provincie.. 7.32 Regionaal nieuwsoverzicht. 7.40 De dag van... 7.50-8.00 De agenda. 12.05 Nieuws en actualiteiten, met om 12.15 Het weer in de provincie. 12.35 Omroep Zeeland Zomerradio vanaf een zomerse lokatie in de' provincie: Vandaag: De haven in icnor?' 12-55-13.00 De agenda. 16.03 Omroep Zeeland Zomerradio. '7.03 Nieuws en actualiteiten, met om 17.15 Het weer in de provincie. 17 34 Omroep Zeeland Zomerradio. '7.55-18.00 De agenda 3.10 Zi 1.00 Ti [li!!*ou fth ongeval gebeurd ryn B ST. ANNA TER MUIDEN - Voormalig Gemeentehuis mertentoonstelling met werkej_ Ernest Joachim, Liesbeth H| Wim Krull en gastexposantenl i Berzou, Stan Linssen en Martens. Geop. za. en zo. tt'l (tot 30 aug.). t" r xXV: Er E »x\ XX f* W v .V - .v J )jMmkjjrrln /f )lierian ,P'f 'todhaspel blokkeert d! deifat jhele ochtend de weg 6RRR i IWArgebeurt Pieter Brueghel de oude, zijn werk is te beu>o>i^r' Museum Mayer-van den Bergh in Antwerpen.

de Stem | 1993 | | pagina 14