Stratenloop in Wolphaartsdijk ohn Vermeule vol vertrouwen KORl Is voetbal nog een volkssport? jajicek ite plaal Zeeuws-Vlamingen staan voor krachttoer Jeeuwse atleet naar wereldkampioenschap marathon Moeizame winst Niels d'Hert in IJzendijke Nouwen en IJsebaert in kwartfinale Koewacht tl voe't z'ch als mara- fer n,n°ug,steeds sterker SPORT ZEELAND B2 voetballer N STANDEf SOFTBAL VOETBAL ATLETIEK Nationale toppers zijn opnieuw van de partij Pieter Proper en Theo le Fèbre in rally Parijs-Marrakesh Kri frd-Het liepalle- [STEM WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 deel Lolgend jaar na i, fetbal in de Verenigd] litsland. Dat heeft 4 gemaakt. Een maand eerdej llgarije in Sofia. voetbalwedstrijd! ]even gekost aan Zo heeft de kran] jet dorp 50 kilomete vielen de getroffe! 1 Noord-Holland het geholpen op weg naai uidoost (Bijlmermeer! verklaring van fsnelde procedure - c uimtelijke ordeningl |l zeker dit seizoen b] Arbeidszaken Ide Centrale Raad vo Intie beslist uiteindelij ning krijgt. Igunstige uitspraak vi deze maand duidelijl lopaffaire tussen landT adant Valenciennes, lomen in Parijs. Daar] Tiisatie zo snel mogeli I Dutreeuw Vz. idasse kampioenspoule: I- Terrasvogels 1-2, HCAW >5-2. competitie: AS Monaco pins Bordeaux 3-2. I OEFENVOETBAL Ite. FC Groningen - Celta Spa) 1-1 (0-0). Doelpunt G i: Roossien. Jee de - FC Twente 1-13 (1- lunten FC Twente: Kool 13, Phalplatz 2, Hoogma, PU R/urens, Arts, Gaasbeek, ht: DESTO - FC Utrecht I Doelpunten: Oosterhuis trek 2, Bijl, Van Diemen.v Jrk. lm - Willem n 0-8 (0-4). J ■4, Van Arum 2, Bouchlal, loon: SSST8 - WV 0-7 Mmnten: Braem 3, Torken ■sen, Van Leenders. ^uisterveen - Cambuur 0- Doelpunten: Bruin 3, v um, Konterman, Maatree. Mantuma, Veenstra, OoSM llo. VNK - GA Eagles 1 I Doelpunten Ga Eagles. Looi iering 2, Schenning 2, Mart!1 Bthoven, Bosvelt. la. Baronie - NAC 2-8 (0- ffpunten: NAC: Van Bremen ritsen 2, Van Hooydonck, t Lammers. gestegen naar de aci e hoogste positie uit von twee plaatsen ten onze atletiekmedewerker lolphaartsdsijk - Hoe Adri «telle er ieder jaar weer in j'agt is en blijft een raadsel, ,ar ook deze keer komt de jele nationale top aange- id met een sterke buiten- «sdse delegatie aan de start 'de stratenloop van Wolp- lartsdijk waar de 15 kilo- ,|er aan de veertiende edi- toe is. «(betekent tevens de generale jetitie voor het Nederlandse «ïoenschap halve marathon, en AV'56 volgend jaar op ag 23 juli voor vrouwen, n en A-junioren naar Fjjphaarsdijk heeft weten te jen. k moet de contacten goed on- [iouden. De atleten en atletes d verzorgen en je gezicht zo hier en daar eens op wedstrijden laten zien," weet Verstelle te melden. Komende zaterdag 14 augustus is het al de veertiende editie en terwijl andere straten- lopen in het Zeeuwse de deelna me zien verminderen mag men aan de boorden van het Veerse meer op een recorddeelname re kenen. Een record dat stond op 242, nu zijn al 252 voorinschrij vingen geregistreerd. Er is een mondelinge toezegging van nog een veertigtal atleten, zodat de kaap van de driehonderd wel licht gehaald zal worden. Daaronder de gehele nationale top met uitzondering van John Vermeule - houder van het par koersrecord met 44.31.7 - en Bert van Vlaanderen. Dit duo vertegenwoordigt immers Ne derland tijdens de wereldkampi oenschappen in Stuttgart. Zij lo pen op diezelfde dag daar hun marathon. Voor het eerst heeft men in Wolphaartsdijk de zaak ge splitst. De mannen-veteranen en vrouwen lopen apart. Zij gaan om 14.30 uur van start voor hun vijf rondjes. Bij de vrouwen is Carla Beurskens, houdster van het parkoersrecord met 50.53.7, opnieuw van de partij. Over con currentie heeft de Noord-Lim burgse bepaald niet te klagen, want Marian van de Linde, An nie van Kerkhof, Mieke Hom bergen, Ineke Vis en Liesbeth van Ast zijn toch namen die er zijn mogen. Dit aangevuld met een aantal sterke Belgische atle tes en de Poolse marathonkam pioene Ewa Szydlowska, bete kent dat men een vrouwenveld in actie ziet dat nog maar zelden in de provincie is vertoond. Om 16.00 uur volgt dan het absolute hoofdnummer wanneer de mannen-senioren aan de start verschijnen voor hun vijf ron den. Met Tonny Dirks, Patrick Arens, de Mexicaan Jimmy Ro driguez, Marti ten Kate, Jan van Rijthoven, Michel de Maat, de Belgen Luc Tant en Jean-Pierre Paumen, René Gotlieb, Cor Lambregts, Johny Nagelhout, Paul Overbeek, Jos Sasse, Roger Jaspers, Huub Pragt, Aart Stig- ter en Gerard Kappert zijn ze er vrijwel allemaal. De Zeeuwse in breng komt van Kim Reynierse, Sepp Vermeulen, Hans van de Griendt en Rachid Ben Meziane. Dat betekent dus dat er opnieuw een grote naam op de erelijst van deze klassieker zal komen. De Zeeuwen hebben deze keer dus niet over concurrentie te klagen en kunnen zich voor eigen pu bliek eens laten zien. Het parkoers dat nu gelopen wordt zal volgend jaar voor het NK marathon overigens wat ge wijzigd worden. Verstelle: „Dan moet het uiteraard groter zijn om het aantal gedubbelden te beperken en wedstrijdvervalsing te voorkomen. We hebben hier mogelijkheden te over. Het par koers is al gekeurd door de KNAU en bestaat dan uit vier ronden, zodat het ook voor het publiek aantrekkelijk blijft. Ik denk ook dat dit moet. De atle- tieksport moet je naar het pu bliek toe halen. Dat is voor beide partijen goed." Eerst echter zaterdag nog wan neer het programma wordt afge sloten met prestatielopen over drie, zes of negen kilometer. Hun startschot wordt gegeven om 17.15 uur. Voor de KNAU-wed- strijdatleten kunnen de start nummers worden afgehaald in de kantine van de voetbalvereni ging Wolphaartsdijk. De start en finish zijn bij het gemeenschaps huis 'De Griffioen'. De deelne mers aan de prestatielopen kun nen zich inschrijven in de hal van de VSB-bank nabij de start. monze medewerker Fred Rabout iddelburg - Een van zelfvertrouwen blakende John irmeule vertrekt komende woensdag met de nationale ïuipe vanaf Schiphol naar het Zuidduitse Stuttgart. wereldkampioenschap marathon is het menu dat de liddelburger daar zaterdag 14 augustus wacht. Het [tekent voor de 31-jarige atleet het tweede grote mooi nadat hij drie jaar geleden in Split aan de start ram voor het Europese marathonkampioenschap. Baudone (Ita) - .Jfu on) 6-2 3-6 6-3, Likhoj az) - Field (Aus) 6-4 6-3, rt (VSt/11) - Porwik ott (VSt) - Durie (GBr) rlard (Fra/14) - White 2, Nideffer (ZAf) - Katenna ra (Bul/9) 6-7 6-4 6-4, St) - Radford (Aus) 6-a ki (Ino/13) - Allen (VSt) JU 2, Dahlman (Fin) - StaM 3 6-3, WRitlinger (VSt) St) 6-1 6-2, Strnadova ■ice (ZAf) 7-5 6-7 J-5.3. ,Af) - Henncksson (VoJI ■3, Jaggard-Lai (Aus) -- 7 6-4 6-2, Keller (VSt) - -£ n (Aus) 6-4 6-2. Kflef* orton (VSt) 7-6 6-4. arrison (VSt/8) - Keller l -4 an Marino. Mannen, 600' len; eerste ronde: Rtkl 61', Col) 6-4 6-1. Puentes ji>PaL| atequi (Spa/5) 6-4 6-4, Bra) - Valeri (Ita) 6-3 ~~e toldan (Arg/3) - pewulMaS J-6 6-3, Furland (Ita) - j?1 li-2 6-1, Stringari (Arg) (Spa) 7-5 2-6 6-4. m„raS IATP-RANGLUST: 1. 1 1197, 2. Courier (vst' w aerg (Zwe) 3230, 4. B jj 2786, 5. Bruguera (SPa' itich (Dui) 2327, 7. «1103, 8. Krajicek We7j„tda Chang (VSt) 1982, 10. 1938, 11. Ivanisevic (Kiw, j Medvedev (Oek) 1836. 0 1700, 14. Martin l v Novacek (Tsj) 145-, (Rus) 1410, 17. Pioline h- t 18 Ferreira (ZAf) 1 &J' (Fra) 1334. 20. Washing 1292, Nederlanders: 44 740, 52. Haarhuis 676, 545, 205. Wibier 178, 3W- 176, 232. Nijssen 144, 4» mans 134, 322. Groen nink 68. m verliep het niet zoals ge- ist was. Een collega atleet bij een verversingspost een ltje omver en Vermeule lam te vallen, liep een blessure :n weg illusies. Hij denkt nog wel eens aan maar echt tker kan hij daar niet meer liggen. De Vermeule die in beginjaren als senior tijdens |le evenementen altijd ten on- aan de spanningen die met zich meebrengen is ver ted. Hij weet inmiddels met stress om te gaan, weet wat zelf kan, weet ook dat er jjjd wel iets fout kan gaan. de voorbereiding kan het 1 keer zeker niet liggen. Die ep volgens zijn zeggen zo als een biljartlaken, heb me sinds januari heerlijk ïen voorbereiden. De wed- [jdendie pasten in die voorbe- inclusief de marathon Rotterdam, liepen als een 1. Echt, ik voel me heerlijk in vel. Het parkoers van jttgart heb ik op video gezien 'ijl ik ook een en ander van )ard Nijboer heb gehoord die r ter plaatse geweest is. Het iet echt zwaar al moet het onderschat worden. Je zit in 1-Duitsland. Dat' betekent [wat geaccidenteerder terrein lellicht een wat hogere tem- itnur dan die we hier gewend Je moet rekenen op meer twintig graden. Dat bete dat de risico's groter zijn, recht bang voor die warmte ik met. De race moet dan anders ingedeeld worden, voorzichtiger van start gaan mderweg het lichaam goed orgen." |lspannen Wie, die afgelopen zater- |0P zijn eigen Walcheren een zware training afwerkte - tob nog dertig kilometer aan ®og tempo gedraaid en enkele^ oprisping van de gehad" - gaat vervolgens Pannen de laatste week in. ™dt het aangenaam dat hij 1 weken van tevoren naar de lts van het gebeuren moet zen. In zijn eigen Middel- 1 zijn gezin, voelt hij zich W. Daarnaast geen tijds- "Ulen te overbruggen. et wordt? John Vermeule: niet te Plannen. Het is itelstrijd. Dat wil zeggen le tijd een ondergeschikte peelt. De plaats is dan het pnjkste. Er zijn op zo'n dag faktoren die medebepa- pjn. De vorm van de dag is belangrijke factor. Wan- Ipit het moment dat altijd i ZJe® marathon komt. Het waar je overheen moet. de dertig en vijfendertig feter meestal. De laatste ze- pmeter kom je wel door- dat is het punt niet. Dan U -jannen toeslaan, op mo- n dat je collega's de tikken (W?,nt ledereen heeft zijn Rustig blijven in de dat is het motto. Ge- lh:r,eegaan met het groepje fcv de mogelijkheden K Dat weet Je on wel Dat is ervaring." fW wil niet zeggen dat ik het zater dag even zal gaan maken. Nog maals, het kan tijdens een mara thon altijd fout gaan. Je kunt op de ruim 42 kilometer nog wel wat repareren, maar als je juist die dag vastzit is het gebeurd. Zo werkt dat in de sport en daar denk ik gewoon niet aan. De moraal is er, ik heb gedaan wat ik moest doen. Ken mijn moge lijkheden en heb er alle vertrou wen in." Het wordt in Stuttgart zijn zes tiende marathon. Zijn persoon lijk beste tijd op de 42 kilometer en 195 meter is nog steeds 2 uur, 12 minuten en 22 seconden. Een tijd die hij realiseerde tussen de kassen van het Westland tijdens de Westland-marathon in 1989. „Met die tijd zou ik gegaran deerd tussen de eerste twintig zitten, maar zo werkt het niet. Tijden op een marathon zijn zo moeilijk te vergelijken. Weers omstandigheden en parkoers zijn in zo'n wedstrijd zo wisselend." Hij kijkt ook al verder. Aan terugschakelen denkt hij nog niet ook al liggen zijn mogelijk heden op een halve marathon wellicht beter. „Ik blijf me na het wereldkampioenschap zeker nog toespitsen op de marathon. Wel bekijk ik het van jaar tot jaar. Volgend jaar krijgen we met de Europese kampioen schappen in Helsinki weer een belangrijk jaar. De Olympische Spelen in 1996 in Atlanta denk ik nog niet aan. Dat is nog zo'n eindweg." John Vermeule, de Zeeuwse specialist op de marathon gaat proberen een goede pres tatie neer te zetten tijdens de wereldkampioenschappen die in het Duitse Stuttgart worden gehouden. foto cor viveen foto camiel schelstraete Pieter Proper (links) en Theo le Fèbre: tijdens Parijs-Marrakesh voor grote krachttoer. Door onze medewerker Peter Snelders Heikant - Pieter Proper en Theo le Fèbre zijn er nu al klaar voor. Op 25 september breekt voor hen het 'uur van de waarheid' aan. Dan gaan zij met de totaal gereviseerde MG A uit 1961 van start in de monsterrally Pa rijs-Marrakesh, een wedstrijdgebeuren voor oldtimers over een afstand van ongeveer 4000 kilometer, dat eindigt in Marokko. Deze rally mag nieuw zijn voor beiden, het rallyrijden op zich zeker niet. Beiden kun nen bogen op een forse internationale ervaring. De 47-jarige Pieter Proper uit Hulst reed in de jaren zestig tal van rally's op nationaal en vooral internationaal ni veau. Theo le Fèbre (41) uit Heikant kan reeds terugblikken op een schat aan routi ne als navigator. In die samenstelling be ginnen zij 25 september aan de uitdaging Parijs-Marrakesh, die duurt tot en met 2 oktober. De rally Parijs-Marrakesh is niet zomaar een rally, dat blijkt duidelijk uit de af stand en de dagen die dit spektakel in beslag neemt. De belangstelling van deel nemers voor deze zesde editie was opnieuw bijzonder groot. Pieter Proper zegt daar over: „Je moet er heel vroeg bij zijn. Als je weet dat zo'n tweeduizend rallyrijders in de rij staan om aan Parijs-Marrakesh deel te nemen, dan spreekt dat voor zich. In de wetenschap dat slechts 80 combinaties mogen vertrekken, begrijp je dat het min of meer een lot uit de loterij is als je 'uitverkoren' wordt. Wij kwamen in beeld door goede contacten met de organisatie. Die berust in Engelse handen, zoals zoveel rally's op het Europese vasteland." Keihard Theo le Fèbre voegt er aan toe: „Parijs- Marrakesh is wel één van de belangrijkste rally's voor oldtimers. De deelnemers ko men overal ter wereld vandaan. Er nemen regelmatig bekende piloten deel. Om er een paar te noemen: Stirling Moss en onze Gijs van Lennep. Daaruit kun je al opmaken dat deze rally geen plezierrit is. Er wordt wel in oldtimers gereden, maar er is sprake van een keiharde competitie. Het materiaal waar men mee aan de start komt is van topkwaliteit en haalt hoge snelheden." „Neem nu onze auto," gaat Pieter Proper verder, „dat is een MG A uit 1961, maar die is wel totaal gereviseerd. Er zit een nieuw originele motor in van tienduizend gulden. Het is dezelfde motor die er in lag toen deze wagen in 1961 op de markt werd gebracht. Dat materiaal wordt nog steeds in Engeland gefabriceerd. Naast die nieu we motor zijn er nog tal van onderdelen die vervangen en vernieuwd zijn. Onze wagen is momenteel pico bello." „De kans dat je onderweg toch pech krijgt is, ondanks dat, natuurlijk nooit uitgeslo ten. Je rijdt tegen het absolute maximale vermogen van de wagen aan. Vergis je niet, het zijn wel oldtimers, maar er wordt hard gereden. Materiaalpech is dan ook nooit uitgesloten. Ook al omdat je over een bijzonder geaccidenteerd terrein rijdt," zegt Le Fèbre. „We nemen wat reserve-onderdelen mee, maar dat blijft echt beperkt tot het aller noodzakelijkste. Grote onderdelen ontbre ken. Als je dergelijke mankementen krijgt, kun je de rally wel vergeten. We gaan er natuurlijk vanuit dat we geen pech krij gen, omdat de wagen bij wijze van spreken zo goed als nieuw is." Stuurmanskunst Zo'n vier jaar geleden besloten Pieter Pro per en Theo le Fèbre, die elkaar reeds acht jaar kennen, de draad terug op te pakken. Zij komen in de rally Parijs-Marrakesh uit in de klasse 6, van 1600 tot 2600 cc. „Dat is een zware klasse voor ons. Onze wagen heeft een inhoud van 1622 cc en heeft een vermogen van 116 PK. Dan kom je vermo gen tekort tegen wagens met een grotere ce-inhoud. Omdat de rally over geacciden teerd terrein gaat, betekent het niet dat we het tegen die wagens af moeten leggen. Stuurmanskunst en navigatie zijn even eens van groot belang. We gaan om zo hoog mogelijk te eindigen. Een plaats bij de eerste tien is ons streven," aldus Pieter Proper. De deelname aan Parijs-Marrakesh is een kostbaar gebeuren. Het inschrijfgeld be draagt zo'n zesduizend gulden. Dat ge voegd bij de overige onkosten, zoals benzi ne, overnachtingen en dergelijke, komt het totale deelnamebedrag uit op ongeveer tien- tot twaalfduizend gulden. Dat wordt allemaal bekostigd uit eigen zak. „Het is vrij duur, maar we zijn nog bezig sponsors warm te maken om ons financieel te on dersteunen. We zijn bezig met een sponsor uit Engeland, die mogelijk het inschrijf geld voor zijn rekening neemt. Dat is al heel wat. Daarnaast hopen we nog een aantal sub-sponsors te strikken," aldus Theo le Fèbre. Zaterdag 25 september is het zover. Dan worden 's middags om drie uur de wagens gecontroleerd. Pieter Proper: „Die moeten aan de gestelde eisen voldoen. Dit bete kent, dat ze zo authentiek mogelijk moeten zijn. Daar kan men soms moeilijk over doen. Onze wagen voldoet aan de gestelde eisen, dus we verwachten op dat gebied geen problemen." Hoe laat het startsein gegeven wordt is nog onduidelijk. Dat hoort men pas op de datum van vertrek. De eerste rit die het duo Proper/Le Fèbre voor de kiezen krijgt is meteen de langste. Die rit voert van Parijs naar San Sebastian in Spanje, een traject met een lengte van 920 kilometer. Een ware krachtproef wacht. De zwaarste internationale zo- merrally tegen tal van andere specialisten op het gebied van rallyrijden. Het schrikt Pieter Proper en Theo le Fèbre niet af. Zij zijn er klaar voor. IN ons land vormen recettes de laatste jaren een steeds kleiner onderdeel in de begroting van betaald voetbalclubs. Het geld dat uit kaartverkoop binnen komt is maximaal goed voor ongeveer 30 procent van de inkomsten. TOPVOETBAL anno 1993 is keiharde business. Tweederde van de meeste budgetten in de eredivisie wordt gedekt door opbrengsten uit business-seats en sponsoring. Geldschieters slokken veel aandacht op. Accommodaties zijn her en der aangepast met als voornaam uitgangspunt het comfort te verbeteren en het sponsors zo goed mogelijk naar hun zin te maken. Telt Jan Publiek nog mee? Door Roel Frissen Breda - In Nederland werken de 36 clubs uit het betaalde voetbal in het komende seizoen met een totale begroting van ongeveer 135 miljoen gulden. Voor 1995 is de prognose dat dit budget 180 miljoen zal zijn. Enorme bedragen die echter in vergelijking met bijvoorbeeld de Bundesliga - de competitie van een land dat qua maatschappelijke en economische structuur sterke overeenkomsten met Nederland vertoont - in het niet vallen. Nederland heeft geen geldeul- tuur en het betaalde voetbal, dat een vrij nauwkeurige afspiege ling is van de maatschappij, al evenmin. De investeringen in ei gen land steken, zelfs wanneer je de relatief kleine markt in ogen schouw neemt, povertjes af te gen die in het buitenland. Ter vergelijking: een gemiddelde club in de Bundesliga werkt met een seizoenbegroting die bijna even hoog is als die van PSV, met een budget van om en nabij de 30 miljoen de kapitaalkrach tigste club in het land. TV als concurrent Vorig seizoen bezochten 2.630.000 toeschouwers de 306 wedstrijden in de eredivisie. Ge middeld 8594 bezoekers per duel. Dat waren er ruim 500 per wedstrijd méér dan in de compe titie in het seizoen 1992-1993. Hoopgevende cijfers die echter niet sporen met de zorgwekken de ontwikkelingen in de omrin gende landen. Rechtstreekse televisie-uitzen dingen blijken supporters er steeds meer van te weerhouden de weg naar het stadion in te slaan. In Duitsland kan de voet balliefhebber al een abonnement op één Bundesliga-wedstrijd per week nemen. Die krijgt hij voor een luttel bedrag in de huiska mer, waarbij de betrokken vere nigingen voor elk abonnement een vergoeding ontvangen. De Engelsen kampen met een verontrustende daling van het stadionbezoek in de hoogste di visie. Per wedstrijd komen ge middeld 2500 mensen minder. Een gevolg van, zo beweren ex perts, een flinke stijging van het aantal 'armchairfans' - suppor ters die thuis vanuit hun luie stoel de competitie volgen. Fi nancieel wordt de alarmerende terugval van het aantal toe schouwers en het daarmee ge paard gaande verlies aan recet tes in de Premier League ruim schoots gecompenseerd door de spectaculair gestegen tv-inkom- sten. De 22 clubs in de hoogste klasse sloten voor de periode van vijf jaar een droomcontract van 304 miljoen pond (836 miljoen gulden) af met de satellietzender BSkyB. Toverwoorden Ook in Nederland vormen recet tes een steeds kleiner onderdeel in de begroting van betaald voetbalclubs. Het geld dat uit kaartverkoop binnenkomt is slechts goed voor ongeveer 30 procent van de inkomsten. Mer chandising en sponsoring zijn anno 1993 de toverwoorden in het topvoetbal. „We profiteren steeds meer van de tv-rechten," zegt Gerard Slager, directeur van de Federatie Betaald Voet bal Organisaties (FBO). „En ik verwacht dat de opbrengsten uit deze sector voor de clubs enorm zullen stijgen. De tijd dat de NOS voor een habbekrats op de eerste rij zat is voorbij." Harde business De vraag is gewettigd of voetbal nog een volkssport is. Sponsors slokken veel aandacht op. Ac commodaties zijn her en der aangepast met als voornaam uit gangspunt het comfort te verbe teren en het de geldschieters zo goed mogelijk naar him zin te maken. Topvoetbal is keiharde business geworden. Kille zake lijkheid overvleugelt in toene mende mate de liefde voor de sport. Er is voor geldschieters een die pe knieval gemaakt. Terwijl in sponsorruimten lieftallige hos- tessen schalen met toastjes uit delen, schuift Jan Publiek aan in de rij voor een broodje fricandel en wendt hij zich walgend af van de elitaire inbreng in dé sta dions. Meestal is het licht ironi sche meewarrigheid of afstande lijke spot waarmee kritikasters het onuitroeibare verschijnsel van skyboxen en VIP-loges he kelen. Louis Tobback, minister van Binnenlandse Zaken in Bel gië, gaat echter veel verder in zijn commentaar. Hij beschouwt de speciale fauteuils voor spon sors als een ramp voor het voet bal en noemt ze 'loges van de ondergang'. Tobback beweert dat ze de liefhebbende midden laag uit het voetbalstadion we ren. Kaarslicht De realiteit gebiedt te zeggen dat het betaalde voetbal niet meer zonder gulle geldschieters kan. Niet verwonderlijk dus dat juist zij worden opgevangen in sjieke loges. Een perfecte ont moetingsruimte om bestaande relaties een behaaglijk dagje te bieden en nieuwe contacten te leggen. Met dure wijn en hoog waardig voedsel binnen handbe reik kunnen VIP's onderuit ge zakt in pluche stoelen de wed strijd volgen. Comfortabele zit plaatsen, dineren bij kaarslicht, een praatje maken met de spe lers na de wedstrijd. Alles kan voor wie bereid is een paar dui zend gulden te betalen. Jos van der Heijden is directeur van het PSV-stadion, waar op de vierde verdieping 948 uitverko renen verdeeld over 350 bedrij ven toegang hebben tot de busi- ness-seats. Jaarlijks brengt de business-club van PSV tussen de vijf en zes miljoen gulden op, wat neerkomt op eenvijfde deel van de totale begroting. „Bij Real Madrid of Barcelona weten ze niet eens wat een business club is," geeft Van der Heijden aan. „Ze hoeven dat ook niet te weten omdat ze op een andere manier aan hun geld komen. Vanwege de enorme toeschou wersaantallen zijn de recettes ook veel hoger dan bij PSV. Het idee van de business-club is bij ons puur uit nood geboren." Omvangrijker Tweederde van de meeste begro tingen in de eredivisie wordt inmiddels gedekt door inkom sten uit business-seats en spon soring. Volendam is voor de fi nanciering van het nieuw te bou wen stadion zelfs helemaal af hankelijk van inkomsten uit de businessclub. Renovatie bleek pas haalbaar nadat voldoende seats waren verkocht. fcid fC een paar Jaar «a- Een jaar met blessu- hoi eiSenlijk nu het idee m 1989 wat heb Ie|L iaariSdat weer l« een trein. Echt, ik voel foment beresterk. Dat Van onze tennismedewerker IJzendijke - In het Maurits-Open-toernooi van de tennisclub Tiola in IJzendijke plaatste op het Dl-schema de als tweede geplaatste Niels d'Hert zich voor de kwartfinale. Tegen Arjan Michielsen won d'Hert de eerste set met 6-4. In de tweede set had Niels d'Hert het nog moeilijker maar haalde deze uiteindelijk via 7-5 in de tie-break naar zich toe. In de D2-klasse was Ralph Vervaet, als tweede geplaatst, ongenaakbaar voor Peter van Hee. Deze won eerder met twee keer 6-0 van Peter Remijn, maar Van Hee ondervond tegen Vervaet nu ook wat het is om met dezelfde cijfers te verliezen. UITSLAGEN Mannen enkelspel Dl, eerste ronde: Ad van de Sande-Tonny Ramselaar 7-5, 6-1; E. Schlooz-Hans Gussenhove 6-3, 6-0; Nico Aerssens- Johnny de Wever w.o.; John Reynders-Niek van Tiggelen 6-3, 6-4; tweede ronde: Niels d'Hert-Arian Michielsen 6-4, 7-6. D2, eerste ronde: Bram de Kraker-Tonny Ramselaar w.o.; tweede ronde: Ralph Vervaet-Peter van Hee 6-0, 6-0. E17+, eerste ronde: Henk van Sprundel-Stephan Willemsen 8-2; Jeroen van oorschot-Peter Verdegem 9-7; Peter Remijn- Dirk Geertvliet 6-4, 6-2; Willy de Clerck-Henk Pielaet 8-0. Mannen dubbelspel Dl, eerste ronde: Noë/Besuyen-De Wever/Flikweert w.o.; Bakels/Poppe-Wielakker/Oosthoek 9-7; Van Daele/Reyn- ders-Lips/Holleman 6-3, 7-5. D2, eerste ronde: Scherbeijn/De Rijcke-Wielakker/Willem- sen 6-4, 6-1; Van Hanegem/Schelinski-Hendrikse/De Kraker 8-3; De Paepe/Vastenhout-Colijn/Van Hoeve 6-4, 4-6, 6-0; Van Leuven/Zeegers-Van der Veer/Van Roosendaal 8-1. E17+, Van Overloop/Van Gennip-Pielaet/Geervliet 6-2, 6-4. Vrouwen enkelspel E17+, Martine Neirynck-Nelly Aerssens 8-3. Vrouwen dubbelspel Dl, tweede ronde: Doens/Van Velzen-De Back/Van der Linden 6-3, 2-6, 6-3. D2, eerste ronde: De Bruyckere/Buysse-Brenner/Van Leeu wen 6-1, 6-3. E17+, eerste ronde: Donze/Verduyn-Van Dierman/Niisse 7-6, 6-4. Gemengd dubbelspel Dl, eerste ronde: Van Tiggelen/Van Tiggelen-Snouwaert/ Aerssens 6-3, 6-3; Claerhoudt/Vriends-Wielakker/Oosthoek 6-0, 6-4. Van onze tennismedewerker Koewacht - In het Vlastoer- nooi te Koewacht bereikten in het dubbelspel-Dl Jan Nouwen en Fons IJsebaert de kwartfinale ten koste van Hans van Duyse en Peter de Blok. Het duo Nouwen/IJsebaert zege vierde met 6-3, 6-4. De combina ties Leegwater/Van Remoortel, Bogaert/Huisman en Kool/Ke gels kwamen op hetzelfde sche ma tot dusverre eveneens zover. In de mixed-C2 was Marleen Blanckaert opnieuw goed op dreef. Samen met Frank Lam mens werd in straight sets van Monique Roctus/Rudy Martens gewonnen: 6-1, 7-6(7-5). Mannen dubbelspel Dl, eerste ronde: De la Ruelle/Van de Klooster-Van Alem/Thans 6-0, 7-6; De Blok/Nanna-Bonte/Verbiest 3-6, 6-0, 6-4; Huis/Van Looy-Voer- mans/van Esbroeck 6-4, 6-7, 6-3; tweede ronde: Bogaert/Huisman- Kint/Ivens 6-4, 6-4; Nouwen/IJse- baert-Van Duyse/De Blok 6-3, 6-4; Kool/Kegels-d'Hooghe/Morcus 6-1, 6-3. D2/E, tweede ronde: Vlassenrood/ Thoen-d'Hooghe/Vanassche 6-1, 6-2; De Saegher/Dreesmann-Rom- bout/De Jonge 6-0, 6-1. Vrouwen dubbelspel Dl, tweede ronde: Cueppens/De Vos-Nouwen/De Jonge 6-4, 6-2. D2/E, eerste ronde: Kools/Van Kerkhoven-Willaert/Van Grem- bergen 7-5, 6-1. Gemengd dubbelspel C2, eerste ronde: Blanckaert/Lam- me'ns-Roctus/martens 6-1, 7-6. Dl, eerste ronde: Pieters/Kouwijzer- Coenen/Diehl 6-3, 6-3; tweede ron de: Cools/Zaman-De Kort/Meuldijk 7-5, 6-3. D2/E, eerste ronde: Mariman/Mari- man-Mattens/De Saegher 7-5, 6-1; Broeckaert/Agterhuis-Hamerlinck/ Maanurdin 6-2, 4-6, 6-3; tweede ronde: Vlassenrood/Vlassenrood- Kerckhaert/Kerckhaert 6-4, 6-4; Pattijn/Pattiin-Hegeman/Leeraert 6-0, 6-3. Jongens enkelspel t/m 14 jaar, poule A: Tom Huis- Robbie van de Walle 11-4; Kevin Bosman-Robbie van de Walle 9-3; poule B: Ferry Koen-Christoph Coe- nen 7-5; Ferry Koen-Franky van de Walle 10-1; Christoph Coenen-Fran- ky van de Walle 10-2. t/m 12 jaar, eerste ronde: Jordv de oer-Krijn de Vries 6-3; Koos Alberda-Jeroen de Blok 7-6; Egbert Martinet-Emanuel Hamelinck 11-0; Klaas Alberda-Bart van Remoortel 13-0; tweede ronde: Koen Gorleer- Jordy de Schepper 9-3; Koos Alber- da-Christoph Coenen 8-2; Wim Gor- leer-Egbert Martinet 7-4; Laurens de Kort-Klaas Alberda 10-2. V Meisjes enkelspel t/m 14 jaar: Bianca Morcus-Marjo- lein Agterhuis 8-5; Bianca Morcus- Kim van Kerkhoven 11-3; Nadine Coenen-Marjolein Agterhuis 6-5. t/m 12 jaar, eerste ronde: Fanny Kool-Bianca d'Hooghe 13-1; Veroni- que Verhaegen-Chretiene Huisman w.o.; Bianca Vlaeminck-Evelyn van Hese 12-1; Karlijn Kindt-Kathrijn de Blok w.o.; Sandra d'Hooghe-Eva de Blok 5-4; Florianne Beltman-Jac- queline Verhaegen 7-3; Anne van Goethem-Kim van remoortele 10-3; Beatrix Verhaegen-Caroline Belt man 9-3.

de Stem | 1993 | | pagina 7