Weer onrust binnenvaart Koningin Beatrix feliciteert overleden echtpaar BEKENDMAKING Sarajevo gelooft niet meer in Westers ingrijpen Oorlogsgraven met racistische leuzen en tekens beklad Drie jongens proberen granaat uit oorlog onschadelijk te maken COMPUTERBOEKHOUDEN Escort Sonjl One plus Boze schippers beramen nieuwe acties na Verraad' collega's Goede recensies formance ie sportschoen. Hoogseizoen nu [bijna voorbij' kei wil geen Heizoekers in [e Lindenhof bmalarm in fitte Huis jirden laten Bristen vrij edesoverleg Iden-Oosten |rdt hervat lirator Femis fraude Bchuldigd [ajicek op itste plaats F DEZE KRANT: mooie vrouw NieUWBp Merijntje Bel 06-300.66'P Depressief Grote wapenvondst in duinen Dishoek ZONNIGE ZOMER AKTIE DE EIKEN SCHUUR [•ia uwAR TREND? lel High Et Maten 35-«. voor dames aan w hotel. Ook herenstriptease. Tel. 076-425142 Aantrekkel. vrouw gesch. mannen mannen zr welkom, Moo Lvvliet - Volgens Carien Bo- iHertzberger, voorzitter van ■Vereniging van Campinghou- i in Oostburg, wordt het na lend weekend weer stil in |t-Zeeuws-Vlaanderen. „De Lvakvakantie is voorbij en Iwe reserveringen zijn - door [slechte weersvooruitzichten - Jenoeg niet gemaakt," zegt Ijn-Hertzberger. zié zeeland - cl - B en W van Axel houden jbeen stijf. Zolang het hotel J Lindenhof' in Zuiddorpe voldoet aan de veiligheids- schriften komen er geen (zoekers in het gebouw. De Idweer heeft 'De Lindenhof' Tkeurd, omdat er geen auto- kche brandalarminstallatie (vezig is. e zeeland - cl jhington - De Amerikaanse ■dent Bill Clinton kon gis borgen na het joggen niet jen onder de douche. De vei- lidsdienst had namelijk een lacht pakje op het gazon van fete Huis ontdekt. Na on- joek bleek er geen bom in te in, waarna de staf van de Bdent weer aan de slag kon ijzelf onder de douche. inbul - Vier Franse toeris me twee weken geleden door ische vrijheidsstrijders wa- ontvoerd, zijn vrijgelaten. 1 het lot van twee andere [sten, een Brit en een Au- ische, is niets bekend. De fen in Oost-Turkije vallen al tijd toeristische centra Inadat de Turkse regering in leen staakt-het-vuren had lalem - Arabische en Israë- onderhandelaars komen Idrie weken weer bijeen voor pieuwe ronde in het vredeso- tussen de verschillende Ijen in het Midden-Oosten, (heeft radio-Israël vannacht 'deeld. Deze gespreksronde Itwee weken duren. 1 - De oprichter en ex-eige- van de Femis Bank, H. beschuldigt drs. H. Til- I een van de vier curatoren P faillissement van Femis, (valsheid in geschrifte. Owel gidat hem de opbrengst van Eerkoop van het luxueuze kantoor in Baarle-Nassau Ide neus wordt geboord, BINNENLAND-A3 innati - Richard Krajicek is Ken naar de achtste plaats Pe wereldranglijst, de hoog- Psitie uit zijn loopbaan. De Pge Hagenaar won twee ten koste van Michael IgenPetrKorda. psport - bi ffiCff et VVCI 1 *1 I 06-320.322.27 Goed vlezig. Ook da'. voor jou!!! J 1 gpm./06-320-3^J PÖAAG 2 KATERNEN (ipen-/Buitenland fjnenland Pjtenland piomie Ort pland ds A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D "Programma's D2 Sexy lolita's 1°0j3f| 06-320.320.0»! Avontuurlijke ma" bellen snel, voor een privégesP'® I een leuke vrouwj 75 Cpm SANDRA Klundert P j,;i info fotob. 06-34°;3| 1 .nrr» O/I.. Boze binnen schippers houden de boot af Van onze verslaggever Vught - „Heel slordig," laat de secretaresse van koningin Beatrix weten. De majesteit heeft afgelopen weekeinde namelijk een felicitatie gestuurd aan een Vughts echtpaar, dat eerder dit jaar is overleden. Ook de Brabantse Commissaris van de Koningin mr. F. Houben feliciteerde het paar, dat zondag zestig jaar zou zijn getrouwd. Mevrouw Janssens-Schreurs overleed echter al op 14 april. Haar man stierf enkele weken later, op 2 mei. Zowel de dienst van het koninklijk huis als het kabinet van de commissaris proberen dagelijks attent te zijn voor de burgerij. Zo ontvangen echtparen die zestig jaar zijn getrouwd een felicitatie. In het geval van de commissaris gaat het om een persoonlijke gelukwens. D'e koningin laat in deze geval len haar particuliere secretaresse A. Leendertse-Vene- kamp een felicitatie verzenden. Wat in het Vughtse geval de.provincie en de dienst van het koninklijk huis niet wisten, was dat het echtpaar al enkele maanden was overleden. Vanuit het paleis Noordeinde in Den Haag wordt geschokt gereageerd. De secretaresse van de particuliere secretaresse van Beatrix en Claus weet er eigenlijk geen raad mee. „Normaal moet de gemeente waar het paar woont deze informatie doorspelen. Dat is nu blijkbaar niet gebeurd. Heel slordig. Gelukkig komt dit niet vaak voor." Vanuit Noordeinde wordt contact opgenomen met de nabestaanden van het echtpaar. De provincie kan ook geen uitsluitsel geven. De verant woordelijke ambtenaar is ziek. „Een blunder," zegt een medewerker van de afdeling bevolking van de gemeente Vught. Want daar heeft een ambtenaar blijkbaar vergeten provincie en het paleis Noordeinde het overlijden van het betrokken te melden. Dat gebeurt normaal altijd, verzekert de woordvoerder. Zo is wel aan de Vughtse burgemeester gemeld, dat hij in dit geval geen felicitaties meer hoefde te versturen. Bosnische Serviërs trekken zich terug van de berg Igman, vlakbij Sarajevo. Daarmee is volgens de Serviërs de Bosnische hoofdstad niet meer volledig van de buitenwereld afgesloten. foto afp Van onze correspondent Harald Doornbos Sarajevo - In de verte klinkt een gebrom dat langzaam luider wordt. Kort daarna beginnen ruiten te trillen, gaat het ge brom over in een hels kabaal, en worden twee zilverkleurige Navo-straaljagers zichtbaar, die in enkele seconden laag over Sarajevo scheren. Toch interesseert bijna niemand zich voor de vliegtuigen. Slechts een handjevol mensen kijkt hoopvol omhoog. „Je weet maar nooit of het moment van onze bevrijding dan eindelijk gaat beginnen," zegt de 24-jarige Sandra, op een toon die verraadt dat ze haar eigen woorden niet gelooft. „Heel, heel misschien," fluistert ze, „besluit de wereld om niet langer toe te kijken hoe wij sterven. Hopelijk geven ze de Serviërs in de bergen een flink pak slaag." Als de vliegtuigen van de Navo weer achter de bergen zijn verdwenen, is het alsof er nooit een einde zal komen aan de nu al zestien maanden durende belegering van Sarajevo. Iedereen vervolgt op straat weer zijn weg; op zoek naar drinkwater, brand hout en voedsel, om weer een dag te overle ven in een van 's werelds gevaarlijkste steden. „Ik word doodziek van die oefenvluchten boven onze stad," zegt Demir, een 21-jarige student, in vloeiend Engels. „Dagelijks sche ren ze boven de stad en wat doen ze nu werkelijk? Helemaal niks. Volgens mij zijn ze dolgelukkig met Sarajevo. Ongestoord kunnen ze hier laag boven de stad vliegen, als ze dat ergens anders in Europa doen, krijgen ze direct Greenpeace achter zich aan." Demirs cynisme is tekenend voor de sfeer in de stad. Het mag de afgelopen dagen dan vrij rustig in Sarajevo zijn, niemand gelooft dat er spoedig een einde komt aan de belegering van de stad. Sommige inwoners hebben zelfs wedden schappen afgesloten over het al dan niet doorgaan van bombardementen. In de kamer van Nimeta Zdralovic hangt een getypte lijst van namen van personen die meedoen aan de weddenschap. Achter slechts twee van de achttien namen is het vakje 'ja' ingevuld. ■„Het Westen heeft ons al zo vaak in de steek gelaten," vindt Zdralovic, doelend op eerde re beloftes van Amerika en Europa om een einde te maken aan de belegering van Sara jevo, „dat we niet voor de zoveelste keer teleurgesteld zullen raken." Volgens Zdralovic geeft het Westen de Ser viërs voor de zoveelste keer een laatste waarschuwing, waarna er weer zal worden overgegaan tot de orde van de dag. Zdralo vic: „De Navo is als een ballon, een mooie ballon met veel kleuren, maar gevuld met lucht." De hoop op militair ingrijpen is zeker ver vlogen nadat de Amerikanen afgelopen weekend lieten weten dat ze niet op eigen houtje de Servische stellingen rondom Sara jevo zullen bombarderen, maar wachten op groen licht van de VN-Veiligheidsraad. Ook de meeste VN-militairen zijn tegen een militair ingrijpen door het Westen. „De wraak van de Serviërs zal niet te overzien zijn als ze door het Westen worden aange vallen," zegt een Franse chauffeur van een pantserwagen, terwijl hij door een verrekij ker de overkant van de wijk Skenderija afspeurt naar Servische sluipschutters. ZIE COMMENTAAR OP A3 OP BUITENLAND - A3: Kat-en-muisspel bij Sarajevo Van onze verslaggevers Rotterdam/Terneuzen Boze schippers beraden zich op nieuwe acties, nu het conflict in de binnen vaart weer is opgelaaid. Uit woede over het uitnodigen van 'verraders' bij het eerste ge sprek met het ministerie van Verkeer en Waterstaat, gooiden de schippers gistermiddag vanaf twee uur alle schippersbeurzen dicht. Eerder op de dag besloten de Toerbeurtvereniging Noord- Zuid en de schippersbonden ASV en ONS - die het overgro te deel van de schippers verte genwoordigen - al tot een boy cot van het overleg. De protesterende schippers wil len niet aan één tafel met de Duwbakkenvereniging en de Fe deratie van Schippersbonden. De eerste partij verwijten zij het wegroven van lading van de schippersbeurs, de tweede een gebrek aan solidariteit. Muurvast Actieleider en ONS-voorzitter Nico Seine: „Met de veroorza kers van dit conflict willen we geen zaken doen." Minister Maij vindt daarentegen dat een oplossing, van het con flict alleen kan worden bereikt in gesprekken tussen alle be trokken partijen. Zaterdag besloot een meerder heid van de schippers op een emotionele vergadering in Ahoy' de acties drie maanden op te schorten. Dit in afwachting van de resultaten van gesprekken met de overheid en de verladers. Een harde kern was daar woe dend over. Nu het overleg weer muurvast zit, is de kans groot dat de schippers voortijdig weer in opstand komen. Actievoerder Jan Ardon zegt dat de actiebereidheid nog steeds groot is. „Kijk maar hoe snel we weer alle beurzen plat hadden." Hij waagt zich niet aan voor spellingen over wat nog op de actiecentra wordt uitgebroed. Het als militant bekendstaande Terneuzen bijvoorbeeld, waar nog steeds honderd schepen aan de kade liggen, wil ver gaan om het doel te bereiken. De schippers daar hadden zater dagavond al voorspeld 'dat de overheid de boel zou verraden.' De Terneuzense schippersacties beperken zeker tot het eind van het jaar de paraatheid van de politie in de Scheldestad. Er zijn de afgelopen weken talloze over uren gemaakt die deels in vrije tijd 'terugbetaald' moeten wor den. Van onze verslaggever Nijmegen - Meer dan honderd grafzerken op de geallieerde begraafplaats in Nijmegen zijn in de nacht van maandag op dinsdag besmeurd met racistische tekens en leuzen. De met zwarte verf gespoten hakenkruizen en kreten als 'Aus- iander Raus', 'Black people die' en 'Turken dood', werden giste rochtend door een voorbijganger ontdekt. Overlopend van de ene rij naar de andere, staan teksten als 'Heil Hitier' en 'White Power' op de grafzerken. Ook het herden- kingskruis, midden op de be graafplaats, is met hakenkruizen ondergekaikt. De Nijmeegse politie, die de zaak hoog opneemt, heeft direct na de aangifte een onderzoeks team van zes mensen samenge steld. De begraafplaats is eigendom van de Commonwealth War Graves Commission en telt een paar honderd graven van vooral Britse soldaten. Loco-burgemeester Buitenhuis van Nijmegen, die de situatie persoonlijk kwam opnemen, toonde zich geschokt. „Dit is volstrekt ziekelijk. Mensen die zoiets doen zijn echt ziek, meer woorden heb ik er niet voor." De begraafplaats is gesloten, tot de grafzerken weer schoonge maakt zijn. Alleen bezoekers die van ver zijn gekomen worden toegelaten. Zo werden gistermorgen Cana dezen, die speciaal voor een graf naar Nederland waren gekomen, wel toegelaten. Dat graf was niet besmeurd. Het bestuur van de Stichting Samenwerkend Verzet zegt 'met afschuw kennis te hebben geno men' van de 'vandalen-actie'. Volgens het verzet moeten de daders snel worden aangehou den, 'beschaamd als Nederland moet zijn'. S# 'fï\ Het eerste officiële optreden van de Belgische koning Albert II is in vrijwel de gehele Belgische pers goed gevallen. En volgens het paleis is het trillen met zijn hoofd slechts een tic die de vorst vertoont als hij gespannen is. Hij lijdt niet aan de ziekte van Parkinson. ZIE BUITENLAND - A4 Het weer blijft depressief. Vandaag begint de dag aardig, maar in de loop van de middag wordt het toch weer buiig. Hopen nu maar op betere dagen. VVlissingen - Drie jongens in de leeftijd van 17 en 18 jaar hebben in de duinen bij Dishoek (Vlissingen) met een metaal detector een grote hoeveelheid wapentuig gevonden uit de Tweede Wereldoorlog en vervolgens ondergebracht in een schuurtje. De politie trof 58 handgranaten, 2 betonmijnen en 2 kilo spring stof aan. De jongens hebben geprobeerd een anti-tankgranaat onschade lijk te maken door die in een bankschroef te plaatsen en door te zagen. Een omwonende waar schuwde op tijd de politie. „De hoeveelheid springstof had twee huizen volledig kunnen verwoesten. Tevens hadden alle huizen in een straal van 200 meter schade opgelopen, afge zien van persoonlijke ongeluk ken," aldus een politie-woord- voerder. De explosieven opruimings dienst uit Gilze-Rijen heeft de munitie onschadelijk gemaakt. Op ahnwijzingen van de jongens heeft men later nog 103 hand granaten, 3 betonmijnen en 10 kilo springstof gevonden. Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst wordt basiskennis boekhouden behandeld. Daar na volgt instructie over het inrichten, op starten, voeren en afsluiten van een com- puterboekhouding met als uitkomst de balans, resultatenrekening, btw-afdracht, deb/crediteurenadministratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amster dam, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Breda, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403 -7 43 83 510 05. Kom nu kennismaken met onze prachtige samengestelde programma's waaronder: 100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patmé programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 Vrijdag koopavond Lid Interieur Waarborgfonds. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ De met racistische tekens en leuzen ondergekalkte begraafplaats. foto vnu In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. jlctnlrvmSf Anno an, nobi| d« H00" 50 1 7598 armode ^SEBIBUO 133e jaargang WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 lllll losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90

de Stem | 1993 | | pagina 1