DESTEM SOOrt |Je wordt er stapelgek van' Ik wil over veertien dagen de beste zijn Krajicek maakt werk van titelverdediging [jax blijft onbegrijpelijke nachtmerrie voor spelers van Feyenoord ;K DE VERSCHILLEN Voetbalrellen in Leipzig Paard en jockey gewond 4Verkeerde' Tour Feminin Clignet positief bevonden Met raad en daad voor u paraat. Opel Centrum B.V. Oosterhout 1 eontien van Moorsel grossiert in truien in Tour Feminin De Goeij: 'Straks mogen we geen enkele bal meer vastpakken' speelfilm uit 1981. I Black, John Thaw en jj lessing. Op het Afrikaj. lieven door het verbouj Iwelijksaanzoek, uit l-hitte valt het haar lam gek. I-film uit 1988. Regie: gJ Bonnie Bartlett en Gij 1 de Central Division, is J>e drukke werkzaamht, |i zowel de mannen alsi len moet het werk gen het spoor. IA A A Mr* A MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 DEEL B lartin Sheen is te zieti touch and die'. fotoJ aar leven. Ze wordt mishs. ór haar moeder en genegtj fiiet voldoende is verlaat h I Ze zoekt haar toevlucht randert haar leven. i Ambassades Club 3 - 14,17,1 20.30 u. Scent of a woman, - Ambassades Club 4-14 enl| Dragon, 19 en 21.30 u. Mad dog andgli I BRUGGE - Complex Zwart Huis 20 u. Indecent proposal. 20 u. Alive. 20 u. Falling down. - Memling 14.30 en 20 u. Cliffhanger. - Van Eyk 20 u. Reservoir dogs. I GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Tuned. 14.30, 17 en 20 u. Afarroffp 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Gr hog day. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. the menace. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Unti heart. 17, 20 en 22.30 u. Sidekicks, 14.30, 17, 20 en 22.30 u. CL ger. 14.30 u. Ninja Turtles IH. 14.30 en 17 u. Bambi. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. weapon I. 22.30 u. Made in America. 17 en 22.30 u. Falling down. 20 en 22.30 u. The piano. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Ind proposal. 14.30 en 20 u. Sommersby. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Alive, v - spy-, m arc Overmars (links) scoort het derde doelpunt voor Ajax. Ruud Heus van verslagen is. Feyenoord struikelt over Ajacied Clarence Seedorf terwijl Ulrich van Gobbel (midden) FOTO ANP Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 2. Klapstuk; 6. haarborstel, 8. besmet; 9. kegel; 10. toneelprinses; 13. gemeen goed; 15. oom; 16. uitjes; 17. raaklijn; 19. rusthuis; afgang; 21. steek. Vertikaal; 1. Kunstkop; 2. klavertje* 3. aardmannetjes; 4. stoot; 5 immers. (onze verslaggever Jacques priks «dam - Dat de derde editie de Nederlandse Supercup als de twee vorige edities de keren PSV-Feyenoord; ectievelijk 0-1 en 1-0) een ik van een wedstrijd werd, te gisteren niet eens zo veel lazing. bergwind; 7. pluspool; 11 eindschot; 12. samenzijn; H opruimen; 18. kalf. ïamer waarop bekerwinnaar Ajax sr.dskampioen van het seizoen •93. Feyenoord, voor de vierde op- nlgende maal kinderlijk simpel een om de oren gaf, des te meer. zo zongen de Ajax-supporters, na de 3-0, 5-0 en 5-2 van vorig en werd het nu 4-0 voor de Am- de Rotterdamse club, die toch geroemd wordt om zijn onver tóen, noeste spelers die voor de "og niet bang zijn, is Ajax uitge- tot een elfkoppig monster dat regelmatig als een onbegrijpelijke nachtmerrie opdoemt en Feyenoord verandert in een in angstzweet badend, zielig ogend gezelschap. Dat enkele 'koppen' van Ajax tijdens de afgelopen zomer verwisseld werden, bleek de Am sterdammers niet te deren. Feyenoord des te meer. „Je wordt er stapelgek van," zuchtte rechtsachter Errol Refos, die na afloop bereid bleek voor een praatje, terwijl zijn collega's Van Gobbel en de in de rust van de wedstrijd terecht gewisselde Metgod zich sneller uit de voeten maak ten dan ze eerder op het veld ook maar een keer hadden getoond. „Het lijkt wel of we tegen Ajax niet durven voetbal len," vervolgde Refos met zijn ogen naar de grond gericht. „In de rust hebben we het er nog wel over gehad. We moesten van de trainers meer voet ballen, meer durven. Hoge, lange ballen geven op de vleugels had geen zin, want daar konden Gaston Taument en Arnar Gunnlaugsson niets mee. In de tweede helft dacht ik even dat het beter ging. Nee, laat ik eerlijk zijn, minder slecht. Maar vervolgens werd het wel erg snel 0-3, 0-4 en was het weer voorbij. We hebben gewoon laf gespeeld." Broertjes Terwijl de Mokumse broertjes De Boer sarcastisch Feyenoord-liederen zongen in de catacomben van De Kuip, legde Danny Blind de vierde opeenvolgende eclatante triomf van Ajax op zijn aarts rivaal uit. „Het is eigenlijk al jaren zo dat wij hen onze wil kunnen opleggen. Door de bal het werk te laten doen, wisten we de duels, die Feyenoord zo graag aangaat, te vermijden. We hebben goed gecontroleerd, zeker voor rust geen kansen weggegeven en op het juiste moment drang naar voren ge toond. Je voelde bovendien al snel dat Feyenoord bang was na die klappen van vorig seizoen en daardoor gingen wij lekkerder spelen." Blind zei er niet echt meer een punt van te maken dat hij door de komst van Van den Brom en Rijkaard 'gedegradeerd' is van libero naar zijn oude positie, die van rechtsachter. „Ik heb daar enkele dagen geleden een goed gesprek met de trainer over gehad. We hebben achterin vier, vijf spelers, die op verschillende posities kunnen spelen. We zijn nog op zoek naar wat het beste is. Dat moet natuurlijk geen eeuwigheid duren, maar ik heb er vrede mee," Verrassend Frank Rijkaard had dat ook met de positie waarop hij enigszins verrassend in de basis verscheen, namelijk die van rechtshalf. „Ik zou eerst zelfs helemaal niet meegaan," aldus de ex-Milanees. „De bedoeling was dat ik in Amsterdam zou blijven om aan mijn conditie te werken. Door de blessure van Davids kwamen we wat krap in de spelers te zitten, zodat ik toch meeging om op de bank te gaan zitten. Op het laatste moment bleek dat Petersen niet kon spelen en besloot de trainer mij op te stellen." Rijkaard, aangetrokken om 'in de as' te spelen, bekommerde zich evenmin als Blind om zijn positie in het veld. „Ik hoef niet per se alleen centraal te spe len. Ik kan ook incidenteel aan de rechterkant staan. We moeten gewoon zorgen dat er een zo sterk mogelijk elftal staat als de competitie begint." Voor Rijkaard was het een eerste weer zien met Feyenoord sinds hij jaren geleden via Spanje naar Italië vertrok. Hij wilde geen mening geven over het kampioen onwaardige spel van de thuisclub. „Dat doe ik nooit over een tegenstander. Wij kwamen redelijk snel op voorsprong, daarna moest Feyenoord komen en hebben wij het goed afge- counterd. Ik vond het een prettige wed strijd voor Ajax. Bovendien was het de eerste wedstrijd die echt telde, er viel tenslotte een prijs te verdienen." Voor zichzelf vond Rijkaard het ook een lekkere middag, wat merkbaar was, gezien de dominante rol die hij, on danks de rechtshalfpositie, speelde in zijn team. „Ik heb de 90 minuten uitge speeld en ben niet in de problemen gekomen. Een teken dat het conditio neel er goed uit gaat zien." >l|OM 8 'sjnui l 'ued ueA puet 9 '>l ep 'japuojqoaj z 'jooq uefl I Moorsel kust de Tour Feminin. de trofee, die behoort bij het FOTO AFP Door Dorien Baaijens Alpe d'Huez - Leontien van Moorsel zorgde zaterdag op de Alpe d'Huez weer voor een ouderwets Nederlands dagje. Op de Alpenreus toonde de renster uit Boekei nog maar eens een keer haar suprema tie in de Tour Feminin. Aan gemoedigd door vele suppor ters soleerde zij naar haar vijfde etappezege. En dat was meer dan voldoende om de gele trui definitief om de schouders te krijgen. Ploeg genote Elsbeth Vink eindigde in de slotetape op een knappe tweede plaats. In het alge meen klassement werd de renster uit Wijk en Aalburg vijfde. „Het is een mooie zege. Dit is wat ik wilde winnen," vertelde een overgelukkige Leontien van Moorsel met een glimlach van oor tot oor. „Als je de Tour wint, kun je alles. Dan kun je sprinten, tijdrijden en klimmen. Je bent allround. Een Nederlands kam pioenschap en een wereldkampi oenschap zijn eendagswedstrij- den. De vorm van de dag be paald wie wint. Maar ik ben liever de beste over veertien da gen." Voor de 23-jarige wereldkampi oene uit Brabant was het haar tweede Tour-zege op rij. Met vijf etappe-zeges waaronder drie bergritten (Luz Ardiden, Bagne- res de Bigorre en Alpe d'Huez) gaf Leontien van Moorsel op indrukwekkende wijze haar visi tekaartje af in deze Tour Fe minin, die zondag 25 juli in Parijs op de Champs Elysées van start ging. Daarnaast grossierde zij nog in truien. Naast de gele trui mocht de Boekelse wielren- ster ook de groene (sprintklasse ment), rode (tussensprints) en blauwe trui (bergklassement) mee in de koffer naar huis ne men. De Nederlandse selectie legde bovendien beslag op de eerste plaats in het ploegenklas- sement. Longo Vorig jaar duelleerde Leontien van Moorsel op het scherpst van de snede met de Franse vedette Jeannie Longo om de ereprijs in de belangrijkste etappekoers voor vrouwen. Dit jaar viel Lon go al op de tweede dag uit na een valpartij. Van Moorsel, die de afgelopen week werd ge plaagd door een wispelturige verstandskies, vindt echter dat haar zege daardoor niet minder waarde heeft gekregen. „Ik vind het jammer dat zij eruit stapte. Maar van de andere kant, ik ben ook gevallen die dag, maar ben wel doorgefietst." „Ik ben wel blij dat de Tour nu afgelopen is," vertelde Van Moorsel die de afgelopen dagen flink in de belangstelling stond bij publiek en pers en daardoor nauwelijks een moment rust werd gegund. „Bijna iedereen wil een handtekening van je. En je wilt niemand teleurstellen want die mensen zijn toch voor jou gekomen. Maar na afloop van een etappe heb ik haast. De mensen begrijpen niet dat ik niet overal kan blijven stilstaan, want ik moet na de etappe bin nen een half uur bij de doping controle zijn." Gisteren arriveerde Leontien van Moorsel alweer in Neder land samen met haar ploeggeno tes per auto. „Ik zou eerst bij Veronica Sport komen. Maar zij vonden een privévliegtuig toch te duur. Ik kon wel zondag met een lijndienst meegaan. Maar dat wilde ik zelf niet. Ik zou midden in de nacht daarvoor hebben moeten opstaan, want die opnames zijn al om elf uur. Dat doe ik niet na zo'n inspan ning. Bovendien als ik met het vliegtuig zou zijn gaan, had ik dat niet leuk gevonden tegen over mijn ploeggenotes. Ik ben en voel me niets meer dan zij. Dus ik ga gezellig met de auto Van onze verslaggever Rotterdam - Feyenoord-doelman Ed de Goeij wilde gisteravond na de Supercup-wedstrijd tegen Ajax eigenlijk maar een ding; „Verder kijken en ons concentre ren op de competitie. Gelukkig begint die meteen de komende week." Toch kwam de international nog even terug op de indirecte inlei ding tot de eerste Ajax-treffer in de 18e minuut. Arbiter Blanken- stein gaf Ajax een indirecte vrije trap op vijf meter van het Feye- noord-doel omdat De Goeij een 'terugspeelbal' van Metgod vast pakte. De vrije trap leverde een hoekschop op, en nog een, waar uit Litmanen 0-1 scoorde. „Als dat een 'terugspeelbal was, dan is het einde zoek. Metgod kreeg de bal keihard tegen zijn voet aangeschoten en belandde vervolgens bij mij. Straks mogen de keepers zeker helemaal geen ballen meer pakken..." De geblesseerde topscorer van Feyenoord, Jozsef Kiprich, had met verbazing toegekeken naar de verrichtingen van zijn colle ga's. „Altijd tegen Ajax, dat we zo slecht spelen, onbegrijpelijk." De Hongaar wordt waarschijn lijk morgen geopereerd aan zijn knie (irritatie aan kraakbeen), een ingreep, die hem een week of drie uit de running zal houden. Los Angeles (rtr/anp) - Een titelverdediger heeft verplich tingen. Richard Krajicek lijkt zijn status bij het met 600.000 gulden gedoteerde tennistoernooi van Los Ange les maar al te goed te beseffen. De 21-jarige Nederlander overwon zaterdag in de halve finale een knieblessure en de kampioen van Wimbledon. Met een zwaar bevochten zege in drie sets (6-4 3-6 7-6) op favoriet Pete Sampras bereik te Krajicek de eindstrijd, waarin hij het afgelopen nacht tegen Michael Chang moest opnemen. De kleine Ameri kaan, de nummer negen van de wereldranglijst, versloeg zijn verrassende landgenoot Chuck Adams met duidelijke cijfers, 6-3 6-2. De laatste spe ler, die zijn titel in Los Ange les met succes verdedigde, was Jimmy Connors in 1974. Het duel tussen de nummer één en nummer tien van de wereldranglijst duurde bijna twee uur. De services en vol- lies van Krajicek waren op de beslissende momenten net iets beter dan die van Sampras. De lange Nederlander, de num mer vier van de plaatsingslijst, produceerde elf aces en vele service-winners. Hij bracht zijn totaal aantal aces in Los Angeles op 40. „Ik wist vooraf dat mijn op slag gedurende de hele partij van topniveau moest zijn om Sampras te verslaan," sprak Krajicek na zijn fraaie triomf. „Ik moest de bal goed en hard raken en blijven raken. Dat heb ik volgehouden. Bij de tiebreak in de derde set gokte ik op een paar foutjes van Sampras, die hij gelukkig in derdaad maakte." In de eerste twee sets hadden beide spelers aan één service break voldoende voor winst, Krajicek op 3-3 in de eerste, Sampras op 1-1 in de tweede. Halverwege de tweede set kreeg Krajicek zichtbaar last van een blessure aan de linker knie. De overgang naar de harcourtbanen vergde veel van zijn knieën. Twee behan delingen van fysiotherapeut Norris tijdens de wisseling van speelhelft brachten enige verlichting. Bij een stand van 2-2 in de tiebreak liep Krajicek weg van Sampras met drie opeenvol gende punten. Een backhand en forehand return waren Sampras te machtig. Op het eerste matchpunt, 6-3, sloeg Krajicek toe en behaalde zijn eerste zege op de veelgeprezen Amerikaan. Bovendien ver diende hij vijftig bonuspun- ten. De weinig originele Sampras noemde zijn nederlaag een te leurstelling. Maar hij dacht niet dat de tegenvaller zijn voorbereiding op het US Open, dat eind deze maand begint, ernstig zou verstoren. „Dit kan gebeuren," mokte Sampras. „Ik heb scherp ge speeld. Nog een paar wedstrij den en dan win ik dit soort partijen weer. Ik weet dat ik het kan." UITSLAGEN Kwartfinales: Chang (VSt/3) - Krickstein (VSt) 4-6 6-3 6-2, Adams (VSt) - Stich (Dui/2) 5-7 6-4 6-4, Krajicek (Ned/4) - Vol- kov (Rus/5) 6-1 6-4, Sampras (VSt/1) - Patrick McEnroe (VSt) 7-5 6-2. Halve finales: Krajicek (Ned/4) - Sampras (VSt/1) 6-4 3-6 7-6 (7-3), Chang (VSt/3) - Adams (VSt) 6-3 6-2. Leipzig - Bij ernstige rellen rondom de voetbalwedstrijd VfB Leipzig en Dynamo Dresden in de Bundesliga (3-3) zijn zeven supporters gewond geraakt. De politie verrichtte 94 arresta ties. Tijdens de wedstrijd zochten ruim 10.000 toeschouwers uit Dresden ruzie met de aanhangers van de thuisploeg. Stoelen werden losgerukt en richting het vak met de fans uit Leipzig gegooid. De politie gaf later toe fouten te hebben gemaakt in de scheiding van de rivaliserende groepen. De schade in het Zentralstadion is aanzien lijk. Na de Saksenderby kwam het in de binnenstad van Leipzig nog tot massale vechtpartijen tussen vandalen uit Leipzig, Dresden en Berlijn. De relschoppers trokken een spoor van vernieling door de binnenstad. Bij vele winkels werd ingebroken. Van Moorsel wil in ieder geval nog tot de Olympische Spelen in Atlanta internationaal op het hoogste vlak acteren. Daarna denkt ze aan afbouwen. „Ik wil niet zoals Petra de Bruijn toen- dertijd na mijn dertigste nog fietsen. In 1997 is het wereld kampioenschap in Valkenburg. Dat zou een mooi afscheid zijn. En daarna ga ik denk ik toer tochten zoals Luik-Bastenaken- Luik fietsen. Samen met Caro- lientje (De Laat). Gezellig met een bakse koffie onderweg." UITSLAGEN Twaalfde en laatste etappe Vaujany - Alpe-d'Huez: 1. Van Moorsel (Ned) 108,7 km in 3.46.11, 2. Vink (Ned) 2.07, 3. Van de Vijver (Bel) 2.29, 4. Clignet (Fra) 2.46, 5. Purvis (GBrj 4.05, 6. Koliaseva (Rus) 4.11, 7. Patsjkova (Rus) 4.13, 8. Polkhanova (Rus) 4.28, 9. Schop (Ned) 5.40, 10. Luperini (Ita) 5.46, 23. Dijkstra 10.10, 36. Kelderhuis 18.17, 37. Hil- linga 18.31, 48. De Bruin 25.08, 49. De Laat 25.27, 55. Knol 32.05, 57. Kroes 34.17, 58. Van Geffen 44.55, 59. Van Smoorenburg 46.30. Eindklassement: 1. Van Moorsel 33.24.25, 2. Clignet 8.29, 3. Van de Vijver 9.27, 4. Luperini 12.03, 5. Vink 13.22, 6. Purvis 13.57, 7. Polk hanova 15.24, 8. Koliaseva 16.47, 9. Marsal (Fra) 19.18, 10. Jenkins (VSt) 19.21, 12. Schop 22.29, 13. Dijkstra 24.19, 36. Hillinga 44.49, 45. De Laat 1.11.03, 47. De Bruin 1.13.39, 48. Kelderhuis 1.17.14, 51. Knol 1.28.11, 54. Kroes 1.39.36, 59. Van Smoorenburg 2.40.29, 60. en laatste Van Geffen 3.37.37. Wassenaar - Bij een ren op Duindigt is gisteren een jockey bij een valpartij gewond geraakt. Zijn paard liep bij het ongeval een gebroken kaak op. Jockey Mario van Gisteren stormde met zijn paard Vogue tijdens de tweede koers op Duindigt op de finish af toen hij door een andere equipe werd weggeduwd. Van Gisteren en zijn paard gingen onderuit. Per brancard moest de jockey van de baan worden gedragen. In een Haags ziekenhuis werd een zware hersenschudding gecon stateerd. Van onze verslaggever Breda - Leontien van Moorsel blijkt zaterdag de 'verkeerde' Tour Feminin gewonnen te hebben. De echte onder de vlag van de Societé du Tour de France start op woensdag 1 september in Vlissingen met de proloog. Het misverstand is echter begrij pelijk. De afgelopen dagen koer ste Van Moorsel bij een Zuid franse organisatie, die de naam Tour Feminin na een rechtszaak aangespannen door de directie van de Ronde van Frankrijk niet mocht voeren. De rechter be paalde dat de Zuidfransen met de Tour Cyclisme Feminin op pad konden gaan. De toevoeging Cyclisme werd in de media ech ter al snel 'vergeten' met als gevolg dat het geheel als de officiële Tour Feminin werd ge presenteerd. De 'echte' Tour voor vrouwen eindigt op 11 september In het Noordfranse Cambray en doet op 3 september Tilburg en op 4 september Valkenburg als aan komstplaatsen aan. Parijs (anp) - De Franse wielrenster Marion Clignet is op doping betrapt bij baanwedstrijden in juni in Spanje. Een contra-expertise heeft de eerste dopingtest bevestigd. De wegkampioene van Frankrijk wacht op een sanctie van de Spaanse wielerbond. Deze zal door de UCI worden overgeno men. Clignet won vorige week de tijdrit in de Tour Feminin. In het eindklassement eindigde zij als tweede op 8 minuten en 29 seconden van Leontien van Moorsel.

de Stem | 1993 | | pagina 9