[genheid De lokroep van Lillo EM serrit dejonge POLITIE rapport SPORT in het kort PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN DAG klapper 'ANDSDIPLOM tneraties elektronische beveiliging heeft ws bescherm-engelachtigs... ticulieren ZEELAND A6 brteren akt naar meer, 'denier. 99 axel Zwemmer loopt dwarsleasie op Dronken man rijdt met auto in sloot Telefooncellen gekraakt Inbraken op camping Vandalisme Vechtpartij op strand in Groede Kluis gekraakt in haven Sluis Gemaal pakt opnieuw de bokaal Sterrittencompetite Ossenisse eSTEM i te zoenen Ije, jubileum, receptie V-loving, overwinning,' Abraham, openbare oor, mag best eens in bi op de pagina lilijk is dat niet en duur In. Prijs per regel of 12,40*, één grote regel E9 resp. 3,04*. In van een foto of I formaat van 35 x 45 J15.96 resp. 16,76* ■even op aanvraag. Bij Waling wordt 4,50 Jid. Foto's worden niet D76-236442 of geef uvv plaatsing af bij één van chriftelijke opgaven [geaccepteerd indien fcnd zijn, ook indien uw Bijgevoegd is. Tiet recht voor teksten I redenen te weigeren, klachten bereiken over It behoudt de uitgever Ir om de naam van de r bekend te geven, en gelden op zaterdag (tarieven zijn excl. B.T.W. lingsnieuws (kolom op donderdag 06-07-S MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 IjEN school, bakker of Geen 'super'. Ze ,ken op butagas. Sto- mazoet en kolen en 3nen geen 'kabel'. Die vandaan komen hou- zich van de domme, ïdt een streekgezegde. ;et negendertig zijn ze Verslagen opstande- .en van de industriële solutie van de Schei- oevers. In de winter, ieen schrale wind over .zanderige vlakten nd het oude. vesting- adje raast, is het er on- ijlspellend stil. Maar ,eemaanden per jaar, anneer het veer naar oei weer vaart, komen lizenden af op de lok iep van Lillo. nonze verslaggever ink Deij DRE EN JE1 Dat zit wel snor m twee al 25 jaar!! 6e! teerdü Van ön (O) MA Gefeliciteerd met je verjaardag. Anny-K Berry-Karin, Remco nine en Puppy. Tot gen. IN steiger, twee pleinen. Een ithaventje. Zeven cafés. Een Mermuseum, ijssalon Bollilo. tdvol straten met kas- a, vestingwallen. Een geslo- kazerne met spiraalmatras- ïvoor de ramen. Te koop voor 11 miljoen frank. Een kruitma- ajn en een kerk met een pis- t Dat is Lillo. SCHOOL TERNEUZEN -OOSTBUI per de cursussen voor het Irijvingen: le Vos 01150-17410 [Smet 01150-13912 Toozen 01177-1431 De Stem, 076-236911 tussen de kerncentra- van Doel en de Antwerpse itrie. Een oase in de opge- jten zandvlakten bij Berend- h* Zandvliet en Stabroek, r in zomerse weekeinden lenden dagjesmensen het je fort aan de Schelde Moen. neger, weten de bewoners nog, am er elke dag vreemd volk 1 de vloer. Toen voer het itje nog. Maar met het ge- idkomen van de Liefkens- tannel vaart het provisori- le veer, een boeienlegger met stic zitjes, enkel nog twee iden per jaar. In de week- den en op feestdagen. arriveer op de dag van de jrafenis van koning Boude- '1, na een vaartocht van lif minuten van Doel naar lo, daar waar de Schelde ne- monderd meter breed is. Zelf ik de afstand op vijfhon- meter. „Dat is nou het to van water. Dat kun je niet latten," zegt de 'steward' die loopplank uitlegt. Maar we ton veel meer meters. Doel diagonaal op Lillo. Van de te is Lillo meer in trek. Het is t het veer af en toe nog vaart, ders bleef het altijd stil in iel, meent de 'steward'. «trekker i, dat door de Belgische Del- langzaam achter de f verdwijnt, heeft alleen het 7«ntale-park als dubieuze tokstrekker. En een keer per 1 de Scheldewijdingsfeesten. „Wat moet ge in Doel doen als ge geen doel hebt?" zegt de ste ward veelbetekenend. We zijn met weinigen aan boord, deze zaterdagochtend. Waar vo rige week nog driehonderd men sen op het dek van De Lillo gepropt stonden, heeft nu een tiental toeristen, voetgangers en fietsers, een zee van ruimte. „Op drukke dagen vervoeren we elke vaart zo'n tachtig tot honderd passagiers. Maar het komt meestal pas na de noen op gang." Bij Louwke van 't Licht, waar de mosselen 450 frank kosten, is het nog donker. De zaak gaat pas om 15.00 uur open. 'Begrafenis koning' luidt eerbiedig de ver klaring op de deur. De Tolhuis straat, om de hoek, brengt me langs het Poldermuseum. Voor heen ook meerdaags open maar met het overlijden van de con servator, vorig jaar, nu alleen op zondagmiddag. Vrijwilligers buiten de stad zwaaien er de scepter. Aan de gevel hangen wapenschilden van de omliggen de plaatsen, Stabroek, Berend- recht. Oudste inwoonster Een gedenksteen voor het mu seum, waar een Duitse toeriste zich laat fotograferen door haar man, herinnert aan de oudste inwoonster van Lillo. 'Vrouw Eijer A., geboren Theresia Gor- sen. Ridder der Leopoldorde. Overleden te Lillo den 9 October 1924 wiens 105 verjaardag alge meen gevierd werd in tegen woordigheid van Prins Leopold van België'. De steen zwijgt over haar betekenis voor de vesting stad. Een affiche vertelt over het heden. 'Zondag 22 augustus. Sjachermarkt'. Een rommel markt. Ik kom langs Maaike van 'in de 7 Saelig Heeden' en beland op de Havenmarkt, waar de mosselen 430 frank kosten en de Belgische driekleur uit een raam hangt. Ik tref er Nellie met een wasmand op weg naar een veldje achter de Omwentelingsstraat. Ze hangt er altijd haar was op aan een draad tussen de bomen. Nellie is van 1930 en een van de laatste echte Lillonaars. Ze was er in de Tweede Wereldoorlog toen er een V-bom viel en in 1953 toen twee dorpelingen bij een dijk doorbraak verdronken. Ze was er ook in 1964 bij toen de bewo ners van Lillo-Kruisweg zwarte vlaggen buiten hingen. Bij Lillo lagen vroeger Oud-Lillo en Lillo-Kruisweg. Het protest tegen het verdwijnen van beide gemeenschappen was tevergeefs. In het voorjaar van 1964 deden de laatste kleine Lillonaartjes hun communie in de hoofdkerk van de parochie. Waar eens Oud-Lillo was, varen nu oceaan reuzen de Antwerpse dokken binnen. Erfenis Fort-Lillo is een erfenis van de Tachtigjarige oorlog. In 1578 be sloot Willem van Oranje zijn hoofdkwartier naar Antwerpen te verleggen. De stad en dan met name de toegang tot de haven diende verdedigd te worden. Het Antwerpse stadsbestuur stond •willig 1 De gratis pont onderweg van Doel naar Lillo. Bij laag water valt de haven droog. wat huiverig tegenover de aan leg van een fort. Wie het fort had, beheerste de haven en be sliste over het lot van de stad. De Antwerpenaren bedongen van de Prins van Oranje dat de troepen op de forten van Lillo en Lief- kenshoek, aan de overzijde van de Schelde, onder de leiding van Antwerpse kolonels zouden staan. In oktober 1579 ging de eerste spade in de grond en in de zomer van het volgende jaar was het fort klaar. Fort-Lillo, cipier van Antwerpen. „Het is schoon hier op Lillo," zegt Nellie in haar kleine huis aan de Havenmarkt. „Ik zag dat laatst nog toen Lillo op televisie was in het programma Een Boe ketje Vlaanderen. Zo mooi groen. Doel is doods, zegt mijne man altijd. Er groeit geen boom. Wij hebben er hier wel vijftien of meer per inwoner." Beelden van Boudewijn, een hangklok, en een tegeltje met opschrift 'Ik zie mijn duvekot zo gerne' vullen de kamer. „Voor ons zullen ze dat niet doen als wij doodgaan, jong," wijst ze naar de beelden van de ceremo nie en huivert als na Will Tura, de Brabanqonne doorkomt. „Daar krijg ik altijd kiekensvel van. Ik zal blij zijn als het achter de rug is. Heel de week Boude wijn in de gazet. Ieder mens moet gaan," wijst ze alle ophef af. Ze komt Lillo nog zelden uit, zegt ze. „Het is elf jaar geleden dat ik met de trein heb gereisd. Als mijn kinderen me niet mee nemen kom ik nergens. Ge zijt net een kluizenaar, zeggen ze altijd. Ik vind het al lang goed. Ik zit maar het liefst hier. Ik borduur graag en lees veel." Van de Havenmarkt de Omwen telingsstraat in waar het nog lege terras van De Boerepan, tegenover ijssalon Bollilo, weinig aantrekkingskracht uitoefent. Dan de wallen op. Een stukje Hulst in Lillo. Maar de wande ling over de wallen duurt niet zo lang als in Hulst. Enkele minu ten later sta ik al op het Kazer neplein waar een groot vervallen gebouw, de vroegere kazerne, om een opknapbeurt schreeuwt. Versleten spiraalmatrassen blin deren de ingeslagen ruiten en borden waarschuwen voor val lend gesteente. De bewoners van Lillo gebruiken het als opslag ruimte, maar er bestaan plannen om de kazerne, die te koop staat, in zijn oude glorie te herstellen. Dagjesmensen Het zal niet makkelijk zijn om er mensen warm voor te krijgen, beweert een vrouw op straat. „Je mag er niets in beginnen en dan wordt het voor een ondernemer toch knap lastig." Ze ziet de dagjesmensen graag komen. Een beetje leven in de brouwerij kan geen kwaad. „Maar ik ben ook blij dat ze 's avonds weg zijn." Via de Stroómstraat, waar Louwke nog steeds niet open is gegaan, eindigt de rondwande ling bij café Lindelo waar een ouder stel uit Antwerpen, hij Gaston, zij iets met een M, een tafeltje op de hoek van het terras bezet. Tegenover hen kantelt een vijftiger een witteke. „De aan trekkingskracht van Lillo? Mijn heer, ik heb een drukke baan in Antwerpen. Heb geen tijd om ver weg te gaan. Dan is Lillo ideaal. Het is net een klein paradijs tussen al die stinkende indus trieën. Het is telkens weer alsof je in een andere wereld binnen stapt, in een ander tijdperk. En toch zo dichtbij." Hapje eten Twee oudjes uit Brussel schuiven aan. „We komen voor mosselen. Die hebben ze hier toch wel?" De Brusselaars komen wel vaker in Lillo, maar alleen om een hapje te eten. „Anders heb je het hier in tien minuten wel gezien." Het stel uit Antwerpen maakt zijn derde glas leeg, wanneer ik, na tien minuten, besluit op te stap pen. Net voor ik de steil hellende vestigingwal oploop hoor ik ach ter me: „Geef er nog twee." De Lillo legt aan en brengt verse toeristen. De scheepstoeter maant voor de laatste keer. Hal verwege de overtocht geeft de kapitein gas om twee slepers, De Antwerpen en de Rupelmonde, die op volle kracht door het golvende Scheldewater klieven voor te zijn. De koeltorens van Doel en de oude molen, die bijna voor de helft achter de verhoog de dijk is verdwenen, naderen nu snel. Ik denk aan de woorden van Nellie toen ik haar vroeg waar het gezegde 'Net doen alsof je van Lillo komt' (zich van de domme houden) toch vandaan komt. Ze zei: „Ik weet het niet." tótl (ADVERTENTIE) Erkend ll^tS Uneto V^ll Beveiligings- Installateur ^konische Ve,liging ENestraat 5 J-1'0!! 55-62710 Foto boven: De pisbak en deur naar 'de vrouwen' naast de kerk in Lillo. FOTO'S WIM KOOYMAN Zoals het vroeger ook was; de dorpelingen drin ken een pint bij Maaike. Oostburg - Een 20-jarige man uit Helvoirt liep bij het zwem men een dwarleasie op toen hij in ondiep water dook. Het slachtoffer is geopereerd in het ziekenhuis te Tilburg. Het ongeval speelde zich af op nabij de duinovergang bij de Zwarte Polder. Hoofdplaat - Een inwoner uit Biervliet belandde zaterdag avond met zijn personenauto in de sloot langs de Zuidlan- geweg in Hoofdplaat. De man had al een ontzegging van de rijbevoegdheid had. Na ade manalyse bleek dat de man werderom te veel gedronken had. Hij kreeg opnieuw een rijverbod en een dagvaardi- ging voor de zitting van de politierechter. Oostburg - Verschillende openbare telefooncellen langs de kust zijn in de nacht van zaterdag op zondagnacht op vakkundige wijze gekraakt. In totaal werd een bedrag van 4000 buitgemaakt. De politie die door omstanders werd gewaarschuwd kwam net te laat om de daders in de kraag te pakken. De daders hadden daarvoor telefooncel len in Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Re- trachement gekraakt. Oostburg - Bij een inbraak in zijn caravan mist de eigenaar, een man uit Terneuzen, een fotocamera en enkele flessen sterke drank. Bij een diefstal uit een tent werd een stereo- installatie buitgemaakt. Oostburg - Een reclamezuil op de Egelantierslaan werd opge broken. Blijkbaar had de da der het voorzien op de daarin hangende poster. Van een in woner uit Oostburg is in een winkel zijn boodschappentas ontvreemd met een bedrag aan Nederlands en Belgisch geld. De tas werd later teruggevon den zonder geld. Twee jongelui werden op de Kanaalweg aangehouden we gens baldadigheid. Ze waren bezig stoelen van een hotel op de weg te gooien. Ook moesten weer enkele strandhokjes ten westen van de Veerhaven in Breskens het ontgelden. De schade is nog niet bekend. Groede - Een 17-jarige jongen uit Aken liep bij de vechtpar tij een blauw oog en een ferme snee boven het oog op en deed aangifte van mishandeling. De vechtpartij ontstond toen een groep jongelui een andere groep jongeren op het strand om bier vroeg. Toen de jon gens dit niet kregen, ontstond er een woordenwisseling, die ontaardde in een vechtpartij tussen twee personen. Sluis - Bij een inbraak in een horecabedrijf op de Sluisse haven in de nacht van vrijdag op zaterdag is een groot geld bedrag buitgemaakt. De da ders wisten de in het pand aanwezige kluis te kraken en gingen er met de Noorderzon van door. Nieuwvliet - De formatie van camping 't Gemaal won voor het tweede opeenvolgende jaar het campingvoetbaltoernooi voor senioren in Nieuwvliet. In een zinderende en harde finale haalde de ploeg het in de slotminuut met 2-1 van mede-finalist Zonneweelde. Een finale die twee gelijk waardige formaties te zien gaf. Zonneweelde had de fina le bereikt door in de kruisfi nale het verrassend spelende Nieuwvliet met 3-0 met de neus op de feiten te drukken, 't Gemaal had eveneens wei nig problemen in de eindstrijd te bereiken. In de kruisfinale werd Nooitgedacht met 4-0 naar huis gestuurd. De finale, gespeeld voor 350 toeschouwers keurig verdeeld over beide kampen met een toch iets fanatiekere Zonne- weelde-aanhang, zag een ster ker openend Gemaal, dat te slordig met de kansen om sprong. Zonneweelde opende dan ook de score toen John Lips koel en berekend afrond de. Vanaf dat moment twee gelijkwaardige teams met veel inzet, wat arbiter Kees Boeye goed aanvoelde en de zaak kort hield. 't Gemaal had de hulp van Zonneweelde-doelman Jeffry Kleine-Deters nodig om gelijk te komen. Dit kort voor de pauze toen Kleine-Deters een inzet van Fred Lebens tussen zijn benen door zag glippen. Het leek uit te draaien op een gelijk spel, maar een veertigtal seconden voor het inrukken bezorgde de aalvlugge Martin Cittrich 't Gemaal de toer nooiwinst. In de 'troosting' ging de winst naar Nooitge dacht, dat Nieuwvliet met 3-1 klopte. Het 24e toernooi was opnieuw een succes al kon de belang stelling - slechts acht teams - wel wat beter. Oostburgs eer ste burger J. Kruize verzorgde de prijsuitreiking. EINDSTAND 1. 't Gemaal, 2. Zonneweelde, 3. Nooitgedacht, 4. Nieuwvliet, 5. Pan- nenschuur, 6. Hof ter Wilgen, 7 Internationaal, 8. Zeebad. Graauw - TC Axel deed in de dertiende sterrit van de Zeeuws-Vlaamse competitie goede zaken. In het meest oos telijke deel van Zeeuws- Vlaanderen, Graauw, pakte het na thuisformatie WTC Al- oy de tweede plaats en zag concurrent De Wielertoerist pas als zevende eindigen. Dat houdt in dat het de kloof in de algemene stand weer uitbouwde tot ruim vijftig punten, wat wel eens genoeg zou kunnen zijn om straks op de hoogste trede van het ere- platform plaats te nemen. Achter Aloy en Axel legde TC Westdorpe, bezig aan een goed seizoen, op de derde plaats beslag. Met 107 deelnemers was ook deze sterrit goed be zet. Woensdag 11 augustus is TC Westdorpe organisator. Het stempellokaal is dan cafe 't Oude Raedthuys in West dorpe. UITSLAG 1. WTC Aloy (Graauw) 102,82 pun ten, 2. TC Axel 80,56, 3. TC West dorpe 52,08, 4. TC HAS (Sluiskil) 46,36, 5. RTC Delta (Terneuzen) 40,76, 6. TC Zwinhoeve (Retranche- ment) 39,60, 7. Wielertoerist (Eede) 39,40, 8. TC Breskens 31,42, 9. TC Sas van Gent 31,04, 10. TIO (Oost burg) 22,52. Stand na dertien ritten: 1. TC Axel 956,14, 2. Wielertoerist 903,32, 3. RTC Delta 768,27, 4. WTC Aloy 748,36, 5. TC Westdorpe 546,06, 6. TC Breskens 473,43, 7. TC HAS 471,48, 8. Freewheel'79 (Schoon- dijke) 434,50, 9. TIO 408,57, 10. TC Sas van Gent 388,32 punten. BARBECUE - Het Feest- en Activiteiten Comité Ossenisse houdt vrijdag 13 augustus de achtste openbare barbecue avond voor inwoners, woonfo- rensen, toeristen en bekenden. De avond wordt gehouden in en nabij het verenigingsge bouw Hof ter Nesse en begint om 19.00 uur. Vanaf 20.00 uur is er live muziek. BH KAARTINGEN Oostburg - Oostburgse Bridgeclub, zaal Du Comemrce, zestien paren. Groep A: 1. Christiaansen-Pielaet, 2 echtpaar Caumans, 3. Barend- regt-De Vries, Brugge-Sijnesael en Langedijk-Van der Hooft. Groep B: 1. Hermans-Lalkens, 2. echtpaar Legrand, 3. echtpaar Van Steenber- BQLLINGEN Sas van Gent - Ons Genoegen, 25 personen; 1. R. van Lent, 40 punten, 2. J. Kalfsvel 38, 3. R. de Caluwé 36, 4. F. Pieters 34, 5. K. de Roo 34 punten. CLINGE -Café De Smidse, 20.00 uur kaarting. ST. - J AN STEEN - Café De Kroon, 14.00 uur kaar ting. SAS VAN GENT -De Roselaer, 14.00 uur vrij kaarten en sjoelen. AARDENBURG - Kaaiplein, 19.00 uur start stads wandeling.

de Stem | 1993 | | pagina 7