'Nieuwe routes naar Sarajevo' chippe Begrafenis Boudewijn indrukwekkende plechtigheid 'Topleden van Palestijnse onderhandelingsdelegatie treden aF s ton mimici Voorwaarts, mars Bosnische Serviërs beloven nieuwe toegangswegen voor hulptransporten S aamhorigheidsge v oei België wordt overschat Gemeente sceptis< Dudt Sas wint op Sasse Tippelnach Na 20 minuten nieuwe koning BUITENLAND BUITENLAND KOR Brussel (anp) - De koning is dood, leve de koning. Vanaf vandaag hebben de Belgen weer een nieuwe koning, de zesde. Prins Albert wordt vanmiddag tijdens een niet meer dan 20 minuten durende ceremonie in het parlementsgebouw in Brussel tot koning Albert II beëdigd. Hij zal voor het ritueel plaatsne men op een sober uitgedoste troon. Na de plechtigheden in het parlementsgebouw vertrekken het koninklijk paar en familieleden in een open auto naar het monument van de onbekende soldaat, waar Albert als de nieuwe opperbevelhebber van het leger, een militair eerbetoon krijgt. Tevens zal hij een krans leggen bij het monument. Na deze plechtigheid, die ongeveer drie kwartier in beslag neemt, vertrekt de familie naar het Koninklijk Paleis, waar zij op het balkon de bevolking zal begroeten. DE STEM Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Bosnische Serviërs hebben beloofd vandaag twee nieuwe toe gangsroutes voor humani taire en commerciële transporten naar Sarajevo te openen. De Bosnisch-Servische leider Karadzic deed de toezegging gis teren op het moment dat Servi sche en moslim-commandanten kibbelden over de terugtrekking van Servische eenheden van strategisch gelegen bergtoppen rond de Bosnische hoofdstad. „Morgen worden twee routes opengesteld, van Sarajevo naar Konjic en van Sarajevo naar Zenica", zegt Karadzic. Volgens hem hebben de Servische troe pen hun zware artillerie terugge trokken van de bergen Igman en Bjelasnica. Hij stelt de Verenig de Naties nu voor daar een 'buf ferzone tussen Serviërs en mos lims' in te stellen. Een daadwerkelijke Servische demilitarisering van beide ber gen zou de weg vrijmaken voor een hervatting van het vredeso verleg in Genève en de kans op Navo-luchtaanvallen op Servi sche stellingen rond Sarajevo verminderen. De Navo beslist vandaag over mogelijke lucht aanvallen. De Bosnische president Izetbeg- ovic zegt echter dat de Serviërs hun posities op beide bergen nog niet hebben opgegeven. Militaire waarnemers van de Verenigde Naties hebben evenmin de in druk dat haast gemaakt wordt met de ontruiming van Igman en Bjelasnica. Televisieploegen filmden zaterdag wel de terug trekking van twee Servische tanks en wat artillerie, maar een woordvoerder van de VN vindt dat bewijzen van een 'serieuze terugtrekking uit het gebied' ontbreken. Karadzic stelt voor de ontrui ming van de bergen echter wel als voorwaarde dat de VN in plaats van waarnemers troepen naar de bergen sturen. De opper bevelhebber van de VN, generaal Briquemont, zegt daarover geen enkele afspraak te hebben ge maakt. Volgens hem zijn de Ser viërs zijn wel bereid de top van de Bjelasnica, die uitkijkt op de Igman en Sarajevo, aan VN-mi- litairen over te dragen en 'enkele troepen' van de Igman terug te trekken. In aanloop naar het Navo-be- raad van vandaag werkten afge lopen weekeinde militaire func tionarissen van het bondgenoot schap in Brussel aan 'een com mando- en controlestructuur voor luchtaanvallen op Bosnisch-Servische doelen. De voorstellen bevatten ook een sa menwerkingsstructuur tussen Navo- en VN-troepen. Amerikaanse functionarissen lieten zaterdag weten dat de VS niet eenzijdig Servische stellin gen rond Sarajevo zullen bom barderen. Er wordt niet aange vallen als de VN-commandanten aan de grond ertegen zijn. Onze correspondent in het voor malige Joegoslavië meldt dat vanuit de Kroatische havenstad Split en het Italiaanse Ancona plotseling extra blauwhelmen per vliegtuig naar Sarajevo ver trekken. „Zoveel blauwhelmen heb ik nog nooit gezien," merkte Lesley Wheeler op. Zij is medewerkster van de vluchtelingenorganisatie van de VN op de vliegbasis van Ancona. Volgens Wheeler komt de drukte geheel onverwacht. „Donderdag wist ik nog nergens van, een dag later lijkt iedereen van de VN naar Sarajevo te willen." Woordvoerders van de VN- vluchtelingenorganisatie en van de vredesmacht in Zagreb ont kennen ten stelligste dat de ver hoogde aktiviteit in Split en An cona iets heeft te maken met de mogelijkheid van naderende Amerikaanse bombardementen, op Servische stellingen nabij Sa rajevo. Het zou gaan om VN- personeel dat terugkomt van verlof en naar Sarajevo vertrekt om daar de reguliere post weer in te nemen. De kist met het stoffelijk overschot van koning Boudewijn wordt de kerk ingedragen. foto epa VERVOLG VOORPAGINA Brussel - Koningin Fabiola, de weduwe van Boudewijn, ging zaterdag tijdens de be grafenisplechtigheid tot ie ders verrassing, en verbazing wellicht, in een wit mantel pakje gekleed. Fabiola had zich persoonlijk met de uitvaartdienst bemoeid. Het was haar uitdrukkelijke wens dat de hele plechtigheid in het teken van de hoop zou staan. Het protocol schreef voor de da mes eigenlijk grijs voor, geen sluier en ook geen hoed. Maar dit voorschrift werd lang niet door iedereen nageleefd. Konin gin Beatrix, die in Brussel verge zeld werd door kroonprins Wil- lem-Alexander, droeg een zwar te hoed, in dezelfde kleur als haar jurk en jas. Vooraan in de groep van de buitenlandse staatshoofden lie pen de Japanse keizer en zijn echtgenote. Eerder had het Ja panse paar in het paleis op ont roerende wijze met een diepe buiging afscheid genomen van Boudewijn. De Britse koningin Elisabeth was om veiligheidsre denen rechtstreeks naar de ka thedraal gegaan. Bij de presidenten die de route te voet aflegden, waren de staats hoofden van Kroatië en Bosnië, Tudjman en Izetbegovic. Ook de Egyptische president Mubarak was op het allerlaatste moment naar Brussel gekomen. De verwachte topdrukte langs de route van van de uitvaartstoet viel mee. Blijkbaar hadden veel mensen, gezien van de ervaring van donderdag en vrijdag met de lange rijen voor het paleis, nu maar besloten om de uitvaart thuis voor de buis te volgen. Niettemin hadden vele tientallen de nacht doorgebracht in de buurt van het paleis, waar de rouwstoet zou vertrekken, en voor de kathedraal, waar de eu charistieviering werd gehouden. Maar zaterdagmorgen om zeven uur stonden de toeschouwers daar nog maar één rij dik en was er voor iedereen nog wel een aardig plekje met goed uitzicht te vinden. Om kwart voor negen werd de kist met het stoffelijk overschot van Boudewijn door de hoofdin gang van het paleis naar buiten gedragen en op de kanonaffuit geplaatst, die achter een M-113 pantservoertuig was bevestigd. Over de mahoniehouten lijkkist lag de Belgische driekleur. Le den van de Belgische regering fungeerden als slippendragers. Een officier droeg in de koepel van het rupsvoertuig de Leo poldsorde mee, de hoogste Bel gische onderscheiding van Bou dewijn. Langzaam trok de stoet van het paleis naar de Sint-Michielska- thedraal. Het publiek was muis stil. De zon wierp lange schadu wen op het plaveisel van het plein voor het paleis, toen het ere-escorte van 132 rijkswach ters te paard zich in beweging zette. Veel toeschouwers verklaarden later vooral naar Brussel te zijn gekomen om alle vorsten, prin sen en presidenten in levende lijve te zien. Amper was de be grafenisstoet van het Paleizen- plein vertrokken, of het door bloemen gevormde monogram 'B' werd van de trappen van het paleis weggehaald. Overal langs de route hingen bordjes en span doeken met de boodschap 'Merci, sire' en Dank u, sire'. Tijdens de uitvaartmis stond het werk van Johann Sebastian Bach, de lievelingscomponist van Boudewijn, centraal. Kardi naal Danneels noemde Boude wijn een model voor zijn volk, een koning naar het hart van de mensen, een koning met een hart zo breed als het strand van de zee. Danneels verwees indirect ook naar de arbortuskwestie, waarin Boudewijn drie jaar geleden po litiek stelling nam door ander halve dag af te treden om het parlement in staat te stellen een nieuwe abortuswet aan te ne men. „Hij heeft zijn geweten steeds gevolgd, zelfs met het ge vaar dat het koningschap in vraag werd gesteld." Aan het slot van de plechtigheid waren er getuigenissen van on der anderen Paula D'Hondt en Chris De Stoop. De voormalige commissaris voor het migranten beleid, Paula D'Hondt, memo reerde dat Boudewijn een koning van iedereen was, ook van de mensen die van verre kwamen, de migranten. De journalist Chris De Stoop herinnerde aan de strijd die Boudewijn samen met hem wilde voeren tegen de internationale vrouwenhandel. Een Filipijns slachtoffer van de gedwongen prostitutie stond naast De Stoop, maar was te geëmotioneerd om haar eigen tekst voor te lezen. Koningin Fabiola toonde bij het horen van de toespraken haar emoties. Ook de Vlaamse zanger Will Tura zorgde met zijn lied 'Ik mis je zo' voor een ontroe rend moment. Bij het verlaten van de kerk brak spontaan ap plaus los voor de vorstin, die op ingetogen wijze haar dankbaar heid toonde. Koningin Boudewijn werd na de viering naar zijn laatste rust plaats gebracht in de koninklijke crypte van de Onze Lieve Vrou- we-kerk in Laken. De weg daar naar toe ging door een wijk waar veel buitenlanders wonen. Langs de route hingen zowel Belgische als Turkse vlaggen. „Hij was ook onze koning", was de afgelopen dagen een veelgehoorde reactie in kringen van migranten. Na een korte plechtigheid in La ken werd de kist, begeleid door Gregoriaanse gezangen, naar de crypte gedragen. Gisteren ston den daar alweer duizenden Bel gen aan te schuiven om een blik te werpen op de sarcofaag waar in Boudewijn bijgezet is. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Sociologen en psychologen hebben er zich de afgelopen dagen het hoofd over gebroken. Hoe kwam het toch dat België als natie ineens weer leefde en dat meer dan honderdduizend mensen aan de poorten van het paleis stonden om afscheid te nemen van hun overleden koning? Volgens diezelfde deskundigen wordt het 'het Belgisch gevoel' echter sterk overschat. Een jonge toeschouwer zater dag langs de route van de uitvaart zei te hopen dat de onderlinge verbondenheid niet weer even snel zou verdwijnen als ze gekomen is. Maar hij voegde er meteen aan toe daar wel ernstig rekening mee te houden. Een verslaggever van de BRT- televisie had het vorige week over het politieke signaal, dat al die Belgen daar bij het paleis hadden gegeven. Een signaal aan de politici, dat zij België niet uit elkaar mogen laten vallen. De Leuvense socioloog Luc Huijse ziet in de gebeurtenis sen van de afgelopen week meer dan een politiek signaal. „Misschien was er de behoefte om uitdrukking te geven aan de persoonlijke gevoelens en was de dood van de koning daarvoor een geschikte uit laatklep. Het rouwproces van Boudewijn helpt het eigen leedwezen te verwerken." Reacties van sommige toe schouwers bevestigen die le zing. Volgens Huijse hadden de meeste Belgen ook een sterke Rouw verenigt. foto ap waardering voor de levensstijl van de koning. Het huwelijk van het vorstenpaar en de lief de die zij voor elkaar en ande ren hadden, is blijkbaar een voorbeeld voor velen. De so cioloog denkt ook dat de sa menleving behoefte heeft aan een dergelijk collectief ritueel, zoals de nationale rouw. „Maar ik vraag me af hoe lang deze opwelling gaat duren." Ook de Gentse professor Paul Ghijsbrecht denkt dat het plotse Belgisch gevoel voort komt uit een projectie van de eigen gevoelens en gedachten op de persoon van de koning. „Daardoor ontstaat een sterke emotionele binding met de vorst, die goed zichtbaar is bij mensen die in snikken uitbar sten als Boudewijn ter sprake komt." Volgens de psychiater Ghijs brecht is ook denkbaar dat Boudewijn als persoon en mo narch voor velen een houvast bood in een onzekere wereld. „De koning werd gezien als een figuur op wie men kan bouwen. Nu hij er niet meer is, voelen de mensen zich minder geborgen." De politieke con text speelt volgens de profes sor een ondergeschikte rol. „Rationele argumenten tellen in deze omstandigheden niet." Dirk Lorré, analyticus en me dewerker van de universiteit in Gent, gelooft niet dat de diepe rouw van vorige week iets te maken heeft met liefde voor België of het vorstenhuis. „Het bewijst maar weer eens hoezeer onze maatschappij be hoefte heeft aan een symboli sche vaderfiguur. Het senti ment heeft te maken met de grote onzekerheden in het le ven van de mensen. In het federale België, maar ook in Europa. De zaken worden steeds ingewikkelder." Slagen de wetenschappers er nog in de ophef rond het over lijden van Boudewijn afstan delijk te bekijken, de Bel gische media hebben zich de afgelopen week - op een uit zondering na - volledig laten meeslepen door de emoties. Met vette koppen als 'Dank u, sire' en 'Nooit vergeten wij U' werd de vorst naar zijn laatste rustplaats begeleid. Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Volgens sterke geruchten, die gisteren in Israël en in de bezette gebieden de ronde deden, zouden de drie belangrijkste leden van de Palestijnse delegatie voor vre desonderhandelingen met Israël willen aftre den. De drie, delegatieleider Faisal Hoesseini, Saeb Erakat en Hanan Ashrawi, reisden gisteren naar het PLO-hoofdkwartier in Tunis om daar diepe meningsverschillen met het Palestijnse leiderschap te bespreken. Bij aankomst op het vliegveld van Tunis wilde Ashrawi de geruchten bevestigen noch ontkennen. De reacties in Israël waren gisteren even verward als de berichten over het op handen zijnde ontslag zelf. Premier Rabin zei, dat als de Palestijnse onderhandelaars het vredesproces niet voortzetten, zij de steun van de bevolking zullen verliezen. Speculaties over een Palestijnse manoeuvre om op deze wijze de Israël te dwingen direct met de PLO te onderhandelen, werden in Palestijnse kringen van de hand gewezen. „Daarvoor hoeven de drie niet af te treden," zei Nabil Kassis, de plaatsver vangende leider van de Palestijnse delegatie, gis teravond. Het is al enige tijd bekend, dat er een groeiende kloof bestaat tussen het PLO-hoofdkwartier in Tunis en de Palestijnse onderhandelingsdelegatie in de door Israël bezette gebieden. De Palestijnse gedelegeerden nemen de laatste tijd een harder standpunt in, omdat ze vanwege de toenemende islamitisch-fundamentalistische invloed voor hun eigen leven vrezen. De PLO daarentegen neemt de laatste tijd, onder andere vanwege de druk uit Egypte, een gematig der standpunt in. De Palestijnse gedelegeerden klagen er de laatste tijd vaak over, dat zij niets meer kunnen doen dan zich bezig houden met 'faxdiplomatie'. Ditmaal zouden er heftige meningsverschillen zijn gerezen rondom de ontmoeting van de Palestijnse gedelegeerden met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher, vorige week in Jeruzalem. Nadat de Palestijnse delegatie Christo pher al had laten weten niet te willen ingaan op een door de Amerikanen ingediend werkvoorstel over Palestijns zelfbestuur in de bezette gebieden, kwam vanuit de Egyptische hoofdstad Cairo het bericht, dat de PLO wel een antwoord klaar had. De PLO zou zich wel positief hebben opgesteld over een voorstel het Palestijnse zelfbestuur te laten beginnen in de Gazastrook en in Jericho, een stadje op de westelijke Jordaanoever. De Palestijn se gedelegeerden, die pas 20 minuten voor hun ontmoeting met Christopher van de PLO-reactie op de hoogte werden gesteld, waren woedend. Ook de geheime contacten van de laatste tijd tussen Israël en de PLO hadden Hoesseini en de zijnen het gevoel gegeven, dat er achter hun rug om wordt gewerkt. MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 Treinrover Biggs wil gratie Rio de Janeiro - Ronald Biggs, een van de daders van defe verbeelding sprekende overval van 8 augustus 1963 op posttrein van Glasgow naar Londen, heeft dertig jaar na bekend is geworden als de Grote Treinroof een verzoek a Britse autoriteiten gericht om hem gratie te verlenen, werd evenals de meeste van de 15 plegers van de treinroo hun het destijds fabelachtige bedrag van 2,6 miljoen pond( ruim 14 miljoen gulden) in bankbiljetten opleverde, tol langdurige gevangenisstraf veroordeeld - in zijn geval jaar. Hij wist echter in 1965 te ontsnappen en woont Brazilië. Publiek Buckingham Palace valt tegen Londen - Buckingham Palace, het paleis van koningin beth, is zaterdag voor betalend publiek opengegaan, slechts de helft van het verwachte aantal bezoekers betaal gulden om een glimp op te vangen van de rijkdommen in Londense residentie. Een handvol bezoekers had enkele in het nabijgelegen St. James's Park gekampeerd om de te zijn die zich konden vergapen aan de pronkkamers met pluche en de vergulde en diamanten kandelabers. Maar hen vormden zich nauwelijks rijen toeristen en andere b stellenden, ondanks het mooie weer en een de meeste attracties jaloers op zouden zijn. sen zeiden dat 4.314 bezoekers de hekken passeerden terwijl ruim 8.000 was gerekend. Tadzjikistan en Afghanistan overleggen Moskou - Tadzjikistan en Afghanistan, wier gezamenlijke het toneel is van bloedige gevechten tussen Tadzjiekse isla sche opstandelingen en regeringstroepen, houden nog maand een topconferentie over de crisis in het grensga Volgens het persbureau Interfax wordt de Afghaanse min Laat dat dan even weten via oen ..Kleintje" in De Stem. dan een goede kans dat de vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is, die regelmatig onze ..Kleintjes"- rUbriek ..Gevonden-Verloren" nasDeurl onze correspondent - Over het eerste half jaar van 191 de vismijn van Breskens 600.000 guide omgezet, dan in de vergelijkbare p< vorig jaar. Dat kwam volgens burg J. Kruize door de lage prijzen. toch nog wel vertrouwen in de toekom we het jaar nog succesvol kunne sprak hij zaterdagmiddag tijdei visbuffet in de vismijn voor het uitreike de viswimpels. mijnmeester Piet de Baare was nog hoopv onze verslaggever van Buitenlandse Zaken, Hedayat Amin Arsala, op 10 ei jneuzen - „Eerst zien en dan gelovei meente-voorlichter Otto Vosveld ïippersakkoord. Ook de Terneuzense i ndag toe vandaag, maandag, het werl a. Maar de gemeente blijft de ontwik augustus in de Tadzjiekse hoofdstad Doesjanbe verwacht. Fundamentalisten ter dood veroordeeld Algiers - Een Algerijns gerechtshof heeft in het weekeindL moslim- fundamentalisten ter dood veroordeeld, van wie!! jmet argusogen volgen, verstek. Zij zijn ervan beschuldigd te behoren tot een extra tische islamitische groep die vooral in de Meftah regio, oosten van Algiers, aanslagen heeft gepleegd. De groep, die bestaan uit zo'n zestig moslim-fundamentalisten onder leii van de voormalige legerofficier Mekhloufi, is onder meer laste gelegd op 9 november in een hinderlaag een soldai hebben gedood en twee anderen korte tijd in gijzeling te hel yce acties te denken en genomen. ,mpt gaan er stenen door een uit. Laten we hopen dat ze gene wat ze beweren ook en maar we zullen de eerste Opel-documenten wellicht vernietigd Bonn - Volkswagen sluit niet uit, dat geheime dossiers zeker alle bewegingen nog nieuwe Opel-modellen in het VW-bedrijfshotel Rotheho! vernietigd. Dat kan gebeurd zijn door vroegere GM-medei kers die tegelijk met hun baas, Ignacio López, enkele maai neente en de schippers is er geleden van General Motors naar Volkswagen overstap teren nog niet geweest. „We López staat sindsdien onder verdenking dat hij talloze gelii )ben de afgelopen weken zo bedrijfsgegevens van GM en de GM-dochter Opel heeft n nomen naar zijn nieuwe werkgever. Eind vorige week heef Justitie in Darmstadt hem daarover ondervraagd. López b iedere betrokkenheid ontkennen. Het is de eerste maal dat VW-top niet uitsluit dat geheim materiaal van GM en Op vernietigd voordat de Justitie er beslag op kon leggen. blijft erbij dat zij het materiaal nimmer heeft gezien. Vliegtuig stort neer bij vliegshow m-Stockholm - Duizenden toeschouwers zijn gisteren aan ramp ontkomen toen bij een vliegshow boven Stockholm gevechtsvliegtuig explodeerde en neerstortte. Het toestel, JAS 39 Gripen, kwam neer in een bosschage in het centrum de Zweedse hoofdstad, op slechts twintig meter van een 1 waarop ten tijde van het ongeluk ongeveer 10.000 mei stonden. De piloot en drie toeschouwers raakten gewond. Inscriptie dynastie koning David ontdek Jeruzalem - Een Israëlische archeoloog heeft gisteren verl een 3.000 jaar oude inscriptie over de dynastie van David te hebben ontdekt. Het is voor de eerste keer dat bi de Bijbel een dergelijke tekst is gevonden.De tekst in oud- breews bestaat uit dertien regels en vertelt hoe Asa, nakomeling van David, een veldslag wint met behulp Ben-Hadad, koning van Aram dat in het huidige Syrië Delen van de steen waarop de tekst stond gegraveerd, v» later gebruikt voor de aanleg van een weg. hebben de laatste weken Imeer zaken gehoord die ach- af toch weer anders uitpak- Vorige week zeiden de lippers alleen nog maar aan ïwlettend volgen," aldus Vos- d gisteren. Contact tussen de ik geprobeerd. Maar tot i is het ons niet gelukt. rstandig ipcis ook bij de schippers die gens Deen de nieuwe onder- ndelingen het voordeel van de ijfel geven. Niet van harte ^k gisteren. „Ook bij ons zijn mensen die het niet helemaal as zijn met de huidige beslis- g. Maar de meerderheid heeft ilist dat we weer gaan varen overleg voeren. Dat is lande- afgesproken, daar houden ons ook hier in Terneuzen aldus Deen. „Laten we Pen dat er een verstandige voorzitter u handeling g; ons hebben wel weer mi; vaker gaan voeren en d: er niets van Dat er zati vielen tusse nalisten kv helemaal i „Dat het ui was te voon mensen nog horen ze 's a afgeblazen, agressie aan een ontladin Deen verwa dag al alle s zen verdwe: beurs gaat o het bestaat dereen vracl heel Nede schepen lanj ders zullen i moeten kijk' het eerst wi maandag o naar de bei wel hoe h Deen laconii 'an onze correspondent 'as van Gent - De tweede Sasse Tij achtelijke kaartleestocht te voet over 2 pnieuw gewonnen door het team van Ou an café De Watergeus werd knap tw< ondagmorgen in alle vroegte slechts vijf minnende team. lechts twee teams namen aan de tippelnacht il men het deelnemersaantal uitbreiden met ihippershuis uit Sas van Gent en De Gravin i old Kwisthout van Oudt Sas bestempelde als 'best zwaar'. Slechts een deelnemei afhaken. De overige deelnemers e< 1— wisten de nachtelijke voettocht z 'oblemen te volbrengen. 'Pbel Scharmga en zijn mede-organi- sato dden hun uiterste best gedaan een aantrekl ■hen. Compleet met kaartleesopdrachten vo< polders rond Koewacht/Zuiddorpe en vei Gent. Onderweg konden de teams tot achten komen tijdens rustpauzes bij café 't jp bij een kampvuur ergens midden in de pold f ^nemers waren om 20.30 uur vanuit Ou Per busje geblinddoekt naar de droppin :lreeks 5.30 uur zondagmorgen arriveerde van Gent, waar ze in café Oudt Sas v ten met een stevig ontbijt. Na ontvangst i jelbeker keerden de deelnemers huiswaart airust op gepaste wijze in te halen. Leden van de Afrikaner Weerstandsbeweging marchert" de straten van het plaatsje Schweizer-Reneke, om hun Eugene Terreblanche een onderscheiding in ontvangst 'I nemen. De bestuurders van de zwarte zwarte satd"* Ipelegeng besloten een tegenmanifestatie te houden t onderscheiding toe te kennen aan Joe Modise van het regering verklaarde Schweizer-Reneke snel tot onrush, waardoor de politie speciale volmachten kreeg om soi"e sten op te breken en mensen aan te houden. De uit bestaande politiemacht vormde een cordon en controlecr"'\ voertuig dat het dorp binnen wilde. De veiligheidsman hielpen, beide bijeenkomsten zijn rustig verlopen. i^fdoefct ht ftden. worden weggebracht de deelnemers aai naar de plaats i

de Stem | 1993 | | pagina 4