iiUAiur 6. 8." Nieuwe aarde voor de zwarte tulp ,Dit is allerlaatste kans voor deze club' 4." tt Nieuw BRABANT @r~!7 Na zes tropenjaren bij AC Milan kiest Ruud Gullit bij Sampdoria voor de vrijheid 1. Sex 06-971! One plus 0n| 90 50 Vrije vrouwtjes 06-350.30088 06-320.320.06 SPORT Live Switch Box] Sex 06-9745 06-320.328.701 Live 06-320.320.6Ï 06-320.326.50 06-9714 Dopprijs 1198.- oopprijs 548.- malse baklapjei Frans Körver en zijn strijd voor en met VVV leid SCHASCHLICK MAANDAG 9 AUGUSTUS 1993 BELLEN 013-390290 Jules Verneweg iii 5015 BM Tilburg vertellen jou wat ze leL vinden en geven danh privénr. voor 50cnhi DAMES die zich ov« vervelen zoeken sexcor ***06-350.340.77*** 50 c.p.h.m. Ruige Griekse sex 1on0 PRIVÉ Geopend van 10.30-22.00u, zat. 18.00u. We ontvam huiselijke sfeer. assistentie gevr. 076-812983. 1,- pm (toets 9 v. uitfe Live Sexcontact Geen wachttijden 100cpli Hete sexadressen 1,-n Live sexbox 24 u. 100 cl l\lu al 880!! meisjes vertéllen u allej zelfs hun adres en/oftó nummer. Bel nu 50 c.p.J M9- 115 88 Avontuurlijke mannecl bellen snel voor een privégesprekn een leuke vrouw Bel 06-300.66.66i 75 cpm 1.- pm Sappige LiveS g leggen op een grote partij :ompleet en fabrieksnieuw. Met bijzonder geschikt voor naaisters akers en huishoudelijk gebruik. g vastnaaien, afsnijden en afwerken va' en stof zoals kleding, gordijnen, lakens jffen etc. met garantie, zag-naaimachines geheel compleet garantie op alle onderdelen en motor vrije arm. hikt voor rechtstikken, zigzagge" en aanzetten, knoopsgaten maker uitingen inzetten, blindzoomstee« ocksteek en stretchsteek voc ire stoffen. Reparatie en verkoop alle merken Eigen servicedienst Import - export - groot- en kleinhandel Tevens rOYOTA-NAUMANN-EINER naaimachines Brabantplein 6, 4817 LR Breda 076-205454 >nderdag koopavond tot 21.00 uur 'EL-RUIME PARKEERGELEGENHEID Botermalse I BIEFSTUK Door Michel Bongers Brunico - In de eerste seizoenen van Ruud Gullit voor Ascizione Club de Milan kwamen de naar gebakken lucht ruikende Italiaan^ se sportbladen (Gazetto dello Sport, Tutto Sport en Corriere dello Sport) superlatieven tekort om de Amsterdammer te typeren: De Koning van Lombardije, Het Beest en De Cycloon vormen slechts een summiere greep uit het rijke arsenaal aan koosnamen. De wellicht meest befaamde betiteling van de inmiddels 30-jarige voetballer is II Tulipano Nero. De laatste tijd echter leek de zwarte tulp door persoonlijke en ande re omstandigheden te verwelken. Op zoek naar een nieuwe positieve injectie be dankte hij voor AC Milan en het Neder lands elftal en vond de Mokumse tulp nieuwe, verse voetbalaarde in het Luigi Ferraris-stadion in Genua, de thuishaven van Sampdoria. Verandering van spijs doet eten. Na zes seizoenen AC Milan en 65 caps voor Oranje (17 goals) is Gullit toe aan een nieuwe uitdaging. De Genuaanse vrien denclub heeft de op het Amsterdamse Alboaplein geschoolde voetballer in de armen gesloten. Want laat er geen mis verstand over bestaan: Gullit is nog altijd in heel Italië een santo, een heilige. In het trainingskamp dat Sampdoria in het mondaine Brunico heeft belegd, oogt Gullit ontspannen. Hij is gepokt en gema zeld in het beantwoorden van mediavra- gen. Over AC Milan wil hij slechts het volgende kwijt: „Ik heb bij Milan een fantastische tijd gehad. De mooiste tijd van mijn leven. Iedereen vond het leuk dat Milan de top bereikte, maar als je die eenmaal bereikt hebt, gaat het sympa thieke eraf. Iedereen wil je dan van die positie afslaan." En dus verliet Gullit na lang aarzelen het speelgoed van media-tycoon Silvio Ber lusconi: „Ik had vorig seizoen al in een vroeg stadium het idee dat ik weg wilde. Maar ik heb enorm getwijfeld. Heb ook vaak gesproken met de kapitein (Baresi, red.) die bij mij in de buurt woonde. Pas in een laat stadium heb ik de knoop doorgehakt om weg te gaan. Verder wil ik niets over Milan zeggen. Dat vind ik niet correct ten opzichte van Sampdoria. Ik voetbal namelijk nu hier en niet bij Milan." "su Diverse clubs trokken vervolgens aan-de tGullit: 'In de media werd gesuggereerd dat mijn vrouw niet naar München wilde gaan. Allemaal {jel om- de atletische rastaspeler in te \imnenverhalen.' foto de stem/jqhan van gurp lijven, waarbij Bayern München en Tori- no het meest concreet waren. „Ik heb", zo zegt hij stelhg, „om persoonlijke redenen echter voor Sampdoria gekozen. Nee, ik ga niet uitleggen waarom. Bayern Mün chen en Torino zijn afgevallen. Ik ben toch niet verplicht om dat uit te leggen." De gossip-verhalen die vervolgens de ronde deden inzake Bayern München hebben hem gekrenkt. „In de media werd gesuggereerd dat mijn wouw niet naar München wilde gaan. Allemaal indianen verhalen. Dergelijke verhalen gaan een eigen leven leiden en dat vind ik allesbe halve prettig." Verbaasd Als Gullit hoort dat Torino-voorzitter Goveani beweerd heeft dat Gullit voor Sampdoria koos omdat hij daar aanzien lijk meer geld zou kunnen verdienen, reageert hij verbaasd. „Is dat zo. Ik kan me echt niet voorstellen dat Goveani dat gezegd heeft. Maar ja, dat is nou eenmaal het kloten van een persbureau als het ANP. De helft van wat ze brengen is niet waar. Ook dit verhaal niet. Ik heb niet eens met die Goveani over geld gespro ken. Dat vond hij wel vreemd. Maar nogmaals: ik heb om persóónlijke rede nen voor Sampdoria gekozen." „Ik heb een keuze gemaakt en denk me er happy bij te voelen. Het is een kwestie van smaak. Zet een Ferrari, Mercedes en BMW naast elkaar en je kunt er eentje kiezen. Ik heb nu toevallig voor de Mer cedes gekozen en dan krijg je gelijk weer een reactie van: 'ja, maar die Ferrari is beter'. Zo kun je niet denken. Smaak heeft gewoon simpel de doorslag gege- Valencia Gullit vond het overigens wel opmerke lijk dat zijn naam in verband werd ge bracht met allerlei niet relevante-clubs. „Zo zat ik hier in Italië een keer naar het journaal van RTL 4 te kijken eri daarin berichtte men doodleuk dat ik voor Va lencia zou hebben getekend. Vreemd om dat er helemaal geen concreet contact tussen Valencia en mij was. Ach, ik heb wel een idee waarom dat bericht in de wereld is gebracht." „Waarschijnlijk wilde men via deze weg vaart zetten achter de transfer van Roma- rio naar Valencia. Guus Hiddink heeft me in ieder geval later netjes opgebeld en gezegd dat hij het vervelend voor me vond." Het werd dus Sampdoria, de door voor zitter Paolo Mantovani met de nodige lires gefinancierde club uit 1946 en ge traind door de Zweed Eriksson. „Het is een leuke groep", zegt Gullit, „ik ken ook al een aantal jongens. Het belangrijkste vind ik echter dat hier minder druk is dan bij Milan. Sampdoria speelt geen Euro pees voetbal en daardoor heb ik meer tijd voor andere dingen. Voor mijn familie bijvoorbeeld. Tijdens de competitie gaat Sampdoria pas op zaterdagavond in trai ningskamp. Bij Milan was dat bijvoor beeld op zaterdagochtend." „Kijk, dan heb ik toch een zaterdagmid dagje vrij. De geringere druk bij Sampdo ria merk je ook aan de wijze waarop journalisten je benaderen. Bij Milan wordt altijd gevraagd: 'Denk je kampioen te worden?' Dat is bij Sampdoria veel minder. Het enige dat we bij Sampdoria moeten proberen te bereiken is een UEFA Cup-plaats, maar eerlijk gezegd maak ik me daar niet druk om. Het interesseert mij niet op welke plaats Sampdoria ein digt. Ik leef met de dag en kijk wel waar ik uitkom." Opgelucht Na zes tropenseizoenen bij Milan is Gullit zichtbaar opgelucht dat de boog nu min der gespannen staat. „Met het eenjarig contract bij Sampdoria heb ik gekozen voor de vrijheid. Wat ik hierna ga doen, weet ik niet. Misschien krijg ik wel een hele goede job aangeboden of ga ik een jaartje helemaal niets doen. Het leven verandert nou eenmaal steeds. Ik heb ook wel eens gesteld dat ik niet meer in Italië zou voetballen, maar nu zit ik weer hier bij Sampdoria. Zo gaat dat in het leven." De sociaal voelende Gullit erkent dat een dergelijke levensfilosofie niet voor ieder een is weggelegd. „Natuurlijk, een haven arbeider kan niet zo denken als ik. Maar ik hoef me er toch niet voor te schamen, voor deze luxe. Ik heb er keihard voor gewerkt en respecteer die andere we reld." In dat kader past ook enigszins zijn mening over de transfer van Marciano Vink naar Genua: „Zo'n kans krijgt Mar ciano toch nooit meer. Hij heeft gekozen voor de uitdaging èn het geld. So what? Ik ben er trots op dat deze jongens in Italië voetballen. Van Basten, Roy, Win ter, Bergkamp, Jonk, Vink. Ik hoop dat ze allemaal slagen. Niet alleen omdat het landgenoten zijn, maar sommigen zijn ook nog van Surinaamse afkomst. Dat schept toch een dubbele band." Zelfverzekerd Over het debuut van Bergkamp, Jonk en Vink in de top-of-the-bill-competitie van de serie A maakt hij zich geen zorgen: „Die jongens zijn erg zelfverzekerd en dat is het voornaamste ®m te kunnen slagen. Verder moet je gewoon met" vallen en opstaan leren." „Het belangrijkste", aldus de adept van persoonlijk raadsman Ted Troost, „is dat je positieve mensen om je heen hebt. Mensen misgunnen elkaar alles. Dat merk je het meest nadrukkelijk op de momen ten dat het je tegenzit. Toen ik gebles seerd was, zat ik in een timnel. En ik kan je zeggen, die was héél lang. Het is niet prettig om steeds maar weer te horen: 'Komt hij nog wel terug op het oude niveau?' of 'Zou 'ie het nog wel kun nen?'." „Marco (Van Basten, red.) zit nu in zo'n situatie. Ik hoop dat hij terugkomt en ik heb hem ook verteld hoe hij de tijd moet doden en hoe hij als het ware de hersens moet spoelen. Nogmaals, je moet de nega- tievelingen verstoten en positieve mensen om je heen zoeken die niet steeds zitten te zeiken hoe het met je enkel of je knie gaat. Persoonlijk ben ik rijker uit die tunnel gekomen. Je wordt er zo keihard van. Nee, ik ben niet versteend. Door de tegenslagen heb ik gewoon geleerd om te vechten en te knokken." Scherp Gullit is weer strijdbaar. Hij is scherp voor het nieuwe seizoen waarin Sampdo ria - dat ook Platt en Evani aantrok - wel eens de verrassing zou kunnen zijn in de strijd om de Scudetto. „Ach, je kunt er niets van zeggen hoe de competitie gaat verlopen. De andere teams hebben zich namelijk ook zeer goed versterkt." En Oranje? Is dat een gesloten boek? „Zoals ik er nü over denk, is het honderd procent zeker dat ik niet meer voor het Nederlands elftal uitkom. Waarom niet? Ik ben toch zeker niet verplicht om dingen uit te leggen. Laat het maar zo." De voetballende basgitarist, die met zijn eigen reggaeband ook een nummer com poneerde over de eerste donkere aanvoer der van het Nederlandse elftal (getiteld 'Captain Dread'), vindt het in ieder geval een eer dat men eraan gedacht heeft om voor hem een afscheidswedstrijd te rege len met Oranje. „Maar als ik heel eerlijk ben hoeft zo'n afscheidsduel voor mij niet. Het feit dat Dick (Advocaat, red.) eraan gedacht heeft, is voor mij al vol doende. Ik wil niet dat dit beledigend overkomt, maar ik ben ook tevreden met een of ander aandenken. Mocht er even tueel töch een afscheidswedstrijd komen, dan hoop ik dat de opbrengst naar een of ander goed doel gaat. De Anne Frank-' stichting bijvoorbeeld." Voor Gullit hoeft een afscheidsduel dus niet Het lijkt erop dat hij er moeite mee heeft om het Oranjêböek definitief te sluiten. Een rentree is niet ondenkbaar. Ijk kan niet biljarten. Ik Iheb moeite om met de eerste bal de tweede te ■raken. Maar als ik twee ■maanden zou oefenen, lzou ik wereldkampioen jzijn". VW heeft het ge lweten. Tien maanden I geleden kwam hij naar jVenlo. Periodetitel, [kampioenschap, eredivi- pie. En wat nu? VW en pijn trainer worden op- I nieuw voor de leeuwen Igeworpen. In de aanloop ■naar Het Gevecht een ■ontmoeting met een ■openhartige Frans Kör- Iver. "oor Rob van Lee en Jean Bruynen hans Körver is onlangs 56 ge worden. De nadagen van de voetbaltrainer zijn aangebro ken. Wat wil hij nog en wat kan 1 no§? Wereldkampioen bil jarten worden? Eigenlijk wel. ®aar dan op zijn manier. Frans Aorver wil met VW een vaste veroveren in de eredivisie. >uat is trouwens geen kwestie willen, maar van moeten, zijn op het punt beland waarop handhaven letterlijk an levensbelang is, vrees ik". J^orwiehtige, bijna sombere "yen, die helemaal niet pas- m de entourage van café j ,naa'- In Frans Körvers 14 okaal in het oude hart van oannond, ter stede beter be- It'J1 j s k'i Henk', komt de L koenheid bijna van de mu- Natuurlijk, ook in café Na- tan w°r,^en iFote en de per stuk RUM GEHAKT] V* kilo >e problemen van deze we- ■t. besproken. Maar even I- ?®]kend naar de vriendelij- I oezoekers en proevend van l(fAemoedelijke sfeer, zal de IWo„ lmmer luiden dat het 20 slecht nog niet is en dat l2i4,ner?ens voor nodig is om Indrukte maken. Isaa/v aa' 'eerde de weduw- Iden* ns Oorver jaren gele- I t? n'euwe echtgenote ken- Drmri Pe band met Roer- is altijd gebleven. Körver aJn prachtige huis in de bossen bij Helmond weer ver kocht. In afwachting van de oplevering van een nieuwe wo ning in een Roermondse buiten wijk - met een fraai uitzicht op de Maas - woont de familie nu in een oud pand in de St. Jan-1 straat. Ze kan te voet naar het mooie Nationaal. Eigenlijk horen Frans Körver en café Nationaal niet bij el kaar. De onrustige, ongeduldi ge, ongrijpbare voetbaltrainer Frans Körver welteverstaan. Waarom moet de inzet van zijn tweede jaar in Venlose dienst zo hoog zijn? Waarom spreekt hij van 'een zaak letterlijk van le vensbelang'? Omdat Frans Kör ver kennelijk niet anders kan. „Dit is de allerlaatste kans voor deze club", zegt hij. „De aller laatste kans om zich te onttrek ken aan de algehele neergang van het betaalde voetbal. Als we nu niet maken dat we weg blijven uit de kelder, zullen we verzuipen. Realiseert iedereen zich dat wel?" Er valt een stilte. Ze geeft zijn woorden een on heilspellend karakter. Overleven Waarom toch neemt hij zo'n last op de schouders? Voor Frans Körver is deze vraag niet rele vant. Wat hem betreft kan de strijd morgen beginnen. Overle ven, daar leeft hij van. Zonder het duel en het conflict sterft de voetbaltrainer in hem. •Nog steeds. Ook nu hij 56 ge worden is en begint aan zijn 20e seizoen als trainer. Een schat aan ervaring heeft hij opge daan. Bij Tongeren, bij Roda, Fortuna en MVV, in Wagenin- gen, Dordrecht en Helmond. Van berusting en relativering is evenwel weinig te bespeuren. Nogmaals, omdat hij niet an ders kan. „Anders functioneer ik met", zegt hij bijna veront schuldigend. „En als ik niet kan functioneren, ben ik weg". „Ik wil de beste zijn, altijd. Als je Ajax of PSV de top noemt, heb ik die niet gehaald en zal ik die ook niet meer halen. Maar mag ik misschien de intentie hebben om de beste te zijn? Ik wijs mijn eigen top wel aan. 'Daar moet je naar toe Frans', zeg ik dan, 'zie maar dat je er komt"'. „En wat is dan wel de top? De mensen denken 'daar heb je weer die dwaas, die vent die bij z'n clubke de hele tijd langs de zijlijn rent'. Maar mag ik mis schien, als ik dat nodig vind. Ik heb nooit een club gehad waar bij ik rustig op mijn stoel kon blijven zitten. Een Van Gaal en een Westerhof, die kunnen lek ker achterover leunen. Ik niet. Trouwens, toen PSV op het laatst écht de mist in ging, hield Westerhof het ook niet uit. Stond hij toch ook langs de lijn te schreeuwen". „En wat zijn dan toptrainers? Kijk naar Westerhof of naar Pim Verbeek. Dat waren een paar jaar geleden toch kroon prinsen. Waar zijn ze nu terecht gekomen? Ik bedoel maar. Top trainers zijn in mijn ogen trai ners die erin slagen een zodanig klimaat te scheppen dat zij op timaal functioneren. En dat daarmee hun elftallen optimaal functioneren. Bij welke club dat is, doet er niet toe. Kijk naar Sef, Sef Vergoossen. Hij is de juiste man gebleken voor MW. MVV is nu eindelijk in rustig vaarwater gekomen". Foute Klimaat Het klimaat scheppen. Van de vele strijden die ïYans Körver voert, is die tegen het Foute Klimaat misschien wel de he vigste. Voor hem is de trainerswijsheid dat alle neuzen in dezelfde rich ting moeten wijzen, geen cliché. Voor hem is dat een absolute voorwaarde. Zijn denk- en han delwijze hierin zijn echter niet onomstreden. Zijn houding roept weerstanden op, leidt tot spanningen. Körver weet dat drommels goed. „Ik ben het ook niet altijd met mijzelf eens", zegt hij, „maar ik kan nu een maal niet functioneren in een omgeving waar ik geen greep op heb". Schuilt in deze bewoordingen niet de verklaring voor zijn houding in het geschil tussen VW en verzorger Ton van Veg- gel? Uitgerekend in de zo be langrijke voorbereidingsperiode op het nieuwe seizoen ontstaat zo'n situatie waar hij geen greep op heeft. De zaak esca leert. Niet door toedoen van Frans Körver, maar zijn gedrag is ook niet bevorderlijk voor 'de rust in de tent', waar voorzitter Vlaminckx zo naar snakt. Een Körver die weigert te poseren voor de traditionele elftalfoto, een Körver die in het Belgische Neeroeteren de fotograaf, ten overstaan van tientallen toe schouwers, smeekt om hem niet te fotograferen op de tribune. Ook in de relatie tot zijn spelers wenst Frans Körver geen con cessies te doen. Zij moeten voor hem door het vuur gaan, zoals hij voor hëh door het vuur gaat. Volledige overgave eist hij. Een paar weken geleden speelde VW tegen Reuver. VW won met 7-0. Körver was woedend en ging na afloop niet eens de kleedkamer meer binnen. On professioneel gedrag verweet hij zijn spelers. Zij hadden die amateurs met een nulletje of twaalf moeten oprollen. Langs de kant stonden namelijk hon derden supporters. VW had met het oog op de verkoop van seizoenkaarten reclame voor zichzelf moeten maken. En wee degene die wil indrin gen, die zich wil bemoeien met zijn spelersgroep. Eind februari speelde VW thuis tegen Telstar een slechte wedstrijd. De 3-0-overwinning kon de erger nis bij manager Wiel Teeuwen over het vertoonde spel niet wegnemen. Teeuwen had de spelers graag even willen toe spreken. Frans Körver hield de deur echter gesloten. Hij wenste geen inmenging. Rechtlijnig De voetbaltrainer Frans Körver ontkent niet dat zijn karakter trekken van rechtlijnigheid ver toont. Het voetbalbeest in hem eist dat zij die met hem werken dat ook zijn. Niet een beetje, helemaal. „Ik ben één dag in de week niet met voetbal bezig, maar die dag staat niet in mijn agenda". „Maar zeg nu niet dat ik hard ben voor anderen. Da's heel iets anders. Dat ben ik van nature niet. Rechtlijnig? Ach, VW heeft met mij geen piepeltje in huis gehaald, als ik dat mag zeggen. Ik weet waar ik mee bezig ben en ik weet waar ik naar toe wil. Ik ben heel hoog geweest en ook heel laag. Let terlijk en figuurlijk. Ik stond ooit boven op de Eiffeltoren en ik zat ooit 400 meter onder de grond. Echt hoor, ik heb nog in de mijn gewerkt. Als jonge knaap. Mijn vader was opzich ter. Ik weet wat er te koop is buiten". Terug naar zijn strijd tegen het Foute Klimaat. Die is wat hem betreft actueler dan ooit nu VW terugkeert in de eredivisie. Frans Körver introduceert „het wij-karwei". Het wij-karwei is begonnen. „Realiseert iedereen bij de club zich wel dat we in Nederlands hoogste voetbalklasse staan, dat we top zijn", vraagt hij zich nogmaals af. Zijn stem verraadt een vleugje van twijfel. „Alle mensen bij VW moeten nu helemaal op VW gericht zijn. De grote jongen uithangen als je kampioen wordt, is geen kunst. Maar de realiteit van nu onder ogen zien, wel. Er zal keihard gewerkt moeten wor den. Onze begroting is echt maar minimaal vergeleken bij die van de meeste andere clubs. Dat zullen we moeten compen seren. Met tomeloze inzet en geloof in eigen kunnen". „Dat laatste is zo ontzettend belangrijk. Geloof, vertrouwen. Ik wil dat VW weer een uit straling krijgt. Elke tegenstan der moet met stront in de broek naar De Koel komen. Als je dat voor mekaar krijgt, ben je ver genoeg. Dan komen de presta ties vanzelf. En dan komt ook het publiek. Goeie pers, aan dacht van de media, allemaal leuk en aardig, maar het pu bliek weegt uiteindelijk de prestaties op het veld. Als VW presteert, presteert het publiek ook". Frans Körver is overtuigd van het gelijk van zijn zienswijze. Maar zal de boodschap ook overkomen? Da's een ander ver haal. De winnende trainer heeft altijd gelijk. Naar de man die succes heeft, luistert iedereen. Maar hoe zal het over twee, drie maanden zijn? Een kleine aar zeling, maar dan geeft Frans Körver toe dat hij wel degelijk ook bang is. Bang dat het ver trouwen in hem zal afbrokke len. Frans Körver: 'Ik kan nu eenmaal niet functioneren in een omgeving waar ik geen greep op heb'. foto anp „Vertrouwen hebben in mij is de basis. Zonder dat kan ik niet werken, heb ik ook eigenlijk geen bestaansrecht meer. En dan is het einde daar. Natuur lijk is dit mijn grootste zorg. Dat mijn groep niet langer van mij aanneemt dat wij de besten zijn. Kijk naar PSV en Ajax, daar zijn zij toch ook op geval len. Bij PSV vertrouwde op een gegeven moment niemand ie mand meer. Dat moest dus wel fout gaan. Bij Ajax idem. Daar hebben ze nog betere voetbal lers. Had Ajax maar een paar boefjes gehad, een paar spelers die zichzelf de allerbesten voel den, dan was het toch met vlag en wimpel kampioen gewor den?" Babangida De kampioen van de eerste divi sie heeft drie nieuwe spelers aangetrokken: Nico van der Meer, Carlos Hasselbaink en Remco Torken, een middenvel der en twee aanvallers. Drie aankopen van Frans Körver. „Alle aankopen zijn van mij. Een club zal toch geen speler kopen in wie de trainer het niet ziet zitten?" Tegenover de komst van dit trio staat het afscheid van vijf spe lers, Jos Rutten, Maurice Rayer, Mario Piqué, Ogechukwu Wilson Ajah en Tijjani Baban gida. Het grootste verlies is ongetwij feld het vertrek van de dekselse Babangida. Het is opvallend dat Frans Körver geen woord meer vuil maakt aan hem. De zwarte parel is voltooid verleden tijd voor hem. Körver ergerde zich in de zo succesvolle eindfase van de competitie overigens aan de, in zijn ogen, verheerlijking van WTV's superaanvaller. „Het lijkt wel of FC Baba kampioen is geworden", liet hij zich eens ontvallen. Frans Körver zegt ingenomen te zijn met de drie nieuwkomers. De opmerking dat het niet meer dan modale voetballers lijken te zijn, laat hem koud. Hassel baink, die bij hekkesluiter Tel star geen nieuw contract kreeg. Torken, die bij Den Haag reser vist was alvorens hij rond de jaarwisseling aan TOP werd uitgeleend. En Van der Meer, een onbekende speler van PSV 2. Moeten dit de versterkingen zijn, de gerichte aankopen, waarover Körver na het kam pioenschap over sprak? „Ik ken die kritiek. Luister, Hasselbaink ken ik al jaren. Ik heb hem genomen om zijn snel heid. Hij mag dan misschien niet de grote voetballer zijn die Babangida is, maar ik heb hem wel hard nodig. Voor de vele wedstrijden waarin we vanaf eigen helft zullen spelen. Car los' sprint is perfect, maar de voortzetting, daar schort het nog aan. Ik denk echter dat ik hem, ondanks zijn 24 jaar, nog iets kan leren. Mocht me dat onverhoopt niet lukken, dan mag men mij ter verantwoor ding roepen". Over Remco Torken, die bij TOP in dertien wedstrijden der tien doelpunten maakte, is Frans Körver ronduit lovend. „Ik moest hem hebben. Dat heb ik ook tegen het bestuur gezegd. Die vent móet ik erbij hebben. Wat ik afgelopen seizoen name lijk miste, was de strijd. Ik had technisch gesproken een prima ploeg, maar er was te weinig strijd. Torken gaat dat even wicht herstellen. Ik heb hem verschillende malen aan het werk gezien. Bij TOP, maar ook toen hij nog bij Den Haag speel de.. Samen met Van der Laan. Dat liep als een trein. Torken is een kerel naar mijn hart. Krachtig, snel en voor de duivel niet bang". „Nee, je kunt hem niet vergelij ken met Jeroen Boere. Remco is een heel ander type. Hij is geen. echte centrumspits. Hij voetbalt mee en, belangrijker nog, hij bestrijkt de hele breedte van het veld. Het koppel Boere-Graef vond ik trouwens geen onver deeld succes. Dat zal met het koppel Torken-Graef anders worden". I

de Stem | 1993 | | pagina 15