ardin met vijftig mensen verder Winst Nijverdal Ten Cate zakt in 'Nd kortI 'ii Parijs op record Voor jaren werk aan F-16's in Woensdrecht 'Varkenshouderij aan rand van de afgrond' lig e besluite >mie Ruslaii* Verlies Swissair opgelopen ECONOMIE A5 fachtig ontslagen in Rijen als gevolg faillissement tuinmeubelenfabriek Textiel- en kunststoffenconcern moet weer 125 banen schrappen lJ Postbank feftwordt 1 maart 1994 ECONOMIE KORT ESTEM ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 Somalië te president Carter heeft aL In hun humanitaire Operatij Bi, nu de VN-troepen in eet strijders verzeild zijn ge! I op verwijten van mensen] VN-medewerkers die vinde' lit het oog hebben verlorer, Inger en anarchie verscheurt J 20 clans in het zuiden iKismayo een vredesakkoot ƒ0 worden opgeroepen same lin de VN. Bij ondertekend q aanwezig. Ian Clinton ld van twee zetels heeft hel Igden donderdagavond ingeJ ^an president Clinton. Van dl en 216 tegen de voorstelieij mende vijf jaar met bijnj lleinen door bezuinigingen e 1 kamer van het Congres, d Sluit nemen. Bij het ter persj nog niet bekend. lier Georgië |fd Sjevardnadze, volgt Tenga deze gisteren is afgetreden. instellen om een burgeroor] (sche republiek, die geteisterl J en oorlog in Abchazië. Sigoeü jevaardigden tot tweemaal to3 afgekeurd. Volgens Sjevardnal dat de confrontatie tussen lep. LorWim Klaassen L Bosch - De varkenshou- Ljj in Nederland beleeft Lpzalige tijden. Duizenden [drijven staan aan de rand L de afgrond. Vooral de foers van biggen vergaat slecht. De prijs van de 1 is gedaald naar 45 vooroorlogse prijs", zegt Efpas in Oerle, bestuurslid J de Brabantse vereniging van Erkenshouders. De kostprijs Bestuurslid Das van Brabantse vereniging van varkensfokkers: 'Vooroorlogse prijzen' van een big is 120 gulden, dus moet een fokker op elke big 75 gulden toeleggen. Varkensmesters werken even eens met verlies. Zij hebben het voordeel dat ze de biggen goed koper dan ooit kunnen inkopen: voor 45 in plaats van voor 120. Niettemin moeten ze op elk gemiddeld slachtvarken 15 gulden toeleggen. Een kilo var kensvlees heeft, bij een inkoop prijs voor een big van 120 gul den, voor de mester een kostprijs van 3,20 per kilo. Maar hij krijgt slechts 2,20. Een gemiddeld slachtvarken weegt volgens Das 90 kilo. De mester zou per varken een ver lies lijden van 90 gulden, ware het niet dat hij slechts 45 in plaats van 120 gulden voor de big heeft betaald, 75 gulden minder dus. Zijn verlies per var ken komt daardoor op 15 gul den: het verlies van 90 min 75 inkoopvoordeel. De lage prijzen worden volgens Das veroorzaakt door een stag natie van de vleesconsumptie binnen de EG en door een te sterk gestegen produktie van biggen. „Een paar jaar geleden wierp een zeug per jaar gemid deld 18 biggen. Dat zijn er nu 22." Volgens hem moet een onder normale omstandigheden renda bel fokbedrijf 200 zeugen heb ben. „Die leveren per week ge middeld tachtig biggen op. Nu elke big 75 gulden minder op brengt dan zijn kostprijs, bete kent dat voor zo'n bedrijf een verlies van 6000 gulden per week. Dat houdt geen bedrijf vol." Voorlopig blijven veel be drijven op de been omdat de banken 'bij-financieren', In de hoop op beter tijden. Das zegt dat die zeker zullen komen, mits de overheid zorgt voor een sane ringsregeling die het voor var kenshouders aantrekkelijk maakt om ermee te stoppen. fa onze verslaggever «jen - Tuinmeubelenfabriek Jardin in Rijen gaat in jerk afgeslankte vorm verder onder de naam Jardin srden Furniture bv. Van de honderddertig werknemers hen er tachtig op straat te staan. Desondanks zijn |vel de bewindvoerder van het failliet verklaarde kijf als de Industriebond FNV niet ontevreden. ligheidszone hebben gisteren raketten ei dorpen in het oosten van. dj |rid-Libanon. Israël en de me] bben het vuur beantwoord mei Mansoura en Izziye, waq tl. Het is nog niet bekend of j-en was de laatste dag van he nister van Buitenlandse Zake kten. Hij heeft vooral als bood] de regeringsleiders opgetreden t hij bemoedigend. rd voor gifwolk Jden hebben gisteren de enorm In die ontstonden na een serid nde bedrijven in de Zuidchines I hebben de bevolking gewaar] Jen. De branden hebben volgen ventig mensen het leven gekt In gewond, meldden de Chines jtember beginnen |le tribunaal dat tot taak heef egoslavië te berechten, moet it lanen. Dat heeft de woordvoerdej lad Fawzi, gisteren in New Yora plaat uit een procureur en el! gevestigd. Vijfendertig state] Ivoor de rechtersfuncties genomi Idan twee kandidaten voordrage! vroegere moederbedrijf [ientjes Beheer bv blijft de di ctie voeren, maar geeft de aan- gen uit handen. Dat geldt ook fi! een tweede bv, waarin het 1 goed van Jardin is dergebracht. Nadat half juli jrëéance van betaling was aan- bleek al snel dat het jdrijf" in de oude vorm niet ter te redden was. De voor- amste oorzaken van de pro- jïnien van Jardin zijn de over- duktie van luxe tuinmeube- 'harde gulden' die de tuinmeubelen voor de fort duur maakt. ilgens de Bredase bewindvoer- rmrG. Mannaerts is er na het or hem op 23 juli bij de recht- jnk aangevraagde faillissement 'ertsachtig gezocht naar een idingsplan. „Uiteindelijk mo- iwetoch niet ontevreden zijn. is een enorme kapitaalsver- ietiging voorkomen en een deel de werkgelegenheid blijft houden", zegt hij. wel het een en ander anderen bij Jardin. Uit een derzoek van adviesbureau ink zou zijn gebleken dat Jar- i 'nieuwe stijl' kans van slagen eft, Mannaerts: „Men gaat ortaan niet langer op voorraad aar alleen op orders fabrice- Kostenbesparing zal voorop (an. Het kantoor en de toroom worden een stuk klei ner. Bovendien wil men terug naar de 'basismodellen' die Jar din vroeger maakte". Volgens de bewindvoerder bleek de consument de afgelopen jaren niet bereid flink wat meer te betalen voor luxere stoelen 'met allerlei tierelantijntjes'. Jardin had zich echter wel op die markt gestort. Een terugkeer naar de formule van vroeger moet het bedrijf weer in het goede vaar water brengen. Districtsbestuurder A. Damoi- seaux van de Industriebond FNV is eveneens blij dat er in elk geval werkgelegenheid behouden blijft. „De Nederlandse fabri kanten van tuinmeubels hebben de afgelopen winter een onder zoek gedaan, waaruit bleek dat er allerlei wild-westachtige ont wikkelingen in de branche gaan de waren. Afnemers kochten wel in, maar hielden tegelijkertijd met name concurrenten in Italië en Israël in de gaten. Het pro bleem is dat de prijs van plastic granulaatkorrels erg laag is." Die korrels zijn de grondstof voor de plastic stoelen. „Bedrijven die op voorraad heb ben geproduceerd komen dan in de problemen, omdat de concur rent goedkoper kan produceren. Een bedrijf als Curver laat het plastic in loondienst gieten en heeft er dus geen last van. Jardin wel", blikt Damoiseaux terug. |je over gijzelaars (BeWZeil ill Loiltleil Inng ontstaan over het lot van cl jiden zijn van de Turkse rebeïïflj lartij PKK. De minister van B" |Gazioglu bevestigde dat twee v gisteren vrijgelaten zouden ziji 1 een woordvoerder de berichte" j zouden de Brit David Rowbottoï Inia Miller, die op 5 juli door c oostelijke stad Van zouden zijl lanse toeristen die eveneens zijl In. Britse en Australische diplofflj fissen lieten weten geen informal'^ zalig verklaren «nden (rtr) - Het was gisteren een goede dag voor de jfectenbeurzen in Londen en Parijs. Op deze twee beurzen tarnen de aandelenindexen uit op een record. Ook de beurs i Frankfurt had niet te klagen, want daar werd een hoogste it tot nu toe dit jaar bereikt. In moet ten minste een mirakel aal pchreven kunnen worden. Londen eindigde de Financial mes-index van de honderd op 2969,8 punten, 26,4 pen meer dan op donderdag, farmee werd het record van 8 aart dit jaar gebroken. Hoop lagere rentetarieven, ingege- toor tekenen die wijzen op i economisch herstel in Groot- Ittanmë, stuwde de aandelen- psen omhoog. De afgelopen beursdagen is de index met 1 Punten omhoog gegaan, ^effectenbeurs van Parijs ging "sterker omhoog dan die van aden. De Cac-index van veer- aandelen sprong met 34,53 "en naar boven tot 2149,83 aten. Ook hier speelde de ver achting dat de rente omlaag 1,1 een grote rol. Het vorige agtepunt heeft lang standge lden. Het dateert van 20 april weliswaar niet een record, maar kwam wel op het hoogste punt tot nu toe dit jaar terecht. De Dax-index eindigde op 1869,38 punten en dat was 8,88 punten meer dan op donderdag. De in dex had hoger kunnen sluiten, ware het niet dat er tegen het einde van de handel winst werd genomen. De beursindex zit nog ruim honderd punten van een record af. Het hoogste punt van de Dax-index kwam op 31 maart 1989 tot stand en bedraagt 1976,43 punten. Van onze redactie economie Amsterdam - De winst van Koninklijke Nijverdal Ten Cate is het eerste halfjaar van 1993 stevig ingezakt. Over de eerste zes maanden werd een nettowinst van 7,1 miljoen gulden geboekt tegen 24,7 miljoen in de eerste helft van 1992. Per aandeel ging de winst van 6,27 naar 1,74. De winst wordt gedrukt, doordat Ten Cate onmiddellijk zeven miljoen gul den extra heeft uitgetrokken om de produktie af te slanken. Het concern wil onder druk van de slechte economie opnieuw 125 banen kwijt. De directie van het textiel- en kunststoffenconcern vond de cij fers zo teleurstellend dat zij een extra persconferentie hield om uit te leggen dat het zo slecht nog niet gaat. Toch waagde be stuursvoorzitter G. Reudink zich niet aan een verwachting voor het tweede halfjaar. Daarvoor zijn de economische omstandig heden veel te onzeker, meent hij. Maar er zijn 'lichtpuntjes' voeg de hij daaraan toe. De vorig jaar en dit jaar begon nen reorganisaties gaan volgend jaar echt besparingen opleveren. De verliezen van de Amerikaan se dochter Aerospace kunnen het resultaat van het Almelose con cern niet langer drukken, omdat deze onderneming vorige maand is verkocht. En de raad van bestuur heeft hoge verwachtin gen van de gang van zaken in de Verenigde Staten, waar de eco nomie zich herstelt. „In de VS wordt het tweede halfjaar beter dan de eerste, die verwachting durf ik wèl aan", zei Reudink. Bovendien denkt hij dat Nicolon in de VS zijn voordeel gaat doen met de over stromingen van de Mississippi dit jaar. Reudink betoogt verder dat de eind vorig jaar ingezakte resul taten op kunststoffen zich stabi liseren. Ook bij de textiel dat de tweede helft van vorig jaar ver lies boekte, is al weer sprake van winst. De raad van bestuur heeft verder zijn hoop gevestigd op het snel weer aantrekken van de economie. Overvallen Het laatste kwartaal van 1992 tSt Bij Nijverdal Ten Cate gaan in totaal 250 banen weg. werd Nijverdal Ten Cate vrij plotseling overvallen door een verslechtering van de markt. „Vorig jaar september ging over al het licht uit", aldus Reudink. Het concern besloot meteen 125 banen te schrappen en trok 6,5 miljoen gulden uit voor deze afslanking. Dit jaar moeten in Nijverdal nog eens 125 banen weg. Ten Cate Protect (werk- en beroepskleding) moet het met 105 arbeidsplaatsen minder doen en Advanced Composites (ver werking glasvezel) met 20. Het concern telt wereldwijd ruim 4300 werknemers, waarvan 2630 in Nederland en 1000 in de VS. Hoewel de omzet nauwelijks daalde (van 567 miljoen naar 559 miljoen gulden) nam het bedrijfsresultaat af van 41,3 mil joen tot 31,7 miljoen. „Sommige bedrijven maakten meer omzet, wat meer kosten met zich mee bracht. Bij andere bedrijfsonder delen daalde de omzet, bij ge lijkblijvende kosten. Afslankin gen zijn duur en de kostenbeper- king werkt pas veel later door", vertelt Reudink. De omzet van de Nederlandse groepsmaatschappijen daalde FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP met 8 procent, tegenover een omzetstijging bij de buitenland se groepsondernemingen met 10 procent. De omzet van de kunst stofsector steeg In het eerste halfjaar met 5 procent tot 389 miljoen, terwijl de specialisti sche textielomzet met 15 procent afnam tot 165 miljoen. Nijverdal wil op termijn haar aandelenbelang van 3 procent in Gamma Holding afstoten. „Maar we hebben daar geen haast mee." Het gaat om 160.000 aan delen, die op basis van de huidi ge beurskoers ruim 13 miljoen waard zijn. ore- >ro- ng- >no- ïrde van 140 be- ieel 1de van zit- ster Dar- te- itise- nds- iring vati- tslid t het ?ring ■sluit iij de itiële enwooj aki land' W park" ,vi v aitö decreten en negeert de bes'1 van de Opperste Sovjet vraag is: wie vertege: de hoogste macht in het Premier Tsjernomyrdin de begroting die het p i vorige maand aannam VSJ een tekort van 40 mil]31" den, tweemaal de s0111.!1 regering had vastgesteld waarschuwde dat bij uit1'» van het parlementsbesld hoeveelheid geld in oml°°f, het eind van dit jaar zou ve beien. Haag (anp) - Klanten "de Postbank hebben bin- sort geen girobetaalkaart "scheque meer nodig voor opnemen van geld bij een de ruim 2.000 postkanto- °t Postagentschappen. Baf tvfli Tsjernomyrdins kabinet gisteren ook zijn vooi'i goedkeuring aan een mingsprogramma dat voo moet leiden tot een dab»» de maandelijkse inflatie procent naar 5 tot 7 Proce Ook voorziet het pr°SiaIU een versnelde privatised™' grote staatsbedrijven. Beide doelstellingen staa» op het beleid van het co tieve parlement. tours van Frankfurt bereikte Vunderink ,eM opnemen en de regering in Moskou hefenvoudiger ^Viqoc in rlo T?nccicr>Vio J september voert de bank ./uw systeem in, waarbij de [m/Z de Halie alleen de atpas hoeft te gebruiken. »JSïem wordt geleidelijk ffflber tUSSen sePtember en Tostbank, die dit vrijdag be- .ff gemaakt, verwacht 1 de nieuwe manier van "opnemen per jaar ongeveer JOen betaalkaarten en pes minder te hoeven ver- „1 betaalkaart blijft gehandhaafd als betaalmid- rijvoorbeeki in winkels of iel .en als geldopname- U 'n het buitenland. De [ken. aurants, Van onze verslaggever Woensdrecht - Fokker Air craft Services en het Depot Mechanisch Vliegtuigmate rieel en Straalmotoren (DMVS) op de vliegbasis Woensdrecht hebben samen nog jaren werk aan verbete ring van de Nederlandse F- 16's. De contracten voor de samen werking zijn overigens nog niet getekend. Er wordt stevig on derhandeld. Naar verwachting zetten luchtmacht en Fokker binnen enkele weken de hand tekening. Fokker zal de klus niet aan zijn neus voorbij laten gaan. De komende jaren gaat het om versteviging en aanpassing van de 180 toestellen van de lucht macht. Daarna worden de F- 16's voorzien van nieuwe, ge avanceerde elektronica. „Eerst verlenging van de tech nische levensduur, daarna van de operationele levensduur. Op die manier kunnen de F-16's mee tot ver in de volgende eeuw," meldt majoor L. Baltus- sen, woordvoerder van de vlieg basis Woensdrecht. Het programma voor revisie en aanpassing van de F-16's heeft de naam Pacer Slip gekregen. In september wordt er op de Gemiddeld tien haarscheurtjes per onderzochte F-16 zijn er ontdekt. vliegbasis Woensdrecht aan be gonnen. In 1996 is Pacer Slib voltooid. Met het karwei is 70 miljoen gulden gemoeid. Na Pa cer Slib start rond 1997 het Mid Life Update programma, zoals vernieuwing en aanvulling van de elektronische apparatuur wordt genoemd. Hoeveel dat gaat kosten is nog onduidelijk. In Amerika wordt eerst uitgedokterd wat er moet gebeuren. Vervolgens is het de vraag hoeveel van de huidige 180 Nederlandse F-16's met het nieuwe materiaal worden uitge rust. Antwoord daarop komt pas als de reorganisatie van defensie in beeld is en omvang en taakstelling van de lucht macht voor de toekomst duide lijk zijn. Ook is nog geen beslissing ge nomen over de rol van Fokker bij het Mid Life Update pro gramma. „We hopen daar zeker bij te worden betrokken. Dat is voor onze werkgelegenheid van belang," 'zei gisteren een woordvoerder van Fokker. Al vele jaren werken Fokker en de luchtmacht op allerlei fronten samen. Onder meer zijn veel straaljagers voor de luchtmacht vanaf de Tweede Wereldoorlog in licentie gebouwd door Fok ker. Fokker heeft, als de verdere samenwerking binnenkort in derdaad wordt bekracht, de eindverantwoordelijkheid voor het Pacer Slip programma. Ter voorbereiding - en om erva ring op te doen - zijn al twee F-16's onder handen genomen. De proef was een succes. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP In september komt de zaak goed op gang in een grote on- derhoudshangaar op de vlieg basis Woensdrecht. Aan elk toestel is 2000 uur werk. De eerste tien toestellen staan al in de hangar en zijn onder zocht. Gemiddeld tien haar scheurtjes per vliegtuig kwa men aan het licht. „Daar moet natuurlijk iets aan gedaan wor den," aldus Baltussen. „Maar vreemd is het verschijnsel niet. Bij gebruik ontstaan dergelijke scheurtjes. Die komen ook in de auto voor." Werkloosheid VS daalt Washington - Het percentage werklozen onder de Amerikaanse beroepsbevolking is in juli gedaald van 7,0 tot 6,8, het laagste niveau sinds september 1991. Er kwamen vorige maand exclu sief de landbouw 162.000 arbeidsplaatsen bij, heeft het Ameri kaanse ministerie van Arbeid vrijdag bekendgemaakt. De cijfers zijn gunstiger dan was verwacht. Economen hadden gerekend op 150.000 nieuwe banen en een overanderd werkloos heidspercentage van 7,0. Eind juli van het afgelopen jaar zat nog 7,6 procent van de beroepsbevolking zonder werk. Ook de herziene cijfers voor de groei van de werkgelegenheid in voorgaande maanden vormden een meevaller. Het aantal nieuwe banen in juni is gecorrigeerd van 13.000 tot 44.000 en dat voor mei van 215.000 tot 238.000. Minder aardgas gewonnen Den Haag - De winning van aardgas in ons land is in de eerste helft van dit jaar met twee miljard kubieke meter gedaald naar bijna 43 miljard kubieke meter ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, aldus het Staatstoezicht op de Mijnen. Een woordvoerder van de Gasunie schrijft de daling toe aan de relatief milde winter, waardoor afnemers in binnen- en buiten land over meer voorraden beschikten dan een jaar eerder. Als gevolg daarvan hoefde dus minder afgezet en gewonnen te worden. Vooral de winning van gas op land werd minder, die op zee nam toe. Werkloosheid Duitsland fors toegenomen Neurenberg - Het aantal werklozen in Duitsland is in juli met maar liefst 226.000 gestegen tot ongeveer 3,49 miljoen. Zowel in het westen als in het oosten van het land nam de werkloosheid flink toe, blijkt uit vrijdag gepubliceerde cijfers van het Duitse arbeidsbureau. In West-Duitsland steeg het aantal mensen zonder werk met 159.300 tot 2.325.500. Daardoor ging het percentage werklozen onder de beroepsbevolking omhoog van 7,0 naar 7,5. In de afgelopen twaalf maanden zijn er als gevolg van de economische recessie een half miljoen werklozen bijgekomen. Eind juli van dit jaar stond het werkloosheidspercentage nog op 6,0. Het aantal werklozen in Oost-Duitsland ging vorige maand omhoog met 66.800 naar 1.166.500. Het werkloosheidspercenta ge steeg van 14,4 tot 15,3. Halfjaarwinst Van Leer daalt Amstelveen - Het verpakkingsconcern Van Leer is ondanks de recessie in Europa optimistisch gestemd over de winstontwikke ling. In de eerste zes maanden van dit jaar noteerde Van Leer een lagere nettowinst van f 30 miljoen tegenover f 38 miljoen in dezelfde periode van 1992. Voor het hele jaar verwacht Van Leer echter een 'forse' winststijging, heeft een woordvoerder beves tigd. In 1992 zag het concern de nettowinst sterk zakken van f 73,3 tot f 25 miljoen door een reorganisatie. De omzet daalde in de eerste zes maanden van f 2 miljard naar f 1,95 miljard. Het bruto-bedrijfsresultaat ging omlaag van f 123 miljoen naar f 103 miljoen. De rentelast daalde van f 51 miljoen naar f 43 miljoen. Weliswaar daalden de winsten scherp in Nederland en Duitsland door de recessie, maar er werd compen satie gevonden in Zuid-Amerika en het Verre Oosten. Die landen draaiden zo goed dat de lage cijfers in Europa 'meer dan gecompenseerd' konden worden. „We krijgen nu de voordelen van een wereldwijde spreiding", aldus de zegsman. Lagere halfjaarwinst Van Dorp Nieuwegein - Van Dorp Groep (kantoor- en schoolbenodigdhe- den) behaalde in de eerste zes maanden van dit jaar een lagere nettowinst van f 1,06 miljoen tegenover f 2,85 miljoen in dezelfde periode van vorig jaar. De winstdaling was al eerder aangekondigd. De resultaten stonden onder druk door de daling van de verkoopprijzen en de lagere omzet, heeft het bedrijf vrijdag bekendgemaakt. Door het nemen van buitengewone reorganisatielasten zal de nettowinst in de tweede helft van dit jaar 'beperkt' zijn. Over een heel jaar komt Van Dorp dus op een duidelijk lagere nettowinst uit. In 1992 behaalde Van Dorp nog een nettowinst van f 5,8 miljoen. Volgens een woordvoerster is het nog niet duidelijk hoe hoog de voorzieningen worden. Bij drie bedrijven wordt 'afgeslankt'. Of er gedwongen ontslagen zullen vallen, is nog niet bekend. In oktober moet er meer duidelijkheid zijn, zegt zij. Rolls Royce sluit dochteronderneming Londen - De Britse fabrikant van vliegtuigmotoren Rolls-Royce gaat de dochteronderneming Deeside Titanium sluiten. Het bedrijf is in Europa de enige producent van titanium, een metaal dat onmisbaar is voor de vliegtuigindustrie. Volgens Rolls-Royce is de vraag afgenomen en is het goedkoper het metaal te importeren uit de Verenigde Staten of Japan. Overschot op Russische handelsbalans Moskou - Rusland heeft in de eerste helft van dit jaar een overschot op de handelsbalans geboekt van negen miljard dollar. In de eerste zes maanden van 1992 leverde de handel met het buitenland de Russen een tekort op van 1,345 miljard dollar. In 1992 als geheel viel de export echter 3,1 miljard dollar hoger uit dan de import. Kwartaalwinst Air Canada 2 lmiljoen Ottawa - De luchtvaartmaatschappij Air Canada heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst geboekt van 14 miljoen Canadese dollar (f 21 miljoen) tegen een verlies van 129 miljoen dollar in dezelfde periode van 1992. De omzet groeide van 886 miljoen dollar tot 905 miljoen dollar (f 1,35 miljard). Over de eerste helft van het jaar verminderde het verlies van 293 miljoen dollar tot 279 miljoen dollar bij een omzetgroei van 1,69 tot 1,71 miljard dollar. Halfjaarwinst Shell stijgt fors Rotterdam - De winst van de Koninkijke/Shell is het eerst halfjaar met 10 procent gestegen tot 4,4 miljard gulden. Gisteren meldden we abusievelijk dat het concern een winst van 2,87 miljard gulden had geboekt. Het resultaat is vooral te danken aan de uitstekende resultaten in het Verre Oosten en Latijns-Amerika. Zürich (anp) - De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair, beoogd partner van de KLM, heeft haar verlies voor belastin gen in de eerste helft van dit jaar zien oplopen van 116 miljoen frank tot 125 miljoen frank (f 160 miljoen). Het bedrag is exclusief bijzonde re posten. Het bedrijfsresultaat was wel positief, maar daalde van 81 miljoen frank tot 60 mil joen frank, heeft Swissair giste ren bekendgemaakt. Het vervoersvolume van de maatschappij nam met 9,5 pro cent toe tot 1,386 miljard tonki- lometer. De groei van de omzet bleef daar bij achter. Er was een stijging met slechts twee procent tot 2,47 miljard frank (f 3,15 miljard). Swissair verwacht wat dit betreft geen verbetering in de twee helft van het jaar. Volgens Swissair weerspiegelen de resultaten de moeilijke om standigheden in de internationa le luchtvaart, die nog steeds wordt geplaagd door 'een ruïne rende tarievenoorlog'. Hoewel de beladingsgraad van de vliegtui gen flink toenam en de kos tenstijging beperkt bleef tot drie procent kwamen er toch teleur stellende resultaten uit de bus, constateert de maatschappij. Swissair liet verder weten dat er aanzienlijke boekwinsten zijn behaald op de verkoop van vliegtuigen van het type MD-81. Die zullen echter pas tot uiting komen in het resultaat over ge heel 1993. Er zijn tot nu toe zes toestellen verkocht en vervol gens gehuurd op basis van lease contracten. Swissair onderhandelt al enkele maanden met de KLM, Austrian Airlines en de Scandinavische maatschappij SAS over vergaan de samenwerking. Het streven is om medio september een princi pe-akkoord te hebben. De KLM publiceert volgende week don derdag de resultaten over het eerste kwartaal van het op 1 april begonnen boekjaar.

de Stem | 1993 | | pagina 5