O D Naar de middeleeuwen in Middelburg Imam bayildi SKE WISK f BONE Geharrewar over belasting op oude auto's Antwerpen, de Europese cultuurhoofdstad van 1993, hijst van 14 tot 17 augustus de zeilen. Eurosail '93 moet een gratis publiekspektakel zonder weerga worden. De stad bereidt zich voor op de komst van zestig grote zeilschepen en twee miljoen bezoekers. Verkeerstechnisch wordt de halve stad tijdelijk verbouwd. Wie de zeilschepen aan de Scheldekaaien wil aanschouwen, kan het best met openbaar vervoer komen. Autoriteiten adviseren bezoekers openbaar vervoer te gebruiken Eurosail-spektakel van 14 tot 17 augustus op en rond de Schelde HET MJDDE-L IBM BBh/ o ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 Zeilende kathedralen in Antwerpen RADIO 1 heel uur en om 7.30, 8.30,12.30, 330, 16,30, 17.30, 18.30 en 6.30 jeiiws. TROS: 7.07 Nieuwsshow. 105 Aktua. NOS: 14.05 Langs de n soort en muziek. EO: 17.04 Tijd- in KRO: 18.10 Echo. NOS: 19.04 sqengas. 20.04 Langs de lijn, sport muziek. 23.07 Met het oog op orgen. AVRO: 0.04 Easy listening. 02 AVRO Nachtdienst. 6.02-7.00 an-nacht naar morgen. Eigenlijk is Eurosail '93 meer een randprogram- ma bij de cultuurevene menten. „Maar we be schouwen het nu al als topper van het jaar," al dus deze week een woordvoerder van de stad Antwerpen. „Zeilschepen zijn een symbool van dynamiek, van weer en wind en van handel. En daar is onze stad groot van geworden," meent burge meester Bob Cools, topbestuurder van een stad waar jaarlijks 17.000 handelsschepen aanmeren. Door Paul de Schipper Het zeil, het schip en het water vormen de oorsprong van Antwer- pens welvaart. De belangrijkste Antwerpse sinjoren kunnen dezer dagen dan ook geen woorden ge noeg vinden om de band met het water 'te onderlijnen' en de komst van al dat maritieme moois tot in het bombastische aan te prijzen. Zo spreekt de Antwerpse ha venschepen Jan Devroe over 'een verfijnde ontmoeting van mens en schip.' Burgemeester Cools doet nog een groter beroep op de verbeeldings kracht als hij zegt: „Laten wij ons Antwerpen straks even voorstellen zoals het op een tapijt uit de tijd van Rubens afgebeeld zóu staan." Mooi gezegd, maar het doet de historie een beetje geweld aan. De zeilschepen die straks in Antwer pen liggen zijn deels nieuw ge bouwd, deels dateren uit het begin van deze eeuw. De schepen uit Rubenstijd bestaan alleen nog in de musea. Nodig zijn die overdreven superla tieven niet. Zeilschepen met mas ten van zestig meter hoog zoals de Russische bark Sedov hebben geen aanprijzing nodig. Eerdere sail- evenementen in Europese haven steden hebben bovendien bewezen dat een verzameling tall ships aan de kade enorme massa's publiek aantrekt. Een belangrijke inbreng in Eu rosail '93 komt tot stand via de Sail Training Association, een interna tionale organisatie die tot doel heeft jongeren kennis te laten ma ken met de zee aan boord van grote zeilschepen. Veel van de landen die zijn aange sloten bij de Sail Trainig Associa tion laten hun opleidingsschepen deelnemen aan de traditionele Cut ty Sark Tall Ships race, een zeil wedstrijd die op 2 augustus eindigt in het Deens Esjberg. Vandaar vertrekt een deel van de vloot naar Antwerpen. Het paradepaard van zeilend Bel gië ligt daar nu al: het opleidings schip Mercator bevindt zich in het Bonapartedok en is, tot Eurosail '93, tegen betaling toegankelijk voor het publiek. Op 11 augustus zal het barokke Italisaanse opleidingsschip Ameri go Vespucci aan de Schejdekaai aanmeren. Het grote peloton echter arriveert, een beetje afhankelijk van de wind, naar verwachting op vrijdagavond 13 augustus in het Scheur voor Oostende. Daar wachten twintig Belgische loodsen de schepen op om ze over de bochtige Wester- schelde naar Antwerpen te gidsen. Voor de schepenliefhebbers in Zeeuws-Vlaanderen en Midden- Zeeland is dat een interessant en vooral fotogeniek gebeuren. Im mers, de zeilende kathedralen pas seren er in optocht en op camera- en camcorderafstand van de boule vard van Vlissingen en de Schelde- boulevard van Terneuzen. Het passeren van de schepen kan bovendien vanaf de Westerschelde worden bekeken. De Verenigde Bootlieden in Terneuzen verzorgen op 13 en 17 augustus, dus bij aankomst en vertrek, Eurosail- boottrips vanuit Terneuzen. Wie mee wil, kan zich tot tot 13 augus tus, 13.00 uur, telefonisch of per fax aanmelden bij de Verenigde Bootlieden. Het afmeren van de Eurosail-deel- nemers in Antwerpen vindt in de vroege zaterdagochtend plaats. De schepen komen in rijen van twee en drie dik langs de kaaien te liggen met de boeg naar zee, zowel aan de rechter- als aan de linkeroever. Daar kunnen ze door een langs- schuifelend publiek bewonderd worden. Aan boord kijken kan ook, al is dat een beetje afhankelijk van de luimen van de kapitein. De meeste schepen zullen echter van 14 tot 17 uur toegankelijk zijn. mdat niet al deze schepen aan de Scheldekaaien kun nen liggen, zal een catego rie kleinere tall ships in het Willemdok en het Bonapartedok, twee oude havenkommen in de bin nenstad, worden gemeerd. Hon derdvijftig schijnwerpers moeten daar 's avonds voor de nodige sfeer zorg dragen. Eurosail '93 in Antwerpen is niet alleen bootjes kijken. Een belang rijk onderdeel van het Sail-pro- gramma is wat de Belgen met een mooi woord animatie noemen, een verzamelterm voor alle walver- maak. Naar goede Vlaamse traditie zijn er 'de nodige schikkingen getroffen' om het dorstig volk te voederen en te laven. In praktijk betekent dat veel frietkotten en worstenkramen. Op linkeroever van de Schelde zijn zeven tenten opgezet waar overdag en 's avonds nonstop muziek wordt verzorgd. Sailmusic '93 biedt vijf dagen jazz, rock, blues, funk en salsa. De linkeroever is het makke lijkst bereikbaar via de voetgan gerstunnel onder de Schelde. Op de rechteroever, aan de stads- kant, komt er bij het gebouw van het Nederlands Loodswezen een groot podium voor muzikale optre dens. „En we hebben luchtanimatie," vertelt commandant A. Westerlin- ck, lid van het organisatiecomité. Hij bedoelt daarmee de ballonnen die elke dag boven het Eurosail-ge- bied zullen vliegen. Liefhebbers van cultuur in maritie me context komen aan hun trekken via een aantal tenstoonstellingen met een sterke zee-binding. In Hangar 26 en 27 aan de Rijnkaai presenteren de elf actieve leden van de vereniging van Belgische Zeeschilders hun werk. Het Nationaal scheepvaartmuseum Het Steen biedt een tenstoonstel- ling met als thema 'Scheve sche pen'. Het gaat om scheepstypes, zoals Chinese jonken, die naar Eu ropese maatstaven op een merk waardige manier worden gebouwd, meestal onder invloed van plaatse lijke nautische omstandigheden. 'Antwerp under Sail' in het Centu ry Centre aan de Keyserlei is een expositie over de zeilscheepvaart op de Schelde. Hier stelt ook de Nederlandse zeeschilder Jan de Quelery zijn nieuwste werk ten toon. Het actieve sail-gedeelte vindt ui teraard op De Schelde plaats. Zo zijn er op zondagochtend roei- wedstrijden met walvissloepen, terwijl 's middags zo'n honderd platbodemjachten een demonstra tie admiraalzeilen geven. Op maandag is de topattractie een computergestuurd vuurwerk vanaf pramen op de rivier. Het toppunt van maritieme praal hebben de organisatoren bewaard tot dinsdag 17 augustus, de slotdag van Eurosail '93. Parallel met het vertrek van de grote zeilschepen begint dan vanaf 10 uur 's morgens een zeilparade op de Schelde, een vlootschouw waaraan alle bezoe kende schepen meedoen. De voorzitter van het comité Eu rosail 93, havenschepen Jan De vroe, rekent op twee miljoen bezoe kers. Woordvoerders van de Ant werpse politie wijzen in dat ver band met nadruk op de ingrijpende verkeersmaatregelen die ervoor moeten zorgen dat iedere bezoeker ook iets van de schepen kan zien. Hun eerste advies is: kom mei trein of met de bus. e binnenstad en het al jijkers met koppen. 14.04 Uitge- lands de Schelde» iht 16.04 Happy hour. 17.04 Ophef ,8.. bcneide i»[ vertier. 19.04 Voor wie niet kij- volledig autovrij gemj in wn NOS: 22.04 Podium van de Wie met de auto ]g ederlandse lichte muziek. wordt direct naar een van de 5 .04-24.00 The bands, parkeerplaatsen rond de bii stad verwezen. Daar is ruimte maakt voor 15.000 auto's Wie vanuit Zeeuws-Vlaand Antwerpen binnenrijdt, vindt de toegang van de oude tunnel parkeeplaatsen. Bezoekers Bergen op Zoom, Roosendaal Breda kunnen in de buurt vac afslag Merksem en verderop Ij de ring terecht op een aantal S RADIO^ parkings, ondermeer bij het 1 paleis en bij het Slachthuis. 7; die parkings rijdt om de tien ten een pendeldienst naar het van de stad. De Antwerpse diensten rijden tot half nachts. Op maandag 16 rijden de pendelbussen tot 111: verband met het vuurwerk. Wie vanuit Nederland met del komt, kan dan wel eens li problemen raken als er bij dagje Antwerpen ook nog avond komt. De laatste trein vi Antwerpen naar Roosendaal trekt al om 23.54 uur. In tegen ling tot de Belgische spoor»1 zetten de NS, voorzover nu bek geen extra treinen in. Ondanks alle voorzorgsmaal: len zegt de politie grote veril sproblemen te verwachten. Eei kerstanden. EÖ: 9.02 Vrouw-zijn. litiewoordvoerder: „Het zal 12 Het meest ^gevraagd. 11.02 zijn, dat iedereen vroeg van vertrekt. Dan heb je kans dï dereen op tijd bij de scl komt." RADIO 2 l< heel uur nieuws. VARA: 7.04 tro. 9 04 De tweede ronde. 12.04 RADIO 3 heel uur nieuws. VOO: 6.02 Opk leiemorgen. 8.04 Goud van oud. 04 O'Rob of d'ronder. 12.04 Evers het wild. 14.04 De Nederlandse p 40. 17.04 Rinkeldekinkel. NOS: .04 De avondspits. VOO: 19.04 ve radio. KRO: 20.04 Leidsekade e. VARA: 22.04 Twee meter de ond in. VOO: 0.04 Shock radio. 12-6.00 Oh, wat een nacht. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 en 20.00 euws. AVRO: 7.02 Wakker wor- 8.04 Fiori musicali. 9.00 Pick- 10.00 Caroline. 11.00 Kurhaus- ncert: Muz. voor fluit, harp en viool. 12.00 Platenzaak - Zomere- !e. NOS: 14.00 Het middagcon- t Jeanne au Bücher, opera van negger. Kinderkoor en koor Ra- France en Nat. Ork. van Frank- o.l.v. Charles Dutoit met sol. nsl.: Nederlandse musici op cd. R0: 17.02 Het witte doek. 18.04 wandelende tak: VDE-Gallo. 00 De koffer. 20.02 Avondcon- Noordhollands Filh. Ork. met no. 22.00 Jazz op vier. 22.30 Jaz- sschiedenis.23.00-24.00 VPRO :z op vier concert. RADIO 5 uurt/m 18.00 Nieuws. NOS: i-6.50 Mededelingenrubriek met lebreid weerbericht en leepsvaartberichten. EO: 7.05 doro. 8.08 Hallo Nederland. Ronduit magazine. NOS: 8.55 S interview. 12.02 Meer dan een alleen...! 12.45 Vragen naar de 13.11 De verandering. NOS: 12 Start. 14.30 NOS Taal. 15.02 schrijftafel. TROS: 16.02 Finale. S: 17.10 Radio UIT. KZG: 17.45 7e is adventisten. NCRV: 18.02 idom het woord. 18.30 Voor de :te dag. NOS:19.DO Homonos. 10 Nieuws in het Turks, Marok- ins en Chinees. 19.45 Onder de lene linde. 20.00 Nieuws. EO: 12 Jubilate. 20.30 Laat ons de wijden. 21.15 Reflector. 15 Praise klassiek. 22.00 Een ont- iting. 23.00-24.00 Zaterdagavon- OMROEP BRABANT ^-nieuws: Zie Radio 1. 9.03 Bra- its nieuws. 9.07 Op stelten, vanaf De Boekenboom. 10.03 Bra- nieuws. 10.07 Actualiteiten )e krant in Brabant en weerman an Verschuuren. 10.20 De Bra- tse agenda. 11.03 Brabants iws. 11.07 Van harte. 12.05 Bra ts nieuws. 12.07-13.00 Muziek eden de Moerdijk. 17.07-18.00 oep Brabant sport. OMROEP ZEELAND -nieuws: Zie Radio 1. 7-13.00 Dag week! 16.00-18.00 oep Zeeland sport. 19.20 19.50 20.20 20.50 BE 13.00 F 13.20 D 14.05 15.40 C 16.10 L li 17.10 F Dl 09.00 F 09.03 F 09.45 J 10.00 F 10.03 r Verder Landinwaarts is een ru briek met toeristische en culturele uitgaanstips. Middelburg - Vorig jaar april opende mr Pieter van Vollenhoven in Middelburg het Historama Abdij Middelburg. Onder het motto 'ge schiedenis kan ook leuk zijn' brengt Historama de acht eeuwen geschiedenis van de abdij boeiend en sfeervol tot leven. De bezoeker dwaalt door de middeleeuwse kloostergangen, het kloosterhof en vier middeleeuwse kelders. Verdere elementen zijn een videofilm en een groot aantal opstellingen met ge- luids- en beeldeffecten. Historama is elke dag geopend van 10 tot 18 uur; 's zondags gaan de deuren om 12 uur open. Haghorst - Vandaag en morgen wordt in Haghorst (gemeente Dies- sen) voor de dertiende maal het Haghorsts Spektakel gehouden. 250 Van de 800 inwoners van het kerkdorp zorgen voor muziek uit de jaren '60 en '70, een luchtspek- takel met vliegshow, een fiets- en Een truc-foto van Eurosail: in werkelijkheid is de Schelde bij Antwerpen minder breed en kunnen dergelijke driemasters niet onder zeil varen FOTO GUIDO hflTER ONTDE-HXJ een jeugdcircus en theater. In het hele dorp staan dan kraampjes. Een 'hekkedambal' sluit de feeste lijkheden af. Nederweert - In het Peeldorpje Nederweert-Eind wordt morgen het folkloristisch feest 'Festeynder' gehouden. Door het dorp trekt een optocht van straatmuzikanten, volksdansers, vendeliers en schut ters, allen gestoken in historische kostuums. Ook zijn dorpsfiguren van weleer van de partij, zoals de dorpsomroeper, de veldwachter en de marskramer. In het openlucht museum Eynderhoof wordt uitge breid aandacht besteed aan oude ambachten, heemkunde en de na tuur. Zo is er onder meer een oude schoenmakerij, graanmaalderij en smidse te zien. Rijnsburg - Vandaag start in Rijns burg een bloemencorso dat via Lei den en Katwijk naar Noordwijk trekt. Vanavond en morgen zijn de wagens te bezichtigen op'de boule vard in Noordwijk. Zeist - In het Waikartpark in Zeist wordt vandaag een markt voor kunst en creativiteit gehouden. Het publiek vindt hier een grote ver scheidenheid aan produkten zoals schilderijen, keramiek en patchwork. De Walkartmarkt is van tien tot vijf uur. Gouda - Op de Markt in Gouda worden vandaag de Goudse Vee- en Kaastentoonstellingen gehou den. Te zien is hoe diverse soorten vee worden gekeurd. In het stad huis krijgt het publiek een beeld hoe kaas gemaakt wordt en wat er allemaal mee gedaan kan worden. Het evenement is van acht uur 's morgens tot twee uur 's middags. Woerden - Op woensdag 11 augus tus wordt in Woerden de histori sche kaasmarkt gehouden. Op tra ditionele wijze wordt kaas aangele verd, gewogen en verhandeld. Dit gebeurt tussen negen uur 's och tends en half één 's middags. O verveen - In Museum Jacobs van den Hof in Over veen zijn in de maanden augustus en september beeldhouwwerken en tekeningen van Titus Leeser (1903) te bezichti gen. Volgens het museum is hij het sterkst in zijn plastieken: vooral portretten, vrouwelijke naakten en dierfiguren. Museum Jacobs van den Hof is geopend op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur en op afspraak. Heerlen - In het Thermenmuseum in Heerlen zijn tot en met 7 novem ber bijzondere keramische schotels te zien. De schotels werden ver vaardigd in Enkhuizen in de zeven tiende eeuw. Op de spiegel van de schotels, het platte gedeelte, zijn afbeeldingen geschilderd die een kijkje gunnen in de belevingswe reld van de burgers aan het begin van die eeuw. De schotels werden vervaardigd in opdracht van Dirck Claaszoon Spiegel, een lakenkoop man uit Enkhuizen die deze vorm van kunst in het stroomgebied van de Werra in Duitsland ontdekte. De titel van de tentoonstelling 'Spiegel Beelden' is dan ook twee ledig. Lelystad - Vandaag en morgen worden tijdens het Zomerfestival Lelystad 1993 de Haribo-Power- boat Races gehouden. Vandaag de formule-3-power-boten en morgen er gestreden voor punten in de World Cup. Het geheel wordt om lijst door een braderie, een grote zondagsmarkt en een live radio uitzending van Holland FM. Schiphol - Tot en met 10 septem ber is in het Aviodome bij Schiphol een expositie te zien van de win nende inzendingen van de nationa le fotowedstrijd 'Een andere kijk op de wereld'. Er zijn 103 foto's te zien van amateurfotografen, die al lemaal hun eigen 'kijk op de we reld' hebben. De wedstrijd werd georganiseerd door de Nederlandse Spoorwegen en het Bureau Foto Film Video. Eindhoven - Het Prehistorisch Openluchtmuseum in Eindhoven bestaat tien jaar. Ter gelegenheid daarvan worden deze zomer zowel doordeweeks als in de weekends tal van activiteiten georganiseerd die een levend beeld geven van de handel en wandel van de Germaan van 500 jaar voor Christus. De openingstijden zijn van 10 tot 17 uur; de entreekosten bedragen 3,50 voor volwassenen voor kinderen. Het museu®| vestigd aan de Boutenslaan 1| Eindhoven. Lisse - Wie eens wat m® bloembollen wil opstek®| daarvoor vandaag terecht f tallen bedrijven in Noord- Holland, Groningen en R evenals (gratis) in bloembol'I sea in Anna Paulowna, LirnJ I Lisse. De Nationale Bol I wordt vanochtend om 10 pend in de bloembollenve® p baho in Lisse. Er is in Den Haag nog steeds geharrewar wat er moet gebeu ren met de wegenbelasting van oude auto's en motorvoertuigen. Per 1 oktober 1994 wordt een nieuw belastingsysteem inge voerd, waarbij voor personen auto's geen belasting meer be taald wordt voor het gebruik van de weg, maar voor het in bezit hebben van een motorrij tuig. Die 'houderschapsbelas ting' is gekoppeld aan de kente kenregistratie. Met ingang van dezelfde datum wilde de minister van Financiën auto's die ouder zijn dan twintig jaar vrijstellen van houder schapsbelasting. Met andere woorden: voor auto's die gepro duceerd zijn voor 1973 hoefde dan geen 'wegenbelasting' meer betaald te worden. Het ziet er naar uit dat eigenaren van auto's van achttien op negentien jaar oud nu nog langer geduld moe ten oefenen. Want Financiën wil nu vrijstelling voor auto's die ouder zijn dan 25 jaar. De Tweede Kamer buigt zich eind september over de houder schapsbelasting en de vrijstel ling voor oude auto's. DE STEM In Turkije is de aubergine aan van de meest gegeten groentes. Om een voorrraad voor de winter te maken, worden op het platte land aubergines uitgehold, aan een touw geregen en in feestelij ke slingers buiten te drogen ge hangen. Aubergines met een vul ling van uien en knoflook heten zo lekker te zijn dat de imam ervan in zwijm viel (Imam bayil di). Een recept met een naam als aanrader. Voor drie personen Voorbereidingstijd: 30 minuten Baktijd: 60 minuten Ingrediënten: 3 lange aubergines 3 middelgrote uien 3 rijpe tomaten 6 kleine gepelde tenen knoflook V2 bosje peterselie zout en peper naar smaak 100 cc olijfolie Zonnebloemolie voor het bakken van de aubergines Suiker Maisolie Verwijder eerst aan drie kanten van iedere aubergine over de he le lengte een stuk schil van onge veer twee centimeter breed en leg de vruchten een half uur in zout water. Zo trekt de bittere smaak uit de aubergine. Snijd de uien in dunne, halve ringen. Pel de tomaten nadat ze kort in kokendheet water hebben gelegen en snijd ze vervolgens in kleine stukjes. Verhit een scheutje maisolie in een braadpan en bak de uien totdat ze glazig zijn. Voeg dan de in plakjes gesneden knof look toe, na enkele minuten bak ken de tomaten en na weer een paar minuten smoren, de in stuk jes gesneden peterselie en de suiker. Laat de saus 10 minuten rustig sudderen. Zet de oven aan op 175 graden. Droog de aubergines goed af. Verhit een een behoorlijke hoe veelheid olie (de aubergines moe ten kunnen drijven) en bak de vruchten een voor een goudbruin in de hete olie. Laat ze uitlekken op keukenpapier en snijd ze ver volgens op een plek waar de schil was verwijderd, tot de helft toe in. Let erop dat je ze niet volledig doormidden snijdt, anders kun nen ze niet fatsoenlijk worden gevuld. Vul de aubergines met het tomaten/uienmengsel en leg ze naast elkaar in een ovenvaste schotel. Giet er een kopje water en de olijfolie bij en laat de scho tel in 60 minuten gaar worden in het midden van de oven. De aubergines kunnen warm of lauw worden gegeten. Wat over is, kan de volgende dag op tafel worden gezet, want ook dan smaakt de 'flauwgevallen imam' nog goed. Samen met wat rijst en een salade heb je aan dit gerecht een volledige - en heus geen lich te - maaltijd.

de Stem | 1993 | | pagina 22