Schippers naar minister rianter iiioreii, IMARKT .AND 499. 398. 198. 498, 369, 395. Franse politie waarschuwt toeristen voor wegpiraten Schippers staken maar varkens vreten gewoon door OP huis- dieren KLEPING Opnieuw acties in Rotterdam, Den Bosch, Oss en Willemstad Economische en monetaire unie in gevaar éOTffl@DT©(alDÜD® De Biesbosch in WVC studeert op schepen voor opvang asielzoekers dag 4 augustus dviseur ok wil ectificatie sraël: drie oldaten gedood elaan te Breda. i de krant. Merijntje pijf doden bij losbrand Spanje fee klus voor ^oensdreclit' GOEDE MORGEN Studio Mode 2000 Beatrix en kroonprins bij begrafenis fve" (afen horen via een ..Kiemt/e" >n De Slem en net komt in orde immers tienduizenden Slem-lezers en essen (een op do drie) lozon uw advertentie 0rtidat Z'l speciale belangstelling nebben voor onze "Kleinties" rubriek ..Huisdieren" DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 !Z, zaterdag: 1,90 f$on zu!SÜë2^ 133e jaargang ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 I II I I etm&te/ 'aa&n Axelsestraat srneuzen raat IBEHEER onze verslaggever jterdam/Shiis - Financieel iviseur Gerard Cok uit Sluis is rectificatie-jacht. In een po- j j zijn naam los te maken legeerde criminele contacten Ut hij civiele procedures aan spannen tegen het Financieel lagblad, NRC Handelsblad en ,tt weekblad Elsevier. de Provinciale Zeeuwse Jrant loopt nog een procedure 'hoger beroep. „allegevallen vordert Cok 'het Rechtmatig verklaren' van pu- icaties waarin zijn naam in jrband is gebracht met crimi- ie!e activiteiten als het witwas- en van druggelden. ;en poging om via de rechtbank i Middelburg de Provinciale heuwse Courant te dwingen om a artikel over Cok te rectifice- en, mislukte onlangs. rechter oordeelde dat de in- r en wethouders van de gemeen ormatie in het bedoelde artikel overeenkomstig het bepaal het Inrichtingen- en vergun» eheer bekend, dat bij hen elding is binnengekomen van Vi BV, Stationsweg 37 te Temeus |lst de wijziging van de bestaan •envermeld adres, welke inhoi ot voor chemisch afval komt gaande tankplaats wordt verptaa ,t pand wordt gebruikt als kanto Irdt gebruikt voor de op: Ook wordt er melding een bedrijfsterrein op de ho ittershofweg te T erneuzen voor id materiaal en overige transpo etrekking tot deze verandering ;s worden aangenomen dat de volgen hebben voor het milieu. helding ligt met ingang van vandi 1993 voor iedereen ter inzage de sector Stadsontwikkeling iMilieu). Burgemeester Geillstraa f)e melding kan iedere werkdag uur en van 13.30 tot 16.30 :n ingezien. mtzalem Temeuzen. 6 augustus 15! fetoever Th.j ■S." appartementengebouw ktaurant en zaalruimte, pns keuzemenu, i grote balkons op het zuiden 325.000,- k.k. Meeüs Makelaars BA'. Tel.076-255111 Fax 076-215905 sch g ter oriëntatie door kolommen onder ed'. Daarvan is i door iedere make- die tenminste ééns .k laat weten wat Oosterhout tot Oostburg kan bieden. 1 DEZE KRANT: Indaag a katernen ®lnnen-/Buitenland ®"nenland ™itenland KOnomie Beurs Sport Zeeland wmereditie l V-programma's, strips w Puzzels D5 D6 A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C D Asielzoekers riemen binnenvaart over Van onze correspondent Wilko Voordouw Lyon - De Franse politie waarschuwt dezer dagen toe risten voor een bende wegpi raten, die in de omgeving van Lyon auto's met een buiten lands kenteken overvalt. De bende heeft sinds 23 juli acht overvallen gepleegd, waarvan vijf op de A46, de nieuwe snel weg ten oosten van Lyon. „We vragen de toeristen om op te letten. Ze moeten vooral niet in paniek raken. Want het aantal overvallen is lager dan in andere jaren," stelt politieprefect Mar cel Leclerc evenwel gerust. „Ze hebben twee methodes. De eerste is dat ze met een gestolen auto inrijden op een toerist. Die stopt dan, om de schade op te nemen. Het is op dat moment dat de toerist in de loop van een wapen kijkt. Alle inzittenden moeten dan hun kostbaarheden en geld inleveren. „We hebben de indruk dat ze het vooral op Duitsers hebben ge munt. Maar er zijn ook Neder landers en Belgen overvallen," aldus de hoogste politiebaas in Lyon. Hij raadt toeristen die worden aangereden onder 'verdachte omstandigheden' om 'vooral niet te stoppen'. „Ze moeten doorrijden tot de eerste tol. Daar is altijd politie of gendarme aanwezig. Bij die mensen kunnen ze hun verhaal kwijt. De tweede methode wordt uitge voerd op de ruststroken, die langs de snelweg liggen. „Daar worden de ruiten ingeslagen van auto's waarvan de inzittenden even uitrusten. Direct daarop worden ze bedreigd met een pis tool en moeten ze hun geld afge ven." De politieprefect wil niet zo ver gaan dat hij de automobilisten afraadt uit te rusten in de omge ving van Lyon. „Die toeristen moeten af en toe even stoppen. Maar ik vraag ze wel om hun auto goed af te sluiten en de omgeving in de gaten te houden en om vooral geen objecten zichtbaar te laten liggen in de wagen." Leclerc bevestigt dat alle over vallen plaatsvinden tussen mid dernacht en vier uur 's morgens. „En de kans dat een automobi list die passeert het slachtoffer van zo'n overval wordt, is na tuurlijk heel erg klein." Volgens Leclerc is het niet uitge sloten, dat het onderzoek lang zal duren. „Het is erg moeilijk om dit soort bendes op heter daad te betrappen. Vooral wan neer ze volgens de 'aanrij-me thode' werken." lotendeels uit andere eerder irschenen publicaties was over- aomen. De raadsman van Cok, Amsterdamse media-advo- aat mr H.Boukema ging tegen it oordeel in hoger beroep. Maar," aldus Boukema „het is mt de hand liggend dat we nu de bron proberen aan te akken. Dat is vooral het week- ladElsevier geweest." in reportage in Elsevier, over et witwassen van druggelden, ia de Rabobank in Hulst, was voor artikelen in het tacieel Dagblad en NRC landelsblad. Ie Rotterdamse krant voerde ik op als 'crimineel', maar rec- ificeerde die kwalificatie inmid- «ls wel. Op de bezette hebben gewapende Burgemeester en wetho 'alestijnen gisteren het vuur ge pend op een controlepost van Israëlische leger en daarbij de Brauwer. drs. R.C.E. Bart pee soldaten doodgeschoten. len derde soldaat beantwoordde Ie aanval en schoot een van de 'alestijnen dood. Eerder op de lag maakte het leger bekend dat en 20-jarige Israëlische militair ta Palestijnen was ontvoerd later vermoord. arragona - Brandweerlieden eiiben gisteren in een uitge- tande auto de resten gevonden vier mensen, die tevergeefs i geprobeerd te ontkomen an een bosbrand in het noord- osten van Spanje. In een zie- 'nfiuis overleed nog een man jat ernstige brandwonden. De id begon donderdagavond in mgeving van het dorp Salo- vermoedelijk door bliksem- islae. "ensdrecht - Fokker Aircraft «vices en het Depot Mecha- Vliegtuigmaterieel en aalmotoren (DMVS) op de Kgbasis Woensdrecht krijgen n akse klus aan de verbetering 'Nederlandse F-16's. Fokker lu.WS zullen voor jaren werk aan het verstevigen en gassen van de toestellen. B ECONOMIE - A5 Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - „Als de EG-lidsta- ten hun economisch beleid niet nauwer op elkaar af stemmen, dan lopen de Euro pese economische en mone taire unie ernstig gevaar". Dat is de opvatting van de Euro pese Commissie die gisteren, op dringend verzoek van voorzitter Jacques Delors, voor spoedbe raad in Brussel bijeenkwam om de monetaire crisis te bezweren. Het dagelijks bestuur van de EG poogde vooral de consequenties op een rijtje te zetten van het besluit van de EG-ministers van Financiën om de Europese mun ten een onderlinge fluctuatie van vijftien procent toe te staan. Voor de meeste EG-landen gold voor het afgelopen weekend slechts een marge van 2,25 pro cent. Hoewel de Commissie dat niet openlijk uitsprak, vreest Brussel dat het vrijlaten van de EG- munten binnen zeer wijde mar ges, ernstige gevolgen zal heb ben voor met name het land bouwbeleid dat eenderde deel van de EG-begroting opslokt. Wellicht zullen, als gevolg van de muntschommelingen, op nieuw extra bedragen in de landbouwpot moeten worden ge stort. De valutacrisis van eind vorig jaar maakte al een aanpas sing van de landbouwbegroting met rond de 2,2 miljard gulden nodig. De Commissie maakt zich bo vendien zorgen over de begro ting van de EG die als gevolg van de crisis onder grote druk is komen te staan. De munther- schikkingen van het afgelopen jaar hebben de financiële speel ruimte voor Brussel al uiterst smal gemaakt. Dat heeft de EG tot een personeelsstop gedwon gen, als gevolg waarvan op dit moment ongeveer duizend func ties onbezet zijn. ZIE OOK ECONOMIE - A5 Schippers liggen op de Ro- zenburgsluis in Rotterdam van de zon te genieten. foto anp (ADVERTENTIE) De nieuwe collectie is bin nen, in de maten 34 t/m 50. Want zoals u weet voor een feest moet u eerst bij zijn geweest Breda tel. 076-228484 I Rotterdam tel. 010-4151546 s Van onze verslaggevers Willemstad/Rotterdam De actievoerende binnen schippers zijn door het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat voor komende dinsdag uitgenodigd voor nieuw overleg. Doel van het gesprek is het op starten van onderhandelingen over een wettelijke toerbeurtre geling voor binnenvaart. Bestuursleden van de Toerbeurt- groep Noord-Zuid Nico Deen en Gosse Kroon meldden dat giste ren in Willemstad. Of zij gaan, is nog niet duidelijk. Gisteren voerden de binnen schippers nog op diverse plaat sen actie. In Rotterdam bezetten schippers de haventerreinen van de GEM en EMO. Bij de GEM bezetten ongeveer 80 schippers een paar uur de Griekse bulk carrier Theano. Pas toen burgemeester Peper de Mobiele Eenheid liet opdraven, gaven zij hun bezettingsactie op. Kort daarna werd de Rozen- burgsluis in Rotterdam bezet, onder meer door 43 Willemstad- se schippers en een groep uit Puttershoek. Ruim veertig schip pers uit Terneuzen bezetten en kele uren nog de Nederlandse Particuliere Rijnvaartcentrale. Deze had zelf de politie wegge stuurd uit angst voor escalatie. Toen ook bij de Rozenburgsluis de ME verscheen, werd ook daar ■de actie opgegeven. Heel wat harder ging het er in Den Bosch en Oss aan toe. Daar werden gisteravond vernielingen aangericht aan duwbakken die lagen afgemeerd bij de fabrieken van het mengvoederbedrijf CHV. Na afloop van de acties in Rot terdam togen de Westbrabantse en Zeeuwse schippers nog even naar Willemstad. Daar moles teerden zij een politiewagen en werd de woning van burgemees ter De Ronde belegerd. Tot een confrontatie met de ME kwam het niet. Toen die arriveerde, waren de schippers immers al weer verdwenen. ZIE OOK REGIO-Cl Van onze verslaggever Paul de Schipper Breda - De Nederlandse transportorganisatie EVO schat de schade door de schippersstaking op 25 tot 30 miljoen gulden. „En toch," zegt directeur D. Meeus van het gelijknamige transport bedrijf in Bergen op Zoom, „wat merken we er nu van? Dat is de tragiek van de schippers. Ze staken bijna zes weken en de wereld draait gewoon door. Rampberichten zat. Citaten uit een paar krantenkoppen: 'Cen trales moeten sluiten wegens ge brek aan kolen', en 'Veevoer raakt op door acties binnen schippers'. Maar thuis gaat het licht nog steeds aan en de nationale var kensstapel wordt op dit moment ook niet gesaneerd wegens ge brek aan voer. De Nederlandse Vereniging van Mengvoederfabrikanten meldde begin deze week dat fase drie van haar 'rampenplan' al bereikt zou zijn. „Ontstaat er tekort aan voer, dan kun je de dieren niet meer in leven houden," zei een woordvoerder van de organisatie dramatisch en hij doelde op de miljoenen kippen en varkens. De Nederlandse veevoerfabri- kanten verwerken wekelijks 300.000 ton grondstoffen. Die worden met zeeschepen aange voerd uit Amerika en het Verre Actievoerende schippers in Willemstad vermaken zich in het water. Actievoeren in de zomer is voor de schippers goedkoop en zorgt tegelijkertijd voor veel publiciteit. foto cor viveen Oosten. Tapioca, maïsafval en graan wordt, normaal gespro ken, in de Rotterdamse haven overgeslagen in binnenvaart schepen. Nu verdwijnt het in opslagloodsen en vertrekt, mondjesmaat met vrachtauto of trein. Een rampenplan zou duiden op paniek bij de veevoederprodu centen. „Niks daarvan," weer spreekt een woordvoerder van Hendrix in Veghel fel. Van een rampenplan is geen sprake, ab soluut niet aan de orde, de Ne derlandse varkens vreten ge woon door. We gebruiken alter natief vervoer, Bovendien is het zomer en heeft het vee dan min der krachtvoer nodig." En, een deel van de binnenvaart gaat gewoon door, waardoor er ook nog veevoer per schip wordt aangevoerd, bevestigt de sluis wachter van Sluis-1 in Ooster hout: „De tankvaart is al die tijd gewoon doorgegaan. Het zand en grindvervoer ligt stil vanwege de bouwvak. Zand- en grind- schippers varen rond deze tijd nooit, vorige week vrijdag kre gen we weer het eerste schip met veevoer door de sluis. Inmiddels hebben we er een stuk of zeven voorbij zien komen, ook uit Frankrijk. De meeste gaan naar veevoederfabrieken in Tilburg en Eindhoven." Bij de Hendrikx-vestiging in Oosterhout wordt slechts 50 pro cent van de normale lading aan gevoerd. Maar gisteren arriveer de er een Belgische spits die vier weken in Terneuzen vast heeft gelegen. Ook komen er binnen vaartschepen vanuit Bremen en andere Noordduitse havens. Ze laden daar grondstoffen uit zee schepen die Rotterdam mijden en brengen die tegen extra kos ten naar Oosterhout. Waar loopt onze economie dan die luidruchtig rondgebazuinde schade op? „Natuurlijk is er economische schade," zegt EVO-woordvoer- der Visée met stelligheid: „Om dat leveranciers niet op tijd kun nen leveren, hun contracten niet nakomen en aansprakelijk ge steld worden." „Bovendien moeten leveranciers alternatief vervoer inhuren. Voor een dubbele prijs. Vijftien mil joen tegen nu dertig miljoen." Ergens moet er dus iemand fi nancieel beter worden van die staking? Visée: „De wegvervoerders die in het gat springen en er wellicht een ladingpakket aan overhou den." Transportondernemer Meeus in Bergen op Zoom: „Jazeker, maar wij niet, omdat we niet gespecia liseerd zijn in het soort bulkver- voer dat de binnenvaart voor haar rekening neemt." VERVOLG OP REGIO - C1 Thomas Westerhout uit Werkendam vertoeft zowel tijdens zijn werk als in zijn vrije tijd vaak in de Biesbosch. Als rijkspolitieman te water houdt hij er toeristen in de gaten en als hij vrij is, gaat hij met zijn gerestaureerde zalmschouw de kreken in. ZIE ZOMEREDITIE - DEEL D Vandaag wordt het een mooie, vrij warme dag. Morgen redelijk tot vrij mooi. Er is dan meer bewolking en een kleine kans op een bui. De wind is matig, vandaag zuid tot zuidwest, morgen westelijk. Van onze verslaggever Joep Trommelen Den Haag - Het ministerie van WVC voert een serieuze studie uit naar de mogelijkheid van opvang van asielzoekers in hotelschepen. De discussie daarover is de afge lopen weken door het alsmaar toenemende aantal asielzoekers in een stroomversnelling geko men, laat woordvoerder A. Bur ger van het ministerie weten. Twee weken geleden liet hij ter gelegenheid van de presentatie van een groot hotelschip in Wer kendam nog weten dat het on derbrengen van asielzoekers op Den Haag (anp) - Koningin Bea trix, prins Willem-Alexander en premier Lubbers wonen vandaag de begrafenis van koning Boude- wïjn van België bij. Namens de Nederlandse regering zal ook de tijdelijk zaakgelastig de van de Nederlandse ambassa de in België, J.P. van Vliet bij de plechtigheid aanwezig zijn. Mr. J.T. Warmenhoven, de nieuwe Nederlandse ambassadeur in België, moet bij de ceremonie verstek laten gaan, omdat hij zijn geloofsbrieven nog niet heeft overhandigd. Aanvankelijk zou premier Lub bers niet meegaan wegens griep, maar hij zou inmiddels voldoen de zijn hersteld. Ondertussen hebben tussen de 2500 en 3000 belangstellenden de afgelopen drie dagen het con doléance-register voor de overle den koning Boudewijn getekend in de Belgische ambassade in Den Haag. ZIE OOK PAGINA A2 boten nog niet aan de orde was, omdat er nog voldoende kazer nes en andere gebouwen be schikbaar waren. „Maar de situatie wordt steeds nijpender, vandaar dat we er rekening mee houden dat we naar andere mogelijkheden op zoek moeten." „Behalve de technische uitvoer baarheid moet ook onderzocht worden of er voldoende ligplaat sen te realiseren zijn, ook al heeft Nederland veel water. Net als bij bijvoorbeeld een kazerne moet "je de medewerking van gemeenten krijgen. De binnen wateren van Nederland vallen onder de gemeenten." Gisteren werd bekend dat onge veer tien procent van de ge meenten vooralsnog onvoldoen de ruimte beschikbaar stelt voor de huisvesting van asielzoekers. Het grote voordeel van hotel schepen is volgens Burger dat ze in korte tijd te bouwen zijn. Daarmee kan snel worden inge speeld op situaties waarin plot seling veel plaatsen voor asiel zoekers nodig zijn. Bij de doop van het hotelschip Embrica Marcel (110 meter lang, 160 kamers) van scheepstimmer- bedrijf Hoogendoorn in Werken dam liet directeur D. Hoogen doorn jr. weten dat het schip in slechts dertien weken tijd was gebouwd.. Hoogendoorn bouwde al drie van zulke schepen voor Duitse opdrachtgevers, waarvan er een in Düsseldorf wordt ge bruikt als eerste opvangplaats voor net in Duitsland gearriveer de asielzoekers. De Centrale Opvang Asielzoe kers heeft al contacten gehad met Hoogendoorn. (ADVERTENTIE) PIRAAT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 o maand automatisch28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1