rgadering ibank te t omstreken Moon 01155-62710 De drama's van het Belgisch koningshuis Eurosail '93: zeilspektakel in Antwerpen De poëzie van Watou Rabobank FU De lucht betrekt snel. Donkere wolken schuiven als een gordijn voor het hemelblauw. Haastig kruipen we onder de huik van de oude zalmschouw. Even later klettert de regen op het zeildoek. „Heerlijk geluid, hè," zegt Thomas Westerhout. „Daar kun je goed op slapen. Als het regent na mijn nachtdienst ga ik weieens expres naar de jachthaven omdat ik dan in mijn bootje beter slaap dan thuis in mijn eigen bed." 'Als de oorlog niet was gekomen, was er geen Biesbosch meer geweest' 'Natuurbeheer is prima, maar laten ze alsjeblieft niet overdrijven' elektronica van morgen De Rabobank is een coöperatieve bank. Met als de doelstelling leden- m ondernemers te financieren tegen lage rente en gunstige voorwaarden. De Rabobank is een bank met leden. Betrokken mensen, die via een gekozen bestaat en de ledenvergaderingen an invloed kunnen uitoefenen op het beleid van hun plaatselijke bank. Zo is gegarandeerd Thomas Westerhout in zijn almschouw onderweg naar de hesbosch. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP ZIEZOMEREDITIE 2 ZIE ZOMEREDITIE 3 ZIE ZOMEREDITIE 4 Eindredactie: Wim van Leest en Dirk Vellenga Vormgeving: Luc Goderie mg dat bij elke dienst die de Rabobank verleent het belang van leden en cliënten zwaar meetelt. De kreken in per zal in schouw Het is maandagmorgen en ik heb een oude uitnodiging van Tho mas Westerhout ver zilverd om een dagje met hem te gaan varen in zijn zalmschouw. De afspraak is lang tevoren gemaakt. Alleen als het slecht weer wordt, blijven we thuis. De avond tevoren is de afspraak op basis van de weersvoorspelling ('opklaringen met kans op buien') nog eens herbevestigd, maar we zijn de jachthaven van Werkendam nog niet uit of we moeten al schui len. Ik vind dat niet eens zo erg. Ik wil namelijk geen mooi-weer-verhaal. Ik wil het verhaal hoe een geboren en getogen nuchtere Werkendam mer tegen de Biesbosch aankijkt en ik weet dat ik dan bij Thomas Westerhout (45, in het dagelijks leven rijkspolitieman te water) aan het goede adres ben. Westerhout is ook de auteur van een aantal boeken over het .water, de Biesbosch en Werkendam. Zo beschreef hij de historie van de riviervisserij in Werkendam, schreef hij een boek over de wa tersnoodramp in Werkendam en de Biesbosch en momenteel werkt hij een boek over de griend- en riet cultuur. Thomas Westerhout is voorzitter van De Ouwe Drijverschuit, een vereniging die zich beijvert voor het behoud van zalmschouwen. Een zalmschouw is het type boot waarmee de vroegere beroepsvis sers uit Werkendam en Woudri- chem in de Biesbosch op zalm, steur, elft en paling visten. De zalmschouw werd ook op het Hollandsch Diep gebruikt. Het is een lang, rank bootje met een ui terst geringe diepgang en daarom ideaal om mee te varen in de vele smalle en ondiepe kreken in de Biesbosch. Het bootje van Wester hout zelf dateert uit 1901. Hij heeft het zoveel mogelijk in oorspronke lijke staat gerestaureerd. Alleen het buitenboordmotortje is nieuw. Op de voorplecht bevindt zich de huik. Dat is eigenlijk een klein tentje om in te kamperen, iets wat Westerhout dan ook graag doet als hij er met zijn vrouw Adri op uittrekt. „Zo met z'n tweetjes op een stil plekkie in de vrije natuur voor anker gaan. Reken maar dat het dan net is of je weer pas Door Jan van Zuilen In 'Langs het water' staat deze zomerweken het water in het verspreidingsgebied van deze krant centraal. Stern-redacteuren verhalen over hun band met het water, over de mensen die er langs leven en over wat zich op, in en rond het water afspeelt. Vandaag de laatste aflevering: De Biesbosch. verkering hebt," zegt hij. Maar zo romantisch als het nu is, ervoeren de vissers van vroeger het verblijf aan boord niet, weet Wes terhout uit gesprekken met oude vissers. „Maandagochtend vroeg weg, za terdagavond laat weer thuis. Dan zat je de hele week met twee man op zo'n bootje. Hard werken, kou lijden, want je viste bij weer en wind en dan moest je aan het eind van de week nog maar afwachten of je welk genoeg gevangen had en wat de prijs van de vis deed." Als de regen ophoudt, klaart het buiten snel op. Met een stevig briesje op het water, varen we de Werkendamse jachthaven uit, het Steurgat op, de enige nog overgebleven kreek van de drie kreken die vroeger Werken dam rechtstreeks met de Biesbosch verbonden. De twee andere zijn gedempt. Die liepen dwars door het dorp en bezorgden Werkendam een natuurlijke, binnendijkse haven, maar vormden tegelijkertijd een voortdurende bron van waterover last. De boerderijen die we onderweg passeren, liggen tegenwoordig alle maal aan de verharde weg. Vroeger moest alles over water en lang niet iedereen kon zich de weelde van een motorboot permitteren. We naderen de Ruigt, het wat bre dere water tussen de Noordwaard en de Zuidwaard. Het is tevens de grens tussen in het noorden vrucht bare akkerbouwgrond en in het zuiden het feitelijke natuurgebied. Het steekt Westerhout dat Werken dam er min of meer op wordt aangekeken dat de Noordwaard in cultuur is gebracht. „Dat was in die tijd zo ongeveer het hoogst bereikbare ideaal, waarvoor je een standbeeld kreeg. Grond was schaars, voedsel moesten we im porteren. Mag je het de mensen die destijds bloed, zweet en tranen hebben gelaten om de Noordwaard in te polderen, kwalijk nemen dat het nu net andersom is? In de jaren dertig nog waren er plannen om ook de Zuidwaard in te polderen. Als de Tweede Wereldoorlog niet was uitgebroken, hadden we nu helemaal geen Biesbosch meer ge had." Westerhout heeft er ook wat moeite mee dat nu net gedaan wordt of het nationaal park de Biesbosch van de ondergang moet redden. „Ik vind het prima dat er veel meer aan dacht is gekomen voor natuur en natuurbeheer, maar laten ze alsje blieft niet overdrijven. De Bies bosch is heus niet het laatste stukje ongerept natuurgebied in Neder land. De Biesbosch is geen natuur gebied. De Biesbosch is een cul tuurgebied. Altijd geweest. Zolang de Biesbosch bestaat, is hij door mensen geëxploiteerd. De mens was er visser, rietsnijder, griend- werker, landbouwer of exploitant van een rondvaartboot. Net waar ze het meeste brood in zagen." We meren af in het haventje van Staatsbosbeheer op een plaat die de huiveringwekkende naam De Dood draagt. Hier woont boswach ter Dirk Fey, in zijn eentje, maar nooit alleen. Er zijn altijd wel mensen bezig, collega's van Staats bosbeheer of studenten en weten schappers die de natuur in het hartje van de Biesbosch onderzoe ken. De Dood was de eerste pol der in de Biesbosch die staatsbosbeheer aankocht. Voorheen was de polder ei gendom van een Werkendamse fa milie die het weiland verpachtte aan' boeren. Thans is het gebied helemaal verwilderd. Varens en brandnetels groeien er meer dan manshoog. Een van de weinige be gaanbare paden is de vroegere zo- merkade die het poldertje bij vloed droog moest houden. We komen langs een griendwer- kerskeet, thans het gastenverblijf voor studenten en wetenschappelij ke onderzoekers. Hier bevindt zich ook de beverobservatiepost. Een eindje verder houdt de zomerkade op te bestaan, doorgebroken tij dens hoog water en nooit meer hersteld. Dat past in de beheersvi- sie van Staatsbosbeheer. We vleien ons neer aan de water kant van de kleine kreek die bij het doorbreken van het zomerdijkje is BIBSBOSCH ontstaan. Persoonlijk vindt Wester hout het een van de mooiere plek jes in de Biesbosch. „Om het Zwit ser Levengevoel van te krijgen. Als ik hier zo zit, een goeie sigaar, bij de hand, ja, dan denk ik dat het toch goed is wat er gebeurt in de Biesbosch. Je hoort niets, alleen de geluiden van de natuur. Tenminste als er geen straaljager over heen komt donderen, want dat is dan weer zo iets onbegrijpelijks. De ene overheidsdienst vindt dat dit een natuurgebied moet zijn, een stilte- gebied zelfs, maar even zo vrolijk houdt een andere overheidsdienst hier oefenvluchten met straalja gers." Vroeger was het leven in de griend- werkerskeet op De Dood heel wat minder idyllisch. „Nu is er stro mend water, elektriciteit, een gas stelletje om te koken. Toen alle maal niet. Bovendien zaten die griendwerkers hier midden in de winter. Altijd koud en nat. Een week van huis, alleen aardappels en uitgebakken spek op het menu. En als het weer te slecht was of het water te hoog, kon je nog niet werken ook. We varen verder, dieper het hart van de Biesbosch in. Westerhout laat de plek zien waar hij een paar jaar geleden in het holst van een mooie zomernacht als rijkpolitie man te water samen met een colle ga een hoogst bizar tafereel aan schouwde: „Komt er een al wat oudere vent aangeroeid met twee bloedmooie meiden aan boord. Hij draagt alleen een berevel, zij heb ben een wit laken om en zijn verdei helemaal spierwit geschilderd Maar het gekste was dat ze een lijkkist op sleeptouw hadden. Nu ben ik als politieman heel wat gewend. Ik weet dat er rare kost gangers rondlopen, maar met een lijkkist door de Biesbosch zeulen.. Daar wilden we meer van weten Vertelt die vent dat het de bedoe ling is dat hij straks in die kist gaat liggen en dat die meisjes er dan eer dansje op maken. Dat is mijn op perste vorm van genot, vertelt-ie ei doodleuk bij. Tja, hoe iemand aar zijn gerief komt, is in principe geer zaak voor de politie, en omdat hi; verder niks verkeerds deed en wi; niet betaald worden om toeschou wer te zijn bij zo'n vertoning, zijr. we maar doorgevaren." Op de terugweg vaart Westerhout nog even langs de plek waar zijr vader tijdens de Tweede Wereld oorlog, samen met een collega-ver zetsman, twee jaar ondergedoken zat op een oude rivierark. „Op een dag, als ze onderweg zijn naar Lage Zwaluwe om eten en drinken in te slaan, ontdekken ze dat het stikt van de Duitse solda ten. Omdraaien kan niet meer. Dat wekt argwaan, dus roeien ze door onderwijl vriendelijk naar die Duitsers groetend. In een van die bootjes zit een man te vissen. Ook die doet mee aan het groetritueel Verrek, zegt m'n vader. Dat lijkt Seiss-Inquart wel. Ineens begrijpen ze waarom er zoveel soldaten zijn. Eenmaal in Zwaluwe is hun con tactpersoon compleet in paniek. Weten jullie wie er vandaag met zijn hele lijfwacht in de Biesbosch is? Jawel, zeggen mijn vader en zijn maat, Seyss-Inquart. Je moest de groeten van hem hebben." 1993 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 DEEL I

de Stem | 1993 | | pagina 19