'linke winstval voor Akzo Heen Franse franc en Deense kroon onder oude niveau efinitie van zwart werk is juist dat je de omvang niet kent' De demonen van het computernetwerk D oe-het-zelfwinkels beleven topdrukte ORT iucces van pil in Verenigde Staten enige lichtpuntje moet oelate ECONOMIE ECONOMIE KORT Firma's ruziën over naam GTI DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993 A5 alcone de maffia 1992 op de Falcone. Ge- Barbera en het uit de georgani- an in de nsterdam (anp/krf) - De Franse Iranc en de Deense kroon staan nog |nder het koerspeil van vorige leek, voordat werd besloten om de harges binnen het EMS voor het botste deel te verruimen. Andere Munteenheden binnen het Europees Monetair Stelsel staan al weer bo en het peil dat zij toen hadden. deze twee munteenheden herstellen zich geleidelijk en de verwachting is gerechtvaardigd - onvoorziene omstan digheden daargelaten - dat het oude koerspeil weer kan worden bereikt. De Franse franc sloot de woensdag in Amsterdam af op f 32,570 (per honderd) na een slotkoers van f 32,295 op dins dag. Afgelopen vrijdag bedroeg de slot koers f 32,829. Het herstel kon zich voordoen omdat de Bundesbank haar rente op speciale beleningen nog verder verlaagde. Bij de toewijzing van woens dag werd een laagste tarief vastgesteld van 6,70 procent. Dit tarief is in vier jaar niet zo laag geweest. Bij de bele ningen tegen een vaste rente was de eerder aangekondigde 6,95 procent dinsdag tot 6,80 procent verlaagd. De Deense kroon, die het kort na de wijzigingen in het EMS het zwaarst te verduren kreeg, deed het ook beter. De koers eindigde woensdag op f 28,495 (per honderd) na een slotkoers van f 28,330 op de voorgaande dag. Daarmee heeft de koers niet lang meer te gaan voordat het peil van afgelopen vrijdag (f 28,825) is bereikt. De peseta is de munteenheid die zich tot nu toe het best weet te herstellen. Ook woensdag ging de koers omhoog. De valuta ging de markt uit op f 1,3890 (per honderd) na dinsdag te zijn geëin digd op f 1,3730. Daarmee is de peseta sterk teruggekomen van de f 1,3530 van eind vorige week. Saneringsmaatrege len van de Spaanse overheid zijn daar aan zeker niet vreemd. De escudo liet zich meeslepen en steeg in koers van f 1,1074 (per honderd) tot 1,1100. Het pond sterling, dat niet meedraait in het EMS, werkte zich op van f 2,8880 tot f 2,8930. De dollar steeg een halve cent tot f 1,9230. In deze hoek van de handel wordt gewacht op de bekendma king van de Amerikaanse werkloos heidscijfers over juli. Die worden vrij dag gepubliceerd. in Duitsland 8 tot 13 jaar i ;ten. Hij heeft rutoriteiten is buitenlander straftijd. Zijn net de nieuwe en drastische ianen hadden euwe kieswet ingen, waar- an de nieuwe irdt genoemd, ;eling van het we wet sluist rtegenwoordi- en districten- uitsland .jn gisteren in bij een brand licalen. Op de ochtend een n geschilderd, het restaurant de brandweer nen teren voor het :henen, met een eve parlement, rnstig ziek zou samen met een rent. „Tot veler ize en slopende zei Jeltsin. Hij nun wetten de name door hun Kurden p het zuidoosten ers doodgescho- Itrijders van de usjes aan op de idoosten. Eerder ldaten en twee iinsdagnacht op ns met Iran. De sinds 1984 aan ran onze redactie economie isterdam - De recessie treft Akzo diep. De winst is in eerste zes maanden van 1993 gedaald van ƒ424 ïiljoen tot ƒ310. Van de vier Akzo-groepen (Chemie, toatings, Vezels en Pharma) deed de Pharma het 't best, [e Vezels Groep 't slechtst: De verwachting voor de rest jn het jaar is dat het concern de cijfers van de laatste >s maanden van het vorig jaar niet zal evenaren. De omzet van Akzo in de eerste ree kwartalen daalde vergele- 'ii met die van vorig jaar: van 8,7 miljard naar 8,3 miljard, wijl de kosten slechts daalden ii 8 miljard tot 7,8 miljard. ;zo heeft het voordeel dat een -art van haar activiteiten is idergebracht in Amerika (waar 'erigens ook een kwart van de ideelhouders zit). „In Ameri- t het aanmerkelijk beter uun Europa", zei bestuurslid S. Bergsma gisteren in Amster- im bij een toelichting op de fjaarcijfers. „Hadden we .erika niet gehad, dan zou het lultaat van het concern nu nog rer tegenvallen. Amerika com- iseert de Europese recessie iet helemaal, maar wel voor een slangrijk deel." oral met de Pharma scoort het ihemse concern in de VS. ,ar is veel geld geïnvesteerd in de introductie van de zogenaam- drie fasen-pil die nog niet in «Ierland te krijgen is. Akzo- larma heeft speciaal daarvoor een verkoopapparaat van 350 in opgezet. „De verkoopkosten ajn daarom zeer hoog", zegt gsma, „maar ik verwacht dat pil al voor het eind van dit jsar aan onze winst zal bijdra gen.1 Deze anti-conceptiepil zal ik worden geïntroduceerd in ada. De Vezels Groep blijft voorlopig hetzorgenkind van de Akzo. Het 'ijfsresultaat van deze groep :te in het afgelopen halfjaar fill miljoen naar ƒ21 mil- in. Er moest flink gesaneerd •order, en daardoor kwam het Btengewoon resultaat (het sal do, van bijzondere inkomsten en in haar 93e ver tor haar dochters FOTO AP moet de omsti •nisdaden ter do< raëlische Hoogg1 als SS-bewaker e het Poolse conc® Sobibor werW| de vermeende o« ger nog vast. hof in Cincinw geen bevoegdW uk wegens enige ldiging vast te hot dat hij 'Iwan lijke' zou zijn - was immers de re® m hem aan Israël edeneert het hoi niet duidelijk of» ;e ministerie van J® roep gaat tegen an het hof in Cin® epartement liet- rijspraak, weten aan het beleid niet toe te laten de Staten. Ook :titie ondersteun" ekomstige vervolg iche Hooggerechbj in niet in op Detfr k om hem sneller1 istitie moet voor ten of er een red1 voor de vermee van Demjanjuk in gskamp Sobibor. kreeg zaterdag een maand voor nd Oekraïne. Het 8 iel, aldus de amb3 1 iekraïne in Israël, ak. uitgaven) van het concern in het tweede kwartaal uit op 28 mil joen negatief. Maar Akzo heeft kostenbesparende maatregelen genomen voor deze groep en het effect daarvan vormt een (al thans gedeeltelijke) compensatie. Akzo is met haar Chemie, Vezels en Verven (Coating) natuurlijk sterk afhankelijk van de con junctuur. De bouw van huizen en de fabricage van auto's lopen sterk terug en dat betekent dat er minder pvc, minder soda (voor glas), minder verf en minder ve zels, kortom minder Akzo-pro- ducten nodig zijn. Bergsma: „Gezien onze ervaringen met vo rige recessies verwachten we dat debodem van deze recessie spoedig bereikt zal zijn. In Duitsland is dat nu al het geval. En dan zal de vraag naar onze producten direct stijgen, want die zitten heel vroeg in de econo mische cyclus." Alle groepen hebben de negatie ve gevolgen ondervonden van de waardedalingen van het pond sterling, de lire en de peseta, eerder dit jaar. Als in het eerste halfjaar nog de omrekenings koersen hadden gegolden van vóór de devaluatie van deze munten, zou de omzet 100 mil joen hoger zijn uitgevallen, nog afgezien van het veel moeilijker te meten verlies aan afzet door wijziging in de concurentiever- houdingen. Met lede ogen beziet het concern dan ook de meer recente deva luaties binnen het Europese Mo netaire Systeem. Bergsma: „Het is eigenlijk van hetzelfde laken een pak. De Franse franc gaat vier procent in waarde omlaag en dat betekent voor Akzo vier procent minder opbrengst voor de produkten die we aan dat land verkopen. En Frankrijk is een heel belangrijke markt voor ons. Om die vier procent (nu is het vier procent, maar misschien wordt dat nog meer) terug te verdienen, moeten we onze prij zen daar verhogen. En dat bete kent dus een concurrentienadeel, zeker op lange termijn." Ondanks (of juist door) de reces sie blijft Akzo flink investeren: in het eerste halfjaar alleen al 490 miljoen, dat is 32 procent meer dan vorig jaar dezelfde periode. Voor het hele jaar wordt voor 1,1 miljard gulden geïn vesteerd. De middelen voor deze investe ringen komen uit de cashflow. Deze bedroeg in de eerste helft van dit jaar al 750 miljoen (tegen 875 miljoen in de eerste helft van 1992). Het aantal medewerkers van Ak zo daalde met 800 (met 500 in Nederland). Door natuurlijk ver loop en verkoop van activiteiten (desinvestering) daalde het aan tal medewerkers met 700 bij de Vezels en 400 bij de Coating, maar er kwamen er 300 bij, met name bij de Pharma. Door Jan Koesen Lelystad - Digitale cowboys, elektroni sche ridders, cyberatleten en binaire Rambo's uit het gehele heelal: verzamel u. Vier meter beneden de zeespiegel, verwaaid in het vlakke, nieuwe land rond Lelystad op de ANWB-camping het Larserbos, woedt tot en met zater dagmorgen het congres 'Hacking at the End of the Universe.' Geen chip en geen byte wordt gespaard. Hacking, kraken, de Wet op de Computercri minaliteit, een jumpstart naar Virtual Rea lity, lock-picking, packet radio en phreaking, het wordt allemaal daar in de polder besproken, uitgelegd en gedemon streerd. Een uur voor de officiële opening heeft zich reeds het dubbele van het verwachte aantal gasten gepresenteerd. Het congres wordt een kraker. Net als destijds bij de Bergrede is er bij de start al schaarste aan tenten, eten, drinken en personeel. Vrijwilligers gevraagd. Honderden computers staan aangetreden op tafels, in tenten, op het veld. Zes generato ren zorgen voor de elektriek. Helaas, foutje, het voltage is wat onregelmatig en hooguit de 40 herz wordt gehaald, waarschuwt mon ter de leiding. Niet verbaasd zijn als het beeld wiebelt of plots verdwijnt. Flink backuppen is de boodschap. Er is maar éen douche, maar zeven minuten verderop is een meer. Een stem onderbreekt de voorzitter. Deze knikt getroffen terug en herhaalt de vermaning: geen zeep gebruiken in dat meer. Nee, ook niet in de zendmast klimmen. De stemming is vrolijk en verwachtingsvol. Zijn dit nou die onverantwoordelijke rand- criminelen die inbreken in onze geheiligde bestanden? Zelden heb ik een braver, in schikkelijker gezelschap gezien. De gemid delde leeftijd zweeft rond de twintig. Geen enkele stropdas, een enkele punk. Verder veel puistige jonge heren met ernstige blik, de vingers tintelend om het geleerde in te toetsen. Een Amerikaanse maestro is de eerste spre ker. En hij is waarlijk een spreker. Schalks en anecdotisch verhaalt hij van Amerikaanse autoriteiten, met name gesignaleerd in de kringen van de geheime diensten, die al hartstuipen krijgen bij het vermoeden van een illegale kopie. Zo wordt daar een hacker uit zijn bed gelicht. Hij heeft even gevoyeerd in de bestanden van de fiscus. (Bewonderend geroffel van voeten in de tent.) Maar wat vond De Wet die alles meesleepte, tot en met de gebruiksaanwijzingen? Een onnozel be standje met slechts éen paswoord. (Bevrij dend gesnuif). Ach ja, die overheid. Daar kun je mee lachen. De jonge kraker mocht een jaar geen informatica studeren. Wat is nu zijn hoofd vak: computerbeveiliging. (Daverend ge lach). De stemming zit er gelijk in. Gastheer is Hacktic, Tijdschrift voor Techno-Anarchis- ten. Vele talen zoemen door elkaar, maar de voertaal is Engels. Daar zie ik enige Duitsers verenigd, verbeten rammend op de key boards, naast hen opengeslagen de Hacker- bibel van de Chaos Computer Club. Hackers-t-shirts, -tijdschriften, losse chips die je ook als sieraad kunt dragen. De computers, voor een groot deel beroofd van kast en verbonden met de banden van de interface, zingen elkaar hun data over. Gerespecteerd gast is Ronald -RGB- O, heus opgepakt. Zijn relaas: opeens twaalf man in huis, 10 uur 's morgens; gillende sirene, het huis overhoop gehaald, eindeloze ondervra gingen, dagenlang, best goed geslapen. Na vijf maanden nog de spullen niet terug. Hacktic heeft een enqüete gehouden en de citaten zijn leerzaam. „Hacken is voor mij ontdekken, het is reizen, speuren en hard werk. Waarom? Je vraagt de melkboer toch ook niet waarom hij melk verkoopt? Infor matie stelen voor eigen gewin, dat is totaal tegen de filosofie van het hacken. Hackers !ervolg van voorpagina ■tan de zaken die de Bedrijfsvereni- Horeca met de enquête boven L,,w!'krijgen is de omvang van het -ettelijke zwart werk door werkne- Mif t Wel op de loonliist van een staan. Zowel de werkgeversver- als de Horecabond FNV zeggen p wel eens' gehoord hebben dat dit rj' maar niemand heeft enig idee tsei wit-zwartwerkers de Neder- horeca telt. 'geverswoordvoerder Schoormans wet meer zeggen dan dat hij de N i0ver wit-zwartwerkers hw 6 andere 8eruchten over pwer* en gesjoemel met sociale Dit Vmd,1 zulke geruchten F voor de bedrijfstak'. Het voor- van deze geruchten vormde vol- "em juist mede de aanleiding tot Nen van de enquête. Briatlnd'e ,van zwar* werk is nou "at je er de omvang niet van kent", zegt Anne Pols van de Horecabond FNV. Hetzelfde is het volgens haar met de wit-zwartwerkers. De vakbond heeft wel concrete voorbeelden van dit ver schijnsel. Afgeraden „We hebben eens een vraag om advies gehad van iemand die een baan aange boden had gekregen. De werkgever had gezegd: je mag hier veertig uur komen werken, maar je komt maar voor twin tig uur op de loonlijst." De Horecabond FNF raadt degenen die om advies komen vragen altijd met klem af om geheel of gedeeltelijk zwart te gaan werken. Pols: „Ik denk dat gebrek aan informatie en soms ook intimidatie van de kant van de werkge vers een rol speelt. En wat moet je doen in een kleine plaats waar maar weinig werkgelegenheid is. Toch zeggen wij altijd: 'Ik zou het niet doen'. Het lijkt slim en handig maar het is het niet. Op de duur heb je jezelf ermee. Word je ziek of gebeurt er iets dan zit je met het feit dat je geen premie hebt betaald. Een ongeluk is gauw gebeurd, zeker in de horeca waar veelvuldig met scherpe messen gewerkt moet worden." Ongunstig Van de kant van de werkgevers zegt Schoormans: „In een gezond bedrijf is het helemaal niet noodzakelijk, ook economisch niet, om zwartwerkers in dienst te hebben. Voor een efficiënte bedrijfsvoering is het zelfs ongunstig met zwart geld te werken. De risico's zijn veel te groot." De vakbonden worden zeer dikwijls benaderd door werknemers met klach ten of vragen. Zeer veelvuldig klinkt de vraag: 'Wat moet ik eigenlijk Verdie nen?' Soms heeft men dat al uitgezocht en wil men steun en advies van de bond bij pogingen om de baas het gerecht vaardigde loon te laten betalen. Pols zegt dat de Horecabond FNV in 1992 in totaal 1200 loonkwesties heeft afgerond. Het ging om zaken die door individuen waren aangespannen, maar ook door groepen personen. „Het begint meestal met een brief naar de betreffen de werkgever, maar in veel gevallen moet het achterstallige loon via de kantonrechter worden opgevorderd. Stappenplan De Bedrijfsvereniging Horeca liet vori ge week weten dat de scherpere aanpak van horecabedrijven die sjoemelen met sociale premies blijkt te lonen. Dat bleek uit cijfers van de bedrijfsvereni ging over de eerste helft van het jaar. De totale loonsom die de werkgevers aan de bedrijfsvereniging hebben opge geven is in het eerste half jaar met 90 miljoen gulden gestegen ten opzichte van het eerste half jaar van 1992. Een derde van die 90 miljoen wordt toege- GE Plastics: Kosten verder drukken Bergen op Zoom - Hoewel General Electric Plastics in Bergen op Zoom vorig jaar een van de beste resultaten uit de geschiedenis van het bedrijf heeft geboekt, blijft een verdere kostendaling noodzakelijk, meldt het gisteren verschenen so ciaal jaarverslag over 1992. De organisatie van GEP is vorig jaar drastisch veranderd als gevolg van de recessie, prijsdalingen en een scherpe concurrentie. Het aantal medewerkers is de laatste jaren met eenvijfde teruggebracht en er zijn een groot aantal mutaties doorgevoerd. Zonder het terugdringen van de kosten zou het bedrijf vorig jaar geen winst hebben gemaakt, zelfs niet bij een stijgende omzet. De noodzaak om op de kosten te besparen blijft ook dit jaar onverminderd bestaan, meldt het verslag. Het ziekteverzuim kon vorig jaar fors worden teruggedrongen en lag met 4,7 procent ruim beneden het landelijk gemiddelde. Het aantal ongevallen met verzuim kwam vorig jaar uit op vijf, het laagste aantal ooit bij GEP behaald. Extra onderhoudsorders voor KLM Amsterdam - Onvoorziene orders en extra werk hebben ervoor gezorgd dat 135 man 'overtollig' personeel van de technische dienst van de KLM in elk geval tot april 1994 bij de luchtvaart maatschappij aan het werk kan blijven. Dit heeft een woord voerder van de KLM woensdag bevestigd. De dienst kampte met een overschot van 300 medewerkers. Een deel van hen kon via een speciale regeling elders binnen het bedrijf worden geplaatst. Een ander deel heeft de KLM via een 55-plusregeling verlaten. De 135 overgebleven mensen kunnen zich gaan bezighouden met het technisch groot-onderhoud van een Boeing 747 van United Parcel Service (UPS). UPS, een groot Amerikaans pakketdienst- bedrijf, zal mogelijk ook het onderhoud aan de twaalf overige jumbo's door de KLM laten verzorgen. De technische wijzigin gen worden door de Boeingfabrieken voorgeschreven en gefi nancierd na de ramp met de El Al Boeing in de Bijlmer. Commissarissen VW bijeen over Lopez Wolfsburg - De raad van commissarissen van het Duitse autoconcern Volkswagen (VW) komt vrijdag op verzoek van zijn voorzitter, Klaus Liesen, en de VW-directie in een buitengewone vergadering bijeen met als agendapunt de affaire Lopez. „Ont slag van Lopez wordt zeker niet verwacht", liet een VW-woord- voerder woensdag weten. Juist de uitstekende prestaties van Lopez worden besproken, aldus VW. De Bask Jose Ignacio Lopez de Arriortua is in maart door VW binnengehaald om de produktiekosten fors te verminderen. Lopez en ook VW-topman Ferdinand Piëch raakten in opspraak naar aanleiding van publikaties in het Duitse weekblad Der Spiegel over vermeende bedrijfsspionage. Lopez zou bij zijn overstap van General Motors (GM), de Amerikaanse moeder maatschappij van Opel, in maart belangrijk GM-materiaal aan VW hebben toegespeeld. Tenten in de Lelystadse polder zijn volgestouwd met draden, computers, veldbedden en bezoekers: het Hacker-zomercongres. foto anp bewijzen juist het volk een dienst door te bewijzen hoe kwetsbaar de systemen zijn. Wij zijn niet de demonen en de Robin Hoods van het netwerk. Ik word niet goed van die vergelijking met inbreken in een huis. Gelul. In een computer woon je niet, als je de computer toch per se met een gebouw wilt vergelijken, vergelijk hem dan maar met een station." Cyberauteur John Barlow wordt geciteerd: „Ik kan wel begrip opbrengen voor die overheid. Het is allemaal tamelijk magisch voor ze. Als ik een heksenkring zou willen stilleggen zou ik ook alles meenemen wat ik tegenkwam. Hoe zou ik de keukenbezem van een ontsnappingsvoertuig kunnen onder scheiden?" Ik dwaal verder. Laptopjes krrus naast open gewerkte monsters. Een wel erg oud spelletje op de good old Commodore. Daar zie ik een hacker die demonstreert hoe je gemakkelijk informatie met Joegoslavië kunt uitwisselen. Wat de gewone media niet of nauwelijks lukt, is voor de data-chauffeurs een koud kunstje. En wat zie ik daar? Daar staat The Key, redactielid van Hacktic. Hij verkoopt setjes om sloten te kraken en verzorgt een schrifte lijke cursus lock-picking. Het blijkt een filosoof te zijn. Lock-picking is net als Zen-Boeddishme. Je moet een jaar lang elke dag een half uur trainen eer je binnen 10 minuten een slot onbeschadigd kunt open- krijgen. Daar zijn echte boeven te ongedul dig voor. Die hanteren de schroevedraaier en de koevoet. Elk uur stromen er meer hackers binnen. Computers worden uit dozen gehaald, wan hopig wordt gezocht naar een vrij stopcon tact. Bij de receptie worden nieuw aangeko- menen heel sfeervol geregistreerd. Met een videocamera, verbonden aan computer met printer. Geen namen. Alleen een prentje. Veel gasten geven aan anonimiteit de voor keur. Van onze verslaggeefster Breda - Als de bouwvakkers op vakantie zijn, wordt bijna iedereen een doe-het-zelver. Neem de Lunetstraat in Breda. Op de hoek bouwt een woningbezitter een serre. Met hulp. Een paar huizen verderop gaat een buurtbewoner z'n voordeur met een (gehuurde?) schuurma- chine te lijf. De tuin vier deuren verder ligt overhoop door een sleuf van wel een meter diep. De man (nemen we aan) die hem heeft gegraven is in geen velden of wegen te bekennen. Even naar de Gamma? Dan is-ie voorlopig nog niet te rug. Want de Gamma's, de Doe- Land's, de Praxissen en de Hu- bo's draaien toptijden met lange rijen voor de kassa's. „Dit is bij uitstek de klusperio- de", zegt bedrijfsleider G. Heijne van de doe-het-zelf-handel Kar wei in Hulst. „Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar heb ben we nu al een omzetstijging van 18 procent. Dat komt ook omdat we momenteel een grote kortingsactie houden". Bij branche-genoot Gamma aan het Spinveld in Breda staan 's morgens voor 9.00 uur al 20 tot 25 mensen te wachten voor de deur. Een uur later is het par keerterrein al bomvol en zoeken automobilisten hun heil op de parkeervakken van de ijzerhan del aan de overkant, die gesloten is. Niet alleen vanwege de vakan- tietijd, maar ook door het slechte weer noteren de bouwmarkten gouden omzetten. „Buiten ver ven kun je wel vergeten, maar voor een keukentje, een vloertje In de bowuvak wordt half Nederland doe-het-zelver. foto willem blauw of een nieuw plafonnetje is het natuurlijk uitgelezen weer", zegt bedrijfsleider C. van Pul van de Praxis in Roosendaal. „Ik be doel.. als je toch niet naar het strand kunt, dan heb je wel wat beters te doen". Overigens moet men de berich ten dat steeds meer vrouwen aan het klussen s(aan, met een korrel zou nemen, merkt Heijne van Karwei in Hulst op. „Natuurlijk er wordt in Nederland elk jaar meer geklust. Maar het is wel zo, al klinkt het wat cru, dat de vrouw beslist wat er moet ge beuren, maar dat de man het mag uitvoeren". Van onze rechtbankverslaggever Breda - Wie heeft recht op het woordmerk GTI en wie op het beeldmerk met diezelfde naam erin? Over die vraag ruziën Groep Technische Installaties Holding uit Nieuwegein en Grease Technology International uit Dinteloord. schreven aan uitbreiding van het perso neelsbestand bij een aantal bedrijven, eenderde aan verbetering van de cao- lonen. De overblijvende 30 miljoen worden toegeschreven aan het onderzoek naar niet afgedragen premies. Naast verscherpte acties van de belas tingdienst wordt de enquête gezien als een belangrijk onderdeel van de scher pere aanpak van het gesjoemel. Schoor mans sprak gisteren van 'een gezonde wisselwerking tussen het onderzoek en het opgeven van de loonsom'. Inmiddels zijn de enquêteformulieren van tienduizend bedrijven verwerkt. De bedrijfsvereniging hoopt binnen een jaar klaar te zijn met de verwerking van de rest. Daarna zal het onderzoek wor den verder gezet. Volgens Schoormans zal daarbij veel werk worden gemaakt van de bedrijven die het formulier niet hebben ingestuurd. In het kort geding tussen beide eiste de eerste dat de ander tegen een dwangsom van 10.000 gul den per dag stopt nog de naam of het sterk op het hare gelijken de beeldmerk GTI te gebruiken. GTI Holding kent tachtig zelf standige filialen in Nederland, België, Duitsland en Engeland en heeft ruim 8000 mensen in dienst. Grease TI bestaat uit op richter J. Deelen en enkele me dewerkers. Het eerste bedrijf is opgericht in 1973, het andere begin 1992. De grote GTI verleent technische dienstverlening ten behoeve van utiliteitsbouw, industrieën, sche pen en offshore. De kleine GTI richt zich uitsluitend op de ont wikkeling van produktielijnen en de raadpleging op het gebied van smeervetten en -oliën. Beide firma's komen met elkaar in bot sing als het gaat over het onder houd van industriële werktui gen. GTI Holding heeft haar beeld merk al vrij snel beschermd. Zij deed dat met haar naam pas in december 1992. Grease liet haar naam in juni 1992 inschrijven. Volgens mr. Merkus uit Amster dam is er verwarring over de namen ontstaan en ondervindt de eisende partij daarvan scha de. Mr. Van Goethem uit Rotter dam betoogde namens Grease dat daarvan geen sprake is om dat beide firma's heel ander werk doen, dat zij uitsluitend te maken hebben met de professio nele markt en niet met het grote publiek. Hij bestreed de beschuldiging dat GTI Dinteloord bewust zou aanhaken bij de naamsbekend heid van GTI Holding. Zijn cliënt Deelen wilde een mogelij ke verwarring juist voorkomen, zei hij. Op de vraag van mr. Mendlik waarom Deelen dan juist geen andere naam heeft bedacht, was Van Goethems ver weer dat elke lettercombinatie al wel eens is bedacht. Hij zei dat de lettercombinatie GTI gemeengoed is geworden doordat alle automerken die ge bruikt en doordat ze op duizen den andere produkten staan ver meld. Hij ontkende, tot verba zing van mr. Mendlik, dat Dee len GTI als handelsnaam han teert. Volgens mr. Van Merkum blijkt uit de eigen folder van Deelen het tegendeel. Vonnis op 11 augustus.

de Stem | 1993 | | pagina 5