Vete laat bloedig spoor na "Verru VERDIEN VAKANTIE' TERUG BIJ Europa doet twee stappen terug in historische springprocessie Vrede of bloedver Families in Rotterdamse wijk Overschie al twee jaar in de ban van wraal DE STEM Wijkbewoners doodsbang voor B- en C-familie 4Natuurlijk schieten is altijd gevaarlijk9 |PvdA wil gemeei I DE STEM Heilige BINNENLAND BUITENLAND Stijging aantal asielaanvragen DE STEM Het is een bewogen weekeinde ge weest. Zondag morgen in alle vroegte ging de telefoon. Aan de andere kant klonk het ietwat cynisch: 'Ge condoleerd'. Waarmee, vroeg ik? Nou, met koning Boude- wijn, antwoordde de stem. Het nieuws veroorzaakte een nerveuze spanning in ons ge zin, dat voor tweederde uit Belgen bestaat. Op de radio deed BRT- en NOS-corres- pondent Robert Bosschart het relaas vanuit Spanje waar de Belgische vorst zaterdag avond aan een hartstilstand was bezweken. Bosschart heeft de bijzondere gave zijn woordkeuze en ac cent aan te passen aan het soort Nederlands dat de voor keur heeft. Zo praat hij voor de BRT geforceerd Vlaams met een zachte 'g' en bedient hij de NOS met een Randste delijk accent. Hij vertelde dat de kist met het stoffelijk overschot die avond naar Brussel zou wor den overgevlogen en dat het Spaanse vorstenpaar vanuit Palma de Mallorca onderweg was naar het vliegveld van Granada, waar voor de Bel gische koninklijke familie een regeringstoestel wachtte. Het bericht over de dood van Boudewijn had België zon dagmorgen in rouw gedom peld. Zelf was ik al vroeg op het Paleizenplein in Brussel, waar honderden brave bur gers voor de vergulde hekken naar het paleis stonden te sta ren. Michel Demaret, de rondbor stige burgervader van Brussel, had zijn nieuwe Cartier-zon- nebril opgezet en trok met zijn tricolore-sjerp de aan dacht van een groep Italiaan se toeristen. Die dachten nog dat het elke zondag zo'n toe loop was voor het koninklijk paleis en dat de burgemeester dan een lopende receptie hield. Het volk legde bloemen, sta pels bloemen. Er werd op geen frank gekeken, terwijl je je in dit land blauw betaalt aan een bosje bloemen. Met enige regelmaat informeerde iemand naar de extra edities van de Brusselse kranten Le Soir en La Libre Belgique. In een boekwinkel aan de chique Louizalaan stond een lange rij wachtenden. „Elf uur hadden ze gezegd, maar de kranten zijn er nog altijd niet", beant woordde het winkelmeisje de tientallen telefoontjes. Om de tijd te doden blader den de klanten in het royalis tische tijdschrift Point de Vue, mét de foto van een glimla chende Boudewijn op de voorpagina. Het toeval wilde dat het tijdschrift in zijn au gustusnummer aandacht be steedde aan de Belgische na tionale feestdag, rijk geïllus treerd met foto's van de ko ninklijke familie. „Hij zag er toch zo goed uit", snikte een oude vrouw. De kranten kwa men en iedereen stormde op de radeloze winkeljuffrouw Het zijn mooie tijden voor de uitgevers in België, die dezer dagen twee keer zoveel kran ten verkopen. Maar ook han delaren in Belgische vlaggen doen goede zaken. Een groot handelaar in Antwerpen be te verkopen. Hij kon de vraag niet aan, al was het hem opge vallen dat de bestellingen vooral uit Brussel en omge ving kwamen. Daar wonen nog Belgen, zo beweren ze zelf. In ons Vlaamsgezinde dorp, waar de inwoners via een groot bord op het gemeente plein worden opgeroepen toch vooral Vlaams te spre ken in Brussel, valt het vlag vertoon nogal tegen. Toch moest ook de krantenver koopster in de dorpsstraat 'nee' verkopen aan de talloze mensen die tevergeefs om de Boudewijn-bijlage van Het Nieuwsblad kwamen. Die speciale kranten stonden de afgelopen dagen vol met lofuitingen. Een beter mens dan Boudewijn was er niet, leek het wel. Als een heilige werd de 62-jarige vorst afge schilderd. Door Bert Schampers „Ik hield van mijnen koning", beweerde een Vlaming, geïn terviewd voor de poorten van het paleis in Brussel. Een an der had uit verdriet 'wel vijf zakdoeken volgeweend'. „Hij was een man uit één stuk", verklaarde snikkend een voormalig medewerker van het hof. En alle politici, die de afgelo pen jaren binnen de fractieka mers zo hadden zitten kanke ren op Boudewijn - die zich volgens hen teveel met de politiek bemoeide - prezen hem nu ineens de hemel in. Die weg naar de hemel lijkt zaterdag echter nog zware een gang te worden onder vallend gesteente en afbrok kelende stukken gips. De ko ninklijke begraafplaats in La ken is een bouwval, zo consta teerden journalisten. Over de ingang hing een net gespan nen dat de bezoekers moet behoeden voor builen en an dere hoofdwonden. Misschien is dat wel symbo lisch en zegt het meteen iets over de onzekere toekomst van het koninkrijk, waar een deel van het volk zo bang voor is. Met een motorrijder als koning - elk jaar koopt Albert een nieuwe Honda - lijkt die vrees niet helemaal ongegrond. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731 Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact @06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per half jaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur S 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993 Een schietpartij bij een basis school. Een granaat bevestigd aan het portier van een auto. Getuigen die verklaringen in trekken. Een rechtbank die moet worden verbouwd tot vesting. Het zijn taferelen die zich afspelen in een vete die twee families in de Rotterdam se wijk Overschie al bijna twee jaar in de ban houdt. Een van de hoofdpersonen Johan van den B. (26) werd dinsdagnacht dood aangetroffen in zijn auto vlakbij zijn woning. Hij was doodgeschoten. Door Mare Brink Rotterdam - Een grote verras sing is het nauwelijks dat Johan van den B. is vermoord. De afgelopen tijd zijn al verschillende aanslagen op zijn leven gepleegd. Als morbide aandenken aan een van de aanslagen heeft hij geruime tijd rond gelopen met een kogel bij de hartstreek. Johan van den B. ontdekte ongeveer twee jaar geleden dat zijn vriendin een verhouding had met een lid van de familie C. Dat feit wordt gezien als de aanleiding van een aantal aanslagen binnen de twee families. Het eerste dieptepunt wordt bereikt in april 1992. Een 19-jarige Rotterdammer uit het kamp van de 'C-familie' wordt vanuit een auto neergeschoten. Hij overlijdt enkele dagen later. Zeven verdachten worden gehoord. Maar de politie laat het zevental gaan wegens gebrek aan bewijs. De leden van de 'C-familie' hebben geen bewijs meer nodig. Zij weten genoeg. Volgens hen moet de dader worden gezocht bij de 'B-familie'. Boksbeugel Een harde reactie blijft niet uit. Op 20 oktober 1992 wordt Johan van den B. voor zijn woning neergeschoten. Omdat hij 'iets hoorde in de tuin' gaat hij op onderzoek uit. Voor de zekerheid neemt hij een boksbeugel mee. De man is amper buiten of hij wordt beschoten. Een kogel belandt vlakbij het hart. Maar Van den B. kan het navertellen en beschuldigt prompt een van de mensen van de rivaliserende C-clan. De man die hij noemt (A.C.) wordt mede naar aan leiding van enkele getuigen aangehou den. Een tegenactie laat niet lang op zich wachten. Zes dagen nadat Van den B. is beschoten, wordt het vuur geopend op een lid van de 'C-familie'. Dat gebeurt voor de basisschool in Overschie waar het slachtoffer met de auto zijn kind wil ophalen. De verdachte is ene K.S. (aan getrouwd bij de 'B-familie') die zegt zeven keer te hebben geschoten om het slachtoffer 'bang' te maken. Het slacht offer raakt slechts gewond aan zijn duim. De verdachte blijkt tijdens de rechtzit ting nogal lakoniek. Als rechtbankpre sident mr. A. van Breukelen hem zegt dat er onderhand een einde moet komen aan het geweld antwoordt hij: „Natuur lijk, schieten is altijd gevaarlijk." Handgranaat Justitie hoopte dat de families inmid dels tot inkeer zouden zijn gekomen. Maar dat is niet het geval. Want in april van dit jaar wordt een nieuwe trieste mijlpaal bereikt. Zo'n 150 mensen moeten hun flats ver laten als Johan van den B. ontdekt dat er' een handgranaat in zijn auto is bevestigd. De pin is via een touwtje met het portier van zijn auto verbonden. De Explosieven Opruimings Dienst maakt het ding onschadelijk. Vooral omdat de auto is voorzien van een gastank had omgeving kunnen veranderen in een slagveld. De dader wordt niet'achterhaald. Enke le dagen later verschijnt de man voor de rechtbank, die ervan wordt verdacht Johan van den B. in oktober voor zijn huis dood te willen schieten. Enkele getuigen slikken ineens belastende ver klaringen in. Agenten in kogelwerende vesten moeten de families in en om het gerechtsgebouw in het gareel zien te houden. Die rechtszaak werd vorige maand voortgezet. De president van de recht bank wil dan precies weten hoe de vete is ontstaan. De verdachte, C., zegt dat de vriendin van Johan van den B. 'steeds achter hem aan liep'. „En omdat ik een keer met haar naar bed ben geweest wil hij me steeds pakken. Ter wijl ik haar helemaal niet moet. De haat zit voor mij niet echt diep. Maar het is nu niet meer op te lossen." Overmeesterd Op 15 juli wordt de man veroordeeld tot vijf jaar celstraf voor een poging tot doodslag. Er was zes jaar geëist. Na de uitspraak wordt gescholden op rechtbank en parketpolitie en beslui president tot ontruiming. De gemoederen waren echter bij ]gj na niet bedaard, zo bleek een weken geleden. In de straat waarll den B. dan nog woont wordt eenj overmeesterd door twee broers van'j den B. De man zou op het punt hel] gestaan om een pistool met geluidd| per te trekken. De man zegt dat hij door twee perscj op de familie van Van den B. is a stuurd. Weigeren van de opdracht 1 betekenen dat er 'iets' zou gebeurerj zijn ouders. Het vermoeden rijst t 'C-familie' zich nog altijd wil.blij wreken. Maar Justitie wilde daar g' ren niets naders over kwijt. Bij de behandeling van de twee red zaken bleek trouwens dat de f, te de wijk Overschie volkomen heerst. Andere bewoners van de wijk doodsbang met één van beide kan geassocieerd te worden, want dat 1» onmiddellijk bedreigingen en intimi ties van het andere kamp op. B houden de Van den B.'s en C.'s bijl acties totaal geen rekening met toevj ge voorbijgangers. De granaat schietpartij bij de basisschool zijnd: van voorbeelden. G. de Jong, woordvoerder van dep in Rotterdam, kon gisteren geen r details verstrekken over het onder naar de dood van Johan van dei| Volgens hem was het 'nog te 1 'te praten over aanhoudingen.' „E bepaalde aanwijzingen om te deij aan de familievete." Den Haag (anp) - De politie heeft sinds 1 juni van dit jaar j tientallen illegale pitbulls in beslag genomen. De honden stonden niet geregistreerd, j waren niet gecastreerd en ge- tatoëeerd. Daarmee overtraden de eigena ren de maatregel die de procu reurs-generaal met Pasen voor de bezitters van de honden had- i den afgekondigd. Dat heeft woordvoerder Ribbink van de Stichting Registratie Gezel schapsdieren woensdag desge- I vraagd verklaard. De maj castral die ma hond \]5 op eenS inbesla officiel zaak v| week justitid in besl afgema alsnog j tie moa Strenge jnaafrejl in april bij het gen1 gebouw aan de Wool ingel in Rofterfl waar leden van valiserende familiel Overschie wachten| binnen te komen. foto! Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA vindt dat gel moeten krijgen om mensen te hel problemen zijn geraakt. De regerin j punt dat inkomensbeleid een zaak i IPvdA-Kamerlid D. de Cloe en zijn collega Schoots vinden het een slechte zaak dat de gemeen ten wel allerlei gemeentelijke Utrecht (anp) - In juli hebben zich 2.767 nieuwe asielzoekers aangemeld. Dat zijn er ruim 300 meer dan in de maand juni. Het totaal aantal ingediende verzoeken bedraagt dit jaar thans 16.187. Dat blijkt uit cij fers die het ministerie van Justi tie woensdag heeft gepubliceerd. Bij de asielaanvragen in juli zijn 649 verzoeken meegerekend van ex-Joegoslaven die al vanaf au gustus 1992 worden opgenomen in de ontheemdenregeling. Per saldo bedroeg het aantal asiel zoekers dat vorige maand Ne derland is binnengekomen dus 2.118. Dat zijn er bijna 70 per dag. De meeste asielverzoeken kwa men van ex-Joegoslaven, waar van 351 uit Bosnië-Herzegowina en 298 uit Servië en Montenegro (klein-J oegosla vië) belastij verhogl gens gd kunnenl die ver] blemen merledi gemeen vrijheid Directe van de j tarisseJ ken, va ciale zl de Con1 vastgesj belastirj ven dit] gestege] gen vo] ophaler gens de| taculair Het zi ook dw verschil sterk ui| lijke doorgas] procent] steedba] ~(4 25 Kansen om 2.000,- vaks te verdienen! Stuur een vaka Sula en vertel op een origine de natuur in uw vakant U leest meer op de Sula-akti Door Jo Wijnen suizebollende en getergde Dan zijn er nog Brusselse func- "jet grote werkloosheid en SULA, HET LEKKERSTE SNOEPJE Sula, Postbus 1403, 5602 BK E! Door Jo Wijnen Brussel - De Brusselse Euro- craten hadden hun koffers al gepakt. De meesten waren zelfs af afgereisd naar hun vakantiesbestemmingen. De woordvoerders van de Euro pese Commissie hadden de steutel van de grote perszaal in het Breydelgebouw in de EG-wijk al voor een maand omgedraaid. Maar net toen de vakantiestem ming er goed in begon te komen viel de klap. De weigering vori ge week van de Duitse Bun desbank de rente te verlagen, stortte Europa in een diepe va lutacrisis. Weliswaar haastten de voor spoedberaad bijeen geroepen EG-ministers van Financiën zich in de nacht van zondag op maandag met noodverbanden en spalken Brusselwaarts, maar ze konden niet voorkomen dat hun patiënt - het Europees Mo netair Systeem (EMS) - in coma raakte en nu als klinisch dood moet worden beschouwd. Begin deze week konden de achtergebleven Eurocraten de trieste balans opmaken. Hun conclusies: er is een einde geko men aan de betrekkelijke mone taire stabiliteit in de Europese Gemeenschap die, sinds de op richting van het EMS in 1979 heeft geduurd. De EG-ministers hebben met het toestaan van zeer brede koersmarges van 15 procent de munten in feite zwevend ge maakt. En van het EMS is na hun ingrijpen in feite niets meer Delors heeft Europa opgezadeld met allerlei grootse projec ten, die niet tegen alle grillen van de omstandigheden zijn opgewassen. foto ap over dan een structuur die zelfs niet meer beantwoordt aan haar belangrijkste doelstelling: het zo dicht mogelijk bij elkaar houden van de in het stelsel opgenomen munten. Daarmee is, moet de pijnlijke conclusie luiden, Europa be roofd van het belangrijkste in strument waarmee voor het jaar 2000 een economische en mone taire unie kan worden gereali seerd. En daarmee is tegelijker tijd de in december 1991 in Maastricht overeengekomen Europese Unie op sterk water gezet. Voor hoe lang weet nie mand. Het suizebollende en getergde Brussel kan niet anders doen dan vaststellen dat Europa op nieuw moet beginnen. De vraag is alleen hoe. Toch borrelen in de vrijwel ver laten EG-kantoren alweer nieuw ideëen en mogelijkheden op. Zo is het oude en zeer omstreden concept van het 'mi ni-Europa' weer van stal ge haald. Volgens dat concept het is het beter de sterke munten zo snel mogelijk aan en elkaar te koppelen. Met andere woorden: er moet een groep van economische en monetaire kernlanden binnen de EG ontstaan die alvast zoiets als eenheidsmunt tot stand kan brengen, waar andere landen zich dan later bij kunnen voe gen. In feite is, zeggen de meest optimistische deskundigen in Brussel, dat proces al in gang gezet door Duitsland en Neder land. Want mark en gulden blij ven aan elkaar gekoppeld en voor beide munten geldt de koersmarge van 15 procent niet, maar de oude marge van 2.25 procent. België zou moeiteloos kunnen volgen. Minder optimistische deskundi gen vinden dat de Interne Markt - dat andere grote EG- project dat op 1 januari van start ging en dat het vrije ver keer van personen, goederen, kapitaal en diensten binnen de Gemeenschap moet realiseren - nu alle aandacht en vooral alle bescherming verdient. Want een vrije markt die niet kan steunen op stabiele wisselkoersen kan op een complete mislukking uit lopen. Dan zijn er nog Brusselse func tionarissen die vinden dat, voordat het oplappen van het EMS en van de economische en monetaire unie begint, eerst maar eens goed over de werke lijke oorzaken van de malaise moet worden nagedacht. Een dergelijk denkproces kan wel licht de vraag beantwoorden wat Europa onder bepaalde om standigheden kan verduren. Zo heeft niemand de giganti sche economische vloedgolven voorzien die door de Duitse her eniging zijn veroorzaakt en die de Bundesbank hebben ge dwongen tot een strak en voor de rest van Europa bijna ver stikkend monetair beleid. Bovendien zou het goed zijn eens na te gaan wat de werkelij ke gevolgen van de recessie voor de grote Europese projecten zijn. Want Europa tiert welig zodra het economisch goed gaat, maar als de groei ver zwakt blijkt totale machteloos heid troef te zijn. Het Europa zoals het nu func tioneert, kan eenvoudig geen 'Maastricht' tot stand brengen, een hecht monetair beleid voe ren, een Interne Markt ont plooiingskansen geven, op een wereldwijd vrijhandelsakkoord in de Gatt aansturen en een einde maken aan overschotten en te genereuze subsidies. Daarbij zou ook eens naar de politiek-psychologische aspec ten van de heersende malaise gekeken moeten worden. Want de machteloosheid van Europa in slechte tijden, vindt haar oorzaak in de afzonderlijke lid staten waar de leiders oneens met grote werkloosheid ens ciale onvrede te maken krijgj Dat ondergraaft de politieke] electorale posities van die li ders. Die worden vervolge] kopschuw en vertonen weiaif neiging meer tot krachtige I) sluitvaardigheid, laat staan# ingrijpende vernieuwingen. vendien trekken ze zich in# omstandigheden het liefst i hun nationale stellingen teruj Europa geheel aan zich overlatend. Het is die neergaande spit] waarin Europa - waar al» nog maar de burenruzies _wj] den uitgevochten - het pen anderhalf jaar terecht j gekomen. De gebeurtenissen van het terliggende weekeinde hebb duidelijk gemaakt dat EuroJ een soort historische springp] cessie is, waarbij drie vo«t waartse stappen onmiddelll worden gevolgd door drie acT terwaartse. De netto winst] uiteindelijk één stap. Tenslotte, vinden een paar l sofisch ingestelde EG-func# narissen, leeft in Brussel sterk het idee dat de geschied] nis - en dus ook Europa] maakbaar is. Hier speelt licht de overheersende invM van een visionair als EG-c»] missievoorzitter Jacques DeJ'J een rol. Hij heeft Europa grootse projecten op die niet tegen alle grillen va»] omstandigheden opgewa' ziin- „1 De teloorgang van een vasts'1 sel van wisselkoersen is f] een goed, maar ook voorbeeld van. /ERWACHTINGEN VORMEN een belemm Amerikaanse minister van Buitenlandse Z schuwt dan ook dat er niet te veel van zij' nee door het Midden-Oosten verwacht mé Terecht, maar evenzeer ten onrechte. Dt het nog bommen en raketten op Zuid-Li De kans op een staakt-het-vuren en dus i leken gering. De situatie leek juist versche voor onderhandeling. Het geweld van Israëlische zijde bleek eq (egen de gesprekspartners in het vredes zijds een afstraffing van de moslim-funda cus tegen elke vrede met Israël zijn en v im de regering in Beiroet en de feite Damascus op hun verantwoordelijkheid t( 'it op vrede dan konden ze dat bewijzer ïen tegen de Hezbollah-activisten. Het vredesoverleg gaat evenwel niet alle ton en Syrië. Zeker zo belangrijk is de ho He PLO. Koning Hoessein van Jordanië I aok anders zou willen, geen vrede met zonder instemming van de PLO. En in PLOi voor een vergelijk. 3e PLO, de traditionele tegenstander v( krediet. De leiding zit in veilige en goed ge weg in Tunis en van de oude actiebereid aerken. De PLO is gesettled geraakt en 'eel meer dan een symbool. In de be -uid-Libanon is de bevolking door het üeradicaliseerd en in fundamentalistisch v foor de PLO die eindelijk eens het pluche aar strijd wil voelen is het daarom de ho voor Israël eveneens. Niet alleen omdat zijn verkiezing beloofd heeft, maar ook or Hat het wel eens het laatste moment zou k ie in vergelijking met de radicale tegenst, tot overeenstemming te komen. -ukt het nu niet, dan zullen er zaken met Jedaan moeten worden. De kans op suc<( kans op meer geweld en bloedvergieten sl i

de Stem | 1993 | | pagina 2