'Horeca sjoemelt massaal' rel WDM: Joegoslavië-gangers gebruiken massaal drugs Massale belangstelling voor rouwstoet Vrouwen klagen SGP aan voor discriminatie Japan erkent seksslavernij tijdens Tweede Wereldoorlog ILIPS Maun1 Bedrijfsvereniging: Duizenden werkgevers houden premies achter Brons voor zwemmer Marcel Wouda Politieteam arresteert zes overvallers postkantoren onver no opt; let waardevols Museum-werkers gefrustreerd amilievete )verscliie kost jpnieuw leven )ode bij brand in Wouwse 'lantage Schippers praten randaag verder es 'd '30 maanden cel In zaak-King Dode vrouw baart kind Doden bij schietpartij Zuid-Afrika II I hebt Laat dat dan evan weten via oen ..Kleintje" in De Stem dan een goede kans dat de eerlijke vinder dón van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleintjes"- rubriek Gevonden-Verloren" nasoóurt. DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1993 I I I II SP !0 KLEUREN TV MET EKST S 280. 70 cm FSQ beeldbuis re beeldkwaliteit; geschikt voa x 15 Watt stereo. 48 Voor- Iers. On-screen display, vde timer. >RECORDER DV 1 VHS HQ systeem, keurzenders. Timer 6 ma's/1 maand. Stilstaand cart aansluiting, ot. Uitschakeltimer, sbediening. ^RECORDER MET PC 3-F 360. HQ Systeem, ^n. Quick response systeem, keurzenders. Timer 8 program-1 aar. Afstandsbediening, ebouwde PDC kunt u via st programmeren, earch. un staatmixer type MR-300. mengbeker en wandhouder maal 49f Babyliss zonnehemel type Barbados 5 lamps, 1.80 mi 2 bescherm- brillen Normaaljtóv I Nu: 399i'! «^eiectrische tandenborstel d4 plaadbaar, compleet met botv- ormaal: ...JttMliü:79'! (terneuzen - Museumbeheerders L Zeeland raken danig gefrus treerd door de hoge werkdruk en het gebrek aan waardering van Ln bazen. Vooral medewerkers Ln kleine musea, die er vaak j een andere part-time baan lij'hebben, komen om in het verk. ZIE ZEELAND-C1 otterdam - Een 26-jarige inwo- er van de Rotterdamse wijk verschie is dinsdagnacht dood- eschoten gevonden in zijn auto. [et slachtoffer is hoofdfiguur in m vete tussen twee families in -erschie, een vete die al ruim -ee jaar duurt. Aangenomen rordt dat die is ontstaan nadat slachtoffer ontdekte dat zijn ■iendin een verhouding had met :n lid van de rivaliserende fa- lilie. Er zijn de afgelopen tijd teerdere aanslagen gepleegd op it slachtoffer. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A2 ïouwsche Plantage - De [I-jarige Arnold Bogers uit fouwsche Plantage is gister- lorgen vroeg door een brand in tjn ouderlijke woning om het |ven gekomen. De ouders, een s en een jongere broer van het lachtoffer konden het pand tij- Bg verlaten. De jongen had na fcn avondje stappen de frituur- lan aangezet en was vervolgens a slaap gevallen. Het pand, een joerdenj aan de Mariabaan, landde geheel uit. Itrecht - De actievoerende bin- Jnschippers bepalen vandaag f zij terugkeren naar de onder- ndelingstafel. Dat hebben ac- [eleiders Seine en Veuger giste- fn meegedeeld in Utrecht na vijf uur durend overleg met middelaar W, Lodder. 3MAAT V 401. iteit 4,5 kg. ommel. gramma's. udig te en. |jN DEZE KRAIMT: f AN0AAG 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland binnenland buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids BTV-programma's Breda - Nederlandse VN-mi- litairen in het voormalige Joegoslavië gebruiken op grote schaal drugs. Dat meldt het maandblad 'Twin tig' van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen WDM. Van de negentig Nederlandse blauwhelmen, die eind vorige maand naar Zagreb vertrokken, zijn er de eerste dag van hun verblijf daar al acht op hasj-be- zit betrapt. Een soldaat had zelfs cocaïne bij zich. Defensie heeft in de strijd tegen het druggebruik en -bezit onder de blauwhelmen zelfs een Ame rikaanse hasj-hond ingescha keld, die de Nederlandse solda ten bij aankomst op het vlieg veld van Zagreb controleert. Ook is een jurist van de crisisstaf van Defensie naar Zagreb ge stuurd om het groeiende drug probleem aan te pakken. Volgens de WDM had brigade generaal Boonstra de laatste groep blauwhelmen vlak voor hun vertrek naar Zagreb in de kantine van het Centrum voor Vredesoperaties in Ossendrecht nog zo gewaarschuwd. Drugge bruik wordt in de Nederlandse VN-macht in het voormalige Joegoslavië niet getolereerd, al dus de generaal. Nog geen 24 uur later bleek op het vliegveld van Zagreb die waarschuwing aan dovemanso ren te zijn gericht. De hasj-hond 'betrapte' een aantal blauwhel men. De WDM citeert enkele anonie me blauwhelmem, die beweren dat acht op de tien Nederlandse VN-soldaten in het voormalige Joegoslavië wel eens softdrugs gebruikt. Reden: vooral de ver veling op de vaak afgelegen pos ten. Behalve drugs gaan blauwhel men ook steeds meer alcohol drinken. En dan gaat het volgens de WDM niet alleen om solda ten. „Ook beroepskader komt vaak zo zat als een pin een van de vele VN-bars uitrollen", ci teert het blad een VN-soldaat. Volgens de WDM bewijzen de cijfers dat het druggebruik uit de hand begint te lopen. Vanaf september vorig jaar tot maart dit jaar zijn zestien blauwhel men vanwege het plegen van strafbare feiten naar huis ge stuurd. In drie gevallen gingen het om verboden wapenbezit, de rest was in het bezit van verdo vende middelen. In de maanden daarna is het aantal betrapte druggebruikers en -bezitters meer dan verdubbeld. De soldaten brengen de soft drugs niet alleen mee uit Neder land. Ook in sommige kroegen in Zagreb wordt naar hartelust in softdrugs gedeald, meldt de WDM. 'i instdaling [lij Akzo isterdam - Het chemieconcern [zo heeft de eerste helft van lit jaar de winst zien dalen van 424 miljoen naar 310 mil ten. De omzet is in de eerste zes jaanden van dit jaar gedaald 't 8,3 miljard. In de eerste flft van vorig jaar bedroeg de fnzetnog/ 8,7 miljard. 'ZIE ECONOMIE - A5 S Angeles - Twee blanke leden bn de politie van Los Angeles, Irgeant Stacey Koon en agent jaurence Powell, zijn gisteren froordeeld tot 30 maanden cel fgens hun aandeel in de mis- indeling van de zwarte auto- lobilist Rodney King. De straf lager uit dan aanvankelijk fêrd verwacht. Rodney King Fcl m 1991 aangehouden en in Taar geslagen door de politie, wat toevallig door een bur- werd gefilmd. Hengelo (anp) - Een groep vrouwen buiten de SGP gaat vandaag bij de politie in Hengelo een klacht indienen tegen deze politieke partij. De groep pikt het niet dat de SGP vrouwen weigert als volwaardig lid en zich daarbij beroept op de bijbel. In Brussel was gisteren massale belangstelling voor de koninklijke rouwstoet die de overleden koning Boudewijn overbracht naar het Koninklijk Paleis in Brussel. In België wachten ondertussen de gevangenen hoopvol op een nieuwe gratie-ronde, zoals gebruikelijk is bij feestelijke gebeurtenis sen zoals de troonsbestijging van de nieuwe koning Albert II. Dat wordt dan de tweede gratieronde binnen twee maanden nadat de regering eind juni al gratie verleend had in verband met het EG-voorzitterschap van België. foto belga ZIE OOK BUITENLAND - A4 ZIE OOK REGIO - Cl (ADVERTENTIE) De actie vindt plaats op initia tief van het Clara Wichmann Instituut, een organisatie op het gebied van vrouwen en recht. Binnen de protestants-christelij ke partij woedt al maanden een strijd om het vrouwenlidmaat schap. Volgens K. Berveloo, één van de vrouwen, druist de hou ding van de SGP in tegen het VN-vrouwenverdrag waarin is bepaald dat vrouwen het recht hebben om op gelijke voet te kunnen deelnemen aan politieke partijen. H. Grabijn-Van Putten, één van de SGP-vrouwen die zich sterk maakt voor het vrouwenlid maatschap, noemt de actie voor barig. Dit omdat de algemene ledenvergadering op 25 septem ber pas een definitief oordeel over het vrouwenlidmaatschap zal uitspreken. Bovendien denkt Grabijn-Van Putten dat het de zaak geen goed zal doen, dat het geen SGP- stemmende vrouwen zijn die het proces aanspannen. „Dat zal zich tegen de zaak keren," voor ziet zij. „Ik ben overtuigd van hun goede bedoelingen, maar het zijn buitenstaanders waardoor de kans groot is dat de partij naar buiten-toe de gelederen zal sluiten." Volgens Grabijn-Van Putten moet het emancipatieproces bin nen de partij gevoerd worden. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Oakland - Een Amerikaanse vrouw, die ruim drie maan den kunstmatig in leven is gehouden, heeft dinsdag een levende, gezonde baby ge baard. De toestand van de hersendood verklaarde vrouw verslechterde die dag, waarop de artsen be sloten de vijf maanden oude baby met een keizersnede uit het moederlijf te halen. Van onze verslaggever Den Haag - Japan heeft bijna een halve eeuw na het einde van de Tweede Wereldoorlog officieel toege geven dat de toenmalige militaire regering verantwoordelijk was voor het dwingen van vrouwen uit bezette gebieden om als prostituées te dienen voor het Japanse leger. Het gaat om zogeheten 'comfort-women' of 'troostmeisjes' uit onder andere Filipij- nen, Korea, Nederlands-Indië en Repu blic of China/Taiwan (voorheen Formo sa). „Er zijn veel gevallen geweest, waar bij deze vrouwen tegen hun wil in werden geronseld," aldus regeringswoordvoerder Yohei Kono. Deze verklaring is uitgegeven, nadat een onderzoekscommissie eind juli slachtof fers van de gedwongen seksslavernij had gehoord. „Verder is aan het licht geko men dat de regeringsautoriteiten direct betrokken waren bij deze activiteiten," aldus Kono. Pas in 1991 wilde Japan erkennen dat de vrouwen dienden in door het leger geleide bordelen aan het front. Tokyo weigerde echter onder ogen te zien dat de meesten tot prostitutie werden gedwongen. Vast staat dat zeker 35 Nederlandse vrouwen in vier bordelen op Java werden misbruikt. De reële omvang van de ge dwongen prostitutie in Nederlands-Indië is echter moeilijk vast te stellen omdat de meeste slachtoffers hun verhaal liever verzwijgen. Maar zeker is dat het niet tot de vier bordelen - Shoko-club, de Sema- rang-club, Hinomura en Futabaso- be perkt bleef. De Japanse regering zou aanvankelijk eind augustus het eindrapport van de commissie openbaar maken. Zij koos er echter voor om met de verklaring te komen vóór de installering van de nieuwe regering vandaag na het aftreden van het kabinet van premier Miichi Miyazawa. De Nederlandse stichting Japanse Ere schulden beschouwt de publiekelijk ge maakte schuldbekentenis als een erken ning voor de strijd om een schadevergoe ding. Zij claimt zo'n drie miljard Ameri kaanse dollars compensatie voor ruim 70.000 Nederlandse en Nederlands-Indi sche slachtoffers, inclusief de zogenoem de 'comfort women', van het Japanse regime. Helemaal verrassend, vindt de Stichting Japanse Ereschulden de openbaring over seksslavernij niet. Bij herhaling heeft zij gewezen op deze barbaarse vorm van onderdrukking door Japanse eenheden van het keizerlijk leger. Jarenlang tever geefs, maar de laatste tijd begint de publieke opinie in Japan belangstelling voor dit soort zaken te krijgen. Vrij recent heeft de belangenorganisatie met publieke getuigenissen in Tokyo en Genève met succes aandacht gevraagd en gekregen voor het lot van 'comfort wo men' tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Het heeft lang geduurd, maar eindelijk erkent Japan zich toendertijd schuldig te hebben gemaakt aan gedwongen prosti tutie op massale schaal. Alleen al in het 'gekoloniseerde' Korea zijn tijdens WO II zo'n 200- tot 400.000 vrouwen gedwongen Marcel Wouda veroverde gisteren brons op de 400 meter wisselslag tijdens de Europese kampioenschappen in Sheffield. Met 4.17,90 verbeterde hij tevens zijn in april in Nashville gevestigde nationale record. Wouda is de eerste man die bij een EK een prijs haalt sinds Frank Drost in 1985. ZIE SPORT-BI Van onze verslaggever Amsterdam - Duizenden horecabedrijven in Neder land worden ervan ver dacht zwartwerkers in dienst te hebben. Dit komt doordat zij niet hebben deelgenomen aan een en quête naar gesjoemel met sociale premies die de Be drijfsvereniging Horeca heeft georganiseerd. „Degenen die het formulier niet hebben ingestuurd zijn bij voor baat verdacht," verklaarde gis teren een woordvoerder van de Koninklijke Horeca Nederland, de werkgeversvereniging in deze sector. De Bedrijfsvereniging, waarin vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers zijn verte genwoordigd, stuurde het vorig jaar een enquêteformulier naar alle 46.000 horeca-bedrijven in Nederland. Het percentage bedrijven dat het formulier ingevuld terugstuurde, ligt tussen de zeventig en tachtig procent. P. A. Schoormans, woordvoerder van de werkgeversbond, noemt dat een behoorlijke score, 'maar we zijn natuurlijk zeer geïnte resseerd in de bedrijven die niet hebben ingestuurd'. Het aantal bedrijven dat het for mulier niet heeft ingestuurd, ligt tussen de 10.000 en 13.000. Schoormans zegt dat rekening moet worden gehouden met het grote verloop in de sector. Elk jaar verdwijnen er ongeveer 3000 bedrijven en komen er on geveer evenveel nieuwe bij. Er zijn dus tussen de 7000 en 10.000 'oude' bedrijven, die de gerichte vragen niet hebben wil len beantwoorden. Volgens Schoormans hebben de bedrijven die niet hebben geant woord tot tweemaal toe een schriftelijke herinnering van de bedrijfsvereniging ontvangen. De vereniging wil dan ook nader onderzoek instellen naar deze volhardende zwijgers. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 Voor de afwisseling krijgen we vandaag een dag met van tijd tot tijd wat regen. Onweer is niet helemaal uitte sluiten. De wind is matig. Van onze verslaggever Oosterhout/Breda - Met de aanhouding van zes mannen uit Breda en Spijkenisse hoopt de politie ten minste vijftien overvallen op postkantoren te hebben opgelost. De aanhoudingen zijn verricht na onderzoek door een speciaal rechercheteam met politiemen sen uit de diverse plaatsen waar overvallen werden gepleegd. De overvallen vonden tussen be gin april en eind juli plaats in Oosterhout, Teteringen, Gilze, Kaatsheuvel, Tiel, Rosmalen, Oisterwijk en Helmond. Ook denkt de politie de diefstallen van vijftien auto's te hebben opgelost. De auto's werden ge bruikt als vluchtauto. Het onderzoek werd geleid door de Oosterhoutse politie, die als eerste op het idee kwam dat overvallen in andere plaatsen opvallende overeenkomsten ver toonden met de twee gemasker de en gewapende overvallen die op 6 april en 26 mei op het postkantoor in de Oosterhoutse Torenstraat waren gepleegd. In Tiel kon de politie de waar schijnlijke daders kort na de overval aanhouden. Het ging om drie Bredanaars van 17, 19 en 22 jaar oud. Op initiatief van de Oosterhoutse politie is daarna een team gevormd van twaalf mensen. .Om de rode draad die blijkbaar door de overvallen liep goed te gen het licht te kunnen houden kreeg het team bijstand van de Regionale Criminele Inlichtingen Dienst in Breda en een mede- .werker van de Overvallencentra le van de Centrale Recherche Informatie Dienst. Na de aanhoudingen in Tiel ble ven de overvallen doorgaan. Uit het onderzoek bleek dat nog ten minste vier verdachten in aan merking kwamen als daders van deze overvallen, volgens de poli tie deel uitmakend van dezelfde groep als de eerste drie gearre steerden. Het gaat volgens woordvoerder en chef-recherche van de Ooster houtse politie R. Hereijgers ech ter te ver om van een bende te spreken; daarvoor waren de on derlinge banden te los. Vorige week woensdag konden wederom drie verdachten wor den aangehouden: twee Breda naars en een man uit Spijkenisse in de leeftijd van 17, 19 en 25 jaar. Alle verdachten zitten mo menteel in bewaring. Over de grootte van de buit kon Hereij gers gisteren geen mededelingen doen. „Maar in de meeste gevallen was de buit vrij klein. Een keer was er sprake van een overval op een kantoor waar men alleen met een pin-pasje geld kon opnemen, zodat er slechts weinig geld in de kas zat. Maar dat was tegelijker tijd voor de daders reden om het dezelfde dag nog ergens anders te proberen." Johannesburg (rtr) - Tijdens een begrafenis in een zwart woonoord nabij Johannesburg is gisteren een schietpartij uitge broken met de Zuidafrikaanse politie. Agenten zeiden drie mensen te hebben doodgescho ten toen zij het vuur beant woordden. Meer dan 7000 mensen waren bijeengekomen in Kathlehong voor de begrafenis van vijf men sen die omkwamen bij het zwar te geweld in de woonoorden in het afgelopen weekend. Daarbij vielen in vier dagen tijd zeker 124 doden. Het vuurgevecht brak uit toen de politie wapens aantrof in een busje dat meereed in de begrafe nisstoet. De agenten werden daarop van drie kanten onder vuur genomen en schoten terug met geweren, pistolen en aan- valshandgranaten. (ADVERTENTIE L om ten gerieve van het Japanse keizerlij ke leger te dienen. Ze werden telkenmale op transport gesteld naar nieuwe frontge bieden." „Ook in talloze andere Aziatische landen zijn vrouwen in Japanse bordelen tewerk gesteld. In Nederlands-Indië zijn vele Nederlandse en Indonesische vrouwen tot deze vorm van slavernij gedreven. Blijk baar is Japan pas nu bereid de werkelijk omvang van de wandaden, verricht in opdracht van keizer Hirohito, te willen onderkennen," aldus woordvoerder S. Lapré van de Stichting Japanse Ereschul den. De komst van de nieuwe regering onder leiding van de hervormingsgezinde pre mier Hosokawa zal zijns inziens in dat opzicht nog meer taboedoorbrekend werk in Japan kunnen verrichten. Om dit pro ces te versnellen, zal de stichting Eres chulden 2 september - precies 48 jaar na dat Japan de capitulatievoorwaarden te kende in de Baai Van Tokyo - een mani festatie houden voor de Japanse ambas sade in Den Haag. GRATIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de per\, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1