Vliddenstand wacht voorlopig af O RUI [Resultaten studie naar samenwerking ziekenhuizen snel op tafel' Zand, nader bekeken OP Diamanten echtpaar in Oostburg geniet nog volop van het leven Onverzekerd rijden kost handelaar geld 3,99 Zeeuws-Vlaamse winkeliers weten geen raad met gedevalueerde Belgische frank Reuze Binj Kaarting. 'Schippers kunnen geen brave voormannen zijn' MSI Dorpsraad Schoondijke heeft geen tijd voor opvang van asielzoekers Automobilist moet zich beter in de hand houden 3,99 9,99 VACANTIE AAN 3,79 16,95 Bootreizen naar jachten Eurosail ronken rijder eboet in Sluis ïismaking in onze correspondent Verboot even «t de vaart De Ronde moet 'beesten in bedwang houden' VGE Hardrijders voor kantonrechter in Terneiizen Kunt u mot oen gerust hart via Do Stom doen mot oen ..Kleintje" ondor de rubriek ..Vakantie" Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes"-rubriek de stem zeeland WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 DEEL C tn onze verslaggever iddelburg/Oostburg - Gedepu- lerde voor Volksgezondheid A. ijjkwel (D66) verwacht uiterlijk nd oktober, begin november de igevens van een studie over moge- jke samenwerking tussen zieken- iizen in Zeeuws-Vlaanderen en ïlgië. iuimschoots op tijd voor het bestuur in de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaan- [ren", zei hij. Voor deze studie wordt 275.000 gulden beschikbaar gesteld. Op korte termijn heeft Dijkwel, samen met het ziekenfonds AZWZ, een ge sprek met de ziekenhuisdirectie. Zowel provincie als het ziekenfonds waren verrast door de aankondiging van het ziekenhuisbestuur dat men op 1 januari de acute chirurgie en de gynaecologie/ verloskunde uit het Antoniusziekenhuis wilde weghalen. Daarover verscheen een mededeling aan het personeel in het blad Groepsnieuws. Het ziekenhuisbestuur krijgt het druk, want ook het Oostburgse college van b en w liet gisteren weten op zeer korte termijn een gesprek te willen hebben. „Het gaat niet alleen om het weghalen van die specialismes, consequentie er van is ook dat veel ingrepen in Oost burg niet meer kunnen plaatsvinden. Na 18.00 uur en in het weekeinde is geen anesthesist beschikbaar. Dus elke ingreep, waarbij ook maar de kleinste kans op complicaties bestaat, verdwijnt richting De Honte", aldus een medicus. Inmiddels heeft Bressiaander Bram He- ijboer die een vereniging van particulier verzekerden wil oprichten om die ver volgens het ziekenhuis De Honte te laten boycotten, al heel wat steunbetui gingen binnengekregen. „Er zijn zelfs ziekenfondsverzekerden bij, dus je kunt zien hoe het leeft bij de mensen." Een dezer dagen zal ten overstaan van een notaris de vereniging worden opgericht. Gedeputeerde Dijkwel is niet zo blij met het initiatief van Heijboer. „Het is begrijpelijk, maar niet wijs om nu al dit soort dingen te roepen", zei hij. „Als je een trek naar België op gang krijgt, is dat zeer bedreigend voor de gezond heidszorg in Zeeuws-Vlaanderen. Want dan wordt de basis, die nu nog 100.000 mensen omvat, te smal om het huidige voorzieningenpakket overeind te hou den". De ziekenhuisdirectie heeft de gedepu teerde laten weten dat ze eigenlijk een twee-sporenbeleid voor ogen staat. Enerzijds wachten op de uitkomsten van de studie en anderzijds al voorbe reidingen treffen om het beleidsplan uit te voeren, mocht de studie niets opleve ren. „Maar dat viel uit de mededeling aan het personeel niet te lezen", zei de provinciebestuurder. lellen 06 - 0225588. Van onze verslaggever Terneuzen - Zestig zeilsche pen die deelnemen aan Eu rosail in Antwerpen passe ren dinsdag 17 augustus rond 17.00 uur Terneuzen. Eurosail vindt plaats van zaterdag 14 tot en met dins dag 17 augustus. De zeilschepen varen vrij- j 13 augustus naar de rede van Vlissingen via de loodskruispost Wandelaar. Om 23.00 uur wisselen ze van loods en varen door naar Antwerpen. Speciaal voor liefhebbers organiseren de Verenigde Bootlieden bootreizen naar deze schepen. Deelnemers krijgen zo de kans de unieke zeilboten van dichtbij te be kijken. De kosten zijn af hankelijk van het aantal deelnemers. Die kunnen zich telefonisch of per tele fax aanmelden tot vrijdag 13 augustus 13.00 uur bij de Verenigde Bootlieden te Terneuzen, De bootreizen zijn op 13 en 17 augustus. Van onze verslaggever Oostburg/Hulst - „Wat rekent u voor een frank?". Met deze vraag wordt de Zeeuws-Vlaamse middenstand sinds zondag de Belgische frank binnen het EMS eigenlijk met zo'n vijf procent is gedevalueerd, dagelijks geconfronteerd. Kon de winkelier vorige week nog voor 18,5 frank een gulden bij zijn bank kopen, gisteren moest hij 19,2 frank neertellen. De Nederlandse zakenmensen leggen, als zij de vorige week geldende koers hanteren - en dat doen ze momenteel allemaal nog - per gulden vijf cent toe als in hun winkels met franken wordt betaald. „Wat moet ik? Een Belg is heel gevoelig voor valuta-schomme lingen en als hij wat meer moet betalen, blijft hij weg", zegt de exploitant van een aantal benzi nestations in Zeeuws-Vlaande ren. „Want ze komen juist voor de in Nederland goedkopere die selolie en LPG. Maar voor arti kelen met een lage winstmarge, denk maar aan olieprodukten en sigaretten bijvoorbeeld, zou je eigenlijk de dagelijkse koers moeten rekenen". Het enige dat er momenteel op zit is even afwachten. „De koers schommelt enorm", zegt een woordvoerster van een Rabo bank in een grensstadje. „Die verandert van uur tot uur." Jojo En afwachten doet ook een Zeeuws-Vlaamse winkelier in rookartikelen. „De koers is net een jojo. Ik heb nog heel wat Belgisch geld vorige week ont vangen en niet ingewisseld. Daar kan ik het verlies van de afgelo pen dagen nog wel bijnemen. Ik wil bekijken of op korte termijn de koers stabiliseert. Daar komt bij dat ik alles in mijn etalage ook in Belgische frank geprijsd heb. Pas ik mijn koers aan dan moet de hele etalage er ook uit. Nogmaals: ik wacht maar even. Maar het moet niet te lang du ren, daarvoor is de winstmarge op de artikelen die ik verkoop, eigenlijk te klein." Ook in de kledingbranche wor den de oude koersen gehanteerd. „Wij zitten momenteel midden in de uitverkoop en weg is weg, zeg ik maar. Dan pak ik die vijf procent verlies er nog maar bij", aldus een modewinkelier. Wat een winkelier opviel, was dat de laatste twee dagen ook meer Zeeuws-Vlamingen met franken beginnen te betalen. „Die willen ze nog tegen de oude prijs snel" kwijt", werd gezegd. Dat zal ze bij grootgrutter Al- bert Heijn niet lukken. „Wij hanteren de dagkoers", aldus een bedrijfsleider. Ms u wilt reagf lop advertenties Ibrieven onder nul Imer, gelieve u link Iboven op de era lloppe duidelijk •briefnummer uit •advertentie te •melden en uw br Ite adresseren fDe Stem, postt 13229 4800MB Bre Buis - V. uit Deinze werd door de politie Zeeland bureau Oost- tg al slingerend over de Pro- nciale Weg in Sluis aangetrof fen en vervolgens aangehouden. fa het afnemen van de ade manalyse bleek de bestuurder te 1 alcohol te hebben genuttigd. b betaling van het lik-op-stuk- idrag van ƒ400 werd de be- Burder vervolgens een rijver- oe. 4/8 om 20u. Café asbloem, Stekene. |>or kippebouten WM om 14.00u. ca" i Jachthoorn, Ossi lan19jj litomaat ,19!j ,198| ..19 .198] .198) .195 .1» .198 .198) .195 van onze verslaggever preskens/Vlissingen - Het jveer Vlissingen/Breskens is testermiddag tussen tien per twee en tien over drie gbt de vaart geweest, jee wachttijden op de veer- Bfeinen liepen daardoor op F t twee uur. Er waren pro- f lemen met de brug aan de [aanlegsteiger in Breskens. vermoedelijk weigerde een knop dienst. Na drie kwar- |Kr was dat euvel verhol pen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens burgemeester De Ronde overtraden de schippers maandag het door hem uitgevaardigde verbod om het sluister- rein te betreden. Hij wil daarmee voorkomen dat schippers werkwillige collega's verbaal of lichamelijk kunnen bedrei gen. Maar volgens de woordvoerster kan van de schippers nu niet meer verwacht worden dat ze zich als 'brave voormannen' gedragen. „Dan moet u eerst uw beesten maar in bedwang houden," wierp ze De Ronde tegen. Toen deze na de overhandiging van de petitie de gebeurtenissen van de afgelopen weken de revue liet passeren en daarbij de term 'asociaal' liet vallen was de maat voor de schippers vol. Een van hen, Frits, had aanvankelijk het woord willen voeren maar voelde zich daarvoor eigenlijk nog te kwaad. „Toen ik dat woord 'asociaal' hoorde hoefde het helemaal niet meer. We kwamen hier voor excuses van De Ronde, niet voor een preek." Na afloop van de korte woordenwissleing met De Ronde zijn de schippers in kleine groepjes teruggelopen naar hun schepen. De aanwezige politie, enkele agenten in uniform, is niet opgetreden. De ME beperkte zich gisteren tot duidelijke aanwezigheid op het sluizencomplex en het erboven gelegen viaduct van de A29. Een helicopter van de rijkspolitie en twee patrouilleboten met ME'ers aan boord verzorgden de begeleiding van schepen die ondanks de al vijf weken durende schippersacties doorvaren. Zand heb je in een schier oneindig aantal soorten en kleuren. Geel, rood, bruin, zwart, afhankelijk van waar het wordt gevonden en wat eraan ten grondslag ligt. De verzameling van Alice Krull-Kalkman laat daar een heleboel van zien in het Bezoekerscentrum 't Zwin. 'Zand Nader Bekeken', heet de tentoonstelling. Dat kan letterlijk worden opgevat. Met behulp van een microscoop maakte zij sterk uitvergrote foto's, waarop pas goed is te zien waaruit zand allemaal bestaat. Bovenstaande foto is een mi croscoop-opname Zwarte-Zeezand uit Bulgarije dat onvermoed kleurrijk van samenstelling is. FOTO ALICE KRULL-KALKMAN ZIE OOK ZEELAND-C3 ravan nanciermg zuring i - IJzendijke '6-1433 Van onze correspondent Oostburg - Nog volop genie tend van het leven vierde het echtpaar G. van den Driest- Geensen uit Oostburg giste ren het feit dat men zestig jaar geleden in het huwelijk trad. Beide echtlieden genie ten nog een goede gezondheid en wonen in bij hun dochter. G. van den Driest werd 89 jaar geleden geboren in Achtekerke. Tot zijn achttiende jaar werkte hij in de landbouw. Hij vervulde Het diamanten echtpaar Van den Driest-Geensen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE zijn militaire dienst bij de Huza ren en volgde daarna een oplei ding voor politie-agent. Tot 1933 diende hij bij de Koninklijke Marechaussee, waarna hij in dienst trad bij de gemeentepoli tie in Yerseke. Na de Tweede Wereldoorlog ves tigde het gezin zich in Groede. Tot aan zijn pensionering in 1964 was de heer Van den Driest opperwachtmeester bij de Rijks politie te Oostburg. In totaal heeft hij zijn veertig dienstjaren volgemaakt. Verder was hij me de-oprichter van de vogelwacht 't Düümpje en is hij dit jaar zestig jaar lid van de christelijke politiebond, waarvan hij ook nog voorzitter is geweest. Zijn vrouw zag in Axel het le venslicht en werkte vervolgens in een kruidenierszaak, confec tiezaak en als kinderjuffrouw. Later nam zij het huishouden op zich en was actief in het hoofd bestuur van de vrouwenbond. Momenteel heeft het echtpaar nog hobby's, zoals fietsen, tui nieren, handwerken en wande len. De heer Van den Driest zorgt voor het huishouden. „Elke dag een potje koken is ook een zwaar beroep", laat hij weten. Het zestigjarig huwelijksfeest werd gevierd met een druk be zochte receptie. Er waren de gebruikelijke gelukswensen. Burgemeester J. Kruize en zijn vrouw brachten het echtpaar een bezoek. Van onze verslaggever Schoondijke - De dorpsraad van Schoondijke ziet geen kans zich actief te bemoeien met de opvang van de asielzoekers in hun plaats. De leden van de raad werken allemaal overdag en hebben zodoende geen tijd vrijwilli gerswerk voor de vluchtelingen te doen. Bovendien ont breekt het aan geld om activiteiten te organiseren. Dat zegt dorpsraad-voorzitter L. de Smit. Het asielzoekers centrum in Middelburg bena derde haar met het verzoek mee te werken aan de opvang van de asielzoekers in Schoon dijke. De eerste groep van vijftig (er komen er in totaal vijfenzes tig, red.) arriveerde gisteren per touringcar uit Zeewolde. Het zijn vluchtelingen van acht verschillende nationali teiten, voornamelijk Joegosla- ven, Koerden en Somaliërs. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van het ministerie van Welzijn, Volskgezondheid en Cultuur (WVC) de groep te huisvesten in Hotel De Lin- denhof in Zuiddorpe. Daar moeten echter eerst de nodige aanpassingen gebeuren om het gebouw geschikt te maken voor de grootschalige opvang van asielzoekers. Vandaar dat de vijftig vluchtelingen in Mo tel West in Schoondijke wor den ondergebracht. „Het is noodzakelijk de inwo ners van Schoondijke te be trekken bij de dingen die ge beuren moeten om de asielzoe kers op te nemen in de bevol king", zegt directielid M. Faassen van het opvangcen trum in Middelburg. „Daar hebben we de dorpsraad bij nodig. Zij kunnen bijvoor beeld aangeven welke voorzie ningen er zijn op het gebied van onderwijs voor de kinde ren van de vluchtelingen. Maar ook wat de recreatieve mogelijkheden zijn." Wat dat laatste betreft, zijn de mogelijkheden in Schoondijke snel uitgeput, vertelt dorps- raad-voorzitter De Smit. „Het zwembad is tot 1 september open. Dat is alles wat er is", zegt zij. „Verder kunnen we totaal niets. Om iets voor die mensen te organiseren is geen geld. De dorpsraad krijgt jaar lijks vijfhonderd gulden subsi die van de gemeente." Actief meewerken aan de op vang van de asielzoekers stelt de dorpsraad verder voor praktische problemen, meent De Smit. „Dat gaat niet. Ie dereen werkt. Dan zouden we dat al in de avonduren na zeven uur of half acht moeten doen." Van onze verslaggever Terneuzen - Samen met een Middelburgs autobedrijf handel de P. de B. uit Koewacht af en toe in auto's. Die voorzag hi tijdelijk van een groen kentekenplaat en ging ervan uit dat di wagen dan ook verzekerd was. Bij de kantonrechter ii Terneuzen kwam hij er gisteren achter dat het gebruik vat deze 'handelaarsplaten' aan allerlei restricties zijn gebonden. De man was in mei van vorig jaar aangehouden. De auto waarin hij reed, zou niet verze kerd zijn, maar twee dagen later kon hij een fax aan de politie laten zien, waarin zijn verzeke ringsmaatschappij bevestigde dat hij wel verzekerd was. Daar op informeerde de politie zelf en later justitie nog eens. Beide ke ren zei de maatschappij dat de auto niet was verzekerd met de handelaarsplaten die erop zaten. „Daar snap ik niets van. Die groene plaat is bedoeld om men sen een proefrit te laten maken. Moet je eens in Utrecht gaan kijken, daar staan er düizenden", aldus De B. „Jawel, en allemaal in strijd met de wet", wist officier van justitie Mos hem te vertellen. „Dan be grijp ik niet dat daar niets aar wordt gedaan", vond De B. De officier raadde hem aan een: precies na te gaan wat de regel: voor het gebruik van groene pla ten zijn, maar De B. wenste he boetekleed niet aan te trekken „Ik kan dit niet accepteren er laat dit verder uitzoeken", kon digde hij alvast aan. De kantonrechter zei dat er ken nelijk van nogal wat verwarring en misverstanden sprake was Om die reden maakte hij de helf van de geëiste boete van 601 gulden voorwaardelijk. De pla ten werden verbeurd verklaard. J. de B. uit Axel had in juli 1991 eveneens onverzekerd gereden Intussen had hij zijn twaalf jaa oude auto naar de sloop ge bracht. Hij kwam er daardoo vanaf met een boete van 10( gulden. Van onze verslaggever Terneuzen - De Haarmanweg in Terneuzen is typisch een weg die 'uitnodigt' tot harder rijden dan is toegestaan. Dat L.C. uit Aardenburg in maart de maximumsnelheid van 50 kilometer overtrad, mag dan ook niet verwonderlijk heten. Dat hij dat met meer dan dubbele snelheid deed, was echter weer wat veel van het goede. De kantonrechter in Terneuzen liet gisteren zijn licht schijnen over de geconstateerde 105 kilo meter die C. er had gereden. Dat was niet zijn eerste overtreding, merkte officier van justitie Mos op, gevolgd door het advies dat de man zich beter in de hand moet houden. Kantonrechter De Rechter was dat met hem eens, vooral gelet op het feit dat C. vrachtwagenchauffeur wil wor den. Het geëiste voorwaardelijk rijverbod van vier maanden nam hij over, maar van de boete van 825 gulden maakte hij er 225 voorwaardelijk. Foto F.B. uit Kuitaart had in april eveneens te hard gereden binnen de bebouwde kom. Met de over treding, 86 in plaats van 50 kilometer, had hij geen moeite, wel met de 'bebouwde kom' waar die was geconstateerd. Hij liet de kantonrechter een foto zien van die plek in Sas van Gent. „Aan de rechter kant het kanaal, links een fabriek. Het heet wel bebouwde kom, maar er woont geen mens. Dat vind ik toch wel verschil maken." De kantonrechter en de officier reageerden wat lacherig op dit argument. „Daar kan ik niks mee. Ik moet afgaan op de bord jes", was het standpunt van de rechter. Conform de eis veroor deelde hij de man tot een boete van 430 gulden, maar het ge vraagde voorwaardelijk rijver bod nam hij niet over. Gedachten Toen A.K. uit Terneuzen in ja nuari 140 reed in plaats van 80, was hij er met zijn gedachten niet bij. 'Des te meer reden om niet te hard te rijden", vond Mos en eiste 600 gulden boete. De rechter vonniste conform. K.B uit Axel reed in maart met 132 kilometer over de Hulsterse- weg. De overschrijding met 52 kilometer leverde hem een boete op van 610 gulden, plus een voorwaardelijke rij-ontzegging van vier maanden. B.M. uit Hulst had in juni 1992 te hard gereden in Hulst: 94 kilometer in plaats 50. Hij kreeg een boete van 350 gulden, waar van 150 voorwaardelijk.

de Stem | 1993 | | pagina 9