Minder werknemers in de wao :o kwijt' Tuinder in de bonen Bredanaar heelde 'uit liefde voor zijn zus Traumacentra voor ontheemden en asielzoekers Aantal werklozen vorig jaar wel gestegen Daling ziekteverzuim TU Delft ontwikkelt Amsterdam (anp) - Dankzij de invoering van boordcomputers bijzonder zakenvliegtuig aantal teruggevonden gestolen auto's spectaculair gestegen. Van een afstand bezien i jesreiya BINNENLAND A3 A2 I Behalve het aantal nieuwe I wao'ers, daalde ook het aantal I volledige wao-uitkeringen. Voor [Vier jaar cel I voor doodslag )ESTEM COMMENTAAR Militairen krijgen geld terug voor nutteloze waterfilters Met boordcomputers meer gestolen auto's opgespoord BINNENLAND KORT DE STEM WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 Van onze verslaggever Oegstgeest/W olf heze r\tnim 'Afï in OpÖQt Het Centrum '45 in Oegstgeest en tPFCn F het Psychiatrisch Ziekenhuis Wolfheze openen binnen af zienbare tijd speciale afdelin gen voor de opvang van vluchtelingen en asielzoekers. Het ministerie van WVC is bereid hiervoor structureel jaarlijks een miljoenenbudget beschikbaar te stellen. De hulpverlening richt zich op slachtoffers van oorlogssituaties en geweldsdelicten. De eerste groepen patiënten zullen vrijwel zeker afkomstig zijn uit verschil lende brandhaarden in de we reld, zoals het voormalige Joego slavië, Somalië, Ethiopië en Soe dan. Een woordvoerder van het mi nisterie van WVC bevestigt, dat naar alle waarschijnlijkheid eind dit jaar het licht op groen gaat voor uitbreiding van de capaci teit voor Centrum '45. Deze voorziening zal in Noordwijker- hout een behandelcentrum met 24 bedden en acht plaatsen voor dagopvang opzetten. Het Algemeen Psychiatrisch Zie kenhuis in Wolfheze zal zich gaan richten op de zogenoemde 'transculturele psychiatrische behandeling' van ontheemden. Deze mensen hebben in hun ei gen land ook al last gehad van psychiatrische stoornissen, maar hun problemen zijn door oorlog of vlucht verergerd. Dit kan re sulteren in bijvoorbeeld ernstige depressies, psychosen, persoon lijkheidstoornissen en versla vingsproblemen. Wolfheze verwacht in '94 offici eel goedkeuring te krijgen voor een uitbreiding van de opname capaciteit met zo'n twintig bed den voor asielzoekers en vluch telingen. WVC gaat voorlopig uit van de toebedeling van 24 extra bedden. Wolfheze beschikt al vanaf 1982 over een aparte afde ling met twaalf bedden voor Vietnamese bootvluchtelingen. Veel asielzoekers kampen met het zogeheten 'posttraumatisch stress-syndroom' oftewel met klachten als lusteloosheid, slaapstoornissen, nachtmerries, herbelevingen en somberheid. Daarbij komen ook nog de moei lijkheden die het gevolg zijn van de gedwongen migratie. lent hervormd, j Ier 'overige'. (raad worden zesl |or de PvdA. Del dan ook vail Pt CDA bezet vijil een, 'Nieuwe Lijn 1 blaatselijke belan.l l ijf, de VVD en eer.l loep liberalen heb! l:wee en D-66 oo'J Lrs komt de politie! Taken in Epe over! landelijke beeldj |vast. latzman, van del Eociaal Cultureel hen we dat Epe e:| redelijk kleurig heente telt 600 Mol |n, die voor het me! Epese dorp VaasJ |n ongeveer 400 urkse afkomst, re van een zwartel ente," pleit de bur! In overvloede. „Wijl er een uitzonderingl fel dat men landelijk) he heeft." bl-cultureel werkt! til graag kwijt dal| uishoort in het rijtje lar mensen hun kin-| Itegen polio laten Jraag of er in Epe veel Ingen gebeuren word! nthaald op een harte! i of'. „Niet alleen ir" lenseizoen is het hie: Jok door het jaar. He fraar even 130 vereni] afgezien van pn Marsbergen vinderl dat Epe ten onrecht! Ischouwd als een waar de doem var! Ie geloof de oorzaak il (draaide seksuele obsesl zman meent dat sek-l (bruik van minderjari| de Veluwe niet met dan elders in het landl Jffaires zijn niet typiscf bk niet typisch Veluwe| hrsbergen. „Incest is e j mensen en overal tra I wonen gebeuren zul Ina anderhalf uur van Ie agonie. Toch kreeg Tiotionele redenen drie tter verlof om zijn te zoeken. Terug in 1 1 sloeg een rottende] zijn been. Onder dej skin woedde de Amsterdam (anp) - Het aantal nieuwe wao-uitkeringen via het GAK is vorig jaar gedaald met 9,2 procent ten opzichte van 1991. Er werden 49.600 nieuwe uitkeringen toegekend tegen 54.163 in 1992. Ook het ziekteverzuim was vorig jaar minder, terwijl het aantal mensen met I een ww-uitkering steeg. I Zutphen (anp) - Wegens doodslag heeft de rechtbank in Zutphen de 41-jarige J. R. uit Apeldoorn gisteren ver oordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. De uitspraak is gelijk aan de eis van de offi cier van justitie. R. heeft al tijd beweerd onschuldig te zijn. Op 14 maart van dit jaar kwam het slachtoffer tijdens een mas sale vechtpartij in een Apeldoorns café om het leven. R. zou de man daarbij diens jas over het hoofd hebben getrok ken, waardoor hij niets meer kon zien. Zo zou R. hem meermalen hebben gestoken met een mes, waarna de man overleed. H.'s raadsman mr. Moszkowicz sr. vond tijdens de behandeling van de zaak dat het moordon- derzoek te veel vragen onbeant woord heeft gelaten. Hij bepleit te toen vrijspraak voor zijn cliënt. flje droom md als zo'n gebeurtenis J ze vormt niet de reden J voor Wilfried Stes 'na lalve maand de droom] fis'. De jongen heeft in ilige streek aan de rand ropa één glimp te veel nenselijke natuur opge- r tachtig ton meel die wij [wee dagen naar de stad- id Busovaca brengen, veelzeggend in de te- [rdige tijd, „komt maar ■de bij de bevolking te len derde komt in han- het Bosnische leger en gaat naar de zwarte Wat wij bij het pakhuis Jucovae uitladen, worut le andere kant op een jche truck gegooid. En hekken waarachter wij staat de plaatselijke be- van alles te koop aan te horloges, ringen, meis- 14. Jazeker, er zijn Vh- len die daarop ingaan. en kennen hun verant- lelijkheid, beseffen dat ze :land vertegenwoordigen kiggestuurd worden als zo- 'litkomt. Maar dat weet niet iedereen. Je kunt we' sn dat je het leven daat mei leert kennen, ja." verliest de kleine blondt inaar tijdens zijn twee uuj ide verhaal geen momen luchterheid. „Ach, de wet' :e situatie valt soms n°» vergeleken met waar ze 1( ■is je opleiding op voorbe ur Zoals? Schuilen onder f tijdens beschietingen. #1 lelijkheid kun je maar b ikgas doorrijden. Dat .Iken veiliger." [t is eigenlijk de allerbelansj ste les die Wilfried uit zi]1 'oslavisch avontuur getro»' heeft? listiger rijden als er stof UW ht hangt," antwoordt ider na te denken. Hij ve, et er geen spier bij. Hij ga slotte terug. Dat heeft de militaire belange norganisatie WDM gisteren be kend gemaakt. Wie de teruggave [bekostigt, is onbekend. Te luitenant, instructeur van het Centrum voor Vredesoperaties in Ossendrecht prees zijn leerlingen llijdens de lessen het waterfilter, Wat 180 gulden kostte, aan. Het fcou nodig zijn om het water in Tlosnië te zuiveren. J Militairen gingen op de recla me van de instructeur in. Zij pochten het filter en merkten senmaal in Bosnië aangekomen dat ze het ding helemaal niet podig hadden. „Canadezen za len hen met het ding in de weer tr ze werden finaal uitgela- Tien," zegt de woordvoerder van Ie VVDM „Afgezien nog van het ieit dat 180 gulden sowieso 44.200 personen kwam er een einde aan de uitkering wegens arbeidsongeschiktheid. Per saldo steeg het aantal lopen de uitkeringen daardoor toch: met een procent. Niettemin maakt het jaarverslag van het GAK melding van een 'stabilise ring', omdat het aantal personen met een volledige arbeidsonge schiktheidsuitkering aan het da len is. Bij het GAK zijn dertien van de negentien bedrijfsvereni gingen aangesloten. Ook het ziekteverzuim nam vo rig jaar af. Het zogeheten risico- percentage (uitkeringsdagen als percentage van de verzekerde dagen) daalde van 7,5 naar 7,2 procent. Het aantal ziekmeldin gen steeg, maar de gemiddelde verzuimduur nam af. Het aantal mensen dat door ont slag in de werkloosheidswet te rechtkwam, steeg in 1992 met tien procent ten opzichte van 1991. Het lopende bestand steeg met 21 procent van 116.780 per sonen naar 140.966. De gemid delde uitkeringsduur steeg van 23 weken in 1991 tot 25 weken vorig jaar. Het aantal vut-gerechtigden nam met veertien procent toe tot 15.300 personen. Van onze verslaggeefster [Ossendrecht - De militairen die nutteloze waterfilters hebben jekocht bij een luitenant in Ossendrecht, kunnen deze inleve- ?n en krijgen hun geld terug. erg veel geld is voor een water filter." Een boze brief richting Defensie volgde. De juridische afdeling van het departement heeft de gedupeerden inmiddels laten weten dat ze hun geld terug kunnen krijgen. Een persoonlijke brief van mi nister Ter Beek aan de militairen volgt nog. Want de minister vindt het allemaal heel verve lend, aldus Defensie. De luitenant in kwestie is er enkele weken geleden vanaf ge komen met een berisping. Met de spijtbetuiging van zijn kant, was de kous voor zijn meerderen af, omdat de man geen strafbare feiten heeft gepleegd. Hij geeft dan ook nog gewoon les in Os sendrecht. Toename van 51 procent bij Amsterdamse politie Bij het zaaien van bonen is een Westbrabantse tuinder in de fout gegaan. Dat bleek pas toen de planten opkwamen. Normaal haddep.,%e keurig in boogvorm moeten staan. Maar op één plaats was de tuinder vergeten zijn zaaimachine af te zetten. Daar staan de rijen door elkaar. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN I -j in de surveillancewagens van de Amsterdamse politie, is het Delft (anp) - De Technische Universiteit in Delft heeft een zakenvliegtuig ontwikkeld met bijzondere eigenschappen, zowel wat betreft ontwerp als technische specificaties. Het is voor het eerst dat de instelling een vliegtuig ontwierp, dat werkelijk gaat vliegen. 'E GERlNCnF wortrrvoholf hot hoolrJ \/anrlaar riat E GERINGE afstand vertroebelt het beeld. Vandaar dat het goed P na verloop van tijd nog eens terug te kijken. De Nederlandse 'litiek in de Golfcrisis is nu door wetenschappers tegen het licht houden. it de periode zelf, nu drie jaar geleden begonnen met de inval Kosweit, is slechts een beeld van prestigestrijd beklijfd. De 'enmalige minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek die «ten zijn collega van Defensie om Patriot-raketten aan Israël loofde. Dezelfde minister Van den Broek die de Turkse Sering ongevraagd een squadron F-16's als versterking aan- 'Od en wederom dezelfde excellentie die zich publiekelijk en idruchtig beklaagde dat zijn eerste minister hem voor de >eten liep. de minister een paar jaar later zonder dat er veel om reurd is, weggepromoveerd werd naar een onduidelijke |russelse baan, verbaasde insiders daarom ook niet. onderzoek wijst uit dat de zaak wat ingewikkelder lag. '"A-minister Ter Beek had te maken met een minderheid in zijn die tegen Nederlandse deelname in de internationale jaiitie was. Daarenboven was hij de eerste Nederlandse minis- jr van Defensie die sinds mensenheugenis te beslissen had over nfiVe ,®e'narTle van Nederlandse militairen aan een gewapend ntitct. Die last drukte, net als nu bij de oorlog in Bosnië, zwaar »2i|n schouders, an den Broek had minder boodschap aan binnenlandse politie- overwegingen. Hij wilde vooral bewijzen een trouwe bondge- t van Uncle Sam te zijn. Hij stelde zijn collegae daarom met seimaat voor een fait accompli. 'een echt debat is het, om elkanders prestige en gevoelighe- te ontzien, nooit kunnen komen, constateren de wetenschap- it n °nclerzoekers. Noch in het kabinet, noch in de Kamer. Nederland een betrekkelijk efficiënte en ordelijke bijdrage tB ,yerd'. 's het werk geweest van de ambtelijke top. Die ?n i bes'u'tvorming op in kleine, ongevaarlijke stapjes, die borH r? m°9e''ik werden voorgelegd aan de politiek verant- ët in .li Diekonden vervolgens of niet meer terug of waren n staat de reikwijdte van hun besluiten te overzien, rlnm Zf conclusie. Want ondanks alle ferme woorden in «inh.tt- en Pub'ic'1eit blijken het niet de verantwoording w«v 9e Politici te zijn die besluiten als het erop aankomt, dat lern.? arr|htenaren en technocraten. Dat is het beeld ^rden a nu toont en daar moeten lessen uit geleerd Het een-motorige toestel zal worden gebouwd door de vlieg tuigfabriek Extra Flugzeugbau in het Duitse Hünxe. Het proto type zal volgend jaar het lucht ruim kiezen. Kunststof Het zojuist verschenen blad In tegraal van de technische uni versiteit geeft een uitvoerige be schrijving van de hoogdekker die van kunststof wordt vervaar digd. De Extra-400, zoals het toestel heet, Is een van de weini ge vliegtuigen die overwegend uit kunststof bestaan. De Duitse onderneming had de faculteit Lucht- en Ruimtevaart techniek van de Delft-se weten schappelijke instelling gevraagd een zakenvliegtuig te ontwerpen dat zes passagiers kan vervoe ren, een snelheid heeft van 450 kilometer per uur en vanaf de start binnen de 800 meter de lucht in kan. De ontwerpers zijn er niet alleen in geslaagd aan deze specifica ties te voldoen, maar hebben tevens bereikt dat het toestel zowel in aanschaf als in gebruik een stuk goedkoper is dan ande re, soortgelijke zakenvliegtuigen. De Extra-400 gaat ongeveer 1,3 miljoen gulden kosten. Verge lijkbare toestellen kosten al gauw het dubbele. Vergeleken met andere vliegtui gen heeft het Delftse ontwerp bij hetzelfde motorvermogen een snelheid die 10 procent hoger ligt. Ook de actieradius is groter, namelijk tussen de 20 en 50 procent. Met een snelheid van 450 kilomter per uur kan het vliegtuig ongeveer zes uur in de lucht blijven. Dat is een afstand van hier naar Rome. De Alpen hoeven geen probleem te zijn. De kruishoogte van het toestel ligt op 7500 meter. In 1992 werden 3.846 gestolen auto's opgespoord. Dat is een stijging van 51 procent ten op zichte van het boordcomputerlo- ze jaar 1990, toen er 2.536 voer tuigen werden teruggevonden. Met behulp van de terminals kunnen agenten vanuit de auto rechtstreeks contact krijgen met grote centrale computers, zoals die van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. De politie voerde de mobiele data terminals in 1991 in en had daarmee een Europese primeur. De eerste positieve resultaten werden al in dat jaar duidelijk. Het aantal teruggevonden ver dwenen auto's steeg ten opzichte van 1990 met 20 procent naar 3.050. Het hoofd van de dienst materiële ondersteuning van de politie, commissaris A. Smit, verwacht eind 1993 ruim boven de 4.000 opgespoorde voertuigen uit te komen. Behalve aan de mobiele data terminals, kan die stijging in de toekomst ook worden toege schreven aan het proefproject Vermiste Auto's Register (VAR), waaraan het Amsterdamse korps sinds twee maanden meedoet. Alle voertuigen die in Nederland worden gestolen, worden meteen na de melding in dit register opgenomen. Voor die tijd duurde dat aan zienlijk langer. Administratieve beslommeringen leidden er toe dat het soms tien dagen duurde voor de diefstal bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer be kend was. De kans om een auto terug te vinden is vlak na de diefstal het grootst. De auto's die in de hoofdstad worden teruggevonden, zijn af komstig uit het hele land. Am sterdam voert met ruim 7.000 gestolen voertuigen per jaar - een kwart van het totaal aan tal dat jaarlijks in Nederland illegaal van eigenaar verwis selt - wel de ranglijst aan. De politie heeft momenteel 125 boordcomputers in gebruik. Het is de bedoeling dat dit aantal voor het einde van het jaar wordt uitgebreid tot 150. Behal ve de surveillancewagens van de Amsterdamse politie, worden ook de auto's van de collega's in de regio Amstelland, kraanwa gens en de voertuigen van de ongevallendienst met een com puter uitgerust. Buit van dubbele roofmoord op goudhandelaren Antwerpen Van onze rechtbankverslaggever Breda - 'Gewetenloos' en 'verbijste rend'. Twee kwalificaties uit de monden van politierechter mr. M. van Beek en officier van justitie mr. H. v.d. Meijden. Ze leken de 20-jarige Bredanaar J.C. gisteren niet te raken. Hij wist dat de gouden sieraden die hij probeerde te verkopen van een pas gepleeg de dubbele roofmoord in Antwerpen afkom stig waren. Op een van de dure horloges zat bloed van een van de slachtoffers. „Ik heb het gehoord van de vriend van mijn zus, de 26-jarige L. de B.. Hij vertelde me dat hij de moorden mee had gepleegd. Ik verkocht sieraden voor hem uit liefde voor mijn zus. Over wat er gebeurd is om aan die sieraden te komen, heb ik niet nagedacht", verklaarde de Bredanaar gisteren tot groeiende ontzetting van het publiek in de rechtszaal. De moorden op de goud- en sieradenhande- laren Jacobi en Himler werden vorig jaar juni gepleegd. De politie in Israël heeft naast L. de B. ook G.G.(21) als verdachte aange houden. De Bredase L.C. is in Antwerpen ingesloten. De politie zegt dat zij de auto heeft bestuurd waarmee de moordenaars naar de Antwerpse jodenwijk zijn gereden. De buit bestond uit 30 kilo goud en sieraden, in totaal 1,6 miljoen gulden waard. Een deel van die buit is in Breda terecht gekomen. Eerder veroordeelde de Bredase rechtbank de 36-jarige J.G. uit die stad voor een hele reeks feiten, waaronder de schuld- heling van 71 gouden ringen uit die buit, tot een celstraf van 2,5 jaar. Verdachte J.C. heeft tegenover de politie toegegeven dat hij zijn plaatsgenoot M.B. partijen sieraden heeft verkocht voor bedra gen van 3500 en 3000 gulden en aan F.B. uit Breda voor een bedrag van 12.500 gulden. Hij wist daarbij opvallende details te vertel len. Later heeft hij zijn bemiddeling in de verkoop van de partij van 3500 gulden ingetrokken. De officier vroeg de politierechter de maxi mum-straf, zes maanden, op te leggen. Voor een vervangende werkstraf zag hij absoluut geen reden. Raadsman mr. J. Schoenmakers achtte met de officier opzetheling bewezen. Hij vroeg toch het advies van de reclassering te volgen en wel een taakstraf op te leggen. Naar zijn zeggen heeft C. de maanden na zijn vrijla ting onder extreme druk geleefd. „De joodse gemeenschap heeft hem ernstig bedreigd en ook achtervolgd. Hij heeft enke le maanden moeten .onderduiken. De Bel gische politie heeft hem ook gehoord als mogelijke mede-verdachte van de moorden. Dat is hem en zijn familie ook niet in de koude kleren gaan zitten", zei hij. Mr. Van Beek concludeerde verontwaardigd dat de helingszaak zo ernstig is omdat C. bewust een van de moordenaars geholpen heeft om zijn buit te verkopen. Zij kwam toch uit op de alternatieve straf van 240 uur onbetaald werken omdat C. een nagenoeg blanco strafblad heeft, inmiddels vast werk heeft gevonden en kennelijk een moeilijke tijd heeft moeten doormaken. J/ V? Mamma kijk... ik ben een grote knul. Af en toe zou ik willen dat er oefenbroekjes waren van het formaat van dit land. zodat we in een keer de klamheid zouden kunnen absorberen. Ik heb het dan niet eens over de nattigheid die buiten allemaal valt - al zou dat mooi meegenomen zijn maar over al die kleffe reclames over babyluiers. Gegarandeerd dat die ukkies van nu straks probleem pubers zullen worden, omdat ze in hun prille jeugd nimmer hebben leren afzien. Vroeger tekenden de plastic broeken diepe striemen in het peuterlijfje. Dat was hard maar goed, want onderbe wust werd je aldus geprikkeld om zo snel mogelijk de pot op te kunnen. Tegenwoordig worden kinderen letterlijk in de watten gelegd, zodat de ouders er geen omkijken naar heb ben, zodat ze met een gerust hart het kind in een crèche kunnen dumpen, zodat ze zelf met dubbele inkomens de buitensporige bedragen kunnen verdie nen die nodig zijn om al die luiers te kunnen betalen. Die crèches op hun beurt zorgen te zijner tijd ook weer voor problemen. Er komt een generatie die in haar vroegste jeugd dusdanig door de oetders genegeerd is, dat het allerlei psychische problemen oplevert die gepaard gaan met lichamelijke ongemakken als badwa teren. Maar geen nood, tegen die tijd zullen de Pampers Man en Woman al op de markt zijn. MERIJN Woensdrecht kraamkamer face-lift F-16's Woensdrecht - Op de vliegbasis Woensdrecht is het proefproject voor de face-lift van de F-16 met succes afgerond. Dit houdt in dat nu alle Nederlandse F-16's zo kunnen worden aangepast dat ze ook in tot ver in de volgende eeuw mee kunnen. Het project, dat de naam Pacer Slip heeft gekregen, voorziet ouder meer in versterking van de romp. Vorige maand stemde de Tweede Kamer in met het op deze manier verlengen van de operationele levensduur van de F-16. Het Pacer Slip-programma wordt straks in Woensdrecht geza menlijk uitgevoerd door het Depot Mechanisch Vliegtuigmate rieel en Straalmotoren (DMVS) van de luchtmacht en Fokker Aircraft Services, het onderhouds- en revisiebedrijf van Fokker. Winkelcentrum in hal Schiphol Amsterdam - In Schiphol Plaza, de centrak hal vaa de terminal van Schiphol, gaan in mei 1995 de deuren open van een nieuw winkelcentrum met dertig zaken. Het met-belastingvrije win kelcentrum is dagelijks geopend van 7 uur 's morgeus tot 10 uur 's avonds. Naast reizigers kunnen straks ook dagjesmensen de winkels bezoeken. Met de bouw van Schiphol Plaza inclusief het winkelcentrum van ongeveer 5.000 vierkante meter, is een investering gemoeid van 115 miljoen gulden. 'Verhoging leges en griffierechten' Den Haag - Met een verhoging van de griffierechten m legss willen minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto (Justitie) proberen dit jaah en volgend jaar in totaal 41 miljoen gulden te bezuinigen op hun begroting. De politie, de rechterlijke organi satie en het gevangeniswezen zullen dan ook niet op hun budget worden gekort. De verhoging van de griffierechten zou overi gens een extra verhoging betekenen. De bewindslieden besloten begin dit jaar al om de griffierechten aan te Nieuwe aanhouding in cocaïne-zaak Texel Texel - De politie in de Britse havenstad Southampton heeft een zeiljacht aangehouden, dat als 'moederschip' betrokken zou zijn geweest bij de mislukte aanlanding van 500 kilo cocaïne, 22 juli op de kust van Texel. De schipper van het jacht is gearresteerd. Volgens de politie werd kort na het onderscheppen van de cocaïne duidelijk, dat het onder Britse vlag varende zeiljacht Amon-Ra bij het drugstransport betrokken was geweest. Besmetting met the in Velp Velp - In Velp bij Arnhem een aantal personen besmet met tbc. Naar verluidt gaat het om ongeveer twintig personen. De Tuberculosebestrijding in Arnhem, die de personen behandelt, heeft het onderzoek nog niet afgerond en wacht daarom met de verstrekking van definitieve aantallen. In maart dit jaar kwamen de eerste twee besmette gevallen aan het licht. Inmiddels is degene die de besmettelijke open tubercu lose heeft en de ziekte verspreid heeft, gelokaliseerd en daarvoor behandeld. Hierdoor kan besmetting op dit moment niet meer voorkomen. Drie jaar geëist voor ontsnapjping Utrecht - Officier van justitie mr. J. Plooy heeft dinsdag voor de rechtbank in Utrecht celstraffen van drie jaar geëist tegen de 26-jarige J. R. en de 24-jarige J. L.. Op 13 juni van dit jaar gijzelden zij in het tbs-instituut dr. F.S. Meijers aaa de Utrechtse Gansstraat een therapeut met twee zelfgemaakte messen. Zij slaagden erin buiten te komen. Daar lieten rij hun gijzelaar gaan en sloegen op de vlucht. De mannen verbleven in het instituut, dat als seleetiecentrum fungeert. Het onderzoekt waar mensen met tbs voor een behandeling het beste terecht kunnen. L. moet een gevangenis straf uitzitten van twaalf jaar met een bijkomende tbs voor moord op een geldloper. Hij heeft al vier jaar uitgezeten. R. heeft in hoger beroep 2,5 jaar met tbs gekregen voor zijn betrokkenheid bij een moord. De officier noemde de gebruikte methode om een einde te maken aan een opgelegde tbs een verkeerde keus. „Ontsnappen op zich is niet strafbaar, maar dat wordt anders bij gebruik van bedreiging met geweld." Bukken voor de vakantie kiek Een toerist schiet op de Afsluitdijk een foto twn het beeld van een dijkwerker die basaltblokken op de dijk plaatst. De fotograaf moet voor het kiekje vaak in dezelfde houding gaan staan als de dijkwerker. foto anp

de Stem | 1993 | | pagina 3