GELD -BO Nieuwe confrontatie in Willemstad BEKENDMAKING Vier agenten in Epe op non-actief na aangifte incest Oproep aan EG-collega's Navo bereidt acties voor Schoolmeisjes in FS worden steeds gewelddadiger MO ID UNITED COLORS OF BENETTON. ON SNEL OP JOEN GULDEN! Onderzoek Oudenbosch naar hulp bij zelfdoding COMPUTERBOEKHOUDEN terneuzen hulst sluis VAT ZEGT "latielijn: 379 56 56 'Geen tijd voor asielzoekers' Meer omzet detailhandel PolyGram neemt Motown over LPG goedkoper 'Kleine kans voor herstel vredesproces' Herstel zwakke EMS-valuta's Minder nieuwe wao-uitkeringen NATIONALE 'OSTCODE LOTERIJ! IN DEZE KRANT: Merijntje Justitie: Doodslag in xtc-zaak onhaalbaar ZONNIGE ZOMER AKTIE DE EIKEN SCHUUR X Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 DE STEM losse nummers: .w_ maandag t/m vrijdag: 1,60 zater WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1993 I I I I I f.atie door i onder an is re make- \nste ééns \n wat tot kan bieden. 1ES SLIEDRECH1 laitwegtta Leeghwateistraalffl 100-16230 Tel. 01840-10341 Artsen zonder Grenzen Verk, Novib, Wereld bting DOEN. Zij doen J helpt mogelijk te makes Nationale Postcode Lolei f voor mens en natuur! in de Nationale PostcoA bel de WIN-6-MILJOEN- oigende maand al mee w loen gulden. Of - als de [tijgt- in september voor \imumbedrag wordt de d uitgekeerd. De enige is meedoen. Laat uw kat niet lopen. Vul snel de bot t rekeningafschrift van bank of gifj>; Jbnt u deelnemer aan de loterij. Deel« |het reglement. Maximaal 499 loten T afschrijving niet eens bent, dan to [hl geven het bedrag terug te boe* ht Hiervoor kunt u zich wenden tot fe Postcode Loterij, Van Eeahenstraal Big is iedere maand en wordt verricht IAmsterdam. Trekkingslijsten en regie' lariaat. Prijzen worden automatisch opl It Prijzen boven de 1000 gulden wo* lasting. De loterij is goedgekeurd dooi! Inder nummer LO 890/098/177.89 d.dl Schoondijke - De dorpsraad van Schoondijke heeft geen tijd voor de opvang van asielzoekers in hun plaats. De leden van de raad werken allemaal overdag en hebben zodoende geen tijd vrij- willigerswerk voor de vluchte lingen te doen. Ook ontbreekt het aan geld om activiteiten te organiseren. ZIE ZEELAND - C1 Voorburg - De mensen hebben het tweede kwartaal van dit jaar meer gekocht dan tijdens de eer ste drie maanden van '93. Dat blijkt uit de omzet van de detail handel, die in de periode april tot en met juli 1,9 procent meer bedroeg dan in dezelfde periode vorig jaar. In dat percentage is wel een prijsstijgen van een half procent begrepen. In het eerste kwartaal werd nog een daling van 0,2 procent genoteerd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Eindhoven - Het muziek- en amusementsconcern PolyGram neemt het platenlabel Motown over. Om de overname van het 's werelds grootste 'zwarte' platen maatschappij te bekostigen, geeft Polygram, dat voor bijna tachtig procent in handen is van Philips, tien miljoen nieuwe aan delen uit. ZIE ECONOMIE - A5 Rotterdam - Autogas (LPG) wordt vandaag één cent per liter goedkoper. De adviesprijs wordt 51,9 cent, hebben marktleider BK GAS en Novok, de organisa tie van zelfstandige pomphou ders meegedeeld. De verlaging is het gevolg van prijsdalingen op de internationale produkten- markt. Jeruzalem - VS-minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher ziet slechts een klei ne kans voor herstel van het israëlisch-Arabisch vredespro ces. Een doorbraak zit er volgens hem voorlopig niet in. De Pales- tijnen eisten gisteren opnieuw zelfbestuur voor Oost-Jeruza- lem, hetgeen Israël opnieuw wei gerde. ZIE BUITENLAND - A4 Amsterdam - De zwakke valu ta's in het uitgeholde Europese Monetaire Systeem (EMS) heb ben zich gisteren gedeeltelijk hersteld nadat Duitsland een lichte rentedaling doorvoerde 'als blijk van goede wil'. Ook De Nederlandsche Bank verlaagde daarop het rentetarief op specia le beleningen met 0,1 procent punt tot 6,5 procent. Amsterdam - Het aantal nieuwe wao-uitkeringen via het GAK is vorig jaar gedaald met 9,2 pro eent ten opzicht van 1991. Vorig jaar zijn 49.600 uitkeringen toe gekend, tegen 54.163 in 1991. ■ZIE BINNENLAND-A2 13 nclusief de Jackpot en ig eenmaal per maand af te schrijven: (twee lotnummers) (één lotnummer) dhr. mevr. 175.93.07 iderpostzegel) naar: ?50 7 ZV Den Haag vandaag 2 katernen Binnen-/Buitenland Bihnenland Buitenland Economie Sport A2 A3 A4 A5 deel B Zeeland deel C £ids deel D nTv-programma's D2 Even gedacht dat Nederland niet meer achter de VS aanliep Van onze verslaggever Epe - De burgemeester van Epe, Ch. de Loor, heeft vier agenten van de politie in deze gemeente met onmiddellijke ingang buiten dienst gesteld. Een van de zusjes uit de Eper incestzaak heeft aangifte te gen hen gedaan. Het meisje zegt dat de mannen haar seksueel misbruikt zouden hebben in de periode 1980-1983. De rijksrecherche onderzoekt de beschuldigingen. Volgens woordvoerder B. Top van de re giopolitie Noord- en Oost-Velu- we worden de politiemensen voorlopig nog niet als verdach ten beschouwd. Burgemeester De Loor, die als woordvoerder in de zaak op treedt, maakte gisteren bekend dat twee van de vier agenten betrokken zijn geweest bij een onderzoek naar de incestgeval- len in het begin van de jaren tachtig. Een van de slachtoffers heeft toen al aangifte gedaan, maar het politieonderzoek heeft toen niet tot resultaten geleid. De vier agenten zijn niet betrokken bij het thans lopende diepgaande onderzoek naar de incest-affaire, dat in 1991 is begonnen. In verband met de Eper incest zaak zitten inmiddels zes men sen in voorlopige hechtenis. Be halve de ouders' en de ex-man van een van de meisjes zijn dat drie mannen uit Vaassen en Apeldoorn. Een van de mannen zou andere kinderen seksueel misbruikt hebben, wat nog door de politie wordt onderzocht. Voor burgemeester De Loor van Epe kwam het bericht over de aangifte tegen de vier politie mannen als een donderslag bij heldere hemel. Hij verklaarde het als een ernstige tegenslag te beschouwen gezien de gevolgen die het kan hebben voor de naam van het korps. De politie-basiseenheid (het voormalige gemeentepolitie korps) van Epe heeft geschokt en met ongeloof gereageerd op de mogelijke betrokkenheid van vier collega's bij de incestzaak. De 45 leden tellende eenheid werd gistermorgen door korps chef Steenbergen over de kwes tie ingelicht. „De mensen reageerden bitter en geschokt. Het wordt ervaren als een domper," zei gisteren een lid van het korps. „Je wordt in deze zaak telkens weer geconfron teerd met feiten die ongeloof veroorzaken en nieuwe vragen oproepen. Je vraagt je af hoe dit gaat aflopen. We hopen dat het onderzoek van de rijksrecherche spoedig duidelijk maakt of de collega's erbij betrokken zijn of niet." ZIE OOK PAGINA A2 Kamer wil harde actie Een boze schipper maakt een afwerend gebaar naar burgemeester De Ronde in een discussie over het ME-optreden. foto cor viveen Van onze verslaggeefster Willemstad Boze schippers hebben gisteren aan burgemeester C. de Ronde van Willemstad een petitie tegen het optreden van de Mobiele Eenheid (ME) overhandigd. Kort daarna keerden zij de burgemeester de rug toe, toen die in zijn antwoord het woord 'asociaal' in de mond nam. Bemiddelaar Lodder heeft ondertussen een nieuwe oplos sing voorgedragen voor het schippers-con- flict. De schippers waren woedend op De Ronde toen die aangaf dat wat hem betreft een aantal schippers de goede naam van de rest te grabbel gooit. De actievoerders weigerden in te gaan op herhaalde uitnodigingen van de burgemeester om alsnog verder te praten. Zeven schippers raakten maandagochtend gewond bij acties van de ME op het sluizen- complex Volkerak in Willemstad. Het zeven tal mobiliseerde gisteren haar collega's en trok - voorafgegaan door twee schippers met een videocamera en een hele rits kinderen met spandoeken- naar het gemeentehuis van Willemstad. Volgens de schippers heeft in het ME-optre den van afgelopen maandag alle redelijkheid ontbroken. Leden van het ME-peloton wor den ervan beschuldigd dat ze doelbewust op ongewapende mensen hebben ingeslagen en daarbij ook nog stonden te lachen. Misdadig „We hebben daarom voor de wet en haar gezagsdragers weinig achting meer over," aldus schippersvrouw Monique. De vrouw, die net als de andere actievoerders alleen haar voornaam opgeeft, vergelijkt het ME- optreden met dat tegen studenten in Den Haag. „Een rustig praatje en een wandeling rond de sluis wist De Ronde op te luisteren met de inzet van de ME. Daarna mocht ook een hond zich nog eens heerlijk uitleven op een van de schippers die al op het gras zat." Volgens de woordvoerster van de schippers was het ME-optreden 'beschamend' en heb ben sommige ME'ers in de ogen van de schippers 'een misdadige inslag'. Gesprekken Ondertussen heeft schippers-bemiddelaar Lodder een nieuw plan ingediend bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat zou kunnen dienen als oplossing voor het al weken durende conflict. Volgens dat plan zou het ministerie de huidige wet voor de binnenlandse vaart kunnen toepassen op de noord-zuid-route naar Frankrijk en België. Het plan is in feite een uitwerking van een eerder afgewezen voorstel van oud-bemidde laar B. Biesheuvel. Vandaag komen de blok hoofden van de verschillende actie-centra bijeen in Utrecht om het plan te bespreken. Een woordvoerder van de Nederlandse mengvoederindustrie zei gisteren dat zijn sector door de schippersacties per dag een schade lijdt van twee miljoen gulden. VERVOLG OP REGIO - C1 Door Kate Muir (Times) New York - De gelijke rechten gel den nu ook voor het tienergeweld in Amerika. Steeds vaker komt het in de VS voor dat schoolmeisjes wor den gearresteerd voor wapenbezit. In sommige staten, zoals Californië, Massachusetts en New York, is het geweld door meisjes de afgelopen jaren met meer dan 20 procent toe genomen. Het schoolmeisjeswapen is vandaag de dag een .22 of .25 kaliber pistool, dat keurig netjes in de zak of handtas past. Misschien uit het nachtkastje van pa en moe, of anders illegaal gekocht voor tussen de 25 en 200 dollar. Een echt koopje zijn de tweedehandsjes, waarmee al is gemoord. Pistolen of messen. Of scheermesjes. Op scholen waar veiligheidshalve metaalde tectors zijn opgesteld, smokkelen de meisjes ze in hun mond naar binnen. In New York en Californië vallen meis jes die met pistolen lopen te zwaaien al niet eens meer op, maar in andere steden wordt er nog steeds melding van ge maakt. In juni van dit jaar werd in Cleveland een 14-jarig meisje gearresteerd met een .25 kaliber semi-automatisch pistool in de band van haar spijkerbroek. Ze be weerde dat het zelfverdediging was te gen een ander meisje. In mei werd in Phoenix een 17-jarig meisje van school gestuurd omdat ze een 9mm pistool bij zich droeg. In New Orleans nam een negenjarige een .357 magnum mee naar school omdat ze werd gepest door een klasgenootje. De lijst wordt iedere maand langer. Was het eerst nog een kwestie van zelfbescherming, de meisjes vertonen nu ook een steeds agressiever gedrag. Eerst waren ze alleen maar de vriendinnetjes van bendeleiders, maar nu nemen ze ook zelf deel aan schietpartijen na school. Ze hebben ontdekt dat ze met een pistool fysiek niet meer in het nadeel zijn. De politie in Californië heeft de toename van vrouwelijke bendeleden in kaart gebracht. Niet alleen sluiten steeds meer meisjes zich aan bij beruchte bendes in Los Angeles als de 'Crisps' en de 'Bloods' of de 'Surenos' en 'Nortenos' in het zuiden van Californië, er worden nu ook echte meisjesbendes opgericht, in clusief de tatoeages, drugdeals en ge welddadige ontgroenings-praktijken. De grootste van de zeven voornaamste meisjesbendes waar de politie zich op heeft gericht is de 'Lady Rascal Gang sters', het vrouwelijke equivalent van de merendeels Vietnamese en Cambodjaan se 'Tiny Rascal Gang'. Dan zijn er nog de 'National Color Ladies', de 'West Coast Ladies' en de 'Southside Scissors', die te herkennen zijn aan een kleine tatoeage van een schaar (scissors) tussen de vingers. De meisjes doen in gewelddadigheid niet onder voor de jongensbendes. Op de Central Independent High School in San Jose mogen de leerlingen geen rood of blauw dragen omdat dat de kleuren zijn van de dominante bendes van de streek, de 'Latino Nortenos' en de 'Latino Surenos'. Een 16-jarig meisje, ex-bendelid: „Ik liep net zoveel risico om geraakt te worden als de jongens, en er zijn nog steeds delen van de stad waar ik niet heen kan omdat ze weten dat ik lid ben geweest van een bende. Blauw dragen in een (rode) Nortenobuurt is genoeg om een oorlog te ontketenen. Ik moest een mes dragen om mezelf te verdedigen tegen jongens en meisjes." De theorie van sociologen dat geweldda dige vrouwenfilms als 'Thelma and Louise' meisjes tot geweld aanzetten is volgens haar onzin. „De meeste meisjes die ik ken hebben die film niet eens gezien. We worden lid van een bende omdat zich dat nou eenmaal om ons heen afspeelt. Het maakt deel uit van naar schoolgaan." Mata Hari, het Friese meisje dat een internationale danscarrière opbouwde en tenslotte eindigde voor een Frans vuurpeloton, is terug in de belangstelling. Riens Gratama schreef er een muzical over waarvan vanavond de televisie registratie is te zien. Op onze cultuurpagina een terugblik op het bewogen leven van deze naaktdanseres. ZIE GIDS - DEEL D Van onze Haagse redactie Den Haag - In een brief aan alle parlementsleden van de EG-landen dringen de Nederlandse Kamerle den aan op 'krachtig en eensgezind optreden' in het conflict rond Bosnië- Herzegowina. Het initiatief om de brief te schrijven, is genomen door Groen Links. CDA, PvdA, WD en D66 ondertekenen de brief ook. In de brief stellen de Kamerle den vast dat de EG slechts ver deeldheid vertoont en weinig be reidheid om daadwerkelijk steun te geven. „Wij mogen de etnische zuiveringen niet langer tolereren en moeten de bescherming van de burgers centraal stellen. Toe staan dat Sarajevo valt of wordt uitgehongerd, kunnen wij niet verantwoorden. Langer wachten is onaanvaardbaar," aldus de brief. Vervelend Leoni Sipkes van Groen Links erkent dat de brief aan haar buitenlandse collega's ongebrui kelijk is en ook laat komt. De strijd in het voormalige Joego slavië duurt al twee jaar. „Het vervelende is, dat je steeds de indruk krijgt dat er nu iets gaat gebeuren. Die indruk had ik vorige week na het debat in de Tweede Kamer ook. Maar daar na blijkt steeds weer dat ingrij pen weer uitgesteld wordt." Met de brief wil ze ook aanslui ten bij de acties die allerlei hulp organisaties voeren om verbete ring te brengen in de situatie. Sipkes vindt de brief nodig om dat ze de indruk heeft gekregen dat in een aantal landen van de EG de verontwaardiging over de gebeurtenissen in het voormalige Joegoslavië kleiner is dan in Ne derland. In de brief wordt opgeroepen tot daadwerkelijke bescherming van alle veiligheidszones en ontzet ting van Bosnische enclaves, het uitschakelen van de Servische artilleriestellingen rond Saraje vo, het instellen van een bevei ligde corridor van de kust naar Bosnië en het beschikbaar stel len van meer vliegtuigen en meer geld voor humanitaire hulp. In Genève is ondertussen het vredesberaad over Bosnië giste ren verdergegaan zonder de Bosnische president Alija Izetbe- govic. Zijn zoon Bakir verklaar de dat Izetbegovic pas weer komt als de Serviërs hun offen sief op de berg Igman bij Saraje vo staken. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 De zon zal vandaag wat meer te zien zijn dan gisteren. Het wordt een aangename dag met niet al te veel wind. Oudenbosch - Justitie richt zich in haar onderzoek in de xtc-zaak van Oudenbosch niet langer op doodslag, maar wil de jongeren die van medeplichtigheid aan de dood van een 19-jarige inwoner van Oudenbosch verdacht worden, vervol gen op basis van hulp bij zelfdoding. Het is niet te zeggen hoeveel kans op succes een eventuele vervolging van een aantal Oudenbosschenaren heeft op grond van hulp bij zelfdoding, aldus staffunctionaris H. Olthof gisteren namens Justitie in Bre da. Ruim twee weken geleden over leed een 19-jarige inwoner van Oudenbosch aan een overdosis xtc-pillen, in combinatie met een behoorlijke hoeveelheid sterke drank. De pillen waren door een kennis van de jongen verstrekt, terwijl de anderen hem zouden hebben aangemoedigd zelfmoord te plegen. Tegen een deel van de groep die bij het incident aanwe zig was, is proces-verbaal opge maakt. „De kans op succes bij een even tuele vervolging is altijd moeilijk te bepalen. Wat wij als Justitie momenteel doen, is het onder zoek toespitsen op hulp bij zelf doding. En daar staat eventueel maximaal drie jaar gevangenis straf op," aldus Olthof. Hij wil zeker niet ingaan op vermoedens als zou het justitiële onderzoek bedoeld zijn om xtc- gebruikers af te schrikken. „Uit de tot nu toe opgemaakte verbalen blijkt dat er voldoende aanwijzingen zijn om verder on derzoek te doen. Dat gebeurt door de rijkspolitie in Ouden bosch. Hoe of wat, daarover zeg ik niets. We willen het onder zoek wat dat betreft niet versto ren." Wel kon hij gisteren zeggen dat er in ieder geval geen mensen in voorlopige hechtenis worden ge nomen. „Daarvoor is dit misdrijf niet zwaar genoeg," (ADVERTENTIES) Kom nu kennismaken met onze prachtige samengestelde programma's waaronder: 100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patmé programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 Vrijdag koopavond Lid Interieur Waarborgfonds. Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst wordt basiskennis boekhouden behandeld. Daar na volgt instructie over het inrichten, op starten, voeren en afsluiten van een com- puterboekhouding met als uitkomst de balans, resultatenrekening, btw-afdracht, deb/crediteurenadministratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amster dam, Arnhem, Rotterdam, Utrecht, Breda, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403 -7 4383/510 05. MEIDEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:1 Postcode:_ kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1