Verhalen politiekosten slaat aan bij grote korpsen Laatste Mol lik kers j)e 'wortels' van het bisdom Utrecht halen sleutel op de stem commentaar 4Vader zei dat het zo'n vaart niet zou lopen' Klooster voor daklozen Slang gewurgd I lezeWd BINNENLAND Man aangehouden voor moord op 7-jarig jongetje 'Positie van gehandicapten allesbehalve goed' BINNENLAND KORT A2 DE STEM DINSDAG 3 AUGUSTUS 1993 A3 fj^ Den Haag (anp) - De politiekorpsen van de vier grote steden zien wel1 wat in de aanpak van Zoetermeer i0m schade van valse aangiftes te "verhalen omdat er onnodig beslag is gelegd op tijd van de 'sterke arm'. Het is een van de voorbeelden waarin de politie probeert schade en kosten die particulieren veroor zaken, terug te krijgen. „Schitterend," zegt woordvoerder Klaas Wilting van Amsterdam. Het idee verdient volgens hem navolging. Opzet telijke schade moet zoveel mogelijk worden verhaald. Zowel in de hoofd stad als in Den Haag, Rotterdam en Utrecht gaat men daar nu 'over naden ken'. Bij het Haagse korps strandde in het verleden een poging om kosten van een valse aangifte te verhalen. Afgelopen vrijdag bepaalde de politie rechter in Den Haag dat een vrouw 795 gulden aan het korps van Zoetermeer moet betalen. Zij deed valse aangifte van aanranding. Het openbaar ministe rie vervolgde haar daarvoor. Zoeter meer meldde zich als beledigde partij en legde de claim op tafel. De tijd die in de valse aangifte is gestoken, had zinni ger gebruikt kunnen worden voor een echt slachtoffer of aangifte; een geval van direct aantoonbaar arbeidsverlies, aldus de politie. Dit geval is voor zover bekend bij het ministerie van Justitie uniek. De dis cussie over politiekosten niet. Neem valse alarmmeldingen bij bedrijven waarvoor de politie uitrukt, of begelei ding van zware transporten voor parti culieren. Sommige korpsen brengen daar al een bedrag voor in rekening. Er is een wetsontwerp in voorbereiding dat de doorberekening van politiekos ten regelt. Daarbij gaat het om de inzet van politie bij grote evenementen en sportwedstrijden. Het beleid wat be treft schade door valse aangiftes wordt aan de korpsen zelf over gelaten, aldus Binnenlandse Zaken. Wel probeert de politie in procedures zoals die in Zoe termeer, toegebrachte schade - onder meer valse alarmmeldingen - te ver halen. De korpsen in de grote steden vinden de uitspraak van de politierechter in ieder geval preventief, al komen valse aangif ten nu ook weer niet erg vaak voor: in Den Haag tien keer in 1992. Maar een valse aangifte van bij voorbeeld aan randing kan wel veel en intensief werk met zich meebrengen. I strak in de zuid- fuchtend bonkt de [dekker de hobbe- lelde op. Istappen, slaande j Roestende motoren half uur later de trekken dirigeert i J man in een oranje (een radio als een i up. Het uur wach- lij, het gelijk van L wezen. pstens de driehon- op een van de e-veren komt, log steeds wennen plastic banken van iJuliana, met het }85 de modernste oten op deze meest hrm. er nog dan op de liningen-Perkpolder Teristisch gekrakeel I jerschillig de bedie- Etten de beroepsge- Ueen of met een col- |?end, lezend in een I r krant. Een beetje I rondkijkend soms, jwoner van een bad- wie alleen in dorpse omgeving I L-t rouwde vorm aan- ten oorlam. Op een ft eeuw krachtig iso- l Zeeuwsch-Vlaande- |a jaar politieke dag- verloren tijd? De bp Vlissingen-rede lja-nee-ja-nee op het pe golven. dobberen we met Ier wordende lover de Westerschel- Imet lede ogen toe hoe Ijden op tinen uitdijen. Daar, vatermijlen verderop |Koninklijke Schelde Vlissingen wordt hard |aan de nieuwe dub- Die moet vanaf 1 t)94 gaan varen op de I fhngen-Breskens. Die eigenlijk al moeten Bar het gejojo rond de trverbinding vertraag-1 Bw. schavielt de Prinses Ie Vlissingse fuik bin- foegang tot het vaste-1 het Koninkrijk der Iden. inur bei Jesus Christus', In schreefloze letters op JVW-busje waar vader Ier hun zes blij-ogendel 1 in laden. We rijden de Saf es druilerig Zeeuws- ren in drie-en-half uur, twintig minuten wach- uiningen en ruim een I Breskens. Het Duitse Ije aarzelt even, in ver- T door de afslag 'Enge-1 J de steiger van de Olau-I [ar geeft dan gas. 'Frie- bei JC' verdwijnt, op Idje van oranje en rood in| Ik van regenwater. Vught - De drie Molukse families Nasarany, Hehakaja en Nateng hebben gistermorgen de sleutel van hun gerenoveerde woning in het woonoord Lunetten opgehaald. Ruim één uur voor het verstrijken van de termijn. De drie gezinnen - behorend tot de groep ex-Knilmilitairen- hoefden geen huurcontract te I ondertekenen, maar betalen I rechtstreeks de huur aan de lo kale woningstichting Ons Bezit. De drie families weigerden aan vankelijk hardnekkig de nieuwe woningen te betrekken. Enkele weken geleden liet de gemeente Vught de vier wisselwoningen van de drie families ontruimen. Na diverse gesprekken kregen zij l te horen, dat het ministerie van WVC tot 2 augustus 12.00 uur de drie huizen voor de families be schikbaar zou houden. Daarna zouden de woningen toegewezen i worden aan belangstellenden op I een wachtlijst voor Lunetten. Het ondertekenen van een huur contract was voor de drie over gebleven families niet verplicht. Rechtbankpresident mr. G. André de Ia Porte oor deelde een maand geleden al, dat de families huur moesten beta len, ook zonder de officiële on dertekening van een contract. Twee weken terug liet een woordvoerder namens de drie families al weten de sleutel in ontvangst te nemen. Dat kon toen niet direct vanwege ziekte en vakantie. Nu alle nieuwe woningen in Lu netten een nieuwe huurder heb ben, zijn de banden tussen de Molukkers en het Rijk (ministe rie van WVC) verbroken, aldus een woordvoerder van de ge meente Vught. Het nieuwe Lu netten is nu eigendom van wo ningstichting Ons Bezit. Deze stichting gaat Lunetten ook be heren. Op dit moment wordt op het woonoord een nieuwe so ciaal-culturele accommodatie gebouwd. Volgens planning moet deze accommodatie in januari 1994 geopend worden. Rotterdam - Woningstichting 'Onze Woning' in Rotterdam heeft een voormalig klooster gekocht voor de huisvesting van dak^ en thuisloze jongeren. Na wat kleine verbouwingen kunnen de eerste jongeren eind dit jaar het klooster betrek ken. Dat heeft directeur M. Doesburg van 'Onze Woning' maandag be kendgemaakt. [Er zwerven naar schatting tus sen de 400 en 700 jongeren in [Rotterdam, in leeftijd variërend [van 12 tot 18 jaar. Ongeveer de helft van hen is een tehuis ont- vlucht of uitgezet, de andere helft is van huis weggelopen of door de ouders op straat gezet. Het klooster kostte 1,7 miljoen gulden. Er kunnen zo'n 40 jonge ren onderdak krijgen. Ze worden begeleid door medewerkers van [de Stichting Pension Maaszicht, [die de jongeren leren een zelf standig bestaan op te bouwen. [Het is de bedoeling dat de jonge ren na enige tijd doorstromen [naar begeleid-wonen-projecten of zelfstandige huisvesting. Voor [huisvesting in het pension ko men alle dak- en thuisloze jeug digen in aanmerking; alleen harddrugverslaafden komen er niet in, zegt De Goede. 'Onze Woning' besloot dit jaar extra aandacht aan de proble matiek van de dak-'en thuislo zen te besteden. Als eerste spraakmakende initiatief werd de zogenoemde slaapdoos gepre senteerd. Zwervers kunnen deze doos via het Leger des Heils krijgen. Inmiddels wordt regel matig om de doos gevraagd, al dus directeur Doesburg. De woningstichting is bezig nog meer opvangmogelijkheden voor daklozen te maken. Volgens di recteur Doesburg kost dat de woningstichting niets. Zij ont vangt na de aankoop van een pand gewoon huur van de men sen die in de projecten worden ondergebracht. De Utrechtse stadsarcheoloog H. de Groot onderzoekt een steen uit een muur die tijdens de opgraving op het Domplein is blootgelegd. Volgens hem is het een van de muren van de Heilige Kruiskapel. Dit kerkje werd tussen 690 en 695 in opdracht van de Ierse zendeling Willibrord gebouwd. Vanuit deze kapel is het bisdom Utrecht ontstaan. foto anp Nijmegen (anp) - De Nij meegse politie heeft maan dagmorgen een 43-jarige man uit Nijmegen aangehouden op verdenking van de moord op de zevenjarige Nasr-Eddi- ne Achouitar uit Nijmegen op 29 juni van dit jaar. Dat heeft een woordvoerster van de Nijmeegse politie maandaga vond meegedeeld. Het jongetje verdween op 29 juni spoorloos, toen hij na het avond eten nog even buiten mocht spe len. Na enkele dagen werd zijn lichaam gevonden in het Maas- Waalkanaal in Nijmegen. Alhoe wel sectie op zijn lichaam geen aanwijzingen opleverde voor een gewelddadige dood, gaf een on derzoek van het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk wel aan knopingspunten die de politie deed denken aan moord. In de woning van de man is huiszoeking gedaan. Daarbij zijn enkele zaken in beslag genomen. De 43-jarige Nijmegenaar is in middels in verzekering gesteld en wordt verhoord. De doods oorzaak van het Marokkaanse jongetje kan pas over enkele we ken definitief door het Gerechte lijk Laboratorium vastgesteld worden. Maastricht (anp) - De omstan digheden waaronder lichamelijk gehandicapten in Nederland en in andere Europese landen moe ten leven zijn allesbehalve goed. Dit zei Yolan Koster-Dreese van de Gehandicaptenraad gisteren in Maastricht aan het begin van een driedaags internationaal congres, waaraan circa 400 ge handicapten uit 36 landen deel nemen. Volgens haar en andere sprekers worden gehandicapten nog steeds gediscrimineerd. Gehandicapten komen nog erg moeilijk aan betaald werk, om dat werkgevers ten onrechte me nen dat mensen met een handi cap geen bruikbare arbeids krachten kunnen zijn. De be reikbaarheid van openbare ge bouwen laat verder veel te wen sen over. Hetzelfde is het geval met het openbaar vervoer. In veel horecagelegenheden zijn ge handicapten ongewenste gasten, stelt de woordvoerster van de Gehandicaptenraad. fotoI IDE WERELD van het geld wordt geregeerd door de sterkste en Idat zijn de speculanten. Immense vermogens staan hun intussen Iter beschikking en zodra ergens een zwak punt ontdekt wordt, brengen ze die in stelling. Zelfs de verzamelde nationale banken Ivan Europa bleken er niet tegen bestand. Ivoorjaar 1979 namen de toenmalige Duitse bondkanselier iSchmidt en de Franse president Giscard d'Estaing het initiatief ivoor een nieuw wisselkoersarrangement. De opvolger van de slang' die de wisselkoersen tussen de mark, de lire, de Belgische [franc en de gulden reguleerde. Aanleiding was de zwakte van de dollar, tot dan toe het ankerpunt voor de wereldhandel en de grote valuta's. Een van de doelstellingen was de integratie van de Europese munteenheden. Iet wat herschikkingen hield het systeem stand tot september jvorig jaar. De zwakke Engelse en Italiaanse munten moesten poen onder druk van het internationale speculantendom de slang Verlaten. De problemen bleken daar echter niet mee opgelost. De Duitse Bundesbank hield om de inflatie te beteugelen de rente poog. Terecht vanuit Duits standpunt. De economische gevolgen kan de Duitse eenwording waren tegen de regeringsverwachtin- Ben in zo desastreus dat een monetair frivolere opstelling van de dank de inflatie aangewakkerd zou hebben. Voor de mark als Puits betaalmiddel al geen aangenaam vooruitzicht, maar voor de mark als anker van de EMS-valuta's rampzalig, pe nieuwe Franse regering zou het economisch allemaal beter r11 joe" dan haar voorgangster. De Franse economie stond feaelijk sterk en de franc leek stabiel. Minister Alphandéry Tpndigde triomfantelijk renteverlagingen aan. Economische ople- ymg was nu slechts nog een kwestie van tijd. Hij liep echter zo rrd van stapel dat de franc tijdelijk zelfs sterker stond dan de mark. Alphandéry rekende erop dat de Bundesbank uit Frans je solidariteit zijn goede voorbeeld zou volgen, in <r.^>u't?n be vvaard gerekend, Bundesbankpresident Schles- Ij9®.r- "te hield zich aan zijn binnenlandse opdracht: een lage en I® eie inflatie en dus geen essentiële verlaging van de rente, ve wetten van het kapitalisme zorgden voor de rest. Speculanten Iwvn ,..un v'°ed aan geld door de kanalen in de hoop dat de [wakste dijk het zou begeven. Een nieuw buitendijks stuk land F u zo aan hun werkterrein toegevoegd kunnen worden. run pogingen zijn in feite geslaagd. Op de gulden en de mark na tiro -h i - BMS-munten gedevalueerd. Officieel niet, maar het L J slechts van taalkundige aard. De nationale banken en Erhaa be'®stln9betalers draaien voor de tot nu toe geleden aae op. De nog komende is voor het bedrijfsleven. Ij.f ,9 IS gewurgd door speculanten die nimmer iets produc- ziin^H r°i?®en aan economie. Maar de eigenlijke wurgers B/ip n lscb? grootheidswaan en de Pruisische degelijkheid. Berliin af n°® ^P61"6 oorzaken zoekt komt uit bij de val van de PaastnSe tmHUUr' bondsregering had om politieke redenen BveriiiHF, j u eenbeid, de economische consequenties van die Dp n B°nn nooit met Europa willen bespreken, i itse eenwording helpt de eenheid van Europa om zeep. Verdachte over dreigementen stiefmoeder: Van onze rechtbankverslaggever Breda - „De 3,5 jaar van mijn relatie met Teun van Nordennen waren voor mij een celstraf. Die twaalf jaren kun nen er nog wel bij. Ik heb veel spijt van wat er is gebeurd. Dat was nagenoeg het enige dat de geheel in het zwart geklede 39-jarige A.S. uit Meeu wen gisteren voor de Bredase rechtbank wilde zeggen over de moord op haar man. Aarzelend gaf zij toe dat haar bekentenis tegenover de politie tot in details klopt. Haar stiefzoon S. de S., met wie zij volgens haar zeggen al van voor haar huwelijk met Van Nordennen een verhouding had, kwam terug op zijn bekentenis. Die luidde eerst dat hij wist wat zij van plan was en dat hij haar vooraf en na afloop heeft geholpen. „Ze zei regelmatig dat ze mijn vader zou doden. Ik had er geen idee van dat ze het die dag echt van plan was. Ze zei zo vaak van die dingen. Het pistool had ze me al eerder laten zien. Ik had mijn vader haar dreige ment al eens verteld, maar hij zei dat het zo'n vaart niet zou lopen. Ik had geen verhouding met haar. Wel dwong ze me soms seks met haar te hebben. Ik heb nooit een hekel aan mijn vader gehad en heb dit niet gewild", aldus de nieuwe verklaring van de stiefzoon. Uit door voorzitter mr. P. Paalvast voorgele zen verklaringen van S. tegenover de politie blijkt dat Van Nordennen A.S. kende uit de tijd dat zij als prostituee werkte. Hij stond toen bekend als het 'goudvinkje' omdat hij per avond duizenden guldens uitgaf. In 1990 vertrok zij uit Breda en trok bij hem in Meeuwen in. Eind 1991 trouwden ze. Het was zijn derde huwelijk. Medio 1991 had zij het al met een andere zoon van het latere slachtoffer over het vermoorden van Teun van Nordennen ge sproken. Stiefzoon S. de S. was bij dat gesprek aanwezig. Zij vroeg toen geld om een huurmoordenaar te kunnen betalen. La ter vroeg zij beide mannen geld om een wapen te kopen. Zij vroeg de zwakbegaafde De S. telkens weer het karwei te klaren. Op 6 januari van dit jaar leende zij 1500 gulden van hem. Volgens S. wist De S. dat het voor een wapen was. De stiefzoon ont kent dat nu. Met iemand anders had zij een plan bedacht om de Mercedes van haar man weg te werken. Zij had de moord gepland voor 9 januari. Toen ging het niet door omdat zij nog geen pistool had. Een week later zei zij De S. dat het die avond zou gebeuren. Zij zou haar man meelokken naar een stille plek. De S. moest haar later in een koffieshop in Breda opha len. Haar plan lukte. Onderweg naar een restaurant bij Zundert vroeg zij Van Nor dennen te stoppen omdat zij moest plassen. Ter plekke vroeg zij of zij de wagen mocht besturen. De man stapte daarop uit en werd neergeschoten. Hij overleed ter plaatse. Zij reed vervolgens naar de afgesproken plaats en pikte De S. op. Achter elkaar reden zij naar het voormalige woonwagenkamp aan de Terheijdenseweg in Breda. Daar wilde S. de auto achterlaten. Zij verwachtte dat die snel gestolen zou worden. Belangstel lenden zagen even later echter bloed op en in de auto en waarschuwden de politie. In andere verklaringen heeft S. gezegd dat zij zich ernstig bedreigd voelde door de dominante Van Nordennen, dat ze vaak ruzie hadden, dat ze werd mishandeld en dat hij haar een keer met een mes heeft gesto ken. Ze had daarom ter bescherming een mes onder haar hoofdkussen liggen. Enige tijd voor de moord kocht zij laarzen met maat 46. Ze heeft die bij de moord gebruikt. Tijdens haar ondervraging gisteren zei ze dat ze haar man niet wilde doden: „We hadden hooglopende ruzie. Toen moest ik plassen. Hij wilde daar seks. Ik wilde niet. Hij werd woedend en zette me uit de auto. Ik moest maar zien dat ik thuis kwam. Ik wist niet waar ik was. Ik heb geschoten maar weet niet of ik hem geraakt heb en ik heb niet meer naar hem gekeken." Deze verkla ring week duidelijk af van haar eerdere bekentenis. De deskundigen van het Pieter Baan Cen trum hebben een ernstige persoonlijkheids stoornis opgemerkt die terug te voeren is tot haar jeugdjaren. De directe aanleiding is volgens hen dat Van Nordennen had gezegd dat hij verliefd was op een vrouw uit Hank. In zijn dertiende verklaring tegenover de politie heeft De S. gezegd dat hij de waar heid zou vertellen over zijn aandeel. Die verklaring klopte precies met de bekentenis van S.. Gisteren liet De S. weten dat hij erg verward was geweest en de voor hem nadeli ge punten niet heeft gezegd. Volgens het Pieter Baan Centrum is De S. verminderd toerekeningsvatbaar. Officier van justitie mr. H. v.d. Meijden hield in zijn eisen rekening met de deskundigen rapporten. Daarom beperkte hij zijn eisen tot twaalf en acht jaar. Hij vond dat De S. alle kans heeft gehad te begrijpen wat S. van plan was: „Hij liet haar ongestoord haar gang gaan en ook het wapen kopen. De relatie tussen die twee dateerde al van voor het huwelijk en kan dus geen motief zijn geweest." Raadsman mr. J. Schoenmakers schetste een somber beeld over het leven van S. Hij noemde haar relatie met Van Nordennen grillig en zeer slecht. Voor haar huwelijk heeft zij hem dertien keer verlaten, maar altijd haalde hij haar terug. Volgens een getuige beschouwde hij haar als 'zijn renpaard' en wilde hij overal met haar pronken. Hij wilde haar voor zich alleen hebben. „Eenmaal getrouwd ging het kooitje voor me dicht", heeft S. haar raadsman verteld. Haar vaak geuite mededeling dat zij hem zou doden, was niet serieus, zei mr. Schoenmakers. Hij bestreed dat er op 16 januari sprake is geweest van kalm beraad en rustig overleg en concludeerde tot doodslag. S. zou veel gedronken hebben en nam in die tijd verma geringspillen. Bij De Leemputten raakte zij in paniek, aldus de raadsman. Hij vroeg een aanmerkelijk lagere straf. Raadsman mr. J. Eliëns oordeelde dat De S. volledig verstrikt is geraakt in het web dat S. heeft gesponnen. „Hij had bewondering voor Teun van Nordennen die hij als een steunpilaar zag. Hij is misbruikt door S. Hij geloofde niet wat ze zei en kon haar na de moord evenmin geloven", stelde hij onder meer. De advocaat achtte alleen bewezen dat De S. het onderzoek naar de moord heeft bemoei lijkt. Hij vond een korte straf daarvoor genoeg. Als een van de argumenten noemde hij dat De S. de dood van zijn stiefvader niet kan verwerken. Vonnissen op 11 augustus. jx V5 Waar moet het heen met de wereld? Nu is er ook al een hennepkwekerij in Klundert. 14 Planten werden daar in beslaggenomen. Ik las in de krant dat dat 'voor Klundertse begrippen behoorlijk veel planten' waren. Dat zinnetje intrigeert me, want ik kan eruit begrijpen dat er zelfs in Klundert een zeker gedoogbeleid ten opzichte van hennepkwekers is. Er zouden Klundertse normen kunnen zijn voor de hoeveelheid planten die iemand mag hebben. Ik zou wel eens willen weten welke hoeveelheid voor Klundertse begrippen normaal is. Zijn er dat een of twee of is Klundert, ook wel bekend als het Land Van Jij En Weet Je, zo liberaal dat ook het bezit van tien hennep-planten nog gewoon gevonden wordt? Die Klundertse begrippen, zijn die gebaseerd op een wijdverbreid, geaccepteerd en misschien wel vanzelf sprekend bezit van hennep in dat vestingstadje? Of waren dit de eerste hennepplanten die ooit in Klundert werden aangetroffen? Zou het dus met andere woorden voor Klundertse begrippen ook 'be hoorlijk veel' geweest zijn als het om slechts twee planten ging? Ik hoop eerlijk gezegd dat het laatste het geval is, anders moeten we in het vervolg spreken van het Land Van Jij En Weed Je. MERIJN Twee hennepkwekerijen opgerold Helmond - De politie van Helmond heeft maandagmorgen een inval gedaan in twee hennepkwekerijen in die plaats. In totaal werden 12.900 planten in beslag genomen. De straatwaarde van de planten in één van de kwekerijen bedraagt volgens een woordvoerder van de politie zes miljoen gulden. De planten zouden van 'uitmuntende kwaliteit' zijn. De waarde van de planten uit de andere kwekerij is nog niet bekend, maar een woordvoerder praat wel over enkele miljoenen guldens. Volgens de politie is er aan de inval enkele maanden onderzoek vooraf gegaan. In totaal deden 35 politiemensen mee aan de inval. Op de beide kwekerijen werden 20 mensen aangehouden, maar alleen de twee exploitanten zijn in verzeke ring gesteld. Mogelijk minder laboratorium-seholen Den Haag - Het aantal technische opleidingen in het hbo wordt teruggebracht van 43 tot 21. Veel opleidingen lijken namelijk zo op elkaar, dat het alleen maar verwarrend is als ze onder verschillende namen zelfstandig blijven voortbestaan. De nieu we indeling moet in september 1994 in werking treden. Dat hebben de Raad van Centrale Ondernemersorganisaties RCO en de vereniging van hogescholen HBO-raad maandag afgespro ken. Een flink aantal studies zal verder als afstudeerrichting binnen een andere studie door het leven moeten. Verschil van mening hebben HBO-raad en RCO alleen nog over de laboratorium-opleidingen. De HBO-raad voelde er wel voor de drie medische laboratorium-opleidingen tot één terug te brengen, maar RCO vond de drie bestaande herkenbaar en verschillend genoeg om in stand te houden. Gesproken wordt nu nog over beperking van drie tot twee. In Etten-Leur is een laboratoriumschool op HBO-niveau gevestigd. Of die zelfstandig blijft is onbekend. EG-hof tikt Nederland op vingers Den Haag - Het EG-hof heeft Nederland maandag op de vingers getikt voor de toepassing van de wet ioaw. De oudere of deels arbeidsongeschikte buitenlandse werknemer van wie de partner in het buitenland woont, wordt door Nederland ten onrechte als ongehuwd beschouwd. Hij zou dus geen 70 procent van het minimumloon moeten krijgen zoals nu gebeurt, maar 100 procent zoals bij mensen van wie de partner hier verblijft. Dat blijkt uit een arrest van het EG-hof van gisteren. De zaak is in 1987 aangespannen door een Italiaan wiens vrouw in Italië woont. Volgens het EG-hof is de wet ioaw geen bijstandsuitke ring, maar een werkloosheidsuitkering. Om die reden valt de wet onder de EG-verordening voor sociale zekerheidregelingen. Die bepaalt dat een uitkering niet mag worden berekend zonder rekening te houden met de in een andere EG-lidstaat wonende echtgenoot. Volgens het ministerie van Sociale Zaken krijgen in Nederland 17.500 mensen een uitkering op grond van de wet ioaw (inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsonge schikte werkloze werknemers). Hoeveel van hen een partner in het buitenland heeft wonen, is volgens een woordvoerder van het ministerie onbekend. Uitslaande brand in Groningse binnenstad Groningen - Een felle uitslaande brand heeft maandag de opslagruimte van een kantoorvakhandel in de Groningse bin nenstad nagenoeg in de as gelegd. De brandweer moest met vijf wagens uitrukken om de brand te blussen. Een woordvoerder van de brandweer schat de schade aan gebouw en inboedel op ruim anderhalf miljoen gulden. Door de forse rookontwikkeling werden enkele straten in de binnenstad voor het verkeer afgeslote}-.ïq,tin,de late namiddag moest er worden nageblust. £>e ta&frariMoigeris de brandweer vermoedelijk ontstaan dcwr terislJitiiï^itt.eën1Wonmg boven de winkel. Even na een uur hsd Het vuur onder controle.

de Stem | 1993 | | pagina 3