'Luchtaanval VS ophanden' nde Moskou dreigt Tadzjiekse rebellen aan te vallen in Afghanistan Diplomaat: VS willen Servische stellingen nabij Sarajevo bombarderen Strijd onverminderd in Bosnië en Kroatië Parlement neemt strijdbijl weer op tegen Jeltsin t Rouwplechtigheden België duren tot 7 september Nederlanders gewond bij treinbotsing noord-Italië ïnquête moet h BUITENLAND Weer doden bij geweld Kurden en Turks leger Bosnische president Izetbegovie dreigt uit onderhandelingen te stappen als geweld doorgaat BUITENLAND KORT )ronken mail j-ijdt sloot in wee illegalen ^angehouden Terneuzen DE STEM MAANDAG 2 AUGUSTUS 1993 Moskou (ap) - De Russische rege ring heeft zondag gedreigd funda mentalistische Tadzjiekse rebellen die zich in het naburige Afghanis tan verschansen direct aan te val len. Rusland heeft tot nu toe geen preventie ve aanvallen uitgevoerd, maar zal daar toe overgaan om eventuele grootschali ge acties van de rebellen te verhinderen, aldus de regering in Moskou. Volgens de regering bereiden Tadzjiekse en Af ghaanse fundamentalisten een nieuw offensief tegen het Tadzjiekse rege ringsleger voor. De Russen hebben Af ghanistan geadviseerd de burgerbevol king uit het grensgebied te evacueren. Zondag slaagden Russische en Tadz jiekse militairen er met een grondoffen- sief in rebellen terug te drijven die over de rivier Pjandzj Tadzjikistan waren binnengevallen. Meer dan 100 guerril la's zouden zijn gedood. Generaal-ma- joor Anatoly Tsjetsjoelin, bevelhebber van de Russische grenstroepen in Tadz jikistan, zei dat de rebellen mogelijk de nekslag hebben gehad. De Afghaanse minister van Buitenland se Zaken Amin Arsala waarschuwde dat de Tadzjiekse oorlog zich over de hele regio dreigt uit te breiden. Hij stelde dat zijn regering de Tadzjiekse- rebellen die vanaf Afghaans grondge bied opereren niet helpt. Tadzjikistan en Rusland denken daar echter anders over. Rusland heeft troepen in Tadzjikistan gelegerd om te voorkomen dat vanuit Afghanistan het islamitisch fundamen talisme verder naar de voormalige Sov jet-republieken oprukt. Ook Ka- zachstan, Oezbekistan en Kyrgystan hebben troepen naar de Tadzjieks-Af- ghaanse grens gestuurd. Rusland steunt de Tadzjiekse regering die vorig jaar na een verwoestende burgeroorlog aan de macht kwam. Tienduizenden strijders voor de Tadzjiekse moslim-oppositie gingen na de burgeroorlog naar Afgha nistan, vanwaar ze, gesteund door Af ghaanse fundamentalisten, de strijd voortzetten. Van onze correspondent Harald Doornbos Zagreb - De Amerikanen hebben de beslissing genomen om Servische stellingen rondom de belegerde Bosnische hoofdstad Sarajevo te bombarderen. Volgens een be trouwbare diplomatieke bron in de Kroatische hoofd stad Zagreb heeft de Amerikaanse ambassadeur in Kroatië dit zaterdagmiddag meegedeeld aan zijn Turkse collega in Zagreb. Volgens de diplomaat, die ano- noniem wenst te blijven, heeft de Amerikaanse ambassadeur let terlijk gezegd: „We hebben be sloten om de Serviërs rondom Sarajevo te bombarderen. Het is slechts een kwestie van uren, hooguit dagen, voordat we in grijpen." Slechts een spectaculaire door braak tijdens de vredesconferen tie over Bosnië in Genève kan de Amerikanen nu nog afhouden van militair ingrijpen. Die oplos sing moet dan wel op zeer korte termijn worden gevonden, om dat de Amerikaanse president Clinton geen zin meer heeft om voor de zoveelste keer aan het lijntje te worden gehouden door de Serviërs in Bosnië. Vandaag zullen de Amerikanen tijdens een Navo-bijeenkomst in Brussel de Europese landen officieel in lichten over hun voornemen tot militair ingrijpen. De Amerikaanse ambassadeur in Sason (ap/rtr) - Bij acties van Kurdische rebellen en het Turkse leger in Zuidoost- Turkije zijn sinds zaterdag avond 34 mensen gedood en zeker 32 gewond geraakt. Kurdische separatisten doodden zaterdagnacht bij twee afzon derlijke aanvallen op legerpos ten in de provincie Batman en bij de stad Cukurca bij de Iraan- se grens 17 regeringsmilitairen en verwondden er 24, meldden plaatselijke functionarissen en het persbureau Anatolia. Het leger doodde zondag veer tien Kurdische guerrillastrijders bij operaties in de zuidoostelijke provincies Bitlis, Bingol en Mar- din, meldde het gouverneurskan toor van de nabijgelegen provin cie Diyarbakir. Zaterdagavond werden drie mensen gedood toen rebellen bij plaats Alacakaya in de oostelijke provincie Elazig een personenbusje in een hinder laag overvielen. Acht mensen raakten gewond bij de aanval. Kroatië, Peter Galbraith, wilde zondagochtend noch bevestigen noch ontkennen of hij zijn Turk se collega had ingelicht over een op handen zijnde aanval op de Serviërs. „Ik kan hier niets over zeggen", zei hij tijdens een pri- vé-bezoek aan het vliegveld van Zagreb. Wel wilde de ambassadeur kwijt, dat het hem verstandig leek voor eenieder die op korte termijn afreist naar Sarajevo 'om een Amerikaanse vlag mee te ne men'. Een dubbelzinnige opmer king, die kan worden uitgelegd als een bevestiging van de mili taire operatie tegen de Serviërs. „We zwaaien met de Ameri kaanse vlag als we de stad be vrijd hebben", leek de ambassa deur te zeggen, hiermee refere rend aan identieke taferelen die zich afspeelden tijdens de bevrij ding van Kuwayt-Stad tijdens de operatie Desert Storm. Het besluit om Servische stellin gen rondom Sarajevo aan te val len, komt niet zomaar uit de lucht vallen. Vorige week stelde president Clinton al vliegtuigen beschikbaar, die tegen de Ser viërs konden worden ingezet als de VN-Veiligheidsraad mocht besluiten tot het bombarderen van Servische gronddoelen. De belegering van Sarajevo - een van de zes door de Vere nigde Naties uitgeroepen 'veilige havens' - is de Amerikaanse re gering al lang een doorn in het oog. Drie maanden geleden stuurde Clinton zijn minister van Buitenlandse Zaken, Warren Christopher, al naar Europa om de Fransen en Engelsen over te halen om de Servische stellingen en aanvoerlijnen vanuit de lucht aan te vallen. Deze poging liep voor de Amerikanen uit op een mislukking. Geen enkel Euro pees land voelde voor bombar dementen, uit angst voor wraakacties van Serviërs op de grond tegen hun VN-militairen. De Amerikanen hebben dit pro bleem niet, aangezien zij geen grondtroepen in Bosnië hebben gestationeerd. Inmiddels lijken de Fransen niet langer meer tegen ingrijpen van uit de lucht. Nadat vorig week end een Frans VN-onderkomen bij een doelgerichte Servische beschieting onder vuur kwam te liggen, vinden ook zij dat het nu tijd is voor hardere acties. Dat is afgelopen maand gebeurd met de goedkeuring door het parlement van alle grondwets wijzigingen en de ondertekening daarvan door de koning. In zijn laatste toespraak ter gele genheid van de Belgische natio nale feestdag op 20 juli uitte Boudewijn daarover zijn tevre denheid. In diezelfde toespraak, die nu algemeen wordt gezien als het politieke testament van de koning, riep hij wel op tot ver zoening tussen de verschillende gemeenschappen in België. Volgens zijn hofmaarschalk Gérard Jacques was de vorst opgewekt en in blakende ge zondheid op vakantie vertrokken naar het buitenverblijf in zuid- Spanje. Het nieuws over het overlijden van Boudewijn werd in Spanje zaterdagavond rond midder nacht bekend gemaakt. Een dik uur later verspreidde premier Dehaene een mededeling namens de Belgische regering. Maar pas gisterochtend drong het nieuws over Boudewijn door tot de Bel gische huiskamers. Een aantal Franstalige kranten in Brussel kwam gisteren met extra edities, die gretig aftrek vonden en waarvoor mensen soms geduldig in de rij stonden. De rouwplechtigheden in België beginnen vandaag en duren tot 7 september. Op die dag zou de Belgische vorst zijn 63e verjaar dag hebben gevierd. Donderdag en vrijdag kan het volk een laatste groet brengen aan zijn vorst. Zaterdag volgt dan de begrafenis in de Sint- Michielskathedraal in Brussel. De Belgische radio en televisie zonden gisteren treurmuziek uit, waaronder de favoriete klassieke muziek van de overleden vorst. Belgische politici reageerden met grote verslagenheid op het nieuws. De liberaal Willy De- clercq zei dat België op een cruciaal moment in zijn geschie denis het symbool van de een heid heeft verloren. „Een groot verlies voor ons land, op het moment dat wij een radicale verandering doormaken." Declercq noemde Boudewijn de vader van de natie. Ook Wilfried Martens, de ex-premier die twaalf jaar lang veelvuldig te maken heeft gehad met Boude wijn, reageerde met grote droef heid vanuit Kenya. Hij zei een vriend te hebben verloren. Koningin Beatrix heeft namens de Nederlandse koninklijke fa milie haar innige deelneming overgemaakt. Het laatste staats bezoek van het Belgische ko ninklijk paar aan Nederland was afgelopen voorjaar. Koningin Beatrix zal naar alle waarschijn lijkheid de uitvaart in Brussel bijwonen. De Bosnische president Izetbegovie begroet Bosnische vluchtelingen die demonstreren bij het Palais des Nations in Genève. In het gebouw vergaderden de politieke leiders over de opdeling van Bosnië. foto epa VERVOLG VAN VOORPAGINA Speculaties over een troonsafstand werden snel de kop ingedrukt. De koning herstelde goed en wilde zeker nog aanblijven totdat de Belgische staatshervorming was voltooid. Sarajevo (rtr) - In Bosnië hebben zich gisteren zware tankslagen en felle ge vechten tussen infanterie en artillerie voorgedaan. De Bosnische president Alija Izetbegovie heeft daarop gedreigd zich uit de onderhandelingen in Genève terug te trekken als de Serviërs hun offensief rondom Sarajevo en in Brcko in het noorden van het land niet staken. In Zwitserland onderhandelen de leiders van Bosnië over de opdeling van de republiek in drie nogal autonome delen voor Bosniërs, Serviërs en Kroaten. Izetbegovie heeft Radovan Karadzic, de lei der van de Bosnische Serviërs, en de interna tionale onderhandelaars Lord Owen en Thorvald Stoltenberg inmiddels van zijn voornemen op de hoogte gebracht. Izetbegovie zal niettemin vandaag aan de onderhandelingen deelnemen, die hij als 'buitengewoon moeilijk' kwalificeerde. Het aanhouden van Servische beschietingen op moslim-doelen zou volgens Izetbegovie de onderhandelingssfeer grondig verpesten. Karadzic toonde zich bijzonder verbaasd over de uitlating van de Bosnische president. Volgens hem is dit dreigement volkomen ongegrond, omdat Servische eenheden zich volgens hem momenteel niet schuldig maken aan aanvallen in Bosnië. Ze zouden zich uitsluitend noodgedwongen moeten verdedi gen tegen moslim-strijders in Zvornik in Centraal-Bosnië, aldus Karadzic, terwijl mi litaire commandanten in Sarajevo bijeen kwamen om een twee dagen oud bestand te bestendigen. Servische troepen hebben zondagavond de strategische belangrijke berg Bjelasnica in de nabijheid van Sarajevo op de moslims veroverd. Dit is door het persbureau Tanjug bekendgemaakt. Volgens het persbureau, dat zich beriep op kringen rond de Bosnisch- Servische legerstaf, hebben Servische eenhe den zondag tevens de controle over het Bosnische televisiestation weten te bemach tigen. In Kroatië hebben Servische schutters in de opstandige enclave Krajina uitvoering gege ven aan hun dreigement olie-installaties langs de kust te bestoken. Dit zou tot een nieuwe ronde van strijd in het voormalige Joegoslavië kunnen leiden. Bij de vredesbesprekingen in Genève pro beerden de internationale bemiddelaars Owen en Stoltenberg vaart te zetten achter de onderhandelingen over de opdeling van Bosnië-Herzegowina in drie mini-republie ken. Hierbij oefenden ze druk uit op Serviërs en Kroaten om gebied af te staan aan de moslims. Een diplomaat die nauw bij de onderhande lingen betrokken is, zei dat de moslims in de visie van Owen en Stoltenberg dertig pro cent van het grondgebied krijgen. Dit geldt als het absolute minimum wil het akkoord in een latere fase de instemming krijgen van de internationale gemeenschap. Uit berichten van het slagveld in het hart van Bosnië valt op te maken dat de moslim milities bezig zijn met haast wanhopige pogingen om zoveel mogelijk gebied te vero veren zolang de onderhandelingen in Genève niet afgerond zijn. De Kroaten maakten melding van een recent bloedbad door moslim-milities: in het dorp Doljani bij Jablanica (ten noordwesten van Mostar) zouden die ongeveer vijftig Kroati sche kinderen, vrouwen en bejaarden in koelen bloede hebben gedood. Volgens de Kroatische televisie bestaan er filmopnamen van het bloedbad. De opperbevelhebber van de Bosnische Kroaten, generaal Milivoj Petkovic, riep de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op tot daden. Volgens hem gaat het om het gruwelijkste bloedbad sinds de strijd in Bosnië-Herzegowina anderhalf jaar geleden begon. Bij de Maslenica-brug in Zuid-Kroatië heb ben Servische troepen gisteren ook het vuur geopend op Kroatische troepen. Ook het nabijgelegen vliegveld van Zadar was vol gens Kroatië doelwit van Servisch artillerie- en mortiervuur. Volgens het akkoord tussen de Serviërs en de Kroaten zou het gebied rond de brug zaterdag onder controle van VN-manschap- pen moeten komen te staan. De VN hoopten met deze overeenkomst nieuwe gevechten in het zuiden van Kroatië te voorkomen. Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - Het Russische par lement heeft zijn offensief te gen president Jeltsin uitge steld tot vrijdag. Zaterdag onderbrak de Opperste Sov jet het jaarlijkse zomerreces voor een debat over een et nisch conflict in de Russische Kaukasus. De werkelijke bedoelingen van voorzitter Chasboelatov, Jeltsins grootste rivaal, en de conserva tieve meerderheid in het parle ment bleken onmiddellijk bij het vaststellen van de agenda. Be halve de noodtoestand in noord- Ossetië en Ingoesjetië plaatsten Jeltsins tegenstanders de om streden roebel-sanering en het ontslag van veiligheidsminister Barannikov als discussiepunt op de agenda. Na amper drie uur praten stelde het parlement de debatten over deze kwesties uit tot vrijdag. Met de annulering van hun zo merreces gaven de wetgevers duidelijk te kennen dat zij de strijdbijl tegen Jeltsin weer heb ben opgegraven. Intussen slaat Chasboelatov po litieke munt uit het debacle van de geldsanering, waarvoor Jelt sin in de ogen van het volk de Roeslan Chasboelatov verantwoordelijkheid draagt. Op de televisie dikte de parlements voorzitter Jeltsins schuld aan door diens minister van Finan ciën Fjodorov en het IMF aan te wijzen als hoofdschuldigen. Zowel Fjodorov als het IMF had den de monetaire maatregel on middellijk veroordeeld als een zinloze maatregel die de be trouwbaarheid van Rusland on dermijnt. De minister noemde Chasboelatovs beschuldiging 'een aperte leugen' en 'nog een schakel in de keten van de parle mentaire politiek om de hervor mingen te discrediteren'. Het parlement nam een eerste stap om het ontslag van veilig heidsminister Barannikov onge daan te maken. Jeltsin had de chef van de geheime dienst ont slagen 'wegens incompententie en onethisch gedrag', maar de oppositie is ervan overtuigd dat de minister het veld moest rui men omdat hij te veel zou weten over corruptie aan de top. De Opperste Sovjet stuurt nu aan op een wetswijziging om Baranni kov buiten Jeltsin om in functie te kunnen herstellen. Hoe vergiftigd de sfeer in poli tiek Moskou is, bleek zaterdag toen oppositielid Tsjelnokov Je ltsins kamp beschuldigde van voorbereidingen om tegenstan ders achter tralies te zetten. Der gelijke beschuldigen klinken in Moskou vaker en het parlement besloot er geen aandacht aan te schenken. Het parlement keurde Jeltsins besluit goed om de noodtoestand in de noordelijke Kaukasus uit te breiden. Ingoesjetië, dat in onmin leeft met het aangrenzen de noord-Ossetië, toonde zich weinig onder de indruk van de Russische bemoeienis en dreigde dit weekeinde met afscheiding. Moskou zou te weinig doen voor Ingoesjetische vluchtelingen uit Noord-Ossetië, dat zich schuldig zou maken aan etnische zuive ring. Jeltsin krijgt steeds meer te stel len met de twintig etnische repu blieken op Russisch grondge bied. De Kaukasische regio Tsjetsjenië had zich al eerder onafhankelijk verklaard. Jakoe- tië, een reusachtige provincie in oost-Sierië die rijk is aan dia manten, heeft Jeltsins ontwerp- grondwet verworpen. Het verzet van de regio's bezorgt het parle ment in Moskou een nieuw wa pen in de strijd tegen Jeltsin en zijn hervormingen. Dochter Deng schrijft biografie pa Beijing - De jongste dochter van Deng Xiaoping, Xiao Rong, heeft een biografie over de Chinese leider geschreven. Deel een ligt in september in de boekhandel. Dat heeft de krant van het Chinese leger zaterdag gemeld. Rong ondersteunt Deng altijd bij zijn schaarse publieke optredens, roept dingen in zijn half dove oren en vertaalt zijn nauwelijks te verstane uitspraken. Rong onthult onder meer dat Deng drie keer getrouwd is geweest en heel zijn leven van Franse wijn en kaas is blijven houden sinds hij in de jaren twintig zes jaar in Frankrijk verbleef. In de voorbeschouwing werd niet ingegaan op de bewogen politieke carriere van Deng. Deng werd twee keer door Mao Zedong aan de kant gezet, maar kwam telkens terug. Uiteinde lijk nam hij de macht over en maakte het beleid van Mao voor een deel ongedaan. Deng wordt op 22 augustus 89 jaar. In november 1989 legde Deng zijn laatste, formele bestuursfunctie neer, maar achter de schermen heeft hij nog grote invloed op de Chinese politiek. Begin 1992 ondernam hij zijn laatste grote publieke optreden in zuid-China, waar hij opriep tot snellere hervormingen. Deng ontketende daarmee een economische groei die China nu boven het hoofd dreigt te groeien. Drie alpinisten gedood in Zwitserland Zermatt - Drie alpinisten hebben zaterdag bij het afdalen van de 4.221 meter,hoge Zinalrothorn in Zwitserland de dood gevonden. De bergbeklimmers werden bij het afdalen door een sneeuwlawine verrast en 300 meter meegesleurd. Daarna vielen zij nog eens 200 meter diep van een bergwand. De alpinisten overleden ter plaatse. De Zinalrothorn ligt ten noordwesten van Zermatt in het kanton Wallis. Dakloze in Duitsland in brand gestoken Frankenthal - Een dakloze, die op een stationsbankje in het nabij Mannheim gelegen Frankenthal lag te slapen, is in de nacht van vrijdag op zaterdag met brandbare vloeistof overgo ten en aangestoken. Het 41-jarige slachtoffer verkeert nog steeds in levensgevaar, verklaarde de Duitse politie zondag. De politie zocht naar drie jongeren van rond de zeventien, die om drie uur 's nachts, kort voor de brandaanslag, op de plaats van het misdrijf, het spoorwegstation, waren gezien. Een rechts-radicaal motief werd door de politie niet uitgesloten. Personeel Northwest levert loon in Minneapolis - Het personeel van Northwest Airlines, de Ameri kaanse partner van KLM, zal de komende drie jaar voor 886 miljoen dollar aan loon en uitkeringen inleveren om de lucht vaartmaatschappij op de been te houden. De vakvereniging van de verkeersvliegers bereikte begin juli al een akkoord met de directie. Vier andere vakverenigingen gingen afgelopen week pas door de bocht. Omdat ze genoegen nemen met minder geld krijgen de 40.000 personeelsleden een belang van 37,5 procent in de luchtvaart maatschappij. Bovendien mogen ze drie zetels bezetten in de raad van bestuur die dan wordt uitgebreid van dertien tot vijftien personen. Northwest-topman John Dasburg zei zaterdag dat de overeenkomst de lange-termijnpositie van Nörthwesst verbetert. Northwest zucht onder een schuldenlast van vier miljar dollar. Vliegtuigje neergestort in Nepal Kathmandu - Bij een ongeluk met een klein vliegtuig in Nepal zijn zaterdag waarschijnlijk alle 18 inzittenden om het leven gekomen. „Er is weinig hoop dat we nog overlevenden vinden", zei een politie-woordvoerder. Reddingsploegen zijn waarschijn lijk nog uren onder weg voor ze het wrak kunnen bereiken. Het toestel, een Dornier uit-Duitsland, stortte neer tijdens een korte vlucht van Kathmandu naar Bharathpur. Drie van de passagiers waren buitenlanders. Het toestel was eigendom van Everest Air, een van de drie particuliere maatschappijen in Nepal. Politiek spanning Albanië loopt op Tirana - Na de arrestatie van de socialistenleider Fatos Nano wegens vermeende corruptie is de politieke spanning in Albanië hoog opgelopen. Kranten berichtten zondag dat zowel de politie als het leger in verhoogde staat van paraatheid zijn gebracht. Het blad 'Rilindja Demokratike' waarschuwde zelfs voor eeii burgeroorlog, die zou worden uitgelokt door 'linkse communisti sche krachten'. De arrestatie vrijdag van Nano, die in 1991 bijna vier maanden de regering aanvoerde, leidde tot demonstraties van duizenden aanhangers in de hoofdstad Tirana, maar ook elders in het land. Volgens het persbureau ATA heeft de politie verscheidene betogers gearresteerd toen zij ondanks een verbod het centrale Skanderbegplein op wilde marcheren. De socialisten, de opvol gers van de communisten die Albanië decennia lang hebben geregeerd met ijzeren hand, hebben gedreigd de regering tot aftreden te dwingen. Schilder Alfred Manessier overleden Oparijs - De Franse schilder Alfred Manessier is zondag in het ziekenhuis van Orléans overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Manessier, die 81 jaar is geworden, heeft sterk bijgedragen tot nieuwe opvattingen in de religieuze kunst. Manessier is bekend geworden door zijn kleurrijke behandeling van godsdienstige thema's in gebrandschilderde ramen, tapijten, schilderijen en litho's. In de jaren vijftig kreeg Manessier internationale erkenning door zijn moderne glas-in-lood-ramen in de kathedralen van Essen en Berlijn. Ook maakte hij de reusachtige tapijten voor de foyer van het centrum van de Franse staatsomroep in Parijs. In het najaar van 1992 was in het Grand Palais in Parijs een overzichtstentoonstelling van zijn werk te zien. Spionnen binnen Navo gearresteerd Bonn - Een hoge Duitse functionaris bij de Navo in Brussel is in het weekeinde aangehouden op verdenking van spionage voor de voormalige DDR. Ook zijn Britse vrouw is opgepakt, op dezelfde verdenking. Dit heeft het bureau van de openbare aanklager in Karlsruhe zondag bekendgemaakt. De 47-jarige Rainer R., die als codenaam 'Topaas' had, wordt ervan verdacht dat hij tussen 1979 en 1989 een groot aantal Navo-documenten (die als 'vertrouwelijk' of 'strikt geheim' golden) heeft doorgespeeld aan zijn Oostduitse opdrachtgevers, die het materiaal doorgaven aan de KGB, de geheime dienst van de voormalige Sovjetunie. gpop gevraagd of aan tm ttHdtnT later» horen via een Kleintje irt De Stem "en en het komt in orde immers tienduizenden Stern-lezers en lessen (een op de drie) lezen uw advertentie. 10 dal z'l speciale belangstelling hebben 0fn voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren Rome (afp/rtr) - Door een treinbotsing in een tunnel bij het noord-Italiaanse Domodossola aan de Zwitserse grens zijn zaterdagochtend een dode, vier zwaar- en 44 licht gewonden gevallen. Onder de licht gewonden bevond zich een vijftiental buitenlan ders, Fransen, Duitsers, Neder landers en één Amerikaan. De dode en vier zwaar gewonden waren allen Italianen. De expresstrein Parijs-Florence boorde zich in de tunnel in een andere internationale trein Frankfurt-Rome die stilstond. Volgens de autoriteiten had de laatste trein halt moeten houden door een stroomstoring. Door de botsing werden de twee achter ste wagons, waaronder een slaapwagon, in elkaar gedrukt. Door het ongeluk moest de Sim- plontunnel, een van de belang-1 rijkste spoortunnels door de Al-| pen worden gesloten. Er ont stond chaos in het spoorverkeer aan de Italiaanse kant van d(l grens. De Zwitserse spoorwegen' leidden het internationale ver-I keer om via de nabijgelegen Stl Gothard pas. po onze correspondent iïerneuzen - In de nacht van ■berdag op zondag zijn in Berneuzen twee illegalen ■®Rgehouden, afkomstig uit ■arokko. Beiden zijn inge- ■pten op het politiebureau te -rneuzen in afwachting van 'h hun uitwijzing. half vier kwam bij de politie melding binnen dat er in de ■pwstraat een man omstan- ■p bedreigde met een wapen, «^politie pakte de dader op die pet bezit was van een mes. ine Ur 'a'er kwam er weer een ng binnen. Nu betrof het man die omstanders met een >ool zou bedreigen. De politie een man aan die niet in het l-i' was van een pistool. Voor e arrestanten is een proce- L G voor uitwijzing in gang ge- »an onze correspondent Loede - Op de Havendijk in Iroede raakte een 27-jarige Jestuurder uit Cadzand met lijn personenauto in de sloot. politie constateerde dat er Ecohol in het spel was. a ademanalyse bleek de be- uurder 0.85 promille op te heb- len De bestuurder kreeg in het Ler van het lik-op-stuk-beleid Jen dagvaardiging mee. Verder terd hem een rijverbod opge- Lgd. Tevens bleek dat de auto let APK gekeurd was. i onze verslaggever [erneuzen - De Stichting lodemsanering in gebruik ijnde Bedrijfsterreinen ISB) gaat inventariseren welke mate bedrijfster- :inen in Zeeuws-Vlaan- jren vervuild zijn. Hier- je zijn afgelopen week bij iim 1700 bedrijven en- lête-formulieren in de is gedaan. Tot 12 augus- tus hebben die bedrijven de tijd te reageren. Ie enquête moet de situatie in eeuws-Vlaanderen beter in jeeld brengen. De aangeschre- |en bedrijven zijn geselecteerd grond van hun bedrijfsactivi- iiten in 1988. Deze gegevens [jn verstrekt door de Kamer van toophandel in Terneuzen, de ge leenten en de provincie. «drijven wordt gevraagd ver- uderde informatie over hun be- fijf te actualiseren en te corri- pren. Blijken de gegevens van BSB onjuist zijn, dan krijgt aanpak van de bodemveront- iiniging een andere prioriteit. 'facties lij de Kamer van Koophandel is jen aantal reacties van onderne- fcrs al binnengekomen over de irouderde gegevens die in de fquête voorkomen. In het Han- llsregister zijn die wel ver- 'erkt maar de BSB moet nood- jédwongen met verouderde ge- fvens werken omdat het adres- nbestand in 1988 is getrokken. 1 het onderzoek ondersteunt de BB de bedrijven bij het in kaart fengen an eventuele bodemver- Itreiniging. fe stichting is een initiatief van -t bedrijfsleven zelf. Doel is. 'rvuilde bedrijfsterreinen in ieuws-Vlaanderen weer schoon krijgen. „De economische po- he van de betrokken bedrijven ■1 daarbij niet onnodig worden :ngetast", zo belooft de stich- igevens B gegevens die de stichting ■°r de enquête verzamelt wor- vertrouwelijk behandeld. „U 1 „eJ. z®ker van zijn dat er tot definitieve vaststelling van nader onderzoek nooit gege- 's over de verontreiniging in ftere handen komt", staat te fen in een begeleidend schrii-

de Stem | 1993 | | pagina 4