neil Schade NS door schippersactie Bij illegalencontroles in Westland 100 illegalen opgepakt kerheid Schippers: 'Lodder heeft vruchtbare kans' Nieuwe ^bemiddelaar' Lodder: Acties bemoeilijken onderhandelingen DE STEM Symbool met principes Eerste asielzoekers in Isabella-kazerne <,Rouwmallifestatie0, in Amsterdam voor Sarajevo BINNENLAND rrv COMMENTAAR BINNENLAND KORT DE STEM MAANDAG 2 AUGUSTUS 1993 A3 |aamse enclave Voeren bijj [anstalige Luik. jortuswet [el opmerkelijker was de wl ring van de koning in af [90 om de nieuwe abortus! ondertekenen. Het wetsoT [rp stelde zijn geweten dal de proef, had Boudewijn i lemier Wilfried Martens laf eten. [udewijn beschouwde de gebrek aan eerbied voorl [geboren kind. De diepgelovl Jrst trad voor anderhalve i een juridische oplossing lor het Belgische kabinet [dacht, maar die uiteindelijk| marchie eerder versterkte i Jrzwakte. koning ging de laatste jai eeds meer gebukt onder ankele gezondheid. Rugklal hielden Boudewijn regelif aan het bed gekluisterd! )91 werd hij in Brussel aan! rostaat geopereerd. Vof [aart werd hij opgenomen ?t Broussais-ziekenhuis in Ijs, waar een slecht functiol fnde hartklep werd hersteld. België werden de geruchl ferker dat konings slechte mdheid hem tot aftreden i ringen. Maar na de hartopel jfe in 1992 kwam Boudewijil rij snel weer in de openbaj leid. J)e afgelopen maanden voldel [oning en koningin ruimschof (an hun sociale verplichting! foudewijn zette zich in tegenl rouwenhandel, bezocht dakf [en, een supermarkt en verraj [e Brusselse vuilnismannen n [en bezoek. Kortom, de koru /as terug en liet dat merken, klle geruchten over een spoedj Iroonsafstand waren de kopl jedrukt. In regeringskringen J (chter te beluisteren dat Bou| zijn vooral de nieuwe Bi [staatsstructuur afgerond will kien, voordat er ook maar sprij Jcon zijn van aftreden. [Vorige maand werd het feder=j ïelgië officieel een feit. En i hing Boudewijn stak zijn [uchting daarover niet on(| koelen of banken. Tijdens traditionele toespraak ter genheid van de nationale feal lag op 21 juli benadruktei| rorst nog maar eens de no« paak van verzoening tussen l| verschillende gemeenschap» fn het nieuwe gefederaliseej ielgië. loudewijn kwam in zijn letl zelden voor de dag met opzidl larende politieke uitspraken! viel er in recente toesprail toch iets van verbittering wij [e nemen over de ongelijkha| ie armoede en de mensenrectó [in België en de wereld. Iet is de vraag of zijn opvoljj ie geloofwaardigheid van i Belgische monarchie overel Ikan houden. Boudewijn was t Imers het symbool van de een' [in België, de grote verzoener J [met zijn ervaring Vlamingj [Walen en Brusselaars bij elka [wist te houden. Zo zal de voj |de geschiedenis in gaan. Prinses Astrid foto bei! socialistische vice-premier Wil ly Claes, een vertrouweling vat Boudewijn, nam het onmiddel lijk op voor Filip Hij noeiwl de aantijgingen van Lieba&l oneerlijk en zei dat de jeugd e* kans moet krijgen. Speculaties Op het plein voor het koninklil paleis in de Brusselse binnefl stad werd gistermiddag n! druk gespeculeerd over de o[| volging. Leden van de BelgiscM eenheidspartij BEB (België-E«l ropa-Belgique) liepen er ml rouwbanden om. „Misschien is het beter dat bert voor korte tijd konii] wordt, totdat het effect van o' staatshervorming duidelijk is de nieuwe instellingen hil draai hebben gevonden," een van hen. Zijn wens en van vele andere Belgen is alval in vervulling gegaan. Den Haag (anp) - De controles van de Haagse politie op illegale werk nemers in het Westland hebben vooral werkgevers ontmoedigd en zijn dus succesvol gebleken. Bij 22 controles zijn dit jaar 200 vreemde lingen aangehouden, van wie de helft illegaal in Nederland was. De meesten van hen zijn het land uitge zet. Dat heeft hoofdcommissaris Brand van politie van Den Haag en korpschef van de politieregio Haaglanden zondag ge zegd voor de NOS-radio. In plaats van illegalen, heeft de hoofd commissaris gehoord, hebben in de glastuinbouw in het Westland 800 werklozen werk gekregen. De politie probeert de illegalen te ont moedigen, in Nederland èn in het land van herkomst. Daarvoor zijn videofilm pjes gemaakt van leefomstandigheden van Turken in Nederland, en van vrou wen uit de Dominicaanse Republiek die hier in de prostitutie terecht zijn geko- De bedoeling is duidelijk te maken dat het in Nederland niet allemaal rozegeur en maneschijn is. Brand rekent op me dewerking van de media in de landen van herkomst om mensen met plannen voor vertrek naar Nederland hiermee te waarschuwen. Op een totaal van 1.500 aanhoudingen dit jaar op een politiebureau in de Haagse binnenstad zijn 22 mensen overgedragen aan de vreemdelingenpo litie. Het is nog de vraag of zij allemaal illegaal in het land waren. „Dat is dus maximaal één procent, eigenlijk te verwaarlozen." Brand denkt dat die getallen landelijk ook ongeveer zo liggen. De Haagse politie doet dan ook niets speciaals voor de opsporing van illegalen. Om de stroom asielzoekers aan te kun nen is allereerst en net als in Duitsland een stevige schifting nodig, meent de Haagse hoofdcommissaris. Jaarlijks vragen 30.000 mensen om asiel, slechts 10.000 hebben echt gronden om dat te doen. De 20.000 overigen dienen Neder land sneller te verlaten dan nu. Dat kan door mensen terug te sturen uit landen waar Nederland geen reden ziet om inwoners ervan asiel te verlenen. Van onze redactie binnenland Utrecht - De Nederlandse Spoorwegen hebben minimaal zes a zeven ton schade geleden door de bezetting van het rangeerterrein de Kijfhoek door binnenschippers. Eventuele schadeclaims van klanten die hun lading te laat hebben gekregen zijn in dat be drag niet meegerekend, deelde een woordvoerder van NS giste ren mee. Actievoerende binnenschippers hebben de Kijfhoek in Baren- drecht vanaf vrijdagavond 24 uur lang bezet gehouden uit pro test tegen de aanleg van de Be tuwe goederenspoortrein. Door die actie konden er van de 1250 wagons die in die tijd normaal gesproken worden behandeld, slechts 150 binnenkomen of ver trekken. Aan deze actie deed ook een paar schippers uit Willem stad mee. Het is nog niet bekend of NS de schade zullen verhalen op de actievoerders of dat de tegenslag uit eigen zak zal worden betaald. Zware druk 'Bemiddelaar' Wim Lodder, die probeert alle betrokken partijen in het binnenvaartconflict weer rond de onderhandelingstafel te krijgen, meent dat door dit soort acties zijn werk onder zware druk staat. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat en verla ders willen pas praten als de onwettige acties stoppen. Lodder, voorzitter van de be vrachterscommissie noord-zuid, noemt de actievoerders 'heet hoofden', die blijkbaar moeilijk in toom zijn te houden. Lodder ziet in de voorstellen van de voormalige bemiddelaar Bies heuvel om tot een wettelijke toerbeurt noord-zuid te komen, een 'goede basis om eruit te komen'. Mini-versperring In Temeuzen hebben de actie voerders een mini-versperring gemaakt in het kanaal Gent- Terneuzen. Ze hebben lege 200-liter vaten aan elkaar ge bonden en laten die streng van kant tot kant lopen. Zo worden schepen die wel varen eventjes opgehouden. Van tijd tot tijd wordt de versperring wegge haald. „Het gaat wel makkelijk", zegt woordvoerder Nico Deen, die wat schouderophalend doet over de politie die een en ander regel matig op de gevoelige plaat vast legt. „Bovendien breng je zo je schepen niet in gevaar, want die olievaten mogen ze in beslag nemen, dat maakt ons niets uit". Woordvoerder O. Vosveld van het Terneuzense beleidsteam, dat de verrichtingen van de schippers nauwlettend in de ga ten laat houden, weet van die versperring. „Door die om de twee uur open te maken, houden de schippers zich aan hun af spraak. Tijdelijk tegenhouden om overleg met varende schip pers te plegen en vervolgens ruimte te maken voor werkwilli ge schipers". Bij de sluizen van Willemstad was het het afgelopen weekeinde rustig. Eieren In Rotterdam hebben de binnen schippers zich gisteren wel laten gelden. Een groep van ongeveer dertig actievoerders hadden bij het Rotterdamse containerover- slagbdrijf ECT gemunt op een binnenschipper die daar ketels wilde lossen. Diens schip werd onder meer bekogeld met eieren. De schade bleef beperkt tot een versplinterde ruit. Een fotograaf die het incident vastlegde werd door de schip pers gedwongen zijn apparatuur ter waarde van twintig mille in te leveren. Aanvankelijk kon hij zijn spullen terugkrijgen als hij het rolletje maar inleverde. Na bemiddeling door Veuger en Sei ne, twee woordvoerders van de actievoerende binnenschippers, kreeg de fotograaf gisteravond zijn apparatuur gewoon terug, zonder dat hij zijn fotorolletje behoefde in te leveren. De politie was ter plekke maar mocht van hogerhand niet in grijpen. Dit om escalatie van het binnenvaartconflict te voorko men. Het binnenschip voer na het lossen onder politiebegelei ding richting Dordrecht. Bij de Oranjesluizen in Amster dam waren gistermiddag proble men met een duweenheid van rederij De Beijer. Binnenschip pers bekogelden de Rhein met eieren toen deze door de sluizen voer. Volgens de Amsterdamse politie bleef het daarbij, maar een woordvoerder van het schip- persactiecentrum zei dat de duwboot opzettelijk een binnen schip raakte. Schippers openen de versperring in het kanaal Gent-Terneuzen om een sleepboot te laten passeren. foto camile schelstraete OVERLEDENEN SCHIJNEN altijd zonder zonden geweest te zijn. In het geval van de Belgische koning Boudewijn zo goed als terecht. Bij zijn aantreden, 42 jaar geleden, lag de monarchie in België, hoewel de bevolking zich in meerderheid voor het koningschap had uitgesproken, onder vuur. Vooral van linkse zijde. Het gedrag van zijn vader Leopold III tijdens de Duitse bezetting leidde tot de 'koningskwestie'. Van zo'n discussie is bij het overlijden van de vorst nu niets meer te merken. Boudewijns persoon, karakter en levensstijl hebben alle rumoer doen verstommen. En toch was hij geen inhoudsloos symbool. Boudewijn stond bekend om zijn serieuze inslag, bescheidenheid en groot sociaal gevoel. Maar dat zijn niet de voornaamste eigenschappen waardoor hij door iedereen gerespecteerd werd en een groot moreel gezag verwierf. Hij was een verzoener en in het België van zijn regeerperiode was hij met die karaktertrek meer dan op zijn plaats. De steeds meer toenemende tegenstelling tussen de andsdelen, veroorzaakt door de economische achteruitgang van Wallonië en de opkomst van Vlaanderen en de daardoor heftiger wordende taalstrijd, liep door zijn toedoen niet op een scheiding uit. Hij personifieerde de eenheid en hij deed dat niet alleen door luisteren en bemiddelend olie op de golven te gieten, maar ook ooor discreet ingrijpen. Doorgaans buiten het licht van de schijnwerpers, maar als het niet anders kon door op rustige en heldere wijze te herinneren aan de beginselen waarop een beschaafde staat gebouwd is. "ij mengde zich, overeenkomstig de regels van een constitutio nele monarchie, niet in het dagelijkse politieke gekrakeel. De Vlaamse en Waalse bevolking wees hij echter na de schokkende verkiezingsoverwinning van extreem rechts in 1991 wel terecht. Hij veroordeelde onverdraagzaamheid en racisme openlijk. Met ee Duitse president Von Weizsacker wist hij zich zo tot onomstre den Europees symbool te maken van de strijd voor politiek tatsoen en tegen vreemdelingenhaat. Koning Boudewijn dwong zoveel moreel respect af dat zelfs zijn kortstondige terugtreden in 1990 vanwege een hem onwelgeval- "ge abortuswet, niet tot constitutioneel gekrakeel leidde. Zowel mede- als tegenstanders konden achting opbrengen voor zijn Principieel ethische stellingname en zijn politieke realiteitszin, honing Boudewijn beperkte zijn rol en functie niet tot die van een wetten tekenende ledepop en nog minder tot die van een onderwerp van roddeljournalistiek. Hij bewees hoe men staats hoofd kan zijn zonder officiële macht, maar niet zonder inhoud. Lijkschouwing zet kwaad bloed bij Somaliërs Harlingen (anp) - De Soma lische vluchtelingengemeen- schap in Nederland kriti seert de werkwijze van het Harlinger ziekenhuis Oran jeoord. Deze week heeft een neuroloog autopsie gepleegd op het lijk van een islamiti sche Somalische vrouw. De Somaliërs vinden dat de ziekenhuisdirectie de mos limvoorschriften heeft over treden. De 27-jarige Hussein Farah overleed afgelopen maan dag enkele uren nadat ze onwel was geworden. Vol gens een woordvoerder van de ziekenhuisdirectie is de familie gevraagd of de art sen de onbekende doodsoor zaak via autopsie mochten onderzoeken. De familie re kende op een bescheiden onderzoek maar wist niet dat daarbij ook in het lichaam zou worden gesne den. Volgens de islamitische wet ten moet een stoffelijk over schot onaangetast ter aarde worden besteld. Van een verslaggever Vught - Het nieuwe asielzoe kerscentrum Vught in de voormalige Isabelle-kazerne heeft sinds afgelopen week end zijn eerste bewoners. Voorlopig doet de kazerne op de grens tussen Den Bosch en Vught dienst als Opvang- en Onderzoekcentrum voor bui tenlanders die nog niet door de molen van Justitie zijn gegaan. De Vughtse kazerne moet voor lopig de overvolle tijdelijke op vangcentra in ons land ontlas ten. „De mensen hoeven nu niet meer in maisvelden te slapen", aldus directeur J.Geerts van het toekomstige asielzoekerscentrum in de Isabellakazerne. Er zijn ruim vijftig buitenlan ders op het voormalige kazerne complex gearriveerd. Het gaat om mensen uit Somalië, Roeme nië, Zaïre, Albanezen en Joego- slaven. „Hoeveel mensen uitein delijk hier komen weet ik niet. Het landelijk aanmeldpunt in Rijswijk heeft voorlopig 52 per sonen aan ons toegewezen. Straks als we onze taak als asiel zoekerscentrum kunnen oppak ken worden het er ongeveer 350. Het is de bedoeling dat de bui tenlanders, die nog maar net in ons land zijn aangekomen, zo kort mogelijk in de kazerne ver blijven. Als ze door Justitie zijn bekeken gaan ze of naar een asielzoekerscentrum of moeten ze terugkeren naar het land van herkomst", aldus Geerts, die in zeer korte tijd de nog maar pas vrijgemaakte kazerne heeft we ten om te toveren tot opvangcen trum voor de buitenlanders. Er hangt in de Isabella-gebou- wen nog een militair luchtje. Zo snel is het allemaal gegaan de afgelopen weken. „Ik had liever wat meer tijd gehad om de zaak op te bouwen, maar de mensen kunnen hier nu in ieder geval eten en slapen". Het eten komt voorlopig uit de keuken van de Willem I-kazerne waar een paar honderd Bosniërs verblijven. „We proberen een klein beetje rekening te houden met het feit dat de mensen de Hollandse kost niet gewend zijn. Er zit bijvoorbeeld meer rijst in het voedselpakket, maar het is niet zo dat we ze elke dag een culturele hap voorschotelen", al dus de 'bedrijfsleider' van het Isabella-complex. De buitenlanders die de afgelo pen dagen zijn aangekomen be wegen zich schuchter over het terrein, waar enkele weken gele den nog soldaten marcheerden. Niemand wil op de foto uit angst voor repressailles tegen de 'ach terblijvers'. Een jong echtpaar met een klein kind uit Joegoslavië en met de Albanese nationaliteit vertelt dat zij op 26 juli zijn gevlucht in een auto van kennissen. Waarom naar Nederland? „Nederland doet erg zijn best om een einde te maken aan de oor log in Bosnië. Holland werkt hard aan de eenwording van Europa en we hebben zoveel mooie dingen over Nederland gehoord. Mijn vader is weieens in Den Haag geweest en vertelde dat hier goede mensen wonen en jullie hebben ook veel bloemen. Stel dat we hier mogen blijven, dan hopen we een baan te vin den. Ik ben landbouwkundig in genieur en mijn vrouw is lerares Engels. Maar op dit moment is onze toekomst nog te onzeker", aldus de man uit Kosovo. Door Johan Groeneveld (anp) EEN BEMIDDELAAR mag hij niet heten. Hij tast slechts af. Niettemin hebben de actievoerende schippers er veel vertrouwen in dat voorzitter Lod der van de bevrachtingscommissie noord-zuid het conflict tussen binnen schippers, verladers en overheid uit de impasse kan halen. Hij start met één zeldzaam voordeel: hij geniet het ver trouwen van schippers èn verladers. En ook bij het ministerie van Verkeer zal hij geen gesloten deur vinden. W. Lodder schippert al jaren tussen de binnenvaart en haar opdrachtgevers. Als voorzitter van de bevrachtingscommissie van de vrijwillige toerbeurt noord-zuid is het zijn taak beide partijen op één lijn te krijgen en te houden over vrachtprijzen en vervoersvoorwaarden. Bovendien, zeggen de actieleiders van de schippers, is hij 'zeer deskundig' en heeft hij de benodigde con tacten. Maar voordat Lodder beide partijen aan tafel weet te krijgen voor gesprekken over de inhoud is er één groot struikelblok: wie doet de eerste zet? Vooralsnog lijkt daartoe niemand bereid. Minister Maij heeft weliswaar 'de deur open staan', maar stelt als eis vooraf dat de schippers 'alle acties' stoppen, met uitzon dering van de staking. „Dat kan niemand verbieden". De verladersorganisatie EVO gaat nog een stap verder. Die vindt dat ook aan de werkweigeringsactie een einde moet ko men. Eerder valt er met de EVO niet praten. Deze organisatie is een belangrijke partij. De zeven- tot achthonderd EVO-le- den die opdrachtgevers zijn in de binnen vaart, hebben 95 procent van de markt in handen. „Zelfs al zouden de schippers stoppen met hun blokkades, geweld en intimidaties. Zolang him schuiten aan de kant liggen, zien wij geen enkele aanlei ding om te praten", aldus beleidsmedewer ker P. Colon van de EVO. De schippers op hun beurt 'peinzen er niet over' weer van wal te steken voordat hun eisen zijn ingewilligd. „Dat is ons enige machtsmiddel. En het is nu of nooit," zegt actiecoördinator Jan Ardon. Speelruimte zien de partijen nog wel dege lijk. Zelfs de schippers. Verwezen zij woensdag het plan-Biesheuvel nog naar de prullenbak, nu heet het het dat het plan zo 'gek nog niet is'. Biesheuvel zag kans de Nederlandse regering zover te krijgen een weliswaar tijdelijke, maar wel wettelijke toerbeurt toe te zeggen, iets wat haaks staat op het EG-beleid van vrije markt prijzen. Niet verwonderlijk dat Maij dit 'akkoord van Eindhoven' als het hoogst haalbare beschouwt. Wel is Verkeer en Waterstaat bereid ook nog mee te werken aan een convenant tussen verladers en schippers. De schippers vertrouwden het zaakje ech ter niet omdat een wet tijd kost, en er voor de overbruggingsperiode niets hard gere geld was. Terwijl de aanleiding voor de acties juist is dat steeds meer verladers buiten de schippersbeurs om bevrachten. En precies daar liggen mogelijkheden voor Lodder. Niet alleen moet hij de schippers weer 'on speaking terms' krijgen met mi nister Maij, vooral is het zaak dat hij de verladers verleidt tot de harde toezegging dat zij ook voordat er een eventuele wet is hun vrachten naar de schippersbeurs blij ven brengen. Die kloof lijkt overbrugbaar, zeker omdat het huidige vrijwillige toer beurtstelsel noord-zuid slechts 7 procent van alle in Nederland aangeboden lading opslokt. Grote buikladingen als zand, grind en alles wat nat is, zijn uitgezonderd. De EVO onthaalde het plan-Biesheuvel sceptisch, maar was bereid het aan de leden voor te leggen. Dat de verladers maatregelen tegen de overcapaciteit in de binnenvaart eisen, is een zaak die in een later stadium in Europees verband kan worden uitgevoch ten. De tijdelijke wet eindigt als het nieu we EG-vervoersbeleid van kracht wordt. Maar volgens Eurowatchers duurt dat nog wel wat jaartjes. Op de vraag of de acties nog lang gaan duren, kan actiecoördinator Jan Ardon geen zinnig antwoord geven. „Wij gaan door tot we onze zin hebben. Want of we over twee jaar faiHiet gaan of nu,, dat maakt niets uit. Maar Lodder heeft een hele vruchtbare kans. Dat is zeker." Nieuwe aangifte Epese incestzaak Epe - De politie van Epe heeft opnieuw een aangifte binnen gekregen in de Epese incestzaak. De echtgenote van de verdach te chauffeur A.H. heeft deze week bij de politie gemeld dat met twee van haar kinderen jarenlang ontucht is gepleegd. Dit werd zaterdag door de politie bevestigd. Door wie deze ontucht was gepleegd, kon de politie niet meedelen, omdat het onderzoek hiernaar nog gaande is. De vader van de kinderen werd eind juni opgepakt wegens betrokkenheid in de zaak, samen met een 23-jarige buurjongen. Zij zitten nog in voorarrest, evenals de hoofdverdachte A.v.B., zijn echtgenote, zijn schoonzoon W.S. en de buurjongen G.v.Z.. Pitbull valt agent aan Rotterdam - De Rotterdamse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een pitbull laten afmaken die een politie agent had bedreigd. De 29-jarige eigenaar uit Rotterdam had zijn hond aangespoord om de politieman aan te vallen. De pitbull raakte buiten zinnen. Het beest had geen muilkorf aan en stond niet geregistreerd. De Rotterdammer moest met zijn hond mee naar het bureau nadat hij bij een aanrijding zijn hond had opgehitst tegen inzittenden van een andere wagen. De officier van justitie besloot daarop het dier direct af te laten maken. Man verongelukt tijdens achtervolging Maastricht - Bij een achtervolging door de politie is een 18-jarige inwoner van Maastricht op Belgische grondgebied zaterdagmorgen rond zeven uur verongelukt. De man reed met hoge snelheden door een buitenwijk van Maastricht. Toen de politie hem tot stoppen wilde dwingen ging hij ervan door richting België. Op een kruispunt te Veldwezelt reed hij door de rode stoplich ten, reed daarna met zijn auto tegen een huis te pletter en overleed op weg naar het ziekenhuis in het Belgisch Limburgse Bilzen. Volgens de politie had de Maastrichtenaar de auto waarin hij reed gestolen en had hij op diverse plaatsen ingebroken. In de vernielde wagen trof de politie van diefstal afkomstige goederen aan. Schrijfster Lea Smulders overleden Den Bosch - De kinderboekenschrijfster Lea Smulders is zaterdagmiddag plotseling op 72-jarige leeftijd in haar woon plaats Den Bosch overleden. Helena Verschuuren-Smulders genoot vooral bekendheid als schrijfster van kinderboeken. Haar eerste kinderboek verscheen in 1951: het 'Radio-sprookjes boek'. Het was een verzameling vertellingen uit de serie 'Kleutertje Luister' van de KRO, bij welke omroep zij kort na de oorlog in dienst was gekomen. De kinderboeken van Lea Smulders raakten tot zelfs in Japan bekend. Sommige van haar hoofdpersonen werden in een tv-serie gebruikt, zoals Narretje Notedop. Maar de roem en bekendheid van de kleermaker Pietje Prik, dat zelfs in het Grieks werd vertaald, is nimmer geëvenaard. Haar laatste boek werd 'Mijn mooiste rijmpjesboek' dat in september 1989 door haar vaste uitgever Cantecleer werd uitgebracht. Smulders wordt woensdag begraven. ANWB Lyon helpt 1700 Nederlanders Den Haag/Lyon - Het steunpunt van de ANWB in het Franse Lyon heeft dit weekeinde 1700 verzoeken om steun ontvangen van Nederlandse vakantiegangers. Zaterdagmiddag waren er op de noord-zuid verbinding Parijs-Lyon-Orange files met een ■totale lengte van 200 kilometer. Dit maakte de ANWB zondaga vond bekend. Het grootste knelpunt tijdens dit vakantieweekeinde was in Frankrijk opnieuw Lyon. Tussen Lille en Parijs deden zich opvallend genoeg weinig opstoppingen voor. Ook op de Duitse wegen was het erg druk. Op de weg van Hamburg naar de Deense grens stonden zaterdag files met een totale lengte van 250 kilometer. Zware ontploffing op terrein Hoogovens IJmuiden - Op het terrein van Hoogovens IJmuiden heeft gistermiddag een zware ontploffing plaatsgevonden, waarna een korte brand heeft gewoed. Er zijn geen gewonden. De materiële schade is mogelijk omvangrijk, aldus woordvoerder M. Bruning. De explosie vond plaats in een produktiehal van de ammoniak - fabriek van DSM-Meststoffen die is gevestigd op het Hoog ovens-terrein. Daar ontstond door nog onbekende oorzaak een lek in een vat met licht ontvlambare waterstof. De uitstromende waterstof ontbrandde spontaan maar werd snel geblust door de bedrijfsbrandweer. Een deel van de ammoniak-installatie heeft explosie- en brandschade. Een groot aantal ruiten in de fabriek en omliggende panden sneuvelde. Volgens de woordvoerder is er geen gevaar geweest voor omringende woonwijken of de volksgezondheid. De ammo- niakfabriek is onmiddellijk stilgelegd en een noodplan voor de ontruiming van de directe omgeving is in werking gesteld. Deze omgeving valt geheel binnen het complex van Hoogovens. In de fabriek wordt langs chemische weg uit onder meer waterstof en zuurstof ammoniak vervaardigd. DSM gebruikt dat voor de vervaardiging van kunstmest. Dode bij steekpartij in Haags drugspand Den Haag - Een 31-jarige Hagenaar is zondagmorgen-vroeg gestorven na een steekpartij bij een ruzie in een drugspand in Den Haag. Dat heeft de politie zondagavond bekendgemaakt. De ruzie ontstond vermoedelijk over de kwaliteit van hard drugs. Op dat moment waren waarschijnlijk vijf mensen in het pand aanwezig. Eenmaal gestoken sprong de Hagenaar uit het raam op de eerste verdieping op straat en strompelde daar nog wat verder. Voorbijgangers hebben hem met hun auto naar het Westeinde- ziekenhuis gebracht, waar hij even later overleed. De bij de ruzie aanwezige mensen zijn er vandoor gegaan voor de politie ter plaatse was. Zij zijn nog spoorloos. Hilversum (anp) - De Vereniging Hugo de Groot, de Neder landse afdeling van de Helsinki Citizens' Assembly (HCA), organiseert vrijdag 6 augustus in Amsterdam een 'rouwmani- festatie' voor Sarajevo. Dat heeft IKV-secretaris Mient- Jan Faber laten weten. De mani festatie wordt op 6 augustus ge houden, omdat het dan 48 jaar geleden is dat de eerste atoom bom boven Hiroshima werd af geworpen. In HCA werken vredesbewegin gen, politieke partijen en maat schappelijke organisaties samen. Het is volgens Faber, vice-voor- zitter van HCA, de bedoeling dat prominente Nederlanders tijdens de manifestatie een boodschap van solidariteit met de inwoners van Sarajevo uitspreken, die door de onafhankelijke radio van de Bosnische hoofdstad wordt uitgezonden. In Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben soort gelijke bijeenkomsten plaats. De Britse oud-premier Margaret Thatcher, de Duitse Bondspresi dent Richard von Weiszacker en de vrouw van de Franse presi dent Frangois Mitterrand heb ben al hun medewerking toege zegd. Voor de Ikon-radio zei Faber gisteren dat het doel van de manifestatie is te laten zien dat Sarajevo evenals Hiroshima een stad is 'waarin op een volstrekt zinloze manier mensen kapot ge bombardeerd, kapot geschoten zijn, waar de burger tot slachtof fer is gemaakt, waar de humani teit met voeten getreden is zon der dat er iemand tegen op kwam'. Dat betekent volgens Faber 'het einde van onze be schaving'. Faber en andere Nederlanders, onder wie secretaris dominee W.R. van der Zee van de Raad van Kerken, hebben afgezien van een bezoek aan Sarajevo deze week, omdat de Verenigde Naties hebben laten weten niet garant te staan voor hun veilig heid. De Nederlanders wi' zich in de Kroatische haven Split aansluiten bij een m naar de Bosnische hoofdstn 1 is georganiseerd door sche vredesbewegir;- (Vrede Nu).

de Stem | 1993 | | pagina 3