Afscheid van de grote verzoener Belgisch kabinet kiest met Albert voor de zekerheid Koning Boudewijn zat 42 jaar op de Belgische troon Brit BINNENLAND BUITENLAND A Blijkbaar te veel twijfels over kwaliteiten van beoogde troonopvolger Filip Lachen DE STEM DE STEM MAANDAG 2 AUGUSTUS 1993 Koning Boudewijn en koningin Fabiola op een archieffoto uit 1990 tijdens een bezoek aan Algerije. foto afp Koning Boudewijn op 5 september 1956, 26e verjaardag. twee dagen voor zijn foto belga Vlaamse enclave Voeren bij Franstalige Luik. Abortuswet Veel opmerkelijker was de we gering van de koning in 1990 om de nieuwe abortus» te ondertekenen. Het wetso» werp stelde zijn geweten op de proef, had Boudewijn a premier Wilfried Martens lat weten. Boudewijn beschouwde de r als gebrek aan eerbied voor t ongeboren kind. De diepgelovi vorst trad voor anderhalve i af, een juridische oplossing i door het Belgische kabinet ui- bedacht, maar die uiteindelijk' monarchie eerder versterkte c verzwakte. De koning ging de laatste jar steeds meer gebukt onder wankele gezondheid. Rugklac! ten hielden Boudewijn regelu tig aan het bed gekluisterd. 1991 werd hij in Brussel aan - prostaat geopereerd. Vor maart werd hij opgenomen het Broussais-ziekenhuis in Pi rijs, waar een slecht function; rende hartklep werd hersteld. In België werden de gerucht sterker dat konings slechte j zondheid hem tot aftreden dwingen. Maar na de hartopen tie in 1992 kwam Boudewijn i vrij snel weer in de openbar, heid. De afgelopen maanden voldedi koning en koningin ruimschoa aan hun sociale verplichtinge Boudewijn zette zich in tegen i vrouwenhandel, bezocht dakli zen, een supermarkt en verrast de Brusselse vuilnismannen nu een bezoek. Kortom, de koniij was terug en liet dat merken. Alle geruchten over een spoedigs troonsafstand waren de kop it gedrukt. In regeringskringen v echter te beluisteren dat Bouto wijn vooral de nieuwe Belgisch staatsstructuur afgerond wilds zien, voordat er ook maar sprali kon zijn van aftreden. Vorige maand werd het federals België officieel een feit. En kt ning Boudewijn stak zijn op luchting daarover niet onde stoelen of banken. Tijdens ziji traditionele toespraak ter gek genheid van de nationale feest dag op 21 juli benadrukte if vorst nog maar eens de noof zaak van verzoening tussen 4 verschillende gemeenschapje in het nieuwe gefederaliseerd! België. Boudewijn kwam in zijn leve zelden voor de dag met opzien barende politieke uitspraken, i viel er in recente toesprak toch iets van verbittering wat te nemen over de ongelijkheid de armoede en de mensenrechts in België en de wereld. Het is de vraag of zijn op de geloofwaardigheid van i Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Het overlijden van de Belgische koning Boudewijn zaterdagavond in zijn Spaanse zomerresi dentie heeft een schok ver oorzaakt in België. Boudewijn was op prins Rainier van Monaco na de langst rege rende vorst in Europa. Precies 42 jaar zat hij op de troon. Als geen ander was hij de figuur die Bel gië ondanks alle communautaire problemen tussen Vlamingen en Franstaligen bij elkaar heeft we ten te houden. Een vader des vaderlands, die België behoedde voor onnodig bloedvergieten en een onbezonnen boedelscheiding tussen Vlaanderen en Wallonië. België hield van zijn koning en het koningshuis, al kan dat niet voor iedere Belg wordt gezegd. Een Vlaamse minderheid ver kiest nog altijd het opdoeken van België en de republiek boven de francofone monarchie van het huis Saksen-Coburg. Ook in Wallonië is een beweging actief die voor aansluiting bij Frank rijk opkomt. Maar Boudewijn kon om zijn sobere manier van leven en groot sociaal gevoel eenvoudig niet ge haat worden. De Belgische ko ning had dan wel niet de dyna miek van de Oranje-vorsten, hij was een gerespecteerd man. De monarchie in België is sinds Boudewijn dan ook onomstre den. De Vlaamse grondwetspe cialist professor Senelle heeft bij herhaling gezegd dat België niet leefbaar is zonder monarchie. Tragische jeugd Boudewijn kende een tragische jeugd. Hij was nog maar vijf jaar toen hij zijn moeder, koningin Astrid, verloor. De populaire vorstin kwam in Zwitserland bij een verkeersongeval om het le ven. Het plotse overlijden van zijn moeder maakte grote indruk op de jonge prins. Het werd nog erger toen zijn vader koning Leopold III tijdens de Tweede Wereldoorlog het op een akkoordje probeerde te gooien met de nazi's om de Bel gische neutraliteit te behouden. De koning w.erd als-verrader van het vaderland gezien, omdat hij had geweigerd zich in Londen bij zijn regering in ballingschap te vervoegen. Hoewel bij een referendum in 1950 bijna 58 procent van de bevolking vóór de terugkeer van de koninklijke familie naar Bel gië stemde, braken toch onlusten uit. Het was het begin van wat als de 'koningskwestie' de ge schiedenisboeken in is gegaan. België stond in de zomer van 1950 aan de rand van de burger oorlog tussen voor- en tegen standers van Leopold. In de nacht van 31 juli op 1 augustus 1950 deed Leopold III afstand van de troon ten gunste van zijn toen nog minderjarige zoon Boudewijn. Op 11 augustus 1950 legde Boudewijn in het Bel gische parlement de grondwette lijke eed af als plaatsvervanger van zijn vader. De plechtigheid werd verstoord door de commu nist Julien Lahaut die de histori sche woorden 'Vive la Republi- que' scandeerde. Een week later werd Lahaut in Seraing doodge schoten. Kongo Tot de kroning op 17 juli 1951 van'BotidEwijn als vijfde koning der Belgen, werden de grond wettelijke „taken van de vorst waargenomen door prins Albert, broer van Leopold III. Boudewijn was ondertussen klaargestoomd voor het zware werk dat op hem wachtte, al leed hij volgens historici nogal onder datgene wat zijn vader was aangedaan. Boudewijn kwam naar buiten dan ook over als een treurige vorst, die zelden of nooit lachte en daarom al snel de bijnaam 'Le Rol Triste' kreeg. Maar in de vroegere Belgische kolonie Kongo noemden ze hem 'Bwana Kitoko', de mooie man. Boudewijn kreeg er in 1955 een feestelijk onthaal, toen hij Afri ka voor het eerst bezocht. Al gauw maakte het enthousiasme echter plaats voor de roep om onafhankelijkheid. Op 30 juni 1960 werd Kongo zelfstandig en daarmee begon nen ook de problemen met de nieuwe republiek. Meerdere ma len werden militairen ingezet om Belgen te repatriëren en Bel gische bezittingen te bescher men. Fabiola Na het verlies van de kolonie was er in 1960 ook goed nieuws te melden. Op 16 september van dat jaar verloofde Boudewijn zich met Dona Fabiola de Mora y Aragon, een Spaanse schone met wie hij twee maanden later, op 15 december, in de Sint-Goe- delekerk in Brussel in het huwe lijk trad. Het echtpaar bleef na twee miskramen kinderloos, tot groot verdriet van de koningsge zinde Belgen. Boudewijn deed de problemen met Leopold III vergeten. Hij bouwde een groot moreel gezag op en genoot aanzien in het buitenland. Hij stelde zich aan vankelijk op boven alle partijen en het communautaire gewoel dat België decennialang ken- merkte. Koning en koningin ge noten grote populairiteit. Ondanks zijn onpartijdigheid baarde Boudewijn in de laatste tien jaren van zijn koningschap ook opzien. Eerst was er de ontmoeting met het Waalse 'en fant terrible' José Happart, langs een snelweg bij Verviers. Later werd die ontmoeting uit gelegd als een poging om de eenheid van het land te bewaren, hoewel Happart dat zelf zag als steun voor de aansluiting van de Belgische monarchie overeto kan houden. Boudewijn was to mers het symbool van de eenheï in België, de grote verzoener dl met zijn ervaring Vlaminge Walen en Brusselaars bij elkaï wist te houden. Zo zal de vort de geschiedenis in gaan. 1 Het kindje is drie maanden - en ze lacht me toe, zo maar. Niet alleen kiert het tandeloze mondje wijd van oor tot oor, zijn de oogjes genoeglijk geknepen en trekt het elastieken lijfje de arm pjes en de beentjes in onge controleerde schokbewegin- gen, er is ook dat geluid als van een zilveren klokje waar per ongeluk tegenaan gesto ten wordt: ze schatert. Zo ongeremd, zo ontwape nend, zo onbevangen, zo om niets en om alles zo zuiver lachen - het is alleen een heel pril kind gegeven. Ik ben diep ontroerd. En straaljaloers te gelijk. De heldere lach herin nert pijnlijk aan wat verloren ging. Gebleven zijn de lachjes uit beleefdheid, de grijns vol leedvermaak, de zenuwenhik, de verontschuldigende grin nik tussen opgetrokken schouders: sorry hoor. Ook is er al te vaak de zoetige grimas vol vleierij, die het gezicht eronder kil en onbewogen laat. Een open lach zonder achter grond of bijbedoeling is zeld zaam en waardevol geworden. Zelfs het één jaar oudere zus je van de schaterende baby weet al van berekening en verleiding. Ze graait een ver boden voorwerp van de kast plank, zwaait als afleidings manoeuvre met de andere hand liefjes haaar moeder en mij toe, dat alles begeleid door een slim schuins lachje: „Ik ben een liefje, hè, jullie doen me toch niks". Zij ook al. Het werd middag, en het zil veren schaterlachje tinkelde steeds verrukkelijk weldadig na. Het werd avond, en - o grote glorie - met dat heer lijke geluid nog in mijn buik, mijn lijf, mijn hoofd lachte ik opeens spontaan en wellustig bevrijdend een wijde schater de wereld in. Om één enkel zinnetje, dat ik las. Een paar onnozele woorden, nét zo ge ordend dat zij de snaar van mijn emotie raakten die al de hele dag prikkelend gespan nen stond. Verbazing om mij heen: wat is zo leuk, dat het deze uitbars ting bij jou teweegbrengt.... Ik citeerde de stelling bij het proefschrift (van P. Nele mans): 'Schildpadden kunnen meer over de weg vertellen dan hazen', en zag tot mijn vreugde een blije lach over Geen Brit of hij heeft wat met dieren. Hij is donateur van het asiel, voert dagelijks veertig zwerfkatten bij of vermaakt zijn vermogen aan een paardenpensión. Dierenliefde in plaats van naastenliefde is het vooroordeel. In de neo-victoriaanse standenmaatschappij zou er meer belangstelling Zijn voor het zielige beest dan voor de getroffen medemens. Een vergissing wijst recent onderzoek uit. Geen land zo gehandi capt-vriendelijk als het Verenigd Koninkrijk. Elk kasteel, hoe ver ook uit de route, beschikt over rolstoelhelling, lift en aangepast toilet, leder museum, alle attracties, zij zijn van alle handicap-ge- makken voorzien. En de Brit blijkt zelf nog geïnteresseerd in zijn medemens met gebrek ook. Tijd voor herziening van het vooroordeel of is de Brit zo handicap-vriendelijk omdat hij het, als bij de beesten, zielig vindt? (CH) het gezicht tegenover mij gol ven. Geluidloos, dat wel. Maar alleen ik was deze och tend argeloos die kamer bin nengelopen, had mijzelf daar met mijn één-meter-vijfenzes tig volwassenheid log en plompverloren gevoeld naast het bundeltje piepjong en piepklein leven in het lage wipstoeltje. Zagen toen de drie maanden oude oogjes met een wijsheid van eeuwen opeens het komische con trast? Schaterde ze daarom haar kiokjeslach die Neder landse huiskamer in? Als ze in China geboren was zou haar als meisje het lachen vergaan, meer kans trouwens dat ze er niet eens zou zijn. Mèt het wonder-kijkmiddel echoscopie brak bij de Chine zen het inzicht door, dat je bij een toegestaan quantum van twee kinderen per echtpaar de natuur ook na de bevruch ting best een handje kan hel pen om in elk geval het heb ben van een zoon veilig te stellen. Is het dappere zwem- mertje in het lauwe vruchtwa ter van de verkeerde sekse: wèg ermee. Want zonen zijn erfgenamen voor de toe komst. Kortzichtig gaan de Chinezen voorbij aan het feit, dat zelfs de soldaten van het opgegraven terracotta leger van 200 vóór Christus een (baar)moeder gehad moeten hebben. Maar ziedaar: nu hebben ar cheologen even oude beelden ontdekt van vrouwelijke strij ders, die destijds kennelijk zo belangrijk waren, dat ze net als de mannen in terracotta werden vereeuwigd. Ik lach uit naam van alle Chinese vrouwen en meisjes een sata nische brede grijns vol leed vermaak. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Afdeling Lezerscontact ®06-0226116 (gratis). Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Temeuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9,4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 85.50, per halfjaar 170.05 óf per jaar 330.70. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 28.45, per kwartaal 83.00, per half jaar 165.05 óf per jaar 320.70. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginneken- weg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 17.00 uur 076-236442, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Ook op zaterdag van 09.00-12.00 uur. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De federale Bel gische regering heeft met de aanstelling van prins Albert (59) tot koning der Belgen gekozen voor ervaring en ze kerheid. De broer van de zaterdag in Spanje overleden monarch Boudewijn was de eerste in lijn om de koning op te volgen. In het verleden had hij echter meerdere ke ren laten blijken van dat recht af te zien ten gunste van zijn zoon Filip. Blijkbaar zijn er bij het Bel gische kabinet zoveel twijfels omtrent de capaciteiten van de 33-jarige prins Filip, dat de keuze is gevallen op de grond wettelijke troonopvolger Albert. De Belgische grondwet voorziet normaal gesproken een periode van tien dagen tussen het over lijden van de regerende vorst en de aanwijzing van diens opvol ger. Premier Dehaene heeft ech ter, na overleg met de minister raad en na een kort bezoek aan de rouwende koninklijke fami lie in Spanje, gisteravond de knoop doorgehakt. De Vlaamse hoogleraar Mark Van de Wijngaert van de Katholieke Universiteit van Brussel waarschuwde gisteren eerder op de dag voor moeilijk heden in het post-Boudewijn tijdperk, indien de jonge prins Filip staatshoofd zou zijn ge worden. Boudewijn is meer dan veertig jaar regerend vorst geweest en heeft met zijn sterke persoon lijkheid een stempel gedrukt op Prins Albert foto belga het koningschap. De jonge prins heeft weinig ervaring, waardoor een grote leemte zou ontstaan en de continuïteit daardoor niet verzekerd, zei Van den Wijn gaert. Albert Over prins Albert (59), de jon gere broer van Boudewijn, is weinig bekend. Hij werd op 6 juni 1934 geboren als derde kind uit het huwelijk van Leo pold III en Astrid, na Boude wijn en Josephine Charlotte, de latere echtgenote van Hertog Jan van Luxemburg. Albert koos voor een militaire carrière bij de marine. Door sommigen wordt hij afge schilderd als iemand zonder ruggegraat, die liever niet be trokken wenste te worden bij het management van het wis pelturige koninkrijk België. Albert trad op 2 juli 1959 in het huwelijk met de Italiaanse prin ses Donna Paola dei principi Ruffo di Calabria. Het echtpaar kreeg drie kinderen, Filip, As trid en Laurent. Albert is sena tor, heeft een functie bij het Rode Kruis, leidde economische missies in het buitenland en nam met enige regelmaat de honneurs waar namens het ko ninklijk paar. De benoeming van Albert moet volgens waarnemers worden ge zien als signaal aan de finan ciële wereld en speculanten, die afgelopen week de Belgische frank zwaar onder druk zetten binnen het Europees Monetair Systeem. Een nieuwe ervaren Coburger moet daarom de ze kerheid geven dat het beleid ongewijzigd blijft. Of dat zo is, valt af te wachten. Nu de staatshervorming is afge rond komt in België de politieke macht veel meer bij de gewesten en gemeenschappen te liggen en zal de rol van het staatshoofd als bindende factor wellicht veel kleiner zijn. De verwach ting is dat de nieuwe monarch eerder een ceremoniële functie naar Zweeds model krijgt. Fibp De 33-jarige prins Filip moet vermoedelijk nog enkele jaren geduld hebben. En misschien maakt zijn zus, de 31-jarige prinses Astrid, een kans haar vader op te volgen. Astrid is vooral bij de Vlamingen popu lair, bleek uit een vorig jaar gepubliceerde enquête. Filip daarentegen wordt niet echt hoog aangeslagen in Bel gië. „Prins zonder eigenschap pen," heeft de Vlaamse journa- Prins Filip foto belga list Paul Goossens hem ooit om schreven. Anderen zijn er dan weer van overtuigd dat Filip tot een goede vorst kan uitgroeien, al heeft hij logischerwijze niet het krediet van zijn overleden oom, die immers vier decennia in de moeilijkste jaren uit de Belgische geschiedenis staats hoofd was. Zo was Filip vorig jaar aanwe zig bij de lancering van het ruimteveer Atlantis, met aan boord de eerste Belgische astro naut Dirk Frimout, met wie hij een wat onhandig gesprek voer de. „Dirk, u kunt mij Filip noe men, want ik denk dat er in de ruimte absoluut geen protocol is," klonk het in de Belgische huiskamers. Dertien procent van de bevol king noemde hem ronduit 'niet bekwaam genoeg'. De twijfel aan zijn capaciteiten werd in 1991 pregnant onder woorden gebracht door Herman Liebae- rs, die jarenlang als grootmaar schalk aan het hof had gewerkt. Liebaers zei tegenover de krant De Morgen onomwonden: „Hij kan het niet, een droevig geval. Hij loopt als een hondje mee, handjes schudden. Het is dat niet hé. Dat kan iedereen. Nu ja, een oplossing is er altijd." Astrid De indiscrete uitlatingen van de voormalige hofdienaar gaven nieuw voedsel aan de sterke geruchten dat koning Boude wijn het liefst zou worden opge volgd door prinses Astrid, de jongere zus van Filip en derde in lijn voor opvolging. Dat wil zeggen, nadat de Bel gische volksvertegenwoordiging in 1991 de grondwet zo wijzig de, dat voortaan ook vrouwen de troon kunnen bestijgen. Veel commentatoren zagen in de wetswijziging de hand van de koning. Astrid, in tegenstelling tot vrij gezel Filip wel gehuwd en nog wel met een Habsburger, zou de lieveling van Boudewijn zijn en ook meer dan Filips de capaci teiten hebben voor de staatsta ken. Anderen daarentegen beweer den dan weer dat wetswijziging vooral was ingegeven door de grote vrees dat Laurent, de jongste zoon van Albert, die bekend staat om zijn roekeloze levenswijze, ooit gekroond zou moeten worden. De officiële lezing luidde dat de wetswijziging slechts beoogde de Belgische monarchie met haar tijd te laten meegaan. De Prinses Astrid foto belgi socialistische vice-premier Wil ly Claes, een vertrouweling van Boudewijn, nam het onmiddel lijk op voor Filip Hij noemde de aantijgingen van Liebaers oneerlijk en zei dat de jeugd eer kans moet krijgen. Speculaties Op het plein voor het koninklijk paleis in de Brusselse binnen stad werd gistermiddag druk gespeculeerd over de op volging. Leden van de Belgische eenheidspartij BEB (België-Eu- ropa-Belgique) liepen er met rouwbanden om. „Misschien is het beter dat Al- bert voor korte tijd konin. wordt, totdat het effect van staatshervorming duidelijk is e de nieuwe instellingen hun draai hebben gevonden," ze' een van hen. Zijn wens en di van vele andere Belgen is alva in vervulling gegaan.

de Stem | 1993 | | pagina 2