Albert volgt Boudewijn op BLOEMKOOL EN BRAADWORST. 1.25 Libanezen trekken huiswaarts na wapenstilstand Delors wil mark uit EMS om andere munten te redden Zeeuws-Ylaanderen rouwt om Boudewijn Brute overval in Breda: Pistoolloop in de mond Tientallen doden bij geweld in Zuid-Afrika In Spanje overleden Belgische koning wordt zaterdag begraven Van Gobbel krijgt schuld van rel Toren van Pisa tornt overeind tiderzoek naar drijfsterreinen 'S op punt liegtuigen te zetten IN DEZE KRANT: Merijntje Israël stelt leportatie Hemjanjuk uit Sezondheid ïonecker slecht chade NS door chippersactie Bloemkool, per stuk Braadworst, kiloJM9 7.99 500 gram ®®®©.&25' 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 lllll Pisa - Voor het eerst in 800 aar tijd is de Toren van 'isa enigzins overeind ge- ;omen, al is daar met het ilote oog niets van te zien. )e beroemde scheve toren itaat twee milimeter mmder icheef, heeft het Italiaanse lersbureau Ansa zaterdag remeld. De toren is terug op het mnt waar die twee jaar ■eleden was," aldus Michele [amiolkowski, die verant woordelijk is voor de pogin- >en om de verzakking van ,e toren te stoppen. De mi- umale verschuiving is door leskundigen toegejuicht als :en enorm succes voor de ■erste fase van hun project, lie bestond uit het ingraven ran 140 ton lood als een egenwieht. De beroemde toren hangt jijf meter uit zijn lood en is wegens de verzakking sinds voor het publiek geslo- en. Deskundigen hopen ranaf volgend jaar weer bë- ;oekers toe te kunnen laten. neuzen - Er komt een onder- t naar de staat van de terrei- van 1700 Zeeuws-Vlaamse rijven. De Stichting Bodem- Jermg in gebruik zijnde Be- ifsterreinen heeft hiertoe de (elopen week bij de onderne- jiingen formulieren in de bus ed;. IZIE ZEELAND-A5 VANDAAG 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Zeeland RTV-programma's Sport A2 A3 A4 A5/A6 A7 deel B Scheefgroei dreigt voor commercie in Pisa Parijs (rtr) - De Duitse mark moet het Europese Monetaire Systeem tijdelijk verlaten. Dat is de oplossing die Jac ques Delors, president van de Europese Commissie, verkiest om de crisis in het EMS te bezweren. Een correspondent van de Fran se tv-zender France 2 heeft De lors op zijn vakantieadres gebeld om hem naar zijn mening te vragen. Verder werden geen bij zonderheden gegeven. De gedachtengang van Delors is mogelijk dat door het laten zwe ven van de mark de rest van Europa de vrijheid krijgt de ren te te verlagen. De rente in Duits land is hoog door binnenlandse oorzaken. De mogelijkheid van Delors zou dan ook voor de gulden moeten gelden, aangezien ook de gulden erg sterk genoteerd staat binnen het EMS. Alle andere landen die hun munt in het EMS hebben onderge bracht, moeten de rente hoog houden om de. koppeling met de mark te handhaven. De econo mische situatie in bij voorbeeld Frankrijk laat een renteverla ging wel toe, maar dat zou de koers van de franc onder druk zetten. Frankrijk heeft grote be hoefte aan een renteverlaging om de economie te stimuleren. De crisisvergadering in Brussel was bij het ter perse gaan van deze editie nog bezig. Even voor 19.00 uur waren de ministers en bankpresidenten weer bijeenge komen. De Belgische minister van Financiën, Philippe May- stadt, was toen terug van het kabinetsberaad over de opvol ging van koning Boudewijn. Maystadt zit de vergadering voor omdat België tot het einde van het jaar het EG-yoorzitter- schap bekleedt. Mogelijk blijven vandaag de wisselmarkten in Europa geslo ten. Tot een dergelijke maatregel zou kunnen worden besloten als de ministers van financiën en de centrale-bankpresidenten van de bij het Europese Monetaire Stel sel (EMS) aangesloten landen het niet vóór de opening van de Aziatische markten vanmorgen vroeg eens worden over de ma nier waarop het EMS nieuw le ven kan worden ingeblazen. ishington - De Amerikanen in op het punt om Servische lmgen rondom de belegerde inische hoofdstad Sarajevo te nbarderen. De VS hebben die lissing genomen nu de ge kten in Bosnië onverminderd irgaan, ondanks het politieke ■Koord over een unie. I ZIE BUITENLAND - A4 Bizalem - Het Israëlische looggerechtshof heeft gisteren fcfieportatie van John Demjan- P tien dagen opgeschort. Het jpf wil die lijd benutten om te lekiiken of Demjanjuk opnieuw Ipt terechtstaan op grond van Miiwe beschuldigingen van oor- WSmisdaden. Satiago - De gezondheidstoe- fcd van de voormalige DDR- feider Erich Honecker (80) is ramatisch verslechterd. Bron bij de in Chili wonende lecker zeiden dat hij niet al- leverkanker heeft, maar ook emie. Waarschijnlijk haalt zijn verjaardag, 25 augustus, meer, aldus diezelfde bron- en. |cht - De bezetting door ac terende schippers van het gewterrein De Kijfhoek in scht heeft de NS tot dusver schadepost van zo'n zeven opgeleverd. De bezetting is liddels opgeheven. In Terneu- hebben de schippers afgelo- ^weekend een 'mini-blok- Jp' gehouden. 1 ZIE BINNENLAND - A3 Zeeuws-Vlaanderen, dat traditioneel sterke banden heeft met België, róuwde gisteren om het plotseling overlijden van de Belgische koning Boudewijn. De Belgische nationale driekleur werd halfstok gehesen op het Belfort van Sluis en op het historische stadhuis van Hulst. In Aardenburg wapperden giste ren (op de foto v.l.n.r) de vlaggen van de Belgische gemeenten Maldegem, Sint Laureijns en Damme eveneens in de rouwstand. Daar tussenin de Vlaamse Leeuw en tenslotte de Aardenburgse vlag (wel in top). Aardenburg heeft een nauw samenwerkingsver band met deze drie Belgische gemeenten. Het overlijden van de in eigen land populaire vorst was in de Zeeuws-Vlaamse regio het gesprek van de dag. Vanaf 10.00 uur gistermorgen zaten veel Zeeuws-Vlamingen gekluisterd aan hun beeldbuis. En ook op de talrijke terrassen van de druk door zuiderburen bezochte plaatsen Sluis, Aardenburg en Hulst, was het plotselinge overlijden van de koning het gespreksthema. „Toen ik het vanmorgen hoorde, had ik eigenlijk weinig zin in ons dagje uit naar Zeeuws-Vlaanderen. Maar ja, het is vakantie en we hadden het de kinderen beloofd: een lekkere pannekoek in Sluis,zei een duidelijk aangeslagen familiehoofd uit Brugge. De Zeeuwse commissaris der Koningin W. van Gelder stuurde gisteren een rouwtelegram naar België. Volgens Van Gelder is het overlijden van koning Boudewijn niet alleen voor de Belgen een verlies, maar ook voor de Zeeuwen vanwege hun speciale band met België. foto camile schelstraete Breda - Brutale overvallers hebben het afgelopen weekend een 46-jarige man beroofd terwijl hem een pistoolloop in de mond gedrukt werd. Het slachtoffer liep in de nacht van vrijdag op zaterdag om streeks half twee over de Lacha- pell'estraat richting Archimedes- straat in Breda. Ter hoogte van de moskee werd hij overvallen door drie mannen met bivak mutsen over het hoofd. Zij sloegen hem in zijn gezicht en dwongen hem onder bedrei ging van een pistool met zijn handen in zijn nek op zijn knie- en te gaan zitten. Uit zijn ach terzak haalden de daders een portemonnee met 350 en de giropas. Omdat hij weigerde zijn pincode te geven kreeg de man de loop van het wapen in zijn mond. Bij een tweede weigering kreeg hij een klap tegen zijn voor hoofd, waarna hij tegen het weg dek smakte. Hierna zetten de daders het op een lopen. Elders in Breda moest het afge lopen weekend een 20-jarige man uit Ulvenhout klappen en trappen incasseren van twee mannen die hem 75 afhandig maakten. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel ■- Prins Albert wordt de nieuwe koning der Belgen. Het nieuws werd gisteravond door premier Dehaene bekend gemaakt. De in Spanje op 62-jarige leeftijd aan een hartinfarct overleden ko ning Boudewijn wordt za terdag begraven. Het plotse overlijden van koning Boudewijn heeft België in diepe rouw gedompeld. Voor de poor ten van het koninklijk paleis in de hoofdstad dromden gisteren enkele duizenden mensen samen, die bloemen legden en hun emo ties soms de vrije loop lieten. Het gevoel van onzekerheid over de toekomst van het land overheer ste sterk. Vermoedelijk daarom heeft het Belgische kabinet gisteravond meteen een opvolger aangewe zen. Met Albert, de 59-jarige broer van koning Boudewijn als nieuwe vorst, heeft de regering gekozen voor ervaring en zeker heid. Vooral nu er sprake is van een monetaire crisis, waardoor de Belgische frank zwaar onder druk staat, heeft premier Dehae ne vermoedelijk aan de finan ciële wereld duidelijk willen ma ken dat er nieuw Belgisch sym bool is en dat de continuïteit van de monarchie is verzekerd. Albert heeft geen gebruik ge maakt van de mogelijkheid om af te zien van opvolging ten gunste van zijn zoon Filip. Koning Boudewijn was op prins Rainier van Monaco de langst regerende vorst in de wereld. De koning verbleef met zijn gemalin koningin Fabiola in hun zomer verblijf in Motril aan de Costa del Sol. Daar overleed hij zater dagavond omstreeks 21.30 uur aan de gevolgen van een hart stilstand. Een inderhaast opgeroepen Spaanse hartspecialist kon slechts de dood vaststellen. Gis teravond is het stoffelijk over schot van de koning met een regeringsvliegtuig vanuit Grana da naar Brussel overgebracht. De Belgische koning, die in juli 1991 tijdens een groots volks feest zijn zestigste verjaardag vierde en zijn veertigjarig jubi leum als regerend vorst, werd vorig jaar in Parijs aan het hart geopereerd. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 ZIE OOK PAGINA A2 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Tel Aviv (rtr) - Terwijl Israë lische troepen en tanks zich gisteren uit het zuiden van Libanon terugtrokken, bega ven tienduizenden op de vlucht geslagen Libanese burgers zich na het zaterdag van kracht geworden bestand tussen Libanon en Israël huiswaarts. Diep geschokt door de vernielin gen die Israëlische bombarde menten in hun regio hebben ver oorzaakt, lieten veel Libanezen er geen twijfel over bestaan dat de een week lang durende Israë lische acties hun sympathie van de pro-Iraanse Hezbollah-strij- ders alleen maar groter heeft gemaakt. Een klein aantal Libanese bur gers stelde daar echter tegenover zich volkomen onschuldige slachtoffers te voelen, omdat zij geen enkele controle hebben over de gewelddadige activitei ten van de radicale Hezbollah. Aan Israëlische zijde verlieten vele Israëlische burgers de bun kers, nadat het leger via trucks in het noorden des lands had laten omroepen dat om zater dagmiddag 17.00 uur plaatselij ke tijd een staakt-het-vuren van -.jrL Reddingswerkers doen een poging een man vanonder het puin van zijn huis in Zuid-Libanon te halen. foto epa kracht was geworden. In de noordelijke stad Kiryat Shmona, de grootste Israëlische grensplaats met Libanon, wer den burgers met boodschappen als 'de kust is weer veilig' en 'het leven neemt weer zijn normale loop' uit hun schuilplaatsen ge lokt. Meer dan 300.000 Libanese bur gers, die begin vorige week op de vlucht sloegen voor de acties. begonnen gistermorgen nadat de wapenstilstand bleek te houden, aan de terugtocht naar hun gro tendeels vernielde dorpen en ste den. Het bestandsakkoord dat door bemiddeling van de Verenigde Staten is gesloten en werd on dertekend door de regeringen van Israël, Libanon en Syrië, werd zaterdag om 18.00 uur plaatselijke tijd door Jeruzalem bekendgemaakt. Kort ervoor had de Israëlische luchtmacht nog enkele stellingen van Hezbollah in de buurt van Beiroet onder vuur genomen. Daarop kondigde de shi'itische Hezbollah-beweging aan haar katjoesja-raketaanvallen op het noorden van Israël te beëindi gen. Het staakt-het-vuren werd giste ren niet geschonden, ondanks de verklaring van Israëlische pre mier Yitzhak Rabin dat zijn troepen elke nieuwe guerrilla- aanval op keiharde manier zul len wreken. En ook ondanks de uitlating gisteren van Hezbol- lah-leider, sjeik Hassan Nasral- lah, dat er absoluut geen sprake was van een wapenstilstand en alle opties nog open waren. Vol gens sjeik Nasrallah zou er zelfs geen sprake zijn van een staakt- het-vuren in verband met de katjoesja-raketaanvallen. „Nu Israël de agressie op Zuid- Libanon heeft gestaakt is er voor ons geen aanleiding nog meer raketten te lanceren. Maar dat betekent niet dat wij onze strijd staken," verklaarde de Hezbol- lah-leider. Feyenoorder Ulrich van Gobbel zou schuld hebben, aan de kaakbreuk, die een Noordhollandse amateurvoetballer vorige week opliep bij een vechtpartij in Den Helder aan het slot van de wedstrijd tussen een provinciale selectie en de landskampioen. Dat getuigde een speler uit Heerhugowaard afgelopen weekeinde. 'ZIE SPORT DEEL BI In de ochtend kan eerst plaatselijk nevel of mist ontstaan. Daarna wordt het een vrij mooie dag. De wind is zwak uit veranderlijke richtingen. Johannesburg (rtr) - Zeker 49 mensen, onder wie een vijf maanden oude baby, zijn dit weekend om het leven gekomen bij gewelddadigheden in het zwarte woonoord Tembisa bij Johannesburg in Zuid-Afrika. Achttien personen raakten ge wond en moesten worden opge nomen in ziekenhuizen. Zo'n tweehonderd gewapende aanhangers van de Inkatha-be- weging vielen woningen aan vlakbij hun pension. De gewa pende mannen schoten op bewo ners, gooiden met benzinebom men en staken auto's en huizen in brand. Het motief voor de aanval bleef vooralsnog onduidelijk, maar volgens een politiewoordvoerder zou het gaan om een wraakactie wegens de moord op een van de pensiongasten. Bewoners, de meesten aanhan gers van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC), slaagden erin de eerste aanval, waarbij tien doden vielen, af te slaan. Maar kort daarop verzamelden de Inkatha-supporters zich op nieuw voor een tweede aanval, met nog meer wapens. De politie heeft inmiddels het pension doorzocht en drie mannen gear resteerd wegens illegaal wapen bezit. Zwarte woonoorden bij Johan nesburg zijn de afgelopen weken herhaaldelijk het doelwit ge weest van geweld, waarbij ook doden zijn gevallen. De meeste gewelddadigheden vonden hun oorzaak in politieke en etnische conflicten tussen aanhangers van het ANC en de door Zulu's gedomineerde Inkatha-Vrij- heidspartij. Sinds 1990 zijn door politieke gewelddadigheden meer dan 10.000 mensen, voor het grootste deel zwarten, om het leven geko- (ADVERTENTIES) Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 augustus ai De Israëlische actie in het zuiden van Irak heeft aan circa 150 mensen het leven gekost, terwijl 525 burgers verwondingen oplie pen. Door het offensief sloegen ruim 300.000 Libanese burgers op de vlucht. Israël startte de operatie 'Re kening en Verantwoording' om de Libanese en Syrische regerin gen te dwingen ingrijpend op te treden tegen het geweld van de pro-Iraanse Hezbollah en de ra dicale Palestijnse Jihad. Rabin noemde de operatie gisteren 'een succes', omdat alle doelen waren bereikt. De door de Amerikanen gefor ceerde wapenstilstand behelst dat Syrië de wapenbevoorrading van de Hezbollah via zijn hoofd stad Damascus een halt toe roept. Tegelijkertijd heeft Bei roet toegezegd de Hezbollah- aanvallen vanuit Libanees grondgebied niet meer toe te staan. De Israëlische legerchef Ehud Barak zei gisteren in een ra diointerview dat legereenheden blijven gestationeerd in de vei ligheidszone, omdat de Hezbol lah zijn acties tegen de aanwe zigheid van het Israëlische leger zullen voortzetten. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de veie. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ o kwartaal automatisch83.- bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1