Genieten van een rustige belegging in Burgh-Haamstede IAERSI de stem Notaris mr. B.P. Reus Watkins van *P. (mul 'Dcwyea CONSUMENT 'Tot hoe duur kan ik kopen op basis huidige huur?' VRAAG EN ANTWOORD door Wim van der Kleijn 'Waarom wachten grote banken altijd met verlaging van hypotheekrente?' 'Wat kan ik doen om executie huis te voorkomen?' Villa Park Voor dokumentatie of een afspraak mmsmf Bel 076 - 712772 tijdens kantooruren AANNEMINGSBEDRIJF PHILIPPINE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN 9 ZONWERING alle sonrten Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. VEILING WOONHUIS NIEUWVLIET de stem NATIONALE HUISLIJN. ZATERDAG GEOPEND van 11.00-14.00 uur. Brouwer&Cantrijn Vastgoed bv mr. F.C.H. Stoetzer BASTIAANSEN CONTAINERSERVICE B.V. BREDA TAKKEBIJSTERS 29 TIMMERBEDRIJF J( mr. A.E.M.G. Lanen SPORTN Premietrimloop in Trimkoersen op 't DE STEM ZATERDAG 31 JULI 1993 Jf „Ik betaal aan huur na de laatste huurverhoging zo langzamerhand ruim 800 per maand. Tot hoe duur kan ik dan gaan met een koopwoning? Anders gezegd: kan ik voor het geld dat ik aan huur betaal een gelijkwaardige koopwoning kopen?" J.v.d.W. te Oosterhout Huur- en kooplasten zijn niet zonder meer vergelijkbaar. Om te beginnen zijn huren niet fiscaal aftrekbaar. En koop woningen worden meestal met hoge hypotheek gekocht en de hypotheekrente is wel aftrek baar. Het hangt dus mede van uw inkomen af met hoeveel 800 overeenkomt aan netto hypotheeklasten. Er zijn in hoofdzaak drie belastingtarie ven, circa 38,5 procent, 50 pro cent en 60 procent. De meeste mensen weten zelf wel hoeveel belasting ze betalen over de top van hun inkomen. Ik heb een rekengetal geconstrueerd waarmee iedereen zelf onge veer kan nagaan hoeveel hypo- Elke zaterdag beantwoordt De Stem lezersvragen over alles wat met wonen te maken heeft Uw vraag graag schriftelijk naar: De Stem, Redactie Consument, Postbus 3229,4800 MB Breda. U krijgt geen antwoord thuis. theek overeenkomt met de kale huur die ze nu betalen. Dat rekengetal is: - bij 38,5 procent belasting 220; - bij 50 procent belasting 280; - bij 60 procent belasting 350. Een kale huur van 800 komt naargelang uw belastingper centage dus overeen met een hypotheek van respectievelijk 176.000, ƒ224.000 of zelfs 280.000. Daarbij moet wel bedacht worden dat het vermenigvuldi gingsgetal slechts een ruwe in dicatie geeft. Naargelang de hypotheekvorm en feitelijke inkomensomstandigheden kan het wat hoger of lager zijn. Het getal is bovendien gebaseerd op een hypotheekrente van 7,3 procent. Bij een hogere rente ligt het vermenigvuldigingsge tal lager (en hoger als de rente verder zou dalen). Bovendien is het de vraag of het eerlijk is om de volle kale huur als uitgangspunt te ne men. Eigen-huisbewoners heb ben meer bijkomende lasten dan huurders (zoals onder houd, verzekeringen en hogere belastingen). De kale huur zou dus met 100 tot 200 ver laagd moeten worden. Aan de andere kant blijven hypothee klasten min of meer constant, terwijl de huren jaarlijks stij gen. Dus al na enkele jaren (bij de huidige huurverhogingen 3 tot 4 jaar) ontstaat ruimte waarmee de extra lasten van eigen-huisbewoners goedge maakt kunnen worden. Al met al komt het dus neer op een persoonlijke inschatting hoe veel netto woonlasten bij aan vang aan een koopwoning kunnen worden besteed. Er is bovendien nog een beper king. Het hangt af van de normen gemeentegarantie en/ of de normen van de hypo theekbank of de gewenste hy potheek ook haalbaar is. In de praktijk grijpen veel mensen te hoog: ze willen meer hypo theek dan volgens die normen past bij hun inkomen. Om een voorbeeld te noemen: om 176.000 hypotheek te kunnen krijgen is volgens de normen gemeentegarantie een bruto jaarinkomen nodig van circa 55.500. Het is verstandig voor advies hierover vrijblij vend een bezoekje te brengen aan een hypotheekadviseur of makelaar. Een andere moge lijkheid is om de gratis Hypo Infolijn van de Postbank te bellen (06-0125) waar u via een 'voice response computer' geheel anoniem kunt nagaan hoeveel hypotheek bij uw in komen haalbaar is. „Het valt me regelmatig op dat je in de krant leest dat een kleine instelling de hypotheekrente heeft verlaagd, de laatste keer was dat bijvoorbeeld Vita, en dat pas dagen later de grote banken volgen. Hoe zit dat?" W.G. te Etten-Leur Wie het eerst met een rentever laging komt, kan in de publici teit scoren. In alle kranten staat dan bijvoorbeeld 'Vita heeft hypotheekrente ver laagd'. Diezelfde publiciteit zou heel wat geld kosten als Vita daarvoor had moeten be talen met bijvoorbeeld adver tenties. Dat geldt natuurlijk ook voor grote financiële instellingen. Maar die hebben voortdurend veel hypotheekaanvragen in behandeling. Het totale bedrag dat in behandeling is, beloopt voortdurend tientallen, bij de grootste zelfs honderden mil joenen. Elke dag dat de rente niet wordt verlaagd betekent dan heel veel geld, in ieder geval veel meer dan wat gratis publiciteit oplevert. Als de rente vaak verlaagd wordt, zo als sinds vorig jaar het geval is, dan gaat het in totaal zelfs om enkele miljoenen. In perioden dat de rente stijgt lopen de grote financiële in stellingen om dezelfde reden vaak juist wel voorop. „Na een tijdje werkloos te zijn geweest ben ik sinds kort weer aan de slag. Maar de financiële problemen hadden zich intussen opgestapeld en nu wil de bank ons huis verkopen. Kan ik daar nog wat tegen doen?" J.v.O te Breda Veel hangt af van de manier waarop u in het verleden met uw schuldeisers bent omge sprongen. Als u verstoppertje hebt gespeeld, zal het moeilijk zijn nu nog soepele regelingen te treffen. Het is altijd verstan dig in een zo vroeg mogelijk stadium te overleggen: leg uw kaarten eerlijk op tafel en pro beer er samen uit te komen. Los van de voorgeschiedenis is in ieder geval uw situatie sterk in positieve zin veranderd. U moet een gesprek eisen met belanghebbenden en laat u liefst bijstaan door een finan cieel deskundige. Als u uw hy potheek hebt afgesloten via een tussenpersoon, probeer die dan bijvoorbeeld in te schake len. Als uw hypotheek met gemeenetegarantie was afge sloten zal de bank zich altijd (en terecht) verschuilen achter de gemeente. Dan is de afde ling gemeentegarantie en niet de bank uw eerste gespreks partner. Op basis van de nieuwe (inko- mens)situatie moet u dan een financieel voorstel voorleggen om de achterstanden terug te betalen. Als de ruimte nu nog erg krap is, ga dan samen met bank en/of gemeente de diver se mogelijkheden langs om de pijn te verdelen. Dus: is het mogelijk de looptijd te verlen gen of het geleende bedrag te verhogen om zodoende de ach terstand uit te smeren over een lange periode? Bij gemeentegarantie is in de praktijk verhoging van hypo-- theekbedrag of verlenging van looptijd moeilijk: daar zou een nieuw besluit van B&W voor nodig zijn. Wel is het dan soms mogelijk eerder afgeloste be dragen weer op te nemen en daarmee achterstanden te neren. Als dergelijke regelingen haalbaar zijn zit er niets ders op dan de achterstand! in maandelijkse termijnen, venop de bestaande termijne terug te betalen. Daar rrio dan natuurlijk wel inkom§ti ruimte voor zijn. Als om wat voor reden^ executie onvermijdelijk dring dan in ieder geval aaito een onderhandse spoedvt koop. Verkoop op een re veiling levert in het meen minder op. Alle partft hebben er voordeel bij als| verkoop langs de normale verloopt, dus via een mak laar, borden in de tuin en vertenties en dergelijke. Bij g meentegarantie is deze mani van 'gedwongen onderhaal verkoop' zelfs richtlijn vann het Ministerie VROM. 120 luxueuze recreatievilla's in villapark Livingstone te Burgh HaamstedeKopen is ook een interessante belegging. In een uniek natuurlandschap aan de kust van Schouwen-duiveland, bij het prachtige dorp In navolging van het succesvolle project Beachpark Livingstone op Texel, waar recentelijk Burgh-Haamstede, worden 120 luxe villa's gerealiseerd in Villapark Livingstone. Er is keuze 144 villa's werden gerealiseerd en verkocht, kan uw villa per jaar of jaardelen uit 2 fraaie ontwerpen, villa Zelandia en villa Escaldia met resp. 110 en 96 m2 netto oppervlakte. Gelegen in een prachtig park met speelse indeling met hoogteverschillen en waterpartijen zoals vijvers en singels. De villa's zijn gelegen op mime kavels met aangren- op interessante wijze verhuurd worden via de professionele organisatie "Creatief Vakantie Verblijven". Op deze wijze kunt u een hoog rendement op uw investering boeken. Hypotheekmogelijkheid tot 90%, waarvan rente en kosten fiscaal aftrekbaar zijn. zend natuurschoon. De villa's zijn voorzien van drie mime slaapkamers en alle luxe en com- Bij verhuur bestaat de mogelijkheid om de btw volledig temg te vorderen. fort zoals badkamer met whirlpool, luxe keuken met inbouwapparatuur, open haard e.d. Prijzen vanaf f. 199.000,- incl. grond, excl. btw. onmd Joratno naiiGfiMBn J obiüolcJjiuL b'uY looi» ii(i li t h r ju f a ui ««.«vavsmaMH -■ i tmhhks»- - r BUILDING INDUSTRY Rozemarijnstraat, 01159-1327-1282 - compleet met isolatieglas - voor nieuwbouw en renovatie - geen onderhoud - geen schilderwerk eigen montage - service ROLLUIKEN in ALUMINIUM en KUNSTSTOF passen op elk raam VERANDA'S <1 GOOTBEKLEDING IN KUNSTSTOF C§ AUTOMATISCHE GARAGE ROLDEUREN Uw huis op dit formaat in de krant kost meestal minder dan een maand hypotheekrente en verkoopt sneller, want: En de makelaar weet van wanten en kranten. te Groede zal op donderdag 26 augustus 1993 des n.m. 15.30 u. in café „Parkzicht", Metteneijedijk 5 te Nieuwvliet krachtens art. 3:268 BW in het open baar bij opbod en afslag verkopen: Het woonhuis Cadzandseweg 6 te 4504 AN Nieuwvliet, met garage, ondergrond, erf en tuin, kadastraal bekend gemeente Oostburg, sectie EN nummer 193, groot 4,10 are; vallende onder de Gebruikersverordening Wonin gen van de Gemeente Oostburg (mag zonder ont heffing niet als recreatiewoning worden gebruikt). De veiling geschiedt in één zitting, bij opbod en afslag. Aanvaarding: na betaling van koopsom en kosten. Koper dient zelf voor ontruiming zorg te dragen. Betaling.' kosten binnen 8 dagen na toewijzing, koopsom binnen 1 maand na toewijzing. Gegadigden kunnen tot uiterlijk 12 augustus 1993 ten kantore van genoemde notaris een schriftelijk onderhands bod uitbrengen. Op de veiling zijn van toepassing de Algemene Vei- lingvoorwaarden voor Executieveilingen 1993. Inlichtingen te verkrijgen bij en bezichtiging in overleg met genoemde notaris, Provincialeweg 7 te Groede, tel. 01171-1212. Maak naast onze aantrekkelijke voorwaarden, waaronder géén advertentiekosten, gebruik van ons unieke uitwisselingssysteem via de BREDA - Grazendonkstraat vr.pr.f 179.500.- k.k. Nabij centrum gel. eigentijds verb, en gemod. 5- k.app. o.a. v.v. gas-c.v'. en terras afm. 4.00 x 3.00 m. BREDA - J.D. Zocherstr. vr.pr. 137.500.- k.k. Uitstek, op ca. 191 m2 gesit. eengez.won. o.a. v.v. 3 slpks., zolderverd. en diepe zongunstige tuin. BREDA - Dorsvlegel vr.pr. 279.500.- k.k. Recent geb. op 216 m2 gesit. VRIJSTAANDE won. v.v. garage, 3 slpks., zolderverd. (mogh. 4e en 5e slpk.) en voor-, zij- en achtertuin. BREDA - Postillonstr. vr.pr. 164.500.- k.k. Op 232 m2 gesit. geh. verb, vooroorlogse won. o.a. v.v. woonk. 6.65 X 4.60 m., open keuken met mod. inrichting, zeer luxe badkamer, slaapkamer b.g. 5.09 x 3.80 m., zolderslaapkarme'r met douche, mogelijkheid garage en boven uitbouw mogelijkheid tot opbouwen van 1 pf ^slaapka mers. T.H.A.M. - HYPOTHEEK: 15 jaar lang de mogelijk heid, via een overstapregeling, gebruik te maken van een dalende marktrente! Informeer naar onze speciale THAM-hypotheekü ZUNDERT - Jasmijnring vr.pr. 139.500.- k.k. In '79 gebouwde patiobungalow voorzien van gas- c.v., grote garage, woonk., luxe semi-open keuken, 1 slpk., bijkeuken, badk., toilet en patiotuin. Weekendtelefoon dhr. G. Cantrijn 076-140054 Academiesingel 25 4811 AB Breda Tel. 076-225700 OPENBARE VERKOOP notaris ter standplaats Steenbergen zal ten verzoeke van zijn opdrachtgeefster, inge volge het bepaalde in artikel 3:268 van het Burger lijk Wetboek overgaan tót Openbare executoriale verkoop van de navolgende onroerende zaak: De grond met het daarop gesticht woonhuis met bollenschuur en loods te Nieuw-Vossemeer, plaatselijk gemerkt Nieuw-Vossemeersedijk 1, postcode 4681 RG, erf en tuin, kadastraal bekend gemeente Nieuw-Vossemeer, sectie A, nummer 326, groot 49.30 are, welk kadastraal perceel is belast met een zakelijk recht of een gedogingsverplichting als bedoeld in de Belemmeringenwet Privaatrecht. De veiling wordt gehouden op: dinsdagen 14 sep tember en 21 september a.s. beide malen om 19.00 uur in café „De Hoogte", Hoogte 15 te Nieuw- Vossemeer, respectievelijk bij opbod en afmijning. Het te veilene kan vrij worden aanvaard eventueel krachtens de grossen van de processen-verbaal van inzet en afslag, na betaling van de koopsom, uiter lijk zes weken na de gunning. Op de veiling zijn van toepassing de Algemene Vei- lingvoorwaarden voor Executieveilingen 1993, voor zover daarvan bij de processen-verbaal niet is afge weken. De voorwaarden liggen ter inzage ten kantore van Notaris Stoetzer. Gegadigden dienen op de veiling desgewenst een verklaring van hun bankrelatie te overleggen betreffende hun financiële gegoedheid en zich te legitimeren. Gegadigden kunnen vóór 1 september 1993 uitsluitend schriftelijk een bod uit brengen aan de notaris. Zo een bod zou leiden tot onderhandse verkoop, geschiedt deze na vooraf gaande rechterlijke goedkeuring en is er niettemin sprake van een executieverkoop. Aan eventuele on juistheden en/of onvolledigheden in deze adverten tie kunnen geen rechten worden ontleend. Bezichti ging: in overleg met de notaris. Voor verdere infor matie wende men zich tot het kantoor van notaris mr. F.C.H. Stoetzer, Blauwstraat 54-56 te Steen bergen, postcode 4651 GD, tel: 01670-64650. .a flOfê JÏÏ3Ï '07 1 Voor al uw afval, naar Containers met een inhoud van 6 m3 tot 40 m3. Ook voor bedrijfsafval-rolcontainers vanaf 1.1, m3 tot 4.4. m3. Tevens leveren wij zand en grind. Particulieren kunnen op ons recyclingbedrijf afval aanleveren op ZATERDAG tussen 8 uur en 12 uur. Voor inlichtingen tel. 076-878300 BASTIAANSEN B.V. behoort tot de COPPENS GROEP CONTAINER-SERVICE ZAND- EN GRINDHANDEL Snelle levertijd, vakkundige plaatsing tegen scherpe prijzen Vraag informatie bij: Tel. 01650-67691 W OPENBARE EXECUTORIALE VERKOOP notaris ter standplaats Oudenbosch fc zal ten verzoeke van haar opdrachtgever, ingêVblgJ artikel 3:268 van het Burgerlijk Wetboek op 'da dinsdagen 31 augustus en 7 september 1993 telk&i] om 19.00 uur in Café De Beurs, aan de Markt 5ta Standdaarbuiten respectievelijk bij opbod en ai-j mijning OPENBAAR VERKOPEN: koop 1: HET WOONHUIS met berging, erf, tuin en verdere aanhorigheden, staande en gelegen te Standdaarbuiten aan de Mo-I lenstraat nummer 24, kadastraal bekend: Gemeente] Standdaarbuiten sectie D nummer 2020, groot 1.40 are; koop 2: PERCEEL TUIN kadastraal bekend gemeente Standdaarbuiten sec tie D nummer 2476, groot 1.90 are, grenzende aan het onder koop 1 omschreven registergoed; koop 3: DE MASSA van de kopen 1 en 2 Aanvaarding: vrij te aanvaarden na betaling van koopsom, eventueel krachtens de grosse van d'eljy-l potheekakte-;en de processén 4et%aal van inzef%n| afslag; Betaling: koopsom: uiterlijk 6 weken na de gun-l ningkosten en rechten: uiterlijk 8 dagen na dégUn-| ning. Gegadigden dienen zich op de veiling te kun-1 nen legitimeren en een door een bank verklaring van financiële gegoedheid te kunnfenj overleggen; Bezichtiging: in overleg met genoemde notaris, de veiling zijn van toepassing de Algemene Veiling-1 voorwaarden voor Exeeutieveilingen 1993 (AWE),[ voor zover daarvan in de Bijzondere Veilingvoor-f waarden niet is afgeweken, welke veilingvoorwaar-l den vanaf 23 augustus a.s. ter inzage liggen ten| kantore van notaris Lanen. Aan eventuele onjuistheden en/of onvolledigheden I in deze advertentie kunnen geen rechten worden I ontleend. o I Nadere inlichtingen: worden geheel vrijblijvend I verstrekt door notaris mr. A.E.M.G. Lanen, VeiliiigT weg 10 te 4731 CW Oudenbosch, telefoon 01652-| 14350. yan onze tennismedewerker jjenk van de Voorde Cadzand - „Vorig jaar zaten we al vol, maar dit jaar zitten we overvol. De stijging van het aantal deelnemers is mo gelijk omdat nu alle finales 0p zondag gespeeld worden. Vroeger werden er ook fina les op zaterdag gespeeld, want toeristen moeten op zondag vaak eerder weg." Aan het woord is Joop Wielak- jcer. Hij heeft de wedstrijdlei ding in handen van het Haaie- tanden-tennistoernooi van ASOC in Cadzand. Bondsgedele- geerde is Arnold van Pamelen. Wielakker laat de statistieken spreken: er zijn in totaal 193 deelnemers, tegenover vorig jaar 170. Het aantal vrouwen be draagt 67 en het aantal mannen 4 Het Van onze medewerker Rinus Verberki Axel - Colin Montgommery w Dutch Golf Open. Als winr ontmoeting in Noordwijk 2f winnaar te mogen noemen. Dt ge en bij 'De Woeste Kop' inl 'Roddy' Watkins had elf slage daarmee op een gedeelde 3? eerste 'Hollander' mee. Roddy, zoals hij zichzelf noemt en genoemd wordt, kwalificeer de zich voor de ontmoeting in de duinen van Noordwijk via een derde plaats in de nationale profkampioenschappen en door het behalen van een vijfde plaat sin de nationale open titelstrijd. De inmiddels 40-jarige Schot, die sinds zijn 19e jaar als be roeps golfer door het leven gaat, viel daarmee op en kon opnieuw énkele fraaie resultaten aan zijn prestatielijstje toevoegen. Een lijst, die in 1968 begint met het Bedfordshire Boys Cham pion. Een titel die hij een jaar later nogmaals pakte om vervol gens in 1970 winnaar te worden van het Clubchampionship Bed ford en County. Prijzen die hij won als amateur. In 1972 ver volgde hij als beroeps met het Runner-up Bedfordshire Profes sional Championship. In de grote toernooien kwalifi ceerde hij zich in ,1978 voor de Final Stage of Britisch Open. In 1979 werd hij eerste in Sunning- dale tijdens Eurogolf 36 hole individual Event en winnaar van de 18 hole individual Basilton Pro-Am. Zijn lijst opmerkelijke resultaten vermeldt verder onder andere het winnen van Harpen den European Airways Pro-Am en de Bentley Pro-Am. In 1989 zegevierde Roddy Watkins in de Hampshire Sort Course cham pionship en de Blackpoll Pro- Am. Recenter won hij diverde toer nooien in Zuid-Engeland. Een omgeving waar de Schot, die wereldwijd zijn balletje sloeg, woonde eer hij naar Nederland kwam. Zijn wieg stond zoals gemeld in Schotland. Als zoon van de bij Glascow Rangers spe lende Charley Watkins, lag een voetbalcarrière voor de hand. De jonge Watkins werd in eerste instantie voetballer. Het werd geen succes. „Ik was te traag," weet Roddy, die zijn snelheid precies goed vindt voor het spe len van golf. Amateurs: 1. P. Mol (Kapelle) 344 punten, 2. V. Timmermans (Yerseke) 202, 3. F, Franse (Kwadendamme) 198, 4. C. Schouwenaar (Kloetinge) 197, 5. D. Mesu (Middelburg) 173, 6. J. van de Ameele (Temeuzen) 143, 7. T. Vermeulen (Kloetinge) 142, 8. P. van Passel (Sluiskil) 132, 9. D. Dub beldam (Sluiskil) 128, 10. J. van I Schaik (Oost-Souburgj 123, 11. P. 1 Hoondert (Goes) 121, 12. V. Aarts (Kruiningen) 110, 13. M. Young J (Zuiddorpe) 102, 14. A. Goense (Le- wedorp) 80, 15. K. van Goethem i (Sluiskil) 71. Junioren: 1. F. Klaasse (Yerseke) 48 punten, 2. D. Brehm (Wissenkerke) Oostburg - Atletiekvereniging werking met de Stichting 24 premietrimloop. Dit als omlij dit 'jaar aan de twintigste edit voor de derde keer op het omli Er zijn aardig wat premies te jeugd van start, voor hen herinnering terwijl er onder_ gulden zullen worden verloot gorieën in actie. Er wordt gel< gefietst wordt. Inschrijven vl Ledelplein. Kleed- en wasaccij van de SV Oostburg aan de P' Koewacht - Ter gelegenheid de Koewachtse buurtschap 't voor trimmers gereden. Op t voor de A categorie, veteram

de Stem | 1993 | | pagina 8