EMS wankelt aan rand afgrond Betalen naar het buitenland: duur, soms traag en onzeker iren bij [ezbollah Devaluatie franc ongunstig voor bedrijfsleven FNV neemt DSM-top onder vuur id KORT Speculanten slaan slag op chaotische Europese geldmarkt economie KORT Ondanks recessie Schiphol toch drukker ECONOMIE A5 Franse franc onder druk Oorlog in ex-Joegoslavië treft Wereldbank Idie donderdag hebben lakse raketbases hebben radarsignalen van een identieke signalen van ge functionaris van het |ekendgemaakt. De radar gericht, maar op een fr in gevecht was. De in het gebied inmiddels maken tussen de twee ranslagen nazi's waren van plan lo- en televisiestations en Ice-T. Dat blijkt uit de lie Jeremiah Knesal heeft (dinsdag samen met de -alifornia) werd gearres- bok dat hij op 20 juli een kantoor van de zwarte [ionale Vereniging voor de na. In zijn auto werden >al Nood heeft 1,2 miljoen l:htoffers van de overstro- aar India, Bangladesh en br het kopen en distribue- lleding en tenten, aldus de (richten de lokale hulpor- ngen nog maar het begin ratificatie heeft een klacht over de lan Maastricht verworpen, oeslissen of ze in beroep Inservatieve parlementslid 1 Hof een klacht ingediend J Unieverdrag volgens hem Iers niet over de verdrags- Ët waaruit bleek dat het Britse wet. Stasi-contact bfgang Lüder (FDP) wordt et de Stasi, de staatsveilig- Lüder heeft gisteren alle bft de presidente van de (ssmuth gevraagd, om zijn mogelijk op te heffen. Istitiële onderzoek snel op en. Mijn politieke leven lag Lüder in een bliksemsnelle ïgeklaagd [ter van cultureel erfgoed, Ingesteld wegens corruptie, gelmatigheden' bij de aan- Home. Voor de restauratie Een hebben 'gekregen'. Ook (Financiën - Giovam Goria, (betrokken zou zijn, wordt details zijn niet bekend kop het spoor bnt is deze week in de buurt (rugsmokkel. De man reed elgië met duizend kilogram I heeft inmiddels toegegeven hale drugbende, waarvan de nt in totaal drie druglijnen, ■rden vanuit Nederland ook 150.000 xtc-pillen per auto |jn voerde duizenden kilo's Nederland en België naar niks |trant in de ultra-linkse Rote aformaties over deze anar- |e van Rijnland-Pfalts heeft phietpartij op het station van Bij die, deels mislukte, l-agent en het RAF-lid Wolf- Ititie in Schwerin, belast met Phet eerst Steinmetz kunnen hietpartij ondergedoken, en likbaar. left Washington Damascus afgelopen dagen zelfs ge- fezen voor haar 'zelfbeheer- nS- mie kan van de situatie al- n maar profijt trekken. Te- nover Beiroet kan Damas ks nu met meer verve dan iorheen duidelijk maken, dat van de uitvoering van het 'aif-akkoord (dat onder ande- het terugtrekken van de ische troepen uit Libanon ■reist) voorlopig niets kan ■men. e veiligheidssituatie in Liba- on zou dat vereisen. Syrië |ou inmiddels ook al van Was- ,ington hebben geëist, van de :jst van landen die terreur eunen te worden geschrapt ruil voor druk op de Hez- lollah. ;n meer nog. Ook Israël zal :ennelijk een hoge prijs moe ien betalen: volledig terug- rekken van de Golan-hoog- 'lakte, in ruil voor rust aan de ïoordelijke grens, en mis- ichien zelfs - zo is de inschat ing van Westerse diplomatie ke bronnen - een uiteindelijk Syrische militaire controle over Zuid-Libanon, nadat Is- aël gedwongen zal zijn de zelf /erklaarde 'veiligheidszone' laar te verlaten. JE STEM ZATERDAG 31 JULI 1993 Brussel - Geld overmaken naar het buitenland is duur en soms traag. In sommige gevallen is het zelfs onze ker of het geld ooit aankomt. De informatie over het buitenlands beta lingsverkeer die de banken aan de consument verstrekken is doorgaans beneden de maat. De Europese consumentenorganisatie had deze conclusies op basis van eigen onderzoek al in 1987 en in 1992 ge trokken, maar nu is ook de Europese Commissie tot die overtuiging geko men. EG-commissaris Vanni d'Archirafi, verantwoordelijk voor financiële dienstverlening, maakte deze week in Brussel de resultaten bekend van een grootscheeps, onafhankelijk onderzoek naar de doorzichtigheid en uitvoering van betalingen tussen de EG-lidstaten. Die resultaten liegen er niet om. Het gerenommeerde Londense onderzoeks bureau Retail Banking Research Ltd. gaf 34 verschillende banken in de twaalf lidstaten in totaal duizend be talingsopdrachten van elk 100 ecu (220 gulden) met de uitdrukkelijke op dracht dat alle kosten voor rekening van de verzender moesten komen. Drie betalingen kwamen nooit aan; in elk geval niet binnen de twintig weken die voor het onderzoek waren uitge trokken. Gemiddeld duurde een over schrijving een week (4,6 werkdagen). In een geval duurde het 70 werkdagen. Over die gemiddelde duur is de Com missie nog wel te spreken, maar anders is het met de kosten en met de infor matieverstrekking. Gemiddeld lagen de kosten voor de verzender iets boven de 44 gulden. Ondanks de uitdrukkelijke opdracht dat alle kosten voor de verzender moesten komen, bleek dat in 42,5 pro cent van de transacties toch ook bij de ontvanger kosten in rekening werden gebracht. Door de dubbele kostentoe rekening liep het gemiddelde bedrag voor de kosten van overschrijving op tot 53 gulden. Wat betreft de informatievoorziening aan de klant bleek dat in 68 procent van de gevallen geen enkele geschre ven informatie over het betalen naar het buitenland werd verstrekt. Als er al informatie beschikbaar was, dan meestal over de tarieven. Over de de benodigde tijd voor uitvoering van de betaling werd alleen bij uitzondering schriftelijk informatie gegeven. „Deze resultaten vragen om spoedige antwoorden. De volledige voordelen van een interne markt kunnen alleen worden bereikt als geld snel, betrouw baar en goedkoop van een deel van de Gemeenschap naar het andere kan worden overgemaakt, zoals nu binnen de meeste lidstaten het geval is," aldus commissaris Archirafi. Kan onze redactie economie Amsterdam - Het Europese Monetaire Systeem (EMS) dreigt te bezwijken onder de aanvallen van speculanten. Slechts massaal ingrijpen door de centrale banken, waaronder die van Nederland, konden de Franse franc en de Deense kroon gisteren overeind houden. Ook de Spaanse peseta, de Bel gische frank en de Portugese escudo lagen zwaar onder vuur. Het is gisteren duidelijk gewor den dat de leden van het EMS maatregelen moeten nemen om :e voorkomen dat het monetaire stelsel uit elkaar zal spatten. 3e Franse munteenheid noteerde aan het eind van de dag 32,829 iper honderd). Daarmee lag de franc duidelijk onder de bodem koers van 32,8475. Ook de Deense kroon kwam gisteravond met boven de bodemkoers van 28,8825. De munt stond om 7.00 uur op 28,875 (per hon derd). De dollar profiteerde van let geweld in Europa en klom tiaar 1,9620 tegenover 1,9430 op donderdag. Of de monetaire autoriteiten in het weekeinde bijeen komen, is met duidelijk. Analisten, economen en andere deskundigen verwachten dat de centrale banken maatregelen ne men. Een herschikking van het EMS of een 'tijdelijke' uittreding van de Franse franc behoort tot de mogelijkheden. De Belgische minister van finan ciën Maystadt liet gisteren weten dat het monetaire comité van de EG dit weekeinde niet bij elkaar komt. Zijn Spaanse collega Sol bes acht een bijeenkomst over de crisis in het EMS wel degelijk noodzakelijk. De kleine verlaging van alleen de Duitse Lombard-rente don- dag was voor de valutahan delaren hét signaal om met de aanval te beginnen. De handel had bloed geroken. Steeds weer, en met steeds meer succes, proberen speculanten ga ten in de EMS-muur te slaan. De Bundesbank had te weinig ge daan om de rust binnen het EMS te herstellen, luidde het com mentaar van de handelaren. De Nederlandsche Bank moest donderdag tegen het eind van de dag al in actie komen om zo de Deense kroon te redden. Volgens handelaren zou de centrale bank omgerekend twee miljard gulden hebben uitgegeven voor het mas saal opkopen van kronen. Gisterochtend werd al gauw dui delijk dat de aanval op de Euro pese munteenheden onvermin derd doorging. „Er heerst hier chaos", verklaarde een verhitte handelaar. In het opgefokte valutacircuit kivam de geruchtenstroom op gang. De Franse centrale bank zou gestopt zijn met het inkopen van de eigen valuta, werd ver teld en prompt schoot de Franse franc omlaag naar de 32,700 'per honderd) tegenover een slot van 32,910 op donderdag. Daarna volgde een ontkenning en liep de franc het rampzalige verlies weer in. Alom wordt betwijfeld of het IMS in de huidige vorm nog een kans heeft. Zolang er niets ver andert aan de hoge Duitse rente of de positie van de zwakkere munten blijft de valutamarkt chaotisch. Zelfs de bekende va lutaspeculant George Soros, die één miljard dollar had overge houden aan de slag om het pond sterling in 1992, is weer terug in de ring. Maandag verklaarde hij tegen over het Franse dagblad Le Fi garo nog dat hij niet uit was op de instorting van het EMS, maar gisteren liet hij weten niet afzij dig te blijven bij de handel in valuta. Daarbij gaf Soros vooral de Duitse centrale bank de schuld. „Het is onzinnig om het EMS te proberen te beschermen door niet te handelen als het belangrijkste lid, de Bun desbank, met zijn beslissingen geen rekening houdt met de an dere leden", schreef hij op een fax aan het persbureau Reuter. De bedragen die met speculaties zijn gemoeid, zijn gigantisch. Per dag gaat er over de hele wereld zo'n biljoen (1000 miljard) dollar om bij de geldhandelaren. Sinds de liberalisering van het finan ciële systeem in het begin van de jaren tachtig is de geldhandel veranderd in een bijna dodelijk wapen. De centrale banken hadden gis teren dan ook grote moeite om het hoofd boven water te hou- den. „Het zal een spannende dag worden", verzuchtte een woord voerster van De Nederlandsche Bank nog voor de handel begon. Volgens handelaren in Londen, de grootste valutavloer ter we reld, kochten Deense, Belgische, Duitse, Franse en Nederlandse centrale banken keer op keer voor in totaal bijna zeventien miljard gulden aan valuta op in een poging een bodem in de markt te leggen. Volgens andere schattingen waren de monetaire autoriteiten zelfs 22 tot 28 mil jard gulden kwijt aan steunope raties. Het effect van de operaties was minimaal. Tegen het geweld van de gigantische brij aan ver koopopdrachten konden de cen trale banken niet op. Geruchten als zou de top van de Bun desbank plotseling in spoedzit ting bijeen zijn gekomen, werden tegengesproken. De Franse franc zakte tijdens de ochtendhandel door de bodem koers van f 32,8475 en kon on danks de interventies geen her stel meer laten zien. De specu lanten hadden opnieuw een overwinning geboekt op de cen trale banken. De goudprijs ging gisteren fors omhoog, nu velen het edele me taal lijken te verkiezen boven valuta waar voorlopig geen peil op valt te trekken. In Londen noteerde goud gisteren 402 dol lar per ounce (31,1 gram), ruim zeven dollar meer dan donder dag. Koers per 100 Franse francs tegen Nederlandse gulden u n i Koortsachtige activiteit in de handelskamer van een Amsterdamse bank. Den Haag - Een devaluatie van de Franse franc en de Deense kroon mag dan ple zierig zijn voor vakantiegan gers, vooral het exporterende bedrijfsleven is er niet blij Produkten uit Nederland wor den daardoor duurder. Daar staat uiteraard tegenover dat ook de import van allerlei pro dukten goedkoper wordt. Per saldo is Nederland echter niet gebaat bij eventuele koersverla- gingen. Zowel in de handel met Frank rijk als in die met Denemarken heeft Nederland een overschot. De uitvoer naar Frankrijk be droeg vorig jaar 26 miljard, waar een invoer van 19 miljard tegenoverstond. De uitvoer naar Denemarken be droeg 3,7 miljard tegenover een invoer van 3,1 miljard. Ter vergelijking, de totale export van Nederland bedroeg vorig jaar 245,9 miljard bij een im port van 236 miljard. De winstmarges op de uitvoer zullen minder worden en juist de dalende winstmarge op de ex port baart het ministerie van Economische Zaken de laatste jaren zorg. Het Centraal Planbureau denkt dat de nadelige effecten voor de export van korte duur kunnen zijn, als Nederland op de juiste wijze reageert op de ontwikke lingen. Een sterkere gulden zet een rem op de inflatie en dat kan ook bij exporterende bedrijven leiden tot een vermindejïlipg vat), kosten. Meer zorgen maken zakenlieden en beleidsambtenaren zich dan ook om de gevolgen van de valu ta-onrust op langere termijn. In de loop van de jaren tachtig is internationaal steeds meer geld beschikbaar gekomen voor aller lei vormen van beleggen. Dat maakt speculanten veel machtiger dan vroeger en dus wordt het ook voor de monetaire autoriteiten steeds moeilijker om met kleine aanpassingen in het beleid, zoals het opkopen van valuta door centrale banken of door het verhogen of verlagen van rentetarieven, de diverse munten in het gareel van het Europese Monetaire Systeem (EMS) te houden. Zo wordt erop gewezjn dat de kracht van de Franse economie op dit moment geen aanleiding geeft tot een forse devaluatie. Het loslaten van stabiliteit in de wisselkoersen is niet bevorder lijk voor het internationaal za ken doen. Het Britse pond en de Italiaanse lire verdwenen vorig jaar al uit het EMS. Er werd gehoopt dat het dan in ieder geval met de sterkere mun ten zoals de mark, de gulden, de Belgische frank en de Franse franc wel goed zou zitten. Nu blijkt echter ook de Franse franc onder druk te staan. Dat brengt een Europese Mone taire Unie, die uiteindelijk zou moeten leiden tot één Europese munt, bepaald niet dichterbij. Washington - De burger oorlog in Joegoslavië heeft de Wereldbank geraakt in haar portefeuille. De bank moest extra voor zieningen treffen omdat de kans groot is dat de schul den van de voormalige re publiek niet geheel worden terugbetaald. Door de stij ging van de toevoeging aan de stroppenpot met ruim 600 miljoen dollar daalde de winst van' de Wereldbank in het boekjaar 1992/93, dat eind juni eindigde, van 1,65 miljard dollar tot 1,1 mil jard dollar. Joegoslavië was een van de grootste schuldenaars met twee miljard dollar aan le ningen. Terwijl Kroatië en Slovenië hun schuld nog wel terugbetalen, houden de andere republieken door omstandigheden de hand op de knip. De stroppenpot - een post die is gecreëerd om niet-be- taalde leningen op te van gen - steeg in het afgelopen boekjaar met 610 miljoen dollar tot 3,15 miljard dol lar. Naast de betalingspro blemen van de voormalige Joegoslavische republieken kampen Kongo, Irak, Libe ria en Syrië eveneens met terugbetalingsproblemen. Om de komende jaren wan betalers beter aan te kun nen is de Wereldbank van plan de algemene reserves op te krikken. Binnen twee jaar moet de verhouding tussen reserves en uitge leend geld opgeschroefd zijn van elf tot dertien a veertien procent. Van onze verslaggever Sittard - De Industriebond FNV heeft bijzon der felle kritiek op de plannen van DSM om de komende tijd nog eens 1000 banen bij het chemieconcern te schrappen. „Dit is puur natte-vinger-werk. De DSM-top geeft zich hiermee een brevet van onvermogen. Daar moet de afslanking dan ook maar beginnen," zegt bestuurder Henk Walravens van de Industriebond FNV verontwaardigd. Walravens verwijt de DSM-top defaitisme. „Het enige antwoord dat de Raad van Bestuur op de slechte resultaten heeft, is om opnieuw massaal mensen naar huis te sturen." Donderdag maakte DSM de cijfers over het eerste half jaar van '93 bekend. Het concern heeft over die periode tien miljoen gulden winst geboekt, 200 miljoen minder dan dezelfde periode vorig jaar. Verwacht wordt dat DSM het derde kwartaal in de rode cijfers belandt. Walravens beschuldigt het chemieconcern ervan op de beleggers te vriend te houden, die dit jaar voor het eerst geen tussentijdse winstuitkering meer krijgen. „Het komt in die kringen altijd goed over als in slechte tijden wat mensen overboord zet." Volgens Walravens onbreekt het de Raad van Bestuur van DSM al geruime tijd aan creativiteit om de problemen bij het chemieconcern aan te pakken. „Ze weten niet waar ze met het bedrijf naartoe moeten." DSM is er volgens hem niet in geslaagd om nieuwe produkten te ontwikkelen, die de kwestbaarheid van het bedrijf voor schommelingen in de econo mie verminderen. „Maar dat is branchegenoot Akzo wel gelukt. Er zit dus echt iets scheef bij het Limburgse chemieconcern." Walravens geeft toe dat het topmanagement van DSM dat wel geprobeerd heeft. Vooral in de tweede helft van de jaren tachtig heeft het bedrijf meer dan een miljard gulden geïnvesteerd in fabrieken voor de produktie van nieuwe materia len. „Maar het is niet gelukt. Dan moet je constateren dat het tijd wordt voor een andere aanpak. Het wordt hoog tijd dat er een frisse wind door DSM gaat, het bedrijf is nu veel te kwetsbaar." De top van DSM wilde gisteren niet reageren op de beschuldigingen van Walravens. Een woordvoer der van het concern erkende dat er met de bonden geen overleg is geweest over de nu aangekondigde nieuwe inkrimingsplannen. „Maar dat kon ook niet, omdat er nog geen concrete plannen zijn. Bestuurslid Timmermans heeft in Amsterdam in antwoord op vragen alleen aangegeven dat het hem zou verbazen als het personeelsbestand de komende tijd niet met nog eens 5 procent teruggebracht kan worden, gezien de noodzaak om verder op de kosten te besparen." Staking tegen tolheffingen New Delhi - Meer dan 1,5 miljoen vrachtwagenchauffeurs zullen vandaag in India aan een staking beginnen uit protest tegen tolheffing aan de gemeentegrenzen. Het wegtransport vervoert dagelijks 16 miljoen ton aan goederen. Dat is ongeveer 55 procent van de totale vracht van India. De verwachting is dat door de staking handel en industrie zullen worden lamgelegd.De centrale regering legt de laatste hand aan een noodplan om te garanderen dat de voorziening van voedsel, brandstof en andere basisgoederen niet zal worden onderbroken. De chauffeurs eisen de afschaffing van tolgelden en andere heffingen op goederen die over de stadsgrenzen worden vervoerd. De tolheffingen leiden niet alleen tot verlies door vertragingen, maar zijn ook een bron van corruptie, aldus het Congres voor Wegtransport van India. België eens met plannen Fortis en ASLK Brussel - De Belgische overheid is gisteren akkoord gegaan met het plan van de Nederlands-Belgische verzekeringsgroep Fortis (Amev, VSB en AG-groep) om een aanzienlijk belang te nemen in de staatsbank ASLK. Vooralsnog gaat de Belgische regering niet verder dan de toezegging dat het belang van Fortis hooguit 49 procent mag bedragen, heeft een woordvoerster van Fortis in Brussel gisteren gezegd. Eerder deze maand heeft de regering wel de wettelijke mogelijkheid gekregen om meer dan de helft van de aandelen te verkopen. Omzetstijging optiebeurs 20 proeent Amsterdam - De Amsterdamse optiebeurs heeft een goed eerste halfjaar achter de rug. In vergelijking met dezelfde periode in 1992 steeg de omzet met circa 20 procent tot 6,24 miljoen contracten. De grootste bijdrage aan de omzet kwam ook in de eerste helft van 1993 voor rekening van de aandelenopties, ongeveer 80 procent. De indexopties waren goed voor een kwart van de totale omzet. Door de omzetgroei is de winst vóór belasting over de eerste zes maanden met 11 procent vergeleken met de eerste helft van 1992 gestegen tot 12,9 miljoen. Door een kapitaaluitkering in de vorm van obligaties van de vereni ging EOE, die heeft plaatsgevonden in 1992, is de winst na rente op deze obligaties en belastingen niet vergelijkbaar met vorig jaar. De winst over het eerste halfjaar van 1993 na belastingen en rentelasten op obligaties bedraagt 6,6 miljoen. Halfjaarwinst VHS Goed 2,6 miljoen Den Haag - VHS Onroerend Goed Maatschappij heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst behaald van 2,6 miljoen of 0,26 per aandeel. In dezelfde periode vorig jaar werd een verlies gerapporteerd van zes ton. Wel heeft het resultaat in vooral het tweede kwartaal onder druk gestaan door de kosten van de eind vorig jaar ter hand genomen reorganisa tie. Ook het herstel van de officiële beursnotering en nagekomen lasten uit de surséance-periode in 1991 drukten op de winst. In het tweede kwartaal hebben onroerend-goedtransacties plaats gevonden die in het derde kwartaal zullen worden afgewikkeld. Het nettoresultaat op deze transacties zal 3,3 miljoen bedra gen. Mede gelet op deze ontwikkeling verwacht de directie dat het resultaat, geen rekening gehouden met nieuwe transacties, over geheel 1992 ten minste 6,5 miljoen zal bedragen (1992 11,1 miljoen). Italië: eigen kandidaat ehef EBRD Rome - Italië houdt nog steeds vast aan de eigen kandidaat voor het presidentschap van de Oost-Europabank, heeft de Italiaanse premier, Ciampi gisteren, gezegd. Italië heeft zijn vorige premier Amato voorgedragen. „Er is geen reden om hem terug te trekken", aldus de bewindsman. Daarrqee beeft de, EG een problée'm. Zij zit'ilü"'ffief twee kandidaten, terwijl het dé bedoeling was dat de lidstaten uiteindelijk met één kandidaat naar voren zouden komen. De andere kandidaat, die door de meeste EG-landen wordt gesteund, is de president van de Franse centrale bank, Jacques de Larosière. Afgelopen woens dag werd gemeld dat binnen de EG daarover overeenstemming was bereikt. Shell Oil presenteert goede resultaten New York - Shell Oil, de Amerikaanse dochteronderneming van Nederlandse-Britse Koninklijke/Shell Groep, heeft in het twee de kwartaal een 17 procent hogere winst geboekt. Het resultaat bedroeg 203 miljoen dollar tegen 173 miljoen dollar in dezelfde periode van 1992. In de eerste zes maanden kwam de winst uit op 442 miljoen dollar, terwijl de oliemaatschappij in de eerste helft van 1992 nog genoegen moest nemen met een verlies van 279 miljoen dollar (exclusief bijzondere lasten 356 miljoen dollar positief). Shell Oil noemt de cijfers over het afgelopen halfjaar de beste sinds 1989, ondanks de relatief lage olieprijzen. Protest houthakkers Houthakkers protesteerden gisteren in de Franse stad Bordeaux tegen de in hun ogen veel te lage houtprijzett. Ze gooieden in het centrum van de stad ongeveer 80 kubieke meter houtafval en blokkeerden daarmee het doorgaand verkeer. foto anp Schiphol - Ondanks de eco nomische recessie is het ver keer en vervoer op Schiphol het eerste half jaar van 1993 sterk gegroeid. Van januari tot en met juni nam het aantal passagiers toe van 8,7 miljoen in 1992 tot ruim 9,2 miljoen dit jaar. Het vrachtver voer steeg met 11,1 procent tot ruim 377.000 ton. Het aantal vliegtuigbewegingen in het han delsverkeer steeg met 9 procent tot ruim 124.000. De groei van het aantal passa giers is volledig te danken aan het lijndienstvervoer, dat tot en met juni met 11,1 procent steeg. Het chartervervoer toonde over dezelfde periode een daling van 6,1 procent. Dat is een gevolg van de afname van het aantal vliegvakanties. Met name het chartervervoer naar de traditio nele Europese en Noordafri- kaanse vakantiebestemmingen liep terug. Alleen naar de Vere nigde Staten, Turkije en het Ca- ribisch gebied gingen méér va kantiegangers. Volgens de luchthaven wordt de toename van het lijndienstver voer voornamelijk veroorzaakt door een sterke groei van het aantal overstappende reizigers. Dit heeft te maken met de invoe ring van de nieuwe dienstrege ling van de KLM waardoor de vluchten op Schiphol beter op elkaar aansluiten dan voorheen. De inzet van meer vliegtuigca paciteit door onder meer Marti nair, KLM en El Al ligt ten grondslag aan de aanzienlijke stijging in het luchtvrachtver- voer via Schiphol. De toename werd ook veroor zaakt door de lage tarieven op de routes naar het Verre Oosten en Noord-Amerika, meldt de luchthaven. Drukte op de nationale luchthaven. foto dijkstra

de Stem | 1993 | | pagina 5