Akkoord over nieuwe grondwet EMS Enorme nederlaag voor Britse Conservatieven in Christchurch Wiesenthal: Meest gezochte nazi's zijn dood Clinton breekt zorgvuldig opgebouwde relatie met Midden-Oosten af Betalen 11 Strijdende partijen Bosnië bereiken akkoord over unie en bestand Syrië spint garen bij strijd Israël-Hezbollah Speculanten BUITENLAND A4 BUITENLAND KORT Franse franc onder d de stem zaterdag 31 jul11993 de stem Van onze correspondent Bob van Huët London - De Britse Conser vatieve Partij heeft gisteren een recordnederlaag geleden bij tussentijdse verkiezingen in het Zuidengelse Christchurch. Ruim 35 pro cent van de eigen achterban liet de Tory-kandidaat Rob Hayward vallen en liep over naar de Liberaal-Democrati sche Diana Maddock. De verkiezingen, die nodig wa ren omdat het parlementslid van de Conservatieven in Christchurch was overleden, be tekenden de grootste omme zwaai tegen de Conservatieven sinds de Tweede Wereldoorlog. Hayward behaalde slechts 16.737 stemmen, tegenover 33.164 voor de Liberaal-Demo craten. Voor premier Major kwam de nederlaag hard aan, aangezien het overwegend door beterge- stelde bejaarden bewoonde Christchurch een traditionaal bolwerk van Conservatisme was. Partijleider Sir Norman Fowler die een nederlaag had uitgeslo ten moest erkennen dat 'inder daad een erg slecht resultaat' was gehaald. Hij weet dit aan het 'nog niet door iedereen voel bare economische herstel' en ge voelens van onveiligheid onder de bevolking. Fowler kondigde aan dat harder zou worden opgetreden tegen jeugdige criminelen maar zei ook dat de regering niet van plan was het economische beleid om te buigen. Andere partijfunctionarissen verwachten dat de nederlaag in Christchurch rechtgetrokken zal worden bij de volgende parle mentaire verkiezingen, die pas over vier jaar gehouden moeten worden. „Wij winnen als het erop aankomt en dat is bij de algemene verkiezingen," aldus de verliezende kandidaat Rob Hayward. De kiezers in Christchurch ble ken vooral boos over de invoe ring van btw op verwarmings- kosten. „Hier is een duidelijke boodschap aan premier Major: verander het beleid of verander van baan," aldus de triomferen de Diana Maddock. De Liberaal- Democratische leider Paddy As- hdown kondigde een aanval aan op de omstreden btw-plannen. Wanneer de anti-Major-stem- ming in Christchurch zou wor den doorberekend naar de lan delijke resultaten van de partij zouden de Tories geen zetel overhouden in het Lagerhuis. Veel Conservatieve kiezers in Christchurch lieten overigens weten dat het hen hier om een duidelijke proteststem ging en dat ze op het oude nest zouden terugkeren in geval van algeme ne verkiezingen. Labour kwam er met 1435 stem men in Christchurch niet aan te pas. De lokale kandidaat bleef daarmee onder de drempel voor terugbetaling van het inschrij vingsgeld. Genève (rtr/afp) - De leiders van de strijdende partijen in Bosnië-Herzegowina zijn het gisteren in Genève eens geworden over de oprichting van een unie van drie republieken. Dat hebben de internationale bemiddelaars Lord Owen en Thorvald Stoltenberg bekendge maakt. De overeenkomst maakt deel uit van een algeheel vredesakkoord. Volgens de Kroatische president Franjo Tudjman kan het ak koord al zondag of maandag worden ondertekend. De delega ties komen vandaag opnieuw bijeen om de grenzen te trekken tussen de drie Bosnische staten die samen de 'Verenigde Repu blieken van Bosnië en Herzego- wina' gaan vormen. Wijzigingen De moslims hadden eerder giste ren nog belangrijke wijzigingen geëist in het unie-plan van de internationale bemiddelaars. De Bosnische president Alija Izetbe- govic diende een lijst in van elf veranderingen die vooral be doeld waren om de macht van de centrale regering te vergroten. Onduidelijk is nog in hoeverre de andere partijen aan deze ei sen tegemoet zijn gekomen. Izetbegovic verwierp onder meer het begrip 'unie', kennelijk om dat het te veel doet denken aan een losse verzameling van onaf hankelijke staten. Volgens het voorstel hebben alle burgers (moslims, Serviërs en Kroaten) het recht te wonen in elk van de drie republieken. Bo vendien hebben vluchtelingen het recht terug te keren en de huizen waaruit ze zijn verdre ven, op te eisen. Diplomaten lieten zich al voor het akkoord optimistisch uit over de kansen van het Owen- Stoltenberg-plan. Zij zeiden dat de moslims vooral gecharmeerd waren van het plan omdat zij volgens het voorstel toegang krijgen tot de Adriati- sche Zee en tot de belangrijke Sava, de grensrivier tussen Bosnië en Servië. Bestand De militaire commandanten van de strijdende partijen in Bosnië- Herzegowina werden het onder tussen in Sarajevo eens over een staakt-het-vuren. Dat heeft de Nederlandse majoor Luuk Nies- sen, woordvoerder van de VN- vredesmacht, bekendgemaakt. Met het bestand scharen de drie bevelhebbers zich achter een op roep van hun politiek leiders uit Genève om alle aanvallen in Bosnië op te schorten. Die op roep had de afgelopen dagen geen merkbaar effect op het slagveld. De drie bevelhebbers die deelna men aan het beraad op het vlieg veld van Sarajevo waren Ratko Mladic (Serviërs), Milivoj Petko- vic (Kroaten) en Rasim Delic (Bosnische leger). Verdediging De Verenigde Staten lieten giste ren weten te overwegen Sarajevo vanuit de lucht te verdedigen indien de Servische aanvallen doorgaan. Washington wil niet alleen de VN-troepen bescher men maar tevens de moslims in de Bosnische hoofdstad verdedi gen door luchtaanvallen uit te voeren op Servische stellingen. De Amerikaanse regering heeft donderdag al geprobeerd Frank rijk en Groot-Brittannië te win nen voor wat de 'brede optie' is gaan heten. Dit weekend zal Washington ook Rusland, Duits land, Spanje en Nederland raad plegen. Frankrijk lijkt niet enthousiast over het Amerikaanse voorstel. De Franse minister van Defensie Franqois Leotard zei dat de Na- vo-toestellen alleen de VN-sol- daten moeten beschermen. Zo wel Parijs als Londen vrezen vergeldingsacties tegen hun blauwhelmen in Bosnië zodra Servische stellingen door Navo- vliegtuigen worden bestookt. De Bosnische Servischeleider Radovan Karadzic heeft VN-se- cretaris-generaal Boutros Bou- tros-Ghali gisteren schriftelijk excuses aangeboden voor een aanval op VN-troepen afgelopen zondag in Sarajevo. Bij de drie kwartier durende beschieting werden vier voertuigen van de VN vernield en zes beschadigd, maar raakten geen blauwhelmen gewond. De brigadecommandant uit het betreffende gebied is van zijn taak ontheven en degenen die voor de beschieting verantwoor delijk waren, zijn gearresteerd en zullen vervolgd worden, aldus Karadzic. Gisteren werd echter opnieuw een VN-bataljon beschoten en kwam een Spaanse VN-soldaat om het leven. Een onderhouds- eenheid van de Spaanse VN- ploeg werd beschoten met artil leriegranaten, waarbij een slaap zaal geraakt werd. Veertien Spaanse soldaten raakten ge wond, waarvan vier er slecht aan toe zijn. Het is niet duidelijk wie voor de aanslagen verantwoor delijk is. De leiders van de strijdende partijen in Bosnië rondom de tafel in Genève. Kloksgewijs: VN-bemiddelaar Stoltenberg (midden), de Bosnische president Izetbegovic en een medewerker, de Bosnisch-Kroatische leider Boban, de Kroatische president Tudjman, de Servische president Milosevic, de Bosnisch-Servische leider Karadzic en VN-bemiddelaar Owen. foto epa -ui» noboünehe: v ,- Jeruzalem (ap/rtr) - Anton Burger, een van de laatste belangrijke nazi-oorlogs misdadigers die nog werden gezocht, is vorig jaar onder een valse naam gestor ven in Duitsland. Dat heeft de vooraan staande nazi-jager Simon Wiesenthal gezegd. Burger, die geholpen heeft bij de deportatie van 10.000 Griekse joden naar de doden kampen, stond in de top tien van een lijst met meest gezochte nazi-misdadigers die het Simon Wiesenthal Centrum in Wenen in 1987 heeft opgesteld. Volgens Wiesenthal is Burger op 81-jarige leeftijd overleden. Openbare aanklagers in Bremen die belast zijn met de zaak Burger zeggen voor negen tig procent zekerheid te hebben over de dood van de oud-nazi. Als alles volgens plan verloopt, brengen de aanklagers over twee weken verslag uit over hun onderzoek. Als Burger inderdaad dood blijkt te zijn, dan zijn er geen grote nazi-oorlogsmisdadigers meer, aldus Wiesenthal: „De belangrijksten' zijn dood. Dat is voorbij." De nazi-jagers zullen zich dus moeten gaan toeleggen op de kleinere oorlogsmisdadigers. Volgens Wie senthal zullen de kleinere processen door blijven gaan, ondanks de vrijspraak van John Demjanjuk afgelopen donderdag. T '1'J'jf Alois Brunner, de nummer een op de lijst van meest gezochte ex-nazi's, heeft waar schijnlijk zijn laatste jaren in Syrië doorge bracht maar is mogelijk al overleden, aldus Wiesenthal. Josef Schwammberger, een 80-jarige oud nazi die ook op de lijst van het centrum stond, is in Argentinië gevonden en overge bracht naar Duitsland, waar hij vorig jaar veroordeeld werd tot levenslang. Aribert Heim, een andere man op de lijst die werkte als arts in het kamp Mauthausen, zou nog in leven zijn, menen de autoriteiten. Oekraïne heeft inmiddels laten weten John Demjanjuk te willen opnemen. Demjanjuk, die in eerste instantie ter dood veroordeeld was, wil zijn Amerikaanse staatsburger schap terugvragen, dat hem ontnomen is omdat hij zijn oorlogsverleden had verzwe gen. In afwachting van een Amerikaanse beslis sing kan Demjanjuk voor onbepaalde tijd in Oekraïne blijven, waar hij 73 jaar geleden geboren is en waar hij nog verre familie heeft wonen. Als Demjanjuk een schriftelijk verzoek indient, kan een verblijfsvergunning binnen een dag geregeld worden, verklaarde de Oekraiense ambassaderaad Alexander Maidammyk. Een dag nadat het Israëlische Hooggerechts hof de vermeende Treblinka-beul bij gebrek slew aan bewijs heeft vrijgesproken, is bekendge- worden dat Kurt Franz (79), commandant van hetzelfde vernietigingskamp, al enkele weken geleden uit gevangenschap is ontsla gen. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van Justitie van de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen bekendgemaakt. Franz is 'enkele weken geleden, misschien al in mei' vrijgelaten, liet de woordvoerder weten. De oorlogsmisdadiger zat vast in een gevangenis in Remscheid. De Duitse wet voorziet in een mogelijkheid tot vrijlating als een veroordeelde er vijftien jaar cel op heeft zitten. Als een openbare aanklager echter officieel bezwaar maakt, omdat de misdaden waarvoor de gevangene straf uitzit te ernstig van aard zijn, gaat de gratieverlening niet door. Het vermoeden bestaat dat Franz om gezondheidsredenen of wegens zijn hoge leeftijd uit de gevangenis is ontslagen. De nu 79-jarige Franz werd in 1965 tot levenslang veroordeeld. De rechter achtte hem tijdens een proces in Düsseldorf schul dig aan de moord 'op zeker 300.000 perso nen' in de gaskamers van Treblinka. Boven dien zou hij met eigen handen 193 mensen om het leven hebben gebracht. Franz heeft steeds ontkend de gaskamers te hebben bediend. Al direct nadat Israëli sche artillerie en Arabi sche katjoesja's afgelo pen weekend losbarstten, barstte het gekrakeel los in de hoofdsteden van het Midden-Oosten. En daarbij viel, zoals te ver wachten, om de paar zin nen het woord 'vredes proces'; alle partijen pro beren dit in snel tempo verblekende begrip zo veel mogelijk uit te bui ten. Iedereen beweert, hoe tegenstrijdig ook, het vredesproces te willen heipén. Door onze correspondent Rogier Slop ALLE PARTIJEN in het Mid den-Oosten zijn er drommels goed van doordrongen dat de onderhandelingen moeten door gaan. Ondanks de toenemende frustraties die de bijeenkomsten sinds oktober 1991 in Madrid hebben ontsierd. Alle partijen weten dat er geen alternatief is. Maar het huidige geweld kan de toch al bijna Warren Christopher foto epa gestokte overlegmachine wél verder vertragen; en dat is ge vaarlijk. Israël, Syrië, Jordanië, Libanon en de Palestijnen, ver vuld van onderling wantrouwen, kijken zeker in deze tijd naar de enige supermacht die de zaak nog kan vlot trekken: de VS. Na de Golfoorlog besloot het duo George Bush en James Ba ker de geschiedenis in te gaan als 'eerlijke makelaars' (vrij naar Bismarck) in het langdurigste conflict van deze eeuw. Zij heb ben zich daar aan gehouden, niet alleen in de aanloop naar 'Mad rid', maar ook in de daarop volgende gespreksronden. Om zich bij de Arabische wereld geloofwaardig te maken, moes ten daarbij harde noten worden gekraakt in de bijna ondoor- breekbare symbiose tussen de VS en Israël. Vooral minister van Buitenlandse Zaken James Ba ker, die niet bang was om het Israël van de onbuigzame pre mier Sjamir met financiële sanc ties naar de onderhandelingsta fel te dwingen, stak hierbij zijn nek uit. Stoïcijns liet hij de traditionele afweerreactie, als zou hij een 'antisemiet' zijn die het joodse erfgoed achteloos verkwanselde voor oliedollars, van zich afglij den. Wat de bikkelharde diplo maat Baker wél deed, was de balans rechttrekken. De Arabieren, die vrij plotseling de traditionele steun van Mos kou moesten ontberen, zagen in Bush en Baker de eerste Ameri kanen die zich niet lieten 'chan teren' door Jeruzalem. En het knapste staaltje van Baker was, dat hij ook veel Israëliërs ervan kon overtuigen dat Sjamir en de zijnen fossielen waren en dat de toekomst lag in het zoeken naar een vergelijk met de aartsvijan den. Wat niemand had verwacht, lukte Baker: hij had het Ameri kaanse 'eerlijk makelaarschap' daadwerkelijk gestalte gegeven. Dit alles is radicaal doorkruist door het aantreden van de rege- ring-Clinton. Dat het liberale establishment binnen de Demo cratische Partij sterker pro-Is- raël was dan de hooghartige 'an ti-semieten' als Bush en Baker, stond tijdens de verkiezingscam pagne al buiten kijf. De Arabische gesprekspartners schrokken echter nog meer, toen het Midden-Oosten werd toege deeld aan Martin Indyk, de man die carrière maakte door van de joodse lobby AIPAC een van de sterkste organisaties in Was hington te maken. Dennis Ross werd zijn opvolger als vrij bewegende adviseur voor het Midden-Oosten. Dat leek een goede zet: Ross had uitgerekend onder James Baker met dat bijl tje leren hakken. Dat zou de Arabische gesprekspartners dus enig vertrouwen moeten inboe zemen. Niets bleek minder waar: van geen van de betrokken partijen, allemaal oude rotten in het vak, kregen de 'snotneuzen' van Ross ook maar een millimeter speel ruimte. Hun baas, minister van Buiten landse Zaken Warren Christo pher, heeft zich bij zijn eerste bezoek aan het Midden-Oosten al onsterfelijk belachelijk ge maakt door openlijk - maar ook heel eerlijk- zijn gebrek aan kennis te etaleren. Klappertan- James Baker foto epa dend stond Christopher in het vroege voorjaar aan de Israëli sche kant van de Golan-hoogte en mompelde vaag naar Syrië wijzend: „Nu pas begrijp ik de angst van de Israëliërs, ze zitten wel erg dichtbij." Die 'ze' waren de Syriërs, die op enkele kilometers afstand zitten, gescheiden door een uiterst ef fectieve VN-macht. Juist aan het Israëlisch-Syrische front is al bijna twintig jaar geen infiltratie en geen enkel conflict geweest. Christopher had het allemaal kunnen weten, als hij zich een beetje had verdiept in de ge schiedenis. Het lijkt nog allemaal niet zo erg, maar ook buiten dit soort geblunder is een sluipend proces aan de gang. De snelle verschui ving in het Amerikaanse diplo- matenjargon zal zeker niet on opgemerkt blijven. De 'occupied territories' (bezette gebieden) worden meer een meer 'disputed territories' (omstreden gebie den). Het is een kleine accent verschuiving, maar er zit een wereld van denken achter dit geheel. Woordjes als 'bezet' en 'omstre den' kunnen tot grote woede en onrust leiden. In deze sfeer heeft Warren Christopher zijn reis in Azië bekort en vertrekt naar Washington om aldaar verder te praten. Het Midden-Oosten zal dan zijn volgende tussenstop zijn. Kopschuwe Arabieren en te zelfverzekerde Israëliërs zullen Christopher met het nodige cy nisme aanhoren als hij in hun midden is. De erfenis van James Baker is ongetwijfeld die van een cyni sche machtspoliticus, maar het is juist die taal die in het Midden- Oosten wordt verstaan. Erger is dat het zorgvuldig opgebouwde makelaarschap van James Baker binnen enkele maanden van Clintons beleid totaal is afgebro ken. 'VS-aanvallen in Irak vergissing' Washington - Amerikaanse piloten die donderdag hebben geschoten op wat zij aanzagen voor Iraakse raketbases hebben zich mogelijk vergist. In plaats van radarsignalen van een raketbasis hebben zij wellicht de bijna identieke signalen van grondradar opgevangen, heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. De radar was waarschjijnlijk niet op de piloten gericht, maar op een shi'itische militie waarmee het leger in gevecht was. De defensiefunctionaris zei dat alle piloten in het gebied inmiddels waren gemaand beter onderscheid te maken tussen de twee radarsoorten. Neonazi's VS beraamden aanslagen San Francisco - Amerikaanse neo-nazi's waren van plan aanslagen te plegen op synagoges, radio- en televisiestations en zwarte rapzangers als Ice Cube en Ice-T. Dat blijkt uit de getuigenverklaring die de rechtsradicale Jeremiah Knesal heeft afgelegd. De 19-jarige Knesal, die dinsdag samen met de evenoude Wayne Wooten in Salinas (California) werd gearres teerd wegens winkeldiefstal, bekende ook dat hij op 20 juli een bomaanslag had gepleegd op het kantoor van de zwarte burgerrechtenorganisatie NAACP (Nationale Vereniging voor de Vooruitang van Kleurlingen) in Tacoma. In zijn auto werden drie bommen en vier geweren gevonden. Mensen in Nood helpt Nepal Den Bosch - De stichting Mensen in Nood heeft 1,2 miljoen gulden beschikbaar gesteld aan de slachtoffers van de overstro mingen in Nepal. Ook gaat er geld naar India, Bangladesh en Pakistan. Het zal gebruikt worden voor het kopen en distribue ren van voedsel, medicijnen, dekens, kleding, en tenten, aldus de stichting. Volgens Mensen in Nood berichten de lokale hulpor ganisaties dat de huidige overstromingen nog maar het begin zijn van een rampperiode. Brits Hof: Niets mis met ratificatie Londen - Het Britse Hooggerechtshof heeft een klacht over de ratificatieprocedure van het Verdrag van Maastricht verworpen. De indieners zullen volgende week beslissen of ze in beroep gaan tegen deze uitspraak. Het Conservatieve parlementslid Lord William Rees-Mogg had bij het Hof een klacht ingediend omdat de ratificatie van het Europese Unieverdrag volgens hem ongeldig is. Het parlement heeft immers niet over de verdrags tekst gestemd, maar over een tekst waaruit bleek dat het verdrag in overeenstemming is met de Britse wet. Bondsdaglid verdacht van Stasi-contact Bonn - Het liberale Bondsdaglid Wolfgang Lüder (FDP) wordt verdacht van jarenlange contacten met de Stasi, de staatsveilig heidsdienst van de voormalige DDR. Lüder heeft gisteren alle beschuldigingen afgewezen. Hij heeft de presidente van de Duitse Bondsdag, mevrouw Rita Süssmuth gevraagd, om zijn politieke onschendbaarheid zo snel mogelijk op te heffen. Daardoor kan ook het (eventuele) justitiële onderzoek snel op gang komen. „Ik heb niets te verbergen. Mijn politieke leven lag en ligt voor iedereen open," aldus Lüder in een bliksemsnelle reactie op de verdenkingen tegen hem. Cultuurminister Italië aangeklaagd Rome - Tegen de Italiaanse minister van cultureel erfgoed, Alberto Ronchey, is een onderzoek ingesteld wegens corruptie. Ronchey wordt verdacht van 'onregelmatigheden' bij de aan schaf van een historische villa in Rome. Voor de restauratie daarvan zou hij veertig miljoen gulden hebben 'gekregen'. Ook tegen oud-premier - en minister van Financiën - Giovani Goria, Ijh.die.bij twee andere corruptiezaken betrokken zou zijn, wordt een onderzoek ingesteld. Verdere details zijn niet bekend gemaakt. Politie komt drugbende op het spoor Gent - Een man uit de streek van Gent is deze week in de buurt van Parijs aangehouden wegens drugsmokkel. De man reed wekelijks vanuit Maastricht naar België met duizend kilogram hasj en ruim 150.000 xtc-pillen. Hij heeft inmiddels toegegeven deel uit te maken van een internationale drugbende, waarvan de leider een Gentenaar is. De bende runt in totaal drie druglijnen. Naast de lijn Maastricht-belgië, werden vanuit Nederland ook wekelijks ladingen van 20.000 tot 50.000 xtc-pillen per auto naar Italië gebracht. Een tweede lijn voerde duizenden kilo's hasj per schip vanuit Marokko via Nederland en België naar Zwitserland. RAF-informant weet van niks Bonn - Klaus Steinmetz, die als infiltrant in de ultra-linkse Rote Armee Fraktion (RAF) jarenlang informaties over deze anar chistische organisatie aan de politie van Rijnland-Pfalts heeft gegeven, kent geen details over de schietpartij op het station van Bad Kleinen, vier weken geleden. Bij die, deels mislukte, arrestatiepoging werden een politie-agent en het RAF-lid Wolf gang Grams doodgeschoten. De Justitie in Schwerin, belast met het onderzoek, heeft gisteren voor het eerst Steinmetz kunnen verhoren. Hij was kort na de schietpartij ondergedoken, en daarna alleen via een advocaat bereikbaar. Van onze correspondente Willy Werkman Tel Aviv - Na zes dagen van oorlogshandelingen wordt in Jeruzalem nu openlijk toegegeven, dat de duizenden bommen en gra naten die het leger inmid dels op Libanon heeft afge vuurd, het Katjoesja-pro- bleem voor Noord-Israël niet hebben kunnen oplos sen. De logische conclusie is, dat wat er ook de komend dagen gebeurt uiteindelijk Syrië's president Hafez el Assad, de buit zal kunnen binnenhalen. Jeruzalem zelf heeft in feite Damascus de kaarten daartoe in handen gespeeld. Keer op keer hebben de Israëlische lei ders laten weten, dat de rem op het Hezbollah-optreden te gen Israël vanuit Syrië moet komen. Hoewel gisteren vanuit Wes terse diplomatieke kringen werd gemeld, dat de Syrische troepen in Libanon tijdens de eerste dag van Israels militaire operatie Sam-7 raketten heb ben afgevuurd naar overvlie gende Israëlische toestellen, heeft Washington Damascus de afgelopen dagen zelfs ge prezen voor haar 'zelfbeheer sing'. Syrië kan van de situatie al leen maar profijt trekken. Te genover Beiroet kan Damas cus nu met meer verve dan voorheen duidelijk maken, dat er van de uitvoering van het Taif-akkoord (dat onder ande re het terugtrekken van de Syrische troepen uit Libanon vereist) voorlopig niets kan komen. De veiligheidssituatie in Liba non zou dat vereisen. Syrië zou inmiddels ook al van Was hington hebben geëist, van de lijst van landen die terreur steunen te worden geschrapt in ruil voor druk op de Hez bollah. En meer nog. Ook Israël zal kennelijk een hoge prijs moe ten betalen: volledig terug trekken van de Golan-hoog- vlakte, in ruil voor rust aan de noordelijke grens, en mis schien zelfs - zo is de inschat ting van Westerse diplomatie ke bronnen - een uiteindelijk Syrische militaire controle over Zuid-Libanon, nadat Is raël gedwongen zal zijn de zelf verklaarde'veiligheidszone' daar te verlaten. Brussel - Geld overmaken na buitenland is duur en soms tr; In sommige gevallen is het zelfs ker of het geld ooit aankom informatie over het buitenlands lingsverkeer die de banken a, consument verstrekken is dooi beneden de maat. De Europese consumentenorgai had deze conclusies op basis var onderzoek al in 1987 en in 191 trokken, maar nu is ook de Eu Commissie tot die overtuiging Van onze redactie economie Amsterdam - Het Europese dreigt te bezwijken onder de Slechts massaal ingrijpen waaronder die van Nederlai en de Deense kroon gisteren Ook de Spaanse peseta, de Bel gische frank en de Portugese escudo lagen zwaar onder vuur. Het is gisteren duidelijk gewor den dat de leden van het EMS maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat het monetaire stelsel uit elkaar zal spatten. De Franse munteenheid noteerde aan het eind van de dag 32,829 (per honderd). Daarmee lag de franc duidelijk onder de bodem koers van 32,8475. Ook de Deense kroon kwam gisteravond niet boven de bodemkoers van 28,8825. De munt stond om 17.00 uur op 28,875 (per hon derd). De dollar profiteerde van het geweld in Europa en klom naar 1,9620 tegenover 1,9430 op donderdag. Of de monetaire autoriteiten in het weekeinde bijeen komen, is niet duidelijk. Analisten, economen en andere deskundigen verwachten dat de centrale banken maatregelen ne men. Een herschikking van het EMS of een 'tijdelijke' uittreding van de Franse franc behoort tot de mogelijkheden. De Belgische minister van finan ciën Maystadt liet gisteren weten dat het monetaire comité van de EG dit weekeinde niet bij elkaar komt. Zijn Spaanse collega Sol- bes acht een bijeenkomst over de crisis in het EMS wel degelijk noodzakelijk. 3 De kleine verlaging van alleen de Duitse Lombard-rente don derdag was voor de valutahan delaren hét signaal om met de aanval te beginnen. De handel had bloed geroken. Steeds weer, en met steeds meer succes, proberen speculanten ga ten in de EMS-muur te slaan. De Bundesbank had te weinig ge daan om de rust binnen het EMS te herstellen, luidde het com mentaar van de handelaren. De Nederlandsche Bank moest donderdag tegen het eind van de dag al in actie komen om zo de Deense kroon te redden. Volgens handelaren zou de centrale bank omgerekend twee miljard gulden hebben uitgegeven voor het mas saal opkopen van kronen. Gisterochtend werd al gauw dui delijk dat de aanval op de Euro pese munteenheden onvermin derd doorging. „Er heerst hier chaos", verklaarde een verhitte handelaar. In het opgefokte valutacircuit kwam de geruchtenstroom op gang. De Franse centrale bank zou gestopt zijn met het inkopen van de eigen valuta, werd ver teld en prompt schoot de Franse franc omlaag naar de 32,700 (per honderd) tegenover een slot van 32,910 op donderdag. Daarna volgde een ontkenning en liep de franc het rampzalige verlies weer in. Alom wordt betwijfeld of het EMS in de huidige vorm nog een kans heeft. Zolang er niets ver- Koers per 100 Franse francs tegen Neder 33,7 j u n i

de Stem | 1993 | | pagina 4