Regels telefoon-tap soepeler ïstgebitten ''Verbieden house-pil brengt gebruikers juist op slechter pad' Opsporingsambtenaren krijgen meer bevoegdheden bij vooronderzoek: Herinneringen Campingdemocratie aan de Zeeuwse kust I )ezeWd Ontevredenheid A2 BINNENLAND A3 Controle van horeca helpt AVONDOPENSTELLING Het Land van Ooit DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT 'Toekomstperspectief is nul' 'e oorlog in het voormalig, egoslavïe heeft al aan ruin, 0.000 mensen het leven q? st. „Het is natuurlijk nooit k om te doden", zegt Mike n Zweed die samen met de oaten tegen de mos(!Ins cht- FOTO Af Zweden, Fransen n Nieuwzeelanders vechten in Bosnië aan zijde van de Kroaten de stem ZATERDAG 31 JUL11993 n kogel door je kop kunt krij. en, maar ik weet zeker dat mij iks zal overkomen. De vijand het loodje leggen, want wij jn het gevaar in de Bosnische acht." n die vijand verliest inderdaad ij veel manschappen. Hebben 11e drie de jongens al eens iel and gedood tijdens een ge- echt? Drie paar wenkbrauwen aan omhoog. „Ja", zeggen ze op stige toon. Kiwi: „Je ontkomt aar niet aan, want het is oorlog, e weet van tevoren dat het gaat m jezelf en je vijand. Als ik net en fractie van een seconde eer- er ben, dan win ik. Is het an- ersom, dan wint hij. Zo gaat et nou eenmaal in een oorlog." Weet je", zegt Mike, „het is atuurlijk nooit leuk om te do en. Als je met z'n tienen vanaf én lijn vuurt en je ziet dertig eter verderop iemand van de ijand ineenzakken, dan denk je a afloop van het gevecht: „Wie egt dat een kogel uit mijn eer hem geraaid heeft." Voor je evoel is het altijd het lood uit emand andérd zijn wapen die de ijand doodt. e drie vrijwilligers hebben een idee hoe hun toekomst eruit al zien. „Ik leef van dag tot ag", zegt Kiwi. „Ik wil over een aand of drie definitief terug aar Zweden", zegt Mike, „dat eb ik mijn ouders beloofd." "et onderwerp ouders blijkt een eer gevoelig punt voor de bui- enlandse strijders in Bosnië.. Ike vertelde pas na enkele aanden aan zijn ouders dat hij nmiddels soldaat was geworden 'n het Kroatische leger in osnië. Chris heeft nog niet de oed gevonden om zijn ouders n te lichten omtrent zijn huidige ctiviteiten. „Ze zouden zich al een maar zorgen maken als ik "et ze nu vertel", vindt hij. En 'wi? Kiwi's ouders weten ner gens van. De brieven aan zijn vader en moeder gaan in een extra enveloppe naar Londen, waar vrienden van Kiwi de posi oorzenden naar Nieuw-Zeeland zodat de ouders denken dat hun zoon zich in Engeland bevindt. Zij zijn ervan overtuigd dat Kiwi "p vakantie is en een lange reis maakt door Europa. lemaal opgeleid, maar heeft hun dokter het laatste woord. „Het gros zal een tandemspong ma ken, dat wil zeggen samen met een instructeur. Dat is geen pro bleem, meer een kwestie van duimen omhoog en goede herin neringen aan vroeger. De solos pringers moeten zich wel hon derd procent bewijzen. Wanneer we twijfelen aan hun reacties, is het onverbiddelijk 'no'." Een van de veteranen haalde hel niet in de eerste trainingssessie en moet volgende maand op voor een herkansing. Alvorens naar Arnhem te gaan moet iedereen minstens drie trainingsspronge" maken. Opgetuigd voor het grote mo ment van de eerste duik werden de veteranen echter verslagen door het weer. Een lage bevol king maakte de tandemsprongen vanaf drieduizend meter onmo gelijk. „Vijftig jaar geleden was het prachtig weer boven Arn hem," herinnert Peter Clarke (71) zich. Hij was destijds een zweefvliegtuigpiloot. Aan de desastreus afgelopen Operatie Market Garden namen aan geallieerde zijde tienduizend Britse soldaten deel. Ruim ze venduizend van hen sneuvelden, raakten gewond of werden ge vangen genomen door de Duit- Van onze verslaggever Landgraaf - Het verbieden van de 'legale' housepil mdea is een slech te zaak, vindt directeur H. Pelzer van E-Xpress, het bedrijf uit het Limburgse Landgraaf dat belang stellenden van deze pil voorzag. Hij denkt dat nu heel wat gebrui kers overgaan op gevaarlijker drugs als heroïne. „Nederland heeft er nu in een klap 300.000 harddruggebruikers bij," zegt Pelzer. Hij vertelt dat hij maandag nog een gesprek had met WVC en daar waren ze naar zijn zeggen best te spreken over mdea. Het verbod van dinsdag kwam wat hem betreft dan ook als een donderslag bij heldere hemel. Drie weken heeft E-Xpress bestaan. In die korte tijd timmerde Pelzer met zijn bedrijf, keurig geregistreerd bij de Ka mer van Koophandel, behoorlijk aan de weg. Het begon met een klein kaartje dat in discotheken en op hou se-party's werd uitgedeeld. 'E-Xpress: thuisbezorging van de legale house-pil. Minimale bestelling 100 gulden'. Het bedrijf garandeerde binnen een uur de pillen aan huis te leveren, waar ook in Nederland. Daarna volgde een groot scheepse landelijke reclame-campagne in de dagbladen en veel publiciteit. E-Xpress kwam zo ook onder de aan dacht van de wetgever in Den Haag, die het er niet bij liet zitten. Justitie kon de onderneming echter geen stro breed in de weg leggen omdat Pelzer handig gebruik maakte van de mazen van de opiumwet. Daaraan is dinsdag dus een eind gekomen. Pelzer heeft inmiddels alle koeriers ontslagen en de pillen worden bij de politie ingeleverd. De directeur zelf heeft zo'n 450 tabletten bij de politie ingeleverd. „Met de pillen is het defin- tief voorbij, ik heb geen zin om een variant te gaan zoeken. Dat heeft geen zin. Binnen een paar dagen wordt die ook op de opiunüijst gezet. Bovendien zou de uitwerking van een nieuwe pil onvoorspelbaar zijn en eventuele scha delijke gevolgen wil ik niet op mijn geweten hebben. Pelzer krijgt volop reacties. „Kijk hier, een brief van een psychiatrisch patiënt die denkt dat de house-pil hem beter kan maken. Absurd, maar het geeft toch aan hoe enthousiast men is. Zelfs moeders hebben bij ons tabletten be steld voor hun dochter of zoon. Ik voorspel nu dat we in het najaar met de big bang worden geconfronteerd. Er zijn in Nederland zeker 300.000 men sen die xtc of iets dergelijks slikken. En die zullen daar niet mee stoppen. Neem maar van mij aan dat er straks van allerlei rotzooi op de markt komt. Amfetamine met heroïne, xtc gedrenkt in lsd, noem maar op. Ik wil de gezich ten van de heren ministers wel eens zien als hun zoon of dochter stijf van de speed thuiskomt." Den Haag - Opsporingsambtenaren krijgen meer bewe gingsruimte tijdens een gerechtelijk vooronderzoek. Dat staat in een wetsvoorstel dat minister Hirsch Ballin van Justi tie gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Zo worden de regels voor onder meer het doorzoeken van een huis en het afluisteren van telefoongesprek ken vereenvoudigd en verbeterd. De toegenomen (kleine) crimina liteit en de opkomst van bijvoor beeld de vrouwenhandel en mi lieufraude vragen volgens de mi nister om een verruiming van de bevoegdheden van onder meer politie en douane. De opsporingsambtenaren moe ten slagvaardiger kunnen optre den, meent de bewindsman. Dat is nodig, vindt hij, omdat de regels van het vooronderzoek sinds de invoering van het wet boek van strafvordering slechts mondjesmaat zijn aangepast aan de eisen van de tijd. In de toekomst mag een opspo ringsambtenaar bij het doorzoe ken van een woning direct spul len in beslag nemen, ook als de bewoner dat weigert. Tot dusver moest de rechter-commissaris in zo'n geval eerst een machtiging afgeven. Met de wijziging van de bevoegheid hoopt Hirsch Ballin te voorkomen dat belangrijk be wijsmateriaal in de tussentijd kan worden weggemoffeld. Voor een verdere doorzoeking van een huis hoeft de opsporingsambte naar ook niet meer te wachten op de rechter-commissaris. Die kan nu achteraf worden bena derd. De betrokken ambtenaren mo gen voortaan ook 'bij enig ver moeden van een strafbaar feit' voertuigen volledig doorzoeken. Tot dusver mocht dat alleen in een beperkt aantal gevallen ge beuren. Het afluisteren van telefoons is voortaan niet meer direct ver bonden aan het gerechtelijk vooronderzoek. Dat betekent dat ook wanneer er nog geen sprake is van een concrete verdenking van- iemand, de politie bijvoor beeld mag meeluisteren met ge sprekken. Er moet wel een 'rede lijk vermoeden' bestaan dat de persoon in kwestie zeer kwade bedoelingen heeft. De verdachte moet, voor zover het onderzoek dat toestaat, in principe achteraf worden inge licht over de telefoon-tap. Amsterdam - De scherpere aan pak van horecabedrijven die sjoemelen met sociale premies blijkt te lonen, tonen cijfers van de bedrijfsvereniging Horeca over de eerste helft van dit jaar. Het loon waarover werkgevers premie aan de bedrijfsvereniging moeten afdragen, is met 90 mil joen gulden gestegen. De be drijfsvereniging schrijft daarvan dertig miljoen gulden toe aan onderzoek onder de 46.000 hore cabedrijven naar ten onrechte niet afgedragen premies. ADVERTENTIE teWpirt; tear Onnen ei fijnen Zaterdagavond 31 juli is Het Land van Ooit ook van 19.30 tot 24.00 uur open. Prachtig verlicht met magnifieke voor stellingen waaronder KOZAKKEN uit RUSLAND. Als het op 31 juli om 24.00 uur regent in het Land van Ooit wordt 10,- per persoon van de entreeprijs contant terugbetaald. Het Land van Ooit Drunen, tel. 04163-77775. De Rotterdam?? burgemeester Peper luistert geëmotioneerd naar het relaas van een man,., die 51 jaar geleden vanaf 'Loods 24' naar een vernietigingskamp werd gedeporteerd. 'Loods 24', waar gisteren een herinneringsplaquette werd onthuld, vormde tijdens de Tweede Wereldoorlog het vertrekpunt voor Rotterdamse joodse burgers naar Duitse concentratiekampen. foto anp IN CHRISTCHURCH begint de victorie, lijkt de Britse oppositie te juichen. Premier Majors Conservatieve Partij is door de Liberaal- Democraten weggevaagd bij de tussentijdse verkiezing in dit Zuidengelse renteniersbolwerk. Gecombineerd met Majors Pyrrusoverwinning in het Lagerhuis vorige week lijkt het eind van het conservatieve bewind in zicht. Labour gaat in de landelijke populariteitsonderzoeken ferm aan kop en zelfs de Liberaal-Democraten scoren aanzienlijk beter dan de Tories. Toch is het nog te vroeg voor vreugdekreten. Labour mag het goed doen in de opiniepeilingen, over resultaten bij echte verkiezingen zegt dit, hebben de laatste algemene verkiezingen geleerd, niets. Bovendien is Labour het stadium van het wonden likken nog nauwelijks te boven. De nieuwe leider Smith doet zijn best de moeizame verhouding met de vakbonden te normalise ren en de macht van de bonden in de partij te beperken. Tot wezenlijke resultaten hebben zijn pogingen echter nog niet geleid. De liberale leider Paddy Ashdown kondigt frontale aanvallen aan op het beleid van de conservatieven. In het parlement klinkt zijn geluid echter nauwelijks over de achterste banken heen. En als bet op verkiezingen aankomt, zullen veel Britten terugschrikken voor een verandering van het traditionele tweepartijensysteem. Veel van de proteststemmers uit conservatieve bolwerken als Christchurch zullen als het er echt op aankomt, terugkeren op het oude, vertrouwde nest. Betekent de conservatieve nederlaag in Christchurch dan hele maal niets? Natuurlijk niet. Het is een uiting van ontevredenheid. Ontevredenheid over het beleid, maar nog meer ontevredenheid met de figuur van eerste minister Major. Majors beleid is zeker niet strenger en meedogenlozer dan dat van zijn voorgangster mevrouw Thatcher. Weliswaar kan hij, omdat door het beleid van de 'IJzeren Dame' alle tegenstanders volledig uitgekleed zijn, bij zijn verdere bezuinigingen de eigen medestanders niet langer ontzien, maar dat is niet de hoofdzaak van zijn impopulariteit. Mevrouw Thatcher was door haar houding en woorden in staat baar achterban te doen geloven dat het onverkoopbare de enige remedie was. Major mist dat talent. Zijn positie lijkt dus onhoudbaar. Toch redt hij het voorlopig nog. Het debat van de vorige week heeft aangetoond dat de conservatieven nu niet over een alternatief beschikken. En komt zo'n kandidaat er wel, ban is het beter die nog even in de coulissen te houden. Nieuwe algemene verkiezingen duren nog een tijd en intussen dient er oog een groot aantal impopulaire zaken geregeld te worden. Van onze versaggever Paul de Schipper Domburg - „Ja, ik weet wel, u heeft als gasten niet om dat zwembad gevraagd, maar door de camping te optimali seren wilde men Domburg weer terugbrengen in de rij der badplaatsen. Dat moet duidelijk zijn." „Meneer Van Asseldonk, u kunt duidelijk maken wat u wilt. Wij als vaste kampeerders moeten dokken, bijna duizend gulden erbij door stommiteiten van de managers...en dat bestuur, da's ook een conglomeraat van wazi ge personen." Plaats van handeling: een zaaltje in het luxe zwembad annex kuuroord De Parel in Domburg. Onderwerp: de spectaculaire ta riefsverhoging bij de spectacu lair verlieslijdende camping Hof Domburg, een camping die er alles aan deed om geen failliete tent te worden, kuuroord werd en alleen maar dieper in de put raakte. Zo diep, dat de verant woordelijke gemeente Domburg wanhopig naar een financiële reddingboei zoekt. Zestig nieuwe appartementen en honderd bungalows en daarmee het oprekken van het kampeer- seizoen, moeten Hof Domburg èn de gemeentekas voor bank roet behoeden. Er liggen al ka pers op de loer zoals Rabo Vast goed en het Recreatiecentrum De Roompot uit Kamperland. De hoofdrolspelers vanmorgen zijn: kuurbad- en campingdirec teur Jan van Asseldonk en een gemengd Nederlands-Duits ge zelschap van dertig vaste kam peerders van camping Hof Dom burg met de boze meneer Vos op de voorste stoel. Hij is aanvoer der van de kampeerdersmilitie, in de rug gesteund door Hen- Jozef Effgen uit Keulen. De inzet van Van Asseldonk: „Er is onrust over de tariefsverho gingen voor '94. daarom hebben we u als vaste gasten bij elkaar geroepen. Spreekt u vrij uit. We zijn toch één familie hè. Ja, bitte, stecken sie den Finger hin..." Ontwapenende campingdemo cratie aan de Zeeuwse kust. Bui ten valt de natte droefenis met liters naar beneden, binnen zit ten de kleine jannen in de drup. Een kuddeke dat zich verbonden voelt aan de camping en dat zich 'Als ik echt wil zwemmen moet ik naar zee. Dat dure zwembad is voor peuters'. foto camile schelstraete Van Asseldonk handig: „Dan kunnen wij dus nog groeien. Goed, goed, u schudt nee, ik zeg ja." Meneer Vos: „Omdat jullie dat dure bad wilden, moeten wij nog jaren boeten. Stomme jongens, die dat uitgedacht hebben. U kunt toch dat zwembad sluiten?" Van Asseldonk: „Er is te hoog gegrepen maar dat bad dicht is een druppel op een groeiende plaat. Er moet iets gebeuren om de tekorten weg te werken." Meneer Vos: „Ik kijk u er niet persoonlijk op aan hoor. U komt me zeer sympathiek over...." Van Asseldonk: „Dank u, dank de camping een klein beetje heeft toegeëigend. Omdat ze er al zo lang komen. Zoals meneer Vos die driftig met papieren zwaait: „Al dertig jaar meneer, al dertig jaar! En nou van 2800 naar 3950 gulden, bijna duizend gulden erbij. Wat moeten we met een aow-tje. U jaagt ons weg." Van Asseldonk: „Meneer Vos, we moeten de camping optimalise ren. We horen bij de beste negen campings van Nederland. Als we dat niet doen, vallen we uit de markt. Daarom gaan we ons ook toeleggen op winterkamperen." Meneer Vos: „Winterkamperen. Als het 's winters stormt zie je hier geen tien mensen." Meneer Vos:maar u kunt dui delijk maken wat u wilt. Het kost ons geld. De meesten onder ons zijn gepensioneerd. Ze zijn dertig jaar geleden met een tent hier gekomen, maar kunnen dit niet meer opbrengen." Het geschut uit de tweede lijn, Herr Effgen, staat op: „Ik be grijp dat u redenen heeft de prijs zo drastisch te verhogen." Goed keurend geknik achter de tafel. „Maar dat zwembad is voor peu ters. Als ik wil zwemmen moet ik naar zee of naar Middelburg. En dat het onderhoud van de camping een opslag van 1000 gulden rechtvaardigt kan ik me bei Gott nicht vorstellen." Van Asseldonk: „Alle begrip, al le begrip..." Herr Effgen: „Kunnen we nu koffie krijgen?" Na de pauze komt het bord met berekeningen tevoorschijn. Per kampeerplaats wordt bij Hof Domburg een omzet gemaakt van 4285 in 1993. „En," zegt Van Asseldonk, „dan kunnen we ons niet permitteren een bepaal de kleine groep vaste gasten op 2800 gulden te laten staan. Het gemeentebestuur heeft voor dit beleid gekozen." „En zal daarvoor gestraft wor den," echoot uit het zaaltje, „bij de volgende verkiezingen." Dan staat Herr Effgen weer op, klaar voor een rustig betoog: „Kunt u de verhoging niet wat milder maken, veertig procent erbij is bijna ondraaglijk. Dat kun je niet van de mensen vra gen." Hij dwaalt even terug naar vroe ger, drie decennia terug, toen hij voor het eerst uit Keulen naar Zeeland kwam: „Damals Dom burg, das war schön. Urlaub voor de kleine man. Toen kon den we nog met de echte Dom burgers praten. Die zijn er niet meer. Nu is alles gecommerciali seerd. Er is hier veel verloren gegaan. Toch hoop ik dat we hier kunnen blijven." Van Asseldonk, hopend dat de vele gesproken woorden zalf zul len zijn op de verwonde porte monnee van de oude garde: „Goed dat we samen gesproken hebben. We komen nog een keer bij u terug, want er moet snel iets gebeuren, anders worden we verkocht. Als anderen het hier voor het zeggen hebben, gaan de tarieven minstens zoveel om hoog." MS l? Er was eens een zoon van een timmerman die net als zijn vader ook timmerman werd. Hij was wel een bijzondere timmerman, want hij was erin geslaagd om een prachtige stoel te maken. Van heinde en verre kwamen mensen naar hem toe om te vragen hoe ze ook zo'n stoel konden maken. De timmerman besloot les te geven in een soort van schooltje. Het liep er storm en steevast besloot de timmerman zijn onderricht met de woorden: 'Gaat nu allen timmeren Die leerlingen van toen begrepen heel goed wat hij daarmee bedoelde: ze moesten gaan oefenen om zo een betere timmerman te worden. Er waren er die op school aantekeningen maakten om zo die wijze lessen te bewaren voor het nageslacht. Na de dood van de timmerman werd zijn school voortgezet door zijn beste leerling en zo ging generaties lang de leiding van de school steeds op de meest getalenteerde over. Alles ging goed tot op een dag de oppertimmerman die oude aantekeningen las en tot de conclusie kwam dat 'Gaat nu allen timmeren' niet betekende dat je vakman moest worden, maar dat je zoveel mogelijk nieuwe stoelen moest maken. Hij legde dat vast in een reglement. De generaties nadien gingen als gekken aan de slag en omdat er elders op de wereld soortgelijke timmerscho- len waren die overeenkomstige ideeën hadden over het timmeren van tafels en banken, was er steeds minder hout beschikbaar. Zelfs toen er te weinig bos over was om nog lang door te kunnen gaan, was er een volgende oppertimmer man die in een nieuw reglement vastlegde dat het verboden was om voor je lol van een paar oude stoelen weer een bruikbaar exemplaar te maken. Hij hamerde erop dat het nieuwe stoelen moesten zijn. MERIJN Zes jaar cel voor doden kinderen Middelburg - De Middelburgse rechtbank heeft gisteren de 42-jarige M. 't H. uit Hoek veroordeeld tot zes jaar cel plus tbs met dwangverpleging voor de moord op zijn kinderen. Er was acht jaar cel plus tbs geëist. Het drama speelde zich af in de nacht van 22 op 23 januari, toen beide kinderen in het kader van de omgangsregeling bij hun vader logeerden. Ernstige huwe lijksproblemen, schelding en een gedwongen opname in een psychiatrische inrichting gingen eraan vooraf. In de bewuste nacht maakte 't H. zijn eerder geuite dreigementen waar. Hij verdoofde zijn kinderen met pillen, drukte hen een in ether gedrenkte doek in het gezicht en bracht hen met campinggas om het leven. De rechtbank deelde de mening van deskundigen dat 't H. sterk verminderd toerekeningsvatbaar is. Wel acht ze voorbedachte rade bewezen, dat de man de kinderen uit wraak op zijn ex-echtgenote om het leven heeft gebracht. Dagelijks 15D asielzoekers Den Haag - Dagelijks melden zich gemiddeld 150 asielzoekers in Nederland. Dat is anderhalf maal zoveel als het ministerie van WVC had verwacht. Het departement verwacht voorlopig geen problemen met de opvang. WVC had gerekend op een toestroom van 700 asielzoekers per week. Maar vorige week waren er dat 850. Blijven deze aantallen zo hoog, dan kunnen er na augustus weer problemen met de opvang ontstaan. Maar voorlopig is de capaciteit voldoende. Minister D'Ancona heeft enkele weken terug 3800 extra opvangplaatsen toegezegd. Het overgrote deel daarvan (ruim 3100) is inmiddels ingevuld. Strenge maatregelen varkensbedrijven Den Haag - Alle varkensbedrijven in Nederland moeten vanaf 1 december vrij zijn van blaasjesziekte, heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gisteren bekendgemaakt. Varkenshouders moeten een gezondheidsverklaring van de veearts kunnen overleggen die aantoont dat de besmettelijke ziekte niet op het bedrijf aanwezig is. Daartoe moet het bloed van tenminste twaalf varkens per bedrijf worden onderzocht. In de toekomst kan een dergelijk gebod ook voor andere ziekten gelden. De gezondheidsverklaring blijft vier maanden geldig. Veertienjarig meisje vermoord Den Haag - In haar woning aan de Schoeplaan in Den Haag is gisteren een veertienjarig meisje vermoord. Zij werd 's middags gevonden door haar 39-jarige moeder, aldus de politie. Het is volgens een woordvoerster onduidelijk wat de toedracht van de moord is. De politie wil niet zeggen hoe het meisje om het leven is gebracht, alleen dat het om een misdrijf gaat. VERVOLG VAN VOORPAGINA De meeste jongeren raken ont spoord, vertelt hij. Ze gaan niet meer naar school, hebben geen werk en verliezen het contact met hun ouders. „Hun toekomst perspectief is nul. Ze hebben overal schijt aan. Ze leven voor al 's nachts en gaan van de ene houseparty naar de andere. Overdag, slapen ze of hangen ze rond in poolcentra, koffieshops en cafés." Hij schat dat dertig procent van de groep de harde kern vormt. „Dat zijn de dealers. Zij zijn in toenemende mate verantwoorde lijk voor de harde criminaliteit." Van de Broek zegt de gemeente Breda te willen waarschuwen. „Er komt een groep keiharde problematische verslaafden aan. Het zijn net moderne zakenlui. Geen junks in een afgetrapte plunje, maar in een duur pak. Die beginnen niet met een auto radio, maar stappen een pomp station binnen en roepen: 'Geld, of ik schiet je kop eraf'. Daar kun je lang en breed over praten, maar zo is de situatie." Van de Broek vreest dat het gebruik van witte middelen zal leiden tot een toename van he roïnegebruik onder jongeren. „Als gevolg van langdurig xtc- en speedgebruik raken ze ver ward en paranoïde. Heroïne on derdrukt die gevoelens." Hij meent dat de overheid pre- '/TA*! Van de Broek foto de stem/johan van gurp ventief moet gaan werken. „Je moet niet wachten tot ze hier gillend gek voor de deur liggen. Het verloederingsproces gaat snel. Deze jongeren zijn niet te behandelen met therapieën of met een mooi gesprek dat ze verkeerd bezig zijn. Dat weten ze zelf ook wel. Maar het gaat om de weg terug. Je moet ze losweken uit die cultuur. De po sitieve dingen die ze nog hebben, school, werk, contact met ouders, versterken. Je moet ze een toekomstperspectief bie den." Volgens Van de Broek komen de jongeren niet makkelijk terecht bij hulpverleners, omdat ze zich zelf niet als verslaafd zien. „Maar ze zijn het wel degelijk."

de Stem | 1993 | | pagina 3