g DTfQ Bfe ft D voor Iroter istrasse :s succes Op verkenning in ongerept IJsland D4 D Vanuit de lucht zou je IJsland een maanlandschap kunnen noemen, maar een mokkataart is beeldender voor de grillige bruingroenige lavavelden waaruit links en rechts gigantische witte gletsjers verrijzen. In een mêlée van golfplaten Lego-huisjes en kerkjes met daken in purper, roze, blauw en groen, praat de bevolking bij 20 graden al over een hittegolf. Op uitgestrekte grasvlakten briesen IJslandse paarden in hun korte driftige tred, terwijl op de ruwe zee rondom het eiland schepen hartstochtelijk naar de 'witte stilte van IJsland', de voor hier zeldzame windstille periode, verlangen. Een land dichtbij en toch zo ver weg. IJsland, waar de mensen gek zijn op feesten en cultuur In 'de fluitketel van Europa' kickt men op records DE STEM ZATERDAG 31 JUL11993 plschappen, waaron- no Ballet Rotterdam, lim 12 procent meer zoen daarvoor. Ook |nt toe. Er is uitsluitend ge baar de openbare voor- en, waarvoor het pu- fen kaartje moest kopen. Ie galavoorstellingen )t meegeteld. ationale Ballet (HNB) het seizoen 1991/1992 bste bezoekers, gevolgd net Nederlands Dans (NDT). Beide kregen Ier 25 procent van het I aantal bezoekers. Deze pzelschappen gaven ook fste voorstellingen; HNB ie voor 105 voorstellin- pwijl het NDT 159 op- verzorgde. It onderzoek blijkt dat ps van de voorstellingen Amsterdam wordt ge- In het seizoen |992 nam het aantal op- in de hoofdstad daar- |t 35 procent toe in ver- ng met het vorig seizoen PNa Amsterdam werden Jeeste dansvoorstellingen Haag (92) en Rotter- [t63) geregistreerd. Arn- i de vierde (48). i Duitse reeks 'Linden- ondagavond de vierhon- len, zullen ongetwijfeld Ind 1. Ig programma's overtreffen lenstrasse', dat inmiddels Ijaar draait, in kijkcijfers. Ide commerciële toppers als Imhoehzeit' en 'Bergdoktor' 120 en 22.30 u. Groundhog day.: |i. Bambi. In 22.30'ü. Indecent Proposal. dag .MS LST Koning van Engeland '5 en 16.15 u. Bambi. 5, 16.15, 19 en 21.30 u. Hot ts 2. 5, 16.15, 19 en 21.30 u. Dennifc menace. 5, 19 en 21.30 u. Indecent iposal. n 21.30 u. The assassin. 5, 16 15, 19 en 21.30 u. Clift ■nger. 1 ERNEUZEN Jungle book. Oeroeg. li. Alive. 3STBURG del Theater 130 u. Tom en Jerry. |u. Loaded weapon. BOES land Theater lu. Junglebook. Jen 21.30 u. Alive. VTWERPEN 12, 14, 16.30, 19 en 21.30 u. ïffhanger. 'x-Club - 12, 14, 16.30, 19 en .30 u. Untamed heart. leon 1 - 14, 16.30, 19 en 21.3} Sommersby. leon 2 - 14, 16.30, 19 en 21.30 Falling down. leon 3 - 14, 16.30, 19 en 21.30 Alive. leon 4 - 14, 16.30, 19 en 21.3} The distinguished gentleman. lellin I - 14, 16.30, 19 en 21.30 The piano. lellin II 14, 16.30, 19 en 21.30 Splitting heirs, ïellin III - 14 en 16.30 u. Super ario Bros. .00 en 22.00 u. Mad dog ana i ;tro I 14, 16.30, 19 en 21.30 ui 'nnis the menace, ïtro II 14, 16.30, 19 en 21-30 Indecent proposal, njoor - 14, 16.30, 19 en 21.30 uj oaded weapon. mbassades Club 1 - 14 en 16.3(j 3 Ninjas ).00 en 21.30 u. Jennifer 8. mbassades Club 2 - 14, 16.30; en 21.30 u. Hellraiser 3: hell on irth. mbassades Club 3 - 14, 17.15 eri ).30 u. Scent of a woman, mbassades Club 4 - 14, 16.30, 9 en 21.30 u. Dragon. 3RUGGE omplex Zwart Huis 1.30, 17.15 en 20 u. Indecent 'oposal. 30, 17.15 en 20 u. Alive. :.30, 17.15 en 20 u. Falling down. emling .30, 17.15, 20 en 22.30 u. Clif- anger an Eyk .30, 17.15 en 20 u. Loaded weai on 1. ennedy Komplex .30, 17,15, 20 en 22.30 u. DenniS e menace. .30 en 17.15 u. Bambi. en 22.30 u. Sidekicks. .30, 17.15, 20 en 22.30 u. Unta-j fried heart. 4.30 u. Super Mario Bros. 12.30 u. Splitting heirs. 7.15 en 20 u. Sommersby. KNOKKE Jeverly Sereens 5, 20 en 22.30 u. Dennis the nenace 15, 20 en 22.30 u. Cliffhanger. L5, 20 en 22.30 u. Groundhog day. 15 u. Bambi. 10 en 22.30 u. Indecent Proposal. Welkom op je voeten. Het is een ochtend- groet die past bij de doorgaans opge wekte IJslanders. Ze laten zich niet uit het veld slaan. Niet door de winterse duisternis, niet door het eeuwige ijs, niet door het robuuste maanlandschap waarop ze leven. Ze grappen zelfs om hun karige bosbestand: „Wat moet je doen als je op IJsland in een bos verdwaald? Opstaan," weet de IJslander, Door Mario Bouwmans IJslanders worden een stug volkje genoemd, dat nog in feeën en elfen gelooft. Maar de bloedverwanten van de stoere Vikingen en nieuw land zoekende Ieren, die in 1946 onafhankelijk van de Denen wer den, zijn ook wijsgerig en belezen; 'Beter geen schoenen aan de voeten dan geen boeken in de kast,' zeggen ze. En ze zijn romantisch, niet in de laatste plaats door de magnifieke midzomernachten met dat myste rieuze noorderlicht. IJslanders zijn evenmin gespeend van humor en levensvreugde. Het is bijvoorbeeld gebruik op lijnvluch- ten naar het eiland Grimsey op de Poolcirkel een fles champagne te ontkurken zodra de poolcirkel wordt overschreden. Dat gaat al tijd samen met een flinke luchtzak. Als de turbulentie er zelf niet voor zorgt, is de lokale piloot niet te beroerd een hengst aan de stuur- knuppel te geven. Poolcirkel is Poolcirkel en luchtzak is luchfzak, de champagne zal vloeien. In 'de fluitketel van Europa' kickt men op records. Omdat ze met zo weinigen (260.000) zijn, is bijna elke rimpel in de vijver van het leven ook wel als een record uit te IJsland is natuur en wie die natuur wil verkennen, zal er op uit moeten trekken. Aanbevolen periode is juni, juli, augustus wanneer IJsland ook 's nachts baadt in het licht. Er is een keuze uit talloze, over het algemeen wel prijzige, kant- en klaarreispakketten (vliegretour in begrepen). Liefhebbers kunnen bij voorbeeld zeven keer overnachten in boerderijen vanaf 1745 gulden, dan wel met een tent op bussafari door het Hoogland (6 dagen, 2555 gulden) en het zuidoosten (12 dagen, 3795 gulden), of per touringcar het hele land door van hotel naar hotel (12 dagen, 5395 gulden). Voorstanders van een fly-drive heb ben voor 2255 gulden zes dagen de beschikking over een camper (600 km inclusief, belastingen exclusief). Wie met de eigen auto per boot naar IJsland gaat (afvaart vanuit bijvoor beeld het Deense Esbjerg met tus senstop op Faroër-eilanden) is voor die overtocht al gauw 1000 gulden kwijt. Icelandair verzorgt wekelijks vier vluchten tussen Amsterdam en Keflavik (reistijd drie uur) en vliegt dagelijks op de belangrijkste plaatsen en streken in IJsland zelf. Het Holiday-ticket van Icelandair geeft gedurende twaalf dagen recht op een ongelimiteerd aantal binnen landse vluchten: kosten 649 gulden. Meer informatie bij: Icelandair (te vens ÏJslands Verkeersbureau), Muntplein 2, Amsterdam, tel. 020-6270136. Vissershaven in Reykjavik. Land van licht en donker leggen. Dus pochen ze blijgemoed ten overstaan van de rest van de wereld over onder meer het hoogste percentage alfabeten (ruim 90 de meeste Miss Worlds (in totaal twee) en Nobelprijswinnaars (een) en de minste zware criminelen (in totaal vijf moordenaars) per hoofd van de bevolking. Hun geisers zijn de beroemdste ter wereld, hun gletsjers (Vatnajökull 8300 km2) de grootste en zelf waren zij in Europa de eerste bevolking die een vrouw (Vigdfs Finnbo- gadóttir) tot president koos. Als hun sterkste-man-van-de-wereld van de anabolen steroïden was af gebleven, zou hij vast ook nog in dit rijtje hebben gestaan. Een verblijf op het eiland van Leif Eiriksson - de IJslandse Viking die omstreeks het jaar 1000 Amerika moet hebben ontdekt en door de Engelse schrijver Oscar Wilde ge prezen werd voor zijn wijsheid om daarna Amerika ook weer te verge ten - staat in het teken van licht en donker. De zomers kennen er geen nachten, maar een continu aanwezig 'bleek licht, zo bleek dat het op niets lijkt, het glijdt over de dingen als de weerschijn van een dode zon,' schreef Pierre Loti (1850-1923) in zijn 'IJslandvissers'. Wekt de midzomernacht zon de lust bij de IJslan ders tot uitbundig feesten in de open lucht, de don kere wintermaanden met hooguit drie, vier uur zon per dag maken andere volkse sentimenten los. De vlucht, uit eenzaamheid, in de drank is er een van. De inlanders stoken gewoontegetrouw hun eigen alcohol. Deels ook gedwongen door de absurd hoge prijzen in de cafés (één pilsje vijftien gulden) en in de supermarkten, waar een fles wijn gemiddeld veertig gulden kost en een blikje bier door extra luxe-be lasting boven op de BTW van 24,5 drie tot zes gulden. Asgeir Sverrisson werkt de meeste tijd van het jaar als journalist in Reykjavik, maar af en toe reist hij voor enkele dagen naar zijn vrien den in het ruige binnenland. „Die brouwen het beste goedje van de hele wereld," zegt hij en brabbelt daarna iets in het Uslands met een gezichtsuitdrukking van 'dan gaat het van dik hout zaagt men plan ken.' De donkere winter is de periode waarin de IJslanders massaal de theaters en bioscopen in hun dor pen bevolken en een stroom nieuwe boeken 600) op de markt komt. Moderne romans halen in IJsland vergelijkbare oplages als in Groot- Brittannië. Ook de eeuwenoude Saga's en de Edda, de goden- en heldenliederen uit de Germaanse oudheid, worden nog graag uit de kast gehaald. In menig huiskamer wordt eruit voor gelezen: 'De geest slechts weet/wat het hart beweegt/elk kent zijn ei gen geheim/er is geen kwaal/die erger kwelt/dan zonder vreugde te zijn.' (Uit Havamal, het lied van de Hoge) IJslanders klimmen zonder rem mingen zelf in de pen. Dat doen ze met .al hun lyrisch vermogen, voor al "t wanneer een goede bekende heengaat. In de vijf dagbladen die het land rijk is, tref je vrijwel elke dag vijf, zes pagina's loftuitingen aan op overleden dierbare Birgis- dottirs en Johanssons uit godverge ten gehuchten. Het is 'gefundenes fressen' in een land waar bijna iedereen iedereen kent. Het oorspronkelijke klassieke ÏJs lands wordt door de IJslanders ge koesterd en beschermd zoals een huwbare dochter door haar vader. De taal is voer voor talrijke discus sieprogramma's op de radio. Nieu we woorden (aids, computer) krij gen niet ongemerkt een verblijfs vergunning, IJslanders zoeken in hun eigen woordenschat naar syno niemen. Zo heet een helikopter thyrla (werveling) en is tölva, com puter, een verbastering van het woord tölur, cijfers. „Maar," verzucht de vrouw van Reykjaviks burgemeester Antons- son, die hoofd van een basisschool is, „het wordt steeds moeilijker onze kinderen de IJslandse taal te leren. Dankzij de televisie spreken ze op hun zesde al een aardig mondje Engels." Achter koploper Reykjavik met zijn, sinds begin dit jaar, 100.000 inwoners knokken voorstad Kopa- vogur en Akureyri in het noorden om de tweede plaats als stad van aanzien. Beide tellen om en nabij de 14.000 zielen; de ene week ligt Kópavogur voor, dan weer Akurey ri. De geboorte van een tweeling kan in deze stadjes aanleiding zijn tot ware volksfeesten. Maar het meeste valt toch te bele ven in Reykjavik met zijn 787 stra ten en 73.524 auto's. Het caféleven bruist van de moderne muziek, trendy geklede jongeren en het waarschijnlijk hoogste aantal po tentiële Miss Worlds op de vierkan te meter dansvloer. Er zijn knusse musea, aparte eetge- legenheden zoals het ronddraaien de restaurant De Pearl en het Höf- di-huis, waar ooit Winston Churchill en Marilyn Monroe ver poosden, maar dat pas wereldfaam vergaarde met de top van '86 tus sen Gorbatsjov en Reagan. Overi gens ligt het huis niet in de middle Reykjavik. foto's inge yspeert of nowherehetgeen tv-beelden van toen suggereerden, maar omringd door hoogbouw. IJslanders werken keihard. Man en vrouw hebben allebei een baan, ofschoon de werkloosheid de laat ste tijd stijgende is (3 procent). Werkweken van vijftig, zestig uur zijn doodnormaal en bitter noodza- kelijk om de hoge (Westerse) le vensstandaard te kunnen bekosti gen. Ze rijden stuk voor stuk dure au to's, bezitten meestal wel een va kantiehuisje en gaan elke week uit winkelen, ook al zijn (geïmpor teerde) levensmiddelen, kleding en parfumerie-artikelen twee keer zo duur als bij ons. De dienstverle nende sector en het toerisme zijn als werkgevers in opkomst, maar de vissector is met driekwart van de export nog altijd verreweg de belangrijkste. Deze sector levert de dagverse (stok)vis fiskur die om van te wa tertanden is, zo lekker. De IJsland se lamsbout lambakjöt mag er trouwens ook zijn. Maar de naza ten van de Vikingen likken zelf hun vingers af bij hakarl, haai. Die wordt, zodra hij gevangen is, enke le meters onder de grond begraven, bij voorkeur midden op de vloed lijn. Na zes wgjeen is grafschennis toegestaajh --De- -overledene - wordt dan uit de zon gelegd op een plek waar de wind regeert. Na weer zes weken zetten de IJslanders het mes erin. Rauwe stukjes Jaws worden weggespoeld onder het genot van een glas Brennivin, ook wel toepas selijk 'de zwarte dood' genoemd. Word je niet misselijk, dan word je wel dronken. Alternatieve delicatessen die ook een maag van steen en een onwrik baar gemoed vereisen zijn schape testikels in het zuur en schapekop. De schapekop wordt kaalge- schroeid, gekookt en doormidden gekliefd en daarna genoeglijk leeg- gepeuzeld. De ogen moeten het neusje van de zalm zijn. Het zijn deze gerechten die stammen uit het pré-ijskasttijdperk, toen de heiden se bevolking van het eiland nog gewend was niks weg te gooien. Ofschoon 92 procent van de IJslan ders tot de Lutherse kerk behoort, houdt een groep van pakweg hon derd IJslanders de tradities en ri tuelen van het heidendom nog al tijd in ere. Ze hebben een grijzende excentriekeling als hogepriester, die zelfs wettelijk erkende huwelij ken kan sluiten. Die volmacht leidde vorig jaar tot een veelbesproken voorval dat dagenlang de voorpagina's van de kran ten sierde. Op een feestje had een jongen zijn vriendin ten huwelijk gevraagd en zij had in een lollige bui ja gezegd. De hogepriester liet er geen gras over groeien, maar toen het meisje daags erna tot bezinning kwam en bemerkte dat ze werkelijk getrouwd was, was het met de vriendschap gedaan. Met het huwelijk ook, maar pas nadat ze officieel echtscheiding had aan gevraagd. 'Men love bij avond de dag/de vrouw na haar dood/het zwaard na de slag/het ijs aan de overkant/een meisje na het huwe lijk/de mede na de dronk', zou oppergod Odin in dit geval hebben gezegd. De zee die veel IJslandse vissers tot een eeuwig huwelijk met haar dwong, is een van de elementen waarmee de IJslanders dagelijks strijd leveren. Je hebt er de vulka nische erupties die complete dor pen verwoesten en de koude pool- winden die 's mensens vlees tot op het bot geselen. Maar het volk geniet er soms ook van; omdat de aarde warm water spuwt en er diverse lagunes mee vult, zal een IJslander zich wel drie keer achter het oor krabben alvorens hij in een koud binnenbad springt. De zwa vellucht, de geur van rotte eieren bekend van ondeugende experi menten in het scheikundelokaal, nemen ze daarbij voor lief. Het gebroei in het binnenste van de aarde is er indirect de oorzaak van dat IJsland per jaar twee centime ter groeit: een centimeter richting Europa en een centimeter richting Amerika. Het land ligt midden op de Mid-Atlantische rug, een onder zeese bergketen. De aardkorstpla ten van Europa en Amerika aan weerszijden van die bergketen drij ven door stromingen uit elkaar. Japen van spelonken in het IJs landse land zijn het gevolg. Een paradijs voor klauterfreaks. „Gedenktekens zijn een permanen te herinnering aan dat wat een volk graag zou vergeten," schreef Hall dór Kiljan Laxness, ÏJslands hoog bejaarde Nobelprijswinnaar voor de literatuur ('55). Maar hij zal zeker niet gedoeld hebben op de rotspartij in Pingvellir, waarop duizend jaar geleden 's werelds oudste parlement, 4? Althing, ver gaderde. Nog altijd biedt deze wonderschone plek een overweldi gend panorama van water, gletsjers en kloven. Misschien wel het mooi ste stukje IJsland. Maar zo heeft het land meer verba zingwekkende natuur in de aanbie ding met watervallen (Gullfoss), fjorden (de West-fjords zijn een aanrader) en meren ('t Muggen- meer). Mits het weer goed en de hoofdweg om het eiland berijdbaar is, staat kris-kras het land door trekken garant voor een prachtva- kantie. Ofschoon IJsland zo dichtbij is, slechts drie uur vliegen, ligt het kennelijk toch nog ver weg. Vorig jaar kwamen er 'maar' 142.000 toe risten, onder wie 3800 Nederlan ders. Op IJsland zullen ze niet rusten, totdat er jaarlijks meer toe risten komen dan er IJslanders (260.000) wonen. Dat record willen ze breken.

de Stem | 1993 | | pagina 23