gODtra® D Scheveningen op tropische toer Tom xao xa ot Rennen met de baby D2 DE ALLOCHTONE KEUKEN Geen provincie wordt zo onderschat als Groningen. Wie daarheen gaat om er even uit te zijn, wordt bijna voor gek versleten. Het vastgeroeste oordeel luidt steevast dat het er vooral plat is, altijd winderig en dat een toerist er eigenlijk niets heeft te zoeken. Maar de werkelijkheid is heel anders. Natuur en rust in de 'ommelanden', het platteland, gooien er hoge ogen. En met de vesting Bourtange hebben de Groningers een stukje geschiedenis binnen de grenzen dat nergens wordt geëvenaard. Provincie wordt weinig bezocht en dat is onverdiend 'We zijn nergens uniek in, maar we hebben zo veel' de stem FOTO JAN DROST In zijn kamer in Zwolle, is Izay allang weer bekomen van >rste turbulente nacht in Ne- nd. Hij zegt de ontvangst ver te zijn. „De mensen zijruzo |g voor ons, ze doen echt ajjles |ns te helpen." Hij voelt zich en comfortabel en het wach- nu op een antwoord ,van Issecretaris Kosto (Justitie) ,op Asielverzoek. I hopen ons land ooit terug, te maar we gaan er vanuit,dat J toekomst hier ligt. We wiljen leen nieuw bestaan opbouwen. Jal heel moeilijk zijn. We moe- Ihelemaal opnieuw beginnen. leren. Wij komen uit een am het is erg moeilijk voor on£ te nen aan de hoge levenstan- fd hier. Alles is vreemd voor ls Zalmay koffie inschenkt, kijkt Mirwais ons vriende lijk aan. Hij heeft dan al verteld niets van de gebeur den in de Eindhovense wijk its Dorp te hebben meegekre- Hij is er ook niet van op de ;e dat bepaalde Nederlanders 'luchtelingen liever zien -gaan komen. Ook is het voor hejm |w dat er in dit land mensen die vinden dat Nederlandvnijet Iprobleem moet oplossen dat in fander land veroorzaakt is. j reageert met dezelfde sympa- jke blik als waarmee hij op aljle ren heeft geantwoord. „Die isen zouden zich in onze situ^- noeten verplaatsen. Als je iede- lag leeft in doodsangst, als jje t dat je elk moment opgepaftt t worden en je hebt de mogë- reid om te vluchten, wat zoü- zij dan doen?" is het moment dat Ehsary zijn i als tolk even aflegt. Hij is geslagen. „Die mensen die zUl- Jingen zeggen, beseffen niet hoe voor ons is om hier te leven, fk hier geen familieleden die even bezoek komen. Ik heb geen e die langs komt voor mijn deren. Ik kan niet zo op straat praatje met iemand maken, it ik spreek Engels geen Neder- ds. Mijn familie, mijn cultuur, n vrienden, mijn spullen; mijn 5 leven heb ik achtergelaten, iken die mensen daar wel'ee^s i?" Ook Mirwais Yosofzay moest ■s achterlaten; „Maar ik h^b n leven behouden." er in de auto zwijgt onze tolk. ook. Onze gedachten zijn- bij ofzay en zijn gezin. „Ik wil de landers niet tot last zijn. Ik- \yil graag iets voor dit land doen. werken aan een oplossing!" hij nog gezegd. En hij had zidh ontschuldigd, dat hij ons niét er had kunnen ontvangen, aar", had hij gezegd, „als vie n woning krijgen, moeten jullie ker op bezoek komen. Dan ma- n we voor jullie een echte Aï- aanse maaltijd klaar." Door Marijke Prins Ik heb dit recept gekozen omdat het heel lekker is en snel klaar te maken, maar vooral omdat het zo'n prachtige naam heeft, je kan het niet anders dan ritmisch uit spreken. Vietnamese loempia bakkers zijn inmiddels een ver trouwd beeld op de Nederlandse markten. De rest van hun keuken is eigenlijk (nog) een geheim. Voor twee personen Voorbereidingstijd: 70 minuten Baktijd: 10 minuten 8 grote Chinese garnalen, rauw en in de schil 3 lente-uien 1 verse rode peper 1 stengel citroengras (sereh) 3 eetlepels plantaardige olie V/2 eetlepel inktvisvissaus (nuoc mam) zout en witte gemalen peper naar smaak snufje suiker 4 eetlepels water 1 theelepel maïzena 2 eetlepels gesneden koriander blaadjes of peterselie kneepje citroen Wie van plan is meer dan één Vietnamees recept te gaan koken (er zijn handzame boekjes in de handel), doet er verstandig aan om een fles inktvissaus te kopen (nuoc mam); het wordt door veel gerechten gesprenkeld (bij Chine se winkels kun je het kopen). Zo niet, gebruik dan niet-zoete ket jap. Leg de garnalen op een bord en besprenkel ze met een kneepje citroen. Snijd het groen van de uien weg (bewaar het voor iets anders), snijd het wit overlangs doormidden en dan in stukjes van twee centimeter. Snipper de pe per fijn, evenals de onderste acht centimeter van het citroengras. Verhit de olie in een ruime pan (het liefst een wok of wadjan) en roerbak de garnalen totdat ze ver kleuren. Voeg uien, peper en ci troengras toe en roerbak het ge heel 1 minuut op hoog vuur. Zet het vuur laag en breng de schotel op smaak met vissaus, zout, pe per en een snuf suiker. Leng de maïzena aan met water en giet dit in de pan. Roer totdat de saus bindt en dien torn xao xa ot direct op. Garneer met verse koriander of peterselie. Dit Vietnamese gerecht kan als voorgerecht worden gegeten, maar ook als hoofdgerecht. Geef er dan gekookte rijst en stukjes komkommer bij. Door Nico Koolsbergen Het kon niet uitblijven nu jonge ouders anno 1993 hun spruit overal mee naar toe nemen, op buik of rug, op de fiets, in de tent en in de auto. Het wachten was nog op een manier om het kindje ook te betrekken bij het dagelijkse rondje hard lo pen. Die is er nu: de Baby Jogger, een in Amerika ont wikkeld wagentje met drie grote wielen (51 cm door snee) waarmee hard lopen over alle soorten onder grond geen probleem meer is. „Ik heb de buggy uitgetest met het kindje van een ken nis," vertelt Marlies van de Graaf van Outlet Sports te Weesp, de importeur van het ding. Baby en ouder genieten van elke rit, be looft het persbericht dat het bedrijf de wereld heeft inge stuurd. Marlies van de Graaf bevestigt het: „Het kindje is anderhalf jaar; het zat te kraaien van plezier." Zo jong, en dan al verslaafd aan snelheid. Moet minister Maij niet ingrijpen? De prijs is 899. En natuur lijk kan men er ook als niet-sportieve ouder ge woon mee gaan wandelen. Rennen kan wel, maar is niet verplicht. De eerste be stellingen zijn al binnen, meldt Marlies van de Graaf. Onderschat Groningen Door Hans Veldhuis Groningen. Ooit het land van strokarton, aardap pelmeel en een stinken de 'smeerpijp' van witte smurrie naar de Wad denzee. Bij het eerste richtingbord naar de vroegere veenkoloniën schiet een rijtje plaatsnamen terug in mijn gedach ten alsof er geen ruim veertig jaar tussen de lagere school en vandaag zijn verstreken: Groningen, Hooge- zand, Sappermeer, Wildervank, Nieuwe Pekela, Oude Pekela, Stadskanaal, Winschoten, Ter Apel. De menselijke geest is on doorgrondelijk. Groningen. Goed voor nauwelijks een miljoen overnachtingen. En op de aan het IJsselmeer ontfutselde Flevopolder na de minst bezochte provincie van ons land. Onver diend, dat wel. Maar aan de andere kant bestaan er serieuze plannen om het hele noordoosten van de provincie volledig onder water te zetten. Enerzijds omdat dit gebied toch al het toppunt van troosteloze verlatenheid is. Maar ook omdat de landbouwers er door de overpro- duktie binnen de EG nauwelijks meer een droge boterham verdie nen. Het gedurfde idee werd - en dat is op zich al veelzeggend - niet met een afgeschoten. Ook al zou vol gens voorlopige berekeningen al leen het aanpassen van de infra structuur al honderden miljoen guldens moeten kosten. Maar op het IJsselmeer na zou hier dan wel het grootste binnenmeer van Ne derland kunnen komen. En daar mee een toeristische industrie, die op den duur het huidige beeld van Groningen danig kan veranderen. Het weer hebben de Gronin gers in elk geval mee. Al thans volgens wijlen Jan Pelleboer uit het Groningse Paterswolde, jarenlang dé weers- voorspeller van vakantievierend Nederland. De temperatuur is ho ger dan in de rest van Nederland en er valt ook minder regen. Wat het klimaat betreft is het er dus goed toeven. Bovendien is de (Wad denzee nooit ver af, terwijl in het zuiden de bossen van Drenthe lon ken. Maar ook zonder dat meer van de toekomst is Groningen ook nu al een bezoek waard. Langs de Wad- denkust liggen vergeten visser splaatsjes als Termuntenzijl en Noordpolderzijl, waar de garnalen zo van het wad op uw bord worden geserveerd. En wie van tuinen houdt, kan z'n hart ophalen met een bezoek aan oude zogenaamde borgtuinen. Cultuur- en muziek liefhebbers kunnen terecht in tallo ze kleine dorpjes waar veel kerkjes verrassend mooie orgels herbergen. En buitenlandse bezoekers zijn al tijd verbijsterd over de schitte rende wolkenpartijen. Ook ama teur-fotografen weten daar dank baar gebruik van te maken. „We zijn nergens uniek in, maar we hebben zo veel," zegt VW-direc- teur Jan Otten. „Groningen mag dan een echte etalage missen, maar er valt heel veel te ontdekken. Wie weet bijvoorbeeld dat de stad Gro ningen met zijn rijke geschiedenis, 30.000 studenten en 300 kroegen het 'Maastricht van het noorden' wordt genoemd? En rust is hier nog echte rust, files kennen we niet en met mooi weer is er in heel de provincie geen kano meer te krij gen." Wie voor Groningen kiest, heeft volgens Otten 'pit in z'n donder.' „Het gaat om de uitdaging er iets van te maken, zélf de juweeltjes te vinden. En die zijn er genoeg voor wie daar oog voor heeft." Ter sta ving van zijn betoog vertelt hij dat 42 procent van de bezoekers aan Groningen een opleiding op HBO- niveau heeft tegen 9 procent lande lijk. Nieuw dit jaar voor Groningen is Jiet fietstoerisme. Niet dat er al niet veel langer gefietst werd. Maar een privé-initiatief van Groningse boe rinnen heeft afgelopen winter tot een heel bijzonder fietsarrange- ment geleid. Vijf dagen fietsen van boerderij tot boerderij en eten wat de stevige (boeren)pot schaft. Als het even kan natuurlijk ook met plaatselijke lekkernijen. En wat het slapen betreft eenmaal zelfs in een heuse bedstee. De belangstel ling heeft de WV zo overdonderd, dat niet alleen het aantal deelne mende boeren hoeves volgend jaar zal worden uitgebreid maar daar mee ook de te kiezen routes. Iedere fietsdag heeft een ander spe cifiek op een bepaalde regio toege sneden karakter. Een zeer gedetail leerde beschrijving staat borg voor het vinden van de juiste weg. Die altijd ver van de doorgaande wegen ligt, door kleine gehuchtjes en over schilderachtige bruggetjes voert, langs oude kerkjes gaat en kasteel tjes (de borchten) aan doet. Per dag wordt zo spelenderwijs tussen de 50 en 60 km afgelegd. Uniek voor ons land is de dit jaar 400 jaar bestaande vesting Bour tange, strategisch op de grens van Duitsland gelegen en ooit temidden van ondoordringbare moerassen. In de jaren zestig ging het nog om een De roem ruchte Marti ni-toren in de stad Gronin gen. De stad heeft een rijke geschiedenis en telt 300 kroegen. FOTO'S ANP vergrijsd en kwijnend dorp, waar van nauwelijks nog te zien was dat hier vaderlandse geschiedenis was geschreven. Maa'r sindsdien is de vesting die bedoeld was om te voorkomen dat de Spanjaarden er in de tachtigjarige oorlog in zouden slagen de Hollanders een toontje lager te laten zingen, vrijwel volle dig in de oude staat teruggebracht. Vorig jaar kwamen er meer dan 200.000 bezoekers. De vesting, waar ook daadwerke lijk gevochten is, maakte deel uit van de toenmalige verdedigings werken, met inbegrip van de Hol landse Waterlinie. Langs de oost grens werd een reeks versterkingen aangelegd die via Nijmegen, Grave, Den Bosch, Breda en Bergen op Zoom naar Zeeland doorliep. Het bijzondere van Bourtange is, dat hier de vroegere vesting vrijwel volledig in oude staat kon worden teruggebracht. e eerste slag om Bourtange dateert al uit 1593. Hoewel de vesting toen nog niet klaar was, zag het garni zoen van 700 man kans om een aanval van 5000 man te voet en 1400 ruiters af te slaan. Belegering had geen zin, omdat in het moeras geen loopgraven en schansen kon den worden gegraven. Bovendien waren een uur gaans in de omtrek geen huizen, zodat ook de soldaten nergens konden worden gelegerd. In de volgende eeuw wist de ves ting de druk van de bisschop van Munster te weerstaa'n, terwijl hele reeksen plaatsen wel konden wor den veroverd. Er bestaat een gedurfd plan om een flink gedeelte van Groningen onder water te zetten. Vorig jaar kregen de plannenmakers ongewild een voorproefje te zien toen bij werkzaamheden bij Muntendam een kanaaldijk doorbrak. Bij de 40 miljoen kostende re constructie van de vesting, waarbij enkele tientallen huizen het veld moesten ruimen, bleek de bodem een levend geschiedenisboek te zijn. Het kleine museum binnen de vestingwallen bevat nu een onvoor stelbare hoeveelheid gevonden glas- en aardewerk, wapenresten, stukken kleding etc, terwijl er nog dozen vol vondsten staan te wach ten op nader onderzoek. Vanuit het vijfhoekige exercitieter rein, nu een sfeervol plein met lindebomen die nog uit de begintijd stammen en met o.a. de uit 1616 daterende kapiteinswoning en de commandeurswoning waar nu de VW in huist, heeft de bezoeker direct uitzicht op de vijf bastions die als speren in het landschap zijn aangebracht. Uiteraard ontbreken ook het kruithuis, een synagoge en de korenmolen niet. Tientallen ka nonnen op de wallen, met enkelen waarvan elke zondagmiddag om 15 uur ook daadwerkelijk wordt ge schoten (overigens met losse flod ders), zorgen voor een extra dimen sie. Het schiettuig is uit Zierikzee afkomstig, waar het enkele eeuwen lang is gebruikt als ducdalf voor het aanmeren van de schepen. Voor alle informatie over Groningen: het telefoonnummer van de VVV Groningen is 050 - 139700. Scheveningen - In het weekend van 6 tot en met 8 augustus vindt in Scheveningen een Tropical Week end plaats met op diverse lokaties Caribische en Zuidamerikaanse bandjes, 's Avonds is er een vuur werkfestival. Barneveld - Barneveld is van 5 tot en met 7 augustus het toneel voor de 11e Internationale Ballonfiësta. Op het programma staan onder andere demonstraties met diverse soorten ballonnen en vliegtuigen. Het evenement vindt plaats op de Koeweide op enkele minuten lopen van het centrum van Barneveld. Deventer - In Deventer wordt op 1 augustus de 'grootste boekenmarkt van Nederland' gehouden, zo be weren de organisatoren. Vorig jaar werd de markt bezocht door zo'n 90.000 mensen. De markt bestaat uit 600 kramen met een totale lengte van vier kilometer en vindt plaats aan de oever van de IJssel en in de binnenstad van Deventer tus- sen elf uur 's ochtends en zes uur 's middags. Odoorn - In Odoorn is van 4 tot en met 8 augustus het internationaal folkloristisch dansfestival. 15 Groepen uit verschillende delen van de wereld laten hier hun volks dansen zien. Er wordt binnen en buiten gedanst. Ook Nederland laat zien wat zij op volksdansge- bied heeft. Verder is er een folklo ristische markt waar de buiten landse groepen produkten verko pen uit hun land. Meer informatie via de VW Odoorn, telefoonnum mer 05919-49182. Amsterdam - Het Rijksprentenka binet van het Rijksmuseum in Am sterdam toont van tot en met 17 oktober zijn aanwinsten uit de pe riode 1992-1993. Tentoongesteld worden ongeveer dertig tekeningen en tachtig prenten. Het museum noemt de kwaliteit van de getoonde werk hoog. De 18de eeuw is op het gebied van de tekenkunst goed ver tegenwoordigd. Hoogtepunt is vol gens het museum de aankoop van vier grote aquarellen van Jacob Cats. Arnhem - Het Koninklijk Tehuis voor Oud-militairen Bronbeek in Arnhem bestaat dit jaar 130 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum is er een tentoonstelling georgani seerd over de geschiedenis van dit verzorgingstehuis voor 'gewezen vrijwillig diendende militairen be neden de rang van officier.' De expositie toont een deel van de omvangrijke collectie van Bron beek. Te zien zijn onder andere de originele bouwtekeningen van het hoofdgebouw, door bewoners ge maakte kunstwerken en vele oude krantenartikelen over het tehuis en zijn geschiedenis. Sinds de opening van Bronbeek in 1863 hebben on geveer 6.000 oud-militairen op het negen hectare grote landgoed ge woond. Het grootste deel van de huidige bewoners was werkzaam in het voormalige Nederlands Indië. De gemiddelde leeftijd van de be woners is op dit moment ruim 80 jaar. Eindhoven - Tot en met 4 augustus vindt in het Frits Philips Muziek centrum het Internationaal Car toonfestival plaats. Overigens een leuke gelegenheid om een compleet 'dagje Eindhoven' ervan te maken. Te zien zijn onder meer de 100 beste cartoons uit 2000 inzendin gen die dit jaar als thema telecom municatie had, een keuze uit de 7 voorgaande festivals, bizarre hu mor-tekeningen van de Franse kunstenaar Roland Topor en een keuze uit het werk van de 14 bekendste politieke tekenaars van Nederland. Het centrum, aan de Heuvel Galerie 140, is dagelijks geopend van 11 tot 18 uur, ook in het weekeinde. De toegangsprijs is 2,50. Den Haag - Een grote Lego-ten toonstelling is nog tot en met 26 september te zien in de expositie ruimte van Madurodam. Op deze tentoonstelling zijn onder meer te zien oldtimers, een kasteel, treinen en 'Lego uit de oude doos'. Er zijn Verder Landinwaarts is een ru briek met toeristische en culturele uitgaanstips. modellen van Duplo, Lego, Lego System en Lego Technic te bekij ken. Bezoekers van Madurodam hebben gratis toegang tot de expo sitie.

de Stem | 1993 | | pagina 21