8.195,- 'Busvervoer in gevaar' ISTBANK Honderden jongeren Breda verslaafd aan 'witte middelen' Vereniging gemeenten hekelt jaarlijkse korting 50 miljoen Brandweerman rouwt in Milaan Neonazi's 'dramatische bedreiging' Schippers vertrouwen niemand meer Rechter leidt partijen terug naar overlegtafel De dijk over bij Zaamslag Nieuwe strijd torpedeert staakt-het-vuren Libanon J cheque-actie. Iedere bezoeker lur en/of accessoires. li— ^CHTUjSTESSLrCHT?N^AAN' Britten verlenen gehangene gratie Nederlaag voor Major IN DEZE KRANT: Merijntje Verhuizing van acute chirurgie naar Terneuzen Vete in Sudan kost 108 levens Akkoord over unie Bosnië Juli was nat, I koel en somber Terneuzen dreigt en gooit olie op het vuur '40 1 Ook Nederlanders gewond door bom Turkse badplaats 1993 (■•coop gcvraogdof oan te MedcnT Even laten horen via een Kleint|e in De Stem en het komt in orde immers tienduizenden Stem lezers en ezerfssen een op de drie» lezen uw advertentie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang ZATERDAG 31 JULI 1993 I I I I I 30 juli 1993 gelden voor paarvormen de volgende es: E N aalrekening 6,3%* (was 6,51 5,7%" (was 6 5% (was 5, 4,5% (was 4, 2,75% (was 3% laf f25.000, >ff 10.000.- R E N fening jen ig paarrekening fening Irbewijs 5% (was 5,51 4,25% (was 4,5 3,75% (was 4% 3,75% (was 4% 3,75% (was 4°/«) 3,75% (was 4%) 3,25% (was 3,7J RTIFICATEN |bn met jaarrente en eindrente: 5,75% (was 6%)| 5,25% (was 5,75 |sn met maandrente: 5,5% (was 5,75 5% (was 5,5) SPAREN jaarrekening 4,5%* (was 4,75 kening ring tiren- Ikening 4,25%* (was 4,5) 4,25%* (was 4,5) 425% (was 4,51) 2% (was 2,29 ■den van deze bedrijfsspaarrekeningen gelden (percentages minus 0,5%. NGSREKENINGE fening, opzeg- I maanden 3,75% (was 4%) SPAARVORMEN |aardeposito's 2,75% (was 3%) [■eten, bel dan gratis met Je folders. GRATIS COMBI-MAGNETRON -/s. f.500,- 7---> keuken. Uitgevoerd in wrt met nde zijden. Afm. 280 x 160 cm. fkBllncp^^^O-OVEN. [levard 085-812112 BEVERWIJK, Parallelweg 95 |70-3477985 DORDRECHT, Archimedesstraat 10- ïEN, Peizerweg 82 (Meubelboulevard), 050-250553. (Winkelplein De Centrale). 058-130383 MUIDEN, tenter) 01880-18118 UTRECHT, Hollantlaan I4 nweg 11 (Woonboulevard Eijerkamp), 05750-17025. ndag geopend. Londen - Een Britse jonge man die veertig jaar geleden wegens moord op een poli tieman werd opgehangen, heeft gisteren posthuum gratie gekregen. De herzie ning heeft alleen betrekking op de straf die Derek Bent- ley kreeg. Volgens de Britse regering had de veroordeel de niet de doodstraf beho ren te krijgen. De regering in Londen maakte met de uitspraak een einde aan een tientallen jaren slepende af faire waarbij familieleden campagne voerden om de naam van de veroordeelde te zuiveren. Over Bentley's veroordeling zijn in Groot- Brittannië reeds een boek, een televisie-documentaire en een film gemaakt. De zwakbegaafde Bentley was negentien jaar oud toen hij in 1953 wegens de moord op de politieman ter dood werd gebracht. Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda - Vier- tot zeshonderd jongeren in Breda en omge ving zijn psychisch verslaafd aan de zogeheten 'witte mid delen', zoals xtc, mdea, cocaï ne, speed, amfetamine en lsd. Die groep groeit zo snel dat de situatie 'volledig uit de klauwen loopt'. Veel jongeren komen uit randge- VANDAAG 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Zomereditie deel D RTV-programma's, strips en puzzels D5/D6 SA aa m - m Wat een strop meenten van Breda, zoals Gilze en Rijen, Dorst, Oosterhout, Te- teringen en Etten-leur. Ruim dertig procent van deze groep vormt 'de harde kern' en is in toenemende mate verantwoorde lijk voor harde criminaliteit, zo als overvallen op banken en pompstations. Dat zegt coördinator straathoek werk Ad van de Broek van de Stichting Drughulpverlening in Breda. Afgelopen jaar heeft hij onder zoek gedaan naar deze nieuwe groep verslaafden. Hij noemt het getal van vier- tot zeshonderd jongeren een voorzichtige schat ting. Het gaat vooral om jon gens, maar in' toenemende mate ook om meisjes. „Er ontwikkelt zich momenteel in een sneltreinvaart in Breda een enorme 'housescene'. De aantrekkingskracht hiervan is groot voor de jeugd. Ze verga lopperen zich niet alleen aan xtc, maar ook aan cocaïne, speed. amfetamine en ook heel veel weer aan lsd. Ze slikken bijna dagelijks om de psychische af kickverschijnselen van de vol gende dag te onderdrukken." Het kost geen moeite om aan de drugs te komen, zegt de hulpver lener. In Breda is alles en in grote hoeveelheden verkrijgbaar. De jongeren raken niet lichame lijk verslaafd aan de witte drugs, maar psychisch. Dat betekent dat ze zonder de chemische drugs last krijgen van oncontro leerbare angstgevoelens, depres siviteit en zelfs paranoïde kun nen worden, aldus Van de Broek. Een ander gevolg is dat ze zich lichamelijk verwaarlozen. Ze vallen veel af omdat ze onregel matig en slecht eten. De leeftijd varieert van 15 tot 24 jaar, maar de straathoekwerker constateert dat de leeftijd waar op de jongeren beginnen met de drugs steeds jonger wordt. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Oostburg - Acute chirurgie zal aa 31 december van dit jaar slecht binnen doordeweekse kantooruren worden verricht in iet Antoniusziekenhuis in Oost- burg. Het is de bedoeling om de acute chirurgie samen met gy- aaecologie/verloskunde meer te concentreren in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. ZIE ZEELAND - C1 Khartum - De gekrenkte eer van een afgewezen minnaar heeft in het Afrikaanse Sudan geleid tot een strijd met 108 doden. Het gevecht begon toen een man van een clan een huwelijksaanzoek deed bij een vrouw van een an dere clan, maar de beoogde bruid hem afwees. Genève - De strijdende partijen in Bosnië-Herzegowina hebben een akkoord bereikt over" een nieuwe grondwet voor een unie van drie republieken. Vandaag komen de partijen nogmaals bij een om de grenzen te trekken en zondag zou het akkoord onder tekend kunnen worden. De com mandanten van de partijen heb ben gisteren een bestand bereikt. ZIE BUITENLAND - A4 Christchurch - De Conservatie ven van de Britse premier Major hebben een zware nederlaag ge leden in de tussentijdse verkie zingen in Christchurch. Dit van- oudsher Conservatieve bolwerk stemde massaal voor de Libe raal-Democraten. L'IE BUITENLAND - A4 I ZIE OOK COMMENTAAR - A3 De Bilt - Koel, nat en somber, zo typeert het KNMI in De Bilt de maand juli. Gemiddeld viel er in Nederland 120 millimeter regen, ongeveer 45 meer dan normaal. In de Bilt zelf was het deze eeuw maar vier keer nog natter in juli. Het aantal zonuren in De Bilt *as 170 terwijl het langgemid- delde rond 187 uur ligt. Juli was verder te koud met een gemid delde van 16 graden, 0,8 te laag. Van onze correspondent Frans Wijnands München - Het extreem-rechtse geweld in Duitsland neemt nog steeds toe. Het vormt een 'dramatische bedreiging' - veel meer dan extreem-linkse- en buitenlandse militante or ganisaties -, voor de binnenlandse veiligheid van de Bondsrepubliek. De Beierse minister van Binnenlandse Zaken, Günther Beckstein, constateert dat rechtsextre- misten, met name neonazi's, in toenemende mate bereid zijn geweld te gebruiken. Vooral tegenover buitenlanders. In de eerste zes maanden van dit jaar werden in de Bondsrepubliek 1008 rechts-extremistische gewel- dacties geregistreerd; ruim 50 daarvan in Beieren. Ook het geweld tegenover buitenlanders vertoonde de eerste helft van dit jaar een stijging: meer dan 3300 in heel Duitsland, waarvan 270 in Beieren. „Rechts-extremisten en neo-nazis moeten in de samenleving geïsoleerd worden," aldus Beckstein. Dat geldt ook voor extreem-rechtse organisaties en politieke partijen. De Beierse overheid verbood het neo-nazistische 'Nationale Block', maar heeft het vooral begrepen op de 'Republikaner'; een politie ke tegenstander van formaat voor het CSÜ-gere- geerde Beieren. De rechtbank in München heeft de Beierse rege ring verboden om de 'Republikaner' te bespione ren. Beckstein heeft beroep tegen dat vonnis aangetekend. Hij wijst op de bedenkelijke succes sen van de extreem-rechtse DUV bij de jongste verkiezingen in Sleeswijk-Holstein. Tegelijk waarschuwt Beckstein om iedereen, die zich hardop bezorgd toont over de enorme toe stroom van buitenlandse vluchtelingen en asielzoe kers in de Bondsrepubliek, als rechts-extremist te bestempelen. Alleen wie daarbij geweld propageert en/of gebruikt is een extremist, vindt Beckstein. Italië herdacht gisteren de doden die dinsdag vielen bij een reeks bomaanslagen. In Milaan hurkt een róuwende brandweerman bij bloemen op de plaats waar drie van zijn collega's en twee anderen om het leven kwamen. foto epa Van onze Haagse redactie Den Haag - Het openbaar vervoer dreigt in grote de len van het land drastisch te verminderen of zelfs he lemaal te verdwijnen. Vooral in de dienstregelin gen van bussen zal nood gedwongen rigoureus ge sneden moeten worden. Dat is een direct gevolg van de voorgenomen rijksbezuinigingen op het stads- en streekvervoer. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) spreekt in een brandbrief aan minister Maij- Weggen (Verkeer) haar grote verontrusting uit over het kabi netsvoornemen tussen 1994 en 1998 jaarlijks 50 miljoen gulden te korten op het openbaar ver voer. Met die bezuiniging 'ver liest het openbaar vervoer in het gehele land zijn geloofwaardig heid als vervoersysteem', meent de VNG. Autoverkeer Minister Maij bepleit de vorming van vervoerregio's waarin ge meenten nauw samenwerken op het terrein van het openbaar vervoer. De VNG vreest dat van die regiovorming vooralsnog weinig terecht zal komen als gevolg van de bezuinigingen. De vereniging betwijfelt bovendien of het kabinet zijn doelstellingen - onder meer terugdringen van de groei van het autoverkeer - nog wel zal halen. Onbegrijpelijk vindt de VNG het dat het kabinet snijdt in het openbaar vervoer terwijl het be leid om paal en perk te stellen aan het autoverkeer 'niet of nog maar nauwlijks' van de grond is gekomen. De VNG wijst erop dat tussen juni 1991 en januari 1993 de tarieven voor het stads- en streekvervoer zijn gestegen met 22,7 procent, terwijl in dezelfde periode de brandstofkosten slechts met 8,4 procent zijn toe genomen. „Wij menen dat deze scheefgroei zo snel mogelijk moet worden rechtgezet," aldus de VNG. De openbaar-vervoerbedrijven zelf hebben de kabinetsplannen ook al afgewezen. Van onze rechtbankverslaggever Middelburg - Op de valreep kreeg de hoop op toenadering in de Middelburgse rechtszaal een deuk. Net had rechtbankpre sident mr. H. van Breda actievoerende binnenschippers, verladers/bevrachters en rijksoverheid opnieuw richting over legtafel gestuurd, of daar klonk een dreigement namens de gemeente Terneuzen. Middelburg - De stakende binnenschippers vertrouwen niemand meer. Daarom voer den ze gisteren hun eigen pleidooi, terwijl de professio nals van de tegenpartij in toga toekeken. „We hebben de afgelopen jaren misschien wel dertig rechtszaken gehad en bijna allemaal verlo ren. Advocaten snappen niets van de binnenvaart. Daarom doen we het nu zelf," aldus schippers-woordvoerder Nico Deen. De boze walwereld wordt voor de schippers steeds groter. Na de politiek en de media zijn nu ook de juristen getroffen door het wantrouwen van de actievoeren de binnenvaart. Het gevolg was dat gisteren schipper Gosse Kroon, een man uit hun eigen midden een patent verweer voorlas. Het leverde hem na afloop ondersteunend gejuich en een waarderende, te gelijkertijd wrange opmerking rir ■■■h a— j* Schipper Gosse Kroon (links) trad in Middelburg op als advocaat voor zijn collega's. foto anp van de collega-schippers: „Go- verkopen, sse, ais jij straks je schip moet worden." kun je zo advocaat Raadsman mr. U. Hoekstra stel de hard ingrijpen in het vooruit zicht als de schippers hun acties verharden, schepen niet doorla ten of als het bedrijfsleven langs het kanaal Gent-Terneuzen in zijn bedrijfsvoering wordt ge raakt. „Dit is pure intimidatie door de overheid," reageerde woordvoer der Gosse Kroon voor een ach terban van enkele honderden ac tievoerende schippers uit het he le land als door een wesp gesto ken. Mr. Van Breda hield beide ge dingen aan: de Eigen Vervoer ders Organisatie (EVO) en acht expediteuren tegen de gemeente Terneuzen met burgemeester Barbé, de provincie Zeeland met commissaris Van Gelder en de Nederlandse Staat; en dat van de Cokesfabriek in Sluiskil, het Antwerps bedrijf CFNR en de RKE tegen veertien schippers. Tot 27 augustus geeft hij tijd voor overleg. „Ik ben blij dat ik geen uit spraak hoef te doen, want de Wie bij Zaamslag de dijk over gaat, treft er langs de Schelde bij laag water slikken en schorren aan. Henk de Groote en Teeuw Cornelissen vissen er al hun hele leven lang en zitten vol verhalen over het water. ZIE ZOMEREDITIE - DEEL D De dikke bewolking trekt eindelijk weg en maakt plaats voor opklaringen. Vandaag nog kans op een enkele bui, morgen droog. Stijging van temperatuur. Beiroet/Washington (rtr/dpa) - Katjoesja-raketten en Israëli sche troepenversterkingen hebben gisteravond kansen op een spoedig staakt-het-vuren tussen Israël en de sji'itische Hez bollah de grond ingeboord. De Hezbollah bood Israël 's mid dags nog aan zijn raketaanvallen op het noorden van de joodse staat te staken, als Israël de gewapende acties in het zuiden van Libanon zou stopzetten. Aan het eind van de middag vuurden guerrilla-strijders ech ter drie katjoesja's af op Noord- Israël, als een reactie op aanhou- Istanbul/Den Haag (rtr/anp) - Bij een bomaanslag in een Turk se badplaats zijn gisteren acht tien mensen gewond geraakt, onder wie twee Nederlandse toe risten. Zes van de achttien ge wonden zijn buitenlandse va kantiegangers. De bom die in een vuilnisbak was verstopt, ontplofte in Kusa- dasi, een badplaats aan de Egeïsche kust waar veel Britten en Duitsers vakantie houden. Onduidelijk is wie verantwoor delijk is voor de bomaanslag. De politie is op zoek naar een man ptt een vrouw die ervan worden verdacht de bom te hebben ge legd. Woordvoerder G. Couvreur van de vereniging van reisorganisa toren ANVR zei in een reactie dat maandag overleg volgt met Buitenlandse Zaken, de ANWB en de verzekeraars over de situa tie in Turkije. Ook een eventueel negatief reisadvies voor heel Turkije staat op de agenda. dende Israëlische beschietingen van het zuiden van Libanon. Het was onduidelijk wie de raketten afvuurden. De kansen op een bestand wor den bemoeilijkt döor het optre den van andere organisaties dan de Hezbollah. Zo zwoer de Isla mitische Jihad Beweging in Pa lestina gisteren raketten op Is raël te blijven afvuren. Het Israëlische leger bracht 40 h 50 tanks en pantserwagens, on geveer 400 militairen en ander materieel de 'veiligheidszone' binnen, die de Israëli's in het uiterste zuiden van Libanon hebben afgekondigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher werkt ondertussen hard aan een wapenstilstand. Om dat te realiseren heeft Chris topher het begin van zijn Mid- den-Oosten-reis 48 uur uitge steld. Israël had eerder op de dag laten weten zijn aanvallen te beëindi gen als de VS of anderen konden garanderen dat geen katjoesja's meer op Galilea zouden worden afgevuurd. Sjeik Hassan Nasrallah, de se cretaris-generaal van de Hezbol lah, kwam met het aanbod de beschietingen over en weer te stoppen. „Het staken van raket- aanvallen op nederzettingen in het bezette noorden van Palesti na (Israël) kan slechts worden bereikt als er volledig en perma nent een einde wordt gemaakt aan de agressie tegen burgers en dorpen, en aan Israëlische aan vallen op Libanees grondge bied", heette het in de verklaring van Nasrallah. JZ!ETOKBUriEJïikAHP__A4 botte bijl lost in dit soort zaken meestal maar weinig op," aldus de president. De komende vier weken kunnen partijen dus proberen alsnog een oplossing te vinden voor een tij delijk wettelijk toerbeurtsysteem Noord/Zuid, zoals voorgesteld door bemiddelaar Biesheuvel. Landsadvocaat mr. H. Groen stelde dat minister Maij deze mogelijkheid heeft weggesleept voor de poorten van de hel, daarmee doelend op de Europese Commissie. Landelijk hebben de schippers nu voorzitter Lodder van de zo geheten bëvrachtingscommissie noord-zuid als pion naar voren geschoven om 'af te tasten waar de politieke mogelijkheden lig gen'. De Belgische minister voor het Verkeerwezen, Guy Coëme, ging gisteren niet in op het ver zoek van de binnenschippers het vastgelopen overleg vlot te trek ken. Hem'zal desondanks wor den gevraagd zijn invloed op enigerlei wijze aan te wenden. VERVOLG OP REGIO - Cl NEONAZ Dit woord is vandaag in hefnieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) s De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 5 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1993 | | pagina 1