De muts voor de zeer rijken EEK Pennestreek IARKT IAND IJzendijke owt de Scfoaféae HE JA. DAT KEN I ZEELAND C4 Het pronkjuweel van de Zeeuws-Vlaamse museums WAT ZEGT. PRONK- STUKKI TA hersteld Zeeuwse babbels Gulder zij geen aorduge zeker! Zakkenrollers PC-KERKDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN 093 DE STEM ZATERDAG 31 JULI 1993 oriëntatie door \mmen onder Jaarvan is Ir iedere make- 1 tenminste ééns Iat weten wat herhout tot Itburg kan bieden. I krant. i, Ton',' fï9't iDOl, '100111 poor Harold de Puysseleijr 'Welk voorwerp of welk onderdeel van de collec tie is de trots van het museum?' We legden de traag voor aan de be heerders van zeven mu seums in Zeeuws-Vlaan deren. Sommigen wisten meteen de parel in de verzameling te noemen. Anderen hadden enige bedenktijd nodig. In de serie 'Het pronkjuweel van de Zeeuws-Vlaamse museums' vertelt D. Pop- pe over het mooiste bezit van het streekmuseum in IJzendijke. DE CADZANDSE kamer be hoort tot de vaste verzameling van het streekmuseum. De ver klaring voor de naam van de ruimte in het gebouw aan de Markt in IJzendijke is kort en simpel. Er is klederdracht te zien uit het Land van Cadzand. Ach ter het glas van een van de vitrines staat keurig op rij een mooie collectie Cadzandse mut sen. Het hoofddeksel dat protes tantse vrouwen in het Land van Cadzand droegen op zon- en feestdagen. Het 'gewone' volk had een 'nor male'.Cadzandse muts met een rand van Beverse kant. Alleen de gefortuneerden konden zich een muts met een rand van Mechelse kant veroorloven. Dat nu is het fraaiste en meest bijzondere voorwerp in de vaste collectie van het streekmuseum, vertelt mevrouw Poppe. Zij is geen be heerder van het museum, maar weet veel van de klederdracht die in het museum te zien is. De muts met rand van Mechelse kant dateert uit 1838 en is ge schonken door een familie die oorspronkelijk afkomstig is uit Aardenburg maar tegenwoordig in Delfzijl woont. „Het was een muts voor de zeer rijken", weet mevrouw Poppe. „Dat de muts inderdaad precies uit dat jaar komt, hebben we afgeleid aan de hand van een schilderij. Een fa milielid van de schenker stond op dat schilderij met de muts op Deze muts van kostbaar Mechels kant uit 1838 behorend bij een Cadzandse klederdracht. Het is een van de pronkstukken van het streekmuseum in IJzendijke. foto wim kooyman hele jaar door geopend. Maan dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, in de weekeinden van 14.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt twee gulden voor vol wassenen en een gulden voor kinderen tot en met twaalf jaar. Naast de vaste tentoonstelling is er elk jaar een langlopende the matentoonstelling te zien. Dit jaar is dat een expositie van oosterse ceinturen. en het schilderij was 1838 geda teerd", vertelt ze. De klederdracht die in het mu seum te bewonderen valt, wordt al tientallen jaren niet meer ge dragen. „Sinds de jaren vijftig is de klederdracht geleidelijk aan steeds meer verdwenen. Ik kan me herinneren dat er toen nog maar enkele oudere mensen in die kleding rondliepen." Het streekmuseum te IJzendijke is alle dagen van de week, het |ge abonnees of lastige honden. Etsen. Ga d'r maar aan staan, ch uit het goede hout gesneden leblieft realiseren. Want zonder per week moeten missen! Door Jos H. van Grieken en Andreas Schelfhout .•Jijiii.ii Grappig gevelsteentje van De Gelaardse Kat op de Markt Vele historische huizen vertellen over de rijke geschiedenis van IJzendijke. Ook in de Landpoortstraatwaar nog juist de Nederlands hervormde kerk tussen het geboomte zichtbaar is, staan schitterende gevels voor wie kijken wil. Opvallend is de rijk-gedecoreerde gevel rechts waar de bouwer een hele reeks van Ravelijn bouwstijlen tot een fraai ogend geheel wist te combineren. Deze stenen boven kruier dateert uit 1841, werd in de Tweede Wereldoorlog verwoestmaar in 1964 in oorspronkelijke staat herbouwd. - De versterkingen deden voor het laatst dienst tijdens de Belgische opstand. Toen werd IJzendijke voor de laatste keer van soldaten wapens en munitie voorzien om een eventuele Belgische aanval te weerstaan. Een deel van de vestingwerken is nog intact. Of liever gezegd, weer te zien. Want mede door ijveren van de Stichting Menno van Coehoorn is het ravelijn met gracht aan de westzijde van het stadje in zijn oorspronkelijke staat hersteld. Hier trachten de Spanjaarden in 1623 vergeefs binnen te stormen en in 1708 en 1747 hield het de Fransen op een afstand. Goes het duurst. Seinstra moet toch ook betaald worden. Cameraman RTL4: En die schipper stond er nog wel zo mooi op. Cokesfabriek bijna het schip in. Zelfs Andy de Schipper is nu kwaad. Ne vermosser keuje mijn Lewies niet noemen, maor om nou te zeggen, t'is e krent nee, da's ook geen waoren; ze bukt'r eigen nog wel voor éénen koperen cent, asse die zie liggen, want, zeg z'alt: ik kan d'r geeneneenen zelf maoken! Maor nou maok'k daor'm n'n elen omwegt, ne mens zout'r d'n draod van kwijtgeraoken Ze gooi nie makkeluk iets weg en al elemaol geen eten of zoiets vaneigen, z'is ook nog van voor d'n oorlog eeh, da kan ze nie over eur art verkrijgen. Daor is veel voor te zeggen or, want agge ziet wat'r weggegooid oor in onzen tijd en dand'r dan zoveel mensen onger èn, dan ist terecht dagge wel 's beschaamd zijt. Zit'k weer op e zaispeur, t'rug naor ons Lewies mee eur zuinegeid, want al valt'r niks van te zeggen, in ons ogen gao ze wel 's wa te wijd. Pak nou overlest, de sallaoi in d'n broeibak was be kwaam, ammel tegelijk vaneigen, dus dan weet'm t'al: eel de week gaome wij sallaoi op ons bord krijgen. 't Was zukken werk: smaondas sallaoi, dinsdas en swoensdas fansgelijken. Donderdas weer diene groenen bucht en echteluk waor we kost'mt niemer bekijken. „Weeral sallaoi! Nou wilk daor'm wel 's wa d'anders op mijn bord zien", zee onze Joos, „we zijmen geen kenijnen oor of deenkte da messchien?" Ze kost aon ons wezen zien damment seens waoren mee onze Joos en nog meer as da. „Ee-maor", zeese, „ukken aorduge zijje gulder maor nie! 't Is mij toch wel wa! Eel de week wildegen sallaoi, en iedereen at lekker op wa dank'm op zijn bord gaf. En nou zoud'm enees niemer lusten! Da lijk mij daor'm buitengewoon straf!" Meestal werken ze onopval lend en... doeltreffend. Waar er veel mensen op de been zijn, zijn zij er ook. De zak kenrollers. Menig bezoeker van braderie of drukbezocht dorpsfeest stelt tot zijn ont steltenis vast - wanneer hij een pintje of andere versnape ring wil betalen - dat zijn por temonnee verdwenen is. De plaag van de zich amuse rende bezoeker is tevens ook de zorg van de politie. In Roo sendaal wilde men op een an dere wijze het publiek nog foto de stem/ben steffen eens met de neus op het ge vaar van deze gauwdieven wijzen. Dus ging Ad de Hoon, erkend amateur-speler, voor één dag als zakkenroller door het leven. Verschil met zijn 'echte' collega's: hij was nogal opvallend uitgedost. Het publiek reageerde welwil lend op de actie. De Hoon deelde folders uit en waar schuwde tegelijk voor zijn 'collega's'. „Kijk maar uit, an ders steel ik je tas nog,dreig de hij erbij. „Dat doe je toch niet, want je ziet er veel te eerlijk uit," reageerde een voorbijgangster. PC Kerkdiensten Zaterdag 31 juli Zevendedags adventisten Terneuzen Goede HerderKerk - 10 u. A Dingjan. Middelburg Doopsgezinde kerk - 10 u. C. van de Ploeg. Vlissingen 't Anker - 9.15 u. C. van de Ploeg. Zondag 1 augustus Hervormde Kerkdiensten Aardenburg St. Baafkerk - 10.30 u. ds. H. Valk. Axel - 10 u. pastor M. Rouw. Biervliet - Dienst in IJzendijke. Breskens 9.30 u. ds. J. Leent- faar - v.d. Brug. Cadzand - 9.30 u. ds. Boersma; 11 u. Duitstalige dienst. Groede - 11 u. ds. Wasterval, kerkcafé. Hoek - 9 u. ds. A. v.d. Maas. Hontenisse - 11 u. ds. A. de Meij Mecima. Hoofdplaat - Dienst in IJzendij ke. Hulst - 9.30 u. ds. A. de Meij Mecima. Nieuwvliet - 10 u. ds. M. de Jong. Oostburg - 10 u. ds. C. Ie Comp- te, Brasschaat, dienst in Zuid- zande. Vrijdag 6 aug. 16 u. ds. R. Blo kland, namens de Geref. Kerk. Philippine - Dienst in Sluiskil. Retranchement - 11 u. ds. Meeuwse. Sas van Gent - Dienst in Sluis kil. Schoondijke - 9.30 u. ds. R. Wasterval. Sint Anna ter Muiden - Geen dienst. Sint Kruis - Geen dienst. Sluis - 9.30 u. ds. Meeuwse. Sfuiskil - 10 u. dhr. J. Dubbel dam, gezam. combinatiedienst. Terneuzen - Grote Kerk - 10.30 u. ds. A. v.d. Maas, Hoek. Goede Herderkerk - 10.30 u. ds. A. Bosch; 19 u. Cand. H. Minder hout, Kortgene. Opstandingkerk - 9 u. ds. A. Bosch. Ziekenhuis De Honte - 17.45 u. ds. A. v.d. Maas. Verpleeghuis Ter Schorre - 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje - 11 u. dhr. Ende. IJzendijke - 9.30 u. ds. J. v.d. Schee. Zaamslag - 10 u. ds, A. Schelle- vis, Aalten, gez. dienst in Herv. Kerk. Zuidzande - 10 u. ds. C. Ie Compte, Brasschaat. Gereformeerde Kerkdiensten Axel - 10 u. kand. R. Veldman, Kampen; 17 u. mevr. Veldman. Hoek - 10 u. dienst. Terneuzen - Opstandingskerk - 10.30 u. ds. D. de Best. Goede Herderkerk - 9 u. ds. D. de Best; 19 u. W. Theunissen. Zaamslag - 10 u. ds. A. Schelle- vis. Aardenburg St. Baafskerk - 9.30 u. dienst. Breskens - 9.30 u. ds. R. Blo kland. Oostburg - 9.30 u, mevr. M. Lorier - Boon. Schoondijke - 9.30 en 14.30 u. ds. Van Poucke; ds. R. Blokland. Gereformeerde Kerkdiensten (Vrijgemaakt) Axel - 10 en 15 u. J. Geersing. Terneuzen - 10 en 15 u. prof. dr. K. Deddens. Hoek - 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Zaamslag - 9.30 en 15 u. ds. L. Leef tink. Retranchement - 9 en 19 u. ds. A. de Huliu. Christelijke Gereformeerde kerk Zaamslag - 10 en 15 u. ds. D. van Vuuren. Evangelische gemeente Hulst Den Dullaert - 10 u. dhr. W. Koster. Terneuzen - 10 u. dhr. v.d. Griendt. Vrije evangelische gemeente Breskens - 9 u. ds. J. Hamers. Nieuwvliet - 10.30 u ds. J. Ha mers. Retranchement - 10 u. ds. D. Koelman. Doopsgezinde gemeente Middelburg - Lutherse dienst. Vlissingen - Lutherse dienst. Goes - 10 u. mevr. J. van Kem pen. Leger des Heils Terneuzen - 10 u. samenkomst o.l.v. majoor Oort. WEST-ZEEUWSCH-VLAAN DEREN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apos tel. zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. zond, 10 u. OOST-ZEEUWSCH-VLAAN- DEREN Clinge - H. Hendricus. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hulst - H. Willibröïtfüg. u. zond. 10.30 u. ioj ne Graauw - Maria ten Hemelope- ning. zat. 19 u. St.-Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 9.00 u. Boschkapelle - H. Petrus en Paulus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.00 u. Heikant - H, Theresia. zond. 10.30 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 10.30 u. Nieuw-Namen - H. Jozef. zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 10.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zon. 10.30 u. Sluiskil - St. Antonius. dond. 19 u. zond. 09.30 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zónd. 10 Terneuzen <- H. Willibror- dus(Triniteitskerk). zat. 19 u. zond. 11 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond, 9.30 en 11 uur. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pas torie te bereiken. OOST-ZEEUWSCH-VLAAN- DEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. A. Ruyloft, Graauw, tel. 01143-5272. KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. J. Voeten, tel. 01150-19451. Afgelopen weken hebben de voor hun boterham vechtende binnen schippers de nieuwsmedia beheerst. Hun strijd voor een behoorlijk bestaan dateert niet van vandaag of gisteren. Al in de jaren dertig poogde de binnenvaart behoorlijke condities met verladers af te dwingen. Die strijd weerspiegelt zich in het Schippers Bondslied anno 1936. De tekst van het lied is van de hand van schipper J. Ooms van het schip Vriendentrouw en wordt gezongen op de wijze van Het Transvaalsche Volkslied. Kent gij dat volk van Nederland Dat zwerft van hiet tot daar Van Oost tot West van Zuid tot Noord Maar steeds van zessen klaar. Die schippers met hun eigen schepen Hun eigen matriaal Die worden allen thans gedwongen Dat noem ik een schandaal Maar wat gebeurt, Maar wat gebeurt Wij laden nooit dan op ons beurt. Van Löbenseis die hooge heer Die man met groot kapitaal Die wonder grote Egoist Die zegt maar heel brutaal Laat ai die schippers maar weer loopen In slob, in steeg, in kroeg, Maar van dat middeneeuwsche stelsel Heb ik meer dan genoeg Neen Löbenseis of gij al treurt Wij laden nooit dan op ons beurt Wij gaan als mannen naar de beurs Maar met een vast tarief Al is dat menig Transporteur Ook nog zoo'n groote grief Wij zullen nimmer nooit gaan feilen Wat of er ook gebeurt Wij willen anders niet bevrachten Dan eerlijk op ons beurt Dus wat gebeurt, Dus wat gebeurt Wij laden nooit dan op ons beurt. Komt schippers houdt uw hoofden koel En houdt uw handen thuis Wij strijden voor een heilig doel Voor eigen haard en huis Wij zullen ons nooit laten dwingen Wie of hij ook moog zijn Als wij er samen maar om denken Een roepen nooit van (Mijn) Neen wat gebeurt, Neen wat gebeurt Wij wenschen vast Tarief en Beurt. J. Ooms, Schip 'Vriendentrouw' Nieuw-Amsterdam 1936.

de Stem | 1993 | | pagina 17