apierbranche problemen uropese automarkt is wel een paar kluiten modder waard Privatisering landbouw op Balkan schiet doel voorbij in-1 foto Witte wijn, kiwi's en meloenen in vlammen op Minder boeren in EG ECONOMIE root verlies KNP BT verwacht alutamarkten achten op Duits entebesluit ECONOMIE KORT Afspraken over orders bij aanschaf Franse helikopter ier John Major is (schoften) heeft I die de Londense kiesgerechtigde,, ezers. Major deed .agerhuis over het iggerechtshof uit- ensdag aangekon- iaar te stellen aan al. Het geld wordt medicijnen, tenten sn die dakloos zijn gerij e Algiers heeft zes dood veroordeeld Jtegen de veiligheid lerstek berecht. In ]een andere funda- een celstraf van STEM DONDERDAG 29 JULI 1993 A5 ,„onze correspondent ins Wijnands jlUi - De eindeloos natte gier van 1993 zorgt in jtsland voor ongedachte irinding: een spionage- j®i tussen autogiganten. at niet om een paar slor- lekopietjes, maar om 'kisten- supergeheim bedrijfsmateri- Het bikkelharde gevecht sen moeder General Motors dochter Opel tegen Volkswa- bedreigt zelfs de verstand sding tussen Washington en sieral Motors beschuldigt zijn voormalige chef-inkoper José López ervan bij zijn overstap naar concurrent Volkswagen geheime bedrijfsgegevens mee genomen te hebben. López en VW-directeur Piech ontkennen in alle toonaarden. Maar de media blijven López op z'n huid zitten, Justitie is actief, en de VW-aandelen op de beurs duikelen. De minister-president van Ne- dersaksen Schroder zit in de Raad van Toezicht van VW om dat zijn deelstaat voor 20 pro cent aandeelhouder is. Hij weet, dat als het VW slecht gaat, het tienduizenden werknemers en hun families nóg beroerder gaat. Schroder maakte de VW- directeur verwijten over zijn knullige informatiepolitiek naar buiten. Terwijl, tot ergernis van Schroder - jurist van huis uit de loslippige officier van justi tie in Darmstadt de ene eenzij dige mededeling na de andere deed. Zonder bewijzen, maar wel doorlopend nadelig voor VW. Piëch heeft de kritiek en de boodschap begrepen, en ging prompt in de aanval. Hij gaf het weekblad 'Stern' een interview en riep gisteren de pers bijeen om dat verhaal nog eens dunne tjes over te doen. Volgens hem zijn GM en Opel bewust betrok ken geweest bij die zogenaamde bedrijfsspionage. Niet, omdat ze chagrijnig zijn over het vertrek van López, maar als onderdeel van de oorlog om het bestaan. López beweerde onlangs dat er op langere termijn tenslotte maar drie, wereldwijd vertakte autofabrikanten over zullen blijven: VW, mogelijk samen met andere Duitse fabrikanten; een Italiaans-Frans concern en een Japanse ondernemer. Over de Amerikanen geen woord. Volgens Piëch is de strijd tussen Europa en de VS ontbrand. GM is de grootste autoproducent van de wereld; VW van Europa. Beiden willen de Europese markt beheersen. GM heeft in Europa een marktaandeel van 12 procent, Volkswagen 17 pro cent. Bij Volkswagen realiseert men zich dat het ernst is. Dat eerst de goede naam, en daarna het bedrijf zelf op het spel staan. Piëch vroeg zich voor de verza melde pers af, of voormalige GM-medewerkers die nu voor VW werken, zó stom kunnen zijn, dat ze in een huurhuis wekenlang vier kisten met ge heime GM-documenten laten staan? De officier van justitie in Darmstadt praat weliswaar over 'paperassen die vanwege hun geheime inhoud niet in dat pand behoorden te zijn'. Maar bij VW is de belangrijkste vraag, wie en wanneer die kis ten er neer heeft gezet. López riskeert vijf jaar cel als de wet telijk razend moeilijke bedrijfs spionage bewezen kan worden. Inmiddels weten GM en Opel van geen ophouden. Zij hebben de Hamburgse Justitie bijna uitdagend gewezen op bedenke lijke tegenstrijdige verklaringen van een aantal VW-betrokke- nen. Ook de FBI in Amerika zou zich met de zaak bezighouden. VW-chef Piëch spreekt van een 'moddergevecht'. Maar de Euro pese automarkt is, althans GM en Opel, klaarblijkelijk wel een paar kluiten modder waard. ilijven niet af te treden als ■s ontstaan na de elingshulp ten dele Jamse oppositiepar- niddellijk aftreden ben met 17 stemmen ervan beschuldigd i. Het bestand was Üdeling. Volgens het Ipenden Georgische fizische stellingen in minuten nadat het bworden. onze verslaggever lastricht - De resultaten in de papierbranche hollen achter- l'isteren wat druk van debat over eisen van de aboriginals. De de verpachting van hter niet van plan de over nederzettings- Lan de Raad van de ftosh, noemt de nieu- Hen hoog op, nadat kseerden hun eisen op gerechtshof vorig jaar flijke rechten' hebben ïg Nigeria geria hebben gisteren Ier generaal Ibrahim leen interim-regering, lar van de presidents- langida verklaarde de uni ongeldig wegens Idigd bewust een crisis Tte kunnen blijven. De bep aan de macht in me het papierconcern KNP BT rit een ingrijpende reorgani se voorbereid, nu de resulta- van het bedrijf in hoog tem- verslechteren. ecurrent Van Gelder Crown it nog niet zover, maar ook sris de stemming in mineur. TBT sluit niet uit dat nog dit wordt besloten een of meer- ie papier- en kartonfabrieken sluiten om de fors oplopende lezen een halt toe te roepen, jaar verwachten financiële .iiisterdam (anp) - De wis- "Inarkten wachten met inning af wat de centrale ink van Duitsland zal doen it haar disconto en Lom- :drente. tochtend verlaagde de Bun- Isbank al het tarief voor spe- I sle beleningen met 0,2 pro- itpunt (van 7,15 procent tot B procent), en dat bracht het Idmarkttarief dicht bij het ni- u van het Duitse disconto ij 16,75 procent. Het disconto uit normaal gesproken het lemtarief voor de geldmarkt, i iteren werd bekend dat de adesbank donderdag na haar wekelijks beraad geen pers- iferentie houdt. Meestal ver- igt de Bundesbank na een ^conferentie de rente, tien roepen dat de internatio- ie valutahandel het EMS zo ak onder druk heeft gezet dat Bundesbank niet anders meer a dan de rente verlagen, a renteverlaging in Duitsland de positie van zwakke valu- de Franse franc, de Bel- sche frank, de Deense kroon en twee Iberische munteenheden seta en escudo ten opzichte a de Duitse mark versterken. peidsregering van pre- rechts) heeft gisteren vantrouwen overleefd. j?ao omdat de regering Irie. De motie leek een ^dat de rechtse Hindu- een bondgenootschap ligrijkste oppositiepar- |van 56.000 inwoners is de Verenigde Naties. De Jide unaniem in met het luropese ministaatje dat pe maanden geleden trad waarvan Liechtenstein deskundigen dat het verlies van KNP BT, vorig jaar ontstaan uit een fusie van Koninklijke Ne derlandse Papierfabrieken, Bührman Tetterode en VRG, zal oplopen tot circa 150 miljoen gulden, aanzienlijk meer dan de top van het bedrijf eerder dit jaar zei te verwachten. KNP BT nam gisteren uitdruk kelijk afstand van berichten, dat het verlies van de onderneming dit jaar inclusief reorganisatie kosten wel eens op een half miljard gulden kan uitkomen. Ook ontkent het bedrijf geruch ten dat bij de aanstaande reor ganisatie zeker 600 tot 1000 ba nen geschrapt worden. Wel wordt toegegeven dat het bedrijf de wind flink tegen heeft. Vooral de papier- en kartonfa brieken hebben het bijzonder moeilijk als gevolg van de over capaciteit in Europa. Om die reden is de papierpro- duktie in de fabriek in Nijmegen al twee keer voor enkele weken stilgelegd. Een verzoek om werktijdverkorting voor het Nij meegse produktiepersoneel is door minister De Vries van So ciale Zaken afgewezen, bevestigt KNP. Ook bij Crown van Gelder Pa pierfabrieken is de stemming lichtelijk in mineur. Er wordt gemopperd over de slechte ma- krtsituatie die de halfjaarresul taten sterk heeft gedrukt. Voor de rest van dit jaar wordt geen verbetering voorzien. Weliswaar denkt men uiteindelijk niet in de rode cijfers te worden, maar er wordt wel gerekend op een be duidend lagere winst. Vorig jaar halveerde de netto-uitkomst tot 12,6 miljoen. De eerste zes maanden van dit jaar boekte CVG een nettowinst geboekt van 4 miljoen tegen 9 miljoen verleden jaar. De winst vóór belastingen daalde van 13 miljoen tot 5,5 miljoen, terwijl de omzet zakte van 118 mil joen tot 97 miljoen. FOTO EPA Een boze boer gooit landbouwprodukten, inclusief verpakking, op het vuur. Franse boeren vernietigen geïmporteerde landbouwprodukten Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Een groep van ongeveer 500 Franse boeren heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een tiental vracht auto's met geïmporteerde landbouwpro dukten onbruikbaar gemaakt tijdens een commando-actie op de snelweg tus sen Toulouse en Narbonne. De boeren verzetten zich tegen dergelijke importen omdat er volgens hen sprake is van oneerlijke concurrentie. De actie werd uitge voerd onder toeziend oog van de politie. Deze bleef overigens opvallend passief toe kijken. „We hebben op zich niets tegen de import van bij voorbeeld tomaten uit Nederland of kiwi's uit Spanje, maar we willen die pro- dukten pas toelaten wanneer de Franse boeren niet meer voldoende hebben om de Franse bevolking te voeden." Raymond Girardi, actieleider op de Zuid franse A 61 ter hoogte van de tol van Toulouse kon niet duidelijker zijn. Wat hem en zijn collega's van de militante Coordina tion Rurale betreft moet de import van concurrerende produkten uit het buitenland worden stopgezet. En als de Franse regering dit niet uit eigen beweging doet, dan willen de boeren van de 'Plattelandscoördinatie' daar best een handje bij helpen. De actie hing al enige tijd in de lucht. Vorige week probeerde een actiecommando onder leiding van dezelfde Girardi de groothan delsmarkt in Brienne bij Bordeaux te bezet ten. Doel was om alle fruit en groente uit het buitenland te vernielen. Want: „Frankrijk importeert tonnen kiwi's terwijl de oogst van de Franse telers aan de struiken hangt te verrotten. Frankrijk laat tomaten uit lage lonenlanden als Marokko binnen of uit een land als Nederland, dat met goedkoop gas oneerlijk concurreert. En tegelijkertijd heb ben wij moeite om onze eigen produkten af te zetten. En dat gaat ook op voor aardbeien, perziken, abrikozen, groenten, vlees en wat dies meer zij. De regering ziet toe en doet niets." De actie van Brienne was uitgelekt - de oproerpolitie hield de boeren op afstand - en mislukte dus half. Maar de boeren beloofden terug te zullen komen. Dinsdagnacht gingen meloenen en witte wijn uit Spanje, kiwi's uit Nieuwzeeland, appels uit Chili, uien uit Griekenland en varkensvlees uit Tsjechië in vlammen op. De meeste auto's liepen bij de tol van Toulouse in de val. Later in de nacht - gewaarschuwd op de 24 mc-band - besloten andere vrachtrijders te wachten op de rustplaatsen tot de actie was geëindigd. Maar de meest militante boeren besloten die rustplaatsen af te zoeken. Zo kon het, dat een Griekse vervoerder van uien alsnog door de boeren werd gevonden. Slechts gekleed in ondergoed probeerde hij de overmacht aan Franse boeren een halt toe te roepen. Maar ook zijn vracht ging in vlammen op. Girardi stelde aan het einde van de nacht nieuwe acties in het vooruitzicht. •orGerrit Bogaard «ekarest - Het kost de con- -tenten Ln Roemenië en Jgarije steeds meer moeite J a de maag te vullen. Fotohome geeft tijdelijk 4 extra mini-prints cadeau. Öa's drie keer genieten voor bén prijs. Dealeradressen Bel (010) 43444 22 huidige voedselschaarste in vroegere communistische Aanlanden heeft geleid tot dramatische achteruitgang de toch al geringe welvaart, radicale privatisering van Ïsdbouwgrond zonder vooraf- fflde opbouw van een moder- i infrastructuur en de snelle «alisatie van de prijzen heb- een averechts effect op de rtselvoorziening. Wal de televisiebeelden van iBgerige zwerfkinderen die de Wopen winter in de riolen van «karest beschutting zochten de kou waren illustratief W de malaise waarin Roeme rk nog steeds verkeert. Volgens reeent onderzoek van de "wieense Academie van We gschappen leeft meer dan de van de 22 miljoen Roeme- |(E in behoeftige omstandighe- Zo op het oog mag het land welvarender lijken dan tij- "is het verstikkende bewind Ceausescu, het is de schijn Je bedriegt. ,f na 1989 onder 6 miljoen 'eisen verdeelde landbouw- '°ih en de nog functionerende Jaatsbedrijven leveren niet vol gde voedsel om de bevolking ""Wrlijk te voeden. Dat de '"ehseltekorten in de winkels J® minder opvallen dan tijdens 8 communistisch regime is ""namelijk toe te schrijven de prijsexplosie van meer 01 duizend procent tussen 1990 ®1993. ft ontbreekt een groot deel van ^consumenten eenvoudig aan om voldoende voed- Lege vitrines in een Roemeense winkel. sel te kopen. Door de prijsstij gingen die onvoldoende door loonsverhogingen worden ge compenseerd is de voedselcon- sumptie per hoofd van de bevol king afgenomen en het aan voedsel uitgegeven deel van het inkomen tot grote hoogte geste gen. De vraag dringt zich op of agra rische hervorming niet een te groot woord is geweest voor de versnippering van grond onder miljoenen mensen. Bij het in een snel tempo opdoeken van de col lectieve staatsbedrijven gedu rende de afgelopen drie jaar kre gen aanspraken op vroegere ei gendomsrechten alle aandacht, terwijl kostbare landbouwma chines op het land stonden te verroesten of voor een appel en een ei van de hand werden ge daan. Begeleiding van de nieuwe landeigenaren door middel van landbouwvoorlichting, krediet verlening en coöperatieve sa menwerking op vrijwillige basis bleven vrijwel geheel achterwe ge, zodat iedereen op zijn eigen houtje voortmoddert. In tegenstelling tot Roemenië be staat in Bulgarije bij een deel der boeren verzet tegen snelle privatisering van de landbouw grond. De ontmanteling van col lectieve boerderijen, de terugga ve van grond aan de twee mil joen vroegere eigenaren en het herstel van de oude afbakening van percelen door de rechtse regering van de Unie van Demo cratische Krachten (UDK) in maart van het vorig jaar leidden op het platteland tot fel protest. Gesteund door de Bulgaarse So cialistische Partij (de ex-com- munisten) en de lokale, werden op verscheidene plaatsen de monstraties gehouden, bedrijven bezet en braken stakingen van landarbeiders uit. Veel van de stakers behoren tot families die geen aanspraak kunnen maken op een eigen stukje grond op basis van vroegere eigendoms rechten. Door de voortdurende acties te gen de liquidatieraden lopen de procedures veel vertraging op waardoor veel nieuwe eigenaren - meer dan 60 procent van hen is erfgenaam - hun grond nog niet bewerken. Sommige nieuw bakken boeren hebben zonder op een wettelijke regeling te wach ten grond in beslag genomen. Op hun beurt hebben de werkne mers van een aantal collectieve boerderijen de oogst niet bin nengehaald uit vrees na landver- deling geen betaling te krijgen voor hun werk. De agrarische produktie die in 1991 al een daling vertoonde is vorig jaar dan ook verder met circa 20 procent afgenomen. Uit toene mende onvrede met de negatieve gevolgen van de hervormingen verloor de UD K-regering de on ontbeerlijke steun van de 24 ka merleden van de economisch kwetsbare Turkse minderheid (10 procent van de bevolking), een groep die onevenredig zwaar door de malaise wordt getroffen. Het eind december aangetreden zakenkabinet van premier Berov dat voor zijn voortbestaan af hankelijk is van de socialisten en de Turkse minderheid is on danks alle moeilijkheden wel van plan de hervormingen door te voeren, maar heeft de uitvoe ring ervan op een laag pitje gezet. De onzekere situatie zal de voedselproduktie ook dit jaar niet ten goede komen. De radicale omschakeling van de collectieve naar de geprivati seerde landbouw hebben in Roe menië en Bulgarije voor de voed selvoorziening tot weinig posi tieve resultaten geleid. Of de schappen blijven leeg en er heerst onvrede, of de schappen zijn gevuld met peperdure pro dukten en dan heerst er ook onvrede. In een rapport van de Economi sche Commissie voor Europa van de Verenigde Naties wordt de toepassing van de shocktherapie sterk gehekeld. De commissie vreest voor maatschappelijke ontwrichting als discussies over fundamentele kwesties als de hervorming van de gehele sa menleving achterwege blijven en het tempo van de veranderingen niet wordt afgeremd. Als voorbeeld van een geslaagde geleidelijke verandering noemt het rapport het Marshallplan voor West-Europa. Marshall ging er destijds vanuit dat de wederopbouw na de Tweede We reldoorlog slechts stap voor stap bereikt kon worden waardoor bijvoorbeeld een algehele prijsli- beralisatie pas in de loop van de jaren vijftig werd gerealiseerd. Hervormingsgezinde economen uit Oost-Europa wijzen er ook op, dat natuurlijke rijkdommen, zoals land, door hun niet-repro- duceerbaar karakter bij het pri vatiseringsproces een bijzondere plaats zouden moeten innemen. Het voorlopig in staatshanden houden en het verpachten van land zou volgens hen de prille markteconomie beter stimuleren dan het louter uitdelen van grond. De overheid zou op deze manier van inkomsten verzekerd zijn en zou initiatief kunnen steunen door het weinig te belas ten. Met een dergelijke aanpak zou bovendien grondspeculatie en een tweedeling van de agrarische sector vorlopig van de baan zijn. Op de Balkan is het land echter op politieke gronden geprivati seerd en niet op basis van zorg vuldig afgewogen economische en maatschappelijke belangen. De miljoenen nieuwe grondbe zitters moeten het in de nieuwe situatie voorlopig zien te rooien zonder de broodnodige verbete ringen van de infrastructuur, landbouwvoorlichting en het distributie-apparaat. In feite is men bij de privatise ring van de landbouw op de Balkan begonnen met een veran dering die bij een volledig ont wikkelde markteconomie hoort. De consumenten betalen daar voor dagelijks het gelag. Brussel - Het aantal boeren in de EG is de afgelopen tien jaar sterk verminderd. Meer dan twee miljoen boeren ploegen niet meer voort. Het aantal landbouwbedrijven verminderde in die periode met 1,2 miljoen, blijkt uit een onderzoek van het Europees Bureau voor de Statistiek over de jaren tachtig, waarvan de resultaten gisteren in Brussel bekend werden gemaakt. De vermindering van het aan tal boeren bedroeg bijna tien procent. In 1990 waren er nog 16,9 miljoen boeren in de Ge meenschap. In dezelfde periode daalde ook het landbouwareaal, maar de daling was veel minder groot: 1,4 procent. In totaal beschikt de Gemeenschap over onge veer 115 miljoen hectare land bouwgrond. Een kwart ervan ligt in Frankrijk. De gemiddelde grootte van een landbouwbedrijf is het kleinst in Portugal, Italië en Griekenland en het grootst in Groot-Brittannië, Denemar ken en Luxemburg. Nederland ligt aan kop wat betreft de opbrengst per hec tare en de opbrengst per ar beidskracht, gevolgd door Bel gië en Italië. Ierland, Spanje en Portugal zijn de hekkeslui- ters op dit terrein. De Europese Gemeenschap telde in 1990 een bevolking van 343 miljoen mensen, 80 miljoen runderen, 105 miljoen schapen, 96 miljoen varkens en 952 miljoen kippen. EG: industrieel ontwerp beschermen Brussel - Industriële ontwerpen moeten zo snel mogelijk op Europees niveau worden beschermd. De Europese Commissie heeft gisteren ingestemd met een voorstel in die richting van EG-Commissaris d'Archirafi (interne markt). In elf van de twaalf EG-landen bestaat al een wettelijke bescherming van industrieel ontwerp. Alleen in Griekenland ontbreekt een rege ling. Volgens d'Archirafi is EG-regelgeving van groot belang voor het bedrijfsleven. De huidige bescherming houdt bij de landsgrenzen op. Bovendien zijn onderling grote verschillen. Volgens de commissaris is zo'n regeling noodzakelijk in het kader van de gemeenschappelijke Europese markt. Verlies voor Eastman Kodak New York - Film- en chemieconcern Eastman Kodak heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een verlies moeten accepteren van 1,6 miljard dollar. Het verlies is onder meer te wijten aan het wijzigen van de boekhoudkundige regels in het eerste kwartaal. In dezelfde periode van 1992 was er nog een nettowinst van 658 miljoen dollar. In het tweede kwartaal van 1993 behaalde Eastman Kodak een nettowinst van 371 miljoen dollar tegen 361 miljoen dollar in dezelfde periode van vorig jaar. Volgens Kodak waren de resultaten in het tweede kwartaal van dit jaar beter dan verwacht. Kwartaalwinst Chrysler en Ford omhoog Detroit - Het Amerikaanse autoconcern Chrysler, na General Motors en Ford de grootste van de Verenigde Staten, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar zijn winst fors kunnen opvijzelen. Het nettoresultaat (inclusief bijzondere posten) kwam uit op 685 miljoen dollar na een winst van 178 miljoen dollar in het tweede kwartaal van het afgelopen jaar. De kwartaalomzet van Chrysler groeide van 9,3 tot 11,03 miljard dollar. Ook bij Ford, ging het goed. De winst over het tweede kwartaal verdubbelde van 387 miljoen tot 775 miljoen dollar. De omzet nam toe van 26,8 tot 29,4 miljard dollar. Chemie in Europa hoopt op herstel Den Haag - Hoewel de chemische industrie nog niet uit het diepe dal van de recessie is, voorspelt de Europese federatie van de chemische industrie Cefic een licht herstel tegen het eind van 1993. Dat herstel zal vermoedelijk doorzetten in 1994, blijkt uit de 'Economie Outlook' van de Cefic, aangehaald in het blad van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie, NCI. De winsten van de Europese chemische industrie zullen na een zeer slecht 1992 weer wat gaan aantrekken. Maar voordat het zover is wacht de chemie nog een moeizaam jaar. EG wil Europese consumentengids Brussel - De Europese Gemeenschap heeft gisteren plannen bekend gemaakt voor de publicatie van een consumentengids van de gemeenschappelijke markt. Ook zal er een juridisch hulpprogramma in het leven worden geroepen voor degenen die problemen hebben zich op de markt te oriënteren. Deze maatregelen moeten ertoe leidden dat consumenten beter ge bruik maken van de mogelijkheden die de Europese vrije markt hen kan bieden. Dupont vergroot kwartaalwinst New York Het Amerikaanse chemieconcern Dupont, in een hevig conflict verwikkeld met de Nederlandse branchegenoot Akzo over de verkoop van hun aramide kunstvezels in de Verenigde Staten, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 516 miljoen dollar tegen 277 miljoen in dezelfde periode van 1992. De omzet van het concern liep terug van 9,75 miljard dollar tot 9,55 miljard. Over de eerste helft van dit jaar bedroeg het nettoresultaat van Dupont 1 miljard dollar tegen een verlies van 4,1 miljard dollar in de eerste zes maanden van 1992. Den Haag - Premier Lubbers heeft met zijn Franse collega Balladur afspraken gemaakt over compensatieorders als Ne derland besluit Franse helikopters te kopen. Beide bewindslieden hebben in juni al over de mogelijke aan schaf van Franse Cougar-trans- porthelikopters voor de lucht mobiele brigade gesproken, heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gis teren bevestigd. Als Defensie inderdaad Franse toestellen koopt, zou daal' de aanschaf van zeven tien Fok- ker-100-vliegtuigen door de Franse luchtvaartmaatschappij Air Inter tegenover kunnen staan. Air Inter is een dochterbedrijf van de Franse staatsluchtvaart maatschappij Air France. Ook een woordvoerder van Fokker heeft bevestigd dat als de Cou gar wordt gekozen een goede kans bestaat dat F-100's aan Air Inter kunnen worden geleverd. Defensie heeft twee lichte trans porthelikopters uitgekozen die voor de luchtmobiele brigade in aanmerking komen. Naast de Cougar van Eurocopter is dat de Black Hawk van het Amerikaan se bedrijf Sikorsky. Beide toe stellen voldoen aan de techni sche eisen die Defensie stelt en maken op dit moment nog even veel kans, zegt een woordvoer- Lubbers FOTO DE STEIWJOHAN VAN GURP der van het departement. Volgens de plannen moeten naast ongeveer dertien zware en veertig gevechtshelikopters ze ventien lichtere heli's worden aangeschaft. Voor de zware en lichte helikopters is een bedrag van 927 miljoen gulden uitge trokken. Ook als voor Sikorsky wordt gekozen, zullen daar compensa tie-orders tegeonver moeten staan.

de Stem | 1993 | | pagina 5