Luchtactie in Bosnië dichterbij apierbra n problei 59 ct! 3-in-1 foto Privatiserii Israël mindert aanvallen om Zuidlibanezen vluchtkans te geven 'Bommen zijn aanslagen tegen democratie' Zaak Demjanjuk sluit tijdperk van processen tegen nazi's af 'uropese aut YN en VS verwachten snel start bombardementen na beschieting Franse soldaten Veel schade door explosies de stem BUITENLAND A4 estem BUITENLAND KORT root verlies KNP BT Valutamarkten vachten op Duits entebesluit DONDERDAG 29 JULI 1993 Beiroet (afp/rtr) - Het Israëli sche leger heeft gisteren zijn bombardementen en lucht aanvallen op Zuid-Libanon ietwat verminderd om de be volking de kans te geven te vluchten. De Amerikaanse president Clinton heeft zowel Israël als de Hezbollah opge roepen de strijd te staken. De vluchtelingenstroom nam gisteren verder toe nadat de ra diozender van het Zuidlibanese leger, een bondgenoot van Israël, een lijst had opgesomd van der tig shi'itische dorpen nabij de rivier de Litani die gebombar deerd zouden worden. Tot dusver hebben meer dan 360.000 burgers uit Zuid-Liba non de wijk genomen naar het noorden, vooral naar de hoofd stad Beiroet en de zuidelijke buitenwijken, aldus een Libane se functionaris. De Verenigde Naties schatten het aantal ont heemden op 100.000. De Israëlische bombardementen gingen gistermorgen door, zij het minder intensief dan voorheen. Er werden tien Libanezen ge dood en 48 verwond, waarmee het totale aantal slachtoffers op 69 doden en 297 gewonden komt. Drie burgers kwamen om bij een luchtaanval op Kfar Mel- ki, twee dorpelingen van Qlalié nabij Tyrus werden gedood toen zij door een raket werden getrof fen. Aan het begin van de middag kondigde de Israëlische legerra- dio aan dat de aanvallen enkele uren gestaakt zouden worden zodat de inwoners 'het schoots veld konden verlaten'. Het was de eerste keer sinds de Israëli sche operatie zondag begon dat het leger ophield met schieten. De Syrische minister van Bui tenlandse Zaken, Farouq al- Shara, waarschuwde gisteren dat het Israëlische offensief het vredespoces in het Midden-Oos ten teniet kan doen. „Wij zijn niet bereid deze onderhandelin gen onder de bedreiging van Is raëlische kanonnen te voeren," zei Farouq. Op verzoek van Libanon zijn de 21 ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Arabische Liga opgeroepen voor spoedoverleg, vrijdag in Damas cus. De Liga Is sterk verzwakt door de onderlinge verdeeldheid over de Golfoorlog van 1991, maar over zaken die in de Arabi sche wereld minder omstreden zijn, zoals de Israëlische agressie tegen Palestijnen in de bezette gebieden of tegen burgerdoelen ui Libanon, kan het gemeen schappelijke standpunten inne men. President Bill Clinton stelde gis teren dat Syrië een 'actieve rol' moet gaan spelen om een einde aan het geweld te maken. „Ik denk dat de Hezbollah zijn aanvallen moet staken. Ook Is raël moet zijn beschietingen stoppen en Syrië moet zijn te rughoudendheid om niet direct betrokken te raken laten varen en actief meewerken aan een beëindiging van de gevechten," verklaarde Clinton. De oproep van Clinton kwam kort nadat secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Verenigde Naties de Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon had bekritiseerd. De VN-voorman hekelde in het bijzonder de doel bewuste Israëlische politiek de burgerbevolking op de vlucht te jagen. Van onze correspondenten Sarajevo - VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali heeft gisteren gezegd dat de luchtacties van de Navo volgende week kunnen beginnen. De VS hebben laten weten mee te zullen doen als de VN besluit tot bombardementen over te gaan. Die plotselinge krachtige taal van beide politici komt nadat Franse VN-soldaten dinsdag in Sarajevo voor de tweede maal in drie dagen onder vuur kwamen te liggen. „Ik ben erg ontdaan door de beschietingen in Sarajevo," ver klaarde Clinton. „De Verenigde Staten hebben lange tijd op het standpunt gestaan dat we bereid waren om de VN-troepen lucht bescherming te bieden als ze werden aangevallen. Tot dusver zijn we nog niet gevraagd om dat te doen," aldus de president. De Franse regering heeft wel aan de VN- Veiligheidsraad ge vraagd om onmiddelijk een reso lutie in werking te stellen die voorziet in luchtbescherming. Verder hebben de Fransen de Navo verzocht om te beginnen met vluchten boven het gebied. Doelmarkering De VN-secretaris-generaal Bou tros Boutros Ghali zei gisteren dat de Navo wat hem betreft begin volgende week kan starten met haar luchtoperatie. Volgens Boutros Ghali is nog enkele dagen tijd nodig voor het opstellen van duidelijke instruc ties en voor de stationering van zogenoemde Forward Air Controllers. Deze circa vijftig FAC's moeten, voornamelijk vanaf de grond, doelen marke ren. „Alles zal maandag of dins dag gereed zijn," aldus Boutros Ghali. De VN-secretaris-generaal zei dat ook het 'groene licht' nodig is van de Franse generaal Jean Cot, de bevelhebber van de VN- vredesmacht in het voormalige Joegoslavië. Daarna moet nog de Veiligheidsraad worden geraad pleegd. In Italië zijn ongeveer zestig vliegtuigen van de Navo paraat om na het fiat van Boutros Ghali de nieuwe taak van bescherming van de VN-vredesmacht en de veilige gebieden in Bosnië op zich te nemen. De Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Nederland leveren ge vechtstoestellen. Nederland neemt met zes F-16's aan de operatie deel. Kaarten Ondertussen bogen de strijdende partijen van Bosnië zich op de tweede onderhandelingsdag in Genève al over landkaarten. De Bosnische president Izetbegovic zou daarmee onder Amerikaanse druk hebben ingestemd. Op de kaarten zijn de grenzen aangegeven van drie Bosnische ministaatjes, volgens een geza menlijk voorstel van de leiders van de Serviërs en van de Kroa- ten in Bosnië, Radovan Karadzic en Mate Boban. Hoewel Izetbegovic officieel nog steeds iedere 'confederale' drie deling van de hand wijst, zeiden diplomaten dat keiharde onder handelingen zijn begonnen over de vraag wie wat krijgt. Karadzic presenteerde volgens eerr zegsman bij de onderhande lingen een kaart waarop de mos lims, die 44 procent uitmaken van de Bosnische bevolking, 27 procent van het grondgebied krijgen toebedeeld. Zowel Izet begovic als de internationale be middelaars zouden onmiddellijk tegen dit voorstel hebben gepro testeerd. Volgens de voorgestelde opde ling houden de moslims niet meer over dan een romp-staat rond Sarajevo plus een enclave in het westen rond Bihac. De huidige enclaves in het oosten, waaronder Srebrenica en Goraz- de, zouden de moslims moeten opgeven. Naar verluidt willen de bemid delaars Lord Owen en Thorvald Steltenberg dat de moslims ten minste dertig procent van Bosnië krijgen, tegen de vijftien procent die ze nu nog onder controle hebben. Slagveld De Bosnische minister van Bui tenlandse Zaken, Haris Silajd- zic, een medestander van Izetbe govic, bekritiseerde in felle be woordingen de gang van zaken in Genève. Een opdeling van Bosnië is volgens hem gebaseerd op volkerenmoord en agressie tegen de moslims. „De basis van deze onderhandelingen lijkt de situatie op het slagveld," aldus Silajdzic. Diplomaten meldden dat leiders van de moslims aandringen op een topbijeenkomst op ministeri eel niveau van de 29 landen die de vredesbesprekingen in Genève steunen. De moslims zouden daar hun beklag willen doen over de opstelling van de bemiddelaars Owen en Stelten berg. foto epa Paus Johannes Pdulus II bracht gisteren een bezoek aan de getroffen St.Jan basiliek in Rome. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Volgens president Scalfaro van Italië 'leidt het geen twijfel dat het gaat om aanvallen op de democrati sche instellingen en de rege ring, door krachten die uit zijn op een machtsvacuüm in een zo moeilijke periode van overgang', die Italië door maakt. De meest recente bomaanslagen in Italië hebben veel woede bij zowel de bevolking als de poli tiek losgemaakt. Langzaamaan begint het de mensen te dagen dat de aanslagen meer zijn dan enkel 'waarschuwingen naar het gerechtelijk apoparaat' in ver band met Operatie-'Schone Handen', de anti-maffia actie van Justitie. Scalfaro meent dat 'criminele en maffiose groeperingen' uit zijn op de ontwrichting van de staat. Premier Ciampi op zijn beurt sprak van een plan 'om met geweld chaos en paniek te ver oorzaken teneinde de vernieu wing van Italië tegen te houden'. Dat is ook het oordeel vam het hoofd van de Italiaanse politie, prefect Vinvenzo Parisi, volgens wie 'ze de democratie tot zinken willen brengen'. De Corriere del- la Sera tenslotte, karakteriseer de gisteren de aanslagen kort weg als een uiting van 'de woede van de verliezers' van het oude regime. Niemand twijfelt eraan dat de jongste drie explosies met elkaar in verband staan en dat zij het vervolg vormen op de aanslagen die afgelopen mei in Rome en Florence zijn gepleegd (en wel licht ook op die in Palermo van vorig jaar). Niet alleen omdat er voor zover bekend hetzelfde type springstof (T4) werd gebruikt, maar vooral omdat zij alle drie passen binnen een brede strategie die erop is VERVOLG VAN VOORPAGINA Heel groot is de schade aan het culturele erfgoed. De kerk van San Giorgio al Velabro en de omringende gebouwen zijn in een puinhoop veranderd. Aan de voorzijde van de Sint Jan in Lateranen, op de plek waar het vicariaat van Rome is gevestigd, zijn de faqade en de zuilen zwaar beschadigd. Grote stukken pleisterwerk en fresco's zijn verdwenen en in de fundamenten is een twee meter diepe bres geslagen. Gistermiddag heeft de paus een bezoek gebracht aan de basiliek, die wordt beschouwd als de Moeder van Alle Katholieke kerken, omdat het de dom is van de paus in zijn functie van bisschop van Rome. De paus sprak van 'lafhartige aanslagen' en riep de Italianen op tot gebed. „Men kan geen menselijke samenleving opbouwen door God en de mensen te verachten," zei hij. gericht om zoveel mogelijk scha de en slachtoffers te veroorza ken, teneinde het land in chaos en onzekerheid te storten. De meest duidelijke vermoedens werden onder woorden gebracht door de Milanese hoofdofficier van justitie Francesco Saverio Borrelli, die de voornaamste ge rechtelijke onderzoeken naar po litieke corruptie leidt. „Het is geen toeval dat de aan slagen juist nu zijn gepleegd, nu onze onderzoeken op een cru ciaal punt zijn aangeland," ver klaarde hij. Borrelli doelt daar mee in de eerste plaats jop de ontwikkelingen in de affaire- Enimont, die zich steeds in steeds sneller tempo uitbreidt tot het meest omvangrijke schan daal uit de Italiaanse geschiede nis. De twee overlevende kroongetui gen, Carlo Sama en Giuseppe Garofano, zijn sinds gisteren be zig om de namen te noemen van de politici en functionarissen die met elkaar honderden miljoenen guldens aan smeergeld hebben geroofd. John Demjanjuk, gefotografeerd in zijn gevangeniscel, zal waarschijnlijk vandaag worden vrijgesproken. foto ap Bijna vijftig jaar na de 1 Tweede Wereldoorlog komt er vandaag met een uitspraak in de zaak- Demjanjuk een einde aan het tijdperk van proces sen tegen nazi-oorlogs misdadigers. Het meren deel van de honderden nazi-misdadigers die nog op vrije voeten zijn, zal waarschijnlijk nooit voor de rechtbank verschij nen, omdat het zeer moeilijk is mensen we gens 50 jaar oude mis drijven te vervolgen. Door Karin Laub (ap) Het Israëlische hooggerechtshof zal vandaag een vonnis vellen in het hoger beroep van John Demjanjuk, die eerder ter dood werd veroordeeld wegens oor logsmisdaden in het concentra tiekamp Treblinka. Velen in Israël verwachten dat dit het laatste proces is dat in het land tegen een oorlogsmisda diger wordt gevoerd. De zaak Demjanjuk, die na vijf jaar mo gelijk afloopt met vrijspraak, heeft duidelijk gemaakt hoe moeilijk het is oorlogsmisdadi gers na 50 jaar te vervolgen. Volgens de Israëlische historicus Tom Segev wordt met deze zaak, een hoofdstuk uit de geschiede nis afgesloten. De meeste kopstukken uit de nazi-moordmachine zijn dood of reeds veroordeeld. Nazi-jagers richten zich daarom nu op de duizenden collaborateurs uit voormalige Sovjet-republieken als Letland en Oekraïne die na de Tweede Wereldoorlog naar, het Westen zijn geëmigreerd. Velen van deze collaborateurs namen direct deel aan de moord op joden, bijvoorbeeld als leden van rondtrekkende nazi-eenhe den die tussen 1941 en 1943 zeker een miljoen joden ver moordden. Na de oorlog zouden zo'n 10.000 collaborateurs naar de Verenig de Staten zijn gevlucht. Dit land kent echter geen wetten waar mee ze als misdadigers tegen de mensheid kunnen worden be straft. In plaats daarvan worden de collaborateurs in de VS ver volgd omdat ze bij het invullen van immigratiepapieren hebben gelogen over hun verleden. Sinds 1979 is aan 45 mensen het Amerikaanse staatsburgerschap ontnomen en zijn er 37 uitgewe zen. Het verleden van nog eens 300 verdachten wordt onder zocht. Canada, Groot-Brittannië en Australië hebben de laatste jaren speciale wetten aangenomen waarmee de berechting van ver dachten van oorlogsmisdaden mogelijk werd. In Australië werd een speciale afdeling voor de vervolging van deze misdaden vorig jaar echter gesloten. Ver wacht wordt dat honderden on derzoeken in Groot-Brittannië en Canada slechts tot zo'n 30 processen zullen leiden, zegt na zi-jager Efraim Zuroff. Canadese en Britse aanklagers moeten bewijzen dat de collabo rateurs daadwerkelijk hebben deelgenomen aan de moorden. Dat is moeilijk, omdat maar wei nig mensen de moordpartijen van de nazi-eenheden hebben overleefd en medeplegers van de misdaden niet als getuigen zul len optreden. Met documenten die vrijkwamen na het ineenstorten van de Sov jetunie, zoals boekhoudingen van uitbetaalde soldij en dien stroosters, kan vaak worden aangetoond dat een verdachte deel heeft uitgemaakt van de doodseskaders. Maar deze docu menten brengen de verdachten niet in verband met specifieke misdaden, zegt onderzoekscoör dinator Zuroff van het Simon Wiesenthal Centrum. In Duitsland staan momenteel vijf mensen terecht en zijn de dossiers van 9797 verdachten open. Alfred Streim, een andere nazi-jager, zegt echter dat het proces vorig jaar tegen Josef Schwammberger, commandant van drie kampen in Polen, waar schijnlijk het laatste grote pro ces in Duitsland is geweest. De meeste mensen die als getui ge in de nazi-processen zouden moeten optreden zijn in de ze ventig of tachtig en te zwak om het proces te doorstaan, zegt Streim. Onder de weinige hoge nazi's die nog op vrije voeten zijn bevindt zich Alois Brunner, die ervan wordt verdacht verantwoorde lijk te zijn voor het sturen van 128.000 joden naar de concen tratiekampen. Brunner is in Sy rië gesignaleerd, ofschoon de Sy rische regering ontkent dat hij zich daar bevindt. Het Israëlische hooggerechtshof maakt vandaag in ieder geval bekend of het van oordeel is dat de 73-jarige Demjanjuk inder daad 'Ivan de Verschrikkelijke' uit het concentratiekamp Tre blinka is. Demjanjuk, die in de VS een nieuw bestaan had opge bouwd, heeft steeds volgehouden dat hij het slachtoffer is van een persoonsverwisseling. Majors populariteit gestegen Londen - De populariteit van de Britse premier John Major is gestegen nadat hij zijn collega's bastards (schoften) heeft genoemd. Volgens een telefonische enquete die de Londense krant Daily Star heeft gehouden onder 500 kiesgerechtigden krijgt Major bijval van 69 procent van de kiezers. Major deed zijn uitspraak na het moeizame debat in het Lagerhuis over het Verdrag van Maastricht. Vrijdag zal het Hooggerechtshof uit- spraak doen over ratificatie van het verdrag. EG geeft noodhulp aan Nepal Brussel - De Europese Gemeenschap heeft woensdag aangekon digd 1 miljoen dollar aan noodhulp beschikbaar te stellen aan de slachtoffers van de moessonregens in Nepal. Het geld wordt gebruikt voor de aanschaf van drinkwater, medicijnen, tenten en andere hulpmiddelen voor de 10.000 mensen die dakloos zijn geworden door het noodweer. Doodstraf fundamentalisten Algerije Algiers - Het buitengewone gerechtshof in Algiers heeft fundamentalistische 'moslimterroristen' ter dood veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij 'een complot tegen de veiligheid van de staat'. Vijf van de zes zijn bij verstek berecht. In hetzelfde proces veroordeelde de rechtbank een andere funda-| mentalist tot levenslang, een ander kreeg een celstraf van twintig jaar. Surinaamse regering mag aanblijven Paramaribo - De Surinaamse regering hoeft niet af te treden als gevolg van de onrust die in het land is ontstaan na de Nederlandse aankondiging dat de ontwikkelingshulp ten dele wordt stopgezet. Een motie van drie Surinaamse oppositiepar- iaastricht tijen, waarin werd aangedrongen op het 'onmiddellijk aftreden van de regering', is in het parlement verworpen met 17 stemmen voor en 28 tegen. n onze correspondent (ans Wijnands l„nn - De eindeloos natte omer van 1993 zorgt in juitsland voor ongedachte „winding: een spionage- Jjmi tussen autogiganten. Iet gaat niet om een paar slor- jge kopietjes, maar om 'kisten- tj supergeheim bedrijfsmateri- Het bikkelharde gevecht jssen moeder General Motors dochter Opel tegen Volkswa len bedreigt zelfs de verstand houding tussen Washington en lonn. jeneral Motors beschuldigt zijn voormalige López erva naar conc geheime b< genomen h VW-directe in alle toon Maar de mi z'n huid zil en de VW-; duikelen. De ministE dersaksen Raad van dat zijn d( cent aande dat als hei tienduizen hun fami Bestand Abchazië gebroken Moskou - Abchazië heeft gisteren Georgië ervan beschuldigd een staakt-het-vuren te hebben geschonden. Het bestand was een dag tevoren gesloten na Russische bemiddeling. Volgens het parlement van de opstandige deelstaat openden Georgische troepen met houwitzers het vuur op Abchazische stellingen in het plaatsje Nizjnje Esjeri. Dit gebeurde 35 minuten nadat het bestand op het middaguur van kracht was geworden. Meer rechten aboriginals Canberra - De Australische regering heeft gisteren wat druk van de ketel gehaald in het verhitte nationale debat over eisen van de oorspronkelijke inwoners van Australië, de aboriginals. De bevolkingsgroep krijgt meer inspraak over de verpachting van mijnen op haar gebieden. De regering is echter niet van plan de oorspronkelijke bewoners meer zeggenschap over nederzettings- en landbouwgebied te geven. Het hoofd van de Raad van de Australische Mijnindustrie, Lauchlan Mcintosh, noemt de nieu we regeling onredelijk. De discussie laaide de afgelopen maanden hoog op, nadat aboriginals allerlei claims indienden. Zij baseerden hun eisen op een baanbrekende uitspraak van het Hooggerechtshof vorig jaar dat de oorspronkelijke bewoners de 'natuurlijke rechten' hebben op Australië. Akkoord over interim-regering Nigeria Lagos - De twee politieke partijen van Nigeria hebben gisteren onder zware druk van de militaire leider generaal Ibrahim Babangida ingestemd met de vorming van een interim-regering. Het akkoord sluit Moshood Abiola, winnaar van de presidents- verkiezngen in juni, van de macht uit. Babangida verklaarde de uitslag van de verkiezingen van 12 juni ongeldig wegens vermeende fraude. Hij werd ervan beschuldigd bewust een crisis te hebben veroorzaakt om aan de macht te kunnen blijven. De generaal kwam in 1985 via een staatgreep aan de macht in Nigeria. Regering India overleeft motie it. het papierconcern KNP BT •ordt een ingrijpende reorgani se voorbereid, nu de resulta- si van het bedrijf in hoog tem- verslechteren. inccurrent Van Gelder Crown nog niet zover, maar ook aar is de stemming in mineur. j[P BT sluit niet uit dat nog dit iar wordt besloten een of meer- ere papier- en kartonfabrieken sluiten om de fors oplopende srliezen een halt toe te roepen, lit jaar verwachten financiële onze verslaggever De resultaten in de papierbi] Imsterdam (anp) - De wis- elmarkten wachten met panning af wat de centrale ank van Duitsland zal doen iet haar disconto en Lom- ardrente. listerochtend verlaagde de Bun- lesbank al het tarief voor spe- iale beleningen met 0,2 pro- sntpunt (van 7,15 procent tot ,95 procent), en dat bracht het [eldmarkttarief dicht bij het ni- eau van het Duitse disconto an 6,75 procent. Het disconto ormt normaal gesproken het lodemtarief voor de geldmarkt, iisteren werd bekend dat de lundesbank donderdag na haar weewekelijks beraad geen pers- onferentie houdt. Meestal ver- iagt de Bundesbank na een sconferentie de rente, telen roepen dat de, internatio- lale valutahandel het EMS zo iterk onder druk heeft gezet dat ie Bundesbank niet anders meer ;an dan de rente verlagen. Een renteverlaging in Duitsland ion de positie van zwakke valu- als de Franse franc, de Bel- (ische frank, de Deense kroon en ie twee Iberische munteenheden leseta en escudo ten opzichte ran de Duitse mark versterken. aas ier: féli De twee jaar oude Indiase minderheidsregering van pre mier P. V. Narasimha Rao (op de foto rechts) heeft gisteren een tegen haar ingediende motie van wantrouwen overleefd- De oppositie wilde het vertrek van Rao omdat de regering zich schuldig zou maken aan corruptie. De motie leek een gerede kans van slagen te hebben omdat de rechtse Hindu- partij Bharatiya Janata Partij (BJP) een bondgenootschap was aangegaan met de andere belangrijkste oppositiepar tijen. Andorra wordt lid van de VN New York - Het bergstaatje Andorra van 56.000 inwoners is gisteren de 184e lidstaat geworden van de Verenigde Naties. De Algemene Vergadering van de VN stemde unaniem in met het lidmaatschap. Andorra is het vierde Europese ministaatje dat lid wordt van de Verenigde Naties. Twee maanden geleden trad Monaco toe tot de volkerenorganisatie, waarvan Liechtenstein en San Marino al deel uit maakten. (ADVERTENTIE) deskundig KNP BT, een fusie I derlandse Bührman f oplopen gulden, a| top van jaar zei td KNP BTi kelijk afsl het verlig dit jaar kosten miljard Ook ontij ten dat ganisatië nen gescll Wel won bedrijf d| Vooral brieken moeilijk I capacite| Om die duktie iij al twee stilgeleg werktijd meegse door mij ciale Za| KNP. Ook bijj pierfabr lichtelijl gemopp krtsitusl taten s| de rest i verbetel denkt rode ci| wordt duidenl halveeif /12,6i De eer! jaar bd geboek, 9 mil jol vóór b f miljoeij de on joen tol Door Gerrit Bogaard Boekarest - Het kost de con sumenten in Roemenië en Bulgarije steeds meer moeite om de maag te vullen. De huidige voedselschaarste in deze vroegere communistische Balkanlanden heeft geleid tot een dramatische achteruitgang 'an de toch al geringe welvaart. De radicale privatisering van landbouwgrond zonder vooraf- nde opbouw van een moder- infrastructuur en de snelle liberalisatie van de prijzen heb- Jen een averechts effect op de 'oedselvoorziening. Vooral de televisiebeelden van hongerige zwerfkinderen die de afgelopen winter in de riolen van Boekarest beschutting zochten 'egen de kou waren illustratief 'oor de malaise waarin Roeme nië nog steeds verkeert. Volgens een recent onderzoek van de Roemeense Academie van We- Led 'enschappen leeft meer dan de nelft van de 22 miljoen Roeme nen in behoeftige omstandighe den. Zo op het oog mag het land *at welvarender lijken dan tij dens het verstikkende bewind 'an Ceausescu, het is de schijn die bedriegt. De na 1989 onder 6 miljoen mensen verdeelde landbouw end en de nog functionerende staatsbedrijven leveren niet vol doende voedsel om de bevolking behoorlijk te voeden. Dat de '°edseltekorten in de winkels et minder opvallen dan tijdens het communistisch regime is '°ornamelijk toe te schrijven 'at de prijsexplosie van meer dan duizend procent tussen 1990 en 1993. ontbreekt een groot deel van de consumenten eenvoudig aan genoeg geld om voldoende voed-

de Stem | 1993 | | pagina 4