n Meer mensen in buitenland vast I )are|yü STRAKS LEKKER STIPPEN? EERST LEXXER LEZEN! PANORAMA! OVERAL TE KOOP leien vis Kabinet: Nog dit jaar controle op autobezit van bijstandstrekkers Warm welkom Gemeenten blij met uitstel verhaalplicht bijstand Expeditie moet reputatie Barentsz vestigen imuu DE LEUKSTE CAFES Het zijn vaak stomme jongens die pech hebben gehad' Wie niet horen wil A2 BINNENLAND Cliënten eisen dossiers natuurgenezer DE STEM COMMENTAAR Proefproces over verhaalplicht BINNENLAND KORT clubs, disco's en restaurants STEM Is hét genotmiddel voo belmatige bezoeker vai Iparties: Zij worden er Id en rustig van. 's Andef Igs is er de kater en he yrde gevoel foto archief de stem barna een opleiding voo legkundige. lging daar helenaal fout Ijdje lang heb ik elke J gebruikt. Dan denk je je- Jelemaal de put in. Dat ii ook zo. Je kan niet mee I denken. Alles lijkt erge let is." Daarom wil ze ooi pn met het slikken van d< vertelt ze. Zodat ze kan bden met het doemdenken, lood van de jongen uit nbosch vindt ze triest. Hee „Maar iedereen die pillei I hoort te weten dat het nie pet alcohol. Je weet waar ji legint." pnkt even na. „Ik kan me Itellen dat zoiets gebeurt pet mij ook overkomt. nooit. Maar ik denk mei Ik ooit acht pillen tegelijl |likken. Nee, absoluut niet ga ik ga weer uit. Met vrienden heb ik afgespro- om het komende weekenc I te gebruiken." 'dvoerder Den Heijer,"„wor- 'e primitieve vissers in arme |enem moordend beconccu- Juist door toedoen van ikkelingsprogramma's van isaties als de Wereldbank n zij het onderspit en lijden ensen in hun gemeenschap- traks nog meer honger." spreekt van: „Een treurig ion dat zich steeds herhaalt Derde Wereld. Hoe meerde rt vraagt, hoe minder er is eigen consumptie. Het zijn anden die door de Wereld- s en het Internationaal Mo- ir Fonds onder druk worden t om hun export te vergro- en geld te verdienen om zo schuld te kunnen afbetalen de rijke naties." bijkomende factor is dat s landen de visrechten in wateren vaak verkopen aan 1 landen om harde valuta te ienen. Bovendien worden al- Greenpeace 'kustzones af| opt door moderne buiten- se schepen omdat het desbe- ende land niet over voldoen- rntrole-middelen beschikt fgelopen week heeft Green- e de Verenigde Naties ge' agd in te grijpen in het mof- Ie visserij-probleem. Den He „We willen dat de overbe- ing stopt, dat er een strikt trole-systeem komt op de viS" in de hele wereld, snelt® atregelen ter bescherming i de vijftig meest beviste en est bedreigde soorten en het 'indigen van de slachting bijvangsten." DONDERDAG 29 JULI 1993 A3 jen Haag - Sociale recher- :eurs krijgen nog dit jaar de jogelijkheid na te gaan of jensen in de bijstand een to hebben. ie controleurs van de gemeente- |;iie sociale diensten krijgen laartoe snel toegang tot de gege- gtns van de Rijksdienst voor het Tjjegverkeer te Veendam, meldt |e regering in de Voortgangsrap portage Fraudebestrijding die ze peren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Met deze gegevens kunnen de sociale rechercheurs nagaan of iemand in de bijstand een auto bezit. Dit leidde in september vorig jaar nog tot een felle discussie tussen CDA-Kamerlid Doelman- Pel enerzijds en de vakbeweging en PvdA-Kamerlid Schoots an derzijds. Het CDA was steeds voor een koppeling van de gege vens van 'Veendam' met die van de gemeenten, omdat het een hulpmiddel kan zijn in de strijd tegen gesjoemel met uitkeringen. Tegenstanders vrezen voor 'stig matisering' van de uitkeringsge rechtigden. Het kabinet greep vorig jaar Prinsjesdag aan om een plan van aanpak van de fraude in Neder land te presenteren. Dit jaar zou dat 540 miljoen gulden moeten opbrengen, terwijl de kosten er van geraamd worden op 94 mil joen gulden. In hoeverre die doelstelling gehaald wordt, meldt de rapportage niet. In het plan speelt het aan elkaar koppelen van allerlei gegevens bestanden, waarbij de automati sering van de bevolkingsregis ters van de gemeenten een be langrijke rol. De discussie daar over is inmiddels al tien jaar aan de gang. Uit de rapportage wordt verder duidelijk dat in de toekomst niet achteraf allerlei gegevens met elkaar vergeleken worden, maar dat dit systematisch vooraf zal gaan gebeuren. De afgelopen tijd zijn al wel uitwisselingen tot stand gekomen tussen gemeen ten en ziekenfondsen en is het sofi-nummer in steeds meer ad ministraties ingevoerd. Bedrijfsverenigingen, die belast zijn met de uitvoering van socia le wetten, gaan nauwer samen werken met de belastingdienst. Er wordt een wet voorbereid die gemeenten en bedrijfsverenigin gen de bevoegdheid geeft boetes op te leggen aan fraudeurs. Het controle-apparaat bij de belas tingdienst wordt uitgebreid met 325 banen en dat van gemeenten en bedrijfsverenigingen met 30 tot 40 procent. Verder wordt de controlecapaci teit bij de Dienst Inspectie Ar beidsverhoudingen verdubbeld. Dit moet leiden tot meer fraude zaken en om die reden krijgen de rechtbanken er nog dit jaar 150 extra mensen - onder wie offi cieren van justitie en rechters - bij. nonze redactie binnenland IDen Bosch - Het aantal Nederlanders dat in een Buitenlandse cel belandt, is de afgelopen jaren sterk lestegen. In 1981 zaten 'slechts' 305 Nederlanders in een Buitenlandse cel, zeven jaar later 579. Op 1 juli dit jaar laren het er 979. |lachtig procent van hen is aan- «houden wegens drugsmokkel, i procent zit voor vermogensde- ücten en de rest wegens geweld, iet veroorzaken van verkeerson gelukken of illegaal verblijf. Jen verklaring voor die stijging drs. H. Koers, hoofd van liet Bureau Buitenland van de 'Nederlandse Federatie voor Re- |classeringsinstellingen (NFR), iet te geven. |De toegenomen reislust, de stij gende criminaliteit of de stren- controle zouden een oor- laak kunnen zijn, maar onder- bocht is het nooit. [liet Bureau Buitenland van de federatie staat met drie stafme dewerkers in Den Bosch en 50 nijwilligers in het buitenland sinds 1975 de Nederlandse ge- rangenen bij tijdens hun deten- lie. Buitenlandse Zaken houdt iet bureau op de hoogte van arrestaties van Nederlanders in het buitenland. Het idee dat in de vakantie- Van onze verslaggeefster Breda - Een groep cliënten van de Tilburgse natuurgene zer die momenteel gevangen zit. heeft gisterochtend zijn dossiers teruggeëist. Dat gebeurde bij de rechtbank in Breda. De zitting vond plaats achter gesloten deuren. Pers rechter P. Paalvast verwacht dat de eisers een dezer dagen een schriftelijke beschikking zullen ontvangen. De dossiers waar het om gaat zijn enige tijd geleden door de Mburgse politie bij huiszoeking m beslag genomen. Dat gebeur de in verband met het onderzoek naar de dood, eind mei, van een tweejarig meisje dat door de na tuurgenezer was behandeld. moeder van het overleden meisje heeft gistermiddag in kort geding voor de Bredase recht bank de - eveneens achter geslo ten deuren - zeggenschap over r oudste dochtertje terug- geëist. Om medische redenen is hechtenis van de moeder op geschort. Mgens een vriendin van de trouw is nog geen uitspraak ge- baan. maanden juli en augustus meer mensen met drugs worden opge pakt is volgens Koers onjuist. De meeste meldingen van aange houden Nederlanders in het bui tenland komen binnen in de maanden oktober, november en december, met de laatste maand als piekmaand. De minste in mei. Koers wijst erop dat het gaat om meldingen van het mi nisterie aan de federatie, dus dat de arrestaties iets eerder kunnen hebben plaatsgevonden. Koers weet bovendien dat lichte vergrijpen met korte straf niet aan het bureau worden gemeld. „Als iemand in Spanje tijdens zijn vakantie wordt aangehou den met een grammetje hasj of voor een vechtpartijtje en een dag wordt vastgehouden, dan horen wij dat niet," zegt Koers. Ook verdachten die op borgtocht worden vrijgelaten, worden niet geregistreerd. Op dit moment zitten de meeste (190) Nederlandse gedetineerden in Duitsland vast, gevolgd door Frankrijk en Guyana (189), Spanje (144) en Groot-Brittannië (88). Ook in België (64), Portugal (29) en Denemarken (10) zitten Nederlanders vast. Buiten Euro pa worden 39 mensen in Marok ko, 28 in Suriname en 29 in de Verenigde Staten vastgehouden. Volgens vrijwilligers van de NFR bestaat het overgrote deel van die gedetineerden nog altijd uit 'stomme jongens die pech heb ben gehad'. Vrijwilliger M.J. Dijkstra die in Frankrijk werkt: „Het zijn geen beroepscrimine len, maar in 95 procent van de gevallen zielige mensen." A. de Niet die geruime tijd in Spanje werkte denkt dat het op de landenroute Marokko, Span je, Frankrijk en België vooral gaat om hasj-koeriers en in Ko penhagen en Parijs om hardd rugs en andere criminaliteit. „En de doorsnee hasj-koerier is toch net iemand anders dan de hard drugskoerier. In Spanje hebben wij eerder te maken met onnoze le mensen, die wel eens meer kilo's vervoeren," denkt De Niet, Het Bureau Buitenland en de vijftig vrijwilligers bereiken vol gens Koers 78 procent van alle Nederlanders in de buitenlandse cellen. De contacten variëren van het sturen van informatiefo lders naar gedetineerde en fami lie, tot de opvang van familiele den in Nederland, regelmatig be zoek in de cel en het schrijven van reclasseringsrapporten voor justitie in het land van arresta tie. Familie en vrienden van de opvarenden van het marineschip Witte de With staan op de kade van Den Helder klaar voor een hartelijk welkom. De Witte de With heeft een half jaar lang gepatrouilleerd op de Adriatische Zee om het handelsembargo tegen Servië te controleren. foto anp Van onze redactie binnenland Den Haag - De gemeenten zijn blij met het nieuwe uit stel van de verhaalplicht van bijstand op de ex-partner van gescheiden mensen. Het ministerie van Sociale Za ken heeft gisteren na overleg met de directeuren van de ge meentelijke sociale diensten be sloten die verhaalplicht uit te stellen tot 1 januari volgend jaar. Dat is gebeurd, omdat de gemeenten doodgewoon niet in staat zijn op tijd aan de ver plichting te voldoen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de verhaalplicht al in augustus vorig jaar ingevoerd zou worden. Omdat dit op grote uitvoeringsproblemen stuitte werd een jaar uitstel verleend. Ook dat bleek nog niet voldoen de. De maatregel moet zo'n 200 mil joen gulden per jaar opleveren, terwijl de kosten van uitvoering geraamd worden op 15 miljoen gulden per jaar. Gemeenten kun nen al langer geld vorderen van ex-echtgenoten, maar waren tot dusver niet verplicht om dat te doen. De verhaalplicht beslaat een pe riode van twaalf jaar na de scheiding. Als aan iemand een bijstandsuitkering wordt ver strekt die te herleiden is tot de echtscheiding, moet een sociale dienst geld vorderen van de ex- echtgenoot of ex-echtgenote. Het terugvorderen van geld blijkt in de praktijk moeilijker dan verwacht. Allerlei gegevens die betrokkenen verstrekken, moeten gecontroleerd worden. Den Haag - Een man of vrouw die van de sociale dienst mee moet betalen aan de bijstandsuitkering van zijn ex-partner moet daarte gen beroep bij de dienst kunnen aantekenen. Voor dat doel moeten alle betrokken documenten aan deze onder houdsplichtige ter beschikking worden gesteld, vindt de Stichting Onderzoek naar de Nederlandse Rechtspleging in Familiezaken. Vandaag speelt een proefproces bij de Raad van State. Het is de Stichting onder meer een doorn in het oog dat een onderhoudsplichtige geen mogelijkheid tot beroep heeft, tenzij hij op eigen kosten een rechtszaak aanspant. Ondertussen komen er boven dien steeds nieuwe uitkeringen bij, waarop de verhaalplicht van toepassing kan blijken. De ene na de andere gemeenlijk woordvoerder meldt dat 'ze er nog niet uit zijn'. In Rotterdam zijn wel al 22.000 van de 25.000 dossiers doorgespit, maar juist die 3.000 laatste zijn de moei lijkste. Dat zijn de mensen die nauwelijks of niet meegewerkt hebben, dan wel vierkant tegen werken. In Groningen zijn nog slechts 1.200 van de 4.000 dossiers afge handeld. Daar zijn tachtig ver- haalsbeschikkingen de deur uit. En de sociale dienst van Utrecht verwacht zo'n 400 mensen voor de rechter te dagen die weigeren te betalen voor hun ex-partner. Zij maken deel uit van een groep van 645 cliënten die voor onder houdsplicht in aanmerking ko- DOOD, GEWELD en wapengekletter is zelden een goed uitgangs- Punt voor overleg. Dat weet Israëls premier Rabin ook, toch heeft toj er aan de vooravond van het hernieuwde vredesberaad voor tazen. Vanuit zijn standpunt om hele goede redenen. Zuid-Libanon is een wespennest. Begin jaren tachtig was het de uitvalsbasis van de PLO. Israël heeft toen ingegrepen. Arafats aanhangers zijn verdreven, maar daarmee bleek het probleem "iet opgelost. Door Teheran gesteunde fundamentalisten en geradicaliseerde bewoners zetten de aanslagen voort. Syrië, de feitelijke machthebber in Libanon, ondernam niets. Enerzijds uit angst de woede van de ayatollahs over zich af te '"epen, anderzijds omdat het Damascus, dat officieel naar vrede streeft met Israël, goed uitkwam als Jerusalem op deze wijze jnder druk gehouden werd. Eerste minister Rabin, die met vredesbeloften de verkiezingen gewonnen heeft, wordt nu in zijn beleid gedwarsboomd door de shi'itische fundamentalisten. Zij willen van vrede niets weten en P'oberen door aanslagen Israël tot geweld te verlokken. Wet succes lijkt het en daarmee is hun doel op het eerste gezicht Jeer gediend dan dat van premier Rabin. Niet geheel echter. Want het Israëlische leger beperkt zich niet tot eenvoudige vergelding, maar gaat zo ver dat het probeert de hele burgerbe- volkirrg van Zuid-Libanon op de vlucht te jagen. regering in Beiroet en de grote broer in Damascus worden nu "tet een probleem opgezadeld waaraan ze niet langer zwijgend voorbij kunnen gaan. De taktiek van Rabin is erop gericht de Viërs uit te dagen zich te ontdoen van de fundamentalisten die vrede in de weg staan. Of het lukt is onduidelijk en de prijs die onschuldige burgerbevolking daarvoor moet betalen is loog. Do Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher Dogint dezer dagen met zijn overleg. Zijn eerste taak moet zijn uot bloedvergieten aan de Zuidlibanese grens en in Zuid-Libanon f stoppen. Dat zal moeilijk zijn, maar nu Syrië en de officiële [ogering in Beiroet met de neus op de eigen verantwoordelijk- "O'd zijn gedrukt is er meer kans op succes dan ervoor. Van onze verslaggeefster Amsterdam - Zonder helle baarden en musketten, maar mèt moderne geweren en gei gertellers treden vijf Russen en zeven Nederlanders vanaf 15 augustus in de voetsporen van Heemskerck en Barentsz. Het reisdoel is Nova Zembla, waar de restanten van het win terkamp van de Nederlandse ontdekkingsreizigers worden ge borgen. Daarnaast moet de ex peditie ertoe leiden dat Barentsz eindelijk de plaats in de geschie denis krijgt die hem toekomt; die van de Nederlandse Columbus. Nova Zembla is na het verdwij nen van het communistisch regi me niet langer verboden gebied voor buitenlandse onderzoekers. Het onderzoeksteam, afkomstig van het Amsterdamse Instituut voor Pre- en Protohistorie, het Archeologisch Instituut van Moskou en het Arctisch- en Ant arctisch Instituut van Leningrad zal de laatste, in de grond be waarde resten onderzoeken van het beroemde Behouden Hu.vs. In de winter van 1596-1597 bracht een groepje ontdekkings reizigers onder leiding van Wil lem Barentsz in dit zelfgetim- merde onderkomen de poolwin- ter door. De mannen waren op zoek naar een noordelijke zee weg om India te bereiken, maar vroren bij Nova Zembla vast in het ijs. Barentsz hield de hele winter de moed erin en de wol ven van zich af, maar overleed tijdens de terugreis naar Neder land. Om ijs, sneeuw of ijsberen hoeft het team donder leiding van H. van Veen zich geen zorgen te maken. De elf mannen en één vrouw krijgen dikke pakken mee, geweren en veel voedsel. Plus vijf geigertellers, want ge deelten van Nova Zembla zijn radioactief. Volgens inlichtingen van Greenpeace werden er tot 1990 kernproeven op Nova Zem bla uitgevoerd, en zijn er langs de kusten van het eiland duizen den vaten radioactief materiaal gedumpt. V. Starkov, een van de Russische archeologen, maakt zich niet zo druk om het stralingsgevaar. „Volgens de berichten die wij op het Archeologisch Instituut in Moskou hebben gekregen, valt het allemaal wei mee. Bovendien gaat een Russische stralingsdes kundige mee, die ons waar schuwt als het eventueel mis mocht gaan." Stralingsdeskundige L. Axelrod wordt ook ingezet om de kwali teit en het stralingsgehalte van het kustwater bij Nova Zembla te meten. Als voldoende subsi- Twee leden van de expeditie tonen een hellebaard die tijdens een 19e eeuwse expeditie naar Nova Zembla werd gevonden. foto anp dies binnenkomen, vertrekt vol gend jaar een expeditie om naar het gezonken schip van Barentsz en kornuiten te zoeken. De resultaten van de komende expeditie, dit in totaal 1,2 mil joen gulden kost, zullen dan al uitgebreid zijn bestudeerd. Mi nutieus werk, aangezien de on derzoekers zich vooral op de 'ecologische resten', van visgra ten tot uitwerpselen, van het verblijf van de Nederlandse zee vaarders zal richten. Eigenlijk is dat noodgedwongen. In toenemende mate komen er toeristen naar Nova Zembla, die de brokstukken van het Behou den Huys verslepen of gewoon gebruiken voor kampvuurtjes. Veel is er niet van over. „We gaan niet al te diep graven," zegt paleobotanicus D. van Smeer- dijk. „Daar moeten we de resten vinden van maaltijden en derge lijke die door de mannen destijds de grond in zijn getrapt." De aandacht voor het onfortuin lijke lot van Barentsz en zijn mannen maakt onderdeel uit van de voorbereidingen van het 'Tsaar Peter-jaar', in 1996. In dat jaar is het 300 jaar geleden dat de Russische tsaar Peter de Grote de kunst van het boten- bouwen opdeed in Zaandam. Willem Barentsz moet in dat jaar, in de hoedanigheid van 'de Nederlandse Columbus', opbok sen tegen de nagedachtenis van de tsaar waar de Russen nu nóg met respect over spreken. -J Er is niets nieuws onder de zon. Ik moest aan die uitdrukking denken toen ik in de krant van gisteren dat verhaal over levensgevaarlijke speeltuinen las. Ik zit raar in elkaarwant als ik het woord speeltuin lees, begint zich in mijn hoofd automatisch het liedje 'De speeltuinaf te spelen. Ik kreeg een schok toen het zinnetje 'Ma die draagt de proviand, pa de trommel met verband' langs kwam. Dat in dat liedje van lang geleden de vaderfiguur met verbandmiddelen op stap gaat, betekent dat speeltui nen toen al uitermate onveilig waren. En iedereen wist dat, want het Nederlandse lied was immens populair en werd uit het blote hoofd meegezongen. Het was volgens de tekst van het liedje in die dagen ook volstrekt vanzelfsprekend dat de kinderen louter en alleen onder leiding van zowel pa als ma naar de speeltuin mochten. De hedendaagse ouders en kinderen groeien echter op met Engelstalige popmuziek dus horen zij nimmer meer op vrolijke wijze verpakte, wijze levenslessen. Ze zullen ook wel niet weten dat je op een zebrapad niet mag zoenen, al hoop ik niet dat er binnenkort daaromtrent een verhaal in de krant staat. MERIJN Arrestaties moordzaak sportsclioolliouder Amsterdam - De politie in Amsterdam heeft maandag en dinsdag drie mannen aangehouden, die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de liquidatie van de Amsterdamse sportschoolhouder Tonnie van Maurik (37). De drie hebben nog geen bekentenis afgelegd. Van Maurik, eigenaar van een sport school aan de Oudezijds Voorburgwal, werd op de avond van 19 april in zijn auto voor het Altea Hotel in Amsterdam-Zuid doodgeschoten. Amelander vindt cocaïne op strand Ameland - Een inwoner van Hollum op Ameland heeft een zak met zestien kilo cocaïne gevonden op het strand vlakbij zijn woonplaats. De zak met drugs is volgens een woordvoerster van de politie afkomstig van de partij van 500 kilo cocaïne die eind vorige week op Texel in beslag is genomen. De verdovende middelen die op Ameland zijn aangespoeld, zijn inmiddels vernietigd en hadden een waarde van 2,3 miljoen gulden. Tourette-patiënt wordt huis uitgezet Nijmegen - De Nijmegenaar H. Veerkamp, die lijdt aan het syndroom van Gilles de la Tourette, wordt volgende week zijn huis uitgezet. De Woningstichting Nijmegen heeft dat besloten, omdat de man met zijn geschreeuw - een gevolg van het syndroom - regelmatig overlast veroorzaakte voor de overige flatbewoners. De man kreeg eerder twee vervangende woningen aangeboden, maar die weigerde hij beide. Eis acht jaar cel tegen gifmengster Assen - De officier van justitie in Assen heeft gisteren acht jaar gevangenisstraf met tbs geëist tegen de 35-jarige A.Z. uit Meppel. Z. werd ten laste gelegd dat ze eind oktober, begin november vorig jaar haar man J. Kleine door vergiftiging om het leven heeft gebracht. De vrouw beweerde dat ze de moord samen met haar kostganger gepleegd had, maar die ontkent in alle toonaarden. Op 26 oktober mengde Z. voor het eerst een druppel van het uiterst giftige paraquat door het gehakt dat voor haar echtgenoot bestemd was. Een dag later deed ze met een breinaald een druppel in de worst. Op 29 oktober werd Jan Kleine ziek. Enkele dagen later werd hij in het ziekenhuis in Meppel opgenomen, waar hij op 9 november stierf. De zaak kwam aan het rollen nadat de boer waar het vergif vandaan kwam de politie inlichtte. Tw aalf jaar voor leider drugkartel Den Haag - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren straffen variërend van 8 tot 12 jaar cel opgelegd aan drie Colombianen. Zij hadden volgens de rechtbank een belangrijke rol in een organisatie die op grote schaal cocaïne Nederland invoerde, verhandelde en druggeld witwaste. De politie rolde de organisa tie in april op. De douane ontdekte in een container 120 kilo cocaïne tussen een lading gedroogde bananen. Er werden 27 verdachten opgepakt, van wie de meesten Colombianen. De 28-jarige F.R.M. is veroordeeld tot twaalf jaar cel. Hij was volgens de rechtbank de leider van het kartel in Nederland en de man die anderen inschakelde om het vuile werk op te knappen. Zijn rechterhand en broer C.R.M. kreeg tien jaar cel en de 29-jarige L.S.Z. acht jaar. (ADVERTENTIE) Sf»TBW/)SS}iEömtlTSUSB8£SSWXI0l»BSA®SSS£... j De eerste reportage van onze nieuwe supercommando's DE RODE BARETTEN, EEN EUTE-VECHTGROEP

de Stem | 1993 | | pagina 3