Terneuzen past goed op centen POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN DAG klapper DUIVEN sport DE STEM Veerboten kijken. Toerisme goed voor waterschap Vrije van Sluis Onderzoek naar belastingen en heffingen grote gemeenten Zeeland: Monument ter ere van getijhaven ZEELAND C2 Clinge Cadzand SCHIETINGEN KOERSBAL Oostburg wil niets weten van gratis dranghekken DE STEM DONDERDAG 29 JULI 1993 Jaarrekening 1992 wordt afgesloten met batig saldo van 650.000 gulden Van onze verslaggever Oostburg - Het waterschap Het Vrije van Sluis sluit de jaarrekening 1992 af met een voordeel van 650.000 gulden. Dit batige saldo wordt voor een deel veroorzaakt door een toename van de inkomsten uit de verontreinigingshef fing. Er kwam drie ton meer aan verontreinigingsheffing binnen dan was geraamd. Een strakker invorderingsbeleid zorgde voor de ontvangst van meer achter stallige betalingen. Ook door de bouw van nieuwe woningen en vakantiebungalows kwam er meer aan verontreinigingshef fing binnen. „Het toerisme heeft een gunstige invloed op onze inkomsten. Er zijn enkele goede zomers ge weest en dat merken we. De campings verbruikten door de goede bezetting immers meer water", legde R. den Dekker van het waterschap gisteren uit. Het batige saldo wordt ook ver oorzaakt door lagere onder houdskosten en rentelasten. De rentedaling in Nederland heeft ook voor het waterschap positie ve gevolgen. Verder werkte het weer vorig jaar goed mee waar door de gemalen van het water schap minder in actie kwamen. Bij het waterkwaliteitsbeheer was er in '92 sprake van een toename van kosten voor de af voer van zuiveringsslib. Ook de kosten van onderhoud van de zuiveringsinstallaties namen sterk toe. Maar door de hogere opbrengst van de verontreini gingsheffing noteerde het schap toch een positief resultaat van 2251000 gulden. Het positieve saldo van de oor spronkelijke taken bedroeg vorig jaar 425.000 gulden. Belangrijk zijn de mindere uitgaven aan chemische bestrijdingsmiddelen. Vanuit milieu-overwegingen wordt waar mogelijk overgegaan op mechanische bestrijding. Dit levert in totaliteit geen bespa ring op want er zit nu meer tijd en geld in het onderhoud. De werkzaamheden aan wegen, waterlopen en de zeewering zijn nagenoeg geheel volgens plan uitgevoerd. Er traden vorig jaar geen zware stormen op. De be grote posten voor dijkwacht en herstel van stormschade hoefden nauwelijk aangesproken te wor den. Het positief resultaat van 650.000 gulden betekent volgens Den Dekker niet dat de veront reinigingsheffing omlaag gaat. Wel is het de bedoeling een ton in het egalisatiefonds te stoppen om de tarieven te drukken. Het schap komt immers in de toe komst voor hogere kosten voor afvoer van het zuiveringsslib te staan. „Het slib kan immers niet meer op de landbouwgronden terecht maar moet worden afge voerd naar de regionale stort plaats in de Koegorspolder". Daarnaast wordt het batige salo gebruikt voor aanvulling van de reserves en de oplossing van en kele knelpunten. Zoals het scho nen van de grote waterleidingen waar veel modder en slib in zit. De Algemene Vergadering van het Vrije van Sluis behandelt de rekening 1992 op donderdag 16 september. Inbrekers Goes snel opgepakt Goes - Wakker geworden door rumoer zag een bewoner van de Korte Kerkstraat in Goes gistermorgen rond 04.00 uur drie mannen die een herenmo dezaak aan het leegroven wa ren. De gewaarschuwde poli tie was snel ter plaatse en wist twee van de drie inbrekers aan te houden. De derde, waarvan de identiteit bekend is, was gistermiddag nog voorvluch- tig. Het gaat om drie jongelui (19 en 20 jaar jaar) uit Goes. De buit, ter waarde van 7500 gulden, werd aangetroffen in vuilniszakken die de mannen bij zich hadden. Man vermist Goes - Sinds zaterdag 24 juli wordt de 41-jarige Tony West- strate uit 's Heer Arendskerke vermist. Hij vertrok toen in een oude rode VW Golf (ken teken 69-UM-73). Weststrate heeft een normaal postuur, is kalend, draagt een bril en is gekleed in spijkerjack en -broek. Wie inlichtingen heeft, kan contact opnemen met cle politie in Goes. VISWEDSTRIJD - De Clingse Hengelaarsvereniging hield een viswedstrijd waaraan 30 personen deelnamen. Uitslag: 1. I. Rappi, Verrebroek 4100 gram; 2. P. Everix, Beveren 4000; 3. H. Willaert, Clinge 3700; 4. R. Bertram, Clinge 3150; 5, D. Gillis, Gent 2500 gram. OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Clinge ha len zaterdag 31 juli vanaf 9.00 uur oud papier op. ZEEHENGELEN - De Zee- hengelvereniging De Wielin gen houdt dinsdag 3 augustus opnieuw een hengelwedstrijd voor toeristen. Deze wedstrijd staat eveneens open voor an dere hengelaars. Men vist van af het strand van Cadzand- Bad. De wedstrijd begint om 19.00 uur en is om 22.00 uur afgelopen. Inschrijven kan men vanaf 17.30 uur in hotel café-restaurant Du Commerce te Cadzand. 's-Heerenhoek - Organisatie VIOS, schietingen staande wip met deelname van 57 personen. Wip 1; hoge vogel: Jeroen op 't Hof (tevens winnaar trofee Toon Martens), eerste zij vogel: Sj. de Jonge, tweede zij vogel: A. Pik kaart. Bloksehieting: 1. Jac Doe- ne, 2. C. Stouthamer. 3. J. van de Dries, 4. M. Goeree, 5. Alex Boon man. Wip 2: eerste hoge vogel: C. de Visser, tweede hoge vogel: H. Moison, eerste zijvogel: Jac Doe- ne, tweede zijvogel: Jer. op 't Hof, derde zij vogel: R. Belaert, groot ste aantal (8): P. Vette. Heikant - 't Heike, organisatie KBO met 39 personen. Uitslag: 1 L. Herrewegh/S. van Hauten-Fer- ket en J. Bouvre/M. Saman- Nauts, 2 M. Sturm-Van Guijze/P. de Bot, 3.1. Lernout-Meijs/C. van Houten. DONDERDAG VOGELWAARDE - 't Gelaag, 14 uur kaarting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 13.30 uur be- jaardenschieting. HULST - Café Time Out, 20 uur prijs- kaarting. KLOOSTERZANDE -Café De Kombuis, 19.30 uur prijskaarting. LAMSW AARDE - Café Lamsore, 13.30 uur bejaar- denschietmg. SAS VAN GENT - De Roselaer, 14 uur koersbal. - De Regenboog, 14 uur bingo en verloting. HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur kaarten en bingo KBO. Heden zond u mij een dwangbevel, omdat ik - naar uw mening - verzuimd heb om de aanslag van de Veront- reiningsheffing op de gestelde vervaldag te voldoen. Volgens het dwangbevel slaat u mij aan voor 3 (drie) vervuiling seenheden, a raison van 85,-, totaal dus 255,-, te voldoen in twee termijnen. Ik maak bezwaar tegen het dwangbevel en de andere minder vriendelijke stukken correspondentie uwerzijds. Uw verwijt dat ik slechts 85,- (één vervuilingseen heid) heb betaald moet ik naast mij neerleggen, om de volgende redenen: Mijn vader en ik woonden na de dood van mijn moeder ge durende vijf jaar samen in een flat. Ik was te dien tijde onge huwd. Een flat lager woonden een aantrekkelijke, nog jonge weduwe met haar even attrac tieve dochter. Omdat mijn va der telefoon had en de wedu we niet, kwam het tweetal vaak bij ons over de vloer. Van het één kwam het ander en wij gingen samen twee echtparen vormen; dat wil zeggen: mijn vader viel op de dochter en ik op de moeder. Door mijn huwelijk werd de vrouw van mijn vader formeel mijn dochter, omdat zij even wel tevens de echtgenote van mijn vader was geworden, is zij bovendien mijn moeder. Aangezien haar moeder mijn vrouw is, moet ik haar ook als mijn dochter aanmerken. Mijn vader werd, dank zij het dubbele huwelijk, de schoon zoon van mijn echtgenote en dit houdt in dat ik tevens de schoonvader van mijn eigen vader ben. Immers: mijn vrouw is de moeder van zijn vrouw. Mijn echtgenote is drie jaar geleden bevallen van een flin ke zoon. Deze. Dirk geheten, is uiteraard niet alleen mijn zoon, maar hij is ook de broer van mijn schoonmoeder (die immers de dochter van mijn vrouw is!). Dirk is echter ook de zwager van mijn vader en ik ben de neef van mijn zoon. en indirect ook. de neef van mijn schoonmoeder, die - zoals u inmiddels hebt begrepen - de zuster van mijn zoon is. Zodoende is mijn schoonmoeder ook tan te. Maar dit is niet alles! Ook de jonge vrouw van mijn vader beviel van een rondbor stige zoon. Klaas gedoopt, en deze Klaas werd impliciet mijn broer. Mijn vrouw Is zijn grootmoeder, omdat Klaas het kind van haar dochter is. Genealogie in een vervuild land Ik ben als man van mijn vrouw (die oma van Klaas is, zo u weet), de grootvader van Klaas, en impliciet ook de grootvader van mijn broer. Aangezien de grootvader van' mijn broer ook de mijne is (logisch nietwaar?) ben ik dientengevolge mijn eigen grootvader! Blijkbaar verkeert u in de veronderstelling dat ik zowel de vader als de zoon als de kleinzoon ben,, en slaat u mij daarom voor d'rie vervuiling seenheden aan. Ik hoop u te hebben uitgelegd' dat ik nog altijd één enkel lichaam be woon, dat ik zo goed mogelijk schoon probeer te houden, zodat ik als vervuilfngseen- heid eigenlijk slechts voor de helft mag worden aangesla gen. Ik wil echter niet kinder achtig lijken en volsta daarom met de betaling van één ver vuilingseenheid, hopend dat u het overschietende geld zult willen gebruiken voor eon cursus genealogie ten behoe ve van uw ambtenaren. Hoogachtend, Cyriel de Keutelaere. Van onze verslaggever Terneuzen - Van de vier grote Zeeuwse gemeenten let Terneuzen het meest op de kleintjes. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van de Consumentenbond naar de hoogte van ge meentelijke belastingen en heffingen. De bond onderzocht de belas tingdruk in 180 Nederlandse ge meenten met meer dan 20.000 inwoners. Het onderzoek betreft de tarieven voor onroerende- zaakbelastingen (voorheen on- roerend-goedbelasting), riool recht en reinigingsheffing. Deze drie zorgen voor tachtig procent van alle gemeentelijke inkom sten uit belastingen. In Zeeland gaat het om de ge meenten Terneuzen, Goes, Mid delburg en Vlissingen. Terneu zen krijgt als enige van deze vier een gunstige score. In deze ha venstad bedraagt de lastendruk 191 gulden per inwoner. Dat is 1,3 procent van het gemiddelde besteedbaar inkomen. Goes is van de grote vier de duurste woonplaats. Goesenaren storten jaarlijks 293 gulden per persoon in de gemeentekas. In Middel burg en Vlissingen bedraagt de belastingdruk respectievelijk 250 en 271 gulden per inwoner. Gunstig De belastingdruk bij de vier Zeeuwse gemeenten steekt overi gens nog redelijk gunstig af bij andere plaatsen in Nederland. De duurste gemeente is Amers foort met een belastingdruk van 456 gulden per inwoner. Katwijk is de goedkoopste met 129 gul den. De conclusies de Consumenten bond sluiten aan bij een recent onderzoek van CNV, FNV en DISK naar de belastinghoogte bij alle Zeeuwse gemeenten. Uit dit onderzoek blijkt dat de be lastingdruk in met name de Zeeuws-Vlaamse gemeenten het afgelopen jaar fors is gestegen. Dat geldt vooral voor de afval stoffenheffing. „Daarmee lijken de Zeeuws-Vlaamse gemeenten af te rekenen met hun reputatie van goedkope gemeenten", aldus de bonden. Axel In Zeeland heeft Axel met 217 gulden de duurste afvalstoffen heffing. Aardenburg is koploper met de rioolheffing. Daartegen over staat dat Oostburg in deze provincie het laagste tarief on- roerende-zaakbelasting heeft. Naast de gemeentelijke belastin gen signaleren de bonden dat ook de waterschapslasten fors stijgen. Het laatste jaar met ge middeld 3,6 procent. In het rap port pleiten de bonden voor een terughoudend tarievenbeleid. Datzelfde doet nu ook de Consu mentenbond, die concludeert dat be opbrengsten van gemeentelij kebelastingen 'de pan uitrijzen'. EDITIE ZEELAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnummers op pagina A2. Openingstijden: 8.30-12.30/13.30-17.00 uur. ledactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Frank van Cooten, hank Deij, Ton Koomen (sport), Harold de Puijsseleijr. Does: Cees Maas, (Provincie redacteur). Hulst: Eugène Verstraeten (plv. editiechef) Advertentie-exploitatie Jjspecteur Zeeland: C. Menu, Phvé tel. 09-3293459940. 1-93 BORDEAUX De Verwachting Axel met 27 dui ven, 1038,29 mpm: 1. en 2. D. Dieleman, 3. K. Verbunt, 4. R. Herman, 5. J. en J.P. Nolet. MARSEILLE Fondclub Terneuzen met 77 dui ven, 1215,20 mpm: 1,2. en 6. H. Wijnacker, Hengstdijk; 3. H. Ca- lon, Hoofdplaat; 4. P. de Vos, Zaamslag; 5. Adr. de Bruijne, Sluiskil; 7. Joh. van Spaandonck, St.-Jansteen; 8. Koch/Riemens, Terneuzen; 9. combinatie Beel- dens, Kemzeke; 10. D. Evers, Ter neuzen. PONT ST.-MAXENCE De Verwachting Axel met 382 jonge duiven, 1619,22 mpm: 1. P. de Bakker, 2. J. en J.P. Nolet, 3, 9. en 10. R. Herman, 4,6,7. en 8. P. de Poorter, 5. J. Weesepoel. Met 43 oude duiven, 1625,60 mpm: 1,2,3. en 4. P. de Poorter, 5. J. Giele. Wellicht vanwege het gebrek aan zomers weer hebben deze fietsers in Breskens besloten het doorlopende schouwspel van passerende veerboten op te zoeken. foto wim kooyman Vari onze verslaggever Oostburg - De organisatoren van festiviteiten in de gemeente Oostburg hoeven er niet op te rekenen dat de gemeente drang hekken en andere materialen voortaan gratis ter beschikking stelt. Dat zegt gemeentewoordvoerder L. Polfliet. De comité's betalen daar al sinds jaar en dag voor en dat zal niet veranderen. Een aantal feestcomité's, waar onder dat van de 24 Uur van Oostburg, wil dat Oostburg af ziet van het berekenen van kos ten voor het gebruik van drang hekken, palen en andere beno digdheden van de gemeente. De organisatie van de 24 Uur van Oostburg vindt dat de ge meente daar te hoge kosten voor in rekening brengt. Maar volgens Polfliet valt dat enorm mee. „Vijftien gulden voor het ge bruik van tien dranghekken. En dan brengen we ze nog zelf ook". Organisaties van feesten moeten er begrip voor hebben dat de gemeente het financieel al moei lijk genoeg heeft en daarom bijna niet anders kan dan de kosten doorberekenen. Daarbij komt, aldus de gemeentewoord voerder, dat de feestcomité's best zelf naar manieren mogen zoeken om de kosten van het gebruik van dranghekken en dergelijke te dekken. „Zo hebben we bijvoorbeeld de organisatie van de 24 Uur van Oostburg voorgesteld entree te heffen als ze een bekende zanger laten optreden. De mensen die naar zo'n optreden toekomen zijn wel bereid daar voor te betalen." Het monument voor de Emmahaven. Volkomen willekeurig begin nen we deze rubriek te Emma haven, of liever Emmadorp, want een haven is er niet meer. Die is in de dijkverzwaring gevallen. Rond 1984 is dat gebeurd, toen het dijkvak tussen Paal en het plateau bij de Gasdam, aan de scheidingsdijk tussen koningin Emma- en Prosperpolder, op deltahoogte werd gebracht. Het verdwijnen van die getij- haven was aanleiding voor de Stichting Het Zeeuwse Land schap, de beheerder van het Verdronken Land van Sae- fthinge, een monumentje op te richten. Het staat aan de ooste lijke hoek van de driesprong Koninginneweg/Emmaweg, bij het informatiepaneel van de zeedijk. Emmahaven was in feite de haven van Clinge. De vissers schepen die er hun thuishaven hadden, droegen dan ook een zeenummer voorafgegaan door de letters CLN. In werkelijk heid woonde het merendeel te Nieuw-Namen, maar dat was een buurtschap - en later een dorp - binnen de gemeente Clinge. Ook lagen er wat scheepjes die een letter K voer den, van Kieldrecht, en een enkeling de M van Meerdonk. Nu heeft de visserij bijna altijd en overal het veld moeten rui men voor de landbouw. Ook in de gemeente Clinge. De oudste haven van Kieldrecht/Nieuw- Namen lag nabij de 'Dijk van de Kouter' (Kieldrecht) en was te bereiken via een geul die een eindje buiten Nieuw-Namen de Veerstraat snijdt, plaatselijk wel bekend als 't Killeken. De resten zijn links en rechts van de weg duidelijk te zien. Door inpoldering echter van de Saaftingepolder in 1805 werd de haven onbereikbaar en er moest een nieuwe komen. Dat herhaalde zich een paar keer en dat is op de plaat op het monumentje duidelijk weerge geven. De plaats is bevestigd op de deksteen van een sluisje. foto wim kooyman De gaten waar voorheen het windwerk op stond, zijn goed te zien. Zo'n haven bestond uit een havenkom en een houwer of spuikom. Tussen die twee stond het sluisje. Bij opkomend water werd de spuikom gevuld door de vloed. Dan werd het schof neergelaten en pas bij eb opengedraaid. Het water baan de zich met geweld een weg door de havenkom en nam een hoop aangeslibd zand en klei mee. Zo trachtte men de haven op diepte te houden. Het mo numentje is een ontwerp van Karei J. Brand te Hulst. Maar vooral op zoek naar betekenis en achtergrond. Versteend Verleden. Dat is de titel van een nieuwe serie verhalen van de Hulster bioloog en heemkundige George Sponselee. Vandaag verschijnt de eerste afleve ring. Sponselee verzorgde jaren lang de rubriek Grasduinen in deze krant en is verder ook schrijver van streekver halen. Hij zwerft voor zijn serie door het Zeeuws- Vlaamse land. Op zoek naar monumenten en gedenkste nen uit heden en verleden.

de Stem | 1993 | | pagina 13