ertje a Asielzoekers naar Schoondijke Zi%XXS ennus 'Boze schippers plegen in feite huisvredebreuk'1 Tehuis daklozen Breskens voorziet in grote behoefte Escort Breda iemeente Oostburg kwaad op ministerie WVC vanwege ontbreken informatie Zomer '93: 1340 liter water in doorsnee tuin Verwerken verkeersstroom dichte tunnel nog probleem Contracten voor nieuwe woonwijk Sluis bijna rond _6 DE MEESTE 150-1?904 Onderzoek naar rotondes op Expressweg Sasse burgemeester Van Rest zelf in actie om lossen schepen mogelijk te maken Cokesfabriek Landinricliting in Philippine en Hoek Acties tegen Landbouwschap opgeschort VAN VAN VAN EN DE MOOISTE BRUIDSJURKEN BRUIDSMODE Hoogeind 8 (winkelcentrum Epelenberg) Breda, 076-228173 13 sept. Bruidsmodeshow Turfschip Breda destem zeeland DONDERDAG 29 JULI 1993 DEEL C ian onze verslaggever [erneuzen - Teleurstelling in Ter mazen over het mislukken van het iverleg tussen bemiddelaar Bies- jeuvel en vertegenwoordigers van je Nederlandse binnenschippers, pit gevoel heerste gisteravond zo- vel bij de stakende schippers als bij iet beleidsteam in Terneuzen. Voor het beleidsteam was het Haagse resultaat aanleiding een spoedberaad te houden met het oog op mogelijke ont wikkelingen. De schippers in Terneuzen vergaderen vandaag vanaf 11.00 uur over het negatieve resultaat van de onderhandelingen. „Wij hadden een stevige hoop dat resul taat geboekt zou worden, nu moeten we verdere ontwikkelingen afwachten", zei woordvoerder van het beleidsteam O. Vosveld. „Het team heeft de scenario's nog eens doorgenomen." Gistermorgen waren de te hulp geroe pen Mobiele Eenheden van de politie weer huiswaarts gekeerd, nadat schip pers de doorgang in het kanaal weer hadden vrijgegeven. Vosveld had geen commentaar op berichten dat gistera vond in Brabant verloven van politie agenten opnieuw waren ingetrokken met het oog op mogelijke ME-bijstand in Terneuzen. Schipperswoordvoerder Nico van Dijke vond dat minister Maij-Weggen gistera vond in haar commentaar op de misluk te onderhandelingen de deur behoorlijk had dichtgetimmerd. „Normaal staat zo'n deur nog weieens op een kiertje, maar deze is potdicht." Toch vond Van Dijke het geen reden het hoofd in de schoot te leggen. Het aanbod van Bies heuvel - een tijdelijke wettelijke vast legging van de toerbeurt - omschreef hij als een 'winkel met lege schappen'. Van Dijke wilde nog niet vooruitlopen op mogelijke nieuwe acties. Wel wilde hij kwijt dat het momenteel voor de schippers 'erop of eronder' is. BREDA. Bo 18, Sonja 1a Jamy 18. Barby Rose 19, Kim 21, Els Rita 30 jr. Haagweq 41 076-147510. Ook escort meisjes/gay-boys v/a 18 jr óók Gigolo SM meester» 076-226258 Izoek STRIKT privé. 2 Lie TnnlD Vg parrieSi van maand y vrijdag. Tel. 076-202513 de dag kan niet meer stuk - de Colt Choice wordt ver- de vergaande veiligheids- n, zoals stalen balken in isch bedienbare ramen en Is op de GLXi maken het gelijk nog aangenamer. De vindt tijdelijk onderdak bij i dealer. 've BV. Sassenheim, tel. 02522-661II *IJF EVERS B.V., RIJF BUURON 0-66958. LBEDRIJF/T CENTRUM", ,an onze verslaggever ichoondijke - Schoondijke tot mei volgend jaar jderdak aan vijfenzestig isielzoekers, Eigenaar ansen van Motel West in ie plaats heeft daarover en contract gesloten met :et ministerie van Welzijn, ,'olksgezondheid en Cul- aur (WVC). De gemeente tostburg wist niets van de ;omst van de asielzoekers ais boos op WVC. e eerste groep van vijfendertig iielzoekers arriveert maandag 2 agustus al in Schoondijke. De st komt per 1 september. Ie gemeente Oostburg reageerde monde van welzij nsambte- tar W. van Vliet hogelijk ver- aasd. „Wij weten van niets. Het imisterie heeft hierover totaal een overleg gevoerd. Terwijl it toch wel de gebruikelijke sag van zaken is. Maar we sbben onmiddellijk contact ge- icht en op het ministerie heeft len inmiddels het boetekleed ingetrokken. Het college van argemeester en wethouders et zich nu over de gang van «ten buigen. En ik vind dat het allege de gelegenheid moet krij- tn hierover opmerkingen te iaatsen bij WVC." insen van Motel West reageert iconiek op de houding van de traeente. Hij stelt dat hij de amers in zijn motel kan verhu- ffl aan wie hij dat wil. „Als ik ;er vijfenzestig Duitse vakan- ïgangers huisvest, ga ik dat ik niet melden bij de gemeen- aldus de moteleigenaar. Vol- jtns hem had hij jaren geleden aan het ministerie van WVC mbaar gemaakt dat hij bereid las asielzoekers op te vangen in ijn motel. „En nu belden ze en eb ik ja gezegd. Het contract »pt tot 1 mei volgend jaar." m voorlichter van WVC gaf isteren toe dat er iets mis ge- aan is in de afwikkeling met de tmeente. „Het was inderdaad iel netjes geweekt als die vooraf p de hoogte waren geweest, lan de andere kant is het geen rpliehting om met gemeenten overleggen." Oostburg krijgt indaag een officiële bevesti- ingvan WVC. joorzitter L. de Smit van de ftoondijkse dorpsraad zegt ïd enkel probleem te hebben et de komst van de asielzoe- Ts. „Die mensen moeten toch ik een dak boven hun hoofd bben. Er moet voor iedereen [ffl plaatsje onder de zon zijn", lidt haar mening, khoondijke is na Zuiddorpe tmen korte termijn de tweede laats in Zeeuws-Vlaanderen 'aar WVC asielzoekers wil on- krbrengen. In Zuiddorpe wil TC honderd asielzoekers huis- Ksten. tan onze correspondent 'talzate - De Vlaamse ver- ®ersminister Kelchtermans W onderzoeken of de aanleg rotondes het aantal (do- ttjke) ongelukken op kruis punten in de Expresweg Ant- Trpen-Knokke drastisch tan verminderen. "gelopen weken stierven 9 "Wsen doordat de voor rood fltt stilstaande auto's waarin r'i zaten, van achteren werden ^"gereden door vrachtwagens. flfkhtermans wil nu bekijken of Jtondes op de gevaarlijkste •niispunten de weg veiliger faunen maken. Dit in afwach- :;ng van het ongelijkvloers ma- !etvan de kruisingen. Verwacht *0rdt dat dit rond de eeuwwis- S(ling voor het traject Antwer- ta-Zelzate het geval is. Voorlo og ontbreekt het geld om ook 81 gedeelte Zelzate-Knokke aan le Pakken. SjL FOTO'S WIM KOOYMAN Burgemeester Van Rest bewaakt persoonlijk het lossen van een binnenvaartschip bij het bedrijf Cerestar. Van onze verslaggever Sas van Gent - „Een stel lui, die anoniem zomaar eventjes optreden. Trossen losgooien en de losklep uit het schip trekken. Dat is voor mij huis vredebreuk en dat kan ik niet tolereren. Daar treed ik tegen op, net zogoed als tegen bal dadige jongelui." Burgemeester J. van Rest windt er geen doekjes om. Wat protes terende schippers gistermiddag in haar gemeente uithaalden bij Cerestar kan bij haar niet door de beugel. Na politie en beleids centrum te hebben gewaar schuwd trok zij spoorslags rich ting Cerestar. Bij de losinstalla- tie stelde zij zich op als een echte schildwacht. „En ik blijf hier voorlopig", zegt zij strijdlustig, nadat de schippers te kennen hadden gegeven met lossen te willen doorgaan. Eerder op de dag, rond vier uur gistermiddag, 'meldden' zo'n 20 tot 25 stakende schippers, deel nemers aan de blokkade in Ter neuzen, zich bij Cerestar. Daar werd daadwerkelijk verhinderd dat nog verder maïs en tarwe kon worden gelost. Essentiële grondstoffen voor de zetmeelfa- briek, die bovendien niet in gro te hoeveelheden voorradig zijn. „Wij zorgen voor een constante Van de binnenschippers mocht gisteren eindelijk een lading kolen gelost worden bij de cokesfabriek in Sluiskil. aanvoer van grondstoffen", zegt directeur logistiek W. le Clercq. „Alles wordt vanuit Gent aange voerd en wij werken via een bevrachtingskantoor met de schippersbeurs in Gent. Daarom begrijp ik deze actie niet", zegt De Clercq. „Wij werken absoluut met buiten de beurs om. We zijn volkomen legaal bezig met sche pen te organiseren." Voor de wal bij Zuid-Chemie ligt het Duitse binnenschip Poznan. De franstalige schipper heeft te horen gekregen dat hij beter maar kan blijven waar hij ligt en niet met zijn lading op weg kan gaan naar Papenburg in Duits land. „We zijn gewoon be dreigd", zegt hij mismoedig. Een Belgische collega, die met zijn schip net voor de grens ligt te wachten om kunstmest in te la den is even teleurgesteld. „Dat kan ons contracten gaan kos ten". Toch is hij niet van plan als blokkadebreker op te treden. „Die mannen kom je later toch weer tegen", zegt hij. Lege Duit se binnenschepen zijn terug naar de kanaalarm, gehoor gevend aan het verbod om te laden. Zuid-Chemie-woordvoerder M. Moeys zei,dat er voor de schepen niets anders opzat. „De trossen Van onze verslaggever Breskens - Het tijdelijke opvangte huis voor daklozen in Breskens blijkt in een grote behoefte te voorzien. Onmiddellijk na de opening van het tehuis, nu tien dagen geleden, meld den zich acht daklozen. Daarmee zat het tehuis meteen vol. „Er is grote behoefte aan de opvang van daklozen", zegt pastoor O. Gielliet uit Breskens. „Alle opvangmogelijkheden in Zeeland zitten vol." Gielliet is voorzitter van de stichting Passage, die het opvangtehuis in Bres kens tot stand bracht. Hiervoor werd het voormalige wit-gele kruisgebouw aan de Europastraat volledig opgeknapt. Er zijn een woonkamer, keuken en vijf slaapka mers in het tehuis. Het biedt plaats aan maximaal acht daklozen. Die mogen daar overigens niet langer dan twee maanden verblijven. In die periode moeten zij zelf, eventueel geholpen door de stichting Pas sage en andere maatschappelijke organi saties, omzien naar andere huisvesting. De daklozen betalen huur voor hun ver blijf in het tehuis. Mits ze tenminste over een uitkering beschikken. Hebben ze geen Van onze verslaggever Terneuzen - De regen van afgelopen weken heeft het vakantieplezier van veel toeristen verpest en menig boer met zorg vervuld. Met bakken viel het, vooral de laatste vijf dagen, uit de lucht. Maar hoeveel is 'met bakken'? De Klimatologische Dienst van het KNMI in De Bilt houdt nauwkeurig bi] hoeveel regen op welke dag waar valt. En een overzichtje leert dat juli 1993 een zeer natte maand is, met (in Vlissingen) uit schieters op afgelopen zater dag (11,7 mm), zondag (11,1 mm) en dinsdag (13,4 mm). Op die drie dagen viel er meer regen dan in de veertien dagen daarvoor Topdag was dus tot nu toe dinsdag 27 juli. Toen tapte een KNMI-medewerker in het weerstation in Vlissingen 13,4 millimeter uit de regenmeter. Elke millimeter betekent een liter hemelwater per vierkante meter. Een gemiddelde tuin van 100 vierkante meter kreeg toen in een etmaal ruim 1340 liter te verwerken. Altijd nog beduidend minder dan bij voorbeeld Zandvoort waar een stand van 66 millimeter werd waargenomen. „En het is nog niet afgelopen", zegt KNMI-medewerker Dek ker. „Het blijft voorlopig nog wisselvallig weer, hoewel het iets vriendelijker wordt." Aan de voorspelling dat de hele zomer gaat verregenen durft hij zich niet te wagen. „De warmte ligt uiteindelijk vrij dichtbij. Als de wind naar het zuiden draait kunnen we goed zitten." Hij wijst in dit ver band op de zeer natte juli maand, een paar jaar geleden. „Daarna hebben we toch ook prachtig weer in augustus en september gehad." VERVOLG VAN VOORPAGINA De Directie der Wegen Antwer pen zit flink in zijn maag met de verwerking van die verkeers stroom. Zo is het ondenkbaar één tunnelkoker in beide rich ting open te houden. „Zowel de wegwerkers als de automobilisten zouden gevaar lopen," meent Van Vlierberghe. Bovendien zouden de files in beide richtingen in een mum van tijd aanzwellen tot tien of twin tig kilometer. „Nu al hoeden we ons voor aanrijdingen en opstop pingen. Wat moet dat worden als het verkeer slechts door één ko ker wordt gestuurd," luidt zijn retorische vraag. Ook het karwei 's nachts uitvoe ren is onmogelijk. Geen enkele betonsoort hardt namelijk in een nacht tijd uit. De enige oplossing lijkt dus het vinden van goede alternatieve vluchtwegen. Maar dat is eveneens problematisch. Want de op één belangrijkste weg voor het verkeer rond Ant werpen is de brug bij Temse. Die wordt echter binnenkort vervan gen. En door de verderop gele gen Waaslandtunnel mogen geen vrachtwagens rijden. Daarbij komt dat de capaciteit van deze tunnel niet toereikend is om zelfs de normale doordeweekse stroom auto's keurig te verwer ken. Verder is ook de Liefkenshoek- tunnel (een toltunnel, red.) een verre van ideale oplossing. „Het zou oneerlijk zijn de automobi listen naar die tunnel te sturen. Het gaat niet op dat mensen moeten betalen omdat wij aan de Kennedytunnel werken," zegt Van Vlierberghe. werden gewoon losgesneden en twee van onze medewerkers ge molesteerd. We dienen wel een aanklacht in wegens mishande ling. Verder ondernemen we geen stappen. Wij voelen er niets voor de zaak nog verder te laten escaleren." Schipperswoordvoerder Van Dijke in Terneuzen zei de actie in Sas van Gent goed te kunnen begrijpen. „Het doel van onze actie is juist te voorkomen dat Nederlandse bedrijven worden bevoorraad of hun produkten kunnen afvoeren. Dan kun je niet hebben dat die wel vanuit België worden bevoorraad. We hebben vanmorgen wat ruimte gemaakt om de onderhandelin gen niet te bemoeilijken. Zo mocht de Jumbo van ons van morgen met zijn lading cokes naar Sluiskil (zie foto). Maar dat betekent niet dat Jan en Alle man nu maar kan gaan varen. Hij betreurt dat er klappen zijn gevallen. „Daarvan distancieer ik mij. Met slaan en schoppen bereik je niks, kijk maar naar Bosnië. Maar ja, wij hebben de schippers ook niet aan een touw tje." Op dat moment wist Van Dijke nog niet dat de onderhan delingen in Den Haag mislukt waren. 97 woningen op pensionaatsterrein Van onze verslaggever Sluis - De gemeente Sluis en planbureau Mega uit Brugge hopen binnen enkele weken de contracten te ondertekenen voor de bouw van een nieuwe woonwijk op het terrein van het voormalige pensionaat Sint Jozef aan de Burgemeester Aern- oudtsweg. jectontwikkelaar. Ook de aan het licht gekomen bodemvervui ling van het terrein hield de zaak enige tijd op. Met die verontreiniging valt het evenwel mee, zo is ondertussen vast komen te staan. Het gaat om huishoudelijk afval, vermoe delijk afkomstig van de stort plaats bij het vroegere pensio naat. Mega draait op voor de schoonmaakkosten. Na de ondertekening van de ex ploitatie-overeenkomst tussen gemeente en projectontwikke laar kan het ontwerp van het bestemmingsplan Groeneveld naar Gedeputeerde Staten. Als het dagelijks provinciebestuur het plan goedkeurt, kan de bouw in de loop van volgend jaar be ginnen. „We hopen bij een half jaar goedkeuring te krijgen voor het bestemmingsplan. Als ieder een vlot meewerkt, moet dat mo gelijk zijn", aldus J. Naeije, het optimistisch gestemde hoofd van de afdeling Bouw- en Woning toezicht van de gemeente Sluis. Het ligt in de bedoeling de 97 woningen fasegewijs te bouwen. middelen van bestaan, dan betaalt Passa ge de verblijfkosten in het opvangtehuis. „Daarom hebben we donaties nodig", zegt Gielliet. „Die zijn er weliswaar al. Zo betalen enkele kerken mee via onder andere de Caritas. Maar of er voldoende geld is, weten we nog niet. Zelf denk ik dat we meer donateurs moeten hebben om het opvangtehuis open te kunnen houden." Het gaat om 97 vrijstaande wo ningen op een terrein van vier hectare. Als alle procedures ver volgens soepel verlopen, kunnen de eerste bouwwerkzaamheden halverwege volgend jaar begin nen. Gemeente en projectontwikke laar zijn anderhalf jaar bezig geweest met de voorbereidingen van het zogeheten plan Groene veld. De uitwerking daarvan liep enige vertraging op door een interne reorganisatie bij de pro- Van onze verslaggever Philippine/Hoek - Er zijn twee nieuwe landinrichtings projecten in Zeeuws-Vlaan deren in voorbereiding. Het gaat om herindeling van landbouwpercelen in Philip pine (3,3 hectare) en herver kaveling in Hoek (3,1 hecta re). Beide plannen zijn goedgekeurd door de staatssecretaris van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. In een landinrichtingsproject wordt zorg besteed aan land bouw, natuur, landschap, open luchtrecreatie, water en verkeer. Waar het ruilen (met gesloten beurzen) of van bestemming ver anderen van grond de hoofd moot is, krijgt een project een administratief karakter. Dit is het geval in Philippine. De na druk ligt hier op de landbouw. Bij het project in Hoek is daar naast in belangrijke mate aan dacht voor natuur en landschap. Momenteel verkeren in Zeeland zeven herinrichtingsprojecten in de uitvoeringsfase (17.000 hecta re), vijftien projecten zijn in voorbereiding (59.500 hectare) en voor een project is een aan vraag ingediend (6000 hectare). In het najaar vindt de stemming plaats over de ruilverkaveling met administratief karakter voor het gebied IJzendijke/Hoofd- plaat. Bruinisse - De groep boeren die sedert begin dit jaar collega's oproept de jaarlijkse heffing van het Landbouwschap niet te beta len, heeft haar actie voorlopig opgeschort. Volgens woordvoerder Bart Kik uit Bruinisse is het doel bereikt. Volgens hem hebben bijna 2400 boeren laten merken het niet eens te zijn met het beleid van het Landbouwschap door de ver plichte heffing niet te betalen. Het Landbouwschap heeft dit aantal overigens altijd ontkend. Kik benadrukt wel dat de grie ven tegen het schap, met name het ontbreken van belangenbe hartiging voor de boeren, nog steeds bestaan. Het zijn vooral boeren uit het zuidwestelijk kleigebied die hebben geweigerd de heffing te betalen.

de Stem | 1993 | | pagina 11