Schippersacties gaan door 3 Tl Vijf doden bij bomaanslagen in Milaan en Rome BEKENDMAKING - i bij GWK. Regen verjaagt toeristen Benetton: Castro is perfecte inspirator kunstcentrum 'Eerst spijkerharde garanties van Biesheuvel over toerbeurt-wet' Libanezen vluchten massaal Gemeenten betalen mee aan het Vrijheidscarillon verkoop woningen (jleuw en bestaand KABU B.V. keer ontsnapt, keer gesnapt Tennisschoen I DEZE KRANT: Merijntje ddorpe: der (ielzoekers 1 ank Rijkaard rug naar Ajax jichael Jackson mlpt Sri Lanka Tmgs bestrijden I ptiinisme bij I osnië-overleg ZONNIGE ZOMER AKTIE DE EIKEN SCHUUR Aanpassingen staart Fokker-100 Huiswerk Oudenbossehe jeugd aangepakt voor dood vriend jvering kunststof en aluminum koziji voor inlichtingen: Bouwbedrijf J. Kaat Kunststoffen S Laalpolder 7b - Philippine-Tel. 01159-1531 of 1341 ilterdam - De politie heeft JS-:e:avond op het Zuid- Km in Rotterdam de Streep T-shirt r (.jarige M.M. aangehou- In 3 modellen. Maten M-XL. M. ontvluchtte vorige jtek dinsdag na gijzeling ia een bewaarder de extra iveiligde inrichting Over- aze in Maastricht. De man iit al twee maal eerder it geweld uit zo'n streng ïiligde gevangenis te itsnappen. M. had bij zijn aihouding een geladen nrwapen in zijn broek- 3ii. Maar tijdens de arres- waarbij nogal wat jenten aanwezig waren, is geschoten. ,M. zat in Maastricht een slstraf uit van 18 jaar we- jis doodslag en overtre- ig van de opiumwet. e! in diverse kleuren en modellen. Maten 24-42. m :ort een GWK-kantoor int geld op cheques en tenlands geld, sparen, ische Francs. Komt een n maandag tot en met In het weekend van Indaag 2 katernen ®jnnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 L'tenland A4 Btonomie A5 Bport deel B «eland deel C Glös deel D "IV-programma's D2 Cu-baan bij Benetton Van onze redactie buitenland Rome/Milaan - In de centra van Rome en Milaan zijn gis teravond drie zware bomaan slagen gepleegd. In Milaan kostte de ontploffing van een zware autobom aan de Via Palestro aan zeker vijf men sen het leven. Vijftien mensen raakten gewond. De bommen in Rome ontploften bij de basiliek van Sint Johannes van Lateranen en aan de Via San Teodoro, beide in het histo rische centrum van de Italiaanse hoofdstad. De basiliek van Sint Johannes, de Romeinse bisschopskerk, is volgens de eerste berichten zwaar beschadigd. Het portaal van de kerk dreigt in te storten. Alle ramen van het aangrenzen de paleis zijn gesprongen. Bij die explosie zou één gewonde geval len zijn. De tweede bom in de Italiaanse hoofdstad ontplofte in een nauw straatje achter het Forum, een belangrijke archeologische trek pleister. In de straat, de Via San Teodoro, zijn verscheidene men sen gewondgeraakt. Bij de aanslag in Milaan zijn drie brandweerlieden, een ver keersagent en een voorbijganger omgekomen, heeft de hoogste openbare aanklager van de stad, Franceso Saverio Borrelli be kendgemaakt. Blijkbaar waren zij gealarmeerd na een anoniem telefoontje. De autoriteiten houden er reke ning mee dat de aanslagen het werk zijn van de maffia. Juist enkele dagen geleden is weer een nieuw kopstuk van de maffia opgepakt. l/Zuiddorpe - Er mogen its 64 asielzoekers in hotel Lindenhof in Zuiddorpe. ankelijk was sprake van 100 asielzoekers, maar na !ctie door de brandweer is lelijk dat het hotel er in de staat aanzienlijk minder bergen. ZEELAND - Cl iterdam - Frank Rijkaard t terug bij Ajax. De dertigja- middenvelder bereikte gis- n met het bestuur van de iterdamse club overeenstem- over een contract. Rijk- ij die het afgelopen seizoen i'illig afscheid nam bij AC ui, debuteerde in 1980 bij 1. Sindsdien voetbalde hij 11 Sporting Lissabon, Real agoza en AC Milan. Iesport - B1 Iftnibo - Popster Michael ton helpt Sri Lanka bij de (bestrijding. Sinds kort han- in de hoofdstad Colombo iters met daarop Michael ikson omringd door straatkin- fn. De tekst op het affiche It: 'Nee tegen Drugs'. De au- iteiten hopen dat jongeren het nes van de zanger zullen op pit De poster moet jongeren liken die nog niet met drugs begonnen, maar wel de ver ing voelen. Sri Lanka een |sigrijke overslagplaats voor Irughandel naar het Westen lorden. live - Er heerst 'voorzichtig ■isme' bij de deelnemers het vredesoverleg voor aië dat in Genève plaats- t Totaal onverwacht gingen Kroatische, Bosnisch-Servi- en moslim-leiders gistera- d al met elkaar om de tafel ta. Ondertussen groeit de ®ing over een mogelijke '■vergeldingsactie voor de aanvallen op Franse VN- hten. BUITENLAND - A4 Paraplu's domineerden gisteren het straatbeeld in Breda, waar velen beschutting en vertier zochten. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Breda - Strand en buitenbad zijn verla ten. Ondanks 'klachten bij het KNMI' verjaagt de regen toeristen gewoon naar stad en binnenland, waar ze overdekt vertier zoeken. Terug naar huis laten ze zich echter zomaar Bureau voor Toerisme (NBT) en de Recron, de vereniging van recreatie-ondernemers. De campings en bungalowparken zijn vol gens de Recron normaal druk bezet en omdat ze gereserveerd hebben blijven de mensen daar ook. Eigenaars van campings en recreatieteams die progamma's verzorgen voor de toeristen om de gasten leuk bezig te houden, maar 'dat lukt meestal uitstekend'. Deze zomer is gemiddeld overigens zo slecht nog niet, zeggen deskundigen. Mei en juni waren best goed, maar dat zijn de mensen alweer vergeten. Ook het verwachte aantal buitenlanders deze zomer (ruim zes miljoen) wordt waarschijnlijk wel gehaald. Dat is niet jagen, meldden gisteren het Nederlands moeten wel al hun inventiviteit aanspreken ongeveer evenveel als vorig jaar. (ADVERTENTIE) Kom nu kennismaken met onze prachtige samengestelde programma's waaronder: 100% massief eiken copy antiek programma modern blank eiken programma romantisch eiken blank patmé programma massief eiken white wash programma 100% massief grenen antiek programma ook voor al uw meubels op maat nieuwe collectie lederen bankstellen Strijbeekseweg 14, Ulvenhout, Tel: 076-612614 Vrijdag koopavond Lid Interieur Waarborgfonds. Amsterdam (anp) - Vliegtuigbouwer Fokker werkt aan aan passingen van in totaal 196 Fokker-100-toestellen. Dat is nodig om het optreden van haarscheurtjes in een onderdeel van de staart in de toekomst te voorkomen. Fokker ontdekte scheurtjes tijdens proeven met het vliegtuig in het laboratorium. Bij veertig vliegtuigen zijn de verbeteringen intussen aangebracht. Volgens Fokker-woordvoerder B. van Veen is de zogeheten 'stabilo' het tere onderdeel gebleken. De stabilo bleek gevoelig voor lucht stromen, die het onderdeel raken als het vliegtuig bij de landing remt. De stabilo's van de betrokken toestellen worden verstevigd. Volgens Van Veen gaat het om een 'tamelijk eenvoudige ingreep.' De haarscheurtjes bleken op te treden na 180.000 vluchten. „De vliegtuigen worden gegarandeerd voor 90.000 vluchten", aldus Van Veen. „Dat is zo'n 30 tot 35 jaar vliegen." Benetton FOTO EPA Rome/Havana - De Italiaanse kledingfabrikant Luciano Benetton heeft de Cubaanse president Fidel Castro giste ren gevraagd directeur te worden van een onderzoeks centrum voor jonge kunste naars van over de hele we reld. „Alleen een meester van de revo lutie, zo charismatisch als de Cubaanse leider, kan deze kos mopolitische en multiraciale school besturen", schrijft Benet ton in een brief aan Castro. Benetton, bekend om zijn om streden reclamecampagnes, om schrijft de communistische lei der als 'de perfecte inspirator voor een nieuwe, non-conformis tische school'. Het nieuwe kunstenaarscentrum moet in Ponzano Veneto komen, in noord-Italie, waar ook de fa briek van Benetton staat. De opleiding is bedoeld voor jonge kunstenaars die opvallen door hun talent voor toegepaste kunst. De Italiaanse ondernemer was een van de eersten die de econo mische boycot doorbrak die de Verenigde Staten in 1962 tegen Cuba afkondigden. Benetton opende afgelopen januari twee winkels in Havana. De industri eel vatte bij die gelegenheid gro te sympathie op voor de Cu baanse leider. Op Cuba maakte Fidel Castro maandagavond in een toespraak bekend dat het in bezit hebben van dollars en andere buiten landse deviezen niet langer strafbaar is. Hij verklaarde dat buitenlands kapitaal niet langer wordt gezien als een 'vijand', maar als noodzakelijk voor de Cubaanse economie. „In 1989 konden we nog voor 8 miljard dollar importeren, dit jaar nog maar voor 1,7 miljard," illustreerde Castro de enorme economische problemen van zijn land. Sinds de val van het com munisme in de voormalige Sov jetunie en Oost-Europa, verkeert Cuba in een politiek en econo misch isolement. De Amerikaanse boycot is pijn lijk voelbaar geworden. Op het eiland heerst een enorm tekort aan brandstof, medicijnen en de laatste tijd ook aan voedsel. Ook de aangekondigde maatregel van Castro brengt de Amerikanen er voorlopig niet toe de boycot op te heffen, maakten ze gisteren bekend. Castro losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,60 zaterdag: 1,90 133e jaargang WOENSDAG 28 JULI 1993 I I I I Het is voor de tweede maal in korte tijd dat Italië opgeschrikt wordt door aanslagen. Op 27 mei ontplofte een auto bom bij het Uffizi-museum in Florence waarbij zes mensen om het leven kwamen. Zes dagen later kon een autobom die dicht bij het kantoor van premier Ciampi in Rome geparkeerd stond tijdig onschadelijk worden gemaakt. Van onze verslaggevers Rotterdam/Terneuzen - De binnenschippers gaan door met hun acties tot bemid delaar Biesheuvel met spijkerharde garanties op de proppen komt voor de wettelijke toerbeurt noord-zuid; Wel worden de acties minder hard. Dat was gisteravond laat de uit komst van een dag koortsachtig beraad op alle negentien lokaties en het actiecentrum van de bin nenschippers in Rotterdam. Een delegatie brengt dit standpunt vanmiddag over aan Biesheuvel, die onderhandelt namens minis ter Maij. In Terneuzen lieten de schippers gisteravond al een verzachting van hun opstelling zien door een gat in de blokkade te maken. Vier schepen verwijderden zich uit de frontlinie. Dat was volgens hun woordvoer ders meer 'om de onderhandelin gen niet te frustreren', dan van wege het dreigement dat burge meester Barbé eerder op de dag uitte. Hij stelde de schippers 'parkeerboetes' in het vooruit zicht als ze de doorvaart niet vrij zouden maken. Mobiele Eenheid Gisteravond arriveerde boven dien een peloton Mobiele Een heid in Terneuzen. Barbé schermt al een week lang met ingrijpen door dit stevig bewa pende verlengstuk van de politie. Schippers in Terneuzen en Wil lemstad bestempelden het on derhandelingsresultaat met Biesheuvel als 'wat mager'. „In ieder geval moet het zo zijn dat een groot deel van het werk weer op ons bord komt. Iedereen was het daar zonder uitzondering over eens," zei blokhoofd Deen in Terneuzen. „Wij zullen tegen Biesheuvel zeggen dat we blij zijn met de wettelijk toerbeurt, maar dat we niet van wal steken voordat de toerbeurt echt geregeld is. Want als ze in Den Haag kwaad willen doen ze drie jaar over een wet. Biesheuvel heeft nog huiswerk," aldus landelijke woordvoerders van de schippers. Ook willen zij zeker weten dat verladers zich aan de toerbeurt binden. De organisatie van de verladers, de EVO, is pas bereid mee te werken aan een oplossing voor het conflict als de binnenschip pers hun acties beëindigen. Die voorwaarde heeft de EVO giste ren gesteld in een gesprek met Biesheuvel. ZIE OOK REGIO - C1 ZIE COMMENTAAR - A3 De bevolking van Zuid-Libanon is massaal op de vlucht geslagen voor de gevechten tussen Israël en de Hezbollah. Jeruzalem hoopt dat de vluchtelingenstroom de Libanese overheid ertoe aan zal zetten de Palestijnse verzetsbewegin gen in het land harder aan te pakken. ZIE BUITENLAND A4 Vandaag iets beter weer. Er vallen minder buien en de zon kan er even doorkomen. De wind zwakt af tot matig. Van onze verslaggever Den Haag - Vanaf 5 mei 1995 zullen de vergaderingen van de Eerste en Tweede Kamer letterlijk worden ingeluid door de klokken van het Na tionaal Vrijheidscarillon. Dit nieuwe nationale klokken spel zal daarnaast te horen zijn op enkele belangrijke dagen voor de Nederlandse democratie als 5 mei en de derde dinsdag in sep tember. Het Comité Nationaal Vrijheids- carillon is onlangs begonnen met het inzamelen van geld voor een nationaal klokkenspel met 49 klokken, waarmee 'de Neder landse democratie op belangrij ke momenten muzikaal onder streept kan worden'. Alle Nederlandse gemeenten hebben een verzoek gekregen om per inwoner een dubbeltje bij te dragen. Ze moeten in de komen de maanden een besluit nemen. Het klokkenspel gaat 3,5 miljoen gulden kosten. De klokken van het Vrijheidsca rillon moeten voor het eerst klin ken op 5 mei 1995, precies vijftig jaar na de bevrijding. Het caril lon wordt geplaatst in het hart van de Nederlandse democratie: in de onmiddellijke omgeving van het parlement in Den Haag. Voor het klokkenspel is gekozen omdat 'het past bij de traditio nele wijze waarop sinds eeuwen in ons land belangrijke bood schappen en signalen aan de burgers worden overgebracht'. Van onze verslaggever Oudenbosch - De rijkspolitie in Oudenbosch gaat tegen een aan tal jongeren uit die plaats pro ces-verbaal op maken wegens dood door schuld. De jongeren waren er getuige van hoe een vriend van hen afgelopen weekeinde een groot aantal xtc-pillen innam in com binatie met alcohol. Ze zouden te weinig hebben gedaan om hem daarvan te weerhouden. De jongen overleed later aan de ge volgen hiervan. De beslissing om proces-verbaal op te maken, is genomen door de officier van justitie. Volgens de politie neemt het druggebruik in Oudenbosch zorgwekkende vor men aan. De jeugd lijkt zich er volgens een woordvoerder van de politie niet van bewust te zijn dat het ge bruik van xtc, al dan niet in combinatie met alcohol, levens gevaarlijk kan zijn. (ADVERTENTIE) Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker RoKer-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 a maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT V

de Stem | 1993 | | pagina 1