oge nood cokesfabriek 'iillens 'ostburg Dierenpensions zitten tjokvol Blaffende Barbé nag niet bijten Schippers positief, maar ook sceptisch Kolen raken op in Sluiskil Bedrijf stelt expediteur aansprakelijk Schuifelen op Breskense jaarmarkt r en drie [K "EN NAC bereid Emiel Dorst te verkopen Inbraakgolf in Goes Beleidsteam Terneuzen legt actieplan voor Troirwgeld terug Werkgelegenheid metaal blijft een zorgenkindje Naar aanleiding voorstel Biesheuvel lardiging op de nationale Ik bestond dit jaar mf lam die afvaardiging met ■euws record. Birdam Atletiek, maar woon- |n met 7.95 meter, waardoor Biet bleef voor het WK m Tweede op de 10.000 meter vertrouwen naar het WK lie een nieuw Zeeuws record' lp zijn naam. Eheren was goed voor brons Imeter was zelfs een nieuw ■1992 eveneens op haar naam prdigde, Karen Glerum van op de 1500 meter net buiten juwelier-horloger-beëdigd taxateur a Cartier Baume Mercier fjSSINGEL 63-65 BREDA TEL. 076-141416 DINSDAG 27 JULI 1993 DEEL Ireed in Waarschoot naar pe in Vloesberg. gde als veertiende in Eksaar- lit Clinge zevende en lende. In Gent werd vijfde in St- iskil ,nze correspondente l/lerneuzen - De dieren bos in Zeeland en West- jant zitten propvol. Door slechte weer in ons land en vakantiegangers voor siger oorden en krijgen de ave viervoeter of een an- huisdier elders onderdak, meeste 'baasjes' vangen dierenopvang Wiemes in staat de telefoon rood- end. In het pension is het geblaf en gekwetter van iste. Eigenaresse Wiemes zo veel dieren onder haar dat het pension uitpuilt van iervoeters en vogels. „Straks aze nog in mijn bed," grapt Ook ih het Dierenasiel Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen zijn pensiondieren - honden, katten, een paar konijnen en een enkele parkiet - opgenomen. „Niet te veel want het ontbreekt ons aan ruimte", zegt beheerster Corry van de Bout. „Wij zijn er in eerste instantie voor zwerfdieren en/of achtergelaten dieren. En die zijn in behoorlijke aantallen aangeboden." Tot nu toe werd één geval van moedwillige achterlating vastge steld. Een hond aan een boom, vastgebonden in de Braakman- bossen. „Helaas was het dier niet getatoueerd, anders hadden we de eigenaar kunnen vervolgen", zegt de beheerster. Oorzaak van de drukte moet deels gezocht worden in het slechte weer in eigen land. Niet alleen de dierenvriend boekt snel een reis naar de zon, ook de buurvrouw of tante en die had den nu net beloofd op het dier te passen. „Veel mensen gaan met dit regenachtig weer plotseling weg en regelingen die getroffen zijn met buren of familie, gaan niet meer door. Dan bellen men sen voor een plaatsje voor hun dier in ons pension, en het liefst nog voor morgen," vertelt A. Groot van de dierenherberg Vaareind in Breda. De herberg verkoopt al vanaf maart nee tegen dierenliefheb bers die een plekje voor hun viervoeters of ander beesten zoe ken. „In januari en februari re serveren de mensen al voor onze herberg. Wie te laat komt, komt op de wachtlijst," vertelt Groot. In het dierenopvangcentrum Ar duin in Roosendaal zijn nog en kele plaatsen over voor huisdie ren. Ook daar bellen dierenbe- zitters op het laatste moment voor onderdak. H. van Hest kan niet aangeven waarom de aan vragen zo laat binnen komen. Hij heeft van alles in zijn dieren- pension. Naast een groot aantal nonden en katten ook een ko nijntje, een tamme rat en zelfs een waterschildpad. Bij het dierenpension Schepers in Bergen op Zoom is er sprake van een omgekeerde situatie. Bij de gebroeders Schepers halen de klanten hun dieren eerder op. Vanwege het slechte weer komen vakantiegangers eerder dan ge pland naar huis. „De mensen bellen op dat ze vandaag of morgen langs komen om hun huisdier af te halen. Door de regen breken ze de vakantie af," licht Schepers toe. Medewerkers van het die renasiel in Terneuzen met een selectie van de logerende vier voeters. FOTO W1M KOOYMAN nnistoernooi in Oostburg is én. Op het B-schema wol lisvereniging Loon op Zanl de Dl-lichting verrai llackman de geplaatste Wieli Ier in twee sets. J)p het dames-C-schema wi jeanette van Ginkel in de eersl londe met 6-3, 6-4 van Karin TSruyckere. fan den Hout en Stefan Steyae i de eerste ronde weinig moei net Patrick Marteyn en Ha petit. UITSLAGEN Enkelspel Mannen eerste ronde: H Pullens-M.Nijho -0, 6-4; P.Marteyn-P.Hendriki 1-6, 7-5; Tl, eerste ronde: Rinke van Remof - De directie van de Cokesfabriek in Sluiskil expediteur Wagenborg-Lagendijk in Rotterdam sprakelijk voor de schade die ontstaat als de fabriek der kolen komt te vallen. Dat kan volgens directeur lartin in de miljoenen lopen. schip aangevoerd en in de Put van Terneuzen gelicht door het kolenoverslag bedrijf Ovet. De gelichte kolen gaan vervolgens met duwbakcombinaties recht streeks naar de Cokesfabriek. Het zeeschip wordt verder gelost bij Ovet die op haar terrein voorraden voor de Cokesfabriek aanlegt. Van Ovet gaan er weke lijks transporten naar de Cokes fabriek. Ook die liggen vanwege de schippersacties stil. D. Braakenburg, de advocaat van Eurobuik (eigenaar van de duwbak Jumbo, met een lading kolen voor Sluiskil) herhaalde gisteren dat 'niemand vaart zo lang een veilige doorvaart niet te garanderen is'. De schadeclaim van tienduizend gulden voor el ke dag dat het transport te laat in Sluiskil is, nam hij daarbij voor lief. lag onderbrak een kolen- sport zijn reis naar Sluiskil intimidaties door actievoe- schippers in Terneuzen. tateur Wagenborg-Langen- kreeg gisteren de opdracht Cokesfabriek het trans- iveilig te stellen. laoment dat de ovens van de stil komen te vallen steeds dichterbij. De sfabriek is enkele weken len voor het laatst bevoor- het dubbel-B hadden MemX en de voorraden in de silo's nop. Cokesfabriek, die voor de oer van kolen volledig af- selijk is van de binnenvaart, voor de produktie van s wekelijks zo'n 15.000 ton a nodig. De silo's hebben capaciteit van 44.000 ton n, De kolen worden per zee- 'l-J.Dhont 6-4, 6-0; O.van Queke ierghe-P.van Waterschoot'6-3, 7-6; .Morel-P.van Bohemen 6-2, 6-4; j '.van Limmen-L.Dey 6-4, 6-7, 7-6; r Riemens-J.Bleyenberg 7-5, 6-1; /eede ronde: T.Poppe-W.Nijssf 1-3, 7-5; Ronnie van Remortet Marteyn 6-4, 6-0; P.van der Sloot- .van Hellens w.o.; S.Lemmens- van der Sloot 6-2, 6-4. 2, eerste ronde: J.Schalk-S.HeisinJ •2, 6-2; J.Leenknegt-B.Bentley 4-6, -6.' 6-ïf;6-4^ Rin^k^van^errwrtet^ nog? Het in Zeeuws-Vlaanderen 'grote' Terneuzen lreigt al weken lang de actievoerende schippers met »litie-optreden. Maar verder dan roepen komt Barbé isn onze verslaggever Frank Deij terneuzen - Hoe geloofwaardig is burgemeester Ron Vercruysse 6-2, 6-0; Duncan Blackman-R.Dhont 6-1, 6-3; P.de Bruyckere-J.Bleyenberg 6-2, 6-3|, k.Risseeuw-A.Gerhardus 6-3, 6-0; W.Nijsse-P.van Limmen 6-2, 6-4; t.Kuipers-P.Baas 6-1, 7-6; J.Geerts* ■VDelagaye 1-6, 6-0, 6-4; K. Kom* ners-L.Dey 6-1, 6-0; B.Wielakker* - Trapman 6-2, 6-3; tweede ronde: CKommers-J.Geertys 6-4, 7-5. )1, eerste ronde: G.van Schouwen* I.van de Kerckhove 6-7, 6-2, 6-3) \.Trapm,an-J.Schalk 6-2, 6-4; l.Heising-J.Dhont 6-2, 6-1; T.Gele- 'ert-M.Vinjé 7-6, 6-2; J.Kuipers- .Nijholt 6-4, 5-7, 6-4; J.de Clerck* i.Bouman 2-6, 6-1, 6-2; R.Scherbe- jn-A.Gerhardus 6-3, 6-2; tweede onde: R.van Hees-J.Pielaet 6-3, 6-0) V.Trapman-M.van de Hooft 6-3, -3; P.Horn-S.Heising 6-1,'2-6, 6-4; ^.d'Hert-D.Bouman 6-0, 7-5; J.Kui* >ers-C.Baas 7-6, 2-6, 6-3; L.Ver-r >aalen-W.de Coninck 7-6, 6-4: '.Vercruysse-Donovan Blackman "-2, 6-3; R.Dhont-M.de Ruysschef -7, 6-1, 7-5 Van onze verslaggever Breda - NAC is bereid Emiel Dorst te verkopen aan de Belgische derde klasser Tubantia Borger- hout. Aanvankelijk wilde de Bredase eredivisionist de Zeeuwse aanvaller al leen verhuren. „We hebben Tubantia onze prijs laten weten en daar over worden we het wel eens," liet manager Martin Vreijsen gisteren weten. Vandaag gaat Dorst met de Belgen om te tafel te zitten. De 22-jarige Zeeuw, vorig jaar via het failliete VCV Zeeland bij NAC beland, wil weg bij de Bredase club, nu hij opnieuw geen uitzicht heeft op een basisplaats. „Van Hooijdonk is gebleven en dus zal die samen met Lammers wel weer in het centrum van de aanval spe len. Gezien mijn leeftijd kan ik het me niet veroorloven nog een jaar op de bank te zitten, Ik moet nu spelen. Tubantia is een prima op lossing. Als het doorgaat ben ik daar de enige Neder lander." iet. k eerste tik valt op woensdag 4 juli, op de dag dat burge- aeester R. Barbé 24-uurs be- laking rond het sluizencom- jlex afkondigt. De schipper de Crigee uit Werkendam, lie voor de Middensluis in de tók van de dwarsliggende ac- «voerders vaart, weigert soli- iiir te zijn met de actievoer- ïrs en krijgt een klap op zijn iezicht. Een persfotograaf toet onder zware druk zijn «molletje inleveren. We incidenten volgen op trbaal geweld, intimidatie en sn nummertje eieren gooien aar een stakingsbreker. Eer- Itr al lieten twee agenten die dreigende vechtpartij tus- fli actievoerders en de schip- ar van de Helena uit Zwijnd- Tcht van dichtbij wilden vol- ft zich naar huis sturen met •t boodschap: „Gaan jullie '"tb een rondje lopen, joh". Haar de incidenten blijven 'oor de schippers zonder ge- %n. Ondanks het dreige ment van Barbé vanaf dat mo lmt harde acties met politie optreden te zullen beantwoor dt houdt Barbé zijn troepen tinnen. 'tjdag pakken boze binnen- Öippers een fimrolletje af 'an de recherche die vanaf een Itóitieboot staat te fotografe- sn. De twee agenten voelen zo bedreigd door de Rippers dat ze niet weten snel ze het rolletje aan de Shippers moeten geven, baandag 19 juli, de acties van binnenschippers zijn dan •Pt vierde week ingegaan, Wt Barbé de Mobiele Een- jeid uit te laten uitrukken als tf, schippers werkwillige ^hippers lastig blijven vallen, jw dag later houden ze het •bitse binnenschip De Pren- Jlau met een lading kunstmest dgen. De schippers vernielen ®e 'rossen. Het schip kan on- "er Politiebegeleiding verder, ®aar optreden blijft uit. btderdag 22 juli stelt Barbé ?e schippers een ultimatum, 'tdien de zes schenen die voor e kunstmatige sluis van de wippers liggen niet voor '•"h uur mogen doorvaren zal Barbé binnen de volgende 24 uur met politiebegeleiding een doorgang forceren. Vrij dagmiddag stuurt Barbé de Iris uit Maasbracht vooruit. De sluis gaat open maar het schip wordt bekogeld met eie ren, stenen en teer. En op nieuw staat de politie er bij en kijkt er naar. De vraagt rijst hoe lang hij zijn dreigementen nog blijft uiten. En waarom zulke harde en provocerende taal als harde acties uitblijven?. Barbé ba lanceert buiten zijn schuld om op het randje van geloofwaar digheid. Hij staat met zijn rug tegen de muur, legt zijn secon dant Otto Vosveld uit. „Pro bleem is", zegt Vosveld Otto Vosveld (de burgemeester had gisteren alleen tijd voor RTL 4), „dat Terneuzen wel wil maar bij het landelijk Coördi natieteam in Driebergen geen' handen op elkaar krijgt om in te grijpen. Dat frustreert enorm. Het is niet zo dat wij hier staan te trappelen om in te grijpen. Je hebt zelf kunnen zien hoe de poging van ons om een boot met politiebegelei ding door de sluizen te laten gaan is verlopen. Dus dat werkt niet zo. Barbé heeft in het beleidsteam toch herhaal delijk aandacht gevraagd voor de situatie hier. Elke dag gaat er een rapport naar Drieber gen. Maar het ligt aan de hou ding van Den Haag die de ernst van de situatie kennelijk anders beoordeelt. Bovendien is de afspraak gemaakt om landelijk een lijn te trekken en het is ook zaak om de onder handelingen die Biesheuvel met de schippers voert af te wachten." Volgens Vosveld kan Barbé momenteel zijn aanhoudende dreigementen niet tot uitvoe ring brengen. De politie die in Terneuzen achter de hand wordt gehouden is onvoldoen de om de schippers tot de oYde te roepen. De procedure voor politieversterking loopt via de Commissaris der Koningin, W. van Gelder. Hij zei gisteren dat Barbé zo'n verzoek for meel nog steeds niet heeft in gediend. De jaarmarkten en andere evenementen in het West-Zeeuws-Vlaamse landje blijven het doen. Dat was gisteren in Breskens op de jaarmarkt ook weer duidelijk. Het was schuifelen geblazen op het Oranjeplein waar de diverse kopers hun waar aanboden en waar zeker ook de inwendige mens geen enkel probleem hoefde te hebben. Duizenden waren naar de vissersplaats gekomen waar weer vele talen en dialecten werden gesproken. Ook de standwerkers waren weer op dreef. Ze vonden een gewillig oor onder hun publiek. Aan de overzijde van de dijk op het Spuiplein was het vervolgens onder het genot van een drankje gezellig toeven. De diverse terrasjes waren dan ook vrijwel de gehele dag goed bezet. foto wim kooyman Van onze verslaggever Goes - Het afgelopen weekeinde is ingebroken bij vier bedrijven aan de Albert Plesmanweg in Goes. De politie vermoedt gezien de wijze van binnendringen en het tijdstip van de inbraken dat het om dezelfde daders gaat. De inbrekers kwamen steeds binnen door een raam te force ren. Bij GTI b.v. namen ze een hogedrukreiniger ter waarde van 2.700 gulden mee. Ook braken ze de deur van het magazijn open. Nog niet bekend is wat ze daar ontvreemdden. Bij het bedrijf Van der Linden doorzochten de daders het kan toor en maakten een aantal com puters, een fax en enkele tele foontoestellen buit. Ook bij de firma Bik gingen ze ervan door met een telefoontoestel. Verder werd hier niets vermist. Bij Rijn berg Wegenbouw tenslotte, kraakten de inbrekers een brandkast en namen daar zes duizend gulden uit weg. Verder namen ze computerapparatuur met een waarde van 2.500 gul den weg. De totale schade hier liep op tot tienduizend gulden. De politie van Goes stelt een onderzoek in naar de identiteit van de daders. Inbraakmeldin gen kwamen verder binnen van Verpleeghuis Ter Valcke, waar slechts een geldbedrag van vij fentwintig gulden werd vermist. Bij het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland gingen de daders aan de haal met enkele sloffen sigaret ten. Restaurant Bellevue miste na een inbraak 350 gulden uit de kassa en een portemonnee waar 2.200 gulden inzat. Van onze verslaggever Terneuzen - Het beleidsteam rond de schippersacties in Ter neuzen heeft gisteren een actie plan voorgelegd aan het lande lijk coördinatiecentrum. Het team voegde daarbij het verzoek de helpende hand te bieden bij de uitvoering van het plan. Over de inhoud ervan wilde woord voerder O. Vosveld van het be leidsteam niets kwijt. Het actieplan werd voorgelegd op het moment dat de voorstel len van oud-premier Biesheuvel voor een compromis met de bin nenschippers nog niet bekend waren. Het beleidsteam liet gisteroch tend een aantal actieplannen die al eerder op papier waren gezet de revue passeren. Daar zijn vol gens Vosveld een aantal zaken uitgelicht. Het beleidsteam hoopte aan het eind van de dag nog een reactie van het landelijk coördinatiecentrum te ontvan gen. Dat bericht was gisteravond in Terneuzen echter nog niet binnengekomen. Van onze verslaggever Roosendaal - De drie echtparen die tijdens de Roosendaalse Stadsfeesten in het Oude Raad huis op de Markt zijn getrouwd, krijgen de helft (ƒ375) van de gemeenteleges terug. De huwelijksplechtigheid van de drie echtparen was verstoord tij dens de Stadsfeesten. Recht voor het bordes stond een wagen van de lokale omroep en de bruids stoeten konden amper bij het raadhuis komen. De gemeente vindt dat de over last voor de echtparen inderdaad te groot is geweest. Van onze verslaggever Middelburg - De metaal blijft voor de werkgelegenheid in de provincie Zeeland één van de grootste zorgenkindjes. De werkloosheid in deze sector steeg in juni opnieuw en de vooruitzichten zijn niet hoopgevend. De metaal is in Zeeland één van de grootste werkgevers. Met 470 bedrijven biedt de sector werk aan ruim 12.000 mensen. Dat is tien procent van de totale werkgelegenheid in deze provincie. De metaal zit al langer in de problemen. Dat valt opnieuw op te maken uit gegevens van de Arbeidsvoorziening in Zee land. In één jaar tijd steeg het aantal werkzoekenden in de metaal met 464 naar 1087. De metaalwerkgevers voorzien nog een verdere daling van de werkgelegenheid met 0,7 pro cent. Dat komt neer op zo'n zeventig mensen. Vorig jaar verwachten de werkgevers nog een groei van 3,3 procent. De werkloosheid in Zeeland nam in juni over vrijwel de gehele linie toe. Uit het maan delijks verslag van de Ar beidsvoorziening blijkt dat in middels 10.685 mensen op zoek zijn naar een baan. Dat zijn er driehonderd meer dan in mei, ruim 2.500 meer dan een jaar geleden. Van de totale beroepsbevolking zit in Zee land 6,9 procent zonder werk. Naast de metaal steeg de werkloosheid fors voor kan toorpersoneel, sociaal- en ge neeskundig personeel en per soneel in algemene dienst. Meer banen kwamen er afge lopen maand in de bouw en in de landbouw. In Zeeland is de werkloosheid op Walcheren met 8,8 procent van de beroepsbevolking het grootst. In Zeeuws-Vlaande- ren is 6,1 procent op zoek naar een baan. In deze provincie daalde het aantal vacatures licht naar ruwweg 3.500. In Zeeuws-Vlaanderen staan 1163 banen open. Opmerkelijk in Zeeland is het aantal vaca tures (535) in het onderwijs. Daarnaast staan er veel banen open in onder meer de zakelij ke dienstverlening (535), de tailhandel (414) en de horeca (568). Van onze verslaggever Terneuzen - Blokhoofd N. Deen van de actievoerende schip pers in Terneuzen liet zich gematigd positief uit over het compromis-voorstel van bemiddelaar Biesheuvel. Deen was verheugd over de politieke ommezwaai, zoals hij dat noemde maar hield een slag om de arm. „We zijn nu nog iets sceptisch", aldus Deen. „Het gaat immers om de wettelijke regeling van de toerbeurt Noord/Zuid op tijde lijke basis. De minister zal dit beleid straks ook moeten verde digen bij de Europese Gemeen schap zodat de regeling uitge voerd kan blijven worden. Want anders is dit natuurlijk alleen maar een truc om de schippers weer aan het varen te krijgen." De schippersblokkade in Ter neuzen blijft volgens Deen voor alsnog danook gehandhaafd. „Morgen hopen we meer duide lijkheid en concreetheid te krij gen", aldus Deen gisteravond in een reactie. Commissaris Ondertussen verklaarde de Zeeuwse Commissaris der Ko ningin W. van Gelder gisteren, nog voordat er sprake was van het voorstel van oud-premier Biesheuvel, dat hij een eventueel grootschalig politie-optreden niet de manier vindt om op dit moment het conflict in de bin nenvaart te beslechten. Daar voor wegen de schermutselingen in Terneuzen in zijn ogen niet zwaar genoeg, geeft hij aan in een reactie op het kort geding dat de EVO gisteren tegen de overheid aanspande. De verla ders willen politie-actie afdwin gen voor vrije doortocht. „Wat gebeurt tot nu toe?", vraagt Van Gelder zich af. „Een flexibele blokkade die schepen doorlaat en in feite wat straat- schenderig gedrag van enkele schippers, die met stenen, eieren of lege flesjes gooien. Moet je daarvoor twintig bereden ME'ers over de kade laten denderen. We weten wie er gooit, die mensen zullen ook persoonlijk vervolgd worden. Je kunt je toch niet voorstellen dat mensen die op politie inrijden vrij uit zullen gaan. Maar de dingen die in Terneuzen zijn gebeurd leiden niet tot ontwrichting van de maatschappij. Je moet daar dus gepast op reageren." De Commissaris der Koningin zei het gisteren voor de actie voerders een slechte zaak te vin den dat andere partijen nu het initiatief overnemen. „Ik begrijp de schippers in Terneuzen ook niet goed. Bij dit soort acties is het belangrijk dat je boodschap goed overkomt en dat je de pu blieke opinie een beetje achter je krijgt. Daar is in Terneuzen na tuurlijk al lang geen sprake meer van." Hij noemde de acties in Terneu zen een stommiteit van de schip pers die hun zaak bepaald geen goed doet. „Ze komen nu onge loofwaardig over bij het publiek. Als je ziet waarmee Terneuzen iedere keer in beeld komt, dan komt de oorspronkelijke bood schap van de schippers toch niet meer over. Daar bouw je ook geen sympathie mee op." Volkerak De actie van binnenschippers bij de Volkeraksluizen is niet afge blazen door de Bredase recht bankpresident. In kort geding wees hij gisteren de eis van de hand dat de schippers J.Kole en J.Koppies ervoor moeten zorgen dat de negentig daar actievoe rende schippers zich verwijderen en verspreiden. Mr. J.Mendlik gelastte wel dat de twee met hun eigen schepen het actiecentrum bij de Vol keraksluizen moeten verlaten. Die hebben dat afgelopen zater dag al vrijwillig gedaan. De Bre dase president heeft, in navol ging van zijn Rotterdamse colle ga, voor de expediteurs de weg geëffend de hulp van de politie in te roepen als blijkt dat actie voerders bepaalde transporten hinderen of belemmeren. Hij vindt dat Watertransport De Beijer BV onvoldoende heeft aangetoond dat Kole en Koppies in Willemstad/Volkeraksluizen als actieleiders bezig zijn ge weest of in de positie staan om andere schippers daar bevelen te geven.

de Stem | 1993 | | pagina 7