MS wacht spannende week uropa dreigt opnieuw in melkplas te verdrinken RTllc (Inrust rond Franse franc haalt Belgische munteenheid onderuit Geldhervorming in Rusland totaal mislukt and KORTtlcDonald's opent dit jaar honderdste vestiging in Nederland FNV is bang dat KLM werk wil uitbesteden economie KORT 6 Externe deskundige moet debacle DAF onderzoeken' ECONOMIE A5 uim iratoren willen iide notering |AF aan beurs op sap, Dmaten-, >ep' 1 £Q l.o" laasappelen, gQ Jlijftop de kleintjes letten. DINSDAG 27 JULI 1993 a onze redactie economie sterdam - In weerwil van een makker economisch klimaat #iiwt de Amerikaanse fast-food- :en McDonald's in een stevig jnpo voort aan een netwerk in ederland. jaar moet op 17 plaatsen in het een nieuwe McDonald's verschij- i, waarmee het aantal vestigingen 100 komt. Tot het jaar 2000 wil IjDonald's met 20 restaurants per aruitbreiden tot ten minste 200. Het bedrijf belooft tot 1994 ongeveer 2.000 nieuwe arbeidsplaatsen. McDo nald's Nederland biedt dan werk aan zo'n 9.000 mensen, waarvan overigens een groot deel (nu 70 procent) part-ti memedewerker is. McDonald's houdt zich volgens woord voerster Y. Moll 'redelijk goed' onder de huidige economische omstandighe den. „De omzet van de bestaande res taurants ligt momenteel zes k zeven procent boven de omzet van vorig jaar. Wel is het zo dat de doelstelling ligt op tien procent groei per jaar. Of we dat halen is de vraag." In 1992 boekten de 83 restaurants op een omzet van 350 lië doen boete ome - De Italiaanse christen emocratie (DC) wil breker et het corrupte verleden. d< artijraad heeft gisteren mej rote meerderheid ingestemc et het voorstel van partij]ej er Mino Martinazzoli (fotol n de door schandalen ver- oebelde DC te transformeren! een nieuwe en zuivere Par -a to Popolare (Volkspartij)i oor het einde van dit jaar za en buitengewoon congres ds tructuur en het programma an de nieuwe politieke forj atie vaststellen. kaanse luchtmacht gisterei en geschonden en de Verenig ergelijke inbreuken niet meei etrof een raketaanval die di chtdoelbatterij in Zuid-Iral door de Irakezen op de radai jn radar op het Amerikaans) hten tegengesproken dat hel den in Luanda' olese regeringstroepen en de sterdam - De situatie op de Europese geldmarkt s januari in de stad Cuito ten idt met de dag kritischer. De strijd om de Franse en gekost. Het enorme aantal -c dreigt nu ook de andere munteenheden binnen het de zegslieden. Volgens 2 ™peSe Monetaire Systeem (EMS) mee te slepen. ering heeft het regeringsleger miljoen een winst van 21 miljoen voor belasting. Dit jaar zal de omzet volgens verwachting de 400 miljoen overschrijden. De afgelopen vier jaar bouwde McDo nald's louter restaurants met een zoge noemde McDrive, een extra faciliteit die automobilisten de mogelijkheid biedt om in de auto de bestelling te krijgen overhandigd. De komende maanden worden vesti gingen van dit type uit de grond ge stampt in onder meer Best, Veghel, Maastricht en Tilburg. In Rotterdam en Bergen op Zoom gaan eind dit jaar de deuren open van een McSnack, de derde en vierde vestiging in Nederland van een kleiner type restaurant, waar mee McDonald zijn netwerk verder wil 'verdichten'. Hoewel volgens directeur B. Durlacher van de afdeling bouw en onroerend goed McDonald's zich vooral in het noorden en oosten van het land nog verder moet ontwikkelen, ziet de voor Zuid-Nederland verantwoordelijke M. Verkijk ook voor zijn regio nog volop mogelijkheden. Rond de steden Eind hoven, Den Bosch, Breda, Venlo, Maastricht, Tilburg en Arnhem zijn nog plaatsen voorzien voor McDrives of McSnacks. Het accent voor de ko mende jaren zal liggen op Limburg, waar McDonalds alleen in Geleen (en in december in Maastricht) vaste grond onder de voeten heeft. Behalve aan de uitbreiding van het aantal vestigingen werkt McDonald's in Nederland ook aan vervolmaking van het assortiment. Dit jaar introdu ceerde het (exclusief voor Nederland) de groenteburger. Magnum-ijsjes ma ken inmiddels deel uit van het menu, terwijl plannen voor soepen en het schenken van alcoholvrij bier op stapel staan. offensieven tegen de rebelle- tale Onafhankelijkheid van g aanvallen' van de PKK die sinds het vasthouden, zijn bereid de kse leger zijn aanvallen in het Dat heeft het in Düsseldorf ap Kurd-Ha gemeld. De vier ontvoerd, verkeren in goede rden 'als gasten' behandeld. Australische die begin deze n de PKK, werden opgepakt, elijk geen betrekking op de 'ie het afgelopen weekend jaar cel in het Oostduitse Frankfurt rige jongen veroordeeld tot nge neo-nazi werd schuldig moord op een Nigeriaanse k in oktober vorig jaar de mes in de borststreek en het dat aan de daad rassenhaat r moord Howe sheer Mohamed Farah Aidid ee miljoen gulden) uitgeloofd, han Howe, meldt het Ameri- itie van maandag. Howe, een van de Verenigde Naties in e felste kritici van generaal malie (Unosom) had eerder al 0 gulden) gezet op het hoofd gste krijgsheer van het land d lam openbare nutsbedrijven zoals tionale luchtvaartmaatschap- Erger voor toeristen is dat het werk stil hebben gelegd, chien al over een paar dagen personeelsleden protesteren nnen van de overheid. VS overleden al Matthew Bunker Ridgway, ereldoorlog als de Koreaanse burg overleden op 98-jarige veede Wereldoorlog het 18e in Nederland en de Ardennen Begin jaren vijftig was hij rde troepen in Europa, waar opvolgde. Later diende hij in onze redactie economie lende wacht de EMS een istige week. Alle ogen zijn :ht op de Duitse Bun ank die op haar vergadering lerdag kan besluiten de ren- aeven te verlagen. Een da- van de rente in Duitsland (voor rust binnen het EMS idoor de Franse franc waar- jnlijk gered wordt. In het ire geval sluiten sommige ielaren niet uit dat het EMS ïlkaar klapt, «en bereikte de Belgische Ji tegenover de Duitse mark laagste punt sinds drie jaar. Belgische centrale bank was door gedwongen de geld- ittarieven en de Lombard- e op te trekken, tegenover de gulden ging de jische frank achteruit en no de aan het slot van de handel eren 5,433 (per honderd). onze verslaggever ioven - De curatoren van failliete DAF nv willen een maken aan de beursnote- ;van het bedrijf, huideisers zijn niet gebaat handhaving van de notering, en de jaarlijkse kosten van a 40.000, stellen L. Dete- ten F. Meeter in hun tweede tntijdse verslag aan de rech- tommissaris. tnn bevestigen ze hun eerde- ellmg dat de aandeelhouders het beursfonds geen uitke- jmeer tegemoet kunnen zien, len de toestand van de boe- Ze hebben daarom het be lt van de Amsterdamse Ef- ttbeurs verzocht de notering i de aandelen en die van de iitlatief preferente aandelen thrappen. De aandelen doen St moment nog zo'n 50 cent. Wering van de 6,65 procents ■gatielening blijft vooralsnog ffldhaafd. Of de obligatie- fa nog geld tegemoet kun- zien, noemen de curatoren tgst onzeker'. Gistermiddag stond de koers van de frank zelfs op 5,42. Vrijdag werd er voor 100 franken op de wisselmarkt nog 5,442 betaald. Dat door de onrust rond de Franse franc de Belgische valuta onder druk staat, is opmerkelijk. De Belgen waren er tot voor kort nog trots op dat hun munteen heid tot de sterkste valuta bin nen het EMS behoorde. Ook zwakke munteenheden als de peseta en de Portugese escudo stonden nog onder forse druk. De Portugese bank moest giste ren een aantal rentetarieven ver hogen. Het is echter zeer de vraag of de Duitsers de rente inderdaad zul len verlagen. Want de machtige Bundesbank zit klem. Hoe be langrijk de redding van het EMS ook is, de Duitse inflatiecijfers zijn voor de bankbestuurders in Frankfurt eveneens heel belang rijk. En die cijfers laten een voor Duitse begrippen slecht beeld zien. Drie Duitse deelstaten, Hessen, Noordrijnland-Westfa- len en Baden-Württemberg, rap porteerden gisteren een stijging van de consumentenprijzen in juli met 0,1 tot 0,2 procentpunt. Voor handelaren een signaal dat een Duitse renteverlaging wel eens bijna onmogelijk zou kun nen worden. Bovendien werd vo rige week al bekend dat de groei van de geldhoeveelheid in Duits land sterker is dan verwacht. De Franse premier Balladur heeft intussen zijn politiek ge wicht in de strijd geworpen. Hij treedt nog liever af dan het mo netaire beleid ten opzichte van de franc te veranderen, zei hij gisteren tijdens een bezoek aan de Britse premier Major. Specu lanten verwachten wel een deva luatie. Frankrijk kan de hoge rentestand niet lang volhouden gezien zijn recordwerkloosheid en de recessie. Op de valutamarkt in Amster dam heerste gisteren een nerveu ze stilte. De Franse franc en de Deense kroon boekten terrein winst, maar erg onder de indruk van de koersstijging waren de handelaren niet. De franc no teerde aan het slot van de handel 32,945 (per honderd) tegenover een slot van 32,905 vorige week vrijdag. De Deense munt eenheid trok aan van 28,895 (per honderd) naar 28,935. foto ap Een vrouw verlaat onverrichter zake een bank waar ze oude roebels in wilde wisselen. Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - De Russische geldsanering van afgelopen weekeinde is een volkomen ondoordachte maatregel ge bleken die vriend en vijand heeft verrast. De geldhervorming is inmiddels mislukt, omdat president Jeltsin de maatregel gisteren groten deels terugdraaide. Het netto re sultaat is dat het toch al magere vertrouwen in de roebel weg is en de regering de sympathie van de bevolking heeft verspeeld. Moskouse politici zijn nu naar stig op zoek naar zondebokken om zelf buiten schot te blijven. Banken in heel Rusland bleken niet over voorraden nieuwe roe bels te beschikken om aan de vraag van het publiek te vol doen. Voor de staatsbanken vormden zich lange rijen onge ruste burgers, maar het perso neel wist zich geen raad, want het had geen instructies ontvan gen. Veel banken sloten wegens geldgebrek al een half uur na openingstijd de deuren. Paniek De ongerustheid sloeg om in pa niek toen bleek dat mensen geen muntjes voor de metro konden kopen. Ook brood kopen misluk te, omdat de winkels geen wis selgeld hadden. President Jelt sin, voortijdig terug van vakan tie, loste dit probleem op door 5-roebelbiljetten en andere klei ne coupures per decreet weer geldig te verklaren. Inmiddels heeft Jeltsin de maat regel verzacht door het bedrag dat Russen vrij mogen omwisse len te verhogen van 35.000 tot 100.000 roebel, dus drie maand salarissen in plaats van één. Om wisselen kan nu de hele maand augustus in plaats van de oor spronkelijke twee weken. Boven dien blijft het 10.000-roe- belbiljet (ongeveer twintig gul den) nu buiten schot. Dit be houdt onbeperkt zijn waarde. Burgers uit andere voormalige Sovjet-republieken zijn nog steeds de dupe van de monetaire hervorming. De Russische televi sie liet schrijnende taferelen zien op spoorwegstations in Moskou. Gestrande reizigers zeiden niet te weten hoe thuis te komen nu ze met hun oude roebels geen kaartje meer kunnen kopen. Toespraak Op de gebruikelijke cynische wijze is de Moskouse politiek al bezig munt uit de monetaire mi sère te slaan. Parlementsvoorzit ter Chasboelatov kraakte de geldsanering en eiste het hoofd van de schuldigen. Tijdens een televisietoespraak zweeg hij wij selijk over het feit dat de Cen trale Bank in eerste instantie verantwoordelijkheid verschul digd is aan het parlement. Het Front van Nationale Red ding, een bruinrode oppositiebe weging die het Sovjet-imperium wil herstellen en Jeltsin als land verrader voor de rechter wil sle pen, eiste volledige herroeping van de 'roebelconfiscatie'. Motief De Centrale Bank en de regering noemden uniforme bankbiljetten en bestrijding van valsemunterij de belangrijkste redenen om oude roebelbiljetten uit roulatie te halen, maar waarnemers in Moskou piekeren zich het hoofd suf over het werkelijke motief achter de geldsanering. Eigenlijk valt er maar één reden te beden ken: Moskou wil af van de 'roe belzone', van de monetaire unie met andere voormalige Sovjet republieken. Ook het IMF is niet langer overtuigd dat handhaving van de roebelzone zin heeft. ®®o JèttT 11.90 ad strekt ■'onze correspondent «lijnen isel - Een politiek ver- Me Europese Commissie zich morgen aan een ui- 1 hachelijke discussie t een even hachelijk on- #erp: de melkquota. ;®el zal de vraag moeten be hoorden of de landen die het ,11984 ingevoerde quotastel- ;'an hun laars hebben gelapt ™ië, Spanje en Griekenland - ••miljard gulden subsidie die 'ver de periode 1989-1993 ontvangen, terug moeten Want die subsidies zijn ®ids afhankelijk gemaakt ('de strikte toepassing van het 'itastelsel. stelsel is Italië in het geheel ingevoerd en in Griekenland (Spanje nauwelijks. De Itali- boeren hebben de zg. su- 'wifing - de boete die ze ™ai betalen als ze het voor vastgestelde melkquotum «schrijden - nooit betaald. ;!s altijd tegen het zere been Nederland geweest. Hier Jj® de melkboeren intussen de 1 miljard gulden aan heffingen betaald. Vandaar ;dat minister Bukman zich •5 jaar tot het uiterste heeft 'oen de betreffende lan- «et bestonden een aanzien- e Juotumverhoging te vra- Het standpunt van Bukman: "heffende landen krijgen een beloning voor het feit dat ze de boel willens en wetens heb ben laten verslonzen. Bukmans bezwaren konden niet voorkomen dat de Italianen 900.000 ton, de Spanjaarden 500.000 ton en de Grieken 100.000 ton meer melk mochten gaan produceren. En dan te be denken dat die landen respectie velijk 6 miljard, 4.5 miljard en 1.3 miljard gulden te veel aan subsidie hebben ontvangen. Of Brussel z'n goeie geld ooit terug krijgt is intussen zeer de vraag. Want het is politiek uiterst moeilijk om een land als Italië - dat politiek, maar vooral econo misch volledig aan de grond zit - ettelijke miljarden in de EG-kas te laten terugstorten. Voor Grie kenland en Spanje geldt onge veer hetzelfde. De discussies die de Europese Commissie morgen voert, marke ren bovendien het feit dat het EG-zuivelbeleid opnieuw volle dig aan de grond zit en dringend aan een herziening toe is. De situatie is, blijkt uit een on langs verschenen rapport van de Europese Rekenkamer, alarme rend. De melkproduktie in de EG is jaarlijks 12 procent, ofwel 11 miljoen ton te hoog. Alle sinds 1974 genomen maatregelen hebben amper wat uitgehaald. Toen in 1984 het melkquotum stelsel werd ingevoerd, werd al gemeen aangenomen dat de overproduktie kon worden te ruggedrongen. De boeren die De EG betaalt jaarlijks 15 miljard gulden om het melkbeleid in stand te houden. foto de stem/johan van gurp meer produceerden dan de hun toegewezen hoeveelheid, moes ten superheffing betalen. Aan vankelijk was het systeem suc cesvol, later werkte het tegen zichzelf. De EG betaalt jaarlijks ruim vijftien miljard gulden om het melkbeleid in stand te houden. Een-derde van dat bedrag wordt uitgegeven voor het subsidiëren van exporten naar derde landen. Zonder subsidies zou die uitvoer volstrekt onmogelijk zijn. Want de EG-boterprijs is drie maal zo hoog dan de wereldmarktprijs. Anders gezegd: Europa is zonder subsidies volstrekt kansloos op de mondiale zuivelmarkt. En de Europese consument be taalt - alweer als gevolg van die subsidies - te veel voor een aan tal zuivelprodukten. Pogingen de produktie af te remmen door het opruimen van een deel van de melkkoeien heeft alleen maar een kostbaar neveneffect gehad. Want die maatregel leidde -tot ernstige produktieverhogingen op de rundvleesmarkt, zodat de interventieprijzen die Brussel voor de niet afgezette hoeveelhe den rundvlees moest betalen met vele miljoenen opliep. De hopeloze verwarring in de EG-zuivelsector is deels veroor zaakt door de wankele en on grijpbare besluitvorming van de EG-landbouwministers die in de meest gevallen zelf uit de agrari sche sector voortkomen. Zij heb ben in het quotumstelsel een aantal nationale varianten en uitzonderingen toegelaten die weliswaar op maat van de boe ren van zekere lidstaten zijn ge sneden, maar die de ongelijke behandeling in de hand werken. Het aantal speciale maatregelen waartoe in de loop van de jaren is besloten, is zo ingewikkeld geworden, dat controle, evalua tie en toezicht op de nationale gang van zaken vrijwel onmoge lijk is geworden, aldus de Re kenkamer. Dat heeft een aantal landen - waarvan Italië moeite loos de kroon spant - de moge lijkheid geboden zich niets aan de EG-regelgeving gelegen te la ten liggen. De Italiaanse rege ring heeft zelfs geen hand uitge stoken om de quotum-regeling van 1984 ingevoerd te krijgen. De Italiaanse melkveeboeren hebben zich daarom wijselijk op de vlakte gehouden met als re sultaat dat het quotumstelsel in dat land eenvoudig niet bestaat. De Europese Rekenkamer dringt intussen aan op een zeer strikte toepassing van het quotumstel sel. Bovendien wil ze het af schrikkingseffect van de super heffing versterken. Ook dringt de Rekenkamer er op aan dat een melkproducent, die het quo tum overschrijdt, geen premies en vergoedingen meer mag krij gen ter compensatie van de be perking van zijn produktie (tot een bedrag ter waarde van de overschrijding). Tenslotte zou Brussel de hante ring van het quotumstelsel in de verschillende lidstaten veel strenger moeten controleren. Of het baat is een andere vraag. Zelfs als besluiten in die richting worden genomen, zullen de boe- renorganisaties - die de EG-mi- nisters in hun houdgreep hebben - afwijkende varianten en uit zonderingen uit het vuur blijven slepen. Bovendien zal de landbouwlob- by er op toezien dat de regelge ving nog ingewikkelder en daar om nog minder grijpbaar wordt. Want dat is het ultieme geheim van het EG-landbouwbeleid: maak het zó ingewikkeld en zó gespecialiseerd, dat de publieke opinie nooit aan een afgerond oordeel van dat beleid toekomt. De Europese burger moet kenne lijk tot elke prijs worden belet te begrijpen wat er echt gaande is en wat het landbouwbeleid hem aan belastingen en veel te hoge prijzen kost. Die taktiek lijkt wonderwel te lukken. En dus gooien de EG-landen jaarlijks zonder morren en zon der enig politiek weerwerk rond de 80 miljard gulden in de bo demloze put die plechtig als 'het Gemeenschappelijk Landbouw beleid' wordt aangeduid. Amsterdam - De KLM zou plannen hebben om bepaalde werkzaamheden uit te besteden aan lage-lonenlanden, zoals India. In FNV-Magazine van deze week spreekt FNV-onderhandelaar J. Smeets haar woede uit over de voornemens, maar een KLM-woordvoerster zegt dat geen enkel besluit van die strek king is genomen. Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben voor bpaalde acti viteiten het oog al laten vallen op landen waar de lonen veel lager zijn. Zo zou in India personeel op academisch en hbo-niveau te krijgen zijn voor 8.000 roepies; 300 gulden per maand. KLM's Alcazar-partner SwissAir laat de vrachtadmini stratie al uitvoeren in het Verre Oosten en zou plannen hebben om ook de passage-administratie over te hevelen. Volgens de KLM-woordvoerster zou uitbesteding aan lage-lo nenlanden 'het uiterste middel zijn', als uitvoering van het werk in Nederland absoluut niet meer op een concurrerende manier kan. Als veel andere luchtvaartmaatschappijen ertoe overgaan, zou de KLM gedwongen kunnen zijn om hetzelfde te doen. De KLM zou volgens Smeets denken aan verhuizing van delen van de vervoersadministratie naar Bombay. Bij de IVI in Rijswijk werken momenteel 400 mensen. Verplaatsing naar India zou op een totale kostenpost van 40 miljoen gulden, een besparing opleveren van 22 miljoen gulden. Kwartaalomzet Boeing iets verbeterd Seatle - De omzet van de Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing is' het tweede kwartaal van dit jaar licht verbeterd. De onderneming verkocht voor 7,98 miljard dollar tegen 7,8 miljard dollar in dezelfde periode van 1992. Daarmee lijkt Boeing zich iets te herstellen van de slechte prestaties in de eerste drie maanden van dit jaar, toen de omzet met 1,4 miljard (18 procent) zakte tot 6,6 miljard. Over de eerste helft van 1993 moet de vliegtuigbouwer het toch doen met een bijna acht procent lagere omzet. Er zijn slechts 202 toestellen verkocht tegen 243 in de overeenkomstige periode van 1992. De verkoop van materieel voor de defensie- en ruimtevaartsector liep met 14 procent terug. Boeing verdiende in de periode april tot en met juni 426 miljoen dollar, iets minder dan de 432 miljoen dollar in dezelfde periode van 1992. Dat viel mee in vergelijking met het eerste kwartaal, toen Boeing een 95 miljoen dollar (23 procent) lagere winst incasseerde. Over de eerste zes maanden bedroeg het resultaat 751 miljoen dollar tegen 852 miljoen dollar in het eerste halfjaar van 1992. Vuile bodem probleem overname DAF SP Eindhoven - Van Halteren Metaal heeft voor de overname van DAF Special Products uiteindelijk 3,5 miljoen betaald. Daar van ging drie miljoen (voor inventaris en machines) naar de fiscus en een half miljoen (voor de voorraden) naar de banken. De grond werd buiten de verkoop gehouden, omdat die waar schijnlijk ernstig verontreinigd is. DAF SP heeft tevens debiteu ren overgedragen voor een totaalbedrag van 4,4 miljoen, dat per 1 februari 1994 aan de banken moet worden betaald. Naar de omvang van de bodemvervuiling wordt een onderzoek ingesteld. De kosten van het opruimen zullen een rol spelen bij het betalen van de verkoopprijs voor het onroerend goed. De grondvervuiling was een van de redenen voor de vertraging bij de verkoop van DAF SP. Ook een onderzoek naar de negatieve financiële gevolgen die zijn verbonden aan het voortzetten van bepaalde nog lopende contracten, speelde daarbij echter een rol. Franchise-probleem Palthe opgelost Amsterdam - De problemen met de franchisenemers van de stomerijen van Palthe behoren nagenoeg tot het verleden. In het weekeinde hebben de 43 winkeliers die dreigden hun contract met de nieuwe eigenaar van Palthe op te zeggen, besloten toch onder de Palthe-vlag te blijven varen. Een kleine groep andere stomers wil zich nader beraden. Palthe nv ging 21 juli failliet, waarna haar activa werden overgenomen door Palthe Stomerij en bv. Door het faillissement trad een overeenkomst met de investeringsgroep Manaus Business Development in werking. De franchisenemers zagen in Manaus niet de reddende engel en wilden dat ook naar andere belangstellenden voor de boedel zou worden gezocht. Zo dat niet gebeurde, zouden zij uit het Palthe-verband treden. Dat dreigement is nu van tafel. De winkeliers betalen Palthe tussen de 30.000 en de 40.000 per jaar voor het gebruik van de naam en de organisatie en vinden dat bedrag gezien de verwikkelingen te hoog. Manaus is het daar niet mee eens, maar heeft toegezegd maatregelen ten gunste van de winkeliers te nemen. Minder kwartaalwinst Chevron New York - De Amerikaanse oliemaatschappij Chevron heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettoresultaat van 50 miljoen dollar gepresenteerd. In dezelfde periode van 1992 bedroeg de nettowinst nog 315 miljoen dollar. De winstdaling komt geheel voor rekening van een herstructureringsoperatie' in de raffinage- en distributie-activiteiten. Zonder die kosten zou de winst met zestig procent zijn toegenomen tot 565 miljoen dollar. Dat is ook nog 12 procent meer dan de verdiensten in de eerste drie maanden van dit jaar. De omzet in het tweede kwartaal verminderde. Het verkoopcijfer kwam uit op 9,9 miljard dollar tegen 10,5 miljard in dezelfde periode van 1992. De winst in de eerste zes maanden bedroeg 551 miljoen dollar tegen 14 miljoen dollar in de overeenkomstige periode van 1992. In het cijfer voor 1992 is een voorziening van 641 miljoen dollar verrekend in verband met gewijzigde boekhoudmethoden. De omzet zakte van 20,3 miljard tot 18,8 miljard dollar. Van onze verslaggever Eindhoven - De curatoren van het failliete DAF nv overwe gen inschakeling van een externe deskundige bij het onder zoek naar de oorzaken van het DAF-debacle. Dat blijkt uit hun tweede ver slag, dat ze gisteren bij de Bos sche rechtbank hebben gedepo neerd. Ze maken daarin ook melding van geflatteerde jaarcij fers van de financieringsmaat schappij DAF Finance. Volgens mr. L. Deterink en mr. F. Meeter zou DAF Finance Company reeds over 1990 en 1991 verlies hebben geboekt, in dien het bedrijf 'de noodzakelij ke voorzieningen' zou hebben getroffen om met name de finan ciële risico's in Spanje af te dekken. In dat land is tot 1990 de financieringsmaatschappij gebruikt om het marktaandeel van DAF te vergroten, constate ren zij. Het is de eerste keer dat openlijk wordt toegegeven dat DAF zijn financieringsmaatschappij ge bruikte om het marktaandeel op te krikken. DAF-topman C. Baan heeft dergelijk aantijgin gen steeds ontkend. Volgens de curatoren zijn de voorwaarden waaronder in Spanje auto's kon den worden gefinancierd in de loop van 1990 wel aanzienlijk verscherpt. „In plaats van het treffen van voorzieningen door DAF Finance, stelde DAF nv zich garant voor alle uit de Spaanse portefeuille voort vloeiende verliezen", schrijven Deterink en Meeter. Als DAF Finance wel had gere serveerd om financiële tegenval lers op te kunnen vangen, „zou deze vennootschap vanaf 1990 reeds in een verliesgevende si tuatie hebben verkeerd", aldus het verslag. In feite presenteerde DAF Finance nog winsten van 18 en 6 miljoen over '90 en '91. Het achterwege laten van 'voor zieningen' was haalbaar door de garantstelling van het beurs fonds DAF nv, voor in totaal bijna 280 miljoen gulden. Daar van is in de jaarrekening over 1991 wel melding gemaakt.

de Stem | 1993 | | pagina 5