'Dit is begin van rassenoorlog' MS Onze Top 5 van deze week, luropa d Brazilianen zien in straatkinderen criminelen van de toekomst VN-bevelhebber in Bosnië dreigt met vergelding tegen Serviërs McDonald Inrust rond ch Extra gevulde tomaten- Blanke bevolking Zuid-Afrika woedend over moordaanslag in kerk 9! azrïB 7.95 BUITENLAND BUITENLAND KOR] I )AF aan beurs Cfi Ananasschijven op sap, blik 8 stuks „-L61T groente-of kippesoep, 1 r, blik 0.8 liter 1.0 Braziliaanse perssinaasappelen, 0 rf net 2.5 kilo Z.0^ 0! Cd Zaanlander pikant 48+, - - q( vers van 't mes, kilo J&5CT 11"* Komo huisvuilzakken, rol 20 stuks Extra zomertip. Slabak met bestek, van transparant a>©<5> kunststof, 0 2 8 cm 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes lettel DE STEM DINSDAG 27 JULI 1993 Commandant Briquemont foto epa Sarajevo (rtr/afp) - De nieu we commandant van de troe pen van de Verenigde Naties in Bosnië, luitenant-generaal Francis Briquemont, heeft gisteren gedreigd met vergel dingsmaatregelen als zijn troepen opnieuw worden aangevallen. De Belg noemde de Servische artilleriebeschieting op de Fran se VN-troepen van zondag in Sarajevo 'kwade opzet'. De Fransen werden in hun kampe ment plotseling vanuit een hin derlaag beschoten. Hun tanks raakten zwaar beschadigd, maar de manschappen zelf bleven on gedeerd. Briquemont: „Dit is de laatste keer dat we onszelf inhouden. De volgende keer maken we ge bruik van ons recht op zelfver dediging." De Belgische VN-commandant wees de verklaring van de Bosni sche Serviërs van de hand waar in wordt beweerd dat de mos lims de aanval hadden uitge voerd. Bij de beschieting vielen binnen drie kwartier 68 artille riegranaten op de VN-basis. Vol gens hem was het onmogelijk voor de moslimmilities om van uit hun posities de legerpost te raken bij het stadion waar in 1984 de Olympische winterspe len werden gehouden. De Bosnisch-Servische leider Karadzic zag zelfs een Duitse actie achter de aanslag. „Het is eenzelfde actie als destijds eind jaren dertig toen zij enkele ge welddadige incidenten aangre pen om Polen en Tsjechoslowa- kije binnen te vallen," aldus Ka radzic. Bewijzen voor Duitse be trokkenheid kon hij echter niet leveren. Het verbod van VN-secretaris- generaal Boutros Boutros Ghali om geen oefenvluchten boven Bosnië uit te voeren, dat vrijdag van kracht werd, is gisteren weer opgeheven. Zo'n zestig jachtvliegtuigen van de Navo staan gereed om de Unprofor- troepen en de veilige zones in Bosnië te beschermen. Neder land neemt deel met zes F-16's. Met een afgetobd gezicht is gis teren de Bosnische moslim-pre sident Alija Izetbegovic aange komen in Genève voor nieuw vredesoverleg met de Kroaten en de Serviërs. Izetbegovic liet zich vergezellen door een uitgebreide delegatie waarin ook oppositie partijen zijn vertegenwoordigd. Daarmee leek hij aan te geven dat hij bereid is zaken te doen. De Bosnische president die tot twee maal toe uitstel bedong voor de nieuwe besprekingen, weigerde bij aankomst enige verklaring te doen. Diplomaten uit zijn delegatie zeiden evenwel dat Izetbegovic zal voorstellen van Bosnië-Herzegowina een fe deratie te maken. Zo'n voorstel zal vrijwel zeker stuiten op een veto van Serviërs en Kroaten die Bosnië willen omvormen tot een confederatie van drie mini staatjes. Met de aankomst van Izetbeg ovic bleek de vrees ongegrond dat het vredesoverleg op losse schroeven zou komen te staan door schendingen van een nieuw bestand dat zondagochtend in ging. Diplomaten zeiden dat de Bosnische president toch naaf Genève is gegaan omdat de ge vechten in hevigheid zijn afge nomen en Izetbegovic niet wil worden gezien als het belang rijkste obstakel voor vrede. Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - „Dit is het begin van de rassenoorlog in Zuid Afrika, ze zullen elkaar afmaken," zegt Nikki, een 22-jarige blanke studente uit Kaapstad. Vele blanken is de schrik om het hart geslagen na de aanslag in een kerk die zondagavond het einde maakte aan het leven van minstens tien mensen. De grootste, slachting onder blanken van de afgelopen tien jaar is nog door niemand op geëist en de politie heeft geen aanwijzingen omtrent de identi teit van de daders. „Ik begrijp het niet, ik begrijp het niet," mompelt de 36-jarige Millie. Ze drinkt wat koffie in de kantine, naast de aula waar het bloedbad plaatsvond. „Wij zon- gen een lied toen een van de dubbele deuren plotseling open zwaaide. Een gemaskerde man gooide een handgranaat naar binnen en een tweede verscheen die het vuur opende met zijn mitrailleur." Millie en haar vriend Graham zochten dekking achter de kerk banken en ontsnapten zo aan de kogels maar hun buurman werd geraakt. „Ik probeerde hem te ondersteunen maar het ging niet, hij was in zijn hart geraakt en het bloed gulpte naar buiten." Wreedheid Tien doden en 53 gewonden wer den afgevoerd uit het kerkge bouw, gelegen in een rustige middenklasse wijk van Kaap stad. De sporen bleven in de aula achter. Het grijze tapijt is door drenkt met bloed, een krater in het plafond toont de kracht van een granaatexplosie en stoelen liggen verspreid door de ruimte als bewijs van chaos en paniek onder de veertienhonderd aan wezigen. Bebloede bijbels en zangboeken illustreren de wreedheid van de vijf professionele zwarte aanval lers die doelbewust dit 'zachte doelwit' uitzochten. Belangrijk ste reden voor de aanval op de kerk in deze buurt lijkt de nabij heid van grote uitvalswegen zo dat ze snel konden verdwijnen. In Zuid Afrika is met ontzetting gereageerd op het bloedbad. „Dit is een nieuw en afschrik wekkend element in de gewelds- cyclus van ons land," meent pre sident De Klerk. Het ANC heeft de aanslag scherp veroordeeld en tegelijkertijd ge constateerd dat het geen invloed mag hebben op de onderhande lingen over het nieuwe democra tische Zuid Afrika. Verrassend is de ontkenning van Apia, de militaire tak van het radicaler Pan Afrikaanse Con gres, dat zij verantwoordelijk is voor het bloedbad. Bijna auto matisch werd Apia verdacht om dat die organisatie het afgelopen jaar diverse aanslagen op blan ken uitvoerde onder het motto: 'Een kogel voor iedere blanke kolonist'. Maar de slachting in de kerk gaat blijkbaar zelfs Apia te ver. Nergens veilig Bij blanken is de aanslag dub- belhard aangekomen omdat nu voor het eerst duidelijk is dat ze nergens meer veilig zijn. De Apla-aanslagen gebeurden tot nu toe vooral in de Oost Kaap provincie, grenzend aan het om streden thuisland Transkei. Dit is al langer een onveilig gebied en de blanke stedelingen konden de gebeurtenissen in dat verafgelegen gebied makkelijk van zich afschudden. Dat is nu veranderd want als het gebeurt in een kerk in een lommerrijke wijk van het rustige Kaapstad kan het overal plaatsvinden. Die wetenschap is tergend voor de blanke gemeenschap die toch al zo twijfelt aan het 'nieuwe Zuid Afrika'. Niet zonder reden want sinds president De Klerk ruimt drie jaar geleden met zijn hervormingen begon is het land afgegleden. Zo'n tienduizend zwarten zijn sindsdien gesneuveld in gevech ten tussen ANC en Inkatha en de economie van het land.is bijna desastreus. Miljoenen zwarten zijn werkloos en inmiddels zijn ook honderdduizend, voorheen relatief welvarende, blanken op voedselhulp aangewezen. Uittocht Het aantal blanken dat het land verlaat is groot ondanks finan ciële belemmeringen die de over heid schept. „We durven niet langer te blijven want dit land is straks vergelijkbaar met de rest De Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk legt bemoedigend zijn hand op de borst van een blanke man die zondagavond tijdens de kerkdienst in Kaapstad ernstig gewond raakte. foto epa van Afrika. Wij willen geen ar moede en burgeroorlog," zegt een 37-jarige horeea-onderne- mer uit Kaapstad. Hij is geboren in Zuid Afrika maar gaat terug naar Duitsland, de geboorteplek van zijn ouders. De opbrengst van zijn restaurant is inmiddels via een illegale rou te het land uitgeloodst om een nieuwe zaak in Duitsland te kunnen kopen. De blanken die achterblijven be wapenen zich tot de tanden en een gemiddeld keurig huisgezin heeft twee a drie revolvers klaarliggen achter hoge vesting muren om misdaad en politiek geweld te weerstaan. Hun vertrouwen in de toekomst neemt verder af door uitlatingen van zwarte radicalen zoals de man die gisterochtend in een radiouitzending de kerkmoorden verwelkomde „omdat het tijd wordt dat de blanken, net als de zwarten, worden aangevallen". Hij verwoordt de opinie van veel radicale zwarte jongeren die de terreur van de zwarte buurten willen uitbreiden naar de blanke wijken. Een rassenoorlog komt daarmee gevaarlijk dichtbij want rechtse blanken zweren wraak en de moord op de zwarte leider Chris Hani bewees on langs dat het geen bluf meer is. Grondwet Wrang genoeg werd gisteren ook de tekst van een ontwerpgrond- wet onthuld, waarin de gelijk heid van rassen is vastgelegd. Op basis van dit ontwerp zullen er verkiezingen worden vastgesteld waarbij blank en zwart een ge lijke kans krijgen in een demo cratische regering te komen. Het voorstel werd door de ex- treem-rechtse Conservatieve Partij (CP) meteen verworpen als een recept voor burgeroorlog. De 43-pagina's tellende 'Grondwet van de Republiek van Zuid-Afri- ka' wordt door de opstellers zelf nog niet beschouwd als een defi nitief concept. Politieke waarnemers zeiden dat geen van de onderhandelingsde legaties zich opgetogen had be toond over het voorstel. Ferdi Hartzenberg, leider van de CP die evenals de Inkatha Vrij heidspartij (IFP) het beraad al twee weken boycot, deed het voorstel af als een handleiding voor de economische teloorgang van de Zuidafrikaanse maat schappij. Volgens de CP-leider leidt een dergelijke grondwet tot een spi raal van geweld, die het land volledig kan ruïneren. Het wets voorstel gaat overigens niet in op de eis van de Zuidafrikanen voor autonomie in Zuid-Afrika. Schertsvertoning Hartzenberg liet in een verkla ring weten dat het ontwerp elke hoop op een vreedzamere oplos sing van het Zuidafrikaanse pro bleem volkomen in de grond heeft geboord. Hij stelde dat het voor de CP "■onmogelijk is deel te nemen aan een beraad dat zich met zo'n schertsvertoning inlaat. De con servatieve leider verweet de blanke regering van president Frederik de Klerk de eisen van de Afrikaners volledig te nege ren. De Klerk zou het op een akkoordje gooien met het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) van Nelson Mandela, aldus de conservatieve voorman. In het grondwetsontwerp, dat vergezeld werd door een supple ment over constitutionele princi pes, zijn de volgende zaken gere geld: de Nationale Vergadering, de Senaat, de regionale wetge ving, wettelijke procedures, het Constitutionele Hof en de instel ling van een ombudsman voor mensenrechten. Het concept gaat uit van een 400 leden tellend parlement en een Senaat, bestaande uit tien regio nale afgevaardigden. Beide hui zen moeten op hun beurt een grondwetgevende vergadering vormen die voor de uitwerking van een definitieve constitutie moet zorgdragen. In het doku- ment, dat een einde moet maken aan 350 jaar blanke overheer sing, dient het recht op een eigen taal, religie en cultuur gewaar borgd te zijn. Verwacht wordt dat de Inkatha, de CP, de regeringen van de thuislanden Kwazulu Bophut hatswana en Ciskei en de Groep van Bezorgde Zuidafrikanen (Cosag), waartoe de extreem rechtse partijen behoren, het overleg blijven boycotten. Zij zijn het niet eens met de vast stelling van een definitieve da tum voor 's lands eerste demo cratische verkiezingen op 27 april 1994. Maandagochtend spitsuur in Rio de Janeiro. Geïrriteerd kijken de automobilisten op hun horloge. Veel tijd om stil te staan bij de recente slachtpartij op zeven straatkinderen gunnen zij zich niet. Even staren ze naar het geïmproviseerde houten kruis voor de statige kerk. Vier dagen geleden speelde zich hier een drama af dat de wereld perplex deed staan. Door onze correspondent Frans Lindenkamp HET IS EEN uur in de nacht van donderdag op vrijdag, wanneer twee auto's plotseling stilhouden voor de overdekte galerij van een grote bank tegenóver de kerk. Zes mannen stap pen uit en begeven zich in de richting van een groep van 50 straatkinderen, die zich - zoals gewoonlijk - op de plavuizen hebben neergevleid en ge huld in vodden onder stinkende dekens de nacht doorbrengen. Sommigen van hen hadden een angstig voorgevoel dat deze nacht anders zou verlopen dan andere. Eerder op de dag had een jonge knaap uit balorigheid een auto van de militaire politie mt stenen bekogeld. „Zorg dat jullie hier vannacht niet slapen," had een lid van het 5de bataljon de groep met vuur in de ogen toegesnauwd. „Ben jij Russo?" vragen onbekenden aan de 17-jarige Mario Antonio da Silva. Op dat moment is het voor alle straatschoffies duidelijk dat de man nen zijn gekomen om dood en verderf te zaaien. Nadat de moordenaars zekerheid heb ben dat Russo zich onder de groep bevindt, klinkt een salvo van schoten uit hun pistolen. Vier straatkinderen sterven vrijwel direct. De 11-jarige Paulo Roberto Oliveira zal later in het ziekenhuis overlijden. Groepsleider Russo heeft iets meer geluk. Hij leeft nog, maar de doktoren verwachten dat hij niet uit zijn diepe coma zal ontwa ken. Alsof de wraakactie nog niet genoeg is, ontvoeren de, daders nog drie jongeren. Twee van hen schieten zij af drie kilometer verderop in het Flamengo Park. De 22-jarige Wagner dos Santos, een bedelaar die kost verdient als auto wasser, overleeft de aanslag. Uit zijn getuigenverklaring blijkt dat de 'so ciale schoonmaakactie' het werk is geweest van leden van de militaire politie. Twee van hen heeft Dos Santos inmiddels kunnen identificeren. De derde is herkend door een van de straatkinderen die tegenover de kerk sliep. Politiecommissaris Marta Rocha ver wacht de moordzaak vandaag of an ders morgen te kunnen oplossen. Be langrijker is evenwel de vraag of de schuldigen zullen boeten voor hun gru weldaad. Daar lijkt weinig kans op. Indien de daders inderdaad tot de militaire arm van de politie behoren, zullen zij berecht worden binnen eigen gelederen. En aangezien militaire rechtbanken in Brazilië de vuile was niet graag buiten hangen, valt te vre zen dat de moordenaars hun verdiende straf ontlopen. Iedereen die in Brazilië ook maar iets te betekenen heeft, eist dat de regering een einde maakt aan de onophoudelij ke reeks kindermoorden. Veel hoop wordt evenwel niet gekoesterd. Te vaak zijn al oplossingen aangedragen. „Een politiek ritueel dat we al zo vaak hebben gezien na weer een collectieve moord op weerloze kinderen," bestem pelde een ochtendkrant de tientallen voorstellen van parlementsleden die het afgelopen weekend de revue pas seerden. Alle mooie beloftes ten spijt blijven doodseskaders de Braziliaanse jeugd uitmoorden. Twee jaar geleden riep de wegens corruptie uit zijn ambt gezette president Collor een speciaal kinder ministerie in het leven. Niets is er veranderd en het ambitieuze reddings plan voor de jeugd stierf een vroege dood. In de straffeloosheid schuilt de wortel van alle kwaad. Dagelijks worden in Brazilië vier zwerfkinderen uit de weg geruimd. Vorig jaar telden de autori teiten van Rio 424 vermoorde jongeren tot achttien jaar in strandstad. Dit jaar bedraagt hun aantal al 320. Terwijl de uitroeiing elders in Brazilië vrijwel geruisloos plaatsvindt, spant Rio de kroon qua bruutheid, vastbera denheid en aantallen slachtoffers. De beestachtige slachtpartij van vrijdag was het zesde bloedbad in iets meer dan twee jaar tijd. Tot een veroordeling van de daders, veelal leden van de militaire politie en particuliere bewakingsdiensten, komt het praktisch nooit. Het justitiële ap paraat is onderbezet en kampt met financiële problemen. De gevangenis sen zitten overvol en de rechtspraak is traag. Onder deze omstandigheden is het niet vreemd dat de politie zich niet van haar taken kwijt. Zolang de cultuur van straffeloosheid voortduurt zullen doodseskaders het recht in eigen hand blijven nemen en zal de uitroeiing van straatkinderen gewoon doorgaan. Bovendien zijn de Brazilianen bijzon der kort van memorie. „Iedere recht geaarde burger spreekt nu zijn walging uit, maar over een paar weken is het bloedbad van vrijdag in zijn geheugen gereduceerd tot een incident. Let maar op mijn woorden," stelt Ligia Costa Leite. De sociologe is verbonden aan de Universaiteit van Rio en onderzoekt de achterliggende motieven van de kindermoorden. Volgens Costa Leite is de Braziliaanse maatschappij doordrenkt van hypocri sie. „Grote delen van de bevolking keuren de kindermoorden af, maar diep in het hart koestert men toch ergens enige vorm van sympathie voor kruisvaarders, die met geweld de straat zuiveren van asociaal gespuis. Vele Brazilianen zien in de straatkin deren de crimineel van morgen," aldus de sociologe. „Een land dat haar jeugd elimineert, elimineert tegelijkertijd haar toe komst." Deze stelling viel ook dit weekend weer overal te horen. Helaas bengelen de kinderen nog steeds on deraan het prioriteitenlijstje van poli tici. Het land dient massaal te investeren in onderwijs en gezondheidszoerg. De re gering wil wel, maar heeft het geld niet in kas. Brazilië heeft op de allerarmste Afrikaanse landen en Haïti na het slechtste schoolsysteem van het weste lijk halfrond. Slechts 22 procent van de jeugd maakt de lagere school af. Van elke duizend kinderen sterven er 67 voordat zij hun vijfde levensjaar hebben bereikt. Uit een recent bevolkingsonderzoek is ge bleken dat 18 procent van de Brazili aanse jeugd opgroeit in een gezin waar vader thuiskomt met een maandsalaris van amper dertig gulden. Daarvan kan niets eens dagelijks een liter melk gekocht worden. Geen won der dat voor bijna 30 miljoen jeugdi gen de straat rest om een schamel inkomen bij elkaar te schrapen. Ten einde raad heeft president Itamar Franco bevolen dat de dakloze jeugd van Rio vanaf vandaag van de straat geplukt dient te worden. De kinderen zullen worden ondergebracht in haas tig uit de grond te stampen sociale werkplaatsen. Velen in Brazilië twijfelen echter of dit werkelijk het begin is van een succes vol reddingsplan voor de hopeloze ge vallen onder de straatkinderen. Christendemocraten Italië doen boete Rome - De Italiaanse christen! democratie (DC) wil breM met het corrupte verleden, partijraad heeft gisteren mei grote meerderheid ingesteij met het voorstel van partijlj der Mino Martinazzoli (f om de door schandalen verl troebelde DC te transformer in een nieuwe en zuivere Pal tito Popolare (Volkspartij! Voor het einde van dit jaar z| een buitengewoon congres i structuur en het program., van de nieuwe politieke foil matie vaststellen. Irak: VS schendt luchtruim Bagdad - Irak heeft de Amerikaanse luchtmacht gistere beschuldigd zijn luchtruim te hebben geschonden en de Verenig! de Naties gevraagd te zorgen dat dergelijke inbreuken niet meeJ voorkomen. Het Iraakse protest betrof een raketaanval die dl VS zaterdag uitvoerden op een luchtdoelbatterij in Zuid-Iraï nadat een Amerikaanse straaljager door de Irakezen op de rad, was gevolgd. Irak heeft ontkend zijn radar op het Amerikaan, toestel te hebben ingesteld en berichten tegengesproken dat hél zou hebben teruggeschoten. 'Ten minste 10.000 doden in Luanda' Luanda - De strijd tussen de Angolese regeringstroepen en da verzetsorganisatie Unita heeft sinds januari in de stad Cuitoteij minste tienduizend mensen het leven gekost. Het enorme aanta slachtoffers is het gevolg van de strijd, de honger en het gel aan medische verzorging, aldus de zegslieden. Volgens woordvoerder van de Angolese regering heeft het regeringslege dit weekend een aantal succesvolle offensieven tegen de rebelle rende Unita (Unie voor de Totale Onafhankelijkheid va Angola) gelanceerd. 'Toeristen vrij bij staking aanvallen' Ankara - De Kurdische rebellen van de PKK die sinds afgelopen weekend zes toeristen vasthouden, zijn bereid da gegijzelden vrij te laten als het Turkse leger zijn aanvallen in hefl zuidoosten van het land staakt. Dat heeft het in Düsseldorf gevestigde Kurdische persagentschap Kurd-Ha gemeld. De vier Fransen die zaterdagavond werden ontvoerd, verkeren in goedei gezondheid, aldus Kurd-Ha, en worden 'als gasten' behandeld.! Hetzelfde geldt voor een Brit Australische die begin deze, maand bij Tatvan, een bolwerk van de PKK, werden opgepakt. Het vrijlatingsvoorstel heeft kennelijk geen betrekking op de Turkse politieman en militair die het afgelopen weekend eveneens zijn gegijzeld. Duitse neo-nazi krijgt 7 jaar cel Wan onze redactie economie Amsterdam - In weerwil van L,-akker economisch klim: LuWt de Amerikaanse fast-fodj keten McDonald's in een steJ Itemp0 voort aan een netwerk Lederland. Injt jaar moet op 17 plaatsen in Lnd een nieuwe McDonald's versclj Ln waarmee het aantal vestiging l(p 100 komt. Tot het jaar 2000 LjcDonald's met 20 restaurants jaar uitbreiden tot ten minste 200. ii onze redactie economie «sterdam - De situatie op [ordt met de dag kritischer, nc dreigt nu ook de andere n iropese Monetaire Systeem (E idoende wacht de EMS een stige week. Alle ogen zijn ïicht op de Duitse Bun- [sbank die op haar vergadering inderdag kan besluiten de ren- irieven te verlagen. Een da- k van de rente in Duitsland Lt voor rust binnen het EMS Lrdoor de Franse franc waar- Mjnlijk gered wordt. In het Sere geval sluiten sommige adelaren niet uit dat het EMS [telkaar klapt. iteren bereikte de Belgische ik tegenover de Duitse mark laagste punt sinds drie jaar. Belgische centrale bank was irdoor gedwongen de geld- rkttarieven en de Lombard- jte op te trekken, bk tegenover de gulden ging de igische frank achteruit en no- trde aan het slot van de handel sferen 5,433 (per honderd). '1 Franfurt a/d Oder - Een rechtbank in het Oostduitse Frai a/d Oder heeft gisteren een 20-jarige jongen veroordeeld tol zeven jaar gevangenisstraf. De jonge neo-nazi werd schuldij bevonden aan een poging tot moord op een Nigeriaansi asielzoeker. De veroordeelde stak in oktober vorig jaar de Afrikaan bij een bushalte met een mes in de borststreek en het1 gezicht. De rechter achtte bewezen dat aan de daad rassenhaat*,,willen ten grondslag lag. IlUdlOICIl Willen Aidid biedt miljoen voor moord Howe linde notering Washington - De Somalische krijgsheer Mohamed Farah Aidid J heeft een miljoen dollar (bijna twee miljoen gulden) uitgeloofdf voor de moord op admiraal Jonathan Howe, meldt het Ameril kaanse tijdschrift Time in Zijn editie van maandag. Howe, eenj Amerikaan, is de speciale gezant van de Verenigde Naties i Somalië. Hij is tevens eéh van de felste kritici van generaal Aidid. De VN-troepenmacht in Somalië (Unosom) had eerder al] prijs van 25.000 dollar (rond 50.000 gulden) gezet op het 1 van Aidid, die zij als de machtigste krijgsheer van het land| beschouwen. Staking legt Griekenland lam Athene - In Griekenland zijn alle openbare nutsbedrijven zoals telefoon en electriciteitsbedrijf, nationale luchtvaartmaatschap-: pij, spoorwegen in staking gegaan. Erger voor toeristen is f ook de banken en PTT-kantoren het werk stil hebben Voorlopig voor 24 uur maar misschien al over een paar weer opnieuw en dan langer. De personeelsleden protesteren daarmee tegen de privatiseringsplannen van de overheid. Oud-legercommandant VS overleden Pittsburgh - De viersterren generaal Matthew Bunker een held in zowel de Tweede Wereldoorlog als de Koreaanse] oorlog, is gisterochtend in Pittsburg overleden op 98-jarigeJ leeftijd. Ridgway leidde in de Tweede Wereldoorlog het Luchtlandingskorps bij operaties in Nederland en de Ardennen] en bij de aanval over de Rijn. Begin jaren vijftig was hij] opperbevelhebber van de geallieerde troepen in Europa, waar] hij generaal Dwight Eisenhower opvolgde. Later diende hij in| Korea. A T*\T7T?'PfTlH''M'rrT'U1\ H nonze verslaggever ndhoven - De curatoren van failliete DAF nv willen een maken aan de beursnote- pgvan het bedrijf, t schuldeisers zijn niet gebaat j handhaving van de notering, zien de jaarlijkse kosten van |ijna 40.000, stellen L. Dete- :en F. Meeter in hun tweede sentijdse verslag aan de rech- ï-commissaris. laarin bevestigen ze hun eerde- stelling dat de aandeelhouders het beursfonds geen uitke- meer tegemoet kunnen zien, sien de toestand van de boe- Ze hebben daarom het be- hur van de Amsterdamse Ef- otenbeurs verzocht de notering de aandelen en die van de nulatief preferente aandelen i schrappen. De aandelen doen fdit moment nog zo'n 50 cent. 'e notering van de 6,65 procents Migatielening blijft vooralsnog handhaafd. Of de obligatie- jouders nog geld tegemoet kun- p zien, noemen de curatoren ogst onzeker'. Gi: de Wl wi Dal Fri oni De no| hei nei 00 de stc De rer ho He| D' lei Bu lan 001 zijil Frs rijll Du zie I Hel lenl poi vail juli Vol eerl eer neil rig vail lan De het wij trel netl de gisfl del lan lual renl en Opl dai ze I De wi: vat ha: tee eer we eer (pê| |hn onze correspondent 'Wijnen Brussel - Een politiek ver belde Europese Commissie zich morgen aan een ui- »st hachelijke discussie Nr een even hachelijk on derwerp: de melkquota. kJ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 juli a.s„ "Zolang de voorraad strekt :h«i(n i zal de vraag moeten he lpwoorden of de landen die het l" in 1984 ingevoerde quotastel- se' aan hun laars hebben gelapt ijtalië, Spanje en Griekenland - r 12 miljard gulden subsidie die 'e over de periode 1989-1993 lehben ontvangen, terug moeten "talen. Want die subsidies zijn stijds afhankelijk gemaakt |Vaa de strikte toepassing van het Ptastelsel. Ua' stelsel is Italië in het geheel ®et ingevoerd en in Griekenland I® Spanje nauwelijks. De Itali- I arise boeren hebben de zg. su- 'etheffing - de boete die ze "loeten betalen als ze het voor vastgestelde melkquotum I Wrschrijden - nooit betaald. I at is altijd tegen het zere been luv, Nederland geweest. Hier «>ben de melkboeren intussen nd de 1 miljard gulden aan L ^heffingen betaald. Vandaar I, dat minister Bukman zich 1 "g jaar tot het uiterste heeft E®2®! toen de betreffende lan- L? "et bestonden een aanzien- quotumverhoging te vra- 1 Het standpunt van Bukman: betreffende landen krijgen Pike eel del ben Bul voq 900 501 10J ga: des vel] 1.3 sulj Br krij WE- md daj mir ett| te kei vei Del Col ren Ei dij aa: De| la: Eu| rei E- 11 sin hel] Toi ste gei ov< ruj

de Stem | 1993 | | pagina 4