Deel steun Suriname beëindigd problemen rond hindoestaanse school in Den Haag opgelost Donkere wolken boven de zomer lent Assad Kamer draait tijdens de vakantie gewoon door World Games in Den Haag voor lege tribunes CDA'er: 'Politie moet Turkse Koerden beter beschermen' De nieuwe schoolstrijd Kabinet: Parimaribo doet te weinig aan opkrikken economie I )eïre|yd BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT 1S| DINSDAG 27 JULI 1993 Een echtpaar uit Hilvarenbeek sleept zijn slapend zoontje door het mulle zand. Het gezin doet mee aan de strandzes- daagse, die gisteren in Hoek van Holland van start ging. FOTO ANP Ban onze redactie binnenland ■Oen Haag - Nederland zet per 1 augustus de betalings- lalans-steun aan Suriname stop. Het kabinet vindt |»melijk dat de Surinaamse regering veel te weinig doet het opvijzelen van de economie. Cor van der Veeken (links) én Johan van Dongen: 'Daar in Terneuzen is het nogal wild het zal nog wel verder uit de hand lopen'. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP aan hun taal hoor je dat ze niet van de binnenvaart begrijpen"? Van der Veeken is lid van het CDA. De Nederlandse ambassadeur in Suriname, P. Koch, heeft het besluit zaterdag al aan de Suri naamse president Venetiaan meegedeeld, heeft een woord voerster van minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking be vestigd. De steun waarmee het financieringstekort op de Suri- fcaamse betalingsbalans werd gedicht, komt uit Pronk's bud get. jederland heeft tot nu toe onge- reer 66 miljoen gulden beta- bugsbalans-steun aan Suriname verleend. Dat gebeurde op grond van een economisch aanpas singsprogramma dat in overleg met de EG is opgesteld. ;Het Nederlandse kabinetsbesluit beeft geen gevolgen voor de technische en sociale hulp aan Suriname, die normaal door loopt. Aan de Surinaamse regering is au geadviseerd zich te wenden tot het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. Samen met deze instellingen zou dan opnieuw een economisch pro gramma moeten worden opge steld. Suriname wilde daar in het verleden niet aan, omdat de eisen die IMF en Wereldbank aan zo'n programma stellen te veel negatieve sociale gevolgen zouden hebben. Inmiddels heeft met name de Wereldbank meer oog gekregen voor deze sociale consequenties, zodat dit geen overwegend be zwaar meer hoeft te zijn, rede neert het Nederlandse kabinet. Het aanvankelijke aanpassings programma dat de Surinaamse regering op tafel heeft gelegd zou bij de uitvoering worden begeleid door de Europese Com missie. Inmiddels is een aantal EG-missies in Suriname ge weest. Ook zij hebben vastge steld dat er nauwelijks schot in de zaak zit. Merkwaardig genoeg spreekt hl met meer waardering over d GPV'er Schutte dan over zij eigen politieke club: „Die Schul te heeft zich in onze problem* verdiept en zegt zinnige dingei Van Rooijen, de staatssecretai van Economische Zaken maar wat over horizontale priji binding die moet verdwijner Geen wonder toch dat wij schif pers ons in de steek gelate voelen. Kreten als die van Va Rooijen zorgen voor agressie en escalatie van dit conflict." Ooit was het CDA-kamerlid Ben Hennekam adviseur van schippersbond Sint Nicolaas Van der Veeken heeft altijd goa Sj onthouden wat Hennekam eei keer tegen het bestuur zei. Dl Madese schipper: „Hij was eer lijk en vertelde ons dat we voo de politiek niet interessant wa ren: Jullie hebben maar 5001 stemmen, dat is niet de moeite." Hilversum - Het CDA-Tweede- Kamerlid Krajenbrink vindt dat [de politie de Turks-Koerdische gemeenschap beter moet be schermen om daar afpersings praktijken tegen te gaan. Krajenbrink zei dit gisteren voor SYRIË olan Hoogte pannexeerd oor Israël he en en s- \ls niet te worden gezien als een doodsteek voor het vredesproces De voornaamste slachtoffers ri]n groeperingen (Hezbollah, Islami tische Jihad en radicale Pales tijnse groepen) die tóch al tege" die onderhandelingen zijn. En de hoofdrolspelers (Rabin e° Assad, maar ook koning Hoes sein en Yassir Arafat) weten pfe' cies hoe ze dit machtsspel^ moeten spelen. Dat het 'vredes proces' alleen met militair üe' weid kan worden vlotgetrokken. is voor déze leiders in ieder geva verre van ongerijmd. Krajenbrink FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP de radio naar aanleiding van het BVD-jaarverslag. Volgens die rapportage worden de Turkse Koerden in Nederland door de PKK sterk onder druk gezet. Deze groepering zou de Turks-Koerdische gemeenschap hier 4,5 miljoen gulden afgeperst hebben. Volgens Krajenbrink moet Ne derland zich nog eens ernstig bezinnen op de vraag wat daar aan gedaan kan worden. „Vooral omdat het hier om criminele ac tiviteiten gaat waarmee wij in Nederland geen genoegen moe ten nemen. Wij moeten in Neder land proberen om een zodanig klimaat te scheppen dat wij ook aan onze Turkse medeburgers het gevoel kunnen geven dat zij hier veilig wonen." Datzelfde geldt trouwens voor medeburgers van alle nationali teiten, aldus Krajenbrink. Daar om vindt het Kamerlid dat het binnenlands toezicht geïntensi veerd moet worden. NIETS HEEFT in Nederland zo veel politieke invloed gehad als de schoolstrijd. De verzuiling komt er uit voort. Christelijken van W-huize streden in coalitie met katholieken voor gelijkberechti- Sing en financiële gelijkstelling van hun eigen bijzonder onder is. Met de grondwetswijziging van 1917 kwam na tientallen i"en eindelijk rust aan het schoolfront. «et die rust leek het even gedaan. Geen sekte of gevestigde Westerse godsdienstige groepering die nu haar rechten opeiste, naar een van de met de immigratie meegebrachte nieuwkomers, ^agse hindoestaanse ouders die net als autochtone Hollandse 'aders en moeders een eigen bijzondere school voor hun kroost hitsten. «formeel was die er al een jaar. Officiële erkenning bleef uit. Aan regels van het departement werd niet voldaan. De ouders l(9den zich bij die bureaucratische onwrikbaarheid niet neer. «tegendeel, zij protesteerden en zelfs op een wijze die in de 'ange Nederlandse schoolstrijd nog nooit vertoond was. Ze Stegen in hongerstaking. Daarmee duidelijk makend hoe belang de zaak in hun ogen was. vD de minister van onderwijs heeft de actie indruk gemaakt. Hij hjam er voor terug van vakantie. Terecht, want daarmee bewees ®'i de gevoelens van de ouders serieus te nemen en te «specteren. de uitkomst van het overleg dat de minister zelf met de ^testerenden gevoerd heeft, geeft aan dat minister Ritzen, «wel behorend tot de PvdA en daardoor naar verwachting eNer op de bres voor openbaar dan voor bijzonder onderwijs, "9 heeft voor de ideeën en verlangens van zulke groepen "jeuwkomers in onze maatschappij. Hij heeft zijn eigen regels "let opzij gezet, maar met tact en soepelheid de mogelijkheid Sjwezen hoe snel erkenning verkregen kan worden. Wederom terecht. Nederland bestaat niet langer uit de klassieke teilen. Religies die vroeger slechts bekend waren van de teissiekalender hebben vaste voet op vaderlandse bodem gezet, "'"hangers van deze religies hebben dezelfde rechten als die de gevestigde. Verzoeken om erkenning van bijzonder '«herwijs voor deze groepen zullen zodoende eerder gewoonte ?8" uitzondering worden. Ook al gaat het soms om, naar N.6herlandse regels en wetten, kleine gemeenschappen met een e'Sten geloofskundige richting; hun verzoeken dienen serieus Gnomen te worden, met respect behandeld en vooral met St|epeiheid tegemoet getreden te worden. De schoolstrijd is '""teers niet voor niets gestreden. Juli 1993: een herfstachtig uitzicht bij Krammer. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Door Pieter Willemsen Den Haag - Veronruste Ka merleden bellen vanuit bui tenlandse vakantieoorden naar Den Haag: „Wat is er aan de hand? Moet ik terug komen?" De meesten hebben dan via de radio gehoord dat 'de Kamer terugkomt van vakantie'. Maar dat berust op een misverstand. Enkele leden van de Tweede Ka mer spreken morgen met minis ter Pronk van Ontwikkelingssa menwerking over de toestand in het voormalige Joegoslavië. Maar dat betekent helemaal niet dat de Tweede Kamer terugkomt van vakantie. Want de Tweede Kamer vergadert deze week niet. Het komt bij tijd en wijle wel voor dat alle Kamerleden terug moeten keren van hun vakantie omdat een extra vergadering wordt belegd. Hoewel, wat heet terug moeten keren? Strikt geno men kan niemand er iets tegen doen als een afgevaardigde be sluit aan het strand te blijven liggen. De Tweede Kamer heeft voor het laatst haar vakantie onderbroken in januari 1991, voor een debat over de Golfoor log. Dat de hele Kamer terug wordt geroepen voor een debat, ge beurt maar zelden. Doorgaans wordt het besluit om de voltalli ge Tweede Kamer bijeen te roe pen genomen door de voorzitter. Maar de Kamer kan ook bijeen komen als dertig leden vinden dat het nodig is. Dat een handvol Kamerleden in de vakantie terugkomt naar Den Haag voor overleg met een mi nister, komt wel tamelijk vaak voor. Want de Tweede Kamer draait ook in de vakantieperio des gewoon door, al is het op een laag pitje en zonder voltallige vergaderingen. Kamerleden blijven ook in de vakantie schriftelijke vragen stellen aan ministers, die vaak ook met vakantie zijn. Maar het kabinet werkt in de vakantie ook door en er is altijd tenminste één minister in het land. Deze week is minister Pronk degene die namens het kabinet het land bestuurt. Die ene be windsman beantwoordt spoedei sende vragen zonodig namens zijn of haar collega. Ministeries blijven ook stukken naar het parlement sturen, al is die pa pierstroom in de zomermaanden veel dunner. Er wordt aan het Binnenhof nie mand nerveus als Kamerleden besluiten in de vakantie bijeen te komen. Een deel van het perso neel van de Kamer heeft vakan tie, maar de rest werkt gewoon. Er zijn griffiers, stenografen, bo des en zelfs het restaurant is overdag open. De gebouwen van de Tweede Kamer zijn altijd toegankelijk, ook in de vakantie. Vooral de grotere fracties zorgen ervoor dat er ook in de zomervakantie enkele Kamerleden bereikbaar zijn om namens hun politieke partij commentaar te geven op onverwachte gebeurtenissen aan het handjevol parlementaire journalisten dat ook in de zo mervakantie de schaarse politie ke bewegingen in het oog houdt. Als de Kamer personeel terug moet roepen, kan dat geld kos ten. Maar Kamerleden die terug moeten komen voor een spoed eisend debat, draaien zelf voor de kosten op, ook als de voorzit ter ze terugroept. Want Kamer leden zijn dag en nacht, ook in het weekeinde en eveneens tij dens de vakantie Kamerlid. Van onze verslaggever Den Haag - Ook op de vijfde dag van de World Games in Den Haag is het publiek er gens anders. Vier dagen speelden deze 'alter natieve Olympische Spelen' zich af voor een handjevol mensen en vandaag is het niet anders. Slechts een paar mensen vinden het het blijkbaar de moeite waard om het sportieve spekta kel in de arena van de Haagse Houtrusthal te volgen. In het perscentrum kolkt het evenmin. Op één druk telefone rende informatrice ('ik kan hier echt niet weg!') na valt er nie mand te bekennen. Werkeloos staan de batterijen telefoons in het gelid, geen smetje vuil heeft de witgedekte tafels tot dusver getroffen. Het kopieerapparaat en de fax genieten van de rust. Vanaf het begin was het al suk kelen. De Haagse organisatie heeft heel wat bokkesprongen moeten maken om de World Ga mes door te kunnen laten gaan. Het bedrijfsleven kwam nauwe lijks met sponsorgelden over de brug zodat het grootste deel van het budget (vijf miljoen gulden) door anderen opgehoest moest worden. De gemeente Den Haag stelde zich garant voor 1,7 mil- Een Duitse atleet concentreert zich op het werpen van zijn hengel tijdens het onderdeel 'casting' van de World Games. FOTO ANP joen gulden en is die dus kwijt. Volgens wethouder Martini heeft Den Haag de spelen binnenge haald omdat het zich wil mani festeren als een stad 'die bruist en waar wat te doen is'. Maar het is deze weken vooral een stad met lege tribunes. De World Games begonnen op 22 juli met ruim 4000 deelne mers uit 78 landen. Sporten die zij beoefenen zijn vinzwemmen, vuistbal, veldboogschieten, rac- quetbal, kunstrolschaatsen, sam bo en strandvolleybal, sporten die op de 'echte' Olympische Spelen niet worden gedaan. Daarom ook zijn de World Ga mes uitgevonden. Zaterdag kwamen de eerste bar sten in het Haagse sprookje. Zo bleek het zwembad Overbosch waarin het vinzwemmen zou worden afgehandeld helemaal niet geschikt voor deze tak van sport. Op het laatste moment moesten er allerlei voorzieningen worden aangebracht terwijl de mobiele startblokken zo mobiel waren dat ze omkieperden bij aanraking. De elektronische tijdwaarne ming deed het niet. De tijden moesten 'met de hand' worden geklokt. De vinzwemmers moes ten door dit alles hun middag- én avondprogramma in één ruk achter elkaar afwerken en gin gen doodvermoeid naar bed. Zondag begaf het dak van de Houtrusthal het en kwam binnen alles onder water te staan. Ij lings moest er een nieuwe houten vloer worden aangelegd, anders hadden 'onze' korfballers niet aan de bak gekund. En dat was natuurlijk niet zo fraai geweest, want met korfballen is Neder land echt het beste van de hele wereld. Ook met touwtrekken staat Ne derland aan de top. Zowel onze dames als de heren trekken ie dereen weg. De dames hebben zoveel eelt in de handen dat ze al vijf jaar achter elkaar de num mer één van de wereld zijn. Coach Bruil van het Nederlandse team lijkt onderhand de enige die wel een beetje kan glunde ren. „De vrouwen vinden het touwtrekken zo allemachtig mooi dat ze het krijgen van kinderen ervoor uitstellen." 'V*' Het is zomer en dus vult Studio Sport peperdure zendtijd met reportages over golf en dames-softbal. Het toppunt zat zondag echter tussen die twee items in: een beeldverslag van de World Games in Den Haag. Die World Games bestaan uit sporten die niet op de Olympische Spelen zijn toegelaten en dat is maar goed ook, want van wat ik zag kon noch het powerliften voor dames noch het vuist-ballen mij bekoren. Ik was wel helemaal kapot van het honderd meter onder water zwemmen mét zwemvliezen en mét zuurstofflesje. Het onderdeel vijftig meter onder water mét zwemvliezen, maar zónder zuurstofflesje stond een dag eerder op het programma dus dat heb ik helaas gemist. Zelden heb ik zoveel achterlijks op tv gezien, maar niettemin werd het door Studio Sport heel serieus uitgezonden. Er zat een verslaggever bij die deskundig becommentarieerde met in zijn achterhoofd waar schijnlijk ais ideaal ooit de nieuwe Evert te Napel te worden. Omdat de Nederlandse tv er straks ook dag-tv bij krijgt, moet gevreesd worden dat de NOS dit soort evenementen in een heel nabije toekomst integraal en rechtstreeks zal uitzenden. En reken maar dat Frank Snoeks verongelijkt zal doen, ais een inwoner van dit land dat bij echte sporten niet meer mee telt, net geen wereldkampioen met bal op lepel lopen wordt. MERIJN Ploeteren door het zand meen Hindoe-onderwijs Neder land. Het afgelopen schooljaar was de school ook ondergebracht bij het protestants-christelijk onder wijs. De gemeente Den Haag en het ministerie gedoogden deze situatie totdat duidelijk zou zijn of de school erkend en bekostigd zou worden. Dit gebeurde niet, omdat het ministerie de eigen richting van de school niet er kende. De Raad van State oordeelde evenwel dat het 'niet ondenk baar is dat de school wel erkend wordt als zij in haar statuten en schoolwerkplan aangeeft welke richting zij binnen het hindoeïs me vertegenwoordigt'. Het bestuur paste onmiddellijk zijn statuten aan en verwachtte dat het ministerie direct tot er kenning en bekostiging zou overgaan. Maar dat ging niet zo gemakkelijk, omdat het bestuur een geheel nieuwe aanvraag moest doen. Normaal staat hier twee jaar voor, maar het minis terie is bereid om in maart 1994 hierover uitsluitsel te geven. De hindoestaanse school was het afgelopen schooljaar een min of meer zelfstandige opleiding met eigen folders en naambordjes. Per 1 augustus is dit voorbij. De hindoestaanse leerlingen zijn dan 'gewone' leerlingen van het protestants-christelijk onder wijs. Of de kinderen bij elkaar in de klas komen, hangt van het schoolbestuur af. Het ministerie heeft hier geen zeggenschap over. Minister Ritzen stelt dat dat hij zonder de honger- en dorststa king van de hindoes, niet zelf met de actievoerders om de tafel zou hebben gezeten. „We hebben ons niet laten chanteren. We hebben hun wens, bekostiging per 1 augustus van de school, niet ingewilligd. Dat kan ook niet volgens de wet", zegt Rit zen. De minister heeft tegenstrijdige gevoelens over de actie van de hindoes. „De honger- en dorst staking wijs ik als actiemiddel af. Maar ik heb toch respect voor de vastberadendheid van de mensen om een eigen school te stichten. We hebben met onze oplossing de hindoes het voor deel van de twijfel gegeven. Ons kan in geen geval onzorgvuldig heid worden verweten." Aetieleider Kartaram is zeer te vreden met het resultaat van het overleg. „Onze kinderen kunnen bij elkaar blijven en les krijgen van hun eigen docenten." Hij is ervan overtuigd dat zijn school volgend jaar wel erkend en be kostigd wordt. „We hebben een eigen richting en genoeg leerlin gen", zegt Kartaram. De prognoses over de leerlingen- groei de komende vijf jaar, lopen nu nog ver uiteen. Het ministerie komt uit op 250 kinderen, de hindoes op 600. De school kan pas erkend worden als zij binnen vijf jaar 333 leerlingen krijgt. Volgens Ritzen zal er, net zoals dat bij andere aanvragen ge beurt, zeer nauwkeurig naar de verschillende prognoses worden gekeken. Graf uit vijfde eeuw gevonden Wijnaldum - Bij de opgravingswerkzaamheden op de terp Tjitsma te Wijnaldum is een graf aangetroffen van een vrouw van ongeveer twintig jaar oud. Vermoedelijk dateert het graf uit de vijfde of zevende eeuw. Resten van een kist zijn niet aangetroffen. Ook de kleding die de vrouw aanhad is door de 'tand des tijds' verdwenen. Op de schouder van het skelet lag een speld van brons die als een sluiting van een mantel zal hebben gediend. Verder droeg de vrouw een glazen kralenket ting in verschillende kleuren. Sinds mei negatief reisadvies ZO-Turkije Den Haag - De ANVR, de vereniging van reisorganisatoren, heeft al eind mei een negatief reisadvies gegeven aan de touroperators voor zuidoost-Turkije. Dat advies hield in geen reizen te organiseren in het gebied oostelijk van Erzurum en Malataya. De ANVR heeft er in mei geen bekendheid aan gegeven omdat er maar vijf Nederlandse touroperators in het gebied actief waren. ANVR-woordvoerder Couvreur: „Van die vijf bleek er dit voorjaar nog maar een touroperator reizen naar dat gebied te organiseren. Op ons advies heeft ook die de reizen gestaakt. In dat gebied waren alleen georganiseerde reizen voor toeristen, dus waarschijnlijk zitten daar momenteel niet of nauwelijks Nederlanders. Het was dus niet nodig om dat advies naar buiten te brengen, want dan krijg je toch reacties dat heel Turkije wel gevaarlijk zal zijn, terwijl dat zeker niet het geval is." 'Voortbestaan Humanitas bedreigd' Utrecht - Het Humanistisch Verbond en Humanitas worden direct in hun voortbestaan bedreigd, als er geen einde komt aan de 'eilandencultuur' binnen de twee organisaties, het aantal leden blijft stagneren en de financiële problemen niet worden opgelost. Het humanisme moet bovendien af van zijn onduidelij ke imago bij het publiek. Dit staat in een rapport van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, dat in opdracht van het Verbond en Humanitas is geschreven. De onderzoekers raden beide organisaties aan zich te concentreren op hun drie kernta ken: geestelijke vorming en bezinning, de geestelijke verzorging en maatschappelijke hulp. Daarnaast zouden beide organisaties samen de vierde kerntaak moeten vervullen: het uitdragen en zonodig verdedigen van humanistische normen en waarden in de samenleving. De gemiddelde Nederlander heeft een positief beeld van het humanisme, blijkt uit onderzoek, maar als wordt gevraagd naar de activiteiten van deze organisaties, staat hij of zij met de mond vol tanden. Ln Haag - De problemen "Ld de hindoestaanse school i Den Haag zijn voorlopig Ede wereld. Lerlingen en leerkrachten wor- L ondergebracht bij het pro- Ltants-christelijk onderwijs in |ën Haag. Het bestuur van de Ldoestaanse school gaat op- Luw een verzoek doen voor Germing en bekostiging van de ïpleiding. pit is de uitkomst van het over leg gisteren tussen minister Rit- |[Bi van Onderwijs en het be- Kuur van de Vereniging Alge-

de Stem | 1993 | | pagina 3